توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 394899
ملاقات نمایندگان ایران و عربستان پیش از نشست اوپک
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
ایران و عربستان سعودی قرار است یک هفته پیش از برگزاری نشست غیررسمی اوپک در الجزایر با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از بلومبرگ، سه منبع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود به این پایگاه خبری گفتند، قرار است به منظور افزایش آمادگی ها برای مذاکرات غیررسمی وزرای نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه در الجزایر، ایران و عربستان سعودی به همراه قطر در وین مقر این سازمان با یکدیگر گفت و گو کنند.

قرار است وزیران کشورهای عضو اوپک در حاشیه اجلاس مجمع بین‎المللی انرژی که از ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر (پنج تا هفت مهرماه) در الجزایر برگزار می شود، گردهم آیند. انتظار می رود، هدف برگزاری این نشست احیای طرح فریز نفتی و توافق در مورد تثبیت تولید جهانی نفت باشد.

بلومبرگ اعلام کرد، مذاکرات رو در روی ایران و عربستان سعودی به عوان ۲ عضو مهم اوپک و رقیب منطقه ای نشان می دهد که تلاش ها برای رسیدن به توافق با وجود تردید و بدبینی بازار نسبت به آن، همچنان ادامه دارد.

قیمت های نفت در ماه سپتامبر (۱۱ شهریور تا ۹ مهر) با توجه به بدبینی بازار به حصول توافق در نشست الجزایر وزرای نفت اوپک، کاهش بیشتری پیدا کرد.

۲ تحلیلگر از مجموع ۲۳ تحلیلگری که با بلومبرگ مصاحبه کرده اند، معتقدند؛ نشست هفته آینده اوپک بدون رسیدن به توافق، پایان خواهد یافت.

میخائیل لینچ رئیس موسسه تحقیقاتی انرژی استراتژیک و تحقیقات اقتصادی آمریکا در وینچستر ماساچوست گفت: ممکن است شاهد تغییر دیدگاه عربستان سعودی باشیم.

وی افزود: این اقدام (گفت و گوی ایران و عربستان سعودی پیش از نشست الجزایر) احتمال دستیابی به توافق در نشست غیررسمی اتی اوپک را افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا، اعضای اوپک در نشست ماه آوریل (فروردین) این سازمان در دوحه که روسیه نیز در آن شرکت داشت، نتوانستند در مورد فریز تولید نفت و حمایت از سطح قیمت ها به اجماع برسند.عربستان سعودی به بهانه نپیوستن ایران به این توافق، با آن مخالفت کرد.

ایران با لغو تحریم های هسته ای در ژانویه (دی ۹۴ ) سال گذشته میلادی ، به طور مکرر اعلام کرده است که تا پیش از افزایش سطح تولیدش به چهار میلیون بشکه در روز، هیچ توافقی در مورد فریز تولید را نخواهد پذیرفت.

بیژن زنگنه وزیر نفت در این زمینه تصریح کرده است: ایران مسئول آشفتگی فعلی بازار جهانی نفت نیست، زیرا در زمان وقوع بی ثباتی، صادرات نفت ایران تنها حدود یک میلیون بشکه در روز بوده است. به همین خاطر انتظار داریم کشورهایی که ثبات را به هم ریخته بودند نقش و سهم خود را در برگرداندن ثبات به بازار ایفا کنند.

بلومبرگ نشست چهارشنبه آینده ایران و عربستان سعودی در وین مقر اوپک را نشانه آخرین تلاش ها در دیپلماسی سراسیمه ای دانست که در چارچوب آن شاهد دیدار مقامات اوپک در کشورهای مختلف از پاریس و مسکو تا کشورهای خاورمیانه بوده ایم.

محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در تلاش برای دستیابی به اجماع در نشست آینده اوپک، اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور) از ایران و قطر دیدن کرد.

ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دوم سپتامبر (۱۲ شهریور) تاکید کرد: کشورهای تولیدکننده نفت می توانند برای رسیدن به توافق بر اختلافات خود فایق آیند.

جیمی وبستر از مرکز سیاست جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیای نیویورک گفت: با توجه به اینکه تولید نفت ایران به سطح پیش از تحریم رسیده، احتمال دستیابی به توافق، اکنون بیش از هر زمان دیگری است.

آبیشک دشپانده تحلیلگر ارشد انرژی در بانک ناتیکسیز لندن گفت: فشار فزاینده ارزانی نفت ممکن است به عربستان سعودی که با کسری بودجه مواجه است، این انگیزه را بدهد که برای حمایت از سطح قیمت ها با اعضای دیگر اوپک هم صدا شود.

بنا به اعلام بلومبرگ، با این حال همچنان موانعی سر راه حصول توافق وجود دارد که از آن جمله می توان به تنش میان عربستان سعودی و ایران در جنگ های نیابتی سوریه و یمن اشاره کرد.

بلومبرگ، رقابت تولیدکنندگان نفت برای افزایش سهم بازار را نیز از دیگر موانع اجماع بر سر فریز تولید نفت دانست که در چارچوب آن عربستان سعودی تولید خود را به بالاترین سطح رسانده و عراق نیز تلاش می کند که ظرفیت تولید خود را افزایش دهد.

بانک آمریکایی سیتی گروپ نیز از بی میلی کشورهای اوپک برای توافق با روسیه خبر داد و علت آن را نبود تضمین برای پایبند بودن روسیه به تعهداتش عنوان کرد.
 
کلمات کلیدی : اوپک+ایران+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.