نظر منتشر شده
۹۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501772
چرا آقای مهندس زنگنه برای وزارت نفت مناسب نیست؟
رضا نجفی*، ۲۳ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
عوامل متعددی هستند که همگی عدم تناسب جناب آقا ی مهندس زنگنه را برای نفت نشان میدهند اما از عوامل سیاسی و شرایط سنی پیشینه و هرچیز بگذریم در این گزارش سعی می شود با تکیه به نکات فنی و کارشناسی وجوه مهمی از عملکرد وزیر محترم بررسی شود تا نمایندگان مجلس ملاک و مناط تصمیم گیری مناسبی را در اختیار داشته باشند:

الف نادرستی  اطلاعات ارایه شده به مجلس و مردم:
درآمد 85 میلیارد دلاری از قرارداد توتال با  اغراق 1000 درصدی در قیمت گاز اعلام شده در جلسه 12 تیرماه مجلس: در جلسه ی فوق وزیر محترم نفت قیمت گاز را 20 سنت بر مترمکعب اعلام نمود حال آنکه:

 قیمت گاز در هاب اروپا و هنری هاب امریکا[1] حدود ده سنت است.

قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها طبق اعلام شرکت گاز در فروردین سال جاری 6.3 سنت بر متر مکعب بوده است

قیمت گاز خانگی در هشت ماهه ی گرم  به طور متوسط حدود 4 سنت و در چهار ماهه ی سرد حدود 3سنت برای اقلیمهای مختلف برابر جداول شرکت گاز است

با توجه به سبد مختلف مصارف اعم از صادرات تجاری خانگی پتروشیمی و ... به نتیجه ای جالب یعنی حدود چهار سنت بالغ می گردد. اولا چرا قیمت گاز چند برابر واقعیت اعلام شده ثانیا چهار سنت، قیمت گاز پالایش شده در نقطه ی مصرف است نه گاز ترش پالایش نشده ای که تاسیسات شرکت توتال در پارس جنوبی قرار است به ما تحویل دهد لذا قیمت گاز تحویلی توتال به ما از دو سنت تجاوز نمی کند. یعنی ده برابر واقعیت و هزاردرصد اغراق در درآمد قرارداد توتال.

عددسازی برای درآمد 85 درصدی ایران از قرارداد با توتال[2] وزیر محترم نفت درآمد قرارداد توتال را 84 میلیارد دلار اعلام کرده است لیکن

* درآمد محاسبه شده بر اساس قیمت محصولات خروجی پالایشگاه اعلام شده است حال آنکه اصلا قرار نیست شرکت توتال پالایشگاهی احداث کند و صرفا گاز ترش خام مخلوط با مایعات گازی را به ایران تحویل میدهد. هزینه ی راهبری و نگهداری پالایشگاه و سهم تاسیات فاز 12 از دهها ایستگاه تقویت فشار بین راهی و شبکه ی عظیم ارسال و توزیع گاز به مصرف کننده با فرمول احداث و بهره برداری در قراردادهای IPC حدود 20 میلیارد دلار است که از درامد 84 میلیارد دلاری تاسیسات توتال باید کسر گردد.   

*عمر مفید تاسیسات با عنایت به مسایل خوردگی و پیشرفت تکنولوژی 25 سال است( مانند طراحی قبلی توتال) بنابراین در زمان ترک مخزن توسط شرکت توتال، زمان به روزرسانی تاسیسات و نیاز به سرمایه گذاری است مطابق اعلام شرکت نفت و گاز پارس حدود 30 میلیارد دلار از درآمد فوق متعلق به تاسیساتی است که در آینده احداث می شود و باید از درآمد اعلام شده برای قرارداد توتال باید کسر شود.

*مطابق اعلام وزیر محترم نفت در جلسه ی مجلس، مبلغ 12 میلیارد دلار به شرکت توتال برای بازپرداخت سرمایه گذاری سود بانکی و دستمزد پرداخت می شود.

*هزینه ی بهره برداری از تاسیسات تعمیرات قطعات یدکی نیروی انسانی و ... طی 25 سال تولید حدود 11 میلیارد دلار برآورد می شود.

*گاز خام درون مخزن نیز به عنوان یک معدن تجدید ناپذیر نیز ارزشی دارد که قیمت آن حدود 10 میلیارد دلار به عنوان هزینه ی مواد اولیه ی وارده به کارخانه از مبلغ اعلام شده باید کسر شود.

همانگونه که ملاحظه می گردد مبلغ باقیمانده که سهم شرکت ملی نفت ایران می شود تنها یک میلیارد دلار در مقابل دریافتی 12 میلیارد دلاری توتال ( کمتر از 10 درصد دریافتی توتال) است و در صورتی که پاداشها و جریمه های قرارداد نیز اعمال شود سود طرف ایرانی باز هم کمتر می شود چه بسا وارد وادی خسارت هم شود بنابراین سهم 85 درصدی شرکت ملی نفت ایران اغراقی اعجاب آور است.

ب) سوء تدبیرهای وزیر در اجرای طرحها و پروژه ها
 لغو متعدد مناقصه میدان آزادگان جنوبی: افزون بر 120 حلقه چاه در میدان مشترک آزادگان جنوبی حفاری و تکمیل شده که فقط 50 حلقه چاه از این تعداد در حال تولید می باشد و تاکنون سه بار مناقصه ی احداث کارخانه ی بهره برداری آن لغو شده است که سالانه از این بابت 3.1 میلیارد دلار برداشت ایران از میدان مشترک محدود شده است همان کارخانه ای که نظیر آن در غرب کارون در اوج تحریمها در زمان چهار سال ساخته شده در حالی که شرکت انی ایتالیا و دو شرکت چینی همین ظرفیت فرآورش را به ترتیب در همان منطقه در میادین دارخوین، آزادگان شمالی و یادآوران طی  7، 8  و 9 سال ساختند.

