توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 330673
ایران و آمریکا در شطرنجی حساس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱
ایران تلاش می کند روابط خود را با آمریکا و جهان، نزدیک تر از سال های قبل کند با این حال ایران دوست ندارد آمریکا، قویتر شود

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما به نقل از اسپوتنیک؛ در شرایطی که گزارش های تایید نشده از تصمیم ایران برای کنار گذاشتن دلار آمریکا در معاملات نفتی این کشور و استفاده از یورو خبر می دهد، شبیر رضوی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با رادیو اسپوتنیک گفت: تهران ظاهرا وارد بازی شطرنج «حساسی» با واشنگتن شده است.

وی که مدیر بنیاد گفتگوی بین المللی در لندن است گفت: ایران تلاش می کند روابط خود را با آمریکا و جهان، نزدیک تر از سال های قبل کند با این حال ایران دوست ندارد آمریکا، قویتر شود.  این منبع می افزاید: منطق این تصمیم ایران بسیار ساده است؛ اگر تهران از دلار های نفتی فاصله بگیرد، آمریکا کنترل کمتری روی بازار نفت خواهد داشت. در شرایط کنونی، دلار آمریکا، ارز اصلی برای معامله هرگونه کالا در سطح بین الملل به ویژه تجارت نفت است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: دقیقا به همین دلیل است که دلار و اقتصاد آمریکا از ثبات برخوردار است. با این حال در پنج سال گذشته، میزان معاملات بین المللی که با دلار صورت می گیرد به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. قبلا سهم دلار در این معاملات حدود نود درصد بود ولی در شرایط فعلی به حدود شصت درصد رسیده است و به این ترتیب، قدرت دلار رو به کاهش است.
اما این نفت ایران است که شرکت های اروپایی را مجذوب خود کرده است.

اروپا، مشتری ثابت نفت ایران

این در حالی است که به گزارش پایگاه اینترنتی بلومبرگ، وبسایت « شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی » ( شانا ) متعلق به وزارت نفت ایران به نقل از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت اعلام کرد شرکت فرانسوی توتال موافقت کرد از شانزدهم فوریه حدود ۱۶۰ هزار بشکه در روز نفت خریداری کند.

ایران صادرات سیصد هزار بشکه نفت خام در روز به اروپا را آغاز خواهد کرد که این رقم ۵۴ درصد از مجموع نفتی را که ایران پیش از تحریمها صادر می کرد تشکیل می دهد. شانا گزارش داد توتال همچنین در مورد توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در غرب ایران نزدیک مرز با عراق و نیز یک طرح توسعه گاز مایع طبیعی ابراز عقیده کرده است.

توتال خواستار دریافت اطلاعات ضروری برای ارائه پیشنهاد توسعه این تاسیسات گاز مایع طبیعی شده است. این وضعیت، نشاندهنده عزم ایران برای عمل به وعده هایش مبنی بر برقراری مجدد رابطه خود با مشتریان اروپایی است.

درخواست های ایتالیا
زنگنه مقدار "درخواست انی" برای خرید نفت خام از ایران را روزانه ۱۰۰ هزار بشکه عنوان کرد و گفت: افزون بر این شرکت، پالایشگر ایتالیایی ساراس خواستار خرید روزانه ۶۰ تا ۷۰ هزار بشکه نفت خام از ایران است.

در تحولی دیگر خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است : ایران می خواهد تا دهها میلیارد دلاری را که بابت فروش نفت خود به هند و سایر خریداران نفت اش طلبکار است به یورو دریافت کند و صورت حساب فروش های جدید نفت خود را هم به یورو تنظیم می کند. هدف این کار تهران ظاهرا کاهش وابستگی این کشور به دلار امریکا بعد از لغو تحریمها در ماه گذشته است.
 
کلمات کلیدی : نفت ، ایتالیا ، ایران ، دلار ، یورو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.