توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509099
مناقشه کره شمالی و دست خالی آمریکا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۶
تنها راه حل بحران کره شمالی مذاکره و فقط مذاکره است.

در تازه ترین تحول، کره شمالی یک بمب هیدروژنی ویژه موشک‌های بالستیک قاره پیما را با موفقیت آزمایش کرده است. پیش از آن نیز اقدام به شلیک یک موشک بر فراز ژاپن نمود. تهدید کره شمالی مبنی بر شلیک چهار موشک بالستیک به جزیره گوام - که در قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام است- موضوع مناقشه برنگیز دیگر در روز‌های گذشته بوده است. در آخرین تحول نیز برخی منابع اطلاعاتی اعلام کردند کره شمالی در حال انتقال محموله ای به سواحل غربی این کشور است که تصور می شود یک موشک بالستیک بین قاره ای باشد.

خبرگزاری صدا و سیما: در مقابل آمریکا و کره شمالی رزمایش مشترک برگزار می‌کنند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق اولیه خود برای فروش میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی به کره جنوبی خبر می‌دهد. این تحولات همراه با افزایش حضور نظامی آمریکا در مناطق اطراف کره شمالی به ویژه در ژاپن و کره جنوبی بوده است.

برخی صاحب نظران و سیاست مداران از این تحولات نتیجه گرفتند: یک جنگ تمام عیار در این منطقه محتمل شده است.

اما به نظر نمی‌رسد این اقدامات و یا دست کم تهدیدات نظامی بتواند به مهار کردن بحران موشکی و هسته‌ای در شبه جزیره کره کمک کند. یا حتی به جنگی منتهی شود به هر حال آنچه سبب شده تاکنون پیونگ یانگ به سمت فناوری‌های موشکی و هسته‌ای برود احساس تهدید از سوی آمریکا و متحدانش بوده است.

گزینه دیگری که کشور‌های غربی بویژه آمریکا برای کنترل بحران کره شمالی در نظر گرفته اند تحریم مطلق اقتصادی است.سخنگوی دولت آلمان در بیانیه‌ای گفت آنگلا مرکل صدراعظم این کشور و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه آزمایش هسته‌ای کره شمالی را محکوم کردند و از سازمان ملل خواستند فورا با تحریم‌های شدیدتر علیه کره شمالی موافقت کند.

ظاهرا پس از این گفتگو ­منابع آگاه در سازمان ملل گفته‌اند امریکا در روزهای آینده و تا پیش از نشست بعدی شورای امنیت درباره کره شمالی در صدد افزایش فشارها و تهدید ها علیه پکن است. بر اساس این گزارش چین هنوز بیشترین معاملات پیدا و پنهان را با کره شمالی دارد.اما به نظر می‌رسد طرح تحریم‌ مطلق کره شمالی نه تنها کارآیی ندارد بلکه ممکن است بحران را تشدید کند؛ زیرا: تاکنون تحریم‌هایی که به صورت تدریجی افزایش یافته، خود مهمترین عامل تشدید بحران در کره شمالی بوده است. علاوه بر این، در تحریم مطلق کره شمالی - از طریق پیوستن پکن به آن- تلاش می شود آخرین حلقه‌های ارتباطی این کشور با جهان قطع گردد. این رویکرد سبب می‌شود پیونگ یانگ احساس کند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد بنابراین احتمال اقدامات جنون آمیز این کشور بالا می‌رود. 

به نظر می‌رسد محدودیت‌های اشاره شده برای دو گزینه پیشین- یعنی؛ جنگ و تحریم - سبب شده این تصور حاصل شود که دست آمریکا در مناقشه کره شمالی خالی است و در نتیجه برخی به درستی بگویند تنها راه حل بحران کره شمالی مذاکره و فقط مذاکره است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیروز در یک کنفرانس خبری با اشاره به اینکه "افزایش تنش‌ها امنیت جهان را با خطر روبرو می‌کند" گفت: بحران کره شمالی فقط از طریق مسالمت‌آمیز و گفتگو قابل حل است.البته ممکن است از تهدید نظامی و تحریم اقتصادی به عنوان ابزاری برای پیش بردن دیپلماسی استفاده شود مثل اینکه با تقویت این اهرم‌های فشار کره شمالی پشت میز مذاکره بنشیند یا با قدرت چانه زنی کمتر بر سر میز مذاکره بنشیند. ولی واکنش پیونگ یانگ به تهدید‌ها و تحریم نشان می‌دهد این اهرمها نیز به عنوان ابزار دیپلماتیک فعلا نه موثر است نه خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : مناقشه کره شمالی ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.