نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 146290
ماهی قرمز نخريد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۴
ماهی قرمز در بسیاری از مغازه ها و حتی معابر شهر به فروش می رسد و این موجود دوست داشتنی قبل از عید نوروز میهمان خانه ها می شود ؛ اما ....

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، بهار نزدیک است و اسفند هم نفس های خود را می کشد و زردی زمستان جایش را به بهار خواهد داد.
بهاری که نوروز آن همه را به وجد می آورد. در آستانه سال نو،‌بازارها هم رونق گرفته است و بازار خرید ماهی قرمز نیز مثل همیشه زودتر از موعد خود را به همه نشان داده است . با توجه به تجربیات سال های گذشته و با فرارسیدن سال نو و رونق خرید و فروش و عرضه جانوران وحشی به خصوص حیواناتی نظیر لاک پشت ،‌سمندر،‌مار،‌ماهی قرمز در مقدار وسیع توسط افراد فرصت طلب در مراکز تجاری و سایر نقاط شهر،‌هر گونه خرید و فروش،‌حمل عرضه و نگهداری گونه های مذکور از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور ممنوع اعلام شده است.

این گونه فعالیت ها خلاف قوانین و مقررات محیط زیست بوده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

**حیوانات نباید قربانی لذت لحظه ای ما شوند

حسین عبیری گلپایگانی کارشناس محیط زیست موضوع استفاده از ماهیان تزئینی را به دیده اخلاقی نگاه می کند و معتقد است حیوانات آفریده های خداوند هستند و نباید قربانی لذت لحظه ای ما باشند.

وی ادامه داد: فعالان محیط زیست سالهاست تلاش می کنند ماهی قرمز را به عنوان موجودی زنده که اسیر تنگهای بلورین شده اند از سفره های هفت سین مردم ایران برچینند اما نوز موفق نشده اند. این درحالیست که تا کمتر از ۱۰۰ سال پیش اصلا ماهی قرمز به سر سفره هفت سین ایرانیان جای نداشته است.

عبیری افزود: ماهی قرمز از نظر تاریخی جایگاهی در سفره های هفت سین ایرانی نداشتند و تا ۱۰۰ سال پیش اصلا ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین ایرانیان جای نداشت نگاهی به نقاشی سفره هفت سین کمال الملک یک سند واقعی است که در این اثر هنری از وجود ماهی قرمز رنگ در سر سفره هفت سین خبری نیست.

به باور وی حتی در دوره قاجار نیز مردم در سفره هفت سین از ماهی قرمز استفاده نمی کردند و این نشان می دهد که ماهی قرمز در این چند دهه اخیر بر سر سفره هفت سین راه یافته است.

وی تصریح کرد:بررسی ها نشان می دهد فقط در کشور ما از ماهی قرمز استفاده و در پایان مراسم عید نیز این ماهی های کوچک را در آبهای روان رها می کردند.
 
یواشکی
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۴:۴۸:۰۰
خودمونیم حالا که مشکل قطع درختان و تجاوز به حریم مراتع و آلودگی هوا و آزبست ماشینها و بنزین غیراستانداردو ریزگردها و ....برطرف شده واقعاحیفه به این ماهی کوچولوهای زبان بسته اینقدر ظلم بشه .ضمنا ایرانیان با آوردن ماهی قرمز به سر سفره هفت سین از یکصدسال پیش به این طرف بجای ماهی دودی و قزل آلای شب عید به ماهی بزرگها نیز بی احترامی میکنند (696240) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۵:۱۶:۱۷
باید از صدا و سیما شروع کرد...با شروع برنامه های نوروز خواهید دید ماهی قرمز در تمام هفت سین های موجود در برنامه ها هست (696266) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۵:۴۷:۰۵
راه مردم فقیری که کاسبی اگر چه نه چندان در امد زا در شب عید با فروش ماهی قرمز پیدا کرده اند را نبندید اگر نگران محیط زیست هستید نگران مردم در آلودگی شهرها باشید (696293) (moderator18)
 
محمد
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۸:۳۰:۳۹
البته حرف شما درست است ولی وظیفه اخلاقی همه است که تا حد ممکن کسب و کار مفید را در پیش بگیرند (698191) (alef-11)
 
سلام
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۷:۲۱:۲۳
کشتن ماههیان قرمز اصلا کار پسندیده ای نیست،

اما این دلیل که فقط 100 سال است... دلیل درستی نیست، 100 سال زمان طولانی است و با 1000 سال فرقی ندارد.

اما اگر 10000 سال بود نباید با این فرهنگ غلط برخورد می کردید؟!

