نظر منتشر شده
۵۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 159692
عریانی میوه تمدن جدید است
میثم مهدیار، 24 خرداد 91
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۰
1- بهانه این یادداشت، مطالبی بود که در یکی دو ماه گذشته در سایت الف درباره حجاب منتشر شده است. این یادداشت نمی خواهد درباره گشت ارشاد و نظر اسلام درباره پوشش و ... حرف بزند که زیاد زده شده است. فقط می خواهد یک نسبت را مشخص کند. نسبتی که توجه کمتر نخبگان ما را به خود جلب کرده است و شاید همین نیاندیشیدن در این نسبت است که علاقمندان به حجاب را اینقدر دچار تشتت و سردرگمی کرده است و اصل و فرع را به جای هم نشانده است. نسبتی که اگر خوب فهم شود نسبت ما با خیلی چیزهای دیگر نیز مشخص می شود.

بی حجابی یک معلول و عارضه اجتماعی است.البته عارضه ای طبیعی! یعنی روال طبیعی جامعه ما به سوی بی حجابی است و اگر کسی هم باحجاب بماند خلاف جهت روال طبیعی جامعه ما شنا کرده است. این به خاطر این است که ما از مومن و غیر مومن، حزب اللهی و غیر حزب اللهی و... همگی چیزی را انتخاب کرده ایم که بی حجابی از لوازم ضروری آن است.منظورم این است که  نمی شود آن چیز را پذیرفت و لوازمش را نپذیرفت.همین توجه نکردن ها و ساده اندیشی هاست که گشت های ارشاد را به راه انداخته است.به نظر من گشت ارشاد یعنی پارادوکس حاکمیت. یعنی از سویی مردم با پذیرش برخی امور که حاکمیت اشاعه می دهد آرام آرام و به صورت نرم به سمت بی حجابی رانده می شوند و از سویی با قدرت سخت حاکمیت، جلوی آنها  گرفته می شود. اینجاست که بحران اجتماعی رخ می دهد.

بهتر بگویم بی حجابی یک معلول و محصول تمدنی است.تمدنی که ما قبولش کرده ایم و برای گسترشش هم هزینه می کنیم. تمدنی که آن را غایت الغایات سعادت خود و بشر پنداشته ایم و برای رسیدن به آن کورس گذاشته ایم.بی حجابی و بی حیایی روز افزون ما نسبت مستقیم دارد با معماری ما، با صنعت ما، با بروکراسی ما، با ارتباطات جمعی ما،با حمل و نقل عمومی ما و... همه ی اینها به نوعی ما را به سمت عریانی سوق می دهند و جمهوری اسلامی همم برای گسترش و اداره و مدیریت اینها و در نتیجه عریان تر شدن و بی حیایی ما سالانه میلیاردها دلار هزینه می کند.

2- برای روشن تر شدن بحث چند مثال را مطرح می کنم:
مثال اول از معماری و شهر سازی ماست. در واقع دو گونه معماري وجود دارد: معماري برون گرا و معماري درون گرا. در شهرسازي هم دو نگرش مطرح شده است: يکی، شهرسازي برون گرا و ديگری، شهرسازي درون گرا. هر نوع معماری سبک خاصی از رفتارها و تعاملات اجتماعی و سبک زندگی را اقتضا می کند. معماری درون گرا را با معماری سنتی می شناسیم و معماری برون گرا را با معماری مدرن یا لیبرال.

مثلاً در خانه هاي قديمي دو كوبه درب وجود دارد: كوبه زير و كوبه بم؛ يكي برای مردها و ديگری برای زن ها، تا اهل خانه بدانند كسي كه در مي زند مرد است يا زن! در اين معماری، مراعات روابط عفيفانه بين زن و مرد، آسان است و اگر كسي بخواهد عفيف نباشد بايد خيلي زحمت بكشد و ريسك كند و آبروي خود را به خطر بيندازد!

در معماری درونگرا،مدخل خانه با یک راهرو و یک پیچ نود درجه از صحن اصلی خانه جدا شده است. به همین علت از درب خانه ،صحن و اندرونی دیده نمی شوند.میهمان حتی اگر سرزده وارد خانه شود تا به صحن اصلی برسد باید مسافتی را طی کند و  در این مدت اهل خانه می توانند خود را  به حجاب بیارایند. در این خانه پذیرایی از مطبخ و اندرونی جداست و بانوی خانه بدون دغدغه می تواند به امورات جاری خود مشغول شود.در معماری درونگرا خانه محل امن و آرامش و آسایش است.هیچ خانه ای بر داخل خانه دیگر مشرف نیست. 

اما در معماري برون گرا ساختمان را باز (Open) می سازند  و حیاط  خانه از بیرون پیداست. پنجره ها به گونه اي است كه از بيرون، می توان به آن، اشراف داشت و در درون هم، آشپزخانه، باز (Open) است و در سالن پذيرايي خانه، محرم و نامحرم رفت و آمد مي كنند. در اين حال، زن خانه که مي خواهد عفت خود را حفظ كند تحت فشار قرار دارد؛ لذا مدتي چادر سر مي كند اما به تدريج برای او عادي مي شود كه برادرِ شوهر، نامحرم نيست! دوستِ شوهر هم نامحرم نيست! و مهم نيست كه آستين و يقه او را هم ببينند! خلاصه اين که كم كم اين گونه روابط، آسان مي شود و فرهنگ خانوادگی به سمت بی حجابی و بی حیایی تغيير می کند.  معمارى، ظرف زندگى ماست. پس اگر ظرف و مظروف باهم متحد هستند انسان و خانه اش نيز باهم متحد مي شوند. زيستن در خانه اى كه همه چيزش بر صراط مدرن بنا شده، انسانى را در خود مى پروراند كه واجد سبك زندگى مدرن مى شود، چه بخواهد چه نخواهد.

پنجره هاي مدرن(آنگونه كه لوكوربوزيه در مانيفست معماري مدرن مطرح كرد و در ويلا ساواي خود طراحي و اجرا نمود) پنجره هاي عريض و كشيده اي است كه شايد بيرون را بتوان بهتر ديد، اما درون خانه را هم راحت تر از قبل مي شود تماشا كرد، آن سان كه گويا پنجره همسايه پرده سينماست؛ غافل از آنكه پنجره خانه براي ديدن بيرون است نه تماشاي درون.

در معماري  برون گرای فوق مدرن که البته هنوز پایش به کشور ما کمتر باز شده است ،خانه ها براي اهل خانه حريمي ايجاد نمي كنند و ديگر خانه ها به آن مشرف هستند و همه چيز عريان است. توالت ها به گونه اي طراحي شده كه گاهي جداره اي وجود ندارد و گاهي جداره ها شيشه اي اند و گاهي هم كه شرم مي كنند، شيشه ها اندكي دودي مي شود و در حين قضاي حاجت از داخل بيرون را مي بيني اما كسي تو را نمي بيند. حمام ها نيز شيشه اي اند و يا يك وان بزرگ در كنار جداره شيشه اي نما كه به همه جا مشرف است، و يا حتي جكوزي های امروزی كه درون بالكن قرار گرفته اند. حالا وقتي كه توالت و حمام اُپن باشد، چرا آشپزخانه اُپن نباشد. خانواده هم آنقدر پايگاه محكمي ندارد كه بخواهند اتاق خواب والدين را در حريمي بسازند كه از كنجكاوي بچه ها به دور باشد و ... .به واقع در درون خانه با سبک معماری مدرن ، اباحه گري موج می زند.

شهرسازی
در شهرسازي هم همين گونه است.تمدن جدید صنایعی ایجاد کرده که به نیروی کار زیادی نیاز دارند و شهر های جدید در کنار صنایع ایجاد می شوند. با تخریب طبیعت به انحاء مختلف شهرهای بزرگ گسترش می یابند و آپارتمانهای قوطی کبریتی سیمانی و آهنی با طبیعت خشن شان که سوهان روحند سر به فلک می کشند.مشغله و حمل و نقل و مهاجرت و ... ارتباطات انسانی حتی با اقوام درجه یک را به کمترین حد می رساند.پس با ساخت پارک باید محیط مصنوعی ای را ایجاد کنند تا عوارض روانی زندگی آپارتمانی کاهش یابد.هر گوشه ای پاركی زده می شود و محل تفريح عمومي و دسته-جمعي خانواده ها و غیر خانواده هایی می شود که محرم و نامحرم ساعاتی را در کنار یکدیگر به استراحت و گردش و ورزش و... می پردازند. طبيعي است كه در اين شهرها، فرهنگ عفاف دستخوش تغيير مي شود. 

حمل و نقل و ارتباطات
همین را می شود در بحث حمل و نقل عمومی نیز مشاهده کرد. وقتی جوان امروزی در هجوم درون و بیرون مترو روزانه با صدها نامحرم چشم در چشم یا تنه به تنه می شود؛ وقتی در اتوبوسهای شهری مسافران حوصله سر رفته، وقت خود را با دید زدن محرمان و نامحرمان پر می کنند؛ وقتی در شبکه های اجتماعی مجازی دختران و پسران به راحتی با هم همکلام می شوند و شوخی های آنچنانی و این چنانی می کنند، اولین اتفاقی که در زندگی مردمان می افتد حیازدایی است و از این دست مثالها در زندگی روزمره مان می توانیم به کرات ببینیم.

عریانی میوه تمدن جدید
3- بی حجابی میوه غیر مستقیم تمدن جدید غرب است. ما نمی توانیم بروکراسی،پلیس ، تکنولوژی ،شهرسازی ،معماری و ...  غرب مدرن را بپذیریم ولی اقتضائات آن را نپذیریم.ساختارهای اقتصادی، سیاسی،تکنولوژیکی و... تمدن جدید ، فرهنگ خاص خود را طلب می کند.

عریانی میوه تمدن جدید است.تمدنی که از رنسانس در قرون 14و 15 میلادی سر برداشت. تمدنی که در آن بشر دیگر نمی خواست خلیفه خدا و زیر سایه او باشد.تمدنی که در آن بشر با «کشتن خدا» می خواست منقطع از آسمان، خود سعادتش را رقم بزند.تمدن غرب ، جلوه یک زندگی است که در آن دیگر معنویت و قدس اصالت ندارد و انسان موجودی نیست که حامل «روح الهی » باشد و بتواند خلیفه خدا در زمین شود .

در چنین فرهنگی که هیچ فردایی پس از مرگی در انتظار انسان نیست و هیچ بهشتی او را به خود دعوت نمی کند ، انسان چه می تواند کرد ؟ همه فرصتی که او برای بودن دارد همین فاصله کوتاه تولدتامرگ است و او که جز در این فرصت مجال دیگری برای بودن ندارد، ناچار است تا می تواند از هر آنچه در این طیبعت لذت بخش و لذت آور است ، بهره گیری نماید.  و یکی از چیزهایی که می تواندبه او لذت ببخشد «تن انسان » است .

از همین روست که ناگهان از زیرتیشه سنگتراشان هنرمند رنسانس ، مجسمه هایی برهنه بیرون می آید که بیش از هرچیز می خواهد این احساس را به بیننده القا کند که انسان همه تن است وهنرمند باید به تن او توجه داشته باشد.
در نقاشی نیز تفاوت آشکاری میان آثار این دوره و آثار قبل ازآن مشهود است بهترین راه برای درک تفاوت دوبینش جدید و قدیم مقایسه صورت هایی است که نقاشان به تخیل خود از مریم مقدس کشیده اند . اکنون در صورت این مریم دنیوی شده آن شرم مقدس گذشته دیده نمی شود . حتی ارزش مریم نیز در این دوران به زیبایی ظاهری اوبستگی دارد.

در اینجا دیگر انسان و مخصوصا زن، «فقط تن» است و ارزش او به اندازه ارزش تن اوست . در چنین فرهنگی لباس وسیله ای برای پوشش تن نیست بلکه برای آرایش آن است و در چنین حال و هوایی که شخصیت زن به نمایش جسم اوست ، لباس اوباید تنگ باشد تا  لباس نه خانه ی تن که «پوست دوم » او باشد و لباس به تن می کند تا با کمک آن بعضی ازاندام خود را در «قالب » و بعضی دیگر را در «قاب » بگیرد. آنچه مدل لباس، معماری و...  را تعیین می کند روانشناسی جنسی است و در حقیقت مبتکران مدهای تازه همواره در کار تنظیم نسبت میان برهنگی وپوشیدگی هستند تا بتوانند حداکثر جلوه و جاذبه را در این جنس وحد اکثر اشتیاق را در آن جنس دیگر ایجاد نمایند .البته این تنها لباس زن نیست که تابع رابطه «چشم و جسم » است که لباس مردان نیزهست .

4- تفکر، فرهنگ و تکنولوژی رابطه وثیقی با یکدیگر دارند. هر تفکری فرهنگ و تکنولوژی خاص خود را طلب می کند و هر تکنولوژی ای نیز فرهنگ و تفکر خاصی را گسترش می دهد.  طرح هایی چون گشت ارشاد نشان داده است که ما در این نسبت ها تفکر نکرده ایم و به جای پرداختن به ریشه ها دلخوش به سمپاشی میوه ها هستیم.

راه سوم
در مصاف با صنعت و تکنولوژی جدید سه راه پیش روی داریم.اولین راه حل که به نوعی پاک کردن صورت مساله هست به بازگشت به گذشته(قبل از مواجهه ما با تجدد و دستاوردهای تکنولوژیکش) تجویز می کند. اما نگارنده خود نیک می داند که ما حتی اگر همگی هم اراده کنیم امکان این را نداریم که صورت مساله را پاک کنیم و حتی به 10 سال پیش بازگردیم.پس دو راه بیشتر پیش رو نداریم. یا تمدن جدید را با همه اقتضائاتش بپذیریم و یا در فکر ایجاد تمدنی دیگر با محصولات و دستاوردهای خاص مورد نظر باشیم.اگر قرار بود بپذیریم از چه رو انقلاب کردیم؟پهلوی اول و دوم که بهتر از جمهوری اسلامی می توانستند ما را مدرن کنند و حمایت همه جانبه آمریکا و اروپا را هم دنبال خود داشتند.آیا خود را با همه دنیا در انداخته ایم که اقتضائات زندگی مدرن (که از بی حیایی آغاز و به نیهیلیسم ختم می شود) را بپذیریم؟

با پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس جمهوری اسلامی تنها ساختار سیاسی تغییر کرد اما جمهوری اسلامی برای ماندن، راهی جزتاسیس ساختارهای اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی متناسب با این ساختار سیاسی که سبک زندگی مومنانه را اقتضا کند ندارد.یکی از ویژگی های تمدن اسلامی در قرون 4و5و6 که از شرق تا غرب عالم را فرا گرفته بود ایجاد تکنولوژی هایی بود که ابتدا نسبت آنها با طبیعت،اخلاق و سعادت بشری مشخص شده بود.البته نگارنده تمدن سازی را یک پروژه ده ساله و یا احیانا چند ده ساله نمی داند،همچنانکه فاصله رنسانس تا انقلاب صنعتی بیش از سه سده طول کشید. اما عمومی شدن همین تامل در نسبت میان تفکر، فرهنگ و تکنولوژی می تواند قدم اول باشد و این فاصله را کوتاه تر کند.
در آخر نگارنده باز هم تاکید می کند که قصد این یادداشت تنها دعوت به تامل در نسبت میان تفکر،فرهنگ و تکنولوژی است نه بازگشت به گذشته!
Share/Save/Bookmark
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۴:۴۱:۲۵
با معضل بد حجابی باید با فکر و صبور برخورد کرد!
مشکل اصلی ما از نظر بنده نیاموختن فرهنگ اسلامی به طور جذاب در مدارس است، بطوری که دختران بسیاری که از خانواده های متدین و معتدلی هستند بعد از حظور در مدارس و دانشگاه اشتیاق خود را به حجاب از دست میدهند
وظیفه اشاعه عفت در جامعه با متولیان آموزشی است
یا حق (834041) (moderator21)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۵۰:۵۱
البته که حضور درسته نه حظور برادر (834410) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۴۹:۱۲
یک سوال شاید هم دو سوال:

عریان بودن مو بیشتر فساد انگیز است یا پول بیت المال را بالا کشیدن؟

آیا الآن در اجتماع ما با هر دو به یک شدت برخورد می شود؟ (834647) (moderator21)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۶:۱۴
هر دو بدتر از همدیگرند این طور باشد متخلفان اقتصادی هم میگن تا موقعی که فساد فرهنگی وجود دارد ما هم فساد مالی میکنیم چون آن از این بدتر است و البته در حکومت ما به یک اندازه با این مسائل بر خورد نمیشه که درست نیست (834970) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۰۲:۵۱
عریانی اگر میوه ای باشد میوه باطن مسئولین کشور است. (835957) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۲۳:۴۵
حجاب یعنی من شوهرم را دوست دارم و مرا به دیگران نیازی نیست. (837044) (moderator102)
 
غلام رضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۰۲:۰۱
حجاب را به سه دسته می توان تقسیم کرد:

1) حجاب کامل که شامل چادر و روبنده است و 100 سال قبل در ایران وجود داشت.

2) حجاب نیمه کامل که همان چادر است.

3) حجاب زوری که همان روسری و مانتو است.

به امید روزی که همه بانوان از حجاب کامل استفاده کنند. انشاالله (837720) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۰:۴۶:۱۹
از خودت در نیاور حجاب در اسلام وجود دارد ولی با یک روسری و مانتویی که تنگ نباشد حجاب کامل ازنظر مراجع تقلید برقرار است چادر و روبنده اصلا در صدر اسلام نبوده و بعدا از ایران وارد آن شده است (843104) (moderator21)
 
بی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۲۲:۲۸:۰۵
از کجا در آوردی حجاب نیمه کامل یعنی چادر و حجاب کامل یعنی چادر و روبند
یعنی الآن هیچ کس دارای حجاب کامل نیست. داب اسلام در این باره چیست؟
گوشش بدن بجز صورت و دستها و عدم چسبندگی و عدم استفاده از آرایش این یعنی حجاب خوب.اگر اطلاع ندارید بی خود نظر ندید (846225) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۸:۵۷
پس یعنی کسایی که بی حجابن شوهرشونو دوست ندارن و به دیگران نیاز دارن دیگه!؟؟؟
حرفی زدی ها!!!!!! (837794) (moderator102)
 
بی باک جوان
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۶:۳۳:۱۸
وقتی با اون وضع حجاب میاد تو خیابون برای شوهرش که خودش رو درست نکرده چون اگه برای شوهرش بود تو خونه همچین بزکی رو درست میکرد نه برای مرد های تو خیابان پس.... (842225) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۲:۰۸:۴۷
حجاب من مرا به کسی که دوست دارم و دوستم دارد می رساند (838540) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۳۴:۱۴
ربطی به هم ندارند. (838744) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۲:۵۴:۵۷
ميليونها زن در جهان بي حجابند
يعني همه فاسدند؟ (838859) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۹:۴۹:۳۷
همان میلیونها زن خارجی وقتی به ایران بیایند از نوع لباس خانم های اینجا تعجب می کنن . اشکال کار اینجاست که در بی قید ترین فرهنگها هم جا افتاده که کسی که نخواهد خود را عرضه کند لازم نیست نیم من کرم پودر روغن به خودش بمالد و مانند شب عروسی آرایش کند و لباسهای تنگ و چسبان بپوشد و در خیابانها بچرخد اما اینجا این کارهای نشانه بروز بودن و تمدن شده است. هرکسی که می خواهد نشان دهد پولدار شده است جایی نزدیکتر از صورت خودش پیدا نمی کند !!! احمقانه نیست ؟ (839207) (moderator5)
 
ایرانی
Switzerland
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۵:۱۰:۴۳
با نظر شما موافقم! در هیچ جای دنیا قیافه ها و آرایش هایی که در شهرهای ما هست دیده نمی شود.

البته حجاب در آنجا اجباری نیست و گشت ارشاد و زور و بی احترامی و پلیس چشم چران هم ندارند!!

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که: چـــــــــــــــــرا وضع ما از آنها بدتر است؟ (839986) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۱۱:۰۴
بله ! من بعنوان یک خانم که موافق حجاب است دقیقا بی این موضوع فکر کرده ام .
به نظر من برای جلوگیری از این کار فقط یک راه وجود دارد. در واقع حجاب اختیاری و وجود مراکز فحشا و کلوپهای شبانه لازم و ملزوم یکدیگرند. زیرا فقط در آن صورت است که دیگر کسی در خیابان به خانمهایی که خود را به صدگونه بزک آراسته اند ، نیم نگاهی نخواهد کرد . و برای یک زن نیمه معمولی ده تا ماشین کنار خیابان توقف نمی کنند.
اگر در کشورهای دیگر خانمهای بی حجاب معقول و متعارف لباس می پوشند و یا حتی نامتعارف و توجه کسی را جلب نمی کنند مطمئنا از فرهنگ و چشم سیری آنها نیست بلکه این موضوع در آنجا جا افتاده که هر کاری جایی دارد و کوچه و خیابان و اتوبان و پارک و سینما و کوه و پیست اسکی و .... جای این مسائل نیست.
در ایران هم اگر زنی ببیند بعد از صرف هزینه و وقت بسیار برای تابلو شدن کسی او را نمی بیند و حتی نگاه عاقل اندر سفیه برای یک همچین پوششی در مکانهای عمومی و رسمی دارد ، مطمئنا پوشش خود را تغییر خواهد داد
به نظر من در ایران باید ابتدا این مسدله جا بیافتد که در هر مکانی چگونه باید لباس پوشید و رفتار کرد و بعد حجاب آزاد شود وگرنه با این وضعیت موجود فساد بصورت تصاعدی افزایش خواهد یافت (843300) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۶:۵۹:۲۱
زنهای بی حجاب این جا تابلو هستند ولی بنده خدا زنان سرزمین های دیگر کمترین جلب توجهی حداقل در کوچه و بازار و مکانهای عمومی نمی کنند. (843297) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۴:۰۶:۴۰
بله
البته اگر شما فساد را فقط جریانات جنسی بدانید نه ولی اگر به فساد انداختن مردان دیگر و عریان کردن بی مورد خود باشد بله کاملا فساد است (843919) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۳:۰۷
فاسد نیستند . مفسده اند (844977) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۹:۵۵:۴۰
حجاب هر پوشش یا رفتاری را شامل می شود که شخصیت جنسی انسان ( زن و مرد ) را از جنبه های انسانی دیگر او جدا کرده و آن را محدود به فضای امن خانواده میکند . این فرایند زمینه رشد استعداد های دیگر انسانی را در برابر نیاز سرکش جنسی در جامعه فراهم می آورد (839223) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۴:۱۰:۵۴
این مخالف ها که منفی زده اند یعنی اصرار دارند که جنبه های جنسی شان را در عرصه عمومی جامعه عرضه کنن (839863) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۲۵:۰۸
حجاب یعنی من مجهز به آنتی ویروس هوس و وسوسه هستم. (837046) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۳۶:۳۲
غلط نکرده باشم، احتمالاً از آنتی ویروس کرک شده استفاده می کنی ناقلا! (838750) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۴:۰۹:۲۲
آفرین. کاملا موافقم
فقط نمی دونم چرا اونایی که مخالفن چرا اینقد بی منطق و بعضا بی ادبن.
من مخلص اونایی که با حجاب مخالفن ولی با ادب و منطق هستن هستم (843925) (moderator21)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۸:۲۴:۰۹
بیاییم بجای تجویز نسخهه های آنچنانی بزای دیگران ، بدون افراط و تفریط و با در نظر گرفتن اقتضائات زمانی و مکانی ضمن پایبندی به اصول اخلاقی اسلامی و توجه ویژه به نوع ارتزاق( حلال یا حرام بودن درامدی که برای زندگی می اوریم) از خود شروع کنیم و رطب خورده ای نباشیم که منع رطب کرده ایم که این است معظل اصلی جامعه اسلامی کنونی ما، (مرگ خوب است برای همسایه) متولیان امور با توجه به رسالت اصلی شان شما را بخدا واگذار کردیم . والله خیر حاسب و معین (838197) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۳۱:۵۱
عريان بودن مو ، امر ساده اي نيست

نگاه به افراد سالم و مثبتي نكنيد كه ممكن است بدون غرض مقداري از مويشان برهنه باشد(هرچند پوشيدگي بهتر است از عرياني)
شما به دختراني نگاه كنيد كه از ظاهر عجيب و غريبشان مي توان پي به نيت شوم شان برد....
پليدي كه شاخ و دم نداره! چندتا ماشين برايشون بوق بوق ميكنند؟ آيا اين صحيح است؟!! (836488) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۰۵:۰۳
از موی زن اشعه ای ساطح می شود که چون سحر و جادو باعث گمراهی و تباهی

مرد می شود. پس موی زن باید پوشیده باشد. (837025) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۹:۰۱:۴۸
کاشف این اشعه کیست؟

حتما بهش جایزه نوبل فیزیک داده اند. (837435) (moderator21)
 
بی باک جوان
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۶:۳۹:۱۰
وقتی نگاهت به اون مو بیفته میفهمی چرا الکی خودت رو زدی به اون راه خودت که بهتر میدونی چه تاثیری رو ذهن میزاره وقتی که اون مو رو میبینی (842237) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۷:۵۲
از خودت جک در وکردی. خیلی باحال بود. : ) (837792) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۴۰:۰۵
والا ما توی خانه مان و بین خودم و زنم چنین اشعه ای نمی بینیم! ای کاش بود! میشه لطفاً نحوه ساطع شدن این اشعه را بیان بفرمایید جناب مهندس اشعه شناس؟! (همه اش که نباید جدی بگوییم. این هم برای خنده حضار و ادخال السرور فی قلوب المومنین!) (838754) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۱۱:۱۲
دوست عزیز
بوق بوق کردن ربطی به حجاب ندارد. بارها دیده ام که برای باحجابها هم بوق بوق می کنند. ملتفتی که. (837029) (moderator102)
 
جلال
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۲۸:۱۸
اون وقت شما کجا زندگی میکنی که برای با حجاب ها هم بوق میزنن!! کلا اونی که میره برای دختر مردم بوق میزنه دنبال هوس هست و از دیوار حجاب چیزی به نام هوس نمیتونه رد بشه (837257) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۱:۵۱:۲۵
این که شما ندیدی دلیل این نیست که نیست ...چشمتو وا کن واقعیتو ببین (837637) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۴۱:۳۴
توی همه جای دنیا حتی کشور آزادی مانند امریکا هم بوق بوق هست. بوق بزنند تا چشمشان در بیاید. (838756) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۴:۱۴:۵۸
بله بوق می زنند چون شما منطق رو کنار گذاشتی. حجاب فقط چادر نیست بلکه رفتار هم باید حجاب داشته باشه. اون با حجابایی که براشون بوق می زنن در واقع با حجاب نیستن. تازه مردا هم باید حجاب داشته باشن. مردا که برای همه بوق می زنن بدون اینکه به طرف نگاه کنن و ببینن اینکاره هست یا نه ، مردای بی حجاب و بی حیا هستن (843934) (moderator21)
 
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۰۰:۴۴
من فقط یه چیزی میدونم اجبار خانمها به حجاب مسخره کردن حجابه چون واقعا چیزی به اسم اعتقاد به اسلام در نظر این خانمها وجود نداره داشتن حجاب باید اختیاری بشه تا از این ریاکاریها راحت بشیم البته تو خیلی از کشورها مثل مالزی حجاب و کلا خیلی موارد دیگه ازاده ولی تمامی پستهای دولتی از بالا تا پایین متعلق به مسلمینه به نظرم الگوی مالزی خوبه بزارین خانمها به چیزی که اعتقاد دارن عمل کنند چون خامنهایی که هیچ اعتقادی به اسلام ندارن و به زور حکومت با حجابن فقط اسم اسلام رو لکه دار میکنن حتما خیلی هاتون به سفر خارجه رفتین دیدین توی هواپیما به محض خروج از مرز خیلی خانمهایی که ضاهرا معتقد و متین هستند روسری و مانتو شون رو در میارن و بدنو به نمایش عمومی میگزارن به نظرتون این به غیر مسخره گی چی میتونه باشه چارش فقط اختیار است اختیار (834997) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۵۴:۱۳
آیا اجبار مردم به بستن کمربند ایمنی مسخره کردن کمربند ایمنی است؟!
فقط به علت اینکه تا وقتی پلیس در کار نباشد هیچ کس این قانون را رعایت نمی کند؟
این چه مغالطه ای است که می کنید! (835152) (moderator21)
 
آریا
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۱:۴۳
برادر من قیاستون مع الفارق هستش این دو چه ربطی بهم دارن. بعد من موافق حجاب اجباری نیستم. شما مشکل دارین بعد یکی دیگه باید خودشو بپوشونه به نظر من باید مثل کشورهای یگه مسلمام مثل مالزی و ترکیه حجاب اختیاری باشه (835494) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۲:۱۳
خیلی ها هنوز هم موافق بستن کمبرند ایمنی نیستند ایا اگر تصادف کردند توقع ندارند همه بدادشان برسند . کمربند ایمنی بستن سخت تر از نبستن است و مانند شما که بلافاصله طرفتان را متهم کردید هر کسی می تواند بگوید جون خودم هست و بخودم مریوط هست و نبستنش هیچ قبحی هم مانند عریانی ندارد و تو حق انتخاب آزاد را از من میگیری اگر مرا مجبور کنی که کمر بند ببندم . و اگر تو میترسی ببیند . !!!!
فرض شما در اینکه حجاب برای مردان هست هم مانند اینه که بگی کمر بند ایمنی برای این است که تصادف کردی ضربه نبینی کمتر صدمه ببینی تا هزینه های درمانی دولت هم کمتر برات خرج بشه
طرف هم بگه نخیر پول نفت داریم میخوام از هزینه های درمانی دولت بیشتر برام خرج بشه ... احمقانه نیس؟
حجاب هم مانند کمر بند ایمنی ممکن آسیب های تصادف و اجتماعی را کاهش دهند اما در وهله اول برای مصون بودن زن از تداخل جنبه جنسی شخصیتش تو جنبه غیر جنسی ش هست و لابد قبول دارید که حق هر زنی است که این دو را از هم جدا کند (835834) (moderator5)
 
آریا
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۴:۴۰
بله من کاملا با حرفهای شما موافقم و این هم قبول دارم که حق هر خانمی هست که این دو را از هم جدا کنه ولی همون خانم این حق رو هم داره که نوع پوشش و حجابشو رعایت کنه . همونجوری که میدونید زن هم انسان و به اندازه مرد از قدرت شعور و تفکر برخوردار هست پس میتونه خودش برای خودش تصمیم بگیره و بد و خوبشو تشخیص بده ریشه خیلی از فسادها را اگر جستجو کنید تو سختگیری بیش از حد هستش چه از طرف همسر و چه از طرف پلیس به هر حال من همچنان بر این باور هستم که باید حجاب اختیاری باشه اونوقت خودتون خواهید دید که خود بیشتر خانمها حجابشونو رعایت میکنن . در هر حالهم از شما و هم از سایت الف از اینکه جواب کامنت منو دادین و باعث تبادل بحث شدین ممنون هستم (835988) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۳۶:۴۴
حالا كه تصديق فرموديد حق هر زني است كه جنبه جنسي شخصيتش را از جنبه هاي ديگر انساني اش جدا كند اين حق طبيعي را براي مردان هم قايل باشيد ايا اين از حقوق اوليه هر انساني نيست كه براي جنبه هاي جنسي زندگي خود محيط امني شخصي فراهم كند و با جامعه در جنبه هاي ديگر انساني تعامل داشته باشد؟
اين حقوق متقابل محدوديت هاي بيشتري براي پوشش زنان ايجاب مي كند به اين علت كه جذابيت هاي جنسي بيشتري دارند
اين يك فريب بزرك است كه ادعا ميشود مرد مي تواند و بايد چشم خود را به زمين بدوزد و يا با زنان برهنه مانند مردان برخور كند نه اينكه امكان ان نباشد خيلي از مومنان در كشورهاي خارجي اين چنين هستند اما هـژموني برهنگي اين مردان پاك يا زنان پاكي كه از هرگونه تعامل جنسي باجامعه حتي بصري پرهيز مي كنند به انزوا ميكشاند
نه استخري عمومي براي انها مهياست نه سينماي سالمي مي شود رفت نه تفريحي در باشگاهي كه اين هژموني برهنگي در ان حاكم باشد براي انان فراهم است
اياشايسته است اين انزوا را براي كسي كه از تعامل جنسي با جامعه اش پرهيز مي كند در يك كشور اسلامي هم مشاهده كرد ؟
نحوه تامين اين حقوق متقابل يا ارزش دهي به كيفيت گشت ارشاد مورد بحث من نيست فقط توجه شما و ديگر خوانندگان محترم را به جنبه ديگر موضوع جلي كنم (836931) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۵۱:۰۰
" حجاب جنسیت را می پوشاند تا انسانیت دیده شود " (836948) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۳:۰۱:۲۰
بستن کمربند ایمنی برای امنیت است و اجبار آن صحیح ( البته چون اجبار است خیلی ها کمربند را روی لباسشان میاندازند ولی نمیبنندند )
ولی حجاب فقط اامتحان الاهی است و ربطی به امنیت ندارد اگر به آمار نیروی انتظامی توجه کنید متوجه میشوید که امنیت با حجابان بیشتر است یا بد حجابان . (837331) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۴۶:۵۴
کسی که از «تتیجه» مطلع است، «امتحان» نمی کند! (838768) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۲۱:۰۱
کمربند ایمنی هیچ ربطی به حجاب نداره.حجاب مبحثی اعتقادی است و به تفکر و برداشتت ازدنیا بر میگرده. (838728) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۱۳:۴۲
ربطش اینکه هرد ممکن است انسان را محدود که اما برای خود انسان و جامعه انسانی مفیده البته برای جامعه حیوانی مضره (839463) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۱۵:۴۳
حجاب فقط امر شخصی نیست بلکه جزء احکام فردی و اجتماعی است . یعنی جامعه را تحت تاثیر قرار میدهد . اگر اینطور نبود این همه کامنت موافق و مخالف گذاشته نمی شد. (843301) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۴۸:۳۷
شما واقعا فکر می کنید حکومت ترکیه یک حکومت اسلامی است؟
یعنی ملاک شما در باره احکام اسلام آن چیزی است که در این کشور عمل می شود؟ (836945) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۷:۱۲:۰۲
نظ کاملا منطقی وعملیاتی می باشد روشی اجرا شده در اکثرکشورها ی مسلمان. (837378) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۳:۴۱:۵۹
شما این خبرها را دیده اید : ( منبع همین سایت الف است )

حجاب برای هميشه در تركيه ممنوع شد ( 17 خرداد 1387 )
مناقشه ممنوعيت حجاب در تركيه بالا گرفت ( 24 مهر 1389)
تظاهرات عليه ممنوعيت حجاب در تركيه ( 2 ارديبهشت 1390 )

دقت کنید در کشور به زعم شما "اسلامی" ترکیه داشتن حجاب "ممنوع" است.

