توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396996
کاخ سفید: رأی به لغو وتوی اوباما از شرم‌آورترین اقدامات سال‌های اخیر سنا بود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۱
سخنگوی کاخ سفید می‌گوید تلاش برای بی‌اثر کردن وتوی اوباما و به دادگاه کشیدن سران عربستان بخاطر دست داشتن در حوادث ۱۱ سپتامبر یکی از «شرم‌آورترین» اقدامات سناتورهای آمریکایی در سال‌های اخیر بوده است.

به گزارش فارس، پس از آنکه ۹۷ عضو سنای آمریکا به بی‌اثر شدن وتوی طرح امکان تعقیب قضایی مقامات سعودی از سوی رئیس‌جمهور این کشور رأی دادند، سخنگوی کاخ سفید واکنش تندی نشان داد.

بر اساس گزارش رویترز، «جاش ارنست» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که این اقدام سناتورها، شرم‌آورترین اقدام قانون‌گذاران آمریکایی در سال‌های اخیر بوده است.

با وجود رأی مثبت سنا، مجلس نمایندگان آمریکا هنوز در این رابطه رأی‌گیری نکرده و لغو کامل وتوی اوباما نیازمند آن است که در مجلس نمایندگان هم دو سوم اعضا به نفع تعقیب مقامات سعودی رأی دهند.

اوباما روز جمعه (دوم مهر ماه/۲۳ سپتامبر) پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرد. این طرح به خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ امکان می‌دهد دولت عربستان سعودی را به دلیل ایفای نقش در این حملات مورد پیگرد قضایی قرار دهند.

استدلال کاخ سفید این است که دیگر کشورها ممکن است تصویب این قانون را بهانه‌ای برای تعقیب قضایی دیپلمات‌ها، نیروهای نظامی یا شرکت‌های آمریکایی قرار دهند. طرفداران طرح از طرف دیگر با رد این استدلال می‌گویند متن قانون به نحوی تنظیم شده که تنها اقدامات تروریستی در داخل خاک آمریکا را در بر می‌گیرد.

این قانون در واقع به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد هنگام وقوع حمله تروریستی در داخل خاک آمریکا مصونیت قضایی حاکمیتی که دولت‌های خارجی بطور سنتی از آن برخوردار هستند را برای دولت یا دولت‌های مظنون به مشارکت در چنین حملاتی لغو کنند.

قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» بعد از آن تصویب شد که کنگره آمریکا با انتشار ۲۸ صفحه سند درباره حادثه ۱۱ سپتامبر مدعی شد دست‌کم چند نفر از عاملان این حملات با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند. ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای عامل حملات ۱۱ سپتامبر نیز شهروندان عربستان بوده‌اند.

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش گفته بود ریاض در صورت تصویب قانون مذکور سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : سنا، عربستان، اوباما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.