نسبت حیفها و میلها در وزارت جناب مهندس زنگنه:  جناب وزیر سال 1384 زمان ترک وزارتخانه در مورد زیاد بودن حیف ها نسبت به میلها در صنعت نفت صحبت فرمودند حوب است بدانند فکر و ذکر چهارساله ی ایشان و همکارانشان به جای اینکه محدود کردن حیف ها باشد به میل 2.8 میلیارد دلاری ب ز (که البته باید با آن برخورد شود) معطوف شد خسارت دوره ی چهارساله از این محل فقط در میدان آزادگان 12 میلیارد دلار در همین یک میدان است.

طبق اعلام خودشان ازهمین تریبون مجلس خسارت هر فاز پارس جنوبی را 5 میلیارد دلار مطرح فرمودند که تاخیر چهار ساله ی فاز 12 در دولت یازدهم قریب به 20 میلیارد دلار است فقط دراین دو مثال میزان تضییع بیت المال به 32 میلیارد دلار بالغ شده است. با صرفنظر از حیف ها ی وزیر در سایر میادین حالا باید پرسید که اقای وزیر "حیف" های بیزن زنگنه بیشتر است یا میل ان آقای ب ز.از بقیه ی موارد صرفنظر کنم که شرح قصه ی خونین جگری ماست که وزیر محترم برای 4 میلیارد دلارسرمایه گذاری اینهمه باید چارسوی اروپا را بگردد.

سوزاندن گازهای تولیدی غرب کارون و مناطق نفتخیز جنوب و آلایندگی محیط زیست خوزستان: برای فرآورش گازهای تولیدی میادین نفتی غرب کارون پروژه ی کارخانه NGL-3200 با تامین مالی پتروشیمی به مبلغ 1.3 میلیارد یورو مدت کوتاهی قبل از دولت یازدهم آغاز شد و با عرض تاسف با تغییرات متعدد استراتژی توسط جنابعالی نهایتا سال گذشته اجرای پروژه را به خصولتیها واگذار کردید آنهم با 5 درصد پیشرفت. در این پروژه که دیگر مشکل تامین مالی و ارزی نبود چرا باید روزانه صدها میلیون فوت مکعب گاز را در خوزستان با آن وضع هوا آنهم با سکوت محض و مرگبار سازمان محیط زیست بسوزانید. فاجعه ای بالاتر اینکه طرحی را تحت عنوان آماک برای جمع آوری گازهای همراه نفت در مناطق نفتخیز جنوب اجرا کرده و راه اندازی کرده اند ولی گازهای جمع آوری شده را به ماهشهر ارسال و به  جای پالایش در بندر ماهشهر در مشعل می سوزانند.

تعطیلی امضای قراردادهای توسعه ی میادین نفتی و گازی : طی 4 سال گذشته تا تیرماه سال جاری حتی یک قرارداد برای توسعه ی میدان نفتی امضا نگردید چنین رکودی در طول دوران جنگ تحمیلی هم بی سابقه بوده و در زمان جنگ حتی میادین متعدد نفتی و گازی توسعه داده شدند. تنها در تیرماه قرارداد توتال امضا گردید که به قصه ی پرغصه ی آن اشاره شد.جناب وزیر پروژه های مشابهی که سال 1392 پیشرفت 95 درصدی و 65 درصد پیشرفت داشتند را در سال 96 همزمان در استانه انتخابات افتتاح کردند یعنی یک پروژه را 7 برابر کند کردند تا پروژه ی دیگر که پیشرفت کمی داشته است به آن برسد دریغ از این که وضع راه اندازی انها به گونه ایست که موادی مثل پروپان و بوتان از گاز جدا می شود و لی به دلیل اماده نکردن واحدهای دیگری مجدد این مواد به گاز خروجی پالایشگاه تزریق می شود قصه ی پرغصه ی این راه اندازیها هم مثنویهای هفت من کاغذ برای کارشناسان نفت شده است.
 
ج) سوء مدیریت در فضای کلی نفت و مجامع بین المللی
پذیرش کاهش سقف تولید و فریز اوپک: وزیر محترم بارها اعلام کردند که نه فریز تولید و نه کاهش سقف تولید را در اوپک می پذیرند پس از اجلاس اوپک هم ادعا کردند ایران مستثنی شده و فاتحانه در مصاحبه با صدا و سیما این موضوع را مطرح کردند حال آنکه پس از 24 ساعت از انتشار مصوبه ی اوپک مشخص شد ایران هم مانند دیگر کشورهای عضو اوپک نه تنها فریز را پذیرفته بلکه کاهش سقف 5 درصدی تولید را مانند دیگر کشورها پذیرفته است. مرزهای ناراستگویی کجا قرار است پایان یابد؟ 

اصرار وزیر برای گسترش خام فروشی: وزیر محترم به جای توسعه ی پالایشی و ایجاد ارزش افزوده با شادمانی به صادرات نفت خام روی آورده به طوری که محصولات قرارداد IPC نفت خام و گاز طبیعی و مایعات گازی است. متاسفانه ایشان می فرمایند منتقدین بی سوادند باید اول نفت خام تولی شود بعد پالایشگاه ساخته شود حال آنکه ما روزانه بیش از 2.7 میلیون بشکه نفت  خام و مایعات گازی صادر می کنیم که پالایشگاه برای آن نداریم که اگر پالایشگاه سازی می شد به جای نفت خام محصولاتی مثل بنزین، بنزین هواپیما گازوییل و ... با قیمت بالاتر صادر می شد. این سیاست تداوم وزارت 8 ساله ی قبلی وزیر است که هیچ قرارداد توسعه ی پالایشگاه نفتی در این چهارساله امضا نگردید.

