توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 276593
خط و نشان رهبر مخالفان عدالت و توسعه برای اردوغان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۰
رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه به رأی ۴۰ درصدی حزب اردوغان در انتخابات اخیر اشاره کرده و از دیگر برندگان انتخابات خواسته با هم ائتلاف و دولتی بدون نمایندگان «عدالت و توسعه» تشکیل دهند.

به گزارش فارس، پس از گذشت یک هفته از انتخابات پارلمانی ترکیه و در پی تنش‌های سیاسی میان احزاب برنده انتخابات که نمی‌توانند با شرایط حزب حاکم برای ائتلاف کنار بیایند، حالا رهبر یکی از احزاب قدرتمند مخالف اردوغان، نادیده گرفتن حزب حاکم و ائتلاف میان مخالفان اردوغان را خواستار شده است.

بر اساس گزارش شبکه خبری العربیه، این درخواست از سوی «کمال قیلیچ داراوغلو» رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه بیان شده؛ قدیمی‌ترین حزب موجود ترکیه که بنیان گذارش «مصطفی کمال آتاتورک» بوده و با تصرف ۱۱۲ کرسی در پارلمان ترکیه، اصلی‌ترین اپوزیسیون حزب حاکم است.

وی امروز در خصوص احتمال ائتلاف حزب خود با دیگر احزاب برای تشکیل کابینه بعدی ترکیه، احتمال کنار آمدن با هیچ حزبی را رد نکرد ولی در حمله‌ای آشکار به حزب اردوغان گفت: «بلوک ۶۰ درصدی باید دولت بعدی را تشکیل دهد.»

۶۰ درصد از آراء انتخابات پارلمانی اخیر به نمایندگان احزابی غیر از حزب حاکم «عدالت و توسعه» اختصاص یافته است.

قیلیچ داراوغلو البته برای تشکیل دولت ائتلافی با عدالت و توسعه هم شروطی داشت؛ وی گفت که این دولت باید به اصولی پایبند باشد، از جمله ارائه تضمین در خصوص عدم دخالت اردوغان در همه امور کشور و حذف شدن وی از روند تشکیل دولت.

این چهره سیاسی ترکیه، وعده‌های اجرایی هم داشت و گفت که دولت حاصل از ائتلاف حزب وی، به مبارزه با فساد، تغییر سیاست خارجی کشور و دادن آزادی به مطبوعات متعهد خواهد بود. برخورد شدید دولت اردوغان با مدیران روزنامه جمهوریت پس از انتشار تصاویر ارسال تسلیحات ترکیه برای تروریست‌های سوری، دولت وی را در افکار عمومی و بین اصحاب مطبوعات با مشکل مواجه کرده است.

حزب عدالت و توسعه هم مانند دیگر احزاب ترکیه، پس از انتخابات یکشنبه هفته گذشته، برای یافتن متحدی ائتلافی تلاش فراروان کرده ولی سهم‌خواهی‌های حساس دیگر احزاب از دولت آتی، این تلاش‌ها را به بن‌بست رسانده است.

احزاب ترکیه، تنها ۳۶ روز دیگر برای تشکیل دولت وقت دارند.
 
کلمات کلیدی : اردوغان+ قیلیچ دار+ ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.