نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279590
چرا باید به قوانین احترام گذاشت؟
بخش تعاملی الف - حجت عطائی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۴
جوامعی که قانومند اداره می شوند و به دنبال ایجاد فرهنگ احترام به قوانین هستند . با تصویب قوانین سعی در تشویق افراد برای احترام به قوانین هستند با این کار حجم پرونده های قضایی کاهش می یابد و افراد جامعه با رعایت قوانین تحت حمایت ارگانهای مختلف حکومتی قرار می گیرند. در کشور ما متاسفانه ریسک رعایت قوانین بسیار بالاست. افراد جامعه ایران به فراست دریافته اند رعایت قوانین عملا آنان را در معرض مشکلات مختلفی قرار می دهد و همین امر موجب شده حجم پرونده های قضایی به شکلی خطر افرین افزایش یابد.

شاید در جامعه شنیده باشید اگر خودرویی با عابر پیاده و یا موتور سوار تصادف کند و شاهدی بر این تصادف وجود نداشته باشد بهتر است از خیر کمک به فرد مصدوم گذشته و برای خود و خانواده اش ایجاد مشکل نکند.شاهد این مدعا در جامعه بسیار دیده میشود. فرض کنید با راکب موتور سیکلتی تصادف میکنید و فرد مصدوم دچار شکستگی در دست یا پا گردد حتی اگر مقصر راکب موتور یا دوچرخه باشد و به فرض گواهینامه و کلاه کاسکت نداشته باشد از نظر نیروی انتظامی مشکلات مختلفی برای راننده خودرو ایجاد شده و علاوه بر هزینه تعمیر خودرو بایستی توقیف خودرو و هزینه های ترخیص خودرو را تا زمان رضایت فرد مصدوم بپردازد چرا؟

چون صحنه را ترک نکرده و عملا درمیخواسته با رعایت قانون تحت حمایت قانون قرار گرفته و به فرد مصدوم کمک نماید .یکی از دلایل تصویب این نوع قوانین ایجاد درآمد برای شهرداری و نیروی انتظامی است. اگر به نحوه اجرای قوانین تصادف و مشکلاتی که برای راننده خودرو از اجرای قوانین روی می دهد با معیار سود و ضرر نگاه کنیم بهتر است رعایت قوانین را فراموش کرده و به دنبال میانبر برویم. بگذارید مثالی واقعی را برایتان تشریح کنم. یک هفته پیش یکی از آشنایان در شهر مشهد با موتور سیکلتی تصادف می کند.

راکب موتور پسر بچه ۱۵ ساله ای است که گواهینامه ندارد و نظر کارشناس راهنمایی و رانندگی دال بر مقصر شناختن راکب موتور است .با وجود تذکر برخی از کاسبانی که شاهد تصادف بوده اند مبنی بر اینکه با پلیس تماس نگیرد و همانجا مسئله را به نوعی فیصله دهد این دوست ما برای احترام به قوانین با پلیس و راهنمایی و رانندگی تماس می گیرد. با وجود رضایت نامه فرد مصدوم خودرو دوست ما توقیف می شود.چرا چون از تاریخ تمدید گواهینامه دوست ما چند ماه گذشته بود.

دوست ما بعد از چندین روز از کار افتادگی و جریمه و هزینه حمل خودرو به پارکینگ و هزینه پارکینگ و عوارض شهرداری و عدم خلافی و کلی فتوکپی و غیره خودرویش را ترخیص میکند. نه توانسته خسارت بگیرد که عملا باید چند ماه دوندگی کند و نه به خاطر احترام به قوانین مورد حمایت قرار گرفته و بخش خنده داره این بحث اینست که به خاطر اینکه بعد از تصادف فرار نکرده به جای حمایت توسط نیروی انتظامی مورد قدردانی فرد مصدوم قرار گرفت. که اگر فرد مصدوم رضایت نمی داد بایستی چندین ماه خودرویش در توقیف باقی می ماند حالا این دوست ما که برحسب تصادف تحصیلکرده هم هست میگوید عقل سلیم حکم می کند بعد از تصادف با عابر پیاده و یا راکب موتور و دوچرخه قید کمک به مصدوم و احترام به قوانین را بزنید و خود را از چنگال مشکلات بروکراسی نیروی انتظامی برهانید یا با فرد مصدوم به توافق برسیم و یا ... .

سوال من از قانون گذاران این است آیا تصویب این گونه قوانین به نفع جامعه اسلامی ایران است یا به ضرر جامعه؟ قاعدتا اگر قانون گذاران به عواقب تصویب این گونه قوانین علم کافی داشتند محال بود این گونه قوانینی مصوب شود.
 
سمند
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۴۵:۱۴
سخن بر حقي است ولي آيا خود اين قانونگذاران مگر به قانون و رعايت آن چقدر اعتقاد دارند؟ متاسفانه ساختار و فرايند تصويب قوانين طوريست كه در آن اكثرا منافع و حقوق گروه ها بيشتر از حقحو شهروندي و مردم ملاحظه ميگردد. (3016292) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۲ ۰۳:۴۲:۰۲
لطفا پاسخ دهید ممنون میشوم (3035779) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.