* نابسامانی صندوق بازنشستگی نفت و قراردادن وزارت نفت درتیول باشگاه نفت و نیرو

* افزایش حوادث ایمنی و آتش سوزیهای گسترده در تاسیسات نفت در چهارساله ی اخیر

ایجاد فضای بحران و قحط الرجالی در نیروی انسانی: وزیر محترم با وعده ی به کار گیری ژنرالهای نفتی به نفت آمدند اما حاصل آن تشکیل تیم مذاکراتی بود که در دیدار رییس جمهور فرمودند متوسط سنی آنها 30 سال بوده است یعنی ابتدای دولت یازدهم 26 ساله بوده اند با فرض حداقل مدرک لیسانس یعنی متوسط سابقه ی دو ساله داشتند. تیم مذاکره با دو سال سابقه؟! حقیقتا که چه ژنرالهای بی فروغ و بی ستاره ای. طی چهار سال گذشته وزیر محترم همه ی معاونین خود را که شخصا حکم انتصابشان را صادر کرده اند حداقل یکبار تغییر داده اند (معاونت مهندسی ایشان که رسالت تولید استاندارد مدل قرارداد ساخت داخل و پژوهش را داشته اند سه بارتغییر داده اند) مهمترین معاون ایشان یعنی مدیرعامل شرکت ملی نفت یک فوق لیسانس مالی و همه کاره ی قراردادهای IPC و مذاکره با شرکتهای خارجی یک فارغ التحصیل آب و فاضلاب است. در کنار این ساکنین برجهای عاج، انبوه نیروی متخصص، باسابقه و مومن وزارتخانه ساکن بیغوله های نفت شده اند. وزیر محترم پس از انتخابات دوازدهم فرمودند که کسانی که به رییس جمهور رای نداده اند باید بروند جناب وزیر مگر با جارویی که شما طی 4 سال گذشته کرده اید مگر نیروی دیگری هم باقی مانده است و اگر هم در رده های پایین مانده باشند مگر باز و بستن شیر نفت یا فعالیت بتن ریزی و لوله کشی در اجرای پروژه هم اصولگرا و اعتدالی و اصلاح طلب دارد؟ 

آنچه در بالا ذکر شد خلاصه ای از کارنامه ی عیان چهارساله وزیر محترم است که با تمام توان جوفروشیهای خود را گندم نمایی کردند بازگرداندن تولید به قبل از تحریم را به دولت و مجلس و مردم به عنوان یک شاهکار ویژه ارایه نمودند در حالی که این کار با بستن شیرهای نفتی اتفاق افتاده بود. پرسنل نفت که اخراج نشده بودند و مطابق برنامه فعالیتهای تعمیر و نگهداری شرکت نفت در حال انجام بود و با یک مانور چند روزه قبل از برجام مشخص شد که افزایش تولید به سادگی با باز کردن شیر تولید چاهها و راه اندازی سیستمهای پمپاژ میسر است.

و اما کارنامه ی پنهان که حاصل آن ساخت لابیهای متفاوت و متعددی است که منجر به کارگیری نیروهایی حتی از شرکتهای طرف مذاکره در تیم ایرانی و استقرای همین امر به سایر فعالیتهای نفت می باشد که رسالت این یادداشت نیست.

[1]    markets.businessinsider.com/commodities/natural-gas-price
 
[2] http://alef.ir/vdcipua5pt1a3r2.cbct.html?490233
 
 
کلمات کلیدی : زنگنه+بیژن زنگنه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۲۹:۳۸
ایشون 30 سال مدیر نفتی بودن
الان صنعت نفت ما کجاست؟؟؟
یعنی بعد این همه سال یک مدیر مناسب وزارت نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟ (4519364) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۲۶:۰۵
مدیر مناسب فقط همون که هر کی از جلو در اتاقش رد میشد یک تانکر نفت بهش میداد میگفت اینو ببر ببین میتونی آب کنی؟ کردی کردی نکردی هم نوش جونت! (4519501) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۲۰:۰۵
حتما مدیر اونیه که با قرارداد کرسنت ده ها میلیارد دلار به کشور صدمه زد و کشور رو بدهکار کرد،هم خریداران دکل‌های هم تانکر فروش‌های نفتی و هم متهمان و مقصران کرسنت,هم ارتشا گران پرونده توتال و استات اویل باید بدون دید جناحی مجازات و محاکمه شوند (4519709) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۰:۵۷:۲۴
متأسفانه طرفداری به هر قیمت !!! پدر اقتصاد و فرهنگ و اخلاق این مملکت را درآورده .
واقعاً اصرار بر حضور غیراصولی زنگنه و امثال ایشون در مدیریت شریانهای اقتصادی و صنعتی و فرهنگی و سیاسی کشور خیلی خسارتبار است .
چرا باید فهم یک ملت باشعور را دستکم بگیرند ؟ !!!
متأسفانه شواهد تلخ حکایت از آن دارد که عده ای خود را وامدار زنگنه و امثالهم میدانند و حاضرند منافع و مصالح یک ملت را قربانی کنند !!! (4520009) (alef-13)
 
