توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324779
خطر "بیوتروریسم" در محصولات ماهواره ای
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۷
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر احتمال بالای آلوده بودن محصولاتی که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود، نسبت به خطر و امکان ورود بیوتروریسم به دنبال مصرف چنین محصولاتی هشدار داد.

دکتر حسین رستگار در گفت‌وگو با ایسنا درباره بیشترین تقلبات محصولاتی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ و به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارجاع داده می‌شود، اظهار کرد: بیشتر این تبلیغات مربوط به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، داروهای لاغری و مشکلات جنسی است. از آنجا که مردم روی این مسائل حساس هستند، درنتیجه تبلیغات آن هم زیاد است.

وی افزود: یکی از مواردی که در داروهای لاغری استفاده می‌شود، ترکیبات محرکی است که در مغز احساس سیری ایجاد می‌کند. در بعضی از آن ها نیزمواد روانگردان، مخدر و غیرمجاز مشاهده شده است.

رستگار همچنین با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد، مواد استفاده شده با ادعاهای مطرح شده در تبلیغات قابل انطباق نیست، ادامه داد: در بسیاری از فرآورده‌های آرایشی - بهداشتی نیز ماده موثره وجود ندارد. گاهی بعضی مواد در فرآورده‌های مرتبط با مشکلات جنسی، روی دیگر سیستم‌های بدن نیز آثار مضر می‌گذارد.مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تقریبا بسیاری از این تبلیغات، مثل یک نوع آمپول بوتاکس یا ژل پرکننده پوست و مو که بعضی از آن ها حتی به مطب‌ها نیز تحویل داده شده و عوارض زیادی هم داشته؛ پوست و مو را خراب یا زخم و اسکارهای بزرگ ایجاد کرده است.

رستگار تاکید کرد: فرآورده‌های قاچاق و ماهواره‌ای به هیچ وجه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست و اگر کسی این فرآورده‌ها رامصرف کند به هیچ کجا نمی‌تواند شکایت کند؛ چراکه این اجناس به صورت نامحسوس آورده و فروخته می‌شود.

محصولات ماهواره‌ای، دروازه ورود بیوتروریسم

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو نسبت به امکان ایجاد بیوتروریسم توسط محصولات تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ای هشدار داد و گفت: ممکن است در همین محصولات ماهواره‌ای بحث بیوتروریسم هم مطرح شود. وقتی یک محصولی می‌آید ما آلودگی آن را بررسی می‌کنیم، ولی گاهی هدف بیوتروریسم، کشوری است و ممکن است بخواهند یک بیماری خاص را با این فرآورده‌ها در کشور شیوع دهند. به همین علت ما به هیچ وجه مصرف چنین محصولاتی را تایید نمی‌کنیم.

وی درباره نحوه برخورد دستگاه قضایی با تبلیغات ماهواره‌ای نیز گفت: نیروی انتظامی در این زمینه عمل می‌کند و برای ما نیز نمونه‌هایی را برای آزمایش می‌فرستند. حتی ثابت شده که بعضی از این محصولات حاوی مواد مخدر هستند و بعضی از داروها نیز تقلبی بوده‌اند. ما این موارد را به نیروی انتظامی می‌فرستیم که حکم آن ها هم از جریمه نقدی تا اعدام است.

رستگار همچنین عوارض مصرف این محصولات را از موارد بسیار ساده تا مرگ عنوان کرد.
 
کلمات کلیدی : عربستان+تروریسم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.