نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 153175
عذرخواهی زيباكلام از کشورهای عربی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۰۶
صادق زیباکلام گفت: من از ۳ میلیون افغانی به خاطر ظلم هایی که به آن ها می کنید، معذرت خواهی می کنم؛ من از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خاطر بی احترامی های شما معذرت خواهی می کنم؛ شما باید ادب را در برابر آن ها رعایت کنید؛ شما از قادسیه می سوزید؛ از اعراب کینه دارید به خاطر این که اسلام را برای شما آورده اند.

به گزارش دانشجو ، در جلسه ای که بعد ازظهر دیروز به همت بسیج دانشجویی دانشگاه قم در سالن شیخ این دانشگاه برگزار شد، دکتر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران به عنوان مهمان این برنامه دعوت شده بود تا در رابطه با این که «چرا علوم انسانی اسلامی نمی شود؟» بحث و گفتگوی آزاد انجام شد.

این مراسم که با تاخیر به دلیل دیر رسیدن مهمان برنامه برگزار شد، با حاشیه هایی همراه بود که به آن ها می پردازیم.

پس از حضور زیباکلام در محل سخنرانی از این که کسی به عنوان مخالف نظرات و عقاید خود وجود ندارد، ابراز شگفتی و تعجب نمود، چرا که می توانست بدون حضور مخالف و به صورت مستقیم، به ارائه نظرات خود در رابطه با مسئله ای خاص بپردازد.

زمانی شگفتی استاد به حد بالای خود رسید که در اواسط جلسه بسیج دانشجویی دانشگاه قم را قدرتمند و پرجذبه دانست؛ چرا که در مقابل خود شخصی را به عنوان مخالف دعوت نکرده و با این شرایط مجوز از قسمت های مختلف دانشگاه دریافت کرده است.

زیبا کلام ابتدای بحث خود را به مدت ۴۵ دقیقه به تاریخچه انقلاب فرهنگی و چگونگی شکل گیری آن پرداخت.

وی با بیان اینکه در اواخر سال ۵۸ این بحث جدی شده و در تیرماه ۵۹ دانشگاهها بسته شد، گفت: سه گروه برای انقلاب فرهنگی هم عقیده بودند که اول گروهی از اساتید فنی دانشگاههای تهران که در ابتدای راه جا ماندند و گروه دوم عده ای از سیاسیون بودند که مخالف حضور دانشجویان و اساتید حامی گروههای ضد انقلاب در دانشگاهها بودند و تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید را اخراج کردندند.

زیبا کلام گروه سوم را افرادی عنوان کرد که اسلام را دین جامع و کامل می دانستند و این گروه سازنده و شاکله اصلی انقلاب فرهنگی بودند.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی برای پنج نفر به نام های سروش، شریعتمداری، فارسی، ربانی و شمس آل احمد احکام جداگانه صادر کرد تا کارهای انقلاب فرهنگی را به سر انجام برسانند، تصریح کرد: پس از گذشت سه سال علوم غیرانسانی در دانشگاهها بدون تغییر بازگشایی و علوم انسانی بدون نتیجه ماند. درگیری بین اعضای شورای انقلاب فرهنگی و دانشجویان مسلمان و خط امام و انقلاب به دلیل عدم تغییر در علوم انسانی بالا گرفت و با میانجی گری هاشمی رفسنجانی، زحمات و تلاش های دانشجویان خط امام و انقلاب بی نتیجه ماند و به دستور امام مطالب علوم انسانی قبل از انقلاب با تغییر اندکی در دانشگاهها دوباره راه اندازی شد.


این تحلیل گر مسائل سیاسی در پایان صحبت ۴۵ دقیقه ای خود توصیه ای به کسانی که دنبال اسلامی کردن علوم انسانی هستند، نمود که باعث اعتراض چند تن از دانشجویان شد.

زیباکلام گفت: کسانی که می خواهند این علوم را اسلامی کنند، بررسی کنند که آیا علوم انسانی، اسلامی شدنی