این آزادی است که شما از آن دفاع می کنید؟


(لطفا منتشر کنید) (838870) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۱۶:۵۳
علاوه بر اینکه رفتن به دانشگاه و استخدام در دوایر دولتی برای محجبه ها ممنوع است . (843302) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۷:۳۹
کمربند ایمنی چه ربطی به حجاب داره چرا مسایل نامربوز رو به هم ربط می دید ؟ (835569) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۵:۴۸
تشابه شون دقیقا همینه که هردو از آسیبه های پیش رو شخص رو محفوظ نگه میدارند (835844) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۵:۱۵
پلیس هیچوقت در مورد رنگ کمربند ایمنی اظهار نظر نمیکنه. فعلا کار به جایی رسیده که لباس خوشرنگ هم مصداق بی حجابی شده (836005) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۳۱:۴۶
کدام آسیب؟! به نظر شما آسیب است، اما به نظر من نوعی آسیب نیست. من حق دارم برای خودم تصمیم بگیرم یا نه؟! مشکل شما این است که می خواهید همه مثل خودتان فکر کنند. آغا جان! من مثل شما نیستم و حق هم دارم نفس بکشم. (836022) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۰۰:۱۰
من هم حق دارم با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت تو خیابون رانندگی کنم! (836961) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۵۰:۰۰
نوع پوشش من به شما آسیبی نمی رساند، اما سرعت 200 کیلمومتر جنابعالی هم خودت را نابود می کند و هم دیگران را. (838776) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۴:۱۴:۵۸
چشاتو باز كني متوجه آسيب پوششت براي ديگران ميشي!!! (841926) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۱۹:۵۰
با این حساب اگه زن همسایه هر روز با بیکینی بیاد دم در خونه تون و برای شوهرت عشوه بیاد ، مشکلی برای زندگیت پیش نمیاد ؟!
خوش به حالتون چه قشنگ خودتونو به خواب زدید . (843303) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۱۴:۴۹
من هم دلم نمی خواهد کمربند ایمنی ببندم ! این هم شد منطق ؟ (839465) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۴:۱۴:۲۳
عزيزم جلو دهنتو كه نگرفتن نفس بكش!!!!
هر جامعه اي براي خود آزادي هايي و محدوديت هايي داره هيچ جامعه اي رو در دنيا پيدا نميكنيد كه آزادي مطلق توش جايز باشه پس خواهشاً انقدر از كلمه آزادي سوءاستفاده نكنيد. الان دو قرن از قرن 18 اروپا گذشته حرفاي شما مال اون موقعس (841921) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۰:۰۰
اگه تشابه داشت 23 تا منفی نمی گرفتی. کسی را به خاطر نبستن کمربند ایمنی از دانشگاه بیرون نمی کنند. (836175) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۵۸:۴۶
مجید دلبندم ! ممکنه کسی با چندبار نبستن کمربند ایمنی تصادف نکنه و مخش آسیب نبینه اما وقتی از بد روزگار تصادف کرد اونوقت دیگه ........
و ممکنه کسی با بی حجابی و بی حیایی زندگیش زیرو رو نشه اما وقتی پای معشوقه و خیانت و سوظن به زندگیش باز شد تازه اونوقت دوزاریش میافته که دنیا دست کیه و حجاب و عفاف و حیا به چه دردی میخوره.
شما که ماشالله فرهیخته ای حتما آمار فسادهای اخلاقی و اجتماعی رو توی جامعه - حداقل تو اطراف خودت - داری دیگه ؟! (836638) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۰۲:۵۳
نمیتونید یه مثال مشابه تر وبهترازکمربندایمنی بیارید؟
همونطورکه میبینید طبق آرائ خوانندگان این مثال اصلا شباهتی باموضوع حجاب نداره.
دلیلی نداره اگرکسی حجاب نداشت خطری تهدیدش کنه مگراینکه مردهای جامعه بیمار باشند.
بهتره مردها درمان بشن تا اینکه زنها بخوان خودشونو توی گونی بپیچند یا زنده به گورکنند. (836734) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۵۶:۲۳
یک سری به سایتها ی انجمن های حمایت از قربانیان rape در غرب بزنید و ببینید بر خلاف تصور خود حتی در آنجا هم برای پرهیز از تجاوز به عنف توصیه به پوشیدگی بیشتر می کنند . طلا را هم سر راه بگذاری خیلی ها که دزد نیستند هوس می کنند بردارند . امار هر 3 ثانیه یک تجاوز جنسی را هم در جامعه آزاد امریکا مرور کن بد نیست . شاید این چارچوب فکری غلط که به شما تحمیل کرده اند که زن با مایو می تواند در خیابان راه برود و بقیه می توانند نگاه نکنند از ذهن شما بیرون رود . در ضمن به نظر مب ابد بر خلاف تصور شما مثال کمربند ایمنی مثال بسیار خوبی است که به تعمیق بحث بسیار کمک کرده است (836956) (moderator5)
 
هموطن
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۵:۵۰:۲۰
خسارتی که در اثر بی تجربگی در مدیریت کشور و خیانت عده ای در انجام وظایف
اجرایی و نظارتی و قانون گذاری و خوی اشرافی گری نزد عده ای از رجال حکومتی
و خود محوری عده ای در انجام کارهای حکومتی و قانون گریزی عده ای از افراد
در انجام وظیفه اجرایی و نظارتی و پاره ای موضوعات از این دست ، منجر به از هم گسیختگی روال طبیعی در اداره کشور گردیده .. به موارد فوق ، سوء استفاده
برخی افراد حکومتی و وابستگانشان را از منابع مالی کشور ، اگر اضافه کنیم .
خواهیم فهمید که چه فاجعه ای در حکومت داری کشور اتفاق افتاده است .
در کنار موارد فوق ، کارهای خوبی هم در کشور اتفاق افتاده که باید آنها را
در جای خود ارج نهاد . و به مدیرانی که دلسوزانه و با اعتقاد واقعی به ارزشهای
انقلابی و دینی و ملی ، و اعتقاد راسخ به آرمانهای امام و رهبری و شهدا ،
در مسیر خدمت به مردم و آبادانی و عمرانی بخش هایی از کشور ، تلاش فراوان
به خرج داده اند . دست مریزاد گفت .
به نظر میرسد که کفه ی بی تدبیری در اداره کشور نسبت به کفه ی تدبیر آن
سنگینی میکند . به این دلیل که آحاد بیشتری از مردم کشور از نظر سطح معیشتی
در زندگی در وضعیت شکننده ای قرار دارند . فرضیه ای که طبق آمار برنامه هدفمندی یارانه ها محرز شده است . و دهک های بیشتری از مردم کشور از
نظر زندگی ، شرایط مطلوبی ندارند .
وقتی که مردم آسایش اقتصادی در زندگی عادی خود را نداشته باشند . تدریجا
مشکلات و معضلات فرهنگی و اخلاقی و رفتاری و ناهنجاری های مختلف از جمله
روحی روانی ، به دیگر مشکلاتشان افزوده می شود . و کم کم رنگ ارزشها به
کم رنگی ارزشی تبدیل خواهد شد . و دیگر حوصله ی چندانی برای توجه به ارزشها
در نگاه آنان باقی نخواهد گذاشت . برای رفع و ترمیم این مشکلات لازم است که حکومت به مهمترین وظیفه خود ، که تامین خواسته و رضایت مردم از شرایط مطلوب زندگیست توجه کند . در صورت تحقق این مطلب ، وقتی مردم به آرامش اقتصادی برسند . به طور اتوماتیک خیلی از معضلات از جمله بی حجابی در پوشش
زنان و بی حجابی در نگاه و اندیشه مردان ، محو خواهد شد . انشاءالله . (837372) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۳:۰۸:۳۲
ميشه ارتباط بين كمربند ايمني و كراوات را توضيح بديد (838867) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۶:۲۷:۴۳
مرسی که اینقدر نگران ما هستید! واقعا مردیم از خوشبختی! شما آخرشید! (838902) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۰۲:۳۴
حق با تایید یا رد جماعت تغییر نمی کند.
استناد به تعداد منفی ها برای اثبات حرفتان استدلال مضحکی است. (836963) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۵۱:۴۸
پس چرا نظرات را دنبال می کنید؟ (837067) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۴۷:۵۳
من نظرات را دنبال می کنم نه منفی و مثبت ها را. (837283) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۰:۲۲:۳۴
اکثر نظرات هم مخالف حرف شماست! چرا آنها را دنبال می کنید؟ (838373) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۲:۳۱:۲۶
شما فکر می کنید که نباید نظرات مخالف را شنید؟
یا فکر می کنید که هر کس که مخالف شماست نظر نادرستی دارد که حتی ارزش خواندن هم ندارد؟

من اینگونه فکر نمی کنم. (838847) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۳:۰۲:۵۱
برای چه می شنوید؟ تا بدانید که بازتاب حرفتان چه بوده است؟ در نتیجه مثبت و منفی ها هم مهم است و هم ملاک. در غیر اینصورت نباید وارد اینگونه مباحثات شوید. کسی که نظرات را دنبال می کند، نظر دیگران برایش اهمیت دارد. کسی که نظرات برایش اهمیت دارد، مثبت و منفی را نیز مهم می داند. در غیر اینصورت، شخص باید «صُمٌ بُکمٌ عُمیٌ فهم لا یعقلون» (839728) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۲۳:۴۱
آره ! نظرات ممثبت و منفی اهمیت دارند از اون لحاظ که سطح فکر و ضریب هوشی و منطق پذیری لااقل بخشی از جامعه دستت میاد و بیش از پیش برای وطنت متاسف می شی ! (843304) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۱:۳۳
موافقان حجاب زوری تا بحث در این مورد میشه دو مورد را مثل نوار بیان می کنند: 1- یعنی میخواین لخت بیرون بیاین؟ در آمریکا هم ممنوعه!
2- کمر بند ایمنی بستنش اجباریه! (836180) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۷:۰۳:۲۵
مخالفان هم چون هیچ برهانی ندارند و روشون هم نمیشه بگن ما نفسمون مریضه تا حرف میشه میگن چرا فساد اقتصادی را جمعش نمی کنند . چون فلان مسئول جانمازآب کش هرکاری دلش خواست میکنه من چرا نکنم ؟ یعنی زشتکاری و گناهکاری دیگران مجوزی است برای گناهکاری ما .
مشکل از مسلمانی ماست وگرنه اسلام مشکلی ندارد (836650) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۶:۳۱:۳۸
نفس مریض که با باتوم و مینی بوس سبز سالم نمیشه. پس بهتر بودجه کشور را هدر ندهید (844834) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۶:۳۳:۳۷
اگر کسی لخت بیاد بیرون، بنده یاد گرفتم اگر نخواستم نگاه نکنم. نگاه کردم یعنی نفسم مریضه. نفس مریض اون نفسی که برای حفظ خودش از دیگران می خواهد به زور حجاب داشته باشند. (844835) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۳:۰۳:۴۸
اگر به آمار نیروی انتظامی در مورد امنیت با حجابان توجه کنید متوجه عدم تشابه میشوید . (837332) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۴۸:۱۰
از نظر جنابعالی که در امریکا زندگی می کنید، آسیب است. اما از نظر بنده ایرانی آسیب نیست. (838773) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۱۸:۰۰
چه آسیبی بدتر از این که جنبه های جنسی انسانها را بر جنبه های دیگر شخصیت انسانها غلبه می دهد و راه مردها و زن های هوس باز را باز میگذارد که ظاهر را رعایت کنند و در خلوت آن کار دیگر کنند (839477) (moderator5)
 
فاطمه مشکینی
Russian Federation
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۴۶:۰۴
کمربند ایمنی رو شما با خودتون همه جا نیمبرید و همیشه ازش استفاده نمیکنید پس میشود تحملش کرد اما حجاب چیزی است که روزها و سالها با ماست من نمیخوام با تمام دخترهای دنیا فرق داشته باشم اه چی از جونمون میخواید (835919) (moderator5)
 
میثم
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۶:۵۸
چقدر ساده بودن از حرف این خانوم مشخصه.همین حجاب نمیخوای چون نمیخوای فرق کنی؟ (836009) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۰۷:۱۹
حجاب را هم همه جا با خودتان نمیبرید اصلا اینطور بخواهید فکر کنید لباس هم نباید بپوشید ... اما مشکل دقیقا همان جاست که صادقانه اشاره کردید فرهنگ غالب دنیا برهنگی است و شما نمی خواهید متهم به عقب ماندگی شوید .. این حرف چون صادقانه بیان شده مانند طلا برای متولیان فرهنگی ارزش دارد . باید برای دختران جامعه فضایی غیر از این فراهم اید که دختران بزرگ این مرز و بوم این احساس را نداشته باشند که فضای غالب فضای تحسین برهنگی و خودنمایی است (836971) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۶:۳۶:۰۳
دیدید گفتم موافقان حجاب زوری سریع بحث لخت و عریانی را مطرح می کنند...!!! (844836) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۵۵:۵۰
خوب راست میگه بنده خدا ! دلش میخواد تن و بدنشو نمایش بده چون غیر از اون چیز دیگه ای برای عرض اندام و متمایز شدن از دیگران - خصوصا دختران تمام دنیا - نداره خوب !
طفلی چه اعتماد به نفسی دارند زنان ایران زمین . این را از مصرف سرانه لوازم آرایششان میشود فهمید. زدند رو دست عربستانی ها (836422) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۸:۰۴:۵۰
اگه این خانم ساده است، در عوض شما خیلی خودخواه و بی ادب هستید. به خود اجازه می دهید همه را مسخره کنید، همان طور که به خود اجازه می دهید برای لباس و ظاهر بقیه تصمیم بگیرید. نداشتن حجاب کامل به معنای عریانی نیست. یک سوال هم دارم، لطفاً بفرمایید آیا حجاب حتی در زمان حکومت پیامبر و امیرامومنین اجباری بوده یا خیر؟ آیا مسلمین در سرزمین هایی که غلبه می کردند حجاب را اجباری می کردند یا خیر؟ آیا در قران حد یا حکمی برای زنان بی حجاب آورده شده است؟ اگر جواب این سوال ها را با مطالعه بدهید، آن وقت شاید به خود اجازه ندهید مردم را مسخره کنید و آنها را متهم کنید که می خواهند عریان باشند. ضمناً بنده کاملاً با حجاب موافقم اما نه از نوع اجباری آن و با تحقیر کردن مردم هم مخالفم. (838188) (moderator102)
 
در آرزوی مردی
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۶:۳۷:۳۱
واقعا که! اسمه خودتو گذاشتی مرد؟ اینجوری توهین کردن تو فضای مجازی به یک زن که حتی نمی بینیش نشون میده مشکل امثال شما چیه! حتی اگر حجاب کمربند ایمنی باشد بازهم اول باید با راننده های ترمز بریده ی بدون گواهینامه مقابله کرد که حتی تو فضای مجازی هم کنترل خودشون رو ندارند! (838912) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۷:۵۷:۲۳
نه من مرد نیستم بلکه یک خانم هستم که این کامنت را گذاشته و فکر کنم ما زنها بهتر از شما ذات همجنسانمان را میشناسیم.
در ضمن اگر زحمت نیست ما زنها را هم ببینید - البته نه فقط در قالب جنسی بلکه انسان دارای شعور و تفکر و حق نظر دادن (844884) (moderator21)
 
هلیا
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۹:۰۲:۱۵
شماوقتی می خواید یه لباس بخرید یه چیزی می خرید که تک باشه و باهمه فرق داشته باشید.واقعااین خنده داره اگه منظورتون از فرق باتمام دخترای دنیا پیشرفت نکردن و...باشه.به نظر من این فرق مابادخترای دنیاست که مسئله ی حجاب رو قشنگ تر می کنه. (836801) (moderator21)
 
علی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۰۵:۱۹
مقام یک زن را در حد کمربند ابمنی پایین نیار ! اما اگه اینجور فکر می کنی ، ابتدا باید ماشین سالم باشد و قادر به حرکت ! آیا همه چی درسته و تنها مشکل ، مشکل کمربند ایمنی است ؟ (835959) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۱۰:۳۴
مقام انسان، چه زن و چه مرد ، به تقوای اوست.
اما هستند انسان هایی که از کمربند که چه عرض کنم، از چهار پایان هم گمراه ترند. (836975) (moderator5)
 
چهارپا
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۶:۳۲:۰۸
من جزوه اون گروهم! افتخار میکنم که به کسی توهین نکردم تاحالا (838908) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۲۲:۰۲
حالت خوبه ؟ کی مقام زن را در حد کمربند ایمنی پایین اورد ! کمربند ایمنی و پوشش مناسب رای یک زن و یک مرد هر دو نقش محافظت از همان شخص رو بازی میکنه احساسات فمنیستسون و برای جای خودش نگه دارید (839491) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۹:۲۸
اولاً: کمربند ایمنی ماشین با جان و سلامتی جسمی ارتباط دارد. برخلاف شما، خیلی ها در حالی که مسلمون هستند و نمازخون، اعتقاد ندارند که حجاب مثل کمربند ایمنی توی ماشین است. پس همینجوری قیاس مع الفارق نکن داداش.
دوماً: ببین قربونت برم اخوی، چون توی دهات شما همه اینطور فکر می کنند، پس همه باید مثل شما باشند؟ بابا جان کره زمین خیلی گنده است و دهات شما هم لنگر زمین و آسمون نیست فدات شم. چشم و دلت رو وا کن ببم. جور دیگر باید دید. (836017) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۲۰:۴۶
اولا: همه کسانی که به ظاهر مسلمان هستند و نماز خوان، مسلمان واقعی نیستند. حتی گاهی بویی از انسانیت هم نبرده اند. ( به تاریخ مراجعه کنید )

ثانیا: در دهات 1.5 میلیارد نفری ما (آمار تا سال 2009) عاقل ها اینجوری فکر می کنند. شما یا جزو دهات ما نیستی یا اینکه ... (836990) (moderator5)
 
امید
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۶:۲۲:۱۳
بازم مغلطه شروع شد! دهات 1.5 میلیارد نفری؟؟!! همه ی مسلمونای دنیا هم که مثل شما فکر می کنن دیگه نه؟ آیا مردم کشورهای مالزی، اندونزی، ترکیه، عربستان، پاکستان، افغانستان و ... که در اونها حجاب اجباری نیست هم جزو این 1.5 میلیارد نفر شما هستند یا نه؟ (838007) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۲:۱۶:۳۵
من نگفتم همه.
یعنی شما حتی حاضر نیستید یک نظر دو خطی را هم بادقت و بدون تعصب بخوانید؟ (838841) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۱۹:۲۲:۳۱
یعنی 750 میلیون نفر زنان دنیا حجاب دارند!!
هیچ وقت از ایران بیرون رفتی، در سفر های عادی ( نه تفریحی) بیش از 85 درصد خانم ها به محض خارج شدن از ایران حجاب رو بر می دارند.
در سایر کشور های دنیا بد حجاب پیدا نمی کنی چون حجاب اجباری نیست و اونایی که حجاب دارند با عقل و اختیار انتخاب کردند و کاملا هم مشخصند
در هیچ جای دنیا مردم برای فعالیت های عادیشون اینقدر بزک دوزک و در بند ظاهر نیستند
همه جا یک استاندارد هایی برای پوشش هست ولی کسی رو برای همون استاندارد ها هم دار نمی زنند
واقعا مشکل ما کجاست
چرا یک عده فکر می کنند می تونند برای همه تصمیم بگیرند ، حتی اگه اکثریت باشند که نیستند!!
چرا آمار جرایم جنسی اینجا از خیلی جاهای دنیا بیشتره!!
چرا آدمهایی که اینجا به 5 سانت پاچه بیرون اومده یکی نیم ساعت نگاه می کنند اون طرف دنیا به خیلی عریان ترش نگاه نمی کنند!!
نمی دونم شاید به قول مولانا
کیست کز ممنوع گردد ممتنع چون که الانسان حریص ما منع (846026) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۲۵:۵۷
مغالطه می کنید حجاب مرسوم امروز با حجاب ایمانی و شرعی زمین تا اسمون تفاوت داره منظور از حجاب گشت ارشادی مورد بحث پوشش حد اقلی است که از مرز خود نمایی و خود فروشی رد نشه که همون کارکرد کمربند ایمنی رو داره .. (839496) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۲۵:۴۸
این قیاس باطل است چون در هر مورد دیگری هم می شود به کار برد و نتیجه می گیرم اصل زور و هر چه نیروی انتظامی بخواهد انجام دهد درست است چون اگر در مورد کمربند ایمنی زور نبود به نتیجه نمی رسید!!! شما یک مسئله اجتماعی و دینی را که یک سر آن در فطرت خانمها در ابراز زیبایی های خود است و سر دیگر آن در دستورات مذهبی مبنی بر هدایت این خواسته درونی به سمت خانواده را مقایسه می کنید با مطلبی که به مدرن شدن جوامع و عدم همراهی فرهنگ استفاده از وسایل جدید با آنهاست که از اساس غلط است. (836165) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۲۸:۲۶
این مقایسه پاسخ ساده اندیشانی است که فکر می کنند نمی شود برای جا افتادن یک هنجار اجتماعی مانند بستن کمربند از اجبار استفاده نمود . بر خلاف تصور شما پوشش امروز تهرانی یک مساله دینی نیست بلکه یک ناهنجاری اجتماعی است که به مرز خود نمایی و خود فروشی نزدیک می شود . و خطر ان از احتمال تصادف یک خودرو بسیار سهمگین تر است . (839505) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۲۸:۳۱
اینکه مردم کمربند ایمنی را می بندند، به خاطر آن است که بطور ملموسی، نظیر 7 میلیارد انسان دیگر، فایده آن را فهمیده اند. اما فایده حجاب زوری را در کل جهان فقط چند صد فرمانده مامور نیروی انتظامی می دانند. (836172) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۲۲:۳۳
فایده حجاب ( عدم عرضه عمومی جنسی ) را هم متوجه بشوند اکثریت رعایت می کنند . آنها که باز هم رعایت نکنند می توان مانند موضوع بستن کمربند حریمه هایی برایشان قایل شد . مهم اید این مثال این است که خیلی از هنجار های اجتماعی در همه جای دنیا با اجبار رواج یافته است (836994) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۱:۵۰:۱۲
برادر یا خواهر عزیز شما عدم اجبار حجاب ر با چه فرمولی عرضه عمومی جنسی تعریف کردی؟؟؟ (837633) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۶:۱۶:۱۱
با همان فرمولی که شما درباره ترکیه مثال می زنید (838897) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۳۱:۳۹
بد حجابی طوری که امروز در خیابانهای مرکزی و شمالی تهران رایج است مصداق کامل عرضه عمومی جنسی است . البته این به مفهوم آگاهانه بودن آن نیست . اما آکاهانه یا نا آگاهانه برای ناظر خارجی معنای خود را دارد . (839512) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۳۸:۰۲
چطور میتونین کمربند ایمنی را با مسئله حجاب مقایسه کنید؟؟
همه افراد سر این مسئله که کمربند ایمنی نه برای سلامتی پلیس بلکه برای سلامتی خود شخص هست موافقن اما آیا در مورد حجاب هم این توافق وجود داره؟؟ (836377) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۱۹:۰۴
دقیقا مشکل همین جاست که همه از اسیب های که هر نوع عرضه عمومی جنسی برای اجتماع و شخص دارند مطلع نشده اند .. البته مهمترین تقصیر متوجه متولیان فرهنگ عمومی است (836986) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۵۷:۰۸
در پاسخ شما یک جمله عرض می کنم : بین بچه ها هم در مورد اینکه آمپول برای سلامتی آنها مفید است یا نه هیچ اجماعی وجود ندارد!

از آنجا که ممکن است دوباره دوستان داد و هوار کنند که آقا چه ربطی دارد و این قیاس مع الفارق است و باطل است و غلط است و ... توضیح می دهم:

این مثال فقط جهت تقریب به ذهن است وگرنه به هیچوجه منظور مقایسه حجاب با آمپول نیست! سوال اینست که آیا عدم وجود اجماع بر چیزی دلیل غلط بودن آن است؟ مسلم است که خیر. عقل حکم می کند که همواره این احتمال جزئی را در نظر بگیریم که شاید در این حکم، حکمتی نهفته باشد که ما علیرغم علم بیکران خود از آن مطلع نیستیم! (837140) (moderator21)
 
ارش
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۰۷:۰۸
حال من یه سوال از شما میپرسم

ایا ازاد گذاشتن شما در نوشتن عقایدت مسخره کردن نوشتن است؟

فقط به این علت که ممکن است شما در نوشته ات کسی را برنجانی؟

قیاست مع الفارق است (836970) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۵۹:۱۱
لطفا یک بار دیگر نظر جناب مهیار را بخوانید :
"من فقط یه چیزی میدونم اجبار خانمها به حجاب مسخره کردن حجابه"

آیا شما این جمله راقبول دارید؟ (837297) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۰:۱۸:۵۵
تو دار ی از آدم صحبت می کنی نه از کمربند.چشم کورتو باز کن (837508) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۳۲:۳۵
تو کور نیستی کافیه .. ببین وقتی کم میارن چطور عصبانی میشن (839513) (moderator5)
 
ورشا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۱۵:۴۵:۴۵
به خاطر بی ادبی یک نمره منفی از بنده دریافت نمودید. (845760) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۲:۳۴:۵۶
محدوده ی رفتار های اجتماعی توسط عرف و قانون تعیین میشود اما این مسئله در هر موردی متفاوت است مثلا کشیدن سیگار در خیابان و پارک که برای شخص سوم هم میتواند مضر باشد در قانون فعلا جرم نیست وحتی در اماکن عمومی هم عرف کمابیش آن را پذیرفته.کمر بند ایمنی هم زمانی اجباری نبود وممکن است فرد یا جامعه ای با اجباری بودن آن مخالف باشد.بنابراین هرکدام از این مساییل با وجود تشابه فرمی باید جداگانه بررسی ومحدوده آن تعیین گردد.(با توجه به عرف،مستندات وسایر قوانین) (837695) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۱۹:۵۹
بستن کمربند ایمنی یک قانون و عرف بین الملی است و شما نمیتوانید این دو مورد را مثل هم بدونید علاوه بر اینکه کسی را که کمربند نمیبندد جریمه میکنند آبرویش را در خیابان نمیبرند و با او مثل یک مجرم رفتار نمیکنند (837734) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۸:۴۱:۳۹
متاسفانه شما دارید مغالطه میکنید. (838215) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۰:۴۲:۳۱
شما ول کن این کمربند لعنتی نیستید اخوی! (838759) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۳۳:۵۵
مثل اینکه این کارکرد حفاظتی ککمربند بد جوری شبیه کارکرد حفاظتی پوشش مناسب هست و شما را کلافه کرده است (839515) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۲۷:۰۲
حرف شما را سالهاست روشن فکران و حتی خود خانمهای مذهبی می زنند.اما کو گوش شنوا.عده ای تندرو مصلحت اسلام و را به حراج گذاشته اند و با زور می خواهند مردم را محجبه کنند.تاریخ 3 ساله این عمل نشان داده که اعتقاد به حجاب با اجبار آن رو به کاهش گذاشته است. (835229) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۵۷:۳۳
با این استدلال که"اجبار" دلیل کاهش اعتقاد به چیزی می شود می توان همه قوانین را زیر سوال برد. (837142) (moderator102)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۵:۱۱
میگم این حکومتی که شما میگی از آسمون اومده؟! این حکومتی است که از اول تا آخرش با انتخاب مردم ایران شکل گرفته عزیزم (835841) (moderator5)
 
حميد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۱۷:۴۳
اونطور كه يادم هست آقاي طالقاني بعد از انقلاب گفتند حجاب زنها اختياري است و امام هم از آن حمايت كردند.علاوه بر اين اوايل انقلاب امام گفتند كه چرا بايد گذشتگان ما برايمان تصميم بگيرند. پس حالا هم بگذاريد مردم خودشان تصميم بگيرند (836563) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۳۳:۱۸
گل گفتی حمید جان (836770) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۳۱:۳۱
جالبه ! به این جا که رسید یکهو همه طرفدار نظام و مسئولین شدند و 83 تا مثبت دادند . ( خنده رو چه جوری می نویسند ) (843306) (moderator21)
 
نکته فلفلی
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۳۲:۵۶
مجتبی دلبندم!
حتما این جمله امام عزیز رو به یاد دارین که اول انقلاب فرمودن: اینکه پدران ما یک کاری کردند، یک چیزی گقتند،آنها که برای ما نمیتوانند تصمیم بگیرند، ما این شاه را،این حکومت را نمی خواهیم، ما باید برای خودمان تصمیم بگیریم، و ...
چیزی اضافه نمیکنم که اجازه انتشار ندین منقول از امام هست!! درسته؟ (836769) (moderator21)
 
یک بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۹:۰۱:۱۸
اولش آره ولی آخرش نه! (836799) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۲۶:۴۶
بدونشون را به نمایش عمومی نمی گذارند. زن کالا نیست که شما فکر بکنی هر طور خواستی میتونی بهش نگاه کنی. (836166) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۳۶:۵۴
اتفاقا حرف ما هم همین است که زن نباید مانند کالا خود را عرضه کند و کارکرد جنسی خود را همه جا همراه خود داشته باشد بلکه شایسته تر است این جنبه زیبا از شخصیت زن جهت تحکیم خانواده اش و داشتن خانواده ای گرم و امن محدود به همان فضای خانه باشد . این هم حرف زور است که زن باید عرضه کند اما ما نباید جنبه های جنسی اش را در نظر آوریم (839523) (moderator5)
 
amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۱:۴۱:۲۰
البته مسخرگی درسته نه مسخره گی! (838495) (moderator102)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۴۴:۳۸
مغلطه نکن بنده خدا. دزدی از بیت المال و مفسده درست کردن با بی حجابی هر دو باید جلویشان گرفته شود. (835054) (moderator21)
 