مجتبی
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۲۷:۲۸
من خیلی مخالف احمدی نژادم ، ولی زنگنه دو بار وزیر نفت شده ولی بی کفایتی دیپلماسی نفتی او در تعامل با بقیه اعضای اوپک هر دوبار باعث شده قیمت نفت شدیدا افت کند و میلیاردها دلار به کشورهای نفتی ضرر برسد (4519949) (alef-11)
 
معلم فیزیک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۴۰:۲۶
در تمام مملکت ما قحط الرجال است ظاهرا" !!!!
پست ها و مقام ها از بین نمیروند ؛ فقط از حالتی به حالت دیگر در می آیند !!! (4519522) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۰۵:۲۶
جالب این جاست که ایشان وقتی که در سال 76 برای اولین بار وزیر نفت شد حتی یک روز هم سابقه نفتی نداشت !!! حالا میگه من ژنرال نفتی ام ، بقیه سرباز ! (4519697) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۴۵:۴۰
ما مدير داريم ولي در جمهوري اسلامي ايشان بهترين گزينه مي باشند (4519535) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۰:۳۲
این جملات شعاری و احساسی رو برای هر وزارت و مقام و منصبی میشود گفت. (4519540) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۱۸:۳۰
ایشون سی سال نه بلکه دوازده سال مدیر نفتی بوده ولی توی همین دوازده سال هم عملکرد مناسبی نداشته و هم اکنون بر اساس نظرسنجی رسمی نود و دو درصد از کارکنان نفت مخالف حضور او هستند ایشان با بکار گیری پیرمردهای بی انگیزه منابع انسانی نفت را نابود کرده است (4519572) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۱۹:۳۵
انتخاب زنگنه برای وزارت نفت یک فاجعه است (4519574) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۸:۳۲:۵۳
بابا رستمی بیارید این مملکتو نجات بده!!!!!!!!!!!!!!! (4519661) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۱۵:۲۷
اینو خوب اومدی
هیچکس از بروز پدیده ب.ز در زمان ایشون حرف نمیزنه بعد هی کرسنت کرسنت میکردن و الان هم توتال توتال (4520170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۱۶:۳۵
شما سابقه معاون ایشون در صنعت پتروشیمی رو بررسی کنید مشخص میشود که چه بدنه باتجربه ای در این صنعت بکار گرفته شده است!!!!!! (4520172) (alef-11)
 
فرناز
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۰۵:۱۸
حتما" از دید شما مدیر نمونه نفتی یعنی بابک زنجانی! (4520156) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۴:۱۰
خواهشا متن رو بخونید و نظر بدید. خواهش میکنم از شما (4520487) (alef-3)
 
پرسنل نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۳۶:۴۴
سلام
ايشان هيچ اعتقادي به ارزش هاي نيروي انساني در وزارت نفت ندارند و به تدريج اي نوع مديريت باعث سر خوردگي نيروهاي متخصص ميگردد ودر آينده شاهد وضعي نامناسب در اين وزارتخانه خواهيم بود (4519374) (alef-13)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۰:۵۳
یکی از دلایلی که به دلیل تحریم ها مجبور شدیم تولید بنزین را به پتروشیمی ها واگذار کنیم نظر آقای زنگنه در دوران قبلی وزارتشون مبنی بر توجیه ناپذیر بودن احداث پالایشگاههای بنزین بود . ایشون با طرحههای توسعه میونه خوبی ندارند ایشون با ورود تفکرات جدید به صنعت نفت میونه خوبی ندارن ایشون بشدت تمایل به خام فروشی دارند و توجیه شان هم این است که باید سهم بازار نفت را با تولید هر چه بیشتر پس بگیریم . یکی از دلایلی که الان صنعت نفت به دویست میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داره ناشی از قصور خود ایشون در برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در دوره های قبلی تصدی وزارت نفته وزارت نفت توسط آدمهای پر مدعا و پر هزینه و کم بازده اداره میشه . باید این حاکمیت فکری در این وزارت خونه شکسته بشه و برای این امر احتیاج به آدم وطن پرست و دلسوزی از جنسی غیر از جنس این جماعته . بگذریم که از بابت قصور ایشون در کرسنت کسی تا حالا یقه این آدم را نگرفته (4519388) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۲:۳۹
کاش همون سال 92، تفکر جلیلی رو انتخاب می کردیم تا کار کشور یک سره شود و آنوقت می دیدیم آقای نجفی درباره بشکه های خالی نفت چه می نوشت (4519395) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۱۷:۰۹
اگر این اتفاق میفتاد که الان بیچاره بودیم و یک بشکه هم نمیتونستیم بفروشیم! (4519763) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۶:۰۷:۲۴
چرا فرافکنی میکنید هر جرم در مرتبه خودش بایستی بدون توجه به فرد دیگر ارزیابی و رسیدگی شود (4520738) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۴۱:۰۹
راحتترین کار این است بیاییم برای کاری که نشده فرضیه سازی کنیم و بعدش شروع کنیم به تخریب الکی
سال 92 گفتن اگه جلیلی بیاد جنگ میشه، بعدش رهبری فرمودند که اینها همش دروغه
باز شما دروغی که برای رای آوردن اون زمان بهتون گفتن رو دوباره تکرار کنید
با این دید فقط باید امثال روحانی سرکار باشند بقیه فاجعه اند و باعث و بانی جنگند! (4520192) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۴:۱۵
حتي يك نفر از پرسنل نفت هم از ايشون راضي نيست. عدم رضايت كاركنان نفتي رو هم به ليست فوق اضافه كنيد (4519400) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۲۰:۴۴
کارکنان نفت که بالاترین حقوق و مزایا رو در کشور دارن خیلی زیاده خواه هستند اگه از وضع خودشون ناراضی باشن. (4519835) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۳:۰۰
شما هم بیا کارمند نفت بشید

