توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457952
وزیر راه و شهرسازی: بیش از ۲.۵ میلیون واحد خالی در کشور داریم
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۲
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به معضل خانه های خالی در سراسر کشور گفت: بر اساس آمار ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم و خانه های خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته می شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی «عباس آخوندی» در نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس آمار در سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۵ به ترتیب ۶۳۰ هزار، یک میلیون و ۶۶۰ هزار و ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد خالی در کشور گزارش شده است.  

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این ارقام واقعا عجیب است، افزود: اگر هر واحد مسکونی را ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم مفهومش این است که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه با بهره‌وری صفر وجود دارد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که روند موجود، روند سختی است و ادامه این وضعیت به صلاح نیست و از کمیسیون عمران مجلس می خواهیم به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.  

آخوندی اظهارداشت: تنها در تهران ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد بدین معنا که چیزی در حدود ۱۳ میلیون نفر می‌توانند در پایتخت، زندگی کنند این در شرایطی است که جمعیت تهران ۸.۶ میلیون نفر است و تعداد زیادی نیز در تهران در شرایط بدمسکنی مطلق زندگی می‌کنند.  

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: براساس آخرین آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران در تهران ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. در حالیکه در آمار سال ۹۰، این میزان ۳۲۷ هزار واحد مسکونی بوده است.

وی افزود: آمار ساخت و سازها، خانه‌های خالی و مساله بدمسکنی نشان می‌دهد مشکلات جدی در انضباط شهری وجود دارد. اگر تمامی ساخت و سازها برای اسکان بودند، مایه خوشحالی بود اما باید به این نکته توجه کنیم که این میزان خانه خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته شده است.

آخوندی تصریح کرد: در حال حاضر شاهدیم که بدمسکنی با چه گرفتاری‌هایی برای مردم در سطح شهر، وجود دارد و از سوی دیگر شاهد تولید واحدهایی در کلانشهر تهران و سایر شهرها هستیم که به شکل عمده با هدف تجاری و غیرسکونتی ایجاد شده‌اند که در دو جهت کاملا متضاد در حرکت هستند که باید هر چه زودتر به اتمام برسند.  

** باید بتوانیم بدون تعارف در برابر ضابطه فروشی و شهرفروشی بایستیم

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: باید بتوانیم در برابر ضابطه فروشی و شهرفروشی بایستیم و نمی‌توانیم در این مورد تعارف کنیم.

وی گفت: در حوزه شهرسازی در این زمینه یعنی ایستادن در برابر ضابطه‌فروشی، گام برداشتیم که تا حدودی موفقیت هایی کسب شد اما هنوز، موفقیت‌ها به دلیل مقاومت‌های بسیار شدیدی که در جامعه و در شهرداری‌ها وجود دارد، کامل نیستند.

** روزانه ۶۰۰ نفر در بانک مسکن پس انداز می کنند 

وزیر راه و شهرسازی گفت: روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر در بانک مسکن پس انداز دارند که امیدواریم سال ۹۶ از رکود در بخش مسکن خارج شویم و متقاضی واقعی مسکن و نه دلال، تاجر و سوداگر داشته باشیم.

آخوندی با بیان اینکه ۱۴۶ هزار نفر در صندوق تسهیلات مسکن پس‌انداز کرده‌اند، گفت: در سال ۱۳۹۶، ۱۴۶ هزار نفر متقاضی واقعی در بازار داریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه مسکن عمده توجه ما به مسکن مهر بود که مراحل پایانی را طی می‌کند و واگذاری‌های آن در حال انجام است. بحث تسهیلات و توانمندکردن افراد را نیز در دستور کار داشتیم.
 
به گفته وی بیشترین تمرکز وزارت مسکن و راه و شهرسازی در بخش مسکن بر بافت‌های فرسوده، بافت‌های میانی شهرها و بافت‌های حاشیه‌ای است.

آخوندی درباره اهم فعالیت های حوزه مسکن و شهرسازی، گفت: در حوزه شهرسازی، اصلی‌ترین بحثی که در وزارت راه و شهرسازی دنبال کرد بحث ایجاد انضباط شهری بود چرا که موضوع بسیار مهمی است و امیدواریم در سال ۹۶ در این باره جلسه ای با کمیسیون عمران مجلس دهم داشته باشیم.  

به گفته وی مساله جدی ملی ایران، بی انضباطی شهری است که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود.  
 
کلمات کلیدی : مسکن + آپارتمان‌ + بازار مسکن + عباس آخوندی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.