Slovakia
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۵۷:۲۳
بهر حال فساد و وقاحت برخی از مسئولین باعث مفسده های دیگر از جمله بی اعتنایی به آموزه های دینی در بسیاری از جوانان شده است (835212) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۵۱:۳۴
آهان یعنی اگه اون دنیا ازت سوال کردند چرا فلان و بهمان گناه را کردی میگویی چون خاوری دزدی کرد منم خواستم که کم نیارم ؟ چون گوسفند اولی از جوی پرید منم بی خیال فکر کردن شدم و پریدم !
واقعا کی گفته مردم ایران باهوشند ؟!!!!! آدم حیرت میکنه از این منطق ها (836412) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۵۷:۰۷
سوال و جواب آخرت هرکسی به خودش مربوط است و بر اساس «فمن یعمل مثقال ذرة...» است. منظور ایشان عامل بودجود آورنده این رفتارهاست. (837071) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۲۲:۴۴
پس با این حساب اختلاس 3000 میلیاردی هم به گردن عوامل به وجود آورنده آن است و خودشان اون دنیا جوابگو هستند و دیگر ربطی به آحاد جامعه ندارد ؟
یعنی واقعا درک این مسئله که احکام مربوط به حجاب و اقتصاد و حکومت تمام جامعه را متاثر میکند ، اینقدر سخت است ؟! (837737) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۹:۰۶:۲۸
داداش اونی که از روی تعقل و خرد حرف میزنه گوسفند نیست. شما دنبال این هستید که نظر خود را به همه تحمیل کنید و این تلاش بیهوده ای است. در قرن بیست و یکم شما باید خودتون را اصلاح کنید الان مردم فرق مار و مار نقاشی را میفهمند. قطعا با زور و ضرب به جایی نخواهید رسید. (838245) (moderator21)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۳:۱۷
عزیزم یک قانون فقهی است که میگوید نفی شیئ اثبات ما ادا ء نمی کند یعنی اینکه اگر در مورد بدی بدحجابی بحث میشود به این معنا نیست که فساد مالی خوب است ! یا وجود ندارد اصلا از قیاس شما نتیجه ای گرفته نمی شود (از قیاسش خنده آمد خلق را)
باید با هر پدیده ی مذمومی به طریق عقلانی و درست برخورد کرد حالا چه بد حجابی باشه چه فساد مالی باشه و چه .... (835838) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۰:۲۷
اگر به عریانی مو متوجه بودیم امروز گرفتار عریانی اختلاس و بی بند باری مالی و ادرای و فرهنگی گرفتار نبودیم
از ماست که بر ماست (835999) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۵۸:۴۶
حالا که اینطور است، به جای خاوری چند بدحجاب را بگیرید و بگویید: چون شما باعث و بانی اختلاس هستید، باید تاوان پس بدهید، چون اگر عریانی نبود، اختلاس هم نبود! (خنده را چطوری می نویسند؟!) (837073) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۹:۱۴:۵۱
دوست عزیز بجای خندیدن که خیلی هم خوبه به عرض بنده توجه نکردی
بنده عرض کردم اگر روز اول به عریانی مو توجه می کردیم و با سلام و صلوات از بغلش رد نمی شدیم و کمی به این مسائل حساسیت بخرج می دادیم و در ادامه مسائلی مثل اختلاس هم و مشکلات اداری را هم و وووو توجه به آن می کردیم امروز اینهمه دادگاه اختلاس و وووو تشکیل نمی شد امروز نیروی انتظامی وقت خودش را بجای کاره های مهمتر به دنبال روسری تو بکش بالا و مانتو تو بکش پایین هدر نمی داد و وقتی رهبر آنروز گفتند شبیخون فرهنگی و باز همابش گرفتیم و دریغ از یک راه کار مناسب و آنهایی هم در راس قرار گرفتند و چون به رای نیاز داشتند هیچ نگفتند.........
جلوی تخم مرغ دزدی را نگرفتیم که ......شما بخند اماحکایت همچنان باقیست (839119) (moderator5)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۱۱:۱۱
چند مورد در متن فوق قابل تامل بود.
1-هیچ خانه ای در ایران دارای دستشویی به سبک اشاره شده نیست.
2- اگر درها کوبه متفاوت ندارند، دوربین دارند.
3-اولا بدون چادر بودن به معنای بی حجابی نیست. معمولا (و در اکثر خانواده ها)خانم های ایرانی اگر در خانه مهمان داشته باشند لباس پوشیده استفاده می کنند. حتی پوشیده بودن بیشتر یک موضوع فرهنگی است تا یک موضوع دینی
4-لزوما همه در اتوبوس و مترو مشغول چشم چرانی نیستند. بسیاری مشغول مطالعه یا استفاده از گوشی و تبلت هستند. معمولا افراد خاصی اقدام به چشم چرانی می کنند.
5- قبل از وجود شبکه های اجتماعی، ارتباطات بین دختران و پسران وجود داشت و با امدن تلفن و ابزار ارتباطی جدید، صرفا ابزار متحول شده است ولی اصل ماجرا جای خود باقی است. اگر از پدران و پدر بزرگ ها بپرسیم، داستانهای زیادی برای تعریف کردن دارند.
6-یک ذهنیت عجیبی در بین برخی افراد جامعه وجود دارد. این ذهنیت عبارت است از پاک و معصوم دیدن گذشته و زشت و پلید دیدن حال.
بعنی چنان بتی از زمان گذشته در ذهنشان ساخته اند که گویا آن زمان همه پاک و منزه بوده اند و اکنون همه جا پر از پلیدی و بدی است!!! ذات نوشته فوق هم موید این امر است. در گذشته ال بود اکنون بل است.
7-سخن نگارنده مبنی بر سیر طبیعی جامعه منطقی است. حتی ایشان می توانست اشاره کند که لباس و پوشیده بودن بدن امری است جدید و تنها در چند هزار سال گذشته به وجود آمده است. بشر بیش از دو ملیون سال بدون پوشش متداول امروزی هم زندگی کرده و در طی زمان نحوه پوشش او فرق کرده و به حال امروزی در آمده است. شرایطی هم که اکنون در آن قرار داریم اوج با حیا یا بی حیا بودن نیست. صرفا جریان طبیعی حیات نوع بشر است. ادامه آن هم بسته به اقتضائات زمان ادامه خواهد یافت.
علاوه بر آن ایشان بدون تعریف حیا و بی حیایی از این موضوع استفاده برده اند.
آیا حیا و بی حیایی موضوعی نسبی است یا مطلق؟
بنده معتقدم مطلقا یک موضوع نسبی است. حتی به فاصله یک خانه، تعریف حیا و بی حیایی کاملا تغییر پیدا می کند.
آنچه برای یک خانواده آذربایجانی بی حیایی تلقی می شود، ممکن است برای یک خانواده کرد امری کاملا عادی باشد. در نظر بگیرید رقص دسته جمعی کردها را که در آن جنسیت امر مهمی نیست. ولی هنوز در آذربایجان مقبول نیست. حال در شهری مانند ارومیه چند همسایه را در نظر بگیرید که یکی کرد ودیگری ترک و یکی دیگر مسیحی باشد.
اصولا نگارنده همه دنیا را از زاویه فرهنگ خانواده خویش می بیند.
بقول دوستمان امیر حسین بیرون اوردن محتویات درون بینی در هلند و بسیاری از کشورها امری عادی است.در حالی که اگر یک ایرانی چنین کاری را آن هم با صدای بلند انجام دهد، اوج بی ادبی و بی حیایی محسوب می شود. البته پدربزرگ ها از این قانون مستثنی هستند .
بگذریم.
تاسف بار است که برخی نویسنده ها و حتی مسئولان، نسخه فرهنگ خانوادگیشان را برای کل جامعه تجویز می کنند و بر این تجویز اصرار می ورزند، غافل از آنکه اگر یک دارو برای یک شخص درمان باشد، برای دیگری ممکن است سمی مهلک باشد.
راه چاره این موضوع پذیرش تنوع فرهنگی و اخلاقی جامعه است. (836305) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۴۷:۱۹
چه ربطی داره این دو به هم ؟ چرا شماهایی که میخواهید حجاب اختیاری را ترویج کنید برای استدلال حرف خود فوری فساد اقتصادی و سیاسی را پیش می کشید ؟ اگر راست می گویید یک دلیل منطقی و عقلی بیاورید برای مجاب کردن کسانی که سخن شما را قبول ندارند؟ استدلال و برهان عقلی بیاورید که اگر حجاب در ایران آزاد شود فساد از اینی که هست کمتر خواهد شد . حریم خانواده ها کمتر از این دچار نا امنی میشود و .......
در ضمن مردمان بی حجاب ترکیه و مالزی به نظرم معقول تر لباس می پوشند و رفتار می کنند . اگر حجاب در ایران آزاد شود این ملتی که من دیدم با حجاب زورکی دارند اینگونه رفتار میکنند وای به حال روزی که حجاب آزاد شود ..... گوشه پیاده رو را با اتاق خوابشان جابجا می گیرند . بیخود هم حاشا نکنید همه می دانید و میدانیم که اینگونه است. کافیست به رفتار ایرانیان هنگام مسافرت به خارج نگاه کنید قشنگ دستتان می آید که چه می گویم . (836402) (moderator21)
 
علي
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۴:۳۹:۴۶
دليلش وضعيت حجاب قبل انقلاب كه حداكثر 20 درصد جمعيت شهرهاي بزرگ بي حجابي رواج داشت درشهرهاي كوچك ، شهرها و محدوده هاي مذهبي و روستاها بنا به عرف بي حجاب وجود نداشت كه البته نسبت جمعيت روستايي بيشتر از امروزه بود .زنان بي حجاب هم اگر ميخواستند وارد محدوده هاي مذهبي شوند با علاقه خاصي حجابشان را رعايت ميكردند. اما امروزه حدود 60 درصد خانم ها درشهرهاي بزرگ بد حجاب يا به قولي بي حجاب بلقوه ميباشند در روستاها وحتي شهرهاي مذهبي هم بد حجابي تا حد قابل توجهي وجود دارد كه همه اينها نتيجه رفتارهاي سختگيرانه و پليسي است . در صورتي كه اگر از همان ابتدا باتوجه به عرف هر جامعه و فرهنگ خانواده ها اجازه مي دادند سطح حجاب تعيين شود اينگونه بدحجابي بصورت گاه گستاخانه بروز نمي كرد.
اگر هم حجاب اكنون آزاد مي شد شايد ابتدا به دليل سخت گيري هاي اين سالها ناهنجاري هايي بوجود ميامد اما بمرور اوضاع به وضع مطلوب باز مي گشت. (837836) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۵۰:۱۱
بروید درباره غروب های میدان بیست و چهار اسفند و شهر نو ی قدیم و سینماهای و فیلم فارسی های قدیمی بیشتر مطالعه کنید که دریابید این فرضیه ذهنی شما در باره سالم تر بودن فضای قبل از انقلاب کاملا غلط است . پهلوی پدر و پسر شصت سال تمام در حیا زدایی و قبح زدایی از برهنگی تلاش کردند . بسیاری از خانواده های ایرانی را تحت تاثیر قرار داده اند و هنوز هم تحت تاثیر همان فرهنگ قرار دارند . بعد از انقلاب نیز سیسات فرهنگی موفقی اتخاذ نشد . حالا که خود هم اذعان می کنید که بد حجابی صورت گستاخانه ( برهنگی و خودنمایی ) بخود گرفته است تلاش کنید مرزی برای این خودفروشی و خود نمایی تعیین کنید نه انکه هر کسی هم خواست کاری کند مانع او شوید (839547) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۹:۱۴:۵۴
با این حساب دارید فرمایش میکنید که زور و اجبار است که مردم به خیلی از چیز ها گردن گذاشته اند و اصلا اعتقادی در کار نیست و پاک مردم ایران را منحرف و عاری از اخلاق و دین دیده اید. کافر همه را به کیش خود پندارد. (838257) (moderator21)
 
حامی سواد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۰۳:۵۹
به محمدآقا چرا منفی دادی آقای با سواد؟ (836736) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۰:۱۵
اگر حجاب در مملکت ما اختیاری بود امروز شاهد این مسایل نبودیم به هر حال تجربه نشون داده لجبازی با مردم جواب نمیده (835543) (moderator21)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۴۴:۱۴
قابل توجه نویسنده محترم،
بی حجابی به معنای پوشش فیزیکی لزوما به معنی بی حیایی نیست. حجاب در زمینه فرهنگی خودش معنی پیدا می کند. (835589) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۰۹:۳۹
لااقل توی ایران که اینگونه است . البته شاید درصدی از بیحجابها هنوز مرزی برای حیا قائل باشند اما به نظرم کم کم با آزاد شدن حجاب آن هم از بین میرود.

شاید این موضوع را شنیده باشید که : اگر قورباغه ای را مستقیما در ظرف آب جوش بیاندازید ، بلافاصله در کسری از ثانیه از آب بیرون می پرد ولی اگر همان قورباغه را در ظرف آب سرد قرار دهید و ظرف را روی حرارت بگذارید و آب کم کم گرم شود حتی تا زمانی که آب به نقطه جوش برسد هم قورباغه از ظرف بیرون نخواهد پرید . در واقع متوجه وضعیت خود نیست و حساسیتش کم شده .

محیط پیرامون انسان شاید نه به یکباره اما کم کم تاثیر خود را بر او خواهد گذاشت. نیم نگاهی به دیگر مسائل اجتماعی و اخلاقی در جامعه نشاندهنده تفاوت با سالهای گذشته است : مانند احترام به سالخوردگان و بانوان در مکانهای عمومی و حتی مورد پیش پا افتاده ای مثل رانندگی در خیابانهای پایتخت (844908) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۲:۱۰
دوست محترم؛

تا مادامی که افراد با صورت پوشیده و عفیف (با توجه به تعریف های اسلامی) دارای سیرت نیکو نباشند، اوضاع جامعه اینگونه خواهد بود. در طول تمام دوره تحصیلی اساتید با ظاهر پوشیده و عفیف در دانشگاههای محل تحصیل اینجانب حضور داشتند، اما هیچ ویژگی به غیر از ویژگی های اخلاقی و انسانی آنها، بر من تاثیر نگذاشت. یقینا حجاب یک مقوله تحمیلی نمی تواند باشد و دستوری نمودن هر چیزی، منجر به انزجار از آن خواهد گردید.
وقتی خانواده به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین رکن اجتماعی، از عهده ارزش دادن به موضوعات مورد توجه خود عاجز باشد، چطور یک استاد در طی حداکثر 4 سال ارتباط غیر مستمر با دانشجو، ارزش های فکری او را به صورت مطلق تغییر دهد؟
از نظر اینجانب، هیچ چیز به اندازه عمل و سیرت نیکو، قادر به منقلب نمودن افراد نخواهد بود؟ (835858) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۸:۴۷
آقا این پیام من جواب شما نیست چون می خواستم اول نظرات باشد در اینجا پیام گذاشتم

با توجه به منفی هایی که بعضی ها زدند بخصوص به آیه های قرآن و حرفهای منطقی که بازهم منفی خورده که حتی ترجمه آیه قرآن رو هم بعضی ها قبول ندارند واز خودشان آنگونه که دلشان می خواهد استدلال و استنباط میکنند تنها می شود یک جواب داد که آنکسی که دوست دارد گناه کند هرچور که باشد آن را
، توجیح قانونی و شرعی میکند . پس بنابراین می توان گفت :همه آنها به دنبال توجیح المسائل میگردند تا توضیح المسائل

واگر هم توجیحی پیدا نکنند کلا زیر همه چی می زنند و میگویند ما دوست داریم این جوری زندگی کنیمضمنا حجاب کامل در ایران تاریخی بیشتر از 10000هزار سال دارد (836200) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۱۷:۵۰
دستوردین ونص صریح آیات قرآن داشتن پوشش ورعایت عفت وپاکدامنی است ولی زور واجبار درکار نیست
چرا شما آیه لااکراه فی الدین را نادیده گرفتید؟
چرااینقدر به اجبار دررعایت دستورات دینی تاکید میکنید؟ اگراجبار راهکار درستی بود خداوند صریحا اعلام نمیکرد که لااکراه فی الدین.
دستورحجاب برای زنان مومنه است. کسانی که ایمان آورده اند خوب است حجاب را آنگونه که قرآن فرموده رعایت کنند ولی اگرکسی رعایت نکند ازایمانش کاسته نمیشود بلکه برایش گناه محسوب میشود. واگرکسی ایمان ندارد اجباری هم برای انجام فرائض ودستورات دینی براو نیست.
انسان درزندگی خود صاحب اختیار است که ایمان بیاورد یانه. بهشت راانتخاب کند یا نه.
کسی ضامن بهشت ودوزخ دیگری نباید باشد
چرا اجبار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (836754) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۰:۴۷:۵۶
توجه کنید : نداشتن ایمان موجب سلب تکلیف نمی شود. ( مسلمان بودن مساوی با ایمان بودن نیست )
اختیاری که از آن صحبت می کنید در مرحله نخست معنی دارد. انسان در پذیرش دین مختار است.اما اگر کسی دین را پذیرفت عمل به فرائض بر او واجب می شود.

مثلا وقتی شما "با اختیار" وارد یک دانشگاه می شوید در مدت حضور در آنجا "مجبور" به پذیرش قوانین آن هستید. (837214) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۰۴:۲۸
قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاء وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاء وَتُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ


بگو : بار خدايا ، تويی دارنده ملک به هر که بخواهی ملک می دهی و از هر که بخواهی ملک می ستانی هر کس را که بخواهی عزت می دهی و هر کس را که بخواهی ذلت می دهی همه نيکيها به دست توست و تو بر هر کاری توانايی. (سوره ی آل عمران، آیه ی 26) (836547) (moderator21)
 
محمد
Malaysia
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۸:۵۵:۲۹
سلام بر همهٔ دوستان

صراحتاً عرض کنم جای یک مطلب کلیدی در این بحث خالی‌ هست.

دوستان مجری طرح‌های مبارزه با بد حجابی یک راهنمایی بفرمایند تا امثال من بفهمیم که نمونهٔ بر خورد با معضل بی‌ حجابی یا بد حجابی در زمان زمامدری حضرت رسول اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) بوده یا خیر و اگر بوده، چگونه انجام می‌شده و اگر نبوده، چرا نبوده است.

مطمئنا این دوستان نخواهند گفت که این معضل در آن زمان وجود نداشته.

اگر این مبحث جای طرح دارد، لذا خواهشمندیم دوستانی که اطلاعات دارند به این موضوع بپردازند. (837429) (moderator21)
 
ff
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۹:۱۶:۲۷
تو که با بی حجابی شوهری میخوای ، از تو بی حجابتر دل شوهرت رو میبره. (844300) (moderator21)
 
Hamidreza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۴:۴۲:۱۰
کدوم نخبگان؟ همونایی که پول مردم خوردن؟ همونایی که هیچی برامون نزاشتن؟اجاره خونها دیدی چیشده؟ همه چی ریخته بهم. حجاب خیلی مهم نیست دیگه (834044) (moderator21)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۵۱:۳۸
آفرین (834413) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۲:۲۲
شما به چي آفرين گفتي به بي حجابي
فقط يك سوال دارم از شما آن اين است يا اينكه ما مسلمانيم يا نيستم اگر هستيم ............ و اگر هم نيستيم كه ديگه ما كاري با شما نداريم
اگر مي خواهيد جواب بديد با توضيح لطفاً (835028) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۴۷:۱۶
آقا من یکی دیگه نیستم! دست از سرم ور می دارین؟ (835277) (moderator21)
 
مصطفی
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۱۵:۴۱
کسی با شما کاری نداره اصلا چرا پیام گذاشتی (838923) (moderator102)
 
احمد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۴:۳۶:۵۴
دوست عزیز من برای شما توضیح دارم :
به نظر شما منفی داده ام به این مفهوم که : « ما مسلمانیم و در اسلام رکن اصلی حجاب نیست...! خداست ما چطور می تونیم مسلمان باشیم! ؟ آیا به قول نویسنده متن حاضر ،همه باید تا فیها خالدون ماروببینند!!؟ یا سر راه دیده شدن اسلام ما ، یک زاویه 90 درجه هست!؟آیا ملاک مسلمانی ما ، به نمایش گذاشتن اونه یا پایبند بودن به خدا؟ مثلا اینکه مردم بدونند ما دیشب نمازشب خوندیم چون پیشونیمون شکسته ، زیباتره؟ یا اینکه بخاطر حق دیگران ، دوبرابر فعالیت کنیم تا حق رو به صاحبش برگردونیم؟ آیا ما میتونیم با زور گفتن به زنهای خودمون و به زور محجبه کردن اونها ،پایبندی مردهای خونه خودمون رو به اسلام نشون بدیم!؟ این همون چیزیه که نویسنده در پس مفاهیم این مقاله عنوان میکند...اسلام نمایشی و تظاهری...یا همون اسلام مدرنآبکی»
آیا درسته که ما در مورد مسائلی مثل بمب اتمی فتوا بدیم اما در امور بیت المال باهم تعارف کنیم؟ بنظر شما ،این میتونه درست باشه که : "کسی دروغ بگه و مال بیت المال رو بین اقوام خودش بهتر تقسیم کنه و بخاطر حفظ قدرت «ولو دوروز بیشتر ریاست کردن در یک اداره» هرنوع زورگویی رو مباح و موجه بداند ؛ولی .... آیا اسلام یعنی پرداختن به ظواهر دین و آرایشها و نمایشهای دینی و برگزاری مراسم آیینی؟ (835292) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۴۴:۴۷
این مملکت فقط کشور یه عده خاص نیست برای همه ایرانی ها با هر طرز عقیده و فکری هست. مسلمانی حجاب رو رعایت بکن ولی اجازه نداری به دیگری که مسلمان نیست به زور بگی حجاب داشته باش. (835437) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۶:۳۶
حرف حسب بود (836194) (moderator21)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۱:۵۲
كشور ما يك كشور اسلاميه و تا حد توان قانون اسلام رو پياده ميكنه.
راستي شما كجايي هستي؟!؟ (836241) (moderator21)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۹:۳۵:۰۶
حق باشماست کشورما اسلامی است وحدتوانش بعداز 33 سال همینه که همگی شاهدیم با این همه ثروت خدادادملی کسی گرسنه بیکار دربه در خانه و...نیست ازاختلاس وارتشا ودزدی واعتیاد وبیسوادی وظلم وایدز ووعده های دروغ وگدایی وبچه های کار وفقر وفساد وفحشا و...هم خبری نیست .تنهامشکل جامعه ما حجاب خانم هاست . (836850) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۲:۲۸:۰۴
اره قانون تنها ماله جوان ها و خانمهاست ماله مسئولين كه نيست به خدا قسم بايد دست اين مسئولين قطه بشه (837053) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۷:۲۱
دوست عزیز که معتقد هستید مسلمان می باشید
من از شما سوالی دارم، تا به امروز چند بار معنی آیه های قرآن را خوندید؟
سوره نور آیه 31؛ "ای رسول، زنان مومن را بگو تا چشمها و فروج و اندامشان را از عمل زشت محفوط دارند، زینت و آرایش خود را جز انچه قهرا ظاهر می شود بر بیگانه آشکار نسازند و "باید سینه و بر دوش خود را به مقنعه بپوشانند" و زینت و جمال خود را آشکار نسازند جز برای شوهران خود، پدران، ..."
حال در جامعه ما چگونه عمل می شود و به چه مسائل پوششی خرده گرفته می شود؟
از نظر من حجاب در شکل کاملا پوشیده (نه مثل کسی که برقع می پوشد) یک فضیلت است نه اجبار. اجبار در حدی که در قرآن اشاره شده است که بسیاری از افراد سلیم در جامعه نیز این را تایید می نمایند. اما ما امروز چگونه افراد جامعه را از حجاب و اسلام بیزار نمودیم؟
رشته تخصصی اینجانب مهندسی بوده و اصلا تخصصی در علوم دینی، فرهنگی و اجتماعی ندارم. اما تصور می کنم با مطالعات دقیق تر در این مباحث، استفاده از متخصصین مد و فرهنگ اسلامی یا حتی غیر اسلامی (متخصص)، پوشش متناسب با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را که مشکلات فرهنگی جامعه را بکاهد، می توان در اختیار جامعه قرار داد. (835902) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۲۳:۰۳
کجای این آیه گفته زنان مومن را مجبور کن؟ گفته بگو همین
ضمنا نگفته به هنه زنهای یه مملکت بلکه فقط زنهای مومن (836759) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۰:۲۵
آخی !!! بمیرم الهی . بنده خدا همه موارد قرآن را مو به مو اجرا کرده فقط توی این یکی گیر داره
لطفا به فهم و درک و ضریب هوشی دیگران توهین نکنید اگر شما خواهان چیزی هستید که نفستان قویا آنرا خواستار است دنبال حدیث و آیه نباشید. هم شما و هم ما میدانیم که حتی اگر جبرئیل هم نازل شود شما زیر بار حرف حق نخواهید رفت. (837744) (moderator102)
 
لربخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۳۱:۲۴
جواب تعداد منفی هایی ست که گرفتی.
اجبار اثر منفی دارد همانگونه که رضاخان نتونست به زور حجاب رو برداره امروز و فردا هم نمیشود با زور روسری و حجاب سر کسی کرد.............. (835418) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۸:۲۴
تعداد کم و زیاد نظرات مثبت و منفی نشاندهنده درست و یا غلط بودن چیزی نیست . با این منطق شما پس دکترا گرفتن کار غلطی است و دیپلم گرفتن کار درست . چون تعداد دانشجوی دکترا در یک رشته خاص به تعداد انگشتان دست است و تعداد دیپلمه ها میلیونی .
اگر اکثریت یک چیز غلطی را تایید کنند دلیل حقانیت آن نمیشود. تعداد کسانیکه می گفتند زمین مسطح است یک نسل بودند و تعداد کسانی که معتقد به کرویت زمین بودند فقط یک نفر بود : گالیله
حق لزوما در اجماع مردم نیست. طرز فکر مردم را میتوان با ابزار رسانه 180 درجه تغییر داد (837755) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۰:۱۵:۳۰
ولی شما مرتب نظرات را دنبال می کنید! (838363) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۶:۲۹:۵۰
خوب این هم یک جور تحقیق جامعه شناسی است (838904) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۲۸:۱۴
معلوم است هرچیزی به نفع شمانباشد مهم نیست (834758) (moderator21)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۵۳:۳۳
عزیزم کاش یه نگاهی به سخن حضرت علی بکنی که جهل ز فقر برون آید,ما اصل رو فراموش کردیم چسبیدیم به فرع,ببین فقر آدمو به فساد میکشونه یا مو بیرون گذاشتن؟ (834986) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۰:۵۲:۰۷
یکی از علل جهل فقر است. وگرنه بین آدمای پولدار هم کم جاهل نداریم! (837219) (moderator21)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۴:۴۵:۵۶
با همه متن موافق نیستم اما متن قابل تامل و جالبی است و چه خوب بود اگر در نهاد های رسمی بجای بحث های کلیشه ای و کاملا یکطرفه و با تعصب از اینگونه تحقیقات انجام می شد (834056) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۰۵:۳۷
ضمنا یه سوال بزرگ مطرحه : در اسلام حجاب واجبه ولی کجا گفته شده اجباریه؟ و باید با بد حجاب بصورت فیزیکی برخورد کرد؟ (835219) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۲۳:۲۷
در تاييد نظر شما، براي غيبت كردن از افراد ديگر ايا شده كسي را به زندان ببرند؟ يا براي قسم دروغ خوردن؟ پس هر واجبي به معناي اجباري كردن آن توسط دولت نيست (836580) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۴۸:۵۹
تو بقیه جاهایی که اسلام گفته رعایت کن این یکی پیش کش . در ضمن اگه تا فی خالدون جاییکه اسلام درباره ضرورت حجاب گفته برای امثال شما بگویند باز هم زیر بار نمی روید . بیخود مردم را سیاه نکنید (836622) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۱ ۰۱:۱۹:۴۴
از پاپ کاتولیک تر که نباید شد لطفا مطالعه عمیق بفرمایید و منطقی پاسخ دهید (846480) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۱ ۰۱:۳۲:۱۲
مسلمان واقعی حجاب را باید رعایت کند چون علاوه بر عبادت باعث حفظ خود است ولی حق ندارد به کسی که حجاب شرعی را رعایت نکرده خدای نکرده توهین یا بهرشکل تعرض کند (846489) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۴:۵۱:۰۹
آقای میثم مهدیار چون توی ایران زندگی میکنیم و با نام اسلام مردها دارای قدرت

هستند باید اینگونه رفتار کرد و ما خانمها باید همیشه در بدترین شرایط زندگی

کنیم که یه وقتی آقایی که مومن هست توی گناه نیفته ؟

جنابعالی که نسخه میپیچی حاضری یک روز کامل با لباس زنان توی این اجتماع

زندگی کنی و زن باشی که بفهمی زنان شعورشون از شما مردها کمتر نیست

و خودشون صلاح خودشونو بهتر میدونن و نیاز به چوب و چماق نیست که کسی

برای این زندگی نکبت بار ما تصمیم بگیره

الف تو هم اگر به مردای سایتتون بر نمیخوره منتشر کن (834066) (moderator21)
 
Japan
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۳۰:۱۹
اخی بمیرم که حق زنها چقدر تو ایران ضایع شده! مهریه 1365 سکه، خرج عروسی و مجلس و جواهرات و... ، نفقه، خرجی و .. به عهده مرد.آخرشم خانم تو خونه کار نمی کنه چون وظیفه شرعی نداره که کار کنه،بعدشم تا دعوا میشه طلاق میخواد و چون آقاهه نداره مهرشو بده میره زندان! یا باید هرچی در میاررو بده پای مهریه قسطی! هیچ جای دنیا مردی بیچاره تر از مرد ایرانی پیدا نمیکنین! (834380) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۰۶:۳۲
می خواستی مهر نکنی.

زن ذلیلی هم مشکل خودت. (834704) (moderator1)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۶:۱۲
اي كاش به جاي اين حرف ها و ضايع كردن هم ديگه بحث را كمي جدي مي گرفتي و جواب درست و حسابي مي دادي اگه هم بلد نيستي جواب بدي و بحث كني لزومي نداره حتماً پيام بذاري (835039) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۴۸:۰۲
مرد مومن بحث جدی ماها سانسور میشه! از دلت خوشت خبر داری؟ (835278) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۰۶:۴۰
یه چییز مهم را نگفتی: 24 ساعت بعد عقد جنگ و دعوا با مادر شوهر، جاری (در صورت وجود)، خواهر شوهر و...

به نظر من یکی از دلایل اسیب های اجتماعی زن ذلیلی است. چرا که متاسفانه خیلی از مردها واقعا مرد نیستند!

خانم ها اغلب دوست دارند پسرشان مانند دختر ناز نازی و لوس باشه.
این بنده خدا بزرگ شد نمی داند مرد است یا زن ... (834706) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۷:۰۱:۵۳
علت ضعف مردانگی تربیت مادر ها نیست.بلکه وضعیت اقتصادی است که موجب ضعف موضع گرداننده مالی خانواده شده .چرا استدلال غلط می کنید؟ (835326) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۷:۱۹:۵۱
کاش رودور می شد بحث کرد!! تا استدال درست مشخص می شد.

اتفاقا مساله لوس بودن بچه ها در خانواده های مرفه خیلی بیشتر است. مادری که در روز دو سه ساعت ارایش می کنه با فرکانس منفی حرف می زنه بچه را می تونه مرد بار بیاره؟؟؟

البته حرف شما هم قسمتیش درست است. (836672) (moderator21)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۴:۰۵
آی گفتی، توی این دوره زمونه اگه مردی رو پیدا کردی آدرسشو رو به ما هم بدی
باید این نکته رو هم یادآوری کنم که مشکل زن ذلیلی مردهای حالا مهریه و نحوه ازدواج های حالاست.اگه از مادر و مادربزرگاتون بپرسید مهریه شما چقدر بوده میگن ما اونوفت ها نمی تونستیم مهریه چیه و خیلی هم خوشبخت بودند و بچه هایی پاک مثل شما رو تربیت کردند ولی زنهای حالا دنبال این هستند که مثلاً مهریه آنها از دختر خالشون یک سکه بیشتر باشه و از این چشمو هم چشمی بگیر برو تا تیپم از فلانی کم نباشه و بعد هم داستان بدحجابی و الی آخر
الف عزیز باز سانسور نکنی ... (835675) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۲:۵۱
شما مطمئنی که خوشبخت بودن ؟؟؟ از خیلی ها شنیدم که اون زمان زنهای زیادی کتک می‌خوردند و تحقیر می شدند ولی با زهم زندگی می کردند به این می گی خوشبختی ؟؟؟؟ اتفاقا ریشه بسیاری از بدرفتاریهای مادر شوهرهای اون موقع با عروسهایشان در همین تحقیر شدن ها در زندگی مشترکشان بوده .
تا وقتی که پی به تفاوتهای فرهنگی مان نبریم و بخواهیم در قرن 21 مانند زمان قاجار زندگی کنیم همین آش است و همین کاسه (835806) (moderator21)
 
سامان - استان کردستان
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۹:۵۶
این حرفها که مرد هست و مرد نیست و اینها به نظرم حرفهای پوسیده ایست منبعث از فرهنگ های پوسیده. مرد و زن ندارد، "مردانگی" به ذات خود برتری ندارد. مهم فکر است که چه چیزی ارائه کرده اید، به جهان، به هم میهنان، چه تولید فکری و علمی و فنی و اخلاقی ای داشتید. اینها مهم است. (836299) (moderator21)
 
یک زن
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۵۷:۳۰
آقای محترم فکر می‌کنم از آمار دخترایی که سالهاست ( یکی از بستگان ما 10 سال ) که پشت در دادگاهها منتظر حکم طلاقشون هستند خبر نداری ، یارو رفته یک زن صیغه کرده به زنه میگن حق شرعی شوهرته و چون عقد نکردن تو حقی نداری بشین و زندگی کن ، ولی چون با همچین موجودی نمی خواد زندگی کنه واسش عدم تکین بریدن و مهریه اش شده باد هوا !!!!!!!! الان ده ساله دختر بدبخت دنبال طلاقشه یارو مرده گفته طلاقت نمی دم !!!!!!!! یه سری به دادگاهها بزن ببین آمار اونایی که مهریه میگیرین بیشتره یا آمار اونایی که طلاق می خوان و یارو طلاقشون نمیده (835789) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۰۰:۳۸
عدم تمکین رو برای نفقه اعمال می کنند و نه مهریه .مهریه عند المطالبه است ربطی هم به تمکین کردن یا نکردن نداره

ضمنا دادگاههای ایران عموما ( کاری به درست و غلطیش ندارم ) حق رو به خانمها می دهند (835950) (moderator5)
 
سامان - استان کردستان
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۱۳:۲۱
اساسا این کلمه ی "تمکین" باید از ادبیات ما حذف بشود. چون توهین به پنجاه درصد مردم ایران است. (836311) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۰۴:۱۴
یک نکته می خواستم عرض کنم : در نظرات بارها مشاهده شد که مخالفان حجاب؛ موافقان را به بیمار بودن، مرض داشتن، مشکل دار بودن و.. متهم نمودند. اما حقیقت این است که این دوستان پشت این اتهامات اهداف شوم خود را پنهان کرده اند!

