نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492593
بیماران جنسی چه ویژگی هایی دارند؟ / "آتنا"هایمان را قربانی اعتماد بی جا نکنیم!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
آتنا را امروز خیلی‌ها می‌شناسند اما هیچ‌کس تا آن روز ، آن دوشنبه‌ سیاهی که آتنا وارد مغازه رنگرزی شد او را نمی‌شناخت؛ هیچ‌کس آتنا را وقتی که ترسیده بود، وقتی از وحشت نفس‌اش به شماره افتاده ‌بود ندیده بود! هیچکس او را وقتی با مرد همسایه پشت درهای بسته تنها مانده بود، وقتی مرد به او نزدیک شده ‌بود، دست‌هایش را به او رسانده بود، نمی‌شناخت. اما حالا آتنا را همه می‌شناسند، هرجا بروید، چه در دنیای مجازی چه در دنیای واقعی، همه جا صحبت از دختربچه 7 ساله ای اهل پارس آباد مغان است که توسط یک مرد 42 ساله مورد آزار و اذیت قرار گرفته و کشته شده است. دختربچه‌ای که امروز اسمش‌ آتناست ، دیروز اسمش ستایش بود و فردا می‌تواند مریم باشد یا نازنین یا لیلا...

به‌گزارش جام‌جم‌آنلاین، از انتشار خبر پیدا شدن جنازه آتنا شش روز بیشتر نمی‌گذرد؛ دخترکی که از 20 روز قبلتر با خبر گم‌شدنش ،رسانه‌ای شده بود و حالا با خبر فوتش... خبری که انتشارش خیلی ها را شوکه‌کرد و ترساند. مخصوصا خانواده‌هایی را که فرزندی همسن و سال آتنا در خانه دارند. ما موضوع این پرونده جدید قضایی را با دکتر جعفر بای ، رئیس سابق اداره اجتماعی حوزه پیشگیری قوه قضاییه و آسیب‌شناس اجتماعی مطرح می‌کنیم و با این استاد دانشگاه به تحلیل پرونده‌ای می‌نشینیم که قربانی‌اش، مظلومانه زیرخروارها خاک خوابیده‌ و مرگ او افکار عمومی را به‌شدت جریحه‌دار کرده‌است.

آقای دکتر بعنوان یک آسیب شناس در پرونده قتل آتنا چه عاملی بیشتر از همه جلب نظر می‌کند؟

مهمترین عامل از نظر من، مساله رهاشدگی آتناست. این دختربچه هفت ساله نباید به تنهایی در خیابان خلوت در ساعت خلوتی از روز رها شود، حتی اگر اعضای خانواده تمام ساکنان آن خیابان را هم بشناسند، باز هم نباید اجازه ‌می‌دانند او به تنهایی در خیابان تردد کند. این بی‌توجهی زمینه ساز وقوع برنامه های خطرساز است.در این حادثه با اینکه رنگرز صددرصد مقصر است اما از سهل‌انگاری آشکار خانواده آتنا هم نمی‌توان گذشت.

یعنی می‌گویید این سهل‌انگاری، مراقبتی بوده که باید از آتنا انجام می‌شده اما در آن کوتاهی شده؟

دقیقا همین طور است،آتنا از چند جهت باید خیلی مراقبت می‌شد، اول اینکه دختربچه بوده، هفت ساله بوده، توانایی دفاع از خودش را در مقابل افراد مهاجم نداشت، دوم اینکه طلاهای زیادی همراهش داشته و وجود همین طلاها خودش می‌تواند وسوسه انگیز باشد. همانطور که می‌بینیم که قاتل در اعتراف‌هایش گفته من بدهکار بودم و این طلاها را دیدم و وسوسه شدم... درحالیکه ما همیشه به زنان و افراد بزرگسال هم هشدار می‌دهیم که در امکان عمومی با خودشان طلا به همراه نداشته باشند، طلاهایشان را نمایان نکنند چون سارقین را برای وقوع جرم تحریک می‌کنند، حالا چرا باید یک دختربچه با این مقدار دو سه میلیونی طلا به کوچه وخیابان برود.؟! ما اگر این پازل ها را کنار هم بچینیم با عواملی مواجه می‌شویم که آتنا را به خلوتگاه این مرد جنایتکار کشانده‌اند.

اما آن مرد غریبه نبوده؟ همسایه‌ای بوده که همیشه با آنها ارتباط داشته و حتی با پدر آتنا دوستی داشته است.

