توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422455
اپی‌نفرین نوش‌دارو پس از ایست قلبی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۵

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد بیماران مبتلا به ایست قلبی که ظرف پنج دقیقه پس از ایست قلبی، اپی‌نفرین دریافت می‌کنند نسبت به بیمارانی که این دارو را دریافت نمی‌کند بیشتر احتمال دارد جان سالم به در ببرند.

به گزارش ایسنا، در این بررسی محققان به مطالعه روی بیش از ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به ایست قلبی که در ۵۵۰ بیمارستان آمریکا بستری بودند، پرداختند.

ایست قلبی زمانی رخ می‌دهد که ضربان قلب به طور ناگهانی می‌ایستد در حالی که حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب متوقف شده و بافت قلب آسیب می‌بیند.

در این مطالعه مشخص شد میزان زنده ماندن بیمارانی که در پنج دقیقه اول پس از ایست قلبی، داروی اپی نفرین دریافت کردند نزدیک به ۱۳ درصد بیشتر بوده در حالی که اگر این کار پس از پنج دقیقه اول انجام شود این رقم به ۱۱ درصد کاهش پیدا می کند.

محققان آمریکایی همچنین مشاهده کردند تاخیر در تزریق داروی اپی نفرین موجب می‌شود روند بهبود سلامت بیمار کندتر انجام شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، به گفته محققان آمریکایی حدود ۸۰ درصد بیمارانی که در بیمارستان دچار ایست قلبی می‌شوند دچار شرایطی هستند که بنابر دلایلی نمی‌توانند از طریق شوک الکتریکی درمان شوند. آنان با CPR و اپی نفرین تحت درمان قرار می‌گیرند و نسبت به افرادی که تحت درمان شوک الکتریکی قرار می‌گیرند از شانس کمتری برای زنده ماندن برخوردارند. از آنجا که گزینه‌های درمانی برای معالجه ایست قلبی بدون استفاده از شوک، محدود است لذا بر بهبود روش‌های موجود برای افزایش شانس زنده ماندن این بیماران تاکید می‌شود.
 
کلمات کلیدی : ایست قلبی+اپی‌نفرین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.