توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404374
حضور العبادی در جبهه‌های جنگ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
پس از یک روز تقریبا آرام در جبهه‌های جنگ در موصل، پیشمرگ‌های کرد و نیروهای عراقی با پشتیبانی هوایی ائتلاف تحت امر آمریکا، عملیات خود برای بازپس‌گیری مناطق باقی‌مانده در اطراف موصل را از سر گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، عملیات آزادسازی موصل، روز گذشته تقریبا در تمامی محورهای شمالی و شرقی موصل به استثنا تحرکاتی در جنوب این شهر متوقف شده بود که این اقدام تاکتیکی از بیم حملات احتمالی نیروهای داعش با گازهای سمی اتخاذ شد. نیروهای کرد و ارتش عراق بیم آن داشتند که شکست و عقب‌نشینی سریع داعش نوعی تاکتیک برای کشاندن آنها به تله باشد و با پیش‌روی به سمت موصل هدف حملات با گاز شیمیایی قرار بگیرند. همین امر باعث شد در روز گذشته به بررسی اوضاع میدانی و احتمالات مختلف بپردازند.

از بامداد امروز (پنجشنبه) اما پیشمرگ‌های کرد و نیروهای ارتش عراق با پشتیبانی هوایی شدید جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی پیشروی به سوی شهر بعشیقه در شمال موصل را آغاز کردند. اکنون این شهر با شهر دیگر در مجاورت آن در محاصره کامل پیشمرگ‌ها و ارتش عراق قرار دارند.

سقوط این دو شهر که از پایگاه‌های مهم داعش محسوب می شوند ضربه سنگینی برای این گروه تروریستی پیش از آغاز عملیات اصلی برای کنترل بر شهر 1.5 میلیون نفری موصل است.

در محور شرقی و جنوبی نیز خبر می‌رسد که نیروهای مبارز با تروریسم عراق موسوم به "لشکر طلایی" این کشور به محور خازل رسیده‌اند و آماده دریافت دستور برای آغاز عملیات جهت بازپس گیری این منطقه هستند.

همزمان جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی نیز مواضع داعش در داخل شهر موصل را برای چهارمین روز متوالی زیر بمباران شدید گرفته‌اند.

در جنوب موصل نیز که عملیات به پلیس فدرال و یگان‌هایی از ارتش عراق واگذار شده، نیروهای عراقی آماده می‌شوند تا روستاها و شهرک‌های اطراف این شهر را آزاد کنند. شهر حمام العیل، از مهمترین مواضع داعش در این محور است که نیروهای عراقی به دنبال سیطره بر آن هستند.

در همین حال حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق به بازدید از یگان‌های مختلف ارتش در نزدیکی موصل رفته است. عبادی در جریان حضور در اطراف موصل گفت: عملیات برای بازپس گیری شهر به شکل خوبی و براساس نقشه‌هایی از پیش تعیین شده در حال پیشروی است. اولویت ما اما در هر صورت حمایت از جان غیرنظامیان است.

العبادی همچنین بر ضرورت رعایت جانب احتیاط از سوی نیروهای دولتی در جریان این عملیات تاکید کرد و گفت: همه شواهد نشان می‌دهد که داعش احتمالا به شیوه‌های خونین در این عملیات متوسل خواهد شد.

در همین حال ژنرال گری ولسکی، فرمانده نیروهای زمینی ائتلاف بین‌المللی در عراق گفت: برخی رهبران داعش با آغاز عملیات بازپس گیری موصل این شهر را ترک کرده‌اند.

وی گفت: درباره نیروهای داوطلب مردمی شیعی موسوم به "حشد شعبی" نیز گفت: ما به هیچ وجه از نیروهای حشد شعبی حمایت نمی‌کنیم و تاکنون نیز حضوری از آنها در هیچ یک از جبهه‌های موجود در عملیات موصل ندیدیم.
 
کلمات کلیدی : حیدر العبادی ، موصل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.