بله همین طور است اما باید آگاه باشیم که همیشه خطر از جانب غریبه‌ها کودکان را تهدید نمی‌کند. اینجا اعتماد افراطی به افرادی که صلاحیت اخلاقی ندارند، می‌تواند آسیب‌زا باشد. طبق اطلاعات این پرونده، اعتیاد رنگرز محرز است، یعنی این فرد مغازه دار که بهرحال آنقدر با آنها آشنا بوده که آتنا برای خوردن آب به مغازه‌اش برود،‌ اعتیادش ثابت شده‌است و قطعا درمحل افراد دیگر هم از این اعتیاد خبر داشتند و حتی خود والدین آتنا هم این موضوع را می‌دانستند. همانطور که می‌دانیم اعتیاد خیلی وقتها دامن زده است به وقوع یک جرم. یعنی شرایط وقوع را تشدید کرده‌است و اینجا هم می‌تواند موثر باشد. نکته بعدی مساله بدهکاری فرد و شرایط اقتصادی نابه‌سامانش است. فقر هم یکی از عوامل وقوع جرم شناخته ‌شده است در اینجا هم طلاهایی که آتنا به‌همراه داشته این فرد را حداقل در مرحله اول برای سرقت وسوسه کرده است. همین‌جاست که می‌گویم والدین باید در تعامل با افرادی که نقاط پرابهامی در زندگی‌شان دارند هوشیارتر باشند ، وقتی کسی زندگی نابسامانی دارد، اعتیاد دارد، سابقه کیفری دارد ، خودبه‌خود به ما هشدار می‌دهد که برای تعامل مناسب نیست. تعامل با چنین افرادی که سوابق زندگی پرفراز ونشیبی دارند، باید با دقت فوق العاده اتفاق بیفتد.

آقای دکتر، موضوع آزار و اذیت جنسی آتنا هم در این پرونده تایید شده است.دراینباره هم صحبت می‌کنید؟

بله این موضوع برمی‌گردد به همان عقده‌های فروخورده‌ای که در بیماران جنسی در جامعه وجود دارد. مثلا این مرد با اینکه خودش سه تا بچه داشته، پدر بوده اما نسبت به آتنای هفت ساله خشونت جنسی نشان داده است.

پدرومادرها از کجا بفهمند که یک بیمار جنسی در نزدیکی‌شان است؟

بیماران جنسی تعاملات غیرطبیعی‌ای دارند، اکثرا درباره تعاملات آنها حرف و حدیث وجود دارد. اما حتی اگر این نشانه‌ها هم نباشد، خانواده ها باید روی رفتارهایی که می‌بینند، مثلا اینکه آدم خشنی هستند یا نه، درگیری فیزیکی دارند یا نه و... قضاوت کنند. ببینید یکی از مستندات موجود آزارجنسی، وقوع همین خشونت جسمی است. یعنی همین مورد می‌تواند هشدار دهنده باشد که ما درتعامل با این افراد مراقبت‌های ویژه‌تری داشته باشیم.

این مراقبت و‌یژه‌تر آیا باید به خود کودکان هم آموزش داده شود؟

بله ضرورت دارد که کودکان ما از حریم شخصی خودشان آگاه باشند،‌ بدانند که هیچ کس اجازه ندارد به این حریم وارد شود. بدانند که اگر کسی این مرز را شکست ، حتما آدم خطرناکی است.اینجا هم خانواده‌ها باید این اطلاع رسانی را انجام بدهند و او را از خطراتی که تهدیدش می‌کند آگاه کنند.

رسانه‌ها برای جلوگیری ازوقوع حوادث مشابه چه نقشی دارند؟

وظیفه رسانه‌ها اطلاع‌رسانی و آگاه سازی است؛ هم باید خانواده‌ها را از خطرات موجود در جامعه آگاه کنندوهم باید درباره حوادث رخ‌داده، اطلاع رسانی کنند. ولی نکته اینجاست که فقط نباید به توصیف و بیان جرم بپردازند،‌بلکه باید علت یابی هم انجام بدهند و درنهایت از سرانجام و فرجام جرم‌های این‌چنینی جامعه را مطلع کنند تا تکرار صورت نگیرد.
 