محل کار من روی یک سکو چهارصد متری با دمای پنجاه درجه و رطوبت 90 درصد است. (4520391) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۲۳:۰۱:۳۹
آواز دهل شنیدن از دور خوش است. داخلش ما رو کشته بیرونش ملت رو. این آقا از وقتی اومد فقط از جیب کارمندان هزینه کرد و تا توانست همه چی رو قطع کرد. محض اطلاع اکثر وزارت خانه ها افزایش حقوق داشتند مثل دادگستری وزارت نیرو و بانکها(که حتی توی روزنامه ها هم انعکاس داشت ولی همین آقا مانع این افزایش در وزارت نفت شد (4521097) (alef-11)
 
دانشجوی دکترای اقتصاد نفت
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۷:۰۵
نه قطعاً نداریم 24 میلیون نفر تایید کردن که ایشان بهترین گزینه برای هدایت سکان این وزارتخانه است. (4519409) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۲۷:۰۶
یعنی 24 میلیون ننفر حسین فریدون را هم تاییدکرده اند؟یعنی 24 میلیون نفر آقای حسین فریدون را هم تایید کرده اند؟ (4519947) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۰:۴۹:۳۵
سرشماری کردی از همه اون 24 میلیون متوهم (4519998) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۶:۵۹:۳۲
از شما که ادعا می کنید دکترای اقتصاد نفت هستید بعید. دو نفر از بهترین اساتید اصلاح طلب اقتصاد (دکتر مومنی و دکتر راغفر) در رد برنامه های اقتصادی دولت امروز مصاحبه کردند. ما هم به روحانی رای دادیم اما این دلیل نمیشه در برابر ضعف شدید آقای زنگنه سکوت کنیم. لطفا رای مردم را مصادره به مطلوب نکنید.. (4520093) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۰:۰۳
قرارداد توتال هرقدر هم بد باشه بهتر از اينه كه كشور قطر گاز برداشت كنه ببره با پولش نيمار بخره به ريش ما بخنده
گفتگوی ورزش سه با نویسنده کتاب "باشگاه میلیاردرها"

قطری ها نیمار را برای اهداف سیاسی خریدند (4519424) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۴۸:۳۴
سلام
چرا جو؟
کارهای خیلی بهتری هم میشه انجام داد. نه قطر ببره نه توتال. خودمون ببریم.
راهشم هست.
تو زمان تحریم بسیاری کارها شد. اما متاسفانه این دولت ادامه نداد.
موفق باشید. (4520286) (alef-11)
 
Hong Kong
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۰:۴۸
چرا آقای مهندس زنگنه برای وزارت نفت مناسب نیست؟ چون دکان کاسبان تحریم رو جمع کرد (4519427) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۲۱:۲۷
نه بدلیل فاجعه کرسنت و جریمه ده ها میلیاردی ایران با اقدامات ایشان (4519712) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۲۲:۰۴
جریمه ای که میگید حاصل مدیریت جهانی دولت مهرورز بود که یکطرفه و بدون توجه به عواقبش قرارداد مذکور رو فسخ کردن. (4519838) (alef-3)
 
Indonesia
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۷:۳۱:۲۶
اگر زنگنه وزیر نمی شد آنجریمه به ایران تعلق نمی گرفت بر هم زدن قرارداد را می توان انجام داد ولی باید دلیل داشت ولی دولت با وزارت زنکنه آن دلیل را نابود کرد برای همین چاره ای ججز جریمه ایران باقی نمی ماند این را شما باید بفهمی که از قرار معلوم اراده ای برای فهم آن وجود ندارد (4521280) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۰۰:۱۳
جریمه که بخاطر بر هم زدن قرار داد توسط دولت ... بود ! (4519929) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۴:۲۶:۳۹
نمی خوانند و نمی فهمند٬ فقط مثل طوطی تکرار می کنند! (4520072) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۰۷:۱۸
فقط همینو بلدی؟دیگه حرف تازه ای نداری ؟

عزیزم!بدون تعصب نظر بده.
باید به سمت جوانگرایی و کارامدی حرکت کنیم. (4519747) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۰:۴۲:۲۵
ببینم میشه این دکان را جمع کنید ...یک روز تا خالا توی صنعت نفت کار کردی که ببینب به چه حال و روزی افتاده ؟ یک فاجعه در حال شکل
یری است با کسی که اصلا نیروی انسانی نفت را قبول ندارد (4519992) (alef-13)
 
از پژوهشگاه صنعت نف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۰۱:۱۸
به دلیل نارضایتی شدید نیروی انسانی. انتساب حداکثری نیروهای بازنشسته. نادیده گرفتن نظرات کارشناسان فنی این وزارت خانه و . . . (4520095) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۲۸:۰۸
کاسبان فعلی وزارت نفت روزنجانی روسفیدکرده اند صداش بعدادرمیاد (4520262) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۱:۲۱
متاسفانه پروژه ان جی ال خارگ که نزدیک به یک ونیم میلیارد دلار هزینه شده از سال ۹۲ معلق مانده بدستور زنگنه که روزانه ۲۰ میلیون گاز میسوزد (4519429) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۵۸:۳۰
به خاطر مشکلاتی که آقایون اصول گرا هر روز در تمام قوا ایجاد می کنند زنگنه هم محافظه کار شده و شرایط واگذاری آنقدر سخت شده که کسی جرات سرمایه گذاری را ندارد (4520225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۰۴:۵۶
فلات قاره به عنوان کارفرمای این طرح با نظر شما موافق نیست! حداکثر 400 میلیون یورو هزینه شده (4520231) (alef-11)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۳:۱۰
با سلام