فقط یک لحظه فکر کنید: آیا مردانی که از حجاب اختیاری دفاع می کنند واقعا به فکر آزادی و راحتی زنان هستند؟ یا ... (837229) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۲:۰۰:۱۳
سوال آخرتون صحه ‌ای است بر نکته‌ی اولتون!!! (837652) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۴۰:۱۰
حذف بشه یا نشه افرادی که اون کاره اند - چه زن چه مرد - کار خود را میکنند و نیازی به مجوز قانون و شرع ندارند (843312) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۳۸:۴۰
خانم محترم اجازه بفرمایید سوالی مطرح کنم آیا این نوع پوشش خیابانی در خیابانها از نظر شما اشکالی ندارد ؟ حیا را قروت داده اند و همه جای لباسشان خیاط پارچه کم آورده و شما از سختی پوشیدن لباس خانم ها می گویید اما انچه در خیابانها میبینیم دریده شدن عفت و حیا است ... دیگر خانمها چگونه باید بیرون بیایند تا شما راضی شوید (834394) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۰۹:۰۸
لطفا عفت و حیا را تعریف نمایید. اشکال در این است که همه تعریف واحدی برای این کلمات ندارند. (834712) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۳۱:۴۴
عفت و حيا در هر جامعه اي عرف خود را دارد و رسانه ها و فيلم ها نقش بسزايي در تعيين ان دارند روزگاري عشوه گري و بدن نمايي زن جز براي شوهرش معنايي نداشت اما امروز شبه مرداني كه براي بيرون ماندن بخشي از پشتشان هم قبحي قايل نيستند طبيعتا به بيرون زدن اندام جنسي زنشان هم بي تفاوت اند هر زني بهتر از همه مردان مرز بي عفتي و بي حيايي را ميشناسد جامعه را اگر مانند دريايي فرض كنيم زنان اصيل و عفيف مانند در غلطاني هستند كه زير اب مخفي هستند و شبه زنان بي هويت كه از خويش مهارتي جز بدن نمايي ندارند مانند كاه و خاشاك روي اب هميشه جلوي چشم اند
به همين علت بر خلاف اين ظاهر كه ان بي هويت ها هميشه در خيابان و متكثر تر مشاهده مي شوند نبايد تصور كرد كه اكثريت بانوان محترم اينچنين قبح خود نمايي برايشان ريخته است (835308) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۷:۵۹
با اين حرفهاي كلي كه همه مي دانند و ...، هيچ مشكلي حل نمي شود. الان توي خيابان خيلي از زنها هستند كه روسري دارند اما تحريك كننده تر از زنان اروپايي هستند كه روسري ندارند.
مشكل اين است كه در ايران هر چيزي كه دولت روي آن دست بگذارد خراب مي شود. مي خواهد حجاب باشد يا سكه طلا. اين امور به خود مردم واگذار شود بهتر است.
عكسهاي دوره انقلاب را نگاه كنيد. خيلي از زنها حجاب ندارند اما به مراتب عفيف تر از زنان امروزند كه رو سري دارند. (835504) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۲۳:۲۱
اينكه با هر پوششي مي توان عشوه گري كرد از ارزش هاي اجتماعي روسري و چادر نميكاهد (835703) (moderator5)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۷:۳۲
شما هيچ حقي براي توهين به هيچ شخصي را به خود ندهيد.
شما ابتدا طرز صحبت كردن صحيح با مردم را ياد بگيريد و بعد اقدام به نصيحت مردم كنين
همه مردم براي خودشان شخصيت دارن.سعي كنين توهين نكنيد (835821) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۳۴:۰۱
همه دنيا مرز خود نمايي يا تن نمايي را ميشناسد و هيچ كجاي دنيا اجازه تن فروشي در همه جا به زنان نميدهد (835309) (moderator5)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۲۰:۵۵
عفت و حیا یعنی اینکه یواشکی نری سراغ گوشی شوهرتون و یا جیباشو بگردی، چطوری که دوست داری شوهرت مال خودت باشه(احساس تملک زنانه) ولی بعد مثل یک مانکن خیابانی بگردی و بعدش هم بریم اول اینکه حجب و حیا چی هست؟! (835695) (moderator5)
 
علي
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۱۰:۳۱
دوست و هموطن عزيز اخه مگر خانمها در ايران چه طور مياند بيرون كه داد شما در امده؟ اين همه كشور تو دنيا وجود دارد وزن ها با همه نوع لباس ميايند بيرون . از ركابي گرفته تا روبنده. بخدا هيچ اتفاقي نمي افتد؟ اخه چرا شلوغش مي كنيد.يك خورده هم بگذاريد مردم خودشان باشند! (834893) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۳۶:۴۸
بعد از انكه ركابي هم ازاد شد اگر كسي خواست كه خودش باشد و لخت هم بيرون بيايد چه ؟ ان راه اجازه ميدهيد خودش باشد (835310) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۰۲:۳۴
شما که رفتی تو لاک آی پی امریکا و با رکابی مخالفی، وقتی دیدی و نتونستی نفس ضعیف و ناتوانت را کنترل کنی، چشمانت رو ببند! ما که مشکل نداریم و قرص و قایم هم هستیم. تو چرا ضعیف النفسی خودت را به همه تعمیم می دهی؟! (836105) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۴:۲۰
قرص و قایمی امثال شما را زیاد در مسافرتهای خارج از کشور دیده ام . نشون به اون نشون که در اکثر کنسرتهای خوانندگان ایرانی کرور کرور پلیس می ریزند تا جلوی دعواهای ناموسی رو بگیرند (837760) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۰:۱۲:۳۷
اونجا هم که تشریف دارید به سلامتی! مبارک است! (838360) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۴۵:۳۸
آی کیو ! نیاز به تشریف بردن نیست . خبرها می رسه
در ضمن خیلیها که محجبه هم نبودن - و با یک بار رفتن بعلت جو گیر شدن مثل چی پشیمون شدند - به من گفتند که آدم حسابی که اینجور جاها نمیره (843319) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۷:۰۳:۰۶
تصاویر زنانی را که به حجاب انها برخورد شده ببینید؟کجای دنیا اینقدر حجاب وجود دارد؟یکدفعه بگویید فقط چادر حجاب است! (835327) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۰۶:۳۱
مطمئنیید که در آنجا هیچ اتفاقی نیافتاده ؟ و همه چی آرومه ؟ تحقیق کردید ؟ و یا شاید هم سالها در آنجا زندگی کرده اید ؟ (836443) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۴۲:۴۰
هیچ اتفاقی نمی افته چون کلوپهای شبانه هست . اگه نبود و برای یک تار موی رنگ شده فک طرف تا زانو نیومد اونوقت شرطه (843315) (moderator21)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۳۳:۲۱
اگه اون حیا نداره
شما که حیا داری،نگاه نکن! (834937) (moderator102)
 
سيد محمد
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۱۵:۳۰
اين شاه مثل رايج شما يك پاسخ ساده دارد اين استدلال شما مانند اين است كه كسي ورود ممنوع بيايد و بعد به تو كه راه خودت را ميروي بگويد گذشت داشته باش و برگرد عقب كه من هر كاري دلم خواست بكنم . البته گذشت چيز خوبي است اما اينجا كوتاه امدن معلوم نيست مفيد باشد . البته حيا چيز خوبي است و براي زن و مرد برازنده است اما معلوم نيست در برابر بي حيايي مفيد باشد (835307) (moderator5)
 
ALI
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۴۳:۱۱
جدا می خواهم بدانم منطقت همینه ؟ جدا چی فکر کردی؟ مرد حسابی حیا معنی اش شده برای زنها که خودت را بپوشان چون مردها به گناه می افتند بعد تو مثال ورود ممنوع می زنی ؟ اگر مردها روی کره خاکی نبودند زنها نیاز نبود خودشان را لای گونی بپیچن مثل بقیه خلق اله هروقت گرمشان میشد لباس سبک تر می پوشیدن. این شمایی که داری ورود ممنوع می روی و سرت راهم مثل کبک کردی توی یک چیزی که نمیشود بهش گفت منطق. (835434) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۴۰:۱۱
اول يك ليوان اب خنك بخور بعد يكبار ديگر متن من نه متن خودت را بخوان با اين مثال تو ميتوان فرض كرد اگر هيچ انساني جز تو روي زمين نبود بهتر بود چون تو هر كاري دلت ميخواست ميكردي و به خاطر ديگران خودت را محدود نميكردي اينكه زنان به خاطر مردان است كه لازم است پوشيده تر لباس بپوشند هم از ان حرفهاي نهاد سازي شده ولي پوچ است بدن زن مانند طلا جذاب است و عشوه گري او شيرين است اگر چه به لطف ميراث هاليوودي بدن مرد هم امروز ويترين شده است اما هيچ طلايي را در خيابنها نميچرخانند
جسارت نباشد مفاهيم را براي شما عوض كرده اند اين مثالهاي ساده شايد بتواند شما را عوض كه نه به ترديد وادارد فرق بين حيواني كه مداوم راه مي رود و عضله نمايي يا بدن نمايي مي كند با انسان چيست ؟ تن خدادادي است و حتي پوشيده ترين زنان در برقع و چادر هم از موهبت هاي ان بي بهره نيستند هدف يك جامعه سالم و با حيا دقيقا همين است كه رقابت و تقلاي ميان انسانها در زمينه تن نمايي را محدود به محيط امن خانواده ها كرده و فضاي جامعه را جهت رقابت و تقلا بر سر مولفه هاي انساني تر متمركز كند
ايا تاثير پذيرفتگان از فرهنگي كه ريشه همه غريزه ها ي انسان را مانند حيوان غريزه جنسي ميداند لياقت چنين جامعه اي دارند ؟ (835746) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۱۱:۳۶
جان من هفته ای چند می گیری سخنرانی می کنی؟! از اینها گذشته، فعلاً که قدرت دست شماست و هر طور خواستید با ما رفتار می کنید. شما که زور دستتان است و خیلی راحت از پس امثال ما بر می آیید، چرا به خودتان زحمت می دهید که کامنت بگذارید؟! اگر به گفت و گو معتقد هستید، تفاوت را بپذیرید و به آن احترام بگذارید و اما و اگر هم نیاورید. اگر هم اعتقادی به تفاوت ندارید، زحمت نوشتن را هم به خودتان ندهید برادر من.
خدا پدر دست اندرکاران الف بویژه آقای توکلی را بیامرزد که به همه میدان داده است. اگر همین روزنه کوچک نبود، معلوم نبود شما چه بلایی سر ما می آوردید و ما نمی دانستیم برویم کجا ناله و فریاد کنیم. به پیر به پیغمبر ما مسلمانیم اما خوشمان نمی اید مثل شما زندگی کنیم. مگر شما چندیک دین و ایمان مردم هستید که باید به گز و قیچی شما رفتار کنیم؟
اللهم انا نرغب الیک، فی دولة کریمه... (836132) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۰:۰۳
دين ما خيابان يك طرفه منمنوع نيست
دين ما يك خيابان يا حتي يك بزرگراه دوطرفه است
اشتباه نكنيد (835826) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۹:۲۹
قوربون اون كلامت خداوكيلي كجاي اروپا و آمريكا اينطور آرايش و مي كنند آخه كل اين فيلم ها و اين سريال هاي كه ما مي بينيم كه يك كرم ساده هم ندارند حالا من نمي دانم اين آزادي كه اون خانم مي گفت از چي حرف مي زد اي كاش يك نفر مرد و مردونه بحث مي كرد تا بالاخره به يك نتيجه برسيم (835046) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۰:۱۱:۰۸
اطلاعاتتان از خارج خیلی پایین است. کمی مطالعه روانشناسی داشته باش تا بفهمی چرا در خارج ارایش غلیظ نمی کنند. دلیلش این است که آزادند. ولی همین زن را باور اینجا و هر روز به در باره منع آرایش برایش سخنرانی کن. آن وقت می شود همین چیزی که در ایران شاهدش هستیم! (838357) (moderator102)
 
ن.ن
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۵۶:۳۲
آیا نوع رفتار خانوم ها به من یا شما ربطی دارد؟ چند دهه است که اشخاصی مثل شما دارند همین حرف ها را می زنند. شما با پلیس و تنبیه و ... کسی را نمی توانید قانع کنید. شخص باید خودش به این نتیجه برسد نه شما نظر خود را به دیگران القا کنید. (835075) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۱۷:۱۷
حیا و عفت و پاک دامنی فقط چادر نیست آقاجون (835097) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۳۸:۰۳
نه چادر نيست اما قطعا پاكدامني با اين پوشش هاي خياباني هم نميخواند (835311) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۲:۱۸
برو ذهنت را بشوی و توبه کن جناب محترم. شما حق ندارید هر کسی را که باب میل شما نمی پوشد، به ناپاکدامنی متهم کنید. شما مسلمان هستید یا می خواهید با آی پی امریکا خودتان را یک دوآتشه مسلمان نشان دهید بلکه بتوانید از این طریق ابروی مسلمانان را ببرید و آنان را انسانهایی خشک و تهمت ساز معرفی کنید؟! اگر مسلمانید، در ایمانتان شک کنید. اگر هم امریکایی هستید و مشغول شیطنت، مطمئن باشید یک بیسواد مثل من مچتان را می گیرد. (836181) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۰۹:۵۲
آره بابا آدم باید دلش پاک باشه حالا لخت هم اومد بیرون فرقی نمی کنه (836454) (moderator5)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۴:۱۴
حجاب زنان فقط جهت جلوگيري از گمراهي شما مردان ضعيف النفس هستش.
خب شما نگاه نكنيد.چرا به كسي نگاه مي كنيد كه به شما نامحرم هستش و كثرت گناه آن توسط ائمه تاكيد شده.
بقيه زن ها هم ازادن.مگه در ساير كشورهاي مسلمان براي زنان محجبه مشكللللي لپيش امده.
نه!
مردان انها چشم چران نيستند!!!!!1 (835812) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۰۳:۰۶
گفتم که !!! میخوان گوشه پیاده رو و اتاق خواب یکی بشه . همین و بس
خودشون هم میدونن که مشکل روانی دارند و عقده ای شده اند اما نمیخوان خودشونو از تک و تا بندازن (836435) (moderator21)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۰۰:۳۴
من که حاضرم زن باشم. نه می خواد صبح تا شب بدویی دنبال پول که ببری خونه بقیه خرج کنند نه می خواد تو ترافیک روانی بشی نه می خواد با آدمای عجیب و غریب تو ادارات و بازار سر و کله بزنی و ...
راحت می شینم تو خونه اگه حوصله ام سر رفت یه چرخی تو شهر میزنم و ویترین ها رو نگاه می کنم. برا شام هم سر حوصله یه چیزی درست می کنم. کجای این زندگی نکبت باره؟ (834427) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۱۰:۴۱
اونوقت حاضری هر روز پوشک بچه عوض کنی، آبگوشت درست کنی و..... (834714) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۴۱:۱۷
شما فكر كنم از زندگي فقط همين را ياد گرفتي و ديگر از زندگي چيزي نديدي يا زندگي برات در آبگوشت و كهنه عوض كردن خلاصه شده باشه ؟ (835047) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۲:۰۷
خب تو كشور ما زندگي همهينه
اگه شما مصداق ديگه دارين بفرمايين! (835833) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۰۰:۱۵
شما احتمالا بچه ندارید.بنابراین متوجه نمی شوید که یک مادر خیلی بیش از این حرفها عاشق فرزندش است. (835156) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۲۶:۵۶
اضافه کن همیشه دلهره داشتن از خیانت چون اجازه چند همسری رو دارن. (835407) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۵۳:۰۴
پ ن پ حاضرم هر روز هزار نوع روغن و کرم و پدر به خودم بمالم تا نکند افغانی سر کوچه هم که نگاه کند به اندازه کافی دلبر نباشم ... دماغ استخوانی ام را با چند عمل جراحی گوشتی کنم تا حسابی صورتم نازک شود ... جوش های صورتم را به راکوتان ببندم و از عواقب وخیم آن برای زایمان آینده بگذرم تا هر کس و ناکسی نگاه میکند به اندازه کتفی صیقلی باشم . حاضرم برای آرایش مو و صورت و ... میلیونها تومان خرج کنم اما برای خرید یک کتاب یا یک دوره تحصیلی پول ندارم ... روز به روز هم از هم دنیا طلبکار ترم ی شوم که چرا زیبایی های من روز به روز در حال تحلیل است آخر این انصاف است ؟ (835616) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۴۳:۲۰
چه بدبخت است بچه ای که تو پوشکش را عوض می کنی و چه سیاه روزی است مردی که تو برایش آبگوشت می پزی
چرا نمی روی تی وی مدا استخدام شوی ؟ برای روحیه ات هم خیلی خوب است . (836616) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۲:۰۰:۴۴
تو ام تی وی مدا می بینی؟!!:))))))))))))))))))))))) (837298) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۳:۵۴:۵۵
آره می بینم . چون یک خانم و یک مادرم . نکنه دیدن زنان برای زنان حرام است و برای مردان آزاد .
من از تی وی مدا برای زیباتر شدن و آراسته شدن نزد محارمم استفاده می کنم . نه مثل زنان دیگر که برای بیرون رفتن از خانه آرایش می کنند و شب که به خانه می رسند پاک می کنند .
عیب افرادی مثل شما این است که محجبه بودن را با ژولیده بودن و بوی عرق و آشپزخانه دادن و امل بودن یکی میدانید و فقط بی حجابها را های کلاس می بینید. البته تقصیری هم ندارید مگر اطراف شما چند خانم موفق تحصیلکرده ی محجبه که با شناخت آنرا برگزیده وجود دارد؟
یک سری به محلات مذهبی نشین بالاشهر مثل دروس بزنی طرز فکرت راجع به حجاب و چادر قطعا عوض میشود. و بعد از اون یک سری هم به محله جوادیه و نظام آباد و فلاح بزن تیپ های فشنی می بینی که دهنت باز میمونه . غلط کرد بچه شمرون (837777) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۳۹:۴۸
و این بدترین حالت برای یک انسان است که به صورت انگلی زندگی کند زن نیز باید مانند مرد در جامعه فعال باشد همه چیزهای زندگیشان هم باید نصف باشد مهریه و این حرف ها هم مزخرفند. بهتر است قوانین طوری باشد که دیگر نه مهریه ای باشد و نه قدرت یکجانبه مردانه/ تعادل از همه چیز بهتر است (834956) (moderator102)
 
ن.ن
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۰۰:۵۰
پس شما زندگی را در همین سطح می بینید؟ پس فرق ما با حیوانات چیست؟ اگر ما می خواستیم یک چیزی شب بخوریم با بقیه سر و کله بزنید که چه فرقیست میان ما با حیوانات. (835084) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۰:۳۷
من یک زنم از صبح تا بعدازظهر مثل شما کار می‌کنم و بعد از آن در خانه ظرف می‌شویم ، آشپزی می‌کنم ، خانه را نظافت می‌کنم ، خرید می کنم و... تازه من فرزندی ندارم وگرنه یکسری وظایف دیگر هم به کارهایم اضافه می‌شود ولی شما فقط سرکار می‌روی و وقتی به خانه می‌آیید و مثلا ظرفها را می‌شویید از نظر خودتان می‌شویید زن ذلیل !!!!!!!!!!!!!!!! (835827) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۰۲:۲۸
خانم محترم جوابهای کلیشه رو تموم کنید دیگه معلوم نیست از کجا این تفکرات رو توی مخ شما فرو کردند
البته بنده با این نوع برخورد که در حال حاضر انجام می شود به شدت مخالفم چرا که هم وضع بدتر می شود هم خیلی تبعات دیگر دارد و دست آخر خانومهای جامعه در دو قشر مقابل همدیگر قرار می گیرند و دشمنی و عناد به وجود می آید که خانومهای مانتویی همه این ها را از چشم خانومهای چادری می بینند نتیجه آن می شود که زن غیر چادری وقتی به زن چادری نگاه میکند با عصبانیت و از هر فرصتی هم برای انتقام استفاده میکند خلاصه که این کارا برای جامعه مضره

اما جواب شما چرا تا بحث برای حجاب میشه سریع شما میگی توی گرمای تابستون کسی نمی تونه تحمل کنه و این حرفها یا دلایل علمی که زنها چون توی خونه هستند ویتامین آفتاب شون کم شده و باید لخت و عور بیان توی خیابون و ریزش موهاشون هم برطرف بشه فکر نمی کنید این پاسخ ها دیگر تکراری شده
البته قبول دارم در زمان پیامبر خانه ها ی مردم خودش اندازه یه پارک وسعت داشت وزنان در خانه خود به طور طبیعی حمام آفتاب می گرفتند ولی این دلیل نمی شود امروز هرکاری دلمان بخواهد انجام دهیم ...........

اما فرمودید گرمای تابستان :
خداوکیلی این لباسهایی که بی حجابها و بد حجابها می پوشند تابستان و زمستان دارد لباسها آنقدر تنگ و چسبان هستند که اگر در فریزرهم بمانی باز هم گرمت می شود خو بنده ناخواسته بارها در جاهای عمومی زنانی که از از لباس های بسیار تنگ و چسبان استفاده کرده اند با وجود استفاده از انواع مام و استیک و خلاصه ادکلن و ضد عرق و اسپری بازهم از فاصله 6 یا 7متری من عبور میکنن بوی گند و عرق بدنشان آدم را از زندگی سیر میکند چرا دلیلش همان لباسهای تنگ و چسبان است و بس آنوقت شما در تابستان کجا با آن لباسها راحتر هستی ؟...................

مطلب دیگر اینکه آیا فقط شما گرمت می شود یا امثال شماها گرمتان می شود یا فقط به دنبال بهانه هستید خانومهای محجبه و عفیف کاری به چادری یا غیر چادری ندارم کلا افرادی که با حجاب هستند را عرض میکنم آیا این افراد انسان نیستند گرمشان نمی شود که با این شرایط هم حیا و عفت خود را حفض میکنند وهم حیا و عفت جامعه را نگه میدارند از نظر شما ممکن است اینها آدم نباشند انسان نباشند بله از نظر من هم این افراد با حجاب نه آدم هستند ونه انسان بلکه فرشتگانی هستند که مجبورند چند صباحی را در کنار ما دنی های روزگار سپری کنند که اجرشان با خدای تعالی خلاصه حرف زیاد و من هم وقتم کمه و شما هم که دانشمند
مسائل دیگری هم مطرح فرمودید که جوابش با دوستان دیگر ....
حق یارتان............................... (834433) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۱۲:۰۰
شما می توانید توضیح دهید از چه زمانی چادر وارد فرهنگ ایران شد؟ (834722) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۴۷:۱۴
از زمان اسلام و از زماني كه در قران عزيز ما آمده است عزيز دلم اين آيه قران را بخوانيد
وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿31﴾‏ (835057) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۲۹:۱۷
من اين آيه رو چند بار خواندم. اما يك كلمه چادر يا حتي روسري هم نبود. فقط گفته كه اعضاي جنسي خودشان را محافظت كنند. و زينت خودشان كه همان طلا و جواهر است را مخفي كنند. اين زينت را در آخر هم توضيح داده كه مثلا اگر خلخال به پا دارند جوري راه نروند كه صداي آن شنيده شود.
اصولا در فرهنگ قرآن زينت به معني دارايي و خويش و قوم است و معني بدن خود فرد نيست. مثلا مال و فرزند زينت و فتنه هستند.
تعبير زينت به موي سر معلوم نيست از كجا اسنتباط مي شود.
تازه گفته بعضي از زينتها كه خود به خود عيان است هم لازم نيست محافظت شود.
بهتر است اين آيه را باز هم بخوانيد شايد كلمه حجاب يا روسري در آن پيدا كنيد و به ما هم نشان دهيد. (835542) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۴۰:۳۱
ببین این دفعه رفتی بیرون نگاه کن ببین چند درصد خانمها بدون لاک پا اومدن بیرون - آرایش صورت و مو و لباس هیچ - دستت میاد که چقدر ما به آیه های قرآن اهمیت میدیم . یا شاید لاک پا مصداق زینت زنان نیست!!!!!!!!!!!! (836611) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۱:۰۸:۲۰
به نازم به تیزبینی شما که پای زنها را هم می پایید که لاک دارند یا ندارند! در ایمان خودتان شک کنید برادر. اعوذ بالله من شر الوسواس الخناس. (838797) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۵۱:۳۴
آی کیو من یک خانمم که این نظر رو نوشتم. یه ذره به اون پنتیومتون فشار بیارید ؛ آکبند نبرید اون دنیا ! (843322) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۵۵:۵۹
این کامنت از طرف یک خانم نوشته شده برادر ! لطفا چشم باز کن تا زنان را فقط در قالب جنسیت و بدن نبینی . - البته تقصیری نداری ، اون قدر این مدلی ریخته بیرون که مدل های دیگر به ذهن نمی آید -
یا شاید مبحث حجاب بیشتر به برادران مربوط است تا به بانوان ؟! (843324) (moderator21)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۰۸:۰۸
شما يعني كلمه جلابين و اينها را نمي داني (836886) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۱۶:۱۹
اصل آن «جِلباب» است و به معنی پوششی است سراسری تقریباً شبیه چادر که حتی در زمان جاهلیت هم رسم بوده است. «جِلباب» را الان هم برخی زنان بویژه در افغانستان بر سر می کنند. از بالای سر تا پایین پا، ولی گلو و گردن و مو در زیر آن پیداست.
جمع مکسر آن می شود: «جِلابیب» و چیزی را که شما نوشته اید، از اساس غلط است. در قرآن به صورت »جلابیبهن» آمده است که «هن» ضمیر جمع مونث غایب است و در کل یعنی: جلباب هایشان. (837087) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۷:۴۵
سورن نور-ايه 31 (835872) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۸:۰۱
سوره نور-آيه 31 (835873) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۷:۱۶
و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبى فرو بندند و فرجهاى خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جز آنچه آشکار است آشکار نسازند و باید که روپوش هایشان را به گریبان ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر براى شوهرانشان، یا پدران و یا پدر شوهران یا پسران و یا پسر شوهران و یا برادران و یا خواهرزادگان و یا برادرزادگان و یا زنان و یا آنچه مالک آن شده اند یا افراد سفیه که تمایلى به زن ندارند و یا کودکانى که از اسرار زنان خبر ندارند، و مبادا پاى خویش را به زمین بکوبند تا آنچه از زینتشان که پنهان است ظاهر شود اى گروه مؤمنان همگى به سوى خدا توبه برید شاید رستگار شوید
اين امر به مردان بيشتر از زنان تاكيد شده.
ولي ايا كسي با مردان برخورد مي كند.ايا مردان حجاب چشم نگه مي دارن.:!!!؟
خداوند در آيه 30 سوره مباركه نور می‌فرمايند؛ «قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ؛ به مردان با ايمان بگو ديده فرو نهند و پاكدامنى ورزند كه اين براى آنان پاكيزه‏تر است زيرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است.» و نيز در آيه 31 همين سوره آمده است كه «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ ...؛ و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند ...» (835901) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۹:۰۷:۰۹
گفته شده بگو ،نگفته پلیس با باتوم بذار تا اجرا بشه (838247) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۸:۵۵
شأن نزول


داستان نزول آیه ی فوق این گونه حکایت شده که جوانی از مسلمانان انصار مدینه، با زنی رو به رو شد. (و زنان در آن زمان مقنعه ی خود را پشت گوش ها قرار می دادند و طبیعی است که صورت، گردن و مقداری از سینه ی آنان نمایان می شد.) آن جوان در حال راه رفتن به زن چشم دوخت تا این که صورتش به دیوار خورد و در اثر چیز تیزی که در دیوار بود، صورتش شکافت و خون بر لباس و سینه اش ریخت.
او ناراحت شد و به همان صورت خدمت پیامبر (ص) رسید و ماجرا را نقل کرد. در این هنگام پیک وحی فرود آمد و آیه ی فوق را نازل کرده و به مردان مومن دستور داد که از چشم چرانی دوری کنند (1) (و در آیه ی بعد به زنان دستور حجاب داد.) (835906) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۱:۰۶:۵۲
جناب مصطفی که انسان صادقی هستید ولی احساساتی و کم تجربه. به شما عرض کنم:
نمرات منفی به نوشته شما نعوذ بالله به معنای تعرض به کلام الله نیست. کسی منکر ضروری بودن حجاب نیست. بحث بر سر شکل آن است. شما یک مسئله ثقیل و پر از محکم و متشابه را اینجا Paste می کنید و متوجه عواقب آن هم نیستید. همین آیه تفسیرهای گوناگونی دارد. مراجه بفرمایید به تفسیر جلالین، علامه امینی، علامه طباطبایی، فخر رازی و... ایضاً به روایات گوناگون و همچنین به فتاوای مراجع گوناگون در باره نوع پوشش که برگرفته از چهار منبع فقهی است.
در یک بحث اینترنتی و در زیر یک مقاله، جای اینگونه کارها نیست. کاری که شما کرده اید یک مجال وسیع و کارشناسان خبره اش را می خواهد.
پس: نمره منفی را با این دید در نظر بگیرید که: مسئله ثقیل است و این جا محل طرح آن نیست. (838794) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۶:۴۱:۳۱
چادر از هر زماني وارد شده مهم نيست اما شما بر خلاف فرهنگ غربي یوناني يك زن برهنه در نقشهاي اسطوره اي ايران مانند تخت جمشيد نميابي (835314) (moderator5)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۸:۲۴
شايد الان پيدا نباشه
خب باشه ميگيم نيست و لي اخه چه ربطي داره؟ (835848) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۰۴:۴۱
از زمان صفويه (835384) (moderator21)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۹:۴۵:۲۷
چادر از زمان ناصر الدین شاه قاجار در ایران باب شد. (836857) (moderator5)
 
ن.ن
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۲۱:۴۰
کسی در ذهن انسان ها چیزی را فرو نمیکنند بلکه خودشان به نتیجه می رسند.
در رایطه با گرما باید بگویم که همه ی خانم ها مگر در زمستان حجاب کاملی دارند؟
اگر کسی با حجاب باشد برایش فرقی ندارد که زمستان باشد یا تابستان.
بوی بد فقط برای بد حجاب ها است؟ یعنی باحجاب های اصلاً بوی بد نمی دهند؟درضمن بهتر است که کمتر بزرگنمایی کنید.
شما معنای لوخت و عور را می دانید؟ لخت و عور یعنی سواحل هاوایی. یعنی ... .
روسری که روی فرق سر است لخت و عور می شود؟
اگر شما حتی یک بار از مام استفاده کنید متوجه می شوید که محال است که بوی عرق بگیرید.
ما باید قبول کنیم که در جامعه ی ما هم کسانی هستند که موافق حجاب اسلامی هستند و هم کسانی هستند که مخالف آن هستند. پس بهتر است که بجای بزرگنمایی کمی منصف نیز باشید. (835107) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۰۴:۱۷
آقا جون ظاهرا" شما خيلي آدم چشم پاكي هستيها!!!!! تو خيابون فقط زنهاي با لباس چسبان را رصد ميكني. برو خودت رو درست كن . (835383) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۴۲:۴۸
جواب شما جزء خاموشی چیزی نمی تواند باشد !!!!!!!!!!!!
شما گویا خیلی پاک تشریف دارید برای ما هم دعا کنید تا از شر گناه های خواسته و ناخواسته رهایی پیدا کنیم (835758) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۱:۱۳:۵۳
خداوند شما را به راه راست هدایت کند. آمین. (838803) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۷:۵۹:۲۵
شاید ن . ن یک خانم باشه نه یک آقا
یا شایدم ما خانمی که بتونه نظر بده تو این مملکت نداریم (843328) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۵:۳۰
اقا جان تو اگه پاكي و مسلماني نگاه نكن
زنها قرار نيست چون مردها وسوسه ميشن هر كاري ميگن بكنه.
شما مراقب چشماتون باشين
به همين سادگي (835842) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۳۵:۴۷
خانم شرمنده
من بنا به شغلم سفر خارجی زیاد میرم . وقتی خانم های خارجی را می بینم و اونها را با خانمهای خودمون مقایسه می کنم می بینم اکثر اونها آرایش نمی کنند
شاید 98 درصدشون اینجوری باشند برعکس اینجا بعضی خانمها جوری آرایش می کنند که انگار خیلی ببخشید شب عروسیشونه . بعضی وقتها پیش خودم میگم این خانم برای این دو ساعتی که میخواهد بیاد بیرون احتمالا نزدیک دو ساعت وقت برای آرایشش گذاشته !

من واقعا فکر میکنم بعضی از ما چه خانم ها و چه آقایون دچار یه بیماری برای خودنمایی شدیم ساده هم بگم زیاد ربطی به حجاب نداره (834620) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۶:۲۶
دوست عزیز علت این است که خانمها در خارج اجبار ندارند تمام بدن خود را بپوشانند. بنابر این آزادند هرچه بپوشند و هر چقدر خواستند بپوشانند.