کلمات کلیدی : قتل + جنایت + قاتل + قتل آتنا اصلانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۲۴:۵۹
هميشه ما اينطوري بوديم تا وقتي اتفاقي نيفتد كاري نميكنيم .... مثلا تا وقتي جايي آتش نگيرد سراغ بيمه نمي رويم ... حالا هم كه اين اتفاق افتاده سراغ آموزش رفتيم ... ولي خوبي آدمها اينست كه زود فراموش ميكنند... (4476075) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۳:۴۲
متاسفانه به هیچ وجه گزارش کامل و صحیحی نیست. تاکید بر وسوسه انگیز بودن طلا و یا عصبی و خشن بودن مجرم یا دختربچه بودن قربانی فقط در خصوص بعضی از پروندها صحت دارد. ما شاهد موارد دیگری مانند آزار جنسی و سوئ استفاده جنسی معلم از دانش آموزان ابتدایی (پسر) و یا آزار جنسی توسط بستگان و افراد مرفه و حتی تحصیل کرده هم بوده ایم. آنچه که اکنون اولویت دارد و قطعا تاثیرگذار ومفید خواهد بود آموزش به موقع کودکان درباره حریم شخصی شان است. (4476088) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۴:۴۰
این مردک بزور اتنا را ربوده. کدام اعتماد. جامعه باید برای ک.دکان و زنان امن باشد و قاتلان و متجاوزان دستگیر و مجازاتی متناسب داشته باشند نه اینکه چند ده میلیون پول بدهید تا قاتل مجازات شود چون مقتول زن است یا اثبات تجاوز سخت است. (4476146) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۸:۲۳
مطمئن باش به دلیل خدشه دار شدن احساسات عمومی در این پرونده نیاز به پرداخت تفاضل دیه نخواهد بود. اما بیچاره کسانی که عزیزشون کشته میشه و باید تفاضل دیه رو هم با بدبختی جور کنند و بدن! (4476301) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۰:۰۹
کجا ربوده آتنا هر روز به به مغازه این فرد برای آب خوردن می رفته اون روز هم رفته که این بلا رو سرش آورده (4476352) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۱۱:۰۶
مجازات تجاوز جنسی اعدام است.. قصاص که نیست که نیاز به تفاضل دیه وجود داشته باشد (4479120) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۵:۵۴
این حادثه اگر در عربستان یا آمریکا اتفاق افتاده بود تا حالا هزاران ساعت گزارش از تلوزیون برایش پخش شده بود که در آنها صدها کارشناس بر سقوط اخلاقی غرب و وهابیت تاکید میکردند. (4476203) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۹:۰۵:۱۸
بنده معاون آموزشی یکی از مدارس تهران هستم.
بزرگترین معضل این مملکت؛عدم آموزش صحیح و درسته کودکانه اگر درسی به نام مهارت های زندگی وارد برنامه های درسی دانش آموزان بشود و در این درس انواع مهارتها از جمله مهارت " نه گفتن " و همین طور مهارت هایی در باب چگونگی برخورد با منحرفان جنسی و ... گنجانده بشه؛خیلی از معضلات رو نخواهیم داشت.
این درس حدود سال ۸۱ در دولت اصلاحات وارد برنامه های درسی شد؛درست بعد از اینکه اتفاقهای تلخ پاکدشت رخ داد و کودکان بسیاری توسط فردی روانی کشته شدند؛ تصمیم بر این گرفته شد که مهارتهای زندگی و مهرتی مانند مهارت نه گفتن به بچه ها آموزش داده شود.بنده و دوستانم در آن دوره آموزش های این درس رو فرا گرفتیم؛کتابها و منابع بسیار خوبی هم تهیه شده بود ولی دولت بعدی این طرح را به خاطر اینکه غربی بود و .... از برنامه درسی بچه ها حذف کرد!! وقتی به آموزش و پرورش نگاه سیاسی داشته باشیم و مطامع سیاسی خود را وارد بحث های تخصصی نماییم؛مشخصا اتفاقهای ناگواری رخ خواهد داد.
معضلات اجتماعی در این کشور زمانی کاهش خواهد یافت که در مدارس آموزشهای درست و به جا و به درد بخور به کودکان بدهیم؛نه اینکه ذهن کودکان را با یکسری فرمول ریاضی و علوم و لغت و شعر و .... انباشته کنیم که بعدها هیچ دردی از مشکلات فرد را پاسخگو نخواهد بود.
التماس تفکر (4476817) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته