نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387194
چه کسی کنسرتها را برای انتخابات می نوازد؟
رضا حقیقی،‌ ۱۰ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۷
ماجرای کنسرتها اگر هیچ فایدهای نداشته باشد، حداقل چند صباحی کابوس «بازگشت احمدی نژاد» را از دولتیان زدوده است. احمدی نژاد از ابتدای امسال اضطراب اعتدالیون را دوچندان نموده بود.

سفرهای استانی احمدی نژاد از اردیبهشت امسال انتخاباتی تر کلید خورده بود. انعکاس تصاویر استقبال از وی، همه حکایت از افزایش گرایش بخش هایی از جامعه به سوی دولت بهار می نمود. گرایشی که تنها ریشه در محبوبیت احمدی نژاد برای حامیانش نداشت.

ریشهٔ اصلی را باید در رنگ باختن حنای برجام جستجو نمود. برجام، هرچه بود و نبود، با همهٔ ضعف ها و قوتها، و فارغ از تنازعات جناحی، آنگونه ای نشد که عطش توقعات مردم را سیراب کند.

در حوزهٔ اقتصاد هم، شیرینی مهار تورم، با طعم گس رکود، به تلخی گرایید. بنابراین هیچ مانعی برای مهار ارابهٔ دولت بهار قابل تصور نبود. کما اینکه سایر رقبای اعتدالیون نیز آرام آرام به مستعجل بودن دولت، امید بیشتری میبستند. اما به ناگاه تیری از غیب به مدد برجایان آمد.

چهارمین جمعه مردادماه 95 و یک سخنرانی جنجال برانگیز؛ «تو کنسرت میخواهی مشهدی نباش. برو یک شهر دیگر زندگی کن؛ اگر یک آدمی می خواهد در یک شهری زندگی کند در عیاشی هایش آزاد باشد، در عملیات فرهنگیاش آزاد باشد، در تفریح و خوشگذرانی آزاد باشد، چرا یک شهر زیارتی را انتخاب کرده؟ این شهر را انتخاب کرده که زوار این شهر را بچاپند و همینجا عیاشی کند؟»

همین سخنان بس بود تا بلوایی در شبکه های اجتماعی به راه افتد. چند روزی بیشتر نگذشته بود که در اقدامی ناباورانه، وزیر ارشاد که تا دیروز مدعی کنسرتها بود، در چرخشی ۱۸۰ درجهای نظر آیت الله علم الهدی را تکریم نمود. چرخشی که نمیتوان به سادگی از کنارآن گذشت، آیا این حرکت یک مهره برای طرحی فراختر بود یا صرفاً یک اظهارنظر معمولی. ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود و روز پزشک آتشی نو در آن می‌دمد. روحانی در دیدار با پزشکان، وزیر ارشاد و علم الهدی را به باد انتقاد می‌گیرد.

«هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند و وزیر نباید نیز تبعیت کند. چرا که وزیر باید تابع قانون باشد. هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه بیاید و عقب نشینی کند».

موج مواج کنسرتها همه جا را فرا می‌گیرد؛ مطبوعات، رادیو و تلویزیون، شبکه های ماهواره‌ای، شخصیت‌ها، وبسایت ها و فعال‌تر از همه، شبکه های اجتماعی و ده‌ها میلیون موبایل هوشمند.

پنجشنبه ۴ شهریور هم عده‌ای با تجمع مقابل سالن برگزاری کنسرت شهرام ناظری در شهر تفت در استان یزد در پی آن می‌شوند تا با برگزاری نماز جماعت مانع حضور تماشاگران شوند. حسین علی زاده نیز در میان بداهه نوازی خویش در تالار وحدت تهران با جملاتی هیجانی از موسیقی حمایت می‌کند؛ «اگر روزی قرار باشد موسیقی شهید داشته باشد، قطعاً من صف اول هستم» و تلاطمی که همچنان ادامه دارد.

به هر حال برای اصلاح طلبان و اعتدالیون راهی جز جابه جایی نقطهٔ تحریک حامیان و مردم از حوزهٔ سیاست خارجی و اقتصاد به دایرهٔ مسائل جنجالی فرهنگ نمانده بود. نقاطی جنجالی که ظرفیت بسیج سلبریتی ها و بشر پریم های فعال در شبکه های اجتماعی را داشته باشد. امروز دولت تدبیر و امید قدردان هر کسی است که له یا علیه کنسرت سخن می‌گوید. گویا علم الهدی بهتر بود تا مسئلهٔ کنسرتها را به خرداد ۹۶ موکول می‌کرد، یعنی فردای انتخابات؛ و یا با کیاست، ده‌ها مسیر کم هزینه‌تر را می‌رفت. گرچه حامیان ایشان ماجرای کنسرتها را به «واکنش‌های عصبی شکست خوردگان لیست انگلیسی خبرگان و ...» تفسیر نمودند اما دقیقاً این حامیان علم الهدی هستند که ناخواسته عامل این پیامدها شدند. خسارت‌های خودسری‌های دوران دوم خرداد و اظهارات شاذ حجت الاسلام حسنی (امام جمعه وقت ارومیه) و بازی رسانه‌ای روزنامه صبح امروز اگر درس عبرتی می‌شد، امروز نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف از دامان اسلام، رهبری و روحانیت برای حل مسئله ساده «کنسرتها» نداشتیم.
۱۳۹۵/۰۶/۲۵ ۱۹:۰۴
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۰ ۰۹:۴۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۰۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸ ۱۵:۱۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۵ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ۱۳:۲۱
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۱ ۱۸:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۱ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۷ ۰۱:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۳ ۱۷:۲۷
 