کارنامه ایشان نه در صنعت نفت منفی است بلکه در پتروشیمی بسیار خراب می باشد .
واحدهاییکه ایشان در دوره اصلاحات خریداری نمود بسیاری از آنها زیانده می باشند و
تعداد دیگری نیز با پول فروش گاز مایع امور خود را می گزرانند . یعنی گاز مایع که از چاه خارج می شود به جای اینکه هزینه مدرسه و راه و بهداشت و... شود هزینه کارخانهای می شود که آقای زنگنه خریداری کرده است . در بعضی از موارد هزینه تولید به قدری بالااست که اگر حقوق کارذکنان را بدهند و در خانه باشند نیز هزینه کمتری به جامعه و کشور وارد می شود .
در طول چهار سال گذشته با به کار بر گرداندن معاونان باز نشسته کار و روش بیست سال قبل تکرار شد نیروهای توانمند خارج و حتی برای رستوران باز نشسها برگشت داده شدند .
پروژها بعد از 4 سال هنوز در خط تولید نمی باشد و... (4519433) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۴:۱۷
خدمات آقای زنگنه در بازگشت به بازار نفت ستودنی است او یک سیاستمدار نفتی هست. اگر چه برخی از عملکرد او ضعیف بوده است مانند استفاده از افراد با تجربه کم در صنعت نفت در جایگاههای مدیریتی. همچنین عدم توجه به نظرات کارکنان نفت و اعمال یکجانبه نظرات خویش. نارضایتی کارکنان نفت از لحاظ حقوقی و عدم تعیین تکلیف کارکنان قراردادی. (4519436) (alef-11)
 
کارمند نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۰۵:۴۸
سلام

این اقا فقط خام فروشی بلده
وضعیت نیروی انسانی واقعا نگران کننده است.
اجرا نکردن ماده 10
امار کشته های صنعت نفت ببینید.
ایمنی به کمترین حد خودش رسیده
قراردهای مشکل دار در دوران وزارت ایشون بوده
این اقا فقط ادعا دارد وگرنه بار رو دوش کارمندای نفت تو بیابون ها و مناطق عملیاتی هست.
خدا کند نمایندگان کمی تفکر کنند. (4519453) (alef-11)
 
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۱۴:۴۷
چون صادرات نفت بعد اومدن ایشون به میزان قبل تحریمها رسیده و همچنین الان در بردا
شت گاز با قطریها برابر هستیم ایشون مناسب نیستند (4519476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۳۵:۲۳
برادر گرامي هر كس ديگر هم جاي ايشان بود همين نتايج حاصل ميشد . حال بايد ديد نقاط ضعف ايشان چيست كه اكثر متخصصان نفت و نيروي انساني وي را مالامال از ضعف ميدانند (4519784) (alef-11)
 
کاظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۲۸:۳۱
انصاف هم خوب چیزیه واقعا شخصی به تخصص ایشان و عملکردی بهتر از ایشان در دوره وزارت اشخاص مختلف از اول انقلاب داشته ایم . (4519503) (alef-3)
 
کارمند نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۰۳:۴۴
بله در 28 سالگی با مدرک عمران معاون وزیر فرهنگ و ارشاد میشدی هم بعد از 30 سال صاحب تجربه و تخصص می شدی. آقای زنگنه بعد از 12 سال وزارت بر کرسی نفت چیزی از اصطلاحات بالادست و پایین دست وزارت نفت نمی داند. (4520097) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۳۲:۰۶
زنگنه بایدبرود به دلیل:
دیکتاتوری،عدم توجه به نظرات کارشناسی،
آمارسازی،
نابودکردن منابع انسانی نفت،
بکارگیری نمایندگان ادوارقبلی مجلس درهیات مدیره هاومسولیت های کلیدی
نابودی صندوقهای بازنشستگی نفت وشرکتهای زیرمجموعه آن باانتصاب فردی نالایق وناکارابرریاست آن و.....، (4519511) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۳۵:۵۷
قاسم رستمی خوبه برای شما با احمدی نژاد (4519515) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۰۴:۵۷
رستم قاسمی داداش. البته ایشون هم از مدیران فعلی زنگنه اند. آقای زنگنه خوب بلده چطور آدم بخره. (4520098) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۴۳:۴۷
بهترين اتفاقات نفت كشور زمان ايشون رقم خورده (4519530) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۰۷:۰۹
تغییر ساختار وزارت نفت یا در واقع تخریب ساختار وزارت نفت در سال 78
امضای قرار دادهای بای بک که الان خود ایشان و معاونانش در رد آن صحبت می کنن
کمترین قیمت نفت
نارضایتی نیروی انسانی
منظورت ایناست؟ (4520101) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۱:۰۰
لابد جناب قاسمي مناسبه كه در دوران وزارتش دكل هاي نفتي يكي يكي مفقود مي شد؟!!!! (4519543) (alef-3)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۳:۳۵
جالبه که تمام این تحلیل هنوز هم کینه قراداد توتال رو دل داره! (4519547) (alef-3)
 