فرهنگ غلط، غلط است دیگر چه 10 ساله باشد ، چه 10.000 ساله!!! (696392) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۸:۱۸:۲۲
بازی با کلمه رو خوب بلدی ایول
موفق باشی (696444) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۹:۰۳:۰۴
1000 سال کمی از 100 سال بیشتر است! (696483) (moderator22)
 
پارسا
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۷:۴۲:۲۶
به جای پاک کردن صورت مسئله بهتر است فرهنگ نگهداری درست و بعد آزاد کردن ماهی بعد از نوروز را به مردم آموزش دهید ، آیا تاکنون محلی برای تحویل گرفتن این ماهیها بعد از نوروز اعلام آمادگی کرده است؟؟؟ (696411) (moderator18)
 
یک یارانه بگیر
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۷:۴۸:۲۹
ای بابا ما که پولمون به ماهی سفید که هیچی به قزل آلا هم نمیرسید ، دلمون به این ماهی قرمزها خوش بود که حالا ... (696418) (moderator18)
 
مخمد
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۱۸:۳۵:۱۵
100 سال با 1000 سال فرق می کنه اما با جمله ی آخرت موافقم خیلی زیاد. آفرین و دمت گرم. (696455) (moderator22)
 
hgh
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۲۰:۳۶:۵۰
تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد .۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .

ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید (696588) (moderator18)
 
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۲۱:۳۴:۱۱
امیدوارم همگی با هم از مرگ این حیوانات زیبا در تنگ های تنگ جلوگیری کنیم.
با دیدن شکنجه این حیوان در زیباترین لحظه تحویل چگونه لذت می بریم ؟
همانطور که ما ایرانیان با فرهنگ ، بسیاری از اداب ناهنجار را کنار گذاشتیم دست به دست هم دهیم و از ازار هزاران ماهی در روز عید جلوگیری کنیم. (696675) (moderator18)
 
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۶:۴۳:۲۰
عالی بود (698045) (alef-11)
 
سينا
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۲۱:۴۰:۰۱
بيچاره ماهي قرمز اما بيچاره تر:
درياچه اروميه
جنگل هاي چند هزار ساله شمال
رودهاي زاينده رود و اروند و كارون و ...
هواي تهران و اصفهانو خوزستان و..
بيچاره تر از همه مردم كه سلامتيو منابع طبيعي .و ثروت مليشون هر روز بيشتر به فنا ميره مسئولان به اصطلاح دلسوز بيشتر شعار ميدن (696681) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۲۲:۱۷:۲۶
شما بی زحمت مرغ و ماهی و گوشت نخور چرا این حیوونای بی زبون کشته بشن که شما سیر بشی (696710) (moderator18)
 
مجمد
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۸:۳۴:۵۶
دوست عزیز! بحث سر این است که نباید یک موجود زنده را بدون هیچ گونه استفاده ای از بین ببری. (698197) (alef-11)
 
امين بديعي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۱۹ ۲۳:۱۷:۱۹
لطفاً مرغ نخوريد ! لطفاً گوشت گوسفند نخوريد ! لطفاً تخم مرغي را كه مرغ با هزاران اميد و آرزو با تحمل دردو رنج و با سروصداي فراوان توليد ميكند كه مدتي بعد تبديل به جوجه اي زيبا شود تا بعنوان فرزند دستان آقا خروسه را بگيرد با سنگدلي تمام نخوريد ! لطفاً . . . اگر بخواهيد از اين سري تا صبح برايتان مينويسم چرا مدعيان نمي خواهند بفهمند كه ماهي قرمز هم مانند همه اين چيزها توليد ميشود براي اين كار و يك عمر كم هرسال كه نزديك عيد ميشود اين عده سندروم محبتشان به ماهي قرمز عود ميكند بابا اين همه چيزهاي ديگر به چيزديگري گير بدهيد لطفاً (696772) (moderator18)
 
حمیذ رضا
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۰۰:۱۵:۰۸
سازمان محیط زیست خیلی نگران محیط زیست ایران است،‌فکر بحال نابود شدن آن بکند بجای اینکه بفکر ماهی قرمز سر سفره هفت سین باشد. (696829) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۰۰:۵۸:۱۰
ماهی کلا برای عمل فتوسنتز خوبه همچنین برای مبارزه با آلودگی هوا عالیه ماهی نخرید تا کمک به این عمل مهم کنیم (696865) (moderator18)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۰:۳۴:۴۲
این سازمان اگه راست میگه پارک پردیسان رو نفروشه (697184) (moderator18)
 
Japan
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۰۲:۲۴:۳۱
سازمان محیط زیست بگوید
چرا قوهای سیبری دیگر به تالابهای الا گل الما گل نمی آیند؟
فلا مینگو های مهاجر به کجا می روند؟
چرا نسل ماهی های رود خانه های استان گلستان در حال انقراض است؟
ما هی باربل یا همان اورنج کجاست؟چه بلایی سر محیط زیست پرنده تراج آمده؟
چرا رود سیاه جو رو لودر زدند تا شاه کولی نتو نه بیاد تخم ریزی؟
چرا ما هیان دیگر نمی تونن به رود خانه ها مهاجرت کنند؟
چرا تالابها و سد ها باید پرورش ماهی باشد نه اکو سیستم طبیعی؟
چه کسی جوابگوی انقراض محیط طبیعی و جانوران نادر این استان در دهه های اخیر است
؟ (696899) (moderator18)
 
كيا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۰۸:۳۷:۱۰
مثل كشتن بچه خرسها.. بچه شير ها.. گوسفند آبستن..و بره تودلي.. جوجه .. فروش پروانه شكار حيوانات به شكارچيان خوش گذران..
حيف كه از اين حرفها خيلي ها خوششان نمياد..و گرنه حتي مي گفتم كاش كشتن هر موجود زنده اي هم غير مجاز بود..
نمي دانم شعر فردوسي خريداري دارد يا نه؟
ميازار موري كه دانه كش است..... كه جان دارد و جان شيرين خوش است.
حالا آزردن پيشكش...كشتن را چه مي گوئيد؟ (696998) (moderator18)
 
اميرحسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۰:۴۷:۲۹
چقدر محيط زيستمون روح لطيف و حساس دارن!!دلشون واسه ماهي ميسوزه ولي درياچه اروميه و گاوخوني و زاينده رود که خشک شد اخم به ابرو نياورد (697222) (moderator9)
 
محمد
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۰:۵۷:۴۳
ماهی بجای خود عزیزه و قبول میکنیم که ادامه ندیم. بی زحمت شما هم به منابع آلودگی خلیج فارس و تالاب هایی که آلودگیهایش بشدت ناشی از صنایع نفت و پتروشیمی است و بیداد میکنه مراجعه بکنید. تنها اون نیست آخه!

لطفا" یه سری به سراسر حاشیه مختلفی که سالهاست اونجا پراکنده میکنند و کف دریا رو آلوده کرده بزنید ببینید چه بساطیه؟ آقای سازمان حفاظت از محیط زیست چرا اقتصاد دریا رو جدی نمیگیرید اینکه ارزشی بالاتر از سوخت های فسیلی داره. آقا برید به دریای خزر یه بررسی جدی کتید, بخدا اوضاعش افتضاحه, هر آشغالی کفش پیدا میشه و یا شناوره.

آهای مردم توی تعطیلات هرجا میرید تو رو خدا - تو رو جان هر کی دوستش دارید به محیط زیست توجه کنید و عکس بگیرید. آهای اهالی کارخانه دارها و مجتمع های زباله پروری که زباله به دریا میریزید و کنترل هم نمیشه, به فکر آینده باشید و یه فکری بکنید که لااقل آلودگی ها کنترل بشه.

(697255) (moderator18)
 
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۱:۰۳:۴۰
اميدوارم به جاي نوک انگشت متوجه اشاره انگشت بشيم؟!
واقعا فک ميکنين حذف ماهي قرمز از هفت سين به خاطر نجات جون اين ماهيه؟!! (697275) (moderator18)
 
دبیر دینی_قم
Malaysia
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۱:۰۸:۳۷
انتشار حرف حق و پیرو مولای متقیان بودن شجاعت میخواهد که دنیا پرستی به شما اجازه نمیدهد این همه بی عدالتی !!! نگران ماهی قرمز هستید... (697285) (moderator18)
 
حسن عسگری
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۱:۵۴:۲۷
شما بگوید میخواهید هر چیز در ایران است را از بین ببرید از فرهنگ گرفته تا محیط زیست خیلی جالب است محیط زیست را به نابودی کشانده اید و هر روز خبرهای تخریب میراث فرهنگی و محیط زیست به گوش میرسد حالا هم میراث معنویان را میخواهید از بین ببرید شما از مغولها بدترید
حیوانات خانگی در تمام دنیا مرسوم است با دانش میتوان ماهی قرمز سفره هفت سین را زنده نگداشت (697418) (moderator18)
 
1360
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۳:۳۱:۲۴
از نظر محیط زیست نباید کاری کنیم که بعدها فرزندان ما قبطه بخورن چرا پدران و مسولین ما کاری کردن که حیات وحش ایران از بین رفت (697628) (moderator18)
 
محمد
Sweden
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۳:۳۲:۵۹
خدا رو شکر تمام مشکلات مملکت حل شده و فقط معضل ماهی قرمز باقی مونده که اونهم با تدبیر مسئولین داره حل میشه. (697634) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۴:۰۶:۱۳
مگه ماهي قرمز با ماهي هاي ديگه كه هر روز مي كشيم و مي خوريم چه فرقي مي كنه؟ چون اونا رو مي خوريم اشكال نداره بكشيمشون؟ و چون اينارو نمي خوريم نبايد تو خونه نگهشون داريم؟ (697735) (moderator18)
 
علی
۱۳۹۰-۱۲-۲۰ ۱۸:۱۸:۰۰
اگر مشکلات بزرگ زیاد داریم دلیل نمیشه ماهی قرمز های کوچولوی بی دفاع رو فراموش کنیم (698172) (alef-11)
 
asghar
۱۳۹۳-۰۴-۱۹ ۱۷:۳۵:۴۴
به نظر شما الان مشکلات آلودگی هوا و زمین و ریختن آشغالا تو خیابون مثل(لیوان یک بار مصرف)تو همه مراسمات کشور مشکل بزرگ تریه یا ماهی قرمز :؟ (2248209) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.