 
کلمات کلیدی : علم الهدی+کنسرت+مشهد+روحانی+جنتی+دادستانی
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۱:۴۶
کنسرتها بخشی از فرهنگ و هنر یک ملت بلکه فراتر ار آن و نمودی از زندگی اجتماعی و شهروندی . (3913204) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۲:۳۵:۴۹
حقوق های چند صد میلیونی هم شده بخشی از فرهنگ و هنرمون!
البته تنها نمودش در زندگی اجتماعی و شهروندی بیکاری و رکود و تعطیلی و ایدز و .... (3913812) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۵:۰۷:۵۵
رای در ازای کنسرت...
از کارای رئیس‌جمهور دوره اصلاحات انجام میده... (3914780) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۶:۳۹:۵۳
جاله
رییس جمهور که از حق اهالی موسیقی دفاع کرده منظور انتخاباتی داره
اما حرفی از اون شخص باسواد که توهین کرد و حرفای بسیار عجیب در باره کنسرت در مشهد زد نیست که نیست
انگار رییس جمهور این حرفا زده (3913263) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۵:۱۸:۵۵
سفرهای احمدی نژاد منظور انتخاباتی ندارد؟ خیز زود هنگام آن نیست؟ (3914097) (alef-13)
 
بهروز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۱:۰۰:۴۰
انعکاس تصاویر استقبال از وی، همه حکایت از افزایش گرایش بخش هایی از جامعه به سوی دولت بهار می نمود.

واقعا برای اون مردم متاسفم (3913673) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۱:۵۸:۴۱
همه مي دانند كه موضوع اصلي در داستان كنسرت ها ؛ اين بحث است كه چرا مي توان قانون را دلبخواه براي هر منطقه بصورت مجزا وضع كرد ،
ضمنا"‌ اعتداليون كاملآ"‌اميدوارند تا با حضور احمدي نژاد در انتخابات و شكست او اعتبار بيشتري بدست بياورند ، چون هم رسيدن اصولگرايان به نامزد واحد نامحتمل است و هم اينكه نامزدهاي سال 92 اينبار بتوانند راي بيشتري بدست آورند (3913768) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۲۰:۵۵
وقتي كسي به مردم يك شهر بگويد از اين شهر برويد و جاي ديگري زندگي كنيد جوابش چيست؟ (3913879) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۸:۴۵:۲۲
برا چی همیشه احمدی نژاد را علم میکنید برای هر موضوعی؟! این فقط برای دولتیان کابوس نیست برای اکثریت مردم کابوسه . مگه اینقدر قحط الرجاله که دوباره ایشون با آنهمه ویرانگری که در سطح جهانی داشته کاندید بشه؟ اصلا محاکمه چی شد؟ (3914208) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۸:۵۷:۴۳
چرا میگید این بحث مسخره است؟ اتفاقا بحث شاد و سرگرم کننده ای شده این کنسرت ها! کلا هممون اقتصاد و اشتغال و رکود و سیاست رو رها کردیم، شدیم دستمایه یه موضوع به این مهمی !!!!
آفرین به هر دو طرف دعوا، خدا قوت پهلوان نامدار وطن، خسته نباشی (3914229) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۰:۴۴:۵۲
وظیفه رئیس جمهور اینه که به دنبال حقوق و خواسته های مردم و به خصوص رای دهندگانش باشه. حالا شما اسمشو بذار کار انتخاباتی! (3914363) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۰:۵۳:۳۱
ok تحلیل خوبی بود (3914387) (alef-13)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۷:۳۵:۰۳
فارغ از بحث کنسرت چیزی که عیان هست در سال 96 اینه روحانی خداحافظظظظظظظظ (3914945) (alef-13)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۳:۰۲:۳۸
اولا مذبوحانه عده ای تلاش می کنند که مخالفت با کنسرت را مخالفت با موسیقی القاء کنند، در حالیکه کسی با موسیقی مخالفتی نکرده است. ثانیا طرفداران آقای احمدی نژاد همان اکثریت قاطع مردم محروم ایران هستند که اهل کنسرت رفتن نیستند چرا که گرفتار تامین حداقل نیازهای اولیه خود هستند و پولی برای این کار ندارند. (3917072) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.