حسین
New Zealand
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۶:۵۷:۲۳
ممنون از این متن کارشناسانه و بدون در نظر گرفتن مسایل غیر فنی . اگر موارد دیگر رو هم به ضعفهای ایشون اضافه کنیم بدون شک یکی از گزینه های بسیار ضعیف برای یکی از مهمترین وزارتخانه های کشور هستند. بعنوان مثال نیمی از وقت ایشون صرف پیدا کردن مساله ای جهت کوبیدن دولت احمدی نژاد میشه. جناب زنگنه گرامی، از اون دولت بیش از چهار سال گذشته،، ایا بهتر نیست بیشتر وقت شما صرف حال بشه تا گذشته؟ (4519548) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۲۰:۴۳
آقای مهندس زنگنه ، ( هرگز و هرگز و هرگز و ..... ) بر اساس شایستگی ها و توانایی هایش به پستی گمارده نشده است و طی نزدیک به سی سال وزارتش دریغ از یک کار زیر بنایی و ماندگار برای نظام و مملکت و ملت ایران و البته در عوض تحمیل خسارتهای افسانه ای به بیت المال و اعتبار کشور در دنیا . (4519578) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۱۲:۴۲
مسلمون باید با علم و آگاهی و با انصاف نظر بده. نمی دونم چند سالتونه و یا چقدر اطلاعات دارید. ولی بهتره برید بررسی کنید. خواهید دید که از معدود مدیران جمهوری اسلامی که تمام کارهایش ظرفیت سازی و ایجاد زیربنا بوده همین آقای زنگنه است.
اینکه در جناح سیاسی مطلوب شما نیست دلیل خوبی برای کوبیدن ایشان نیست. (4519754) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۹:۴۱:۲۴
سن من ۵۷ سال است و سرسوزنی به هیچ گروه و دسته و طیف سیاسی " وابستگی و ارادت و اعتماد و اطمینان و باور و ..... " ندارم و تمام مشکلات کشور را هم از برکت وجود انها میدانم و تائید یا تکذیب غیر واقعی افراد را مغایر با اخلاق و انسانیت میدانم . (4520955) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۵۶:۴۹
برای بالا بردن اگاهی شما لازم به یاد اوری است که شرکت مپنا بزرگتریت شرکت مادرتخصصی کشور در زمینه نیروگاه ها در زمان وزارت ایشون در وزارت نیرو بوجود اومد و بسیاری از ساختارهای اقتصادی دیگر....... (4520221) (alef-11)
 
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۷:۲۹:۰۱
سلام متاسفانه باید امثال این آقا بیان و برن تا مردم بفهمن چه اشتباهی کردن!! (4519588) (alef-3)
 
اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۸:۳۵:۰۴
آفت اصلاح طلبی مدیران کارگزارانی هستند.چرا خاتمی پیروز ۷۶شد؟فقط بخاطر نه گفتن به کارگزاران سازندگی (4519665) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۸:۴۶:۰۸
من یک کارمند نفت با 27 سال سابقه در مناطق عملیاتی هستم
زنگنه با مدیریت غلط باعث هدر رفتن نیروهای نخبه نفت شده است به طوریکه بیشتر کارکنان شاخص در حال فرار به شرکتهای نفتی خارجی هستند

دوم استفاده از مدیران نالایق در شرکتهای زیرمجموعه نفت که البته این مورد در بیشتر وزارتخانه ها مرسوم است (4519676) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۰۴:۲۰
جناب من کاری به این مقاله و دیگر مقالات شما ندارم(که دائما در مخالفت با ایشون مینویسید) ولی بسیاری از ادمهایی که منافعشون به خطر افتاده رو میشناسم که با اقای زنگنه مخالف میکنن و وضعیت قبل 92 رو هم دیده ام به همین دلیل معتقدم زنگنه بهترین گزینه ممکنه به هر حال مجلس بزودی تصمیم میگیره امیدوارم بعد رای مجلس هم شما و ما و همه به رای مجلس احترام بگذاریم و از حمله به وزیر خودداری کنیم.(حالا ایشون باشه یا هر کس دیگه)
ا (4519695) (alef-11)
 
کارمند شرکت ملی نفت و کارشناس ارشد مخازن هیدرو کربوری با 8 سال سابق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۲۲:۱۶
به پیر به پیغمبر ما با روند قبل هم مخالفیم. سوال ما اینه که چرا در یک وزارت خانه تخصصی غیر از شهید تندگویان هیچ یک از وزرای جمهوری اسلامی متخصص نفت نبوده یا از این وزارت خانه انتخاب نشده اند؟ فرقی بین غرضی, قاسمی و زنگنه نیست. (4520117) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۶:۴۸
اون دیگه تشخیصش با رئیس جمهوره دوست عزیز (4520611) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۹:۵۱:۰۳
همه نفتی ها مهندس زنگنه را پدر نفت ایران می شناسند آقای نجفی می فرماید چه تخصصی دارند؟ (4519733) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۱۵:۲۴
اتفاقا برعکس، ایشان مناسب ترین فرد برای این پست هستند! (4519759) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۰:۴۱:۳۸
قطعا لایقترین مدیر اجرایی کشور در حال حاضار اقای زنگنه است واین مقاله صرفا به خاطر حرفهای حقی است که ایشان اظهار میدارد که به مذاق تندروها خوش نمی اید ویکی هم مبارزه با رانتخواران فاسد منتصب به مافیای قدرت وثروت (4519791) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۱:۲۲
عوارض تبلیغات یک مدیر سیاسی. (4520452) (alef-11)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۱:۳۲:۵۳
زنگنه واقعا یک ژنرال است
جای ژنرال در نظام است نه صنعت لطفا این دلایل را با دقت بخوانید فقط نگاه یک ژنرال می تواند این مشکلات اساسی را در اساسی ترین بخش مملکت برای آن ایجاد کند:

بزرگترین مشکل مملکت ما یعنی خام فروشی مستقیم و غیر مستقیم به مدیریت ایشان بازمیگردد
جالب است که بعضی از دوستان به مشکلات کوچک توجه می کنند اما بزرگترین مشکلات را نمیبینند
دومین مورد بی مهری ایشان نسبت به نخبگان است البته هر انسان ناتوانی را در جایگاه مدیریت قرار دهید چنین اتفاقی میافتد
سومین مورد عدم توجه به داخل و تواناییهای متخصصینی است که 5 سال در تحریمها تولید نفت را افزایش دادند و پیشرفتهای بسیاری در این صنعت ایجاد کردند.هر چند بنده با سرمایه گذاری خارجی تکنولوژی محور مخالف نیستم اما در قرارداد توتال هیچ بند انتقال تکنولوژی وجود ندارد و سرمایه ی وارد شده ی آن نیز بسیار ناچیز است.
مشکل بعدی سهام دار بودن خاندان ایشان در بسیاری از شرکتهای بزرگ است که سود مبتنی بر خام فروشی دارند
مشکل بعدی عدم ایجاد اشتغال مناسب و پایدار برای جوانان با توجه به ظرفیت نفت در ایران است.
و هزاران مشکل دیگر که اگر با شرکت نفتی ها یک هفته نشست و برخاست داشته باشی (برای اعتمادسازی) به شما خواهند گفت. (4519848) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۹:۱۶:۴۷
رستم قاسمی که ژنرال بود خوب بود الان به زنگنه که رسیده بد شده؟ (4520922) (alef-3)
 
فرهاد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۲:۳۰:۰۵
خدا شاهده ه ه ه ه من در دوره احمدی نژاد تو پالایش پخش کار می کردم,اوضاع وحشتناک خراب بود.تمام مدیران ارشد می گفتن فقط زنگنه می تونه صنعت نفت و نجات بده..من فقط اسمشو شنیده بودم....واقعااااااا ژنرال برازندشه. (4519903) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۲:۴۰:۰۳
ایا اعلام خطاهای مسئولان در دولت نهم و دهم را می توان بعنوان دفاع از عملکردهای قریب به سی سال وزارت اقای مهندس بیژن نامدار زنگنه پذیرفت . (4519911) (alef-11)
 
على
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۲۳:۰۰
بعنوان يك مدير بازنشسته صنعت نفت در بخش فنى آقاى زنگنه را در حال حاضر بهترين گزينه براى وزارت نفت ميدانم هرچند كه در گذشته با برخى تصميمات ايشان موافق نبوده ام. (4519944) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۲۳:۲۷:۱۶
انتخاب جناب زنگنه به عنوان وزیر نفت اوج عزت و اقتدار این وزارتخانه است (4519948) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۰:۳۳:۵۵
کاش حداقل وزرای نفتی قبل از ایشان را ندیده بودیم ، تا حرف شما باور پذیرتر باشد ،
کرسنت هم طنز تلخی است که نمی دانم چرا در هشت سال دولت قبل کسی پیگیری نمی کرد . (4519984) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۰:۵۰:۳۳
فقط امتیازات را عشق هست (4520000) (alef-3)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۱:۵۵:۵۰
بهترین گزینه در ایران از بین خودی های حکومت اقای زنگنه هستند البته از بین مردم نخبگان زیادی وجود دارند که متاسفانه در حال هدر رفتن میباشند کاش روزیحکومت بفهمد قدرت ومشروعیتش از مردم است نه از اقوام وخواص (4520047) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۷:۵۸:۲۶
لابد قاسم رستمی مناسب است یا میرکاظمی (4520149) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۴۵:۵۴
انتصاب های زنگنه در پتروشیمی فاجه بار بوده واقعا نهادهای نظارتی کجا هستند که حداقل سوابق مدیران انتصابی را بررسی کنند (4520199) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۹:۰۳:۲۰
فقط یک نکته از هزار نکته این متن پر از مغلطه شما این است که شما سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری برای اینده بعد از 25 سال رو از سود این قرار داد کم می کنید در حالیکه این 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری مربوط به قرار داد بعدی می باشد. (4520230) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۰:۲۷:۵۹
وقتی در دایره تنگ خودی ها ظرفیت(این ظرفیت با مال جلیلی فرق دارد!) و استعدادها در همین حد هستند همین می شود. حرافی و وعده دادن و جنگ زرگری پیش از انتخابات و بعد ... (4520342) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۱:۰۶:۳۰
زنگنه وزیر نیرو هم بود هیچ کاری جز خرابکاری نکرد (4520376) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۸:۲۷
خدا کند قیمت نفت انقدر مفت شود و 1 دلار بیشتر شوذ تا ببنیم این مدیران پر ادعا که با پول نفت مدیریت می کنند کجا را می توانند مدیریت کنند ؟ (4520491) (alef-3)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۳:۱۶:۴۳
کسی نیست به این آقایون مدافع زنگنه بگه اگه فروشی هم هست نه بخاطر عملکرد زنگنه هست بلکه بخاطر عملکرد موفق دکتر ظریف و برجام هست و الا زنگنه جز یه مشت افکار منسوخ یخ زده و تحمیل هزینه های زیاد به این مملکت چیزی نداره (4520512) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۸:۰۸
نمایندگان حامی زنگنه، کارمند آقای وزیر شده اند/ از مجلس به وزارت نفت با حمایت سرسخت از زنگنه! (4520674) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۴۱:۰۶
پیشنهادم به آقای روحانی، اگر منافع ملی را بر جناحی ترجیح می دهید و تحمل و ظرفیت فکر مخالف را دارید آقای غرضی را برای سرپرستی وزارت نفت دعوت کنید (4522980) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.