در حالیکه در ایران خانمها فقط در مورد صورت خود اختیار عمل دارند و به همین دلیل انواع آرایشها و عمل ها از بینی گرفته تا گونه تا... را بر روی صورتشان انجام می دهند. (834668) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۴۹:۳۱
لطفا در مورد پاچه كوتاه ، مانتو هاي تنگ ، لباس هاي چسبان كه تمام بدن پيداست هم توضيح دهيد (835060) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۷:۰۱
ما که نگاه به نامحرم نمی کنیم ،شما نگاه کردین و دیدن توضیح بفرمائید . (835818) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۰:۳۰
توضيح اينكه ازادن هر طور ميخوان زندگي كنن
و باز شما نگاه نكنيد اگه پاكين! (835852) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۵۴:۲۵
بالاخره خانم های ایرانی آرایشی ، بیماری خود نمایی داره و چون نمی تونه کل بدنش را نمایش دهد صورتشون را گریم می کنند
در خارج طرف نمی خواهد خود نمایی کنه چه یک ذره اش معلوم باشه ( مسلمونهاشون)‌چه قسمت بیشتری از بدنشان ک (835211) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۱:۳۴
تعجب می کنم شما چرا نشدید کارشناس امور زنهای خارجی و داخلی!! زنی که مجبور به پوشش نباشد، خودش را گریم نمی کند. کسی غرق در گریم می شود که نتواند صورت و موهایش را بدون روسری نشان بدهد. این کار ربطی به «بیماری خودنمایی» ندارد جناب آی کی یو. این یک مسئله روانی است. در بین مردها نیز موهای کسانی بیشتر آراسته است، که کت و شلوار می پوشند و مجبور به رعایت برخی آداب هستند. اما کسانی که تی شرت می پوشند و پوششان آزاد است، معمولاً کمتر به موهایشان رسیدگی می کنند. (836207) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۷:۰۶:۱۲
یعنی شما معتقدی که همکنون خانمهای خیابانی در ایران فقط صورتشان را می نمایانند ؟ پس این جنس بازار و مانتو های بدن نما و استین ها و پاچه های کوتاه را چه کسی از روی دست کسبه محترم جمع می کند ؟ما دهه شصت نیستم ها ... این که گفتی مال دهه شصت بود همانطور که این دوست کثیر السفر هم گفت خود نمایی به این نحو در هیچ جای دنیا نه مجاز است نه رایج ... زنی هم که بخواهد تن نمایی و خود فروشی کند می رود جای مخصوصش ... (835329) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۸:۰۱:۴۵
پس این ممنوعیت حجاب در ترکیه و فرانسه و جاهای دیگه که خبراش می رسه دروغه دیگه ؟ لابد دیگه ؟ (843329) (moderator21)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۳۵:۳۳
بخاطر گیر دادن هست !بخدا اگه اینحور گیر نمیدادن الان جواب عکس نمیداد (834942) (moderator102)
 
Sweden
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۱۰:۲۹
انسان به آنچه منعش میکنند حریص تر میشود (835220) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۶:۵۷
شما که مدعی خارج رفتن هستی، آیا نمی دانی وقتی زنی مجبور به پوشش روسری نباشد، در مالیدن لوازم آرایشی به صورتش اغراق نمی کند؟! اگر خارج می رفتی، متوجه این نکته ظریف می شدی. (836195) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۱۷:۱۹
بعد میشه بگی چرا خانمهای ایرانی که در مسافرتهای خارج از کشور حجاب ندارند باز هم هفت قلم آرایش می کنند و فقط هم به هموطنان خود زل می زنند تا ببینند کسی به انها نگاه میکند یا نه ؟ (836562) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۲۳:۳۴
به شما مثبت دادم و آفرین که دست بر روی مسئله خوبی گذاشتی. ولی جوابت را دارم:
زیرا به تازگی وارد گود بدون روسری شده و هنوز هول هلیم همراهش است وسواس هم دارد که زیباست یا نه. از طرف دیگر، زنان ما خیلی کم به موهایشان می رسند و اگر یکباره روسری برگیرند، چیزی شبیه به غول آب نکشیده از آب در می ایند و چاره ای نیست تا موادی بمالند بلکه از وحشت مو بکاهند! (نخند!)
ولی همین زنها موقعی که در اروپا یا هر جایی دیگر ساکن می شوند، این ماست مالاسیون را ترک می کنند و رفتارشان عادی است. (837104) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۳۳:۵۱
والله تو خارج هم زنان ایرانی که حجابشان را برمیدارند بازهم غلیظ آرایش می کنند و مترصد این هستند که ببینند آیا کسی نگاهشان میکند یا نه؟ به نظرم اعتماد به نفسشان مشکل دارد (836601) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۱۳:۴۲
سربازی هم که نمیرین.خوش به حالتون (834900) (moderator102)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۴:۵۰
دعا مي كنم انشاالله به زودي مشرف شويد به عربستان سعودي تا بفهيمد آزادي يعني چه ؟ (835033) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۰۷:۰۶
من هم دعا ميكنم شما مشرف بشي به يك كشور اروپايي و يا حتي كشور اسلامي جنوب شرق آسيا تا شما بفهمي آزادي يعني چي؟ (835391) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۱۸:۵۶
ظرفیت ایرانی رو با مالزیایی یکی نکن . اینجا رو ول کنند واویلا میشه ! همه هم اینو میدونند
طرف صبر نمیکنه تا از هواپیما پیاده شه. همونجا رو صندلی خودشو کن فیکون میکنه . بعد تو میگی بگذارن دست خود اینها ؟!!! (836464) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۹:۵۰:۲۲
جای بسی تأسف است که مردم معتقد و شیعه خودت را نسبت به یک اسلام نیم بند که با فرهنگ «مالایی» (قوم اصلی مالزی) آمیخته، کمتر می پنداری! واقعاً برای شما با این طرز تفکر که حاصلش حقارت مردمی است که در بین انان زندگی می کنی، متاسفم.
کسی که می گوید «اینجا را ول کنید واویلا میشه» معلوم است که زمان پهلوی و پوشش همین مردم را ندیده است. آنچه را که در مالزی می بینید، یک عادت است که در گذر زمان حاصل شده. اما زن ایرانی در زمانه کنونی به این کار عادت ندارد. به همین دلیل هرگاه احساس آزادی می کند، سر تا پای خودش را مواد می مالد. من تعجب می کنم کسی مانند شما که با دنیای آزاد سر و کار دارد، این نکات ظریف را درک نمی کند؟!
به جای نظر غلط و تحقیر مردم خود، کمی هم مطالعه کن که بد نیست. (838340) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۰۹:۵۴
من زمان پهلوی را ندیده ام اما فکرکنم حیا و عفاف در آن زمان بیشتر بوده - با توجه به پوشش خواننده های آن زمان - و در ضمن آن موقع ماهواره و اینترنت با این همه بمباران صحنه های جنسی وجود نداشته . و فکر کنم نمی توان این دوره را با دوره پهلوی یکسان دانست.
آنچه من گفتم تحقیر ایرانی شیعه نبوده و نیست بلکه چیزی است که من بطور ملموس در سفرهای خارجی و یا مجالس عروسی و مهمانی می بینم و چون یک زن هستم در این مورد با بانوان بی حجاب زیادی صحبت کرده و منویات قلبی آنها را میدانم. چرایی این امر را از آنها پرسیده ام و هیچگاه هم نظر خود را برتر و بی عیب ندانسته ام.
خانمهایی که برای شرکت در یک مجلس یا مهمانی زنانه هیچ میل و رغبتی برای زیباتر شدن خود و پوششان ندارند اما برای مجالس مختلط خودشان را به معنای واقعی کلمه خفه می کنند. یا کسانی را در اطراف خود دیده ام که هنگام رفتن به خیابان برای یک خرید معمولی تیپ می زنند اما برای همسر و فرزند شان نیازی به آراستگی نمی بینند.
و این چرایی همان میل شدید به نمایش خود است که از هر آیه و حدیثی قوی تر عمل میکند و ربطی هم به سن و سال و تاهل و تجرد خانمها هم ندارد. و متاسفانه یک نوع چشم و همچشمی هم در این مورد مزید بر علت شده و جزء مظاهر قدرت و اعتماد به نفس در خانمها میباشد.
همه رژیم میگیرند ، ورزش میکنند، به پوستشان میرسند و کارهای دیگر نه صرفا برای سلامتی بلکه برای جلوه بهتر

اما با یک نظر شما موافقم . حجاب اختیاری آن زمان در ایران جواب خواهد داد که :
اولا - فلسفه حجاب و عفاف به دور از سیاسی بازی تبیین شود.
ثانیا - مردان و زنان را یکسالی در کشورهای اروپایی - و نه ترکیه و مالزی - نگه دارند تا اصول غیر محجبه بودن را نیز یاد بگیرند و نیز اینکه هر نوع پوششی را باید در چه جایی استفاده کنند (838919) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۲۱:۳۵:۲۲
خوب بالاخره بعد از 33 سال حكومت اسلا مي و كار فرهنگي بايد يه فرقي با مالزي داشته باشيم يانه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (838488) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۱:۵۶
ان شاء الله رژيم سعودي سقوط كنه و يك حكومتي شبيه به مالزي در عربستان بوجود بيايد (835553) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۱:۵۴
خدا به همه قسمت كنه.
نميشه كه بگيم چون اونجا اينجوريه پس ما هم اينجوري هستيم
!!!!!!! (835856) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۵۵:۰۰
در همراهي به شما عزيز عرض مي كنم.تو كتاب مقدس ما قران اگه نگاه بكنيم و بخونيم! بيشترين تاكيدي كه شده به حجاب در مردان و دوري از نگاه به نامحرم داره.
دين ما دين آزادي هستش.
يادمون باشه اسلام با مسلمان بودن فرق داره.
اگه بخواهيم بگيم كه چون واجبه برخورد مي كنيم پس بايد يه گروهي هم استخدام بكنيم بگيم زوركي به مردم نماز بخونين.
من تاكيد بيشترم در مورد كسي هستش كه دين رو معرفي مي كنه.اگه واقعاً اون كس خودش اعمال دينيش صحيح باشه و دين رو واقعاً بشناسه مردم ما ديگه اين مشكلات رو نخواهند داشت.
به كشورهاي مسلمان ديگه نگاه بكنيم.مگه لبنان،عراق،تركيه و.... مسلمان نيستن.مگه با اين مشكلات مواجه هستن.
در ضمن.اينها تماماً حاشيه هاي دين مقدس اسلامند.
ايا ما براي اينكه مصاديق دين اسلام رو تو ايران اجرايي بكنيم فقط اين مشكل رو داريم.
باز ميگم.اسلام دين آزادي است.بگذاريم مردم ازاد باشن (835782) (moderator21)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۵۵:۴۲
من فکر میکنم این فرد راست میگه.برای اینکه بعضی مطالب به مردم مربوط نمیشود بلکه به اعتقادات و فرهنگ ما مربوط میشود.حالا یک سوال از نویسنده مطلب دارم.آیا شما تا به حال به کشورهای خارجی رفته اید؟در این کشورها هر کاری زمانی و نکته ای دارد.در مجلس لباس رسمی در ادارات نعی دیگر لباس،در بعضی مکان ها افراد آرایش میکنند و در بعضی مکانها نباید آرایش بکنند.البته هر کسی قانون شکنی کند خیلی جدی با او برخورد میکنند.همین افراد به محض اینکه به کشورهای دیگر میروند قانون مدار میشوند.سوال اینه چرا وقتی قوانینی وضع میشود اجرا نمیشود.شما توجه داشته باشید در آمریکا که یعنی از نظر بعضی ها مهد تمدن اسیت برای لباس دانشجویان شرایط گذاشته اند.آن وقت ما هنوز سر موضوع مانتو یا چادر در دانشگاه ها مشکل داریم.به نظر من نوع لباس مهم نیست مهم حفظ حرمت و شخصیت فرد است که نشان دهنده شخصیت جامعه است.یک بار من در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یک خانم خارجی را دیدم که با کت و شلوار به نمایشگاه آمد نحوه لباسش از خیلی ها بهتر بود آرایش هم نکرده بود کلاسش هم پایین نیامد.یا یکبار دیگر در فرودگاه بودم یک گروه خارجی بودند چند خانم هم همراه آنها بود.لباس های آنها هم مناسب بود اما در همین مکان خانمهایی بودند که انگار رفته بودند تالارمد یا رفته اند عروسی.واقعا خارجی ها داشتند به ما میخندیدند.شما یک بررسی کنید ببینید چند درصد لوازم آرایش تولیدی در خاور میانه و کشورهای اسلامی مصرف میشود.کلا میخواهم بگویم کسی در خانه به شما کاری ندارد،پس در بیرون لطفا شان کشور و مملکت را حفظ کنید بحث روی مانتو یا چادر یا مدل آن نیست.یک دوست دارم از کشور اندونزی چند مدت در ایران بود یک روز آمد خانه ما موقع اذان بود رفتم که وضو بگیرم به گفت که در ایران مگه اکثرا مسلمان نیستند پس چرا نماز نمیخوانند چرادر ایران فقط افراد مسن به مسجد میروند.حداقل ماهی یک بار هم به نماز جمعه میرفت.خوب با این حرکات و این سوال هم شان کشور خودش را حفظ کرد و بعضی موارد را در ایران زیر سوال برد.خوب است با حرکات خود شان ایران و ایرانی را حفظ کنیم. (836081) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۲۵:۴۲
شما احتمالاً اخبار بیست و سی را زیاد می بینید! اطلاعاتتان از خارج، در حد کامران نجف زاده است. باز هم به او که خارجه را دیده است! (837108) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۹:۱۹:۰۸
خدا مرگتون بده دست برداريد اينقدر زنان اين كشور را مسخره نكنيد اگر اينجور به زنان اين مملكت پيله نميكرديد الان ما هم مثل تمام زناي دنيا بوديم.خدا مرگتون بده كه فقط بخاطر اينكه اسلام را با مردسالاري ايراني قاطي كرديد همه اش به زنان اين مملكت همه جوره ظلم كرديد يك آش شلقلمكار درست كرديد كه خودتون هم نمي تونيد بخوريد. بميرن مرداي ايراني كه همه جور به زنا ظلم ميكنن يا تو دين يا تو جامعه يا تو خونه. خدا مرگتون بده..... (839126) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۰:۲۶:۰۴
من به عنوان یک نیمچه مرد ایرانی میگم شرمنده خواهرم! امروز مردم یا زن هستند یا نامرد! شما هم فکر نکن ما گناهی داریم! ما رو اینجوری بار میارن! خیلی از همین بحث هارو مادرها به پسرهاشون یاد میدن به خدا! (839320) (moderator5)
 
یک خانم
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۸:۲۲:۳۲
خواهرم ! از ماست که بر ماست
مردان آنچه را قرن هاست فراگرفته اند انجام میدهند . این وظیفه ما زنان است که با مطالعه و تحقیق و همت و استقامت آنچه را که درست است ، با عملکردمان نشان دهیم .
تا زمانی که اکثریت قریب به اتفاق زنان این سرزمین - و ایضا مردان - فکر و ذکرشان آزادی حجاب و عمل کردن بینی و تاتو و سیلیکونی کردن اندامهایشان و انواع رژیمها و لیزرها و ... برای جلوه بهتر بدن باشد و نخواهند که هیچ تغییری در دیدگاه مردان نسبت به خود بدهند ، همین آش است و همین کاسه!
تبعیض جنسیتی به وضوح در تمامی زوایای این جامعه دیده میشود و زن قبل از اینکه یک انسان دارای فهم و شعور و عقلانیت و خلاقیت باشد یک زن است که باید به هر نحوی شده ظاهرش زیبا و اروتیک باشد . و این بیش از اینکه تقصیر مردان باشد به عملکرد خود زنان برمیگردد .
و همین باعث شده که مردان و زنان بسیاری ( کافیست نگاهی به مثبت و منفی های نظرات داده شده بیاندازید ) با حقد و غیظ بسیار خواهان آزادی حجاب باشند و حتی زحمت مطالعه و تحقیق درباره درستی یا نادرستی این موضوع را به خود ندهند و انچه در که دلشان هوس میکند و در واقع نفسشان میخواهد ، بی توجه به تاثیرات آن روی جامعه و فرزندان این مرز و بوم ، با شدت هرچه تمام تر بخواهند .
امید که ما زنان ارزش راستین خود را بدانیم و قبل از اینکه خود را با عنوان جنسیتی مان عرضه کنیم با عنوان انسانی مان به دیگران بشناسانیم (843346) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۴:۵۸:۵۵
سلام به همگی
با اینکه مطلب کمی طولانی بود ولی برام جالب بود و همش رو خوندم، با نویسنده تقریبا موافقم، مسائل رو به درستی موشکافی کردن ولی با حرف زدن چیزی عوض نمیشه، تا وقتی مسئولین امر به چیزهای دیگه ای مشغولن نه تنها وضعیت بهتر نمیشه بلکه بدتر هم میشه، کارهایی که در حال حاضر توو کشور انجام میشه بیشتر به این مسائل دامن می زنه تا مشکلی رو حل کنه
همگی موفق باشید (834093) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۲:۳۸
یک سوال،
این سوال، سوال خیلی ها است.
اگر به آزادی اعتقاد دارید آن را منتشر کنید.
البته که عریانی و عریان بودن در فرهنگ ایرانی جایگاهی ندارد،
اما چرا از بین همه کشورهای دنیا و حتی کشورهای مسلمان دنیا، فقط در ایران است که زنها باید حتما موهای خود را بپوشانند. (834161) (moderator21)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۰۴:۱۸
خب حجاب یه چیز واجبه که همه مسلمونا باید رعایت کنند. حالا اینکه تو هیچ کشوری اجباری نیست دلیل بر واجب نبودنش نیست.
شما برای رسیدن به وجوب یا عدم وجوب یک مسئله باید به قران و سنت مراجعه کنی نه به سایر کشورها! (834436) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۳۵:۵۸
به این می گویند:


کاسه داغتر از آش (834621) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۵۳:۲۷
بعد به شما چي مگن كه با دين خدا در افتادي و نظر روي نظر خداوند مي دهيد
البته اگر تهمت يا انگي به بنده هم نزنيد (835067) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۳:۳۵
بیا بکشمون جناب مصطفی! فعلاً که شما فعال مایشاء هستید جناب. (836210) (moderator21)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۱۱:۰۵
من دارم به وظيفه ام عمل مي كنم ومثل همه شما كه فقط تعداد كمي پيام مي ذاريد يا اگه مي ذاريد فقط بلديد فحش بديد پاسخ مي دهم و اگه خداوكيلي غير از اين است جواب بديد من خودم را اصلاح كنم (836891) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۵۵:۱۵
میشه آیه و حدیث در مورد وجوب امر حجاب را بفرمایین؟ (834988) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۰۹:۳۶
متاسفم برای خودم و جنابعالی و بقیه... چرا که ما فقط ادعای مسلمانی داریم ولی حتی یک بار هم کتاب مقدس دینمان را نخوانده ایم. (835167) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۵:۰۶
ما خوانديم ولي درباره وظيفه حكومت در اجباري كردن پوشيدن روسري هيچي نديديم. شما كه خوانده ايد كلمه حجاب حكومتي را در قرآن يا احاديث به ما نشان دهيد.
يك نشانه تاريخي بياوريد كه حكومت امام علي براي زنان يهودي و مسيحي هم حجاب رو اجباري كرده باشه. (835560) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۲۶:۰۹
شمایی که دم از مسیحیت می زنید آیا تا به حال عکس یا مجسمه یا شمایلی از حضرت مریم دیده اید که بدون پارچه ای بر سر باشد ؟ (836477) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۴:۲۶
فقط برای خودت متأسف باش و کاری به دیگران نداشته باش. (836213) (moderator21)
 
sajjad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۱۴:۵۲
تا حالا چيزي به اسم سوره نسا بگوشت خورده؟؟؟

تويي كه قرآن و حديث دم مي زني ... (835173) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۲۴:۱۴
حالا مثلا آیه و حدیث بگیم شما قبول می کنی؟
ببین ! هیچ آیه و حدیثی برای کسی که نخواهد آنچه را با فطرتش مطابقت دارد بپذیرد و مشغول خودفریبی است ، وجود ندارد .
تو هم همین راهی را که می روی برو ، آخر سر ببین چه کسی عاقبت به خیر میشود . در ضمن یادآوری می کنم که امید به زندگی در ایران 72 سال است.
والعاقبه للمتقین (836473) (moderator21)
 
Sweden
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۱۴:۴۲
حجاب واجب است ولی در صدر اسلام اجبار ی و زوری نبوده (835222) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۶:۱۸
چطور چیزی که در صدر اسلام واجب نبوده، الان واجب شد؟! این را از توی رساله علمای استکلهم پایتخت سوئد درآورده اید؟! (836221) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۲:۱۷
واجب برا ی کسانی که اعتقاد دارن ودر ضمن اجباری نیست (836244) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۲۸:۴۷
آفرین بر مرامت نازنین! این شد یک حرف حساب! (837110) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۹:۱۰:۰۲
با شما موافقم که حجاب باید رعایت شود و دیگر اینکه مردانی که ریششان را با تیغ میزنند بر خورد شود که رنان اعتراض نکنند که چرا با انها برخورد میشود چرا که تراشیدن ریش با تیغ حرمت دارد (836815) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۱ ۰۱:۴۵:۱۴
عزیز من حجاب برای مسلمان واجب است ولی زورکی نیست! (846496) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۱۳:۴۷
حالا نیست که خیلی هم می پوشونن (834562) (moderator21)
 
مصطفي
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۵۰:۵۳
لطف كنيد اطلاعات خود را در مورد كشور هاي اسلامي بالا ببريد و تحقيق كنيد كه حتي در عربستان قرص صورتشان را نمي توانند نشان دهند (835064) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۷:۳۵
مگر وهابی ها هر غلطی کردند، ما هم باید از آنها تبعیت کنیم؟! شما که سینه چاک روبنده زنان سعودی هستید، چرا در چیزهای دیگرشان از آنها تقلید نمی کنید؟! (836227) (moderator21)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۱۳:۳۴
اينجا برادر بحث حجاب است و من كاري به كار هاي كثيف وهابي ندارم
هر كسي كار خودش بار خودش آتش به انبار خودش (836895) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۰:۰۴
شما اطلاعاتتان خیلی ضعیف است جناب محترم. چرا بند کرده اید به عربستان و فقط آن را کشور اسلامی می دانید؟ چرا از تونس، سوریه، مراکش، مغرب، اردن، مصر، الجزایر، لیبی، امارات متحده عربی، کویت، عمان، بحرین و... حرف نمی زنید که زنها ازادند برای انتخاب نوع پوشش؟! حال آدم از اینگونه افاضات به هم می خورد. (836237) (moderator21)
 
مصطفی
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۲۴:۱۲
چون من کشورهای دیگه نرفتم و اطلاع ندارم (838934) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۵۱:۵۹
درعربستان فقط دردوشهر مذهبی مکه ومدینه حجاب الزامیه اونم نه اون شکلی که شما میگید وگرنه دربقیه شهرها زنها آزادند درپوشش (836786) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۰۶:۲۳
خداوند آدم و هوا را عریان آفرید. (834232) (moderator21)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۰۵:۵۴
و بهشون یاد داد تا با برگ درختان (امکانات اون روزگار) زشتی ها یشان را بپوشانند. (834440) (moderator21)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۳۸:۳۲
میتونست یه چادر از بهشت نازل نکرد که حوا سر کنه!
نمیتونست!؟ (834949) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۵۰:۳۷
چادر رو نازل نکرد تا ببینه فضول های دنیا کیا هستن !!!
که معلوم شد :) (835145) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۳۱:۱۵
مگه زنای ما برهنه میگردن ؟ چادر از صفویه به بعد مد شد (835121) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۲۹:۲۶
نه خیر! از زمان قاجار وارد شد.قبل از قاجاریه زنان با لباس محلی رفت و امد داشتند.که به نظرم خیلی درست بود. (836483) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۳۰:۲۴
برهنه می گشتن که خوب بود چون کسی نگاشون نمیکرد . الانه جوری می گردن که حتی پسربچه 13 ساله هم بهشون طمع کنه (836485) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۴:۴۹
یعنی خداوند با انسان زشتی ها را هم افرید !؟ برای چه؟ (836249) (moderator21)
 
یک بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۰:۱۲:۱۳
البته پوشش برگ درخت را پس از این که از میوه ممنوعه خوردند، استفاده کردند وگرنه علی الظاهر قبل از آن متوجه زشتی هایشان و لزوم پوشاندن آنها نبودند!
البته جزئیات داستان آدم و حوا و به خصوص زمانی که در بهشت بودند، ممکن است سمبولیک بوده و جزء متشابهات قرآن باشد (مثل چیستی خود میوه ممنوعه). (836893) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۲۷:۰۳
منظورت آدم و حوا است دیگه !!!! :) (834487) (moderator21)
 
امیر
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۵۱:۳۱
فکر کنم اسم زن آدم حوا بود ببم جان نه هوا (834525) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۲۱:۴۱
اون زمانها خط هنوز وجود نداشته شما با هر كدوم بنويسي درسته (835402) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۱۰:۳۷
شک دارم اگه آیه قرآن نباشه حتما حدیثه:
وقتی آدم و حوا از بهشت به دنیا نازل شدند با برگ درختان اورت خود را پوشاندند (834557) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۰:۳۶
صحیح آن عورت است. (834651) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۳۴:۵۱
مگه آدم و حوا توی این کره خاکی تنها نبودن چه لزومی داشته که حتما عورتشون رو بپوشونن اونا هم که زن و شوهر بودن بهم دیگه و محرم !!!
و آدم چشم ناپاکی هم که اون دور و ورا نبوده که یه چیزیش بشه ؟؟؟ (835127) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۳۲:۰۶
خوب ببین حالا که منطقت اینه چرا بدون لباس زیر بیرون نمی ری ؟ آدم موفق طبق طرز تفکرش رفتار میکنه ! (836489) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۱۰:۱۰
در آن زمان عورت هایشان بر ایشان آشکار شد (835267) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۸:۳۹
دوست عزیز لطفا با اطلاعات بیشتری نظر بدهید
خداوند در سوره اعراف آیات 20-22 میفرماید:(ترجمه مکارم شیرازیhttp://www.v-metal-goran.blogsky.com/category/cat-7/)

سپس شيطان آن دو را وسوسه كرد، تا آنچه را از اندامشان پنهان بود، آشكار سازد; و گفت: «پروردگارتان شما را از اين درخت نهى نكرده مگر بخاطر اين كه (اگر از آن بخوريد،) هر دو فرشته خواهيد شد، يا جاودانه(در بهشت) خواهيد ماند(20) وبراى آنها سوگند ياد كرد كه من براى شما از خيرخواهانم. (21)و به اين ترتيب، آنها را با فريب (از مقامشان) فرود آورد. و هنگامى كه از آن درخت چشيدند، اندامشان [= عورتشان] بر آنها آشكار شد; و براى پوشاندن خود، از برگهاى (درختانِ) بهشتى جامه دوختند. و پروردگارشان آنها را ندا داد كه: «آيا شما را از آن درخت نهى نكردم، و نگفتم كه شيطان براى شما دشمن آشكارى است؟!»(22)

پس دقت کنید که عریان بودن آدم و حوا در ابتدای آفرینش به چه صورت بوده است. گاهی با تنها یک شنیده و یا برداشت نظری میدهیم که شاید چندان سندیتی نداشته باشد. منظور بنده موافقت با این مقاله نیست بلکه با اینکونه پاسخ دادن و رد کردن مخالفم (834671) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۱۱:۴۱
همچین عریان هم نیافریده !!!
یه مقداری کتابی قرآنی چیزی مطالعه کن بعد نظر بده الف تو چرا تایید میکنی

آدم و حوا قبل از اینکه از بهشت اخراج بشوند زشتی های آنها (عورتین) پوشانده بوده است پس از آون تخلف تاریخی و اخراج انسان از بهشت سریعا زشتیها (عورتهای )آنها از پوشش در آمد وبه محض هبوط (وارد شدن به زمین) آدم و حوا به زمین اولین دستورات خداوند به آنها این بود که با برگ درختان خود را بپوشانید واین گونه (لخت و عور) زندگی نکنید
شما قرآن رو معنی اون رو همین طوری ساده هم بخونی متوجه می شی نیاز به تفسیر هم نداره اونوقت از خودت همین جوری حکایت در میکنی (834718) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۴۴:۲۹
ضمنا اون هوایی که شما فرمودید تنفس می کنند
ولی اگر منظورتان حوا با تشدید است
که خداوند به هردو آنها امر میکند تا با برگ درختان خود را بپوشانند وبعد کم کم صنعت به وجود آمد و لباس و پوشش شکل گرفت. (835136) (moderator102)
 
سامان - استان کردستان
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۳۵:۰۹
دوست عزیز این داستان احتمالا تمثیلی است، چون با تئوری تکامل داروین تناقض دارد. (836371) (moderator21)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۵:۰۶
يعني چي.
چه ربطي داره.عزيز از اين استدلالا دلارين كه كسي به حرفتون اهميتي نميده خب!!!!! (835865) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۲۸:۳۰
بچه هایی هم که متولد میشوند لخت به دنیا می آیند . این دفعه اگه بچه دار شدی لباس تنش نکن و بیارش خونه
چطوره سیسمونی فروشها رو تعطیل کنیم نه ؟
واقعا آدم حیرت میکنه از این عقل و منطق و ضریب هوشی (836482) (moderator21)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۰۰:۵۵
انحرافات اجتماعي از زمانهاي بسيار قديم وجود داشته و چيز جديدي نست فقط در بعضي موارد شكل آن عوض شده . مثلا در قرآن كريم داستان قوم لوط را مي آورد كه مربوط به چند هزار سال پيش است و اين انحراف از آن زمان تاكنون به شكل هاي مختلف حتي در جامعه ايراني وجود داشته است. (834102) (moderator21)
 
ghambar
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۰۲:۴۶
از این برخوردی که با این ها می کنید با مفسدین اقتصادی هم بشود
ظاهرا تیغ فقط گردن اینها رو می زنه (834106) (moderator21)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۰۶:۵۴
یعنی به نظر شما تنها جرمی که باید بهش رسیدگی بشه مفسدین اقتصادیه؟
بقیه جرایم چی؟ (834442) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۱:۲۴:۳۴
نه اینکه خیلی بهش رسیدگی شده؟
منظور شدته رسیدگیه
اینجوری که عزم رو جزم کردن واسه عفاف واسه جرائم دیگه چرا نمیکنن؟ (834839) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۰:۴۱
هو
بارقه هایی از دقت و هوش در این نوشتار دیده می شود که بسیار امید بخش و امید آفرین است. در واقع ایده اصلی، بسیار خوب بود ولی به نظرم هنوز نا پخته است. به نویسنده ی عزیز که بسیار با او همدل و همداستانم برادرانه توصیه می کنم که کتابهایی از تیتوس بورکهارت، مارتین لینگز، فریتهوف شووان، رنه گنون و دکتر سید حسین نصر را مطالعه نمایند و دست کم تا سالها به دنبال راه حل قطعی و فوری نباشند و در عوض به خدا اعتماد کنند. امیدوارم که برادر نویسنده ام نگاه از بالا به پایین نوشته مرا بر من ببخشایند و فروتنی مرا بپذیرند.
یا حق (834125) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۴۹:۰۶
فرهيخته شما بنويس (834795) (moderator21)
 
علیرضا پژوه
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۳:۲۴
یادش به خیر . حدود 16 سال پیش و من دانشجوی سال سوم معماری ! دعوای قدیمی سنت و مدرنیسم ! راه میانبر از سنت به مدرنیسم ! چه کنم های ما ها که می خواستیم برای این عبور راه حل دهیم و آخرش هم به این نتیجه رسیدیم که هیچکس سر جایش نیست !
از من به شما نصیحت ! وارد این وادی نشو . ظلمات است بترس از خطر گمراهی ! یا مخالف نظام می شوی و یا یک عنصر اجتماعی بی تفاوت !
چه عجیب است که ساختار شکنان در حال تولد دوباره هستند و با چه سرعتی هم باز آفرینی می شوند ! حال و هوای 16 سال پیش می آید !!!! (834131) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۵:۳۶
آقای یکی از عوامل پول شبه ناک وحرام است (834137) (moderator21)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۴:۳۱
یعنی هرکی ریش داره و یا چادری هست حتما حلال خوره دیگه؟!

خیلی کارت درسته داداش! (834967) (moderator102)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۰۱:۵۳
از اسلام فقط چادر و ریش و نجسات رو درک کردیم نه بیت المال و زیر بار ظلم نرفتن و ... (835001) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۸:۵۱
نظر شخصی:
ازدواج ها را آسان کنید و رونق ببخشید، مشکلات کم می شود...

زن ها برای شوهر پیدا کردن زیبایی خود را در چشم نامحرمان برهنه می کنند تا همه ببینند و بالاخره یک نفر به خواستگاریشان بیاید...
مردها هم احساس می کنند اگر ازدواج کنند حروم شده اند و می توانند حالا حالا ها از این زن های در جستجوی شوهر لذت ببرند تا وقتش برسد یا نرسد....

در مورد معماری هم زیاد موافق نیستم الآن آیفون تصویری هست که کاملا مشخص هست طرف مرد هست یا زن... تا آپارتمانها هم چند طبقه راه هست و طول می کشه و خانم خونه فرصت حجاب داره (اگه بخواد) کارهای خونه هم با مانتو قابل انجام هست که خانم خونه نیاز به بی حجاب شدن نداشته باشه، اطرافیان من سالهاست تو این دست خونه ها هستن و بی حجاب هم نشدن...

شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم کنید، اگر زنها برای شوهر پیدا کردن نیازی به عروسک شدن در خیابان نداشته باشند، ذات عفیفی دارند... (834148) (moderator21)
 
یک خانم
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۵:۴۷
شما آقایی یا خانم ؟؟؟ اگر خانمی که حتما به خاطر ازدواج خودت را زیبا می ساختی یا خواستگار نداشتی عقده ای شده اید و دلیل ازدواج بقیه را ایم مسئله می دانید .اگر هم مرد هست که شما مگر از درون خانم ها خبر دارید.به چه حقی در مورد همه خانم ها به این بدی اظهار نظر میکنید؟؟!! من که از این حرف شما راضی نیستم...حالا این طرز تفکرت را گسترش بده:):) (834372) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۳۹:۱۴
خانم محترم میشه بدونم شما تو خیابون برای چی و یا بهتر بگم برای کی خودتون رو زیبا می سازین؟
من حرف این ناشناس رو قبول دارم... زن اگر از مردش راضی باشه دیگه خودش رو تو خیابون به مردهای دیگه نشون نمیده... اگرم این کار رو می کنه دنبال یک شوهر بهتر می گرده....
(امیدوارم به کسی توهین نشه ولی تو فامیل ما دقیقا همین طور بود و اون خانم از شوهرش طلاق گرفت و با نفر بعد که در اثر همین پوشش باهاش آشنا شده بود ازدواج کرد) (834626) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۲۶:۰۶
فاميل شما فاسدن چرا به همه بسط ميدي (835405) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۴۱:۵۹
این طرز بسیار زشتی برای جواب به یک نظره که باهاش مخالفید! (834633) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۰:۵۲
موافقم این خانم های بی حجاب برای این که دلیلی ندارند برای وضعیتشان، سایرین را که حجاب مناسب دارند عقده ای و حسود زیباییشان می دانند... در حالیکه زنی که معلوم نیست برای چی با اون وضع تو خیابون می گرده عقده ای هست و داره عقده خالی می کنه نه کسی که حجابش رو جلوی نا محرم حفظ می کنه...
بابا یک جایی برای این خانم ها درست کنید برن شوهر پیدا کنن جلوی چشم مردم نباشن... واقعا این سایت های صیغه خیلی هم بد نبود... (834654) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۳۷:۴۰
خانمهای بالای 50 سال رو که خودشونو بزک کردن دیدید ؟ دلیل اونها چیه ؟
دلم براشون میسوزه (836498) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۸:۰۸
میشه مخالفین دلیل مخالفتشون رو توضیح بدن؟ (834377) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۰۶:۳۳
ما که هر چی دختر ترشیده تو فامیلمون هست کلی آرایش می کنن ولی جواب نمیده!! یک راه دیگه لازم هست واسشون! دیگه شب عروسیشونم معلوم شد چه شکلی میشن... (834705) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۵۲:۱۷
خود گویی و خود خندی! تا زمانی که راجع به حجاب زورکی از زنها سوال نکنید تمام حرفها و بحثها و نظرات آقایون کارشناس همیشه پیروزمون مردود است! (835281) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۰:۰۵
ازدواج کیلو چنده کو کار کو خونه کو پول (836273) (moderator21)
 
Reza
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۰:۵۰
درسته زمانه به سمتی حرکت کرده که به قول شما باعث رواج بی حجابی و... شده وشایدم گاهی اوقات اگه من نوعی خودم نخوام کاری رو انجام نمی دم، حتی به زور! اما اینو میدونید که وقتی تو دریایی یا باید همسو با موج بری یا هم باید به سختی فراوان خودت رو نجات بدی که آخرشم شاید معلوم نباشه چی سرت میاد. اما تو این روزا کی حاضره به خوش سختی بده؟؟!! حتی اونی هم که نمی خواد بی حجاب باشه وقتی تو مسیر قرار میگیره ناچاره مثل بقیه مشه.پس 2 راه داریم 1-یا ملت رو قانع کنیم و کار پایه ای انجام بدیم (نه اینکه به دیگران بگیم اما خودمون فراموشش کنیم..)2-بذاریم ملت هرجور دوست دارن باشن(ضمن رعایت قوانین و موازین یک حکومت اسلامی )
در پایان اینم بگم زور هیچگاه فایده ای نداشته و نخواهد داشت و «انسان به آنچه از آن منع می شود حریص است» (834155) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۱۸:۱۴
به نظر من این خیلی حرف مزخرفی است که انسان به هرچه که از آن منع شود حریص است. چون من از سیگار و تریاک و قمار بازی و عرق خوری هم منع شده ام ولی به هیچ کدام از آنها حریص نیستم. کسانی که این حرف و میزنن به نظرم میخوان گندکاری خودشونو توجیه کنن. (836564) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۴۶:۵۳
عرض به حضور جنابعالی، شما که دیگران را با لفظ غیرمودبانه «مزخرف» خطاب می کنید، خودتان چرا عجولانه قضاوت می فرمایید؟
قال رسول الله(ص): «الانسانُ حریصٌ علی ما مُنعَ.» انسان بر چیزی که منع شود، حریص می گردد.
این یک اصل روانی است. اگر همین مواد مخدر را هم روزی دو بار جلوی شما بگیرند و بگویند نکش، نکن، دست نزن و... ممکن است تحریک شوید که آن را امتحان کنید.
منع دینی با منع روانی متفاوت است. دین می گوید شراب نخور، اما با زور جلوی تو را نمی گیرد. اما اگر ابزار زور هم در کنار آن قرار گرفت، نتیجه عکس می دهد. شما که ظاهراً آدم معتقدی هستید، بروید و در باره فلسفه امر به معروف و نهی از منکر تحقیق کنید. این امر و نهی برای تحققش دهها شرط دارد و معنای ظاهر «دستور و بازدارندگی» از آن مستفاد نمی شود. همین شروط تحقق این دو مقوله نشان می دهد که منع دینی با دعوت است، نه با زور. (837127) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۰۰:۴۱:۱۷
من از شما عذر خواهی می‌کنم. ولی من از پاسخ شما قانع نشدم.

«اگر همین مواد مخدر را هم روزی دوبار جلوی شما بگیرند و بگویند نکش نکن ممکن است تحریک شوید که انرا امتحان کنید.»

ممکن است تحریک شوم ولی هیچ تضمینی برای درستی حرف شما نیست. شاید هم همچنان بی میل بودم. من افرادی از دست را در اطراف خود داشته ام و هیچ وقت کوچکترین رغبتی به امتحان نداشتم نه از سر ترس بلکه به خاطر اینکه کوچکترین انگیزه ای نداشتم. آقای مطهری هم تا جایی که می‌دونم یه تبصره مهم به این جمله اضافه کردن و گفتن انسان به چیزی که از آن منع شود و به سوی آن تحریک شود حریص است. یعنی اگه تحریک نباشه حریص شدن هم در کار نیست کدوم منطقی تره به نظر شما؟

مجددا به خاطر لحن بدم عذر خواهی می‌کنم. (840736) (moderator19)
 
یک آدم
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۲:۳۴
مشکل ما این است که ارزش‌های اخلاقی والایی را به ارث بردیم ولی در عمل هم عملکرد ضد اخلاقی بوده است و هم دانش مدیریت که باید در آن به دقت سرمایه‌گذاری شده باشد مطرح نیست.

قلم دانشمند از خون شهید با ارزش‌تر است. مراکز آموزشی ما فقط به نمره اهمیت می‌دهند و مشق. نمره‌ای که شب امتحان می‌گیرند و مشقی که با کپی و تقلب می‌نویسند.

مسلمان گور هم می‌کند باید درست بکند ولی بسیاری از تولیدات ملی برای ما آبرو نگذاشته‌اند، رجوع کنید به ایران خودرو و سایپا‌ (مساله هم تحریم نیست، مساله این است که خودروساز اصلا به خود زحمت کنترل کیفیت درست نمی‌دهد!)

اخلاق مسلمان باید از تلف کردن وقت دیگران، دروغ گفتن به دیگران، قبول کردن مسئولیتی که نمی‌تواند از پس آن بر بیاید و خیلی نابه‌سامانی‌های دیگر باید جلوگیری کند ولی در عمل این را نمی‌بینیم.

عوض اینها توانایی افراد در ایران برای توجیه مشکلات و فرافکنی بسیار قوی شده. یعنی طرف حاضر است از جامعه گرفته تا والدین را محکوم کند تا یک اشتباه را قبول کند.

رسانه‌ها به جای آسیب‌شناسی و اصلاح جامعه خیلی اوقات معکوس عمل می‌کنند. بسیاری از همین بدپوششی‌ها و مادی‌گرایی و اشرافی‌گری‌ها از همین صدا و سیمای خودمان بلند شد. به جای اینکه یک هویت ملی مبتنی بر تعالیم فرهنگی و دینی خودمان داشته باشیم سریال‌های خارجی همواره جزء پر بیننده‌ترین تولیدات هستند (البته هر از چندگاهی کارهای با کیفیت از صدا و سیما سر می‌زند)

این فرآيند کم کم بعد از سال‌ها دارد کار جمهوری اسلامی را می‌سازد. تضاد ارزش شفاهی و عملکرد معکوس. بازخورد همه‌ی این نابسامانی‌ها هم شده غرب گرایی یک عده در همه چیز. در اخلاق. در پوشش. در الگوی زندگی. تبلیغ زندگی شهری و در راس قرار دادن شهر تهران توسط صدا و سیما هم اطمینان حاصل می‌کند که تمامی نابه‌سامانی‌های فرهنگی بعد از مدت زمانی کوتاهی به بقیه‌ی کشور هم صادر شوند.

بدپوششی هم یکی از علایم این زوال فرهنگ اسلامی در جامعه است. حالا در نسل‌های فعلی استدلال می‌کنند که ما متدین هستیم و حتی ممکن است نماز یومیه بخوانند و روزه هم بگیرند. ولی این غرب زدگی یواش یواش ترتیب همه چیز را خواهد داد. کسانی را که هم باید مدت‌ها پیش احساس خطر می‌کردند، الان تا حدی به استیصال رسیده‌اند که ماموران انتظامی را مجبور برخورد با پوشش کرده‌اند. و این برخورد هم یک مسکن موضعی است. اگر برخورد با این مساله مناسب نباشد موجبات شکافت اجتماعی عمیق‌تر را در مسايل اجتماعی به وجود می‌آورد.

در همین مساله‌ی پوشش، اولا در زمینه‌ی تبلیغ روی پوشش‌های اسلامی هیچ کار خوبی انجام نشد. تبیین نشد که هدف پوشش اسلامی مبارزه با جنسی شدن جو است که پاسخ آن عملکرد بیولوژیک و غریزی مردان است، یعنی شیفتگی نه علاقه با شناخت. مسائل عملی زندگی هم بد پوششی را تشویق می‌کند. با وجود اینکه مسئولین جوانان را مدام تشویق می‌کنند که بروید در سن پایین ازدواج کنید، هم مضیقه‌ی مالی ازدواج در سن دانشجویی هم خدمت سربازی و هم سختی ازدواج از جنبه‌ی مالی که به طور مداوم سن ازدواج را بالا می‌برد، در عمل خیلی جوانان را به ارضای تمایلات جنسی خارج از ازدواج گرایش می‌دهند.

به این وضع به دنبال فاجعه‌ی اجتماعی‌ای باشید که جوانان حتی اگر امکان ازدواج را هم داشته باشند به دنبال ارضای تمایلات خود خارج از ازدواج بروند که باسستی بنیاد خانواده که به خصوص در خانواده‌های مرفه می‌بینیم این مساله هم در افق دیده می‌شود. (834160) (moderator21)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۳:۵۳
همش درسته. ولی راهی هم نمیشه پیدا کرد جز نابود کردن کل ساختار شهر و دوباره ساختنش. حالا شهر که مثال بود ولی خیلی چیزای دیگه هست که تغییر اونما هم راحت نیست. این چیزی که گفته شد طرح مسئله است که اتفاقا من قبلا هم اینا رو شنیده بودم ولی ما راهکار می خوایم نه طرح مسئله، مسئله خیلی وقته که مطرح شده.
پیشنهاد من اینه که شهر های جدیدی که با مسکن مهر ساخته میشه حتما آخوندهای معمار در ساخت آن مشارکت داشته باشند (آخوند معمار چیزیه که در حال حاضر نداریم) در حال حاضر آخوندهای ما اینقدر میرن تو نخ معنویت و دنبال کارهای عرفانی و سیر و سلوک و چله نشینی و... هستن که یادشون رفته باید جامعه رو درست کنن. پس راهکار اینه که آخوندها بعد از یادگیری کلیات درس حوزه، مشغول به تحصیل در یک حوزه مهندسی مثل معماری بشن. آخوند یعنی تلاش مضاعف، ولی چند درصد این تلاش مضاعف رو دارند. همشون دنبال اینن که فرشته ها بیان مثل آیت الله بروجردی براشون کفش جفت کنن یا مثل آیت الله بهجت چهره برزخی مردم رو ببینن. کارائی که فایده ای نداره برا بشریت. (834164) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۵:۰۰
از لاف تا عمل فاصله بسیار است و این مدیران لاف زن که قرار بود ریشه مافیای فساد اقتصادی را بکنند و لیست آنها را نشان مردم دهند و شعار عدالت سر میدادند اکنون تبدیل به دروغگوهای بزرگی شده اند که مدیریت نمیدانند اقتصاد را با طرح هایی همچون بنگاههای زود بازده و امثالهم و واردات از کشور کمونیستی نابود کرده اند ساختار مافیایی دارند و بشدت عوام فریب و قانون گریز هستند
از شعارهای ملی و اسلامی سوء استفاده میکنند و واقعیات گرانی و فشار به مردم را انکار میکنند در صحبت هایشان ادب را رعایت نمیکنند و خدا میداند چه مدت باید از تبعات سوء مدیریت آنها باید رنج ببریم
به سرعت طرح های دوره های گذشته را که به سر انجام رسیده به اسم خود افتتاح کردند ولی فازهای مختلف پتروشیمی را فلج کردند
کشاورزی را طوری نابود کردند که هم کشاورز و هم مصرف کننده در عذاب هستند
صنعت نساجی و تولید قند و شکر را به کل نابود کردند
از لحاظ فرهنگ و نوع پوشش واقعا با راه رفتن در خیابان میتوان فهمید که چه فاجعه ای آفریده اند که برای کنترل جوانان الاف و بیکار باید سر هر کوچه پلیس گذاشت که مزاحم نوامیس مردم نشوند و بدتر از همه بعضی دختران معصوم ایرانی را نمیدونم دقیقا چطوری تبدیل به مانکن های آرایش کرده ای کردند که بدنبال لباسی هستند که تناسب اندامشان را به رخ بکشند
بین قسم حضرت عباس و شعار و مظلوم نمایی و حرافی و دم خروس گیر کرده ایم

مردم مظلوم ما و نسل جوان ما حاصل تاثیرات فرهنگی و آموزشی بعد از انقلاب هستند چه خوشمان بیاید و چه نیایید
اگر این وضعیت را فیلم برداری میکردیم و قبل از انقلاب به مردم نشان میدادیم که اگر انقلاب کنید باحجاب از بی حجاب مشخص نمیشود و از زنان شیر دل چادری ممکن است دختران بی حجاب و مانکن و پسرانی بیکار الاف کنار خیابانی و متلک پران وجود آید شاید ...
در ایران اسلامی کدام را بهتر نگاهداری کرده ایم ایرانیت را یا اسلامیت را

کره و ترکیه و امارات وقتی ما انقلاب کردیم کجا بوده اند و بدون داشتن دین تشیع ناب و استعداد و منابع ایران به کجا رسیده اند
یک چند جایی از کار میلنگه و این روند تصاعدی هر روز بیشتر و بیشتر میشه
قراره از لحاظ انحطاط فرهنگی به کجا برسیم الگوی ما چیست هدف کجاست مسیر چیست ؟ این اونی نبود که میخواستیم همه هم میدونیم ولی وقت نداریم بیاستیم و فکر کنیم و نگاه کنیم که از لحاظ فرهنگی شیطان فعال تر از قبل شده است (834167) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۴۰:۳۰
نابودی عمدی سیستم مدیریت و برنامه ریزی کشور و منکوب کردن کارشناسان و شخم زدن و تخریب و بهم پاشی وزارت خانه ها و دانشگاهها و له کردن کلیه بنگاههای اقتصادی کشور و نابودی کارآفرینان سالم بخش خصوصی و و و و را نیز باید به متن فوق افزود (835239) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۶:۴۰
یه زحمت بکشید مشکلات اقتصادی و بیکاری و جرم و جنایت و اختلاس های میلیاردی و سفر آقازاده ها به این ور و اون ور رفتن با پول بیت المال و گرانی ارز و ورود بی رویه کالاهای چینی و ورشکستگی بخش خصوصی و خانه نشینی هنرمندان و ... بازم بگم؟اینا رو حل کنید مشکل حجاب هم حل میشه الف عزیز (834170) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۴۴:۴۰
یعنی تا وقتی باطن مسئولین درست نشود هیچ چیز درست نمیشود. (835241) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۲۹:۴۰
خوب احمدی نژاد هم که در مقابل گشت ارشاد همین نگاه رو داشت ولی شماها جنجال می کردید! (834177) (moderator21)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۳۰:۵۳
شما به نکته جالبی اشاره کردید. اما من در مورد راه حل سومتون هیچی نفهمیدم! یعنی چی تمدن سازی کنیم! عزیز دلم غرب بعد از رنسانس اصلا برای سال ۲۰۰۰ هیچ برنامه ای نداشت. این مسیر را طی کرد تا به اینجا رسید. من با دلیل تحصیل در اروپا با خیلی از اروپایی ها بحث کردم. کی گفته اروپا بعد از رنسانس منکر خدا شد. تا همین صد سال پیش کسی جرات نداشت ضد خدا باشد. حتی دو نسل قبل یعنی پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های نسل جوان اروپا بسیار مذهبی هستند و دقیقا همین مباحث که بین جوان های ما و پدر مادرهاشون هست بین اینها در اروپا هم هست. به صرف این که چند دانشمند اروپایی ضد خدا بودند که نمیشه گفت کل اروپا ضد خدا بوده. ما هم خیام رو داشتیم پس همه ما ضد خدا هستیم. نه عزیزم من با بخش قابل توجهی از مقاله شما موافقم . اما شما هیچ شناختی از تمدن غرب نداری. غرب بعد از رنسانس به تعقل روی اورد و تصمیم گرفت جهان رو اونطور که می خواد عوض کنه. تنها کاری که کرد این بود که دیگه دنیا رو مثل کلیسا نگاه نکرد. تمام خرافات کلیسا را دور ریخت اما ضد خدا نشد. (834181) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۳۲:۲۴
وقتی جوانی میبیند که مسئول با خدای مملکت دزد از آب در می آید دیگه اون جوان دنبال اعتقادات مورد ادعای ان مسئول نمی رود (834185) (moderator21)
 
رضاا
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۳۲:۴۴
یادش بخیر
شعاری رو دیوارها نوشته میشد:
زنی که حجاب نداره ، شوهرش غیرت نداره
-
یا اگه می دیدیم زنی یه کم موی جلوی سرش بیرونه ، می گفتیم بی حجاب
اگه می دونستیم زمانی روسری ها آب میره شلوارها و مانتوها آب میره
اگه شهدا می دونستند؟
خدا کنه تو این زمینه بیشتر از این دیگه پبشرفت نکنیم. (834186) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۲۶:۰۹
داداش شهدا برای دفاع از وطن شهید شدند چه ربطی داره
خواهشا اینقدر از شهیدان مایه نذارید (834750) (moderator21)
 
یک آدم
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۰:۱۸:۵۹
شما تا حالا وصیت نامه‌ی شهدا رو نیگا کردی؟ می‌دونی چقدر به اسلام و حجاب و اطاعت از امام خمینی دعوت کردن؟ همون امام خمینی‌ای که به حجاب توصیه کرد؟

اسلام از دغدغه‌های اصلی این مردم بوده. اتفاقا اونایی که حرف‌های وطن پرستانه می‌زدن چند تا شهید دادن؟ (837509) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۵۳:۵۳
جواب در بالا داده شده:
وقتی جوانی میبیند که مسئولین مسلمان ! گزینش شده ! مملکت ، فاسد و دزد از آب در می آیند و ککشان هم نمیگزد و با وقاحت و بیشرمی باز دم از دیانت و عدالت و ...میزنند، دیگه اون جوان دنبال اعتقادات مورد ادعای ان مسئولین نمی رود (835252) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۳۳:۵۱
اولا دزد و فاسد بودن مسئولین مملکتی مجوزی برای بی اخلاقی ها و دزد و فاسد بودن ما نمیشود .
ثانیا - اسلام را جمهوری اسلامی کشف و ارائه نکرده و مسئولان آن پیشوای ما نیستند . محض اطلاع عرض کنم اسلام را حضرت محمد (ص) که رحمه للعالمین است به جهانیان عرضه کرد و پیشوایان ما ائمه معصومین هستند . بنابراین اشل و الگوی ما در زندگی آنها هستند نه فلان مسئول مملکتی دزد و فاسد !
به نظرم هیچ انسان عاقلی دینداری و عاقبت دنیوی و اخروی خود را وامدار فلان مسئون و بهمان شخص نمی کند و آنرا توجیهی برای اعمال نادرست خود نمیداند.
شاید ما بتوانیم مردم و حتی خودمان را با این توجیهات بفریبیم و وجدان خود را آسوده کنیم اما قطعا خدای سبحان را نه ! (844950) (moderator21)
 
عماد
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۴۵:۲۰
اخیرا مَد شده همه میگن باید یک الگوی جدید متناسب با فرهنگ و... ساخت و هزاران ایراد میگیرن از وضعیت فعلی ولی دریغ از یک راهکار چرا؟
چون در واقع راهکاری ندارند.
غرب صد ها سال مطالعه کرد تا به لیبرالیسم و.. رسید اونوقت هر کسی تو این مملکت به خودش اجازه میده که متون طویل و قصار در خصوص ایجاد یک الگوی جدید بنویسه
عزیزان من ما که پس از سی سال کارمون به فساد مقامات ارشد نظاممون رسیده و در این مدت از مهندس بازرگان ، بنی صدر ، موسوی ، هاشمی ، ناطق نوری ، خاتمی ، کروبی ، احمدی نژاد و ... گرفته تا... همه دچار مسئله هستند فکر نمیکنید بهترین راهکار این باشه که دست از سر این مردم بی نوا بردارید (834192) (moderator21)
 
آرمان
France
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۰۵:۵۹
احسنت (834546) (moderator21)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۵:۴۵:۵۴
تا به حال تحلیل سطحی تا این حد نشنیده بودم. اخه چطور میتونی این مردم رو با تغییر سبک معماری از هم جدا کنی. فکر کردی با این روشها جواب میگیرید. خوشحالم که چند وقته مساله حجاب بدجوری شب و روزتون رو ازتون گرفته و هیچ راه حلی هم جواب نمیده.
آقا معلومه که جواب نمیده اگر ادعا میکنید فرهنگ حجاب فرهنگ مثبت و غنی تری هست خود این فرهنگ باید بر فرهنگ غربی غلبه میکرد. چرا توسط خیلیها پذیرفته نمیشه. برو دلایلش رو پیدا کن.
ضمناً خیال همه راحت چیزی که بر پایه زور باشه برچیده میشه از من گفتن همین جمهوری اسلامی یک روز اعلام به شکست در حجاب اجباری میکنه و حجاب آزاد میشه. (834195) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۰۹:۲۹
من نه جامعه شناس هستم و نه روانشناس ولی به عنوان یک پدر عرض می کنم درغرب رعایت پوشش زیاد نمی شود بخصوص درتابستان ویا شهرهای ساحلی ای درست اما بین بی حجابی وبدپوششی با بی حیایی فرق زیادی وجود دارد ومتاسفانه بعضی ازجوانان ما به این سمت رفته اند.
حالا ایراد کجاست آقایان فرهنگی و روحانی جواب بدهند
مطمینا زور و گشت و بگیروببند فصلی جواب نداده (834237) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۱۲:۳۱
یه نکته مغفول مانده در این نوشته رفتار واعظان و مدعیان حیا و عفاف است.وقتی مسئولان به سادگی دروغ می گویند ، وقتی خود به اخلاق دعوت می کنند و اخلاق را رعایت نمی کنند و.... خوب از مردم چه توقعی است؟

از امام علی است که فرمود الناس علی دین ملوکهم

نویسنده محترم همه گرفتاری از معماری نیست .مسئله بسیار بزرگتر از این است. (834245) (moderator21)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۱۳:۱۱
یکی از نشانه های پیشرفت و تمدن جدا کردن مسائل و قاطی نکردن همه چیز با هم است وقتی در مورد حوزه ای خاص حرف میزنیم باید فقط آن حوزه را مورد ارزیابی قرار دهیم تصویری که از غرب برای بعضی از دوستان شکل گرفته اوج بی بند و باری و ... است آیا به راستی غرب اینگونه که بعضی ها می پندارند فاسد است ؟ شاید لازم است در مورد حجاب بررسی جامعه شناسانه ای شکل گیرد مسلما جامعه 33 سال اخیر ایران را میتوان با قبل از انقلاب مقایسه کرد البته اینکه عده ای نگران حجاب و حیا هستند به نظرم اشکالی ندارد چیزی که بنظر من سئوال اساسی است چرا این دوستان اینقدر در این حوزه وقت و انرژی صرف میکنن آیا این به مفهوم اولویت داشتن این حوزه نسبت به بقیه حوزه هاست ؟ (834247) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۲۲:۰۸
«بی حجابی و بی حیایی روز افزون ما نسبت مستقیم دارد با معماری ما،با بروکراسی ما، با ارتباطات جمعی ما،با حمل ونقل عمومی ما» و بویژه با نظام اقتدارگرای ما ... (834260) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۲۲:۳۴
من نمیفهمم مگر حجاب در جامعه چقدر مهم است که شما اینقدر وقت و هزینه و انرژی رو صرفش می کنید؟ یعنی واقعا مشکلاات بزرگتری نیست که شما به دنبالش باشید؟ اصلا بی حجابی مشکل است؟ (834262) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۱۷:۵۸
از نظر یک شخص سیگاری هم سیگار کشیدن هیچ ایرادی ندارد. (835177) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۷:۵۹
دقیقا برعکس گفتی. بگرد دنبال دلیل این که چرا اینهمه وقت و هزینه صرف این مسئله میشه که بعد از اینهمه هزینه و وقت هنوز جواب مشخصی نداده.
حجاب یک بهانست،برای در حجاب بردن سایر مسائل (835505) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۲۴:۴۸
مطالب خوبی عنوان کردید و اضافه کنم که فساد اقتصادی سرآمد تمام اینها شد... (834265) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۳۰:۱۳
من متولد سال 1345 هستم پیر مردم دیگه این حرفا رو نزنید شما که واژه برهنگی و عریانی رو بکار میبری عزیزم هر کلمه بار خودش رو میاره بد حجاب ترین ادم ما عریان نیست عریان یعنی لخت این داستان حجاب یک موضوع کوچک و بسیار راحتی بود که خود سیستم اونو غیر قابل حل کرد من به عنوان کسی که انقلاب جنگ و ........... رو دیدم بپهت میگم تنها راه خل کردنش و به عفت گشیدن جامعه و مقید کردنش به عفت واقعی نه حجاب که لزوما خحاب داشتن نشانه عفت داشتن نیست اقا این یک موضوع را بیخیال شو تا تمام بشه باور کن مردم ایران عفیف تر از این خرفان که تو رها کنی مشگلی پیدا بشه مگر اینکه تعمد داشته باشیم (834272) (moderator21)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۳۸:۱۰
حجاب تنها يك بعد اسلام است. اسلام ابعاد زيادي دارد چرا تنها به اين مساله بسيار توجه مي شود. سوال اساسي اين است كه جنس مونث در چه فضايي مي تواند خود را براي ازدواج آماده كند در ايران هيچ فضاي مساعدي وجود ندارد. (834288) (moderator21)
 
یک خانم
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۸:۳۹:۱۴
ازدواج ؟! پس با این حساب دخترایی که فشن تیپ می زنند باید 19 سالگی ازدواج کنند و چادری ها بترشند . میشه لطف کنید و بگید چرا الان اینطور نیست ؟
متاسفانه این طرز فکر اشتباه - که هر چقدر بی حجاب تر باشید و open تر شانس شوهر کردنتان بالا میرود - در ذهن بسیاری از دختران نفوذ کرده در حالیکه اگر نیم نگاهی به اطرافیان خود بیاندازیم ، می بینیم که بسیاری از دختران ازدواج نکرده را همین قشر به اصطلاح open تشکیل میدهند و جالب اینکه پیمودن مسیر در این سیکل معیوب را ادامه می دهند و خود را بر همگان عرضه می کنند و تنها چیزی که عایدشان میشود سوء استفاده توسط دیگران است .
ضمنا مردانی که شریک زندگیشان را فقط از روی ظاهر زیبا - و نه امتیازات دیگر - انتخاب می کنند ، - که بنا بر آمار روانشناسان چنین مردانی اندک هستند - شاید از دید یک دختر کم سن و سال بسیار رومانتیک باشند اما خیلی زود با دیدن زیباروی دیگر همه چیز را رها می کنند.
و در آخر ؛ امر ازدواج به اقتصاد و معیشت و دیدگاه های جوانان مربوط است نه به بی حجاب زنان (843359) (moderator21)
 
ععت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۳۸:۵۱
من نتونستم متن را کامل بخوانم و لی در کل موافق این بحث هستم و البته تعجب می کنم که خیلی ها موافقند ولی در عمل و تو جامعه باید بگیم وضع بسیار فجیع است. (834290) (moderator21)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۶:۴۴:۰۷
نويسنده سوال ميکند " از چه رو انقلاب کردیم؟ "

جواب : برای سرنگونی ستمگر و بر قراری عدالت در همه زمينه های اجتماعی و اقتصادی و سياسی در چهار چوب اسلام . حجاب "هم" برای يک جامعه اسلامی لازم است والا کشور عربستان از ايران اسلامی تر است! (834302) (moderator21)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۱۰:۴۱
نمیدانم نویسنده مقاله دوران انقلاب را تجربه کرده است یا نه من خودم در جریان پیروزی انقلاب شاهد بودم بسیاری از کسانی که کم حجاب بودند در ایام پیروزی انقلاب چادر به سر کرده و با حجاب شدند درحالیکه دراینمورد هیچ گونه زور واجباری نبود پس از انقلاب زور و اجبار در حفظ حجاب توسط کسانی که سواد اینکار را نداشتند باعث این وضعیت شدند (834343) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۲۰:۰۱
مشکل این جاست که خیلی ها دین و اخلاق را با نظام یکی می دانند و تا میگویی نماز ، روزه ، حج ، حجاب و .... فوری فساد سیستم را چماق می کنند و آن را مجوزی برای بی دینی و بی اخلاقی خود کرده اند.
متاسفانه الگوی دینداری بسیاری از مردم مسئولان نظام هستند و نه ائمه معصومین و این خود باعث کمرنگ شدن و حتی از بین رفتن مظاهر اسلامی در جامعه ماست (838928) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۱۰:۵۴
ما حجاب باطنی را لازم داریم پرورش دهیم، چشم پاک و زبان پاک و فکر پاک را باید آموزش دهیم. اگر فکر ما عریان باشد، اگر فکرما فاحشه باشد، با هزاران حجاب ظاهری هم نمی توان جامعه را اصلاح کرد. (834344) (moderator21)
 
مسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۱۹:۴۱
هر چیزی اجبار شد خراب شد (834361) (moderator21)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۲:۰۷
هیچکدام این‌ها که فرمودید علت اصلی نیست. علت اصلی جمع شدن بیش از حد مردمی در یک محل به نام شهر، به علت ازدحام جمعیت و ایجاد کارخانه‌ها و اداره‌ها در آن مراکز است. بعد مردمی که نمی توانند هر روز راه‌ها طولانی بیایند، باعث می‌شوند که زمین‌های نزدیک‌تر به مناطق کاری گران‌تر شود و این گرانی باعث کوچک شدن خانه‌ها و چند طبقه روی هم سازی می‌شود. اولین چیزی که از بین می‌رود حیاط خانه است. حیاط که از بین رفت، دولت بعد از مدتی یک حیاط بزرگ درست می‌کند به نام پارک. خانه هم فقط اتاق خواب و یک آشپزخانه و اتاق نشیمن می‌شود. هیچ جور کار و سرگرمی حسابی در آن ممکن نیست. پس زن و مرد و بچه‌ها می روند بیرون دنبال گردش، تفریح و تفرج و غیره. یعنی در شهر حیاط اشتراکی است، تفریح اشتراکی است، خلوت وجود ندارد. در فضاهای خانه هم به علت فشار آشپزخانه را اشتراکی و باز می‌کنند.
بقیه این حرف‌های فلسفی و شاعرانه را هم نزنید که واقعی نیست. زن فقط تن است و میوه تمدن جدید است و از این حرف‌ها مطلقاً بی معنیه!
اگر انرژی هسته‌ای، دانشگاه، کارخانه، تکنولوژی، فرهنگ، سینما و این حرف‌ها را می‌خواهید این‌ها را هم باید قبول کنید. وگرنه همگی با هم بر می‌گردیم توی دهات و خیار و گوجه فرنگی می کاریم و بی‌خیال همه چیز می‌شویم. راه‌های میانه هم وجود دارد که قدم اولش حذف حرف‌های فلسفی و خیالی و رویایی است و کمی واقعی‌تر فکر کردن می‌خواهد. (834367) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۲۱:۳۴
خوبه ! پس راه حل پیدا شد ! بحثی نیست . همه بریم سر کار و زندگیمون (838929) (moderator102)
 
هموطن
Denmark
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۳۲:۳۸
قبل از هر چیزی خوشحالم که مجددا به سایت دسترسی پیدا کردم ؛ چون چند روزی بود که خارج از دسترس بود .
جناب نویسنده باید توجه داشته باشند که بکار بردن واژه بی حیائی بهمراه بی حجابی ؛ واژه مناسبی برای بانوان شریف سرزمینمان نیست .
من فقط حوصله خواندن موضوع حجاب را داشتم و مابقی خارج از حوصله بنده هست .
در زمان تاسیس جمهوری اسلامی ؛ اکثر دانشجویان دختر دانشکده ما که ببهمراه ما مردان در راهپمائی ها و تظاهرات ضد سلطنتی شرکت می کردند ؛ خود خواسته روسری سر کردند . این یک .
رضا شاه به زور و جبر بانوان سرزمینمان را به کشف حجاب مجبور میکرد . آیا موفق شد که همه بانوان ایرانی را بی حجاب کند . من از مادرم و چندین بانوی خانواده ام شنیدم که ما مدتها برای اینکه بدون روسری از منزل بیرون نیائیم خود محبوس کرده بودیم . و هنگام بیرون رفتن ؛ زیر کلاه پهلوی ؛ رو سری می بستیم . این دو .
حال نیز جمهوری اسلامی حجاب اجباری را طرح م اجراء میکند . اگر نگوئیم اکثریت بانوان ایرانی ؛ به جرات میتوانیم بگویئم که بیشتر بانوان ایرانی به اختیار و خویش خواسته ؛ حجاب را ترجیح نمی دهند . آنها به لحاظ قوانین جمهوری اسلامی ناچارا روسری و یا پوشش اسلامی را برتن می کنند . بنابراین وقتی امری در جامعه به مفهوم اجبار و نه اختیار ؛ به مردم تحمیل شود ؛ خواه ناخواه با مخالفتهائی روبرو میشود چرا که همگان طبق قوانین بین المللی از این امر آگاهی دارند که انتخاب پوشش امری شخصی و نه حکومتی هست .
این موضوع را هم قانون گزاران و هم مردم ایران می دانند ؛ بنابراین یک راه میانه ائی بایستی برای این معضل پیدا کرد . تحت پوشش کمی مدارا نشان داده و تخت پوشش در آورنده هم بدین صورت . این سه .
همین جوانان که با لجاجت بد حجابی می کنند ؛ وقتی می بینند که متولیان امور دم از دیانت و آخرت و حکومت الهی زده و میلیاردها اختلاس و دزدی و کله برداری می کنند ؛ یعنی دیگران را از این اعمال نهی کرده و خود آزادنه به امر می پردازند ؛ این توهم را در میان آنان بوجود میاورد که چرا توبه فرمایان خود توبه کمتر می کنند .
این چهار .
در انتها : جهان امروز بنام دهکده جهانی شناخته میشود . همگان با نعمت کامپیوتر و اینترنت و ارتباط جهانی روزبروز بیشتر آشنا شده و در یک لحظه میتوان تمام جهان تخت نظاره قرار داد . همین جوانان از شرائط پوشش آزادنه هم نوعان خود در کشورهای مختلف ؛ بوسیله اینترنت خبردار میشوند و دوست دارند همانند هم نوعان خود ؛ حق انتخاب پوشش آزادنه را برخوردار باشند . این حق آنها هست ؛ اگر اعتراض می کنند ، میخواهند بگویند حال که این حق را به هر دلیل و بهانه ائی از ما گرفتید را ؛ لااقل اجازه بدهید که ما کمی خودمان را آزادتر احساس بکنیم . این هم پنج .
بعنوان اختتام : بنده در شهری که در دانمارک زندگی میکنم ؛ تا کنون یک زن خیابانی در کنار خیابان ندیده ام . می دانید معنی این چی میشود ؟
معنی آن میشود ؛ وقتی از غرب خبر ندارید ، وقتی در غرب زندگی نکرده اید و یا حتی در طول عمر یکبار از دروازه آن رد نشده اید ؛ اینهمه تحمت فحشاء و بی بند باری به غرب را نزنید ، چرا که یکی از اصول تمام ادیان آسمانی ؛ دروغ نگفتن و تحمت ناروا زدن هست .
بامید اینکه سایت محترم الف ؛ بتواند این کامنت را منعکس کند . (834384) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۰۹:۰۰
حق مطلب را ادا کردید استاد هموطن (835266) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۴۰:۲۶
اگر پولدار باشی و بخواهی تو یه شهرک یا منطقه ای که ساختمان هاش یک طبقه هستند زندگی کنید .
ایا فکر میکنید که در شعاع 100 کیلومتری تهران میشود چنین جایی پیدا کرد.
ولی در اروپا و امریکا که به حجاب نیز اعتقادی ندارند میشود هزار ها شهرک پیدا کرد که حداقل در خانه راحت زنگی کنی و نیاز به مراقبت دایم از بسته بودن پرده های خانه نداشته باشی
اصلا بعد از گذشت سی سال واندی از انقلاب اسلامی میشود یک ده یا روستا را در این کشور پهناور به عنوان نمونه نشان داد که کاملا با مفاهیم اسلامی منطبق باشد و بگوییم در این روستا خریدو فروش اسلامی است ادم ها مسلمان هستند خانه ها اسلامی هستند و کودکان سالم و بدون بد اموزی از محیط بزرگ میشوند
مگر صدا وسیما میگذارد؟ (834398) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۴۳:۵۰
براي تحلیل ضعیف و تنگ نظرانتون متاسفم (834404) (moderator21)
 
اباذر
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۷:۴۵:۱۸
به گفته شماها (بی حجابی) یک پدیده اجتماعب است. پدیده های اجتماعی مثل موجوداتی هستند که اگر در را بروی انها ببندی از دیوار می آیند. برای مهار پدیده های اجتماعی زور جواب که نمیدهد هیچ.. ممکن است جواب معکوس بدهد. آقایان ضعف خود را در جایگزینی فرهنگ مناسب با زور چماق و باتوم و ... لاپوشانی میککنند. آقا جان اگه جواب میداد تو این 30 ساله جواب داده بود. ضمنا اگه یک نگاهی به عکسهای تظاهرات مردمی قبل از انقلاب بیندازید متوجه می شوید که با حجاب و بی حجاب کنار هم یک کلمه واحد را تشکیل می دهند. چرا آن موقع نمیگفتید که بی حجابها به خیابانها نریزند اما امروز انها را از باحجابها جدا میدانید. نکند چون انروزها کمیت نفرات مهم بود نه کیفیت.... (834405) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۳۰:۳۱
چرا منفی دادی؟ (836766) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۸:۲۴:۰۲
تراژدی: سرنوشت محتوم.
تکنولوژی سرنوشت محتوم تمامی ملت هاست و این تراژیک است.
مقاومت و تامل بی فایده است. بخشی از گذشته زنان ایران غیر قابل برگشت است.

اما "بارقه های امید فراوان" وجود دارد که در سایه " آزادی" قابل شعله ور شدن است.

اگر تکنولوژی چیزی را از بین می برد ، هزار فرصت جدید هم ایجاد می نماید. مشکل ما این است که "گذشته" پرستیم و از "آینده" میترسیم، "حال" ما نیز به دلایل بسیاری موکول به آینده مبهم است. (834481) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۲۵:۱۸
حرف شما منطقی است. (835015) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۵۱:۴۲
حرفتان از این جا نشأت می‌گیرد که فناوری را به درستی نمی‌شناسید. بله، «فناوری غربی»، یعنی آن‌گونه که غرب علم را به خدمت هدف و فرهنگ خود درآورده است، مسلماً برای ما اسلام نمی‌آورد و دینمان را هم بر باد می‌دهد. اما این به ماهیت فناوری ارتباطی ندارد. (835249) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۷:۲۵
درهم و برهم نباف مشتی. ضعف و ناتوانی و نادانی خودت را هم به حساب دین پاک خدا نگذار. تا کم می آورید، بلافاصله دین را علم می کنید تا ضعف خودتان را لاپوشانی کنید. تکنولوژی غربی دیگر چه صیغه ای است؟! نمی دانی حرف نزن، اما حق نداری پای دین خدا را به وسط بکشی. (836259) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۰۹:۴۵
عریانی اگر میوه ای باشد میوه باطن مسئولین کشور است.
چند ماه پیش آقای جوادی آملی فرموده بودند که ظاهر مردم باطن مسئولین میباشد. (البته قریب به مضمون میباشد و عین جملات ایشان در روزنامه ها چاپ شده بود.)
در واقع نیروی انتظامی اگر میخواهد مبارزه با بد حجابی کند باید با مسئولین مبارزه کند و از آنها تعهد بگیرد.
به امید ظهور منجی بشریت (834555) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۲:۵۲:۰۲
آیا ایشان خود از مسئولین کشور نیستند؟ (835250) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۰۷:۲۵:۱۹
امام علی فرمود : حرف حق را بپذیر حتی اگر دشمنت آن را بگوید.
به عبارت دیگر : ببین چی گفته ، نه اینکه کی گفته ! (838935) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۱۹:۴۰
مثال شما در مورد معماری سنتی ایران صحیح نیست، درست است که استاد پیرنیا یکی از اصول معماری ایران را درونگرایی ذکر کرده اند، ولی در واقع این مشخصه، خصوصیت معماری کویری و سایر اقلیم هایی ست که این گونه معماری را نیاز داشته اند، معماری مناطق کوهستانی ما(ماسوله و ابیانه و ...) و معتدل و مرطوب ما (خطه شمال کشور) هرگز درونگرا نبوده اند. ضمنا در مورد کلون درب هم اختلاف نظر زیاد است البته بحث گذر از سنت به مدرنیته شما تا حدودی صحیح است ولی این دو مثال مربوط به این مبحث نمی باشد و در مورد اول باید بررسی کرد که معماری نواحی گرم و خشک و اقلیم باعث فرهنگ مذهبی تر آنها شده یا دلایل دیگری داشته در هر صورت این نوع طراحی دلایل اقلیمی داشته... در مورد مثال دوم هم حتی اساتید دانشگاهی هم اختلاف دارند که علت این امر راحتی بسته شدن درهای چوبی سنگین بوده و یا صدای آن... (834575) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۴:۱۵
این حرف‌ها که جناب مقاله نویس زده‌اند، حرف‌های استاد پیرنیا نیست، به نظر من این‌ نقل قول از یکی از مصاحبه‌های علی حاتمی فیلم‌ساز فقید است که معروف هم هست همین جوری عاطفی و ادبی می نوشته و سخن می گفته! (834966) (moderator21)
 
واقع بین
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۴:۲۴
آقای نویسنده این مطلب به نظرم انقلاب ما بخاطر مسائل فرهنگی نبود و همش سیاسی بود و درصد بسیار کمی فرهنگی بود اونم نه بخاطر حجاب چرا که در زمان قبل از انقلاب مردمان ما با این شرایط کانلا عادی رفتار میکردند و مشکلی در این زمینه نبود جز عده معدودی که جای بحثش اینجا نیست و زمان بر است. سیستم حال حاضر ایران در این زمینه کاملا سلیقه ای داره رفتار میکنه. وقتی که در ایران از دوران شروع رفتن به مهد و دبستان و... همه جنسیتها کاملا جدا میشوند و تا سن بلوغشان و حتی بیشتر جدا از هم میباشند و هیچ شناختی از هم ندارن و هر دو طرف از سن قبل از بلوغ مایل به برخورد داشتن با هم بوده اند و وقتی که در فضای عمومی یا دانشگاه این جنسیتها باهم برخورد میکنند یا میتوان منکر این شد که مشکلی پیش نمیآید. مشکل واقعی این است. به نظر بنده واقعا جای آن رسیده که مسئولین مملکت بیشتر درباره نادرست بودن این کارشان فکر کنند و چاره ای بیندیشند و کم کم اصلاحاتشان را انجام دهند (834664) (moderator21)
 
a
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۱۹:۵۶:۲۴
الف جان :جانه جانان کم اوردی؟ (834667) (moderator21)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۰:۰۴:۲۶
حیا هم چیز خوبی است. (834693) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۳:۲۶:۲۷
حیا زیباست، اما بسته به این است که تعریف شما از حیا چه باشد؟ (835018) (moderator102)
 
جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۱:۲۲:۰۵
برادر من مسخره تر از این نمی شود از یک امر مقدس دفاع کرد . با این دفاع شما نیازی به حمله دشمن به حجاب نیست (834834) (moderator102)
 
Salar
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۰۰:۵۱
جدا امیدوارم این نظر رو منتشر کنید:

عزیز من کدام عریانی و بی حجابی؟ این که شما در سطح شهر می بینید حتی با تعریف خودتان هم حجاب است منتهی نه آنگونه ای که شما و یا بعضی از مردم می پسندند. بر فرض اینکه حقی برای انتخاب نوع پوشش و نحوه زندگی افراد قایل نباشیم، که در این مملکت چنین حقی اصولا وجود ندار، چه کسی گفته حجاب آنی است که شما می گویید و حد و مرزش چیست؟ ما تنها ملت مسلمان دنیا نیستیم و نه مسلمان تر از بسیاری از کشورها که بسیار آزاد تر با این موضوع برخورد می کنند. ما برگزیدگان خداوند بعد از پیامبر اسلام بر روی زمین نیستیم پس آنچه شما می پسندید هم لزوما درست ترین شیوه پوشش نیست. اینگونه امور، اگر شما قائلید به اینکه نگرانی از عواقب اجتماعیشان باعث برخورد می شود، باید قوانین حداقلی عمومی داشته باشد تا عده بیشتری از مردم از گروه قانون شکن وارد گروه قانون مدار شوند و اینگونه، اثر مثبت روانی بر روی فرد باعث می شود که خود او در صورت داشتن بازخورد مثبت،به سمت رعایت حداکثری (به عنوان مثال چادر مشکی و پوشیه) برود. کجای دنیا جز زمان طالبان روش برخورد مشابهی با مسئله حجاب دیده اید. لااقل بگویید همین است که هست و کسی روی حرف ما قدرت حرف زدن ندارد، چرا دیگر سعی می کنید آسمان را به ریسمان ببافید و توجیه شرعی و علمی و اخلاقی برای روشهای عصر حجری خود پیدا کنید؟! (834883) (moderator21)
 
رضا
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۲:۱۶
وقتی میبینم در مورد حجاب و دختر این همه نظر وجود دارد ولی در مورد سیاست های اقایان در مجلسو دولت تعدادنظرات کم است متوجه میشم ان ها که این مسئله را طراحی کردند موفق بودن باریک اله به این همه نبوغ (834963) (moderator102)
 
پ
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۵۲:۱۷
خداوکیلی من مطالب همه عزیزان را خوندم یه چیز را نفهمیدم اون اینه که شما دوست دارین خواهر و مادر و زن ودختر شما بیرون از منزل چه نوع لباسی را بپوشد آیا پوشش آنها با نظرات شما (البته بعضی از شما عزیزان که به پوشش سخت میگیرین) مشکلی نداره یا نه برای همسایتون مشکل نداره من نه افراطی هستم ونه هم بیخیال بلکه میانه و نظرم اینه که همون چیزی را که برای خانوادم میخوام برای جامعه هم میخوام البته در حد فهم و شعور خودم میگم خیلی ها شاید شعور اجتماعیشان بیشتر باشد که هست ولی بعضی مسائل را باید در حد معمول قبول کرد خدا وکیلی ما خانومها را که کنار بزنیم پسرای جون از دخترا بیشتر آرایش میکنن اینم بدحجابی باید حساب شود بد حجابی باید یک تعرف داشته باشه و اون هم اینه که یک پوششی چه برای زن و چه برای مرد باید به گونهای باشد که عرف یا محیط بیرون آن را قبول کنند در غیر اینصورت غیر معمول وبیحجابی محسوب میشود و باید با منطق و به درستی فرهنگ سازی شود (834982) (moderator102)
 
احمد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۴:۵۸:۳۸
شما که برای خانواده ات همان چیزها را میخواهی، آیا تا بحال برعکسش رو هم فکر کردی؟ یعنی اینکه آیا شده توی تنهایی های خودت فکر کنی، این خانمهایی که توی خیابون راه میروند ، همون زن و بچه یا خوتهر و مادر ششماهستند؟ آیا شما به خواهرو مادر خودتون احساس یا میل ناجوری دارید؟ این همون تفاوتی هست که در یک انسان مسلمان واقعی هست اما در یک مسلمان متظاهر نیست. مسلمان واقعی فهمیده که به مال و ناموس دیگران با همان چشم پاکی نگاه کند که به خواهر و مادر خودش نگاه میکند و نظر بدی نداشته باشد، اما آدم متظاهر اصلا به این چیزها فکر نمیکند! (835296) (moderator21)
 
پ
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۶:۲۲
احمد جان حرف شما کاملا صحیح میباشد و مورد قبول در صورتی که من نسبت به خانم هایی که پوشش خوبی ندارن احساس و دید بدی داشته باشم در صورتی که بنده در نظر خودم اصلا به دید منفی و یا خدای ناکرده سوء استفاده از بد پوششی را عنوان نکرده ام من فقط در مورد طریقه لباس پوشیدن و آراستن ظاهر چه در خانم ها و چه آقایان توضیح داده ام بطور مثال یک جوان با شورتک و یک زیر پوش بیاد تو خیابان از دید ما و جامعه که در حال حاضر هستیم مورد قبول نیست و بحثی در مورد نگاه نامحرم یا نگاه منفی نیست وقتی ما دیدمان را از پوشش تغییر دادیم و به سمت درست و شخصیتی و عرف پسند بردیم آنوقت خیلی از این بد پوششیها درست میشود مثل این است که من بگویم آزادی کامل را همه میخواهند بعد از آن طرف یکی به غلط آزادی حیوانی را تفسیر کند و مضرات آن را توضیح دهد در صورتی که آزادی فکر و عقیده مطرح باشد (836253) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۴۶:۱۴
بعد اونوقت شما مطمئنید همه مردم تو کوچه و خیابون چشم و دل پاکند . اگه اینجوری باشه و همه مثل برادرم باشن من خودم به شخصه با تاپ و دامن میرم بیرون . تعهد از شما عمل از من (836509) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۲:۲۶
اگر لطف کنید و یک درصدی از تعداد مسلمانهای پاک تو همین تهران خودمون بدهید ، ما تکلیف خودمون رو با حجابمون روشن می کنیم . لطفا ... ! (844959) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۴ ۲۲:۵۳:۳۴
لباس تنگ و چسبان که گرمای بیشتری داره.لباس گشاد حداقل برای تابستان بهتر نیست؟ (834987) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۸:۲۰
قابل توجه شما دوست عزیز
امسال مانتو گشاد و بلند مده پس کسانی که مثل من مانتو تنگ و کوتاه می‌پوشند ، پول ندارند بروند مانتوی 80 هزار تومانی بلند و گشاد بخرند و مجبورند بخاطر هدفمندی یارانه ها پول مانتوی امسال را بابت خورد و خوراک خرج کنند !!!!!!!!!!!! (835874) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۱۴:۰۰:۴۲
هدفمندی که همه چیزو گرون و داغون کرده برای ما که تو تهران هستیم.. (837783) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۶:۴۹
اگر برعکسش مـد میشد چی ؟ می گفتی پول ندارم یا اینکه با مراجعه به اولین خیاط تنگ و کوتاهش می کردی ؟ !
لطفا به هوش دیگران توهین نکنید .
همین الان برو سری به خیابانهای بالای شهر و ایضا پایین پایینها بزن تفاوت تیپ ها حیرت زده ات میکند . انگار مردم بالا و پایین را جابجا کرده اند. (844964) (moderator21)
 
مسعود
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۰:۲۶:۲۰
بیشتر نظرات خارج از بحث مقاله است
متاسفانه روحیات مردم خراب شده است و مقصرش هم افراطیون هستند

قبول کنید یا نه
منتشر کنید یا نه
اسلام با دنیای مدرنی که در حال حرکت به سویش هستیم سازگاری ندارد
دروغگویی و سیاست‌بازی
...
و در پایان:
اختلاط آزاد مرد و زن در جامعه، محل کار، محل درس، مهمانی ...

پیشنهادی که نویسنده‌ی محترم در مورد ایجاد تمدنی جدید به نظر من خیالپردازی است
اگر قرار است تمدنی جدید بسازیم که تمدن غربی هم نباشد
حتما اسلامی هم نیست چون اگر اسلامی بود نیازی به ایجاد آن نبود و قبلا بوده

مشکل از جای دیگر است
باید خیالپردازی را کنار گذاشت و حقایق را پذیرفت حتی اگر حیات ما بر اساس مخالفت با حقایق باشد

از سه پیشنهاد نویسنده‌ی محترم تنها پیشنهاد دوم عملی است که عقلی نیست

در پایان بگویم که من اعتقادات مذهبی دارم
با شرایط موجود امکان رعایت تمامی حدود شرعی را ندارم مگر اینکه در بیابان زندگی کنم
و تنها راه حل آن را ظهور حضرت حجت(عج) می‌دانم
و تمام ادعاها برای برقرار حکومت اسلامی و عادلانه قبل از آن حضرت را خیالپردازی می‌بینم (835112) (moderator102)
 
عبدالمهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۴۳:۵۰
سلام . البته این را بنده بگم که اشکال ما از دین شناسیمونه . وگرنه اگر دین رو درست بشناسیم مثل این دوستمون فکر نمی کنیم . از آنچه ایشان گفتند مشخص است که باید بیشتر و خیلی بیشتر در باره دین تحقیق و مطالعه کنند . این اشکال بسیاری از ماهاست نه فقط ایشان . دین اسلام برای همه حالتها پاسخ دارد ، فقط جوینده می خواهد . باید گشت و پیدا کرد و به دیگران هم داد . هر مشکلی که ایجاد می شود راه حلی دارد . باید گشت و گشت و گشت تا راه حل را پیدا کرد . نا امیدی از شیطان است . می گویند هر وقت به در بسته ای رسیدی بدان که آن در قرار است باز شود وگرنه به جای در ، دیوار می ساختند . (835435) (moderator21)
 
سعید57
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۱:۵۹:۵۷
با سلام
جناب مهدیار
این جمله که ،‌ بی حجابی میوه تمدن جدید غرب است ، نابخرادانه ترین قضاوت در مورد تمدن و غرب است .
البته عواملی را که در متن مقاله بعنوان علت بی حجابی عنوان فرموده اید ، شاید در بی حجابی موثر باشند اما قطعا علت اصلی نیستند ، چرا که حجاب ثمره باور و ایمان است ، لذا قطعا میتوان ادعا نمود که بی حجابی در اینجا میوه ضعف ایمان و کمرنگ شدن باورها ست و چرایی آن نیز بر همگان روشن است ، زیرا وقتی بزرگان قوم بر گفته ها و وعده های خویش صادق و عامل نباشند و احیانا خلاف نیز عمل نمایند ، اظهر من الشمس است که نتیجه جز این نخواهد بود و بقول حافظ:
مشکلی دارم زدانشمند مجلس باز پرس توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند

لذا جایی که اخلاقیات و پایبندی به آن جای خود را به دروغ و ریا و حیله و تزویر و اختلاس وحرص و طمع و آز و ...... بدهد ، حتی در میان قطور ترین دیوارها و پشت ضخیم ترین حجابها نمی توان پاسدار حرمتها و حافظ عفاف بود. (835214) (moderator21)
 
بنده ای از بندگان خدا
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۳:۲۷:۳۷
دوستان عزیز و گرامی
من در امریکا زندگی می کنم و اصلا با حجاب اجباری هم موافق نیستم. ولی متاسفانه می بینم که در ایران مسئله حجاب با مسئله ای به نام خودنمایی جنسی حساب قاطی شده است. در امریکا در محیط کار زن و مرد قاطی هستند و هیچ کسی به آن معنی که ما می شناسیم حجابی ندارد ولی اصلا خودنمایی جنسی نمی کنند و هیچ کسی به دیگری کاری ندارد و همه حواسشان فقط به کارشان است. قانون هم در این مورد سخت گیر است و اگر کسی دیگری را مورد آزار قرار دهد بلافاصله از کارش اخراج می شود. ولی در ایران به ظاهر حجاب وجود دارد و آن هم از نوع اجباری در حالی که حتی من که در امریکا زندگی می کنم از دیدن بعضی حالت های دخترها و پسرهای نوجوان در مهمانی ها و حتی در خیابان های تهران خجالت می کشم و از دیدن آنها شرم می کنم. خودنمایی جنسی و یا به قول آقایان امر به معروف کن مانکنیسم در ایران بیداد می کند و علت آن هم چیزی نیست جز سیاست ها بسیار اشتباه در کنترل اجباری نوع پوشش مردم که هیچ تناسخی با قرن بیست و یکم و انسان متمدن ندارد. در عوض آزار جنسی هم در محیط کاری ایران بیداد می کند و حتی اگر یک خانم محجبه هم باشد نمی تواند با آسودگی خیال در جامعه کار کند. آخر کجای این وضعیت غربی است؟ شما می خواهید به جای پذیرفتن ندانم کاریهای خودتان آن را به گردن غرب بیندازید.
لطفا این کامنت بنده را هم مرحمت نموده و چاپ کنید. (835272) (moderator21)
 
ایرانی عاشق
Switzerland
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۴:۱۲:۳۵
جالب اینجاست که اگه یک سایت یا روزنامه در زمان خاتمی این مقالات رو مینوشت برادران کفن پوش بلافاصله به صورت کاملا خود جوش!!! دست به کار میشدن، ولی ببین کار به کجا کشیده که افراد نزدیک به این سایت که خاتمی بیچاره رو میکوبیدن حالا دم از حجاب اختیاری میزنند، بالاخره نزدیک انتخابات است و ...
آقا من سالهات در سوئیس زندگی میکنم، باور کنید در این بلاد کفر، فقر فحشی عربده کشی چاقو کشی تقلب ریا دزدی خیانت ۱% ایران اسلامی ما نیست. چون مشکلاتشون رو زیر بنایی حل کردن و با تزریق مسکن، صورت مساله رو پاک نکردن.
همین کشور دوست و برادر ترکیه در ماه رمضان بیشترین توریست رو داره، چرا ؟ چون یک ماه سراسر کشور جشن است، سری به وبلگ های توریستی بزنید، ببینید در مورد ماه رمضان در ترکیه چی نوشتن و در مورد ایران چی نوشتن.
شما به جشن سالگرد ۶۰ سالگی ملکه بریتانیا نگاه کنید، اگر سالگرد ۲۲ بهمن رو هم اینطور بگیرید کل ملت تهران درش شرکت میکنن. ببخشید طولانی شد، ولی دلم پراست از این همه ضعف مدیریت، از بی تدبیری، از اینکه وقتی جوونی مثل من بعد از سالها زندگی در خارج قلبش برا کشورش میتپه ولی اگه از رو دل سوزی انتقاد کنه به وابستگی به اجنبی متهم میشه.
الف اگر مردی حتی پیام منی که به هیچ وجه تو انتخابات به مدیر سایت تون رای نمیدونم رو هم چاپ کنید (835285) (moderator21)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۴:۳۰:۱۴
اسلام هیچ اجباری در حجاب نداره .. شیخ الازهر اینو علنا در دنیای اسلام فریاد کرده ... از ان گذشته اسلام خودش دختر رو از 9 ساله مکلف کرده .درسته ؟ پس چرا در ایران دختر اول دبستانی باید به اجبار با حجاب بره کلاس؟
اینهاست که مردم رو از دین متنفر کرده.. در هر موردی فشار باشه نتیجه عکس میده ..ببینید در ترکیه چه تمایل خودجوشی برای حفظ حجاب نمایان شده ؟؟ برعکس در ایران بیشتر ما خانوما از حجاب فراری ایم ..... کاش حکومت بجای اهداف کوتاه مدت به دراز مدت فکر میکرد و اینکه اینقدر جوونا رو از دین فراری نده ... (835290) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۵۶:۲۸
شما که ترکیه تشریف برده اید آیا با مردمان باحجاب و بی حجاب آنجا صحبت کرده اید ؟ زنان بی حجاب آنجا با چشم تحقیر به محجبه ها می نگرند و آنها را در طرازی پایین تر از خودشان می بینند . از موفقیتهای انتخاباتی اردوغان به شدت ناراحت بودند و معتقد بودند زنان و مردان محجبه شهرها و روستاهای دوردست که سواد درست و حسابی ندارند به او رای داده اند و نه مردم اعیان نشین استانبول و آنکارا . از اینکه فرصتی برای خودنمایی داشتند خوشحال بودند و درعین حال ناراحت از اینکه چرا بعضی ها خودخواسته حجاب را قبول کرده اند. از آنطرف کسانی که به حجاب معتقد بودند از دست بی حیایی های آنها مستاصل شده بودند ولی دستشان به جایی هم نمی رسید چون حجاب اختیاری بود.
شما که میگویید تمایل خودجوش ؛ من که در شهری مثل استانبول بی حجابها را بیشتر از محجبه ها دیدم . و آنها درحال ترکتازی بودند و جالب این بود که به دلیل رفتار ایرانیان آنجا دلشان برای ما می سوخت که چرا حجاب در ازران اجباری است (836531) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۱:۲۹:۵۹
نظر به اختیاری بودن حجابه که خیلی با ارزشه
بله خانواده اردغان از مادر خدا بیامرزش گرفته تا عروسش و دخترش با حجابن نه چادری و این نخست وزیر اسلامگرا حجاب رو واسه مردمش اجباری نکرده در این 8سال (839508) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۸:۵۲:۳۴
بله . فی نفسه با ارزشه
اما در ترکیه حق محجبه ها ضایع میشود
دانشگاه و استخدام دولتی و حسرت یک شنا در آب استخر و انجام رفتارهای آنچنانی بی حجابها بی توجه به اینکه مثلا یک بچه دارد شما را نگاه میکند و شما نمی خواهید فرزندتان را که به یک مرکز خرید برده اید این صحنه ها را ببیند ( این مورد برای خودم پیش آمد ) و ....
و در ایران هم حق بی حجابها ضایع میشود
نمی توانند در باشگاههای ورزشی و استخر و کنار دریا و کوچه و بازار مختلط کنار هم باشند - البته غیر از عروسی و مهمانی -
( واقعا مصیبت از این بزرگتر هم میشود ؟! ) (843375) (moderator21)
 
احمد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۵:۲۹:۳۷
بنظرم مقاله خوبی است و درخور تفکرعمیق تر
خیلی خیلی خوشحالم که بررسی و ریشه یابی علتها در این سایت مورد توجه قرار گرفته است و از مسئولین الف سپاسگزارم.
و نظرم در این مورد خاص به این قرار است :
" با این عقیده و مفهوم موافقم که بهتر است ما در مورد معانی و مفاهیم اعتقادات و باورهای خود بخصوص باورهای دینی خود بیشتر فکر کنیم و بیشتر به مفاهیم اعمال روزمره خود بیاندیشیم و سعی کنیم تناقضهای اونهارو برطرف کنیم.
این که معماری سنتی رو با معماری مدرن مقایسه کردید برایم خیلی جالب بود ، نه از نظر اینکه دینی بوده یا فرهنگی بوده بلکه معتقدم ، ما اگر بخواهیم بدانیم در آینده به کجا میخواهیم برویم، باید اول بدانیم 1) در گذشته کجا بوده ایم و 2) چطور و چرا به اینجا رسیده ایم.
از مقاله شما اینطور برداشت کردم که "«همانطور که اصالت در معماری با اندیشه بوده و هست ، در رفتارها و اعمال انسان هم اصالت با اندیشه است. همانطور که برای حفاظت و امنیت خاطر در معماری راهکارهایی بوده و هست ، در اعمال و رفتار انسانی هم راهکارهایی هست. در قدیم چون اشخاص خود به تنهایی مسئول حراست از اموال و ناموس خود بوده اند و مانند امروز قانون حکم فرما نبوده ، پلیسی هم نبوده ، بناچار خانه هایشان را پرپیچ و خم میساخته اند، تا نامحرمان از درون شان بی خبر بمانند.! باورهای خود و ارزشهای خود را در پس ظاهری ساده محفوظ میکردند و آنهارا به رخ سایرین نمیکشیدند! برای دل و افکارو شخصیت آنها حریم و حرمت قائل بودند و وارد حوزه خصوصی آنها نمی شدند و فاصله خود را خفظ میکردند. اما امروزه همه چیز تظاهر است؛ بشر امروز میخواهد به دین تظاهر کند و این با اصالت اندیشه فرسنگها فاصله دارد. بشر امروز میخواهد به تمدن هم تظاهر کند و این با اصالت معنایی فاصله دارد. وافعا اگر به فکر توسعه پایدار هستیم ؛ ناگزیریم تظاهر را کنار بگذاریم و افراد متظاهر را از جامعه مدنی ترد کنیم. این به این مفهوم نیست که درون خود را مخفی کنیم ، بلکه به این معناست که ظاهرمان را همانگونه بیاراییم که در درونمان هستیم! در معماری قدیم این تناسبها رعایت میشد! نه اینکه بخواهند چیزی را مخفی کنند بلکه برای همین دورماندن از تظاهر بود. اما بعضی ها که به اندیشه اصالت قائل نمیشوند مدام حرف خود را تکرار میکنند.
ما اگر برای اصالت اندیشه ارزش قائل شویم ؛ تفکر برایمان مهم شود نه ظاهر؛ آنوقت ابتدا به درون میپردازیم و بعد از درون خود بخود به بیرون میتراود بقول حضرت سعدی " از کوزه همان بون تراود که در اوست". آری متاسفانه امروزه بیشتر به جای کلمه اصیل از سنتی استفاده میشود اما چون مفهوم اصلی سنتی قدیمی است معنی و مفهومی که مورد نظر نویسنده مقاله ایت مخدوش میشود. بناباین بهتر است بجای سنتی از کلمه اصیل استفاده کنید. آنوقت می بینید که معماری اصیل مفهوم با ارزش تری پیدا میکند! تا معماری سنتی.»"
نتیجه اینکه اگر در هرچیزی اصالت به اندیشه و علم و آگاهی داده شود و نه تظاهر به آن؛ آنوقت بقول معروف «سره» از «ناسره» جدا میشود. والا همینی میشود که آدمهای متقلب با تظاهر میتوانند با حرفهای زیبا عمری مبارزه را به انحراف بکشانند و زحمات نسلها ی متمادی را بر باد بدهند و به کسی هم پاسخگو نباشند. (835300) (moderator21)
 
کامران
Canada
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۰۲:۵۶
کاش نویسنده شعر ایرج میرزا رو خونده بود، بردار عزیز عفّت زن فقط به حجابش نیست. خیلی‌ چیزای دیگه عفّت یه زنو میسازه که حجاب هم جزئی از اونه نه همهٔ اون. (835380) (moderator21)
 
اردوبادی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۱۳:۰۹
هر چیزی که پشت اون اجبار باشه منجر به شکسته (835395) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۰:۰۵
پس با این حساب تربیت فرزند هم وله دیگه ؟! آزاد بگذاریم به امان خدا ! چون یک وجه تربیت فرزند اجبار است . (844969) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۱ ۰۱:۵۷:۲۵
در دین زور و اجباری نیست اگر خودت را درست کردی فرزندت نیز یاد میگیرد ولاغیر (846502) (moderator21)
 
هشترودي
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۳۰:۱۶
سيمون دبورا مي گويد: هر آنچه كه تاكنون در باره زنان نوشته شده است نمي تواند درست باشد براي اينكه همه آنرا مردان نوشته اند و وقتي مردان هم قاضي باشند و هم طرف دعوا نمي تواند حرفشان صحيح باشد.
در مورد حجاب هم همينطور است ؛ تا زماني كه تحقيق نشود ‘ آزادي انتخاب حجاب نباشد ‘ و حجاب زنان را مردان بخواهند مطمئن باشيد اين مسئله حل نخواهد شد.
در ضمن آقاي نويسنده از مقاله شما چنين اسنتباط مي شود كه مسئله بي حجابي ره آورد تمدن جديد نيست بلكه نتيجه تكامل بشريست چراكه تمدن هم محصول تكامل انسان است.
اگر بشر به اين نتيجه رسيده است كه نمي توان بدون اسباب تمدن مدرن زيست پس شايد با حجاب زيستن را هم عقل بشري قبول نكند. (835415) (moderator21)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۸:۳۰:۴۱
شما که چنین موشکافانه بررسی فرموده اید واقعا" ببینید چرا چنین مسئله ای فقط در کشور ما سی و سه سال از معضل اصلی مملکت است و آیا این دستاویزی نیست برای فرار از مسائل اصلی و مشغول کردن مردم. (835417) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۰۴:۰۵
من فقط یه چیزی می گم والله عکس انداختن دیگه خیلی زشته
نمی دونم چجوری اجازه می دن ازشون عکس بندازی (835470) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۴۸:۰۷
اگر احادیثی که از امام باقر نقل کردی درست باشد من حتما از شیعه بودن خارج می شوم.
چطور یک امام معصوم به یک انسان که چون کنیز بوده چنین دیدگاهی دارد.
یعنی آن بدبخت حتی نباید در پناه حجاب خودرا از مردان حواس ران نیز نمی تواند در امان داشته باشد. (835926) (moderator21)
 
مرتضی حسینی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۳:۵۰:۲۵
احادیث کاملا معتبر است. برای رفع تردید دوستان مرجع در انتها داده شده است. پایدار باشید (837130) (moderator102)
 
مرتضی حسینی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۰۹:۲۷:۱۶
نه در زمان پیامبر و حضرت علی و نه در هیچ زمان دیگری مجازاتی برای رعایت نکردن حجاب وجود نداشت.

در سنت پیامبر، حکومت حضرت علی و خلفای بعدی هم هیچ جا نیست که زنی را به خاطر نداشتن حجاب مجازات کرده باشند. در تمام سالهایی که فقه شیعه رشد کرده و جلو رفته چنین چیزی نداریم. حتی در کتب فقها تا قبل از مشروطه اصلا چیزی به اسم حجاب نداریم بلکه احکام نگاه داریم که احکام نگاه هم مثل احکام طهارت و وضو جزو احکام عبادی است اینکه نگاه به چه کسانی و چه چیزهایی گناه است و مرد مسلمان نباید نگاه کند. بحث حجاب به تحولات بعد از مشروطه ایران برمی گردد که اولین آثار مدرنیته وارد ایران می شود. در دوره قاجار که یک سری مردهای ایرانی فرنگ رفتند و دیدند زنان آنجا حجاب ندارند آنجاست که فقها واکنش نشان می دهند که البته بازهم در زمره احکام عبادی است تا زمانی که جکومت جمهوری اسلامی سر کار می آید. من به کتاب مسئله حجاب آقای مطهری ارجاع می دهم که ببینید چه استثنائاتی حتی بر اصل حجاب وارد کرده اند یعنی دیدن سر بی حجاب چه زنانی گناه ندارد. یکی زنان اهل کتاب، دوم زنان یائسه که به ازدواج مجدد امیدی ندارند، سوم زنان برده و کنیزان. نه تنها برای زنان برده حجاب واجب نیست بلکه حرام است و در حال نماز خواندن نباید حجاب داشته باشد. در جامعه صدر اسلام زنان یهودی اقلیت قابل توجهی بودند و زنان برده هم به تعداد خیلی زیاد بودند و حدیث بسیار معتبر داریم که امام محمد باقر به کنیزی که در حال نماز روسری به سر داشت گفت تو حق نداری روسری به سر کنی زیرا تو را با زن آزاد اشتباه می گیرند.
حماد خادم از امام صادق (ع) نقل مي‌كند: «سألته عن الخادم تقنع راسها في الصلاة قال اضربوها حتي تعرف الحرة من المملوكة» (1). از امام صادق (ع) درباره خادم پرسيدم كه در نماز سرش را با مقنعه بپوشاند، فرمود: وي را بزنيد تا زن آزاد از كنيز شناخته شود. همچنين حماد اللحام از امام صادق (ع) سؤال مي‌كند: «سألت أبا عبدالله عن المملوكة تقنع رأسها في الصلاة قال لا قد كان أبي إذا رأي الخادم تصلي و هي مقنعة ضربها لتعرف الحرة من المملوكة» (2). آيا كنيز به هنگام نماز سر خود را با مقنعه بپوشاند؟ فرمود: نه، همانا پدرم وقتي خادمي را مي‌ديد كه با مقنعه نماز مي‌خواند او را مي‌زد تا كنيز از زن آزاد شناخته شود. از ابي خالد قماط نيز شبيه همين روايت نقل شده با اين تفاوت كه در آن روايت آمده كنيز مختار است كه سرش را بپوشاند يا نپوشاند (3).

این نشان می دهد که حجاب برای تمایز بین زنان آزاد و برده و مسلمان و غیر مسلمان به وجود آمده است. استثنا آخر هم زنان بادیه نشینی هستند که هرچه به آنها تذکر داده می شود توجهی ندارند. در همین کتاب آقای مطهری آمده است که آیت الله خویی تفسیر خاصی از این حکم دارد و می گوید که این حکم شامل زنان شهری که توجهی به این حکم ندارند هم می شود. سوال این است که وقتی این همه استثنا وجود دارد و در عین حال هیچ مستند فقهی وجود ندارد که به حکومت اسلامی اجازه دهد واحب شرعی را به جرم تبدیل کند چرا این اتفاق می افتد؟ برخی میگویندحجاب از جمله احکامی است که جنبه اجتماعی هم دارد. خمس و زکات هم جنبه اجتماعی و اقتصادی دارد چرا جمهوری اسلامی هیچ مجازاتی برای کسانی که خمس و زکات نمی دهند قرار نداده است؟ چرا هیچ مجازاتی برای مردهایی که ریششان را می تراشند نیست در حالیکه اجماع فقها بر حرام بودن این کار است؟ تا وقتی همه ما بدون هیچ سانسور و در آزادی مطلق نتوانیم راجع به حجاب به عنوان یک مساله اجتماعی حرف بزنیم و تنها یک گفتمان رسمی حاکم باشد تاکید و مواجهه فعلی زنان با حکومت در مورد حجاب اجباری وجود خواهد داشت.
و اما در مورد آیه های قرآن که بعضا به عنوان سندی برای اجبار در حجاب از سوی متولیان آورده می شود:
خداوند در سوره احزاب آیه 33 می فرماید:
. «وَ قَرْنَ في بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ اْلأُولى‏؛ اي زنان پيامبر! در خانه هاي خود بمانيد و هم چون جاهليت نخستين در ميان مردم ظاهر نشويد. اندام و وسايل زينت خود را در معرض تماشاي ديگران قرار ندهيد.»
در این آیه روی سخن با زنان پیامبر است نه زنان دیگر!
همچنین در احزاب آیه 59 خداوند می فرماید:
2. «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ ِلأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ... ؛ اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو روسري هاي بلند خود را بر خويش فرو افکنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند.»(3)
در این آیه علاوه بر همسران پیامبر، روی سخن با دختران ایشان و زنان مومن است! خوب گناه زن غیر مومن و غیر مسلمان چیست؟
و همچنین در سوره نور آیه 31 داریم:
«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ ... ؛ به زنان با ايمان بگو چشم هاي خود را فرو گيرند و از نگاه به مردان نامحرم خودداري کنند و دامان خود را حفظ نمايند و نبايد زينت خود را آشکار سازند جز آن مقدار که طبيعتا ظاهر است و اطراف روسري هاي خود را بر سينه خود افکند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)»
اینجا هم روی سخن با زنان با ایمان است!!!!!

مراجع:
1- حر عاملي، 1409ق: ج4، ص411
2- همان، صص412-411
3- همان، ص412 (835533) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۲:۵۸
بسیار ممنونم.زیبا استدلال کردید . (835807) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۱۱:۱۷
از اظهار نظر اين كاربر محترم سپاسگذارم (836306) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۰:۰۴
اینجا جمهوری اسلامی ایران است. (835880) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۰۲:۳۱
برادر مرتضی حسینی
از متن مستدل شما ممنونم اما مساله حجاب فقط شرعی نیست بلکه ساماندهی عرفی لازم دارد انچه امروز گشت ارشاد تلاش دارد انجام دهد تعیین مرزی برای این عرف شکنی هاست وگرنه همه مشاهده می کنیم که چیزی که به نام حجب امروز رواج دارد با حجاب شرعی فرسنگها فاصله دارد (835955) (moderator5)
 
مرتضی حسینی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۴:۴۹
هر عملی را عکس العملیست. هر خللی در عرف و فرهنگ جامعه با ابزار فرهنگ ندانسته خشونت (یا روسری یا توسری اول انقلاب و حتی دهه هفتاد) هنجار شکنی هایی را به همراه می آورد که نمونه اش را شاهدیم. اگر روند حجاب را بسان نموداری با نقطه شروع انقلاب در نظر بگیریم عدم تعادل در این مورد فرهنگی را به وضوح مشاهده خواهیم کرد. چندین سال پیش را به یاد دارم که برادران در مکان های گردشی، بعداز ظهر پنجشنبه ها مستقر شده و با خانم هایی که حجابشان در حد و اندازه ای بود که امروزه در صدا و سیما هم حتی اینگونه حجاب را شاهد نیستیم(منظورم اینست که آن حجاب نسبت به پوشش مجریان امروز صدا و سیما با حجابیست و مجریان به نوعی بی حجاب ترین افراد آن دوران هستند) برخورد شدید می کردند. برادر و دوست عزیزم، هنجارشکنی یا به قول شما عرف شکنی از زمان اجبار حجاب آغاز شد. و مطمئن باشید هرچه این خشونت ادامه یابد (هم زده شود) هنجارشکنی هم ادامه می یابد. (836003) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۲:۰۳:۴۲
آقا مرتضی من تصور می کردم که استناد شما به آیات قران جهت استدلال برای واجب شرعی بودن حجاب و نه اجباری بودن برای همگان از سر دغدغه دلسوزی برای مصالح عمومی جامعه است اما به نظر میرسد در پاسخ دوم به توجیه عکس العملها یا بعبارتی لجبازی های ناشی از عملکرد تنگنظرانه برخی متولیان فرهنگی وقت پرداخته اید .
برادر گرامی .... همه میدانیم که برخورد نیروی انتظامی برای اجبار حجاب شرعی و کامل نیست بلکه برای مبارزه با مظاهر عریانی و تن نمایی برنامه ریزی شده است . جوانانی که مداوم در حال بمباران جنسی توسط دشمنان این مرز و بوم هستند باید بدانند که جامعه جای تن نمایی و خود نمایی نیست .
تعیین مرز برای خود فروشی و تن نمایی و بدن نمایی همه جای دنیا وجود دارد . شما در هیچ یک از دانشگاه های دنیا مجاز نیستی لباس بدن نما و کوتاه که جنبه جنسی ات را بر جنبه های دیگرت غلبه کند بپوشی . در اکثر ادارات دنیا قوانین محدود کننده ای برای پوشش وجود دارد . همه آنها هم اجباری است .

اگر در کیفیت و نحوه برخورد مداقه می کردید من با شما مخالفتی نداشتم اما رها کردن این موضوع غیر دینی و اجتماعی به حال خود دقیقا خواست همان کسانی است که می خواهند برهنگی و بی حیایی را در جامعه تزریق کنند (839582) (moderator5)
 
مرتضی حسینی
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۳:۴۹:۴۵
با سلام. مثل اینکه اصلا منظور من را متوجه نشدید یا شاید هم نخواستید متوجه شوید! سخن من اصلا کیفیت و نوع برخورد و غیره نیست! سخن من صورت مسئله است که شما ناشیانه سعی در پاک کردن آن دارید. سخن من خود "برخورد" است. اگر شما واژه "دشمن" را از گنجینه لغاتتان حذف کنید اغراق نباشد مشکلات فرهنگی که چه عرض کنم سایر مشکلات اعم از اقتصادی، بیکاری، دینی و ... به یکباره سایه شومش را از سر این مملکت بر می دارد. برادر و یا خواهر عزیزم: چرا نمی خواهید قبول کنید صورت مسئله "برخورد" است نه "دشمن"! علاوه بر این، نیروی انتظامی و برادران....نمی توانند مسئول حوزه فرهنگی باشند. اگر ورود این ارگان ها به این حوزه مهم و تاثیرگذار در "مصالح عمومی جامعه"، درست بود که امروز با گذشت سه دهه شاهد به قول شما اینگونه تن نمایی و بدن نمایی ها نبودیم. شاهد نبودیم که سه دهه پیش با چه نوع پوشش و حجابی برخورد می شد (شما بخوانید الگوهای کامل حجاب اسلامی در حال حاضر) و امروز با چیزی که اصلا اسمش را نمی توان پوشش گذاشت!
به هر حال شما می توانید مرا دشمن "مصالح عمومی" خطاب کنید (امان از دست این مصالح) ولی خواهشا صورت مسئله را پاک نکنید!
پایدار باشید (839814) (moderator5)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۷ ۱۷:۴۲:۳۷
ظاهرا ماورای ذهن شما رونوشت شده از داد و قال های یک جناح سیاسی خاص است که عینا جملاتی که در نوشته قبل تکرار کردید تکرار می کنند . اما گفتگوی ما ربطی به این واژه ها نداشت اگر علاقمند باشید می توانید ردپای کلمات "بمباران جنسی " را سالها پیش در سخنان نتانیاهو ( دشمن ) پیگیری نمایید . ضمنا چنانکه از کامنتهای این صفحه هم هویداست نقش برخی اجبارها در هنجارسازی های اجتماعی هم مورد پذیرش همگان است . با منطق شما دزد را هم نیروی انتظامی نباید هنگام بالا رفتن از دیوار بگیرد چون اگر حضور نیروی انتظامی در این حوزه درست بود دیگر هیچ دزدی نباید دزدی می کرد .
بد پوششی امروز مفهومی فراتر از وجوب یا عدم وجوب حجاب در جامعه اسلامی دارد . برای تعیین مرزهای خودنمایی و تن نمایی چاره ای جز برخورد قهر آمیز نمانده است . ادعاهای شما با سو استفاده از آیات قرانی مانند این است که دزد را هم بالای دیوار مردم رها کنیم و به او حق بدهیم که به علت ضعف اقتصادی برنامه های دولت محتاج شده است و به دزدی دست یازیده است . البته که دزدی از سر احتیاج ناشی از ضعف برنامه های دولت است اما نباید دزد را در تجاوز به مال مردم محق دانست (840243) (moderator5)
 
دانشجوی دکتری
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۷:۲۸
مقاله جالبی بود و نظر نویسنده را می پسندم. باید به راه سوم اندیشید. ما که اعتقاد داریم دین اسلام کاملترین دین و پاسخگوی نیازهای بشری و «بیان کنده همه چیز» است و از طرفی چاره ای جز ارتباط با جهان نداریم بنا براین باید به دنبال راهی «نو» برای پرهیز از افراط و تفریط و ایجاد شرایطی قابل قبول باشیم. (835686) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۹:۳۷
مگه بقیه کشور ها با جهان ارتباظی ندارند؟ چرا اونا این مشکل رو ندارن فقط ما داریم؟ (835878) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۳۰:۴۱
به آفرینش خداوند تبارک و تعالی این ایرادهای بنی اسراییل وارد نیست.
همه مردها هم دنبال این جور چیزها نیستند فقط مردهای لاابالی و علاف دنبال این کارها میروند. (835729) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۵۱:۱۸
با سلام
از قدیم گفته اند و چه خوب هم گفته اند که :
خود کرده را تدبیر نیست.
اگر بیشتر فکر کنیم خواهیم دیددید که بیشترین تقصی گردن خود خانواده ها و مردم هست. چرا که اگر مرد ایرانی کمی بیشتر غیرت و تعصب داشت به خودش اجازه نمیداد که زن و دختر و ناموسش اینجوری در انظار مردم و نامحرمان ظاهر بشسوند . فراموشی فرضه مهم امر به معروف و نهی از منکر هم از همه بدتر و ناگوار تره. وقتی متولیان با برخورد کنندگان و کسایی که به عنوان نهیاز منکر فعالیت میکنند بد برخورد میکنه نباید بهتر از این هم انتظار داشت. البته متولیان هم از بطن همین مردم هستند. اینجا بایستی بیشتر فکر کرد و دید چرا بعضیها کاریمیکنند و یا حرفی میزنند که کسی جرات نداشته باشه با دیدن بدحجابی صداش در بیاد. چند روز قبل خود من در صحن و محوطه یکی از امام زادگان محل به چشم خودم دیدم دختران و زنانی را که با بدترین وضع موجود به صحن و حرم امام زاده میرفتند و هیچکسی هم نبد که صداش دربیاد . خود من هم کمی سروصدا کردم ولی دیدم اگر بیشتر از این صدام دربیاد ممکنه بابی دخترا کتک هم به من بزنه.به همین دلیل فقط کمی قر و قر کرم و داد و بیداد کردم.
اگه متولیان امر که فقط دارند حقوق این کار رو میخورند کمی بیشتر فکر کنند میبینند اگه کمی ، فقط کمی به خود مردم ازادی بدهند تا خودشون برخورد کنند مطمئن باشید وضع کمی بهتر میشه. میشود با دادن صلاحیت به افراد واجد شرایط که میشود اون را با تحقیق از محل کار و زندگی استعلام کرد کمی بیشتر به این معظل رسیدگی کرد.
روی حرفم با خانواده هایی هست که به اسم آزادی دارند توی مملکت هر قلطی میکنند:
شما اگه واقعا میخواهید آزاد و لجام گسیخته باشید بهتره از ایران برید. کشورهای همسایه منتظر شما ها هستند. برید و اونجا ها هر قلطی که دلتون خواست بکنید.اصلا لخت بشید و عریان توی اون بلاد راه برید. ببینید اونجا خیلی بیشتر تحویلتون میگیرند. مسئولان نظام هم نباید به اسم دفاعاز اونها اقدامی بکنند. انسان اگر انسان باشه هیچوقت تن به این لختی بازیها و عریان گری ها نمیده.اینها در بند شهوات و نفهمیهای خودشون هستند و دارند تموم مردم رو با خودشون به قه قرا میبرند و صدای خود مردم هم در نمیاد. الان سالهاست که داریم دم از کار فرهنگی میکنیم ولی این کار فرهنگی نتیجه معکوس داشته . چرا ؟
برای اینکه کار فرهنگی رو دادیم به یکعده بیفرهنگ و ضد فرهنگ مثل سینماگران. خود سینما شده بزرگترین ضد فرهنگ در فرهنگ این مملکت. بازیگران زن سینمای ایران شده اند مدل و مانکن و الگوی دختران و زنان ایرانی و مستمسک شهوترانی شهوترانان داخل و خارج کشور. هر وقتی هم که صدای کسی در اومد همه بهش حمله میکنند و میخواهند پاره پاره کنند (835780) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۸:۲۶
دقت کردی طرز فکرت از نظر بقیه چه جوره؟ بورو تفکرات رو عوض کن (835875) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۵۸:۰۷
چرا شما نمیرید نکنه سند مملکت بنام شماست شما برید افغانستان یا عربستان یاهرجایی که دوست دارید فقط دست ازسر مردم بردارید (836093) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۰۵:۳۴
مجید جان دلبندم قلط نه غلط سطح سوادت مشخصه پیشنهاد میکنم اول سوم دبستانو دوباره بخونی بعد بیا کامنت بده (836116) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۱۲:۴۳
تا وقتی که نفهمند بعضی امور اختیاری است نه اجباری اوضاع همینه که می بینید. حالا هی آیه بیارید و از اسلام بگویید . هیچ دین خدایی هیچ چیز را اجبار نکرده حتی انتخاب دینش. (835836) (moderator5)
 
علی
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۲:۰۹
هر شخصی باید تا وقتی به کسی آسیبی نمیرساند آزاد باشد و پوشش به کسی آسیب نمیرساند.اگر کسی توانایی پوشاندن چشمش را ندارد بهتر است دور از اجتماعات انسانی زندگی کند تا خدای ناکرده آلوده نگردد همانطور که اگر کسی بیم مریض شدن دارد از نزدیک شدن به مریض پرهیز میکند.آزادی پوشش یکی از حقوق اولیه هر انسانی است.تعیین پوشش برای مردم به نظر بنده توهین به نظر شخصی انسانها و ارزش قایل نشدن برای فکر و نظر مردم و نقض آیه شریفه لااکراه فی الدین است. (835857) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۳۲:۳۹
معمولا کسانی هم که کنترل چشم خود را ندارند، همان افراد ناراحت و غیرمعمول هستند که دست به جنایات می زنند. (836182) (moderator21)
 
عباس
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۴۰:۴۵
هیچ چیز نباید با جبر حاکم شود. اینجا همه حتی مجبورند خود را مسلمان معرفی کنند. (برای استخدام و...) در نتیجه هرگز مسلمان نمی‌شوند چون اجبار اسلام را لمس کرده‌اند. اگر فضا آزاد باشد شاید غیرمسلمانان و بی‌حجاب‌ها (از نظر اسلام) بیشتر به کامل‌ترین دین گرایش پیدا کنند.
انشالا عقلا و مصلحت‌اندیشان حاکم شوند (835910) (moderator5)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۰:۰۱
"هیچ چیز نباید با جبر حاکم شود." واقعا اینطور است ؟. جبرهای بسیاری پیرامون جامعه متمدن انسانی را فرا گرفته است بهترین مثالش همان جبرهایی است که در همه جوامع بشری در رانندگی وضع شده و بسیار هم در آن سختگیری می کنند . فقط تفاوت اینجاست که ما آسیب های تصادف را عینا می بینیم اما صدا متلاشی شدن خانواده ها و اسیب های دیگر بی حجابی را نمیشنویم (835972) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۱:۳۸
با ای پی امریکا می آیی که به حرفت بها داده شود؟! حرفت هم مانند آی پی ات جعلی است! (836276) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۲:۲۷
ترجیح میدهم آدمی با منطق آبدوغ خیاری تو به من بها ندهد . (844976) (moderator21)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۲۱:۲۸:۴۸
بی حجابی قبل از انقلاب بیشتر بود یا حالا ؟متلاشی شدن خانوادها قبل از انقلاب بیشتر بود یا حالا؟ آیا این دو واقعا به هم وابسته هستند؟ (836997) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۴۴:۴۴
حجاب هر پوشش یا رفتاری را شامل می شود که شخصیت جنسی انسان ( زن و مرد ) را از جنبه های انسانی دیگر او جدا کرده و آن را محدود به فضای امن خانواده میکند . این فرایند زمینه رشد استعداد های دیگر انسانی را در برابر نیاز سرکش جنسی در جامعه فراهم می آورد (835917) (moderator5)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۴:۲۱
شما که با آی.پی امریکا وارد می شوید، خیلی علاقه دارید که کلیشه ای، قضاقورتکی و بد از دین دفاع کنید تا یک نفر نادان تر از خودتان را به عکس العمل علیه دیانت وادارید. این حنای شما دیگر رنگ ندارد. به اربابان تان بگویید فکر دیگری بکنند. (836283) (moderator21)
 
راد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۵۱:۱۸
چرا استفاذه ابزاری میکنین؟ چرا عکس اون خواهر وتوراه پیمایی 22 بهمن با اون پلاکارد بامعنیش نمیندازین؟ شاید فتوا صادر شده در بعضی از اوقات برای بعضی از موارد جهت بعضی اراشخاص کشف حجاب موردی ندارد؟ (835937) (moderator21)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۵۴:۱۹
راستی میدانید پدیده ای وجود دارد که حتی بدحجاب ها هم از آن شرمنده هستند.
یک زن در ساحل دریا ممکن است کشف حجاب کند، اما مردان که تقریبا برهنه در ساحل مشغول شنا میشوند اشکال ندارد؟ حتی بدحجاب ها هم از این پدیده اذیت میشوند چه رسد به خانواده های مقیدتر!!!!!!!!!!! (835942) (moderator21)
 
مسعود
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۰:۲۶
آقاي بهمن كارگر. با اين تندرويها و تفكرات متحجرانه تون يك كاري مي كنيد كه خيلي از هنرپيشه ها بزنند از ايران بروند و بعد در آن طرف آب. بر ضد كشورمان تبليغ كنند و حرف بزنند. يك بار بنشينيد و فكر كنيد كه چرا شخصيت دوست داشتني و جوان معصومي چون گلشيفته فراهاني كه فيلم "ميم مثل مادر" ش اشك هر زن و مردي را درآورد چرا بايد به اينجا برسد كه قيد وطن و كشور و مردمش را بزند و برود در كشوري كه دشمن ما محسوب مي شود؟! چه زيبا فرموده اند در احاديث كه "يك ساعت تفكر بهتر از هزار شب عبادت است"!! (835973) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۲۷:۲۱
این اولین باری است که می بینم کسی دسته گل های به آب داده شده توسط این بازیگر را اینگونه توجیه می کند. عزیز من کار ایشان از این حرفها گذشته. جای دیگر دنبال علت این اتفاق باشید. (837255) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۰:۴۹
متاسفانه انقدر حوزه امنیتی و حکومتی کشور را به دستمال و روسری دختران و زنان گره زده اند که تا میبینند کمی روسری ها کنار رفت گوئی حکومت است که کنار میرود. (835975) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۲:۵۸:۰۹
خبر زیر جواب سئوال های شما عزیزان می باشد
http://www.alef.ir/vdce7o8zejh8nvi.b9bj.html?159804

الف لطفا چاپش کن خبر مال سایت خودت هست (836094) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۰۸:۱۱
دوستان اصولگرا ! حداقل برای پرت کردن حواس ما بدبختها از گرانی و اختلاس و اجاره بهای چند برابر شده مسکن ، یه کم " دوگوله " را بکار انداخته و خلاقیت به خرج دهید و یک موضوع جدید را مطرح کنید ! خیلی نخ نما شده این بی حجابی ! (836121) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۱۸:۴۵
این بحث ها برای کسانی است که هنوز به تعقل اعتقاد دارند و حاضرند نظرات مخالف را حداقل یک بار هم که شده بشنوند.البته مشخص است که امثال شما مدتهاست با اینگونه مسایل کاری نداشته اید.
شک دارم که از همان اول هم کاری داشتید. (837246) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۲۲:۲۸
چرا زورتون میاد بگین همه اینها تاثیر حجاب زوری است. (836158) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۲۷:۴۸
شما چرا زورتون میاد بگید اینه همه خیانت زناشویی و دوست و معشوقه گرفتن زن ومرد - متاهل و مجرد - و طلاق و طلاق کشی از تاثیرات بی حجابی و بی حیایی و خودنمایی و عقده پراکنی است .
والله ما شنیدیده بودیم ازدواج باعث آرامش درونی افراد میشود اما حالا طرف فردای روز عروسی باید مراقب باشه تا خیانت نبینه و سروکله کس دیگه تو زندگیش پیدا نشه (836592) (moderator21)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۶:۴۸:۵۸
فیلم شوکران یادت نره (844841) (moderator21)
 
milad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۸:۵۰
-الو اداره پلیس؟
-بله بفرمایید!
-آقا اینجا تو پارک طالقانی درگیری شده ارازل اوباش حمله کردن همه ماشین های مردم رو خورد کردن زود خودتون رو برسونین!
_آقای محترم لطفا مزاحم پلیس نشین!
_آببخشید شوخی کردم راستش الان اینجا یه خانمی دیدم مانتوش بالای زانو بود خجالتم نمی کشید بی حیا...
_چی کجا؟الان نیروهای ویژمون رو اعزام میکنیم! (836266) (moderator21)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۰۹:۴۴
امروز مي بايست به نظريه حجاب در مكتب اكيدسو توجه كرد (حجاب امري جمعي ايست نه فردي ) (836298) (moderator21)
 
دزد با حجاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۳۲:۳۳
شما چند نفر با این مشخصات که مدنظرتونه دیدید؟
جمعیت کشور چقدره؟
چطور این جور مواقع این تعداد کمو به کل کشور تعمیم میدید!!!
اگر ملاک بی حیایی کل کشور وجود این تعداد بی حیا و فاسد ( البته به زعم شما) در جامعه میباشد پس کل ایرانیا دزدن و حرام خوار هستند چون اختلاس گرا و دزدان هم به همان تعداد میباشند.
کل ایران معتاد و عملی هستند چون موادیا هم به همون تعداد میباشند.
فقط یه نکته چرا برخورد با دزدان و رشوه بگیران و معتادین و فروشندگان مواد و ... به مانند برخورد با مانکنهای دین و حیا و عفت بر باد ده نیست؟!
اینطور به نظر میاد( از جامعه یاد گرفتم) که باید مراقب مو و آستین و پاچه شلوار باشم و بعد با خیال راحت اختلاس کنم و رشوه بگیرم و مواد بکشم و بفروشم!
جمهوری اسلامی ایران به شیوه بسیار زیبایی به من یاد داده که میتونم یه دزد با حجاب و با حیا باشم. و آزادانه و با کمال شجاعت و اعتماد به نفس در مورد پوشش کسانیکه حقشان را خورده ام حکم صادر کنم. (836366) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۱۰:۵۹
بزرگترین اشتباه ما این است که به مردم یاد ندادیم چه چیز را از کجا یاد بگیرند. (837237) (moderator21)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۳۱ ۰۹:۴۷:۴۲
ببخشید منظور شما از (ما) دقیقا یعنی کی؟ (846825) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۱۴:۴۷:۱۶
مشکل ما این است که اشل مان ج . ا است و نه سیره ائمه معصومین (843973) (moderator21)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۴۳:۳۱
آقا بحث حجاب و كروات و امثال اون را ول كنيد اگر تمام زنهاي ايران با حجاب بشن نون و گوشت و كرايه خونه و بنزين به يك سوم قيمت فعلي ميرسه يا نه؟
مهم اينه كه پولها را كي برده واختلاس كرده اگر قيمتها به 3/1 ميرسه ما مردها هم با چادر مي آييم بيرون. 3000 ميليارد كجا رفت؟ كي به خاوري حكم ماموريت لندن داد كه بره كانادا؟ (836391) (moderator21)
 
ghambar
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۴:۴۵:۴۵
شما اگر فساد را در سطوح بالا از بین ببرید این مشکلات خود به خود حل می شه مگر اینکه ما مردم سر کار باشیم (836396) (moderator21)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۶ ۰۱:۰۶:۵۵
مسلما اثر دارد ولی نه آنقدر که خود به خود حل شود. (837233) (moderator21)
 
اهورا
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۱۹:۵۰
یه سوال دارم،البته سوالم بیشتر واقیتها رو درنظرداره تا ایدئولوژیها،به نظر نویسنده این متن یا دیگران چی شد که درحکومت کاملا" برمبنای ایده های لائیک رضاخان، به زور چادر وحجاب از سرزنان بر میداشتند،اما درحکومت بر مبنای ایده ها وقوانین اسلامی وازجمله شیعی باید به زور چادروحجاب برسرزنان گذاشت؟ (836465) (moderator21)
 
محمد قنبری
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۵:۵۵:۴۱
با سلام
دوست دارم خاطر هائی را تعریف کنم شاید جالب باشد.
بعد حمله طالبان به هرات ، ماموران سازمان ملل به جهت نا امن بودن به مشهد آمدند و با تلاش بنده که مترجم هتل( پ ) که تازه افتتاح شده بود ساکن شدند و برای مدت در حدود بیش از سه ماه تا برقراری امنیت در افغانستان در ایران ماندند. خوب بنا به شغل بنده که مترجم هتل بودم و علاقه شخصی تا ساعت 8 شب در هتل می ماندم و امور آنها را رتق و فتق می کردم. بالاخره پس از بیش از سه ماه امنیت در افغانستان برقرار شد و آنها برگشتند و رفتند به افغانستان.در طی این مدت بنده با مسئول این تیم 12 نفره که فردی اهل ایرلند بود بنام آقای شیمس بسیار صمیمی شدم.پس از برگشت آنها به افغانستان ، دو یا سه هفته بعد آقای شیمث به ایران جهت انجام یکسری کار اداری برگشته بود و آمده بود همان هتلی که من در آنجا کار می کردم.پس از حال و احوال ، جویای وضعیت امور و کارشان شدم که گفت جهت خرید مایحتاج به عشق آباد رفته؛ که درست زمانی بود می شنیدم افاد زیادی از ایران به عشق آباد می روند و تمامی امکانات و تفریح های ناسالم و سالم در آنجا مهیا است و بیشتر مردان به جهت آنها به آنجا می روند و با نازلترین قیمت هر آنچه می خواهند انجام می دهند.
طبیعی بود با توجه به غیر مسلمان بودن شیمث و این نظر که هیچ قید و بندی از نظر خوش گذرانی ندارند، این سوال را پرسیدم که خوب در عشق آباد خوش گذرانی هم کردید ؟ هزینه اش را می گویند خیلی پاییین است؟ و چند سوال دیگر؛ که شیمث بلافاصله با ناراحتی و بی توقعی دست کرد در کتش و کیف اش را در آورد و با نشان دادن عکس همسر و دو فرزندش گفت: ناتاشای من و فرزندانم در ایرلند منتظر من هستند! چطور ممکن است که یکچنین خیانتی بکنم؟ اصلا آنها نفهمند چطور جواب وجدانم را بدهم؟و......
آنجا بود که فهمیدم از غیر مسلمان هم می شود مسلمانی را یاد گرفت.
مسلمانی اسم نیست . رسم است.
حیف که اکثر ما اسم مسلمانی را یدک می کشیم و در جمع مسلمان دو آتیشه و پیرو ولایت و مدافع خون شهدا و امام شهدا هستیم.
اگر بجای حجاب ابتداء دوستان مسئول که شبانه روزی زحمت می کشند فرهنگ حیا را پرورش می دادند و گسترش می بخشیدند خیلی از معضلات و مشکلات امروزی را نداشتیم.
حیا در پوشش، حیا در اقتصاد، حیا در گفتار ، حیا در کردار و هزاران حیای دیگر
پس زمان آن رسیده که حیا را باور و عمل نمائیم .
منصور باشید (836529) (moderator21)
 
ساسان
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۶:۲۵:۳۱
یه نیگا بکنین میون این همه کامنت چندتاش مال خانوماس؟
به همین نسبت تو اصل قضیۀ حجاب هم سهم عمده - چه مسؤولیت و چه تقصیرات - متوجه آقایونه و این مضمون سخن پیامبره که صلاح و فساد زنان جامعه تابع صلاح و فساد مردان است. (836586) (moderator21)
 
امید
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۸:۵۶:۴۵
اقا این حرفا رو ول کنین بگیرین ای مفسدید اقتصادی را مال بیت المال واجبتر است یا لباس مردم؟؟؟؟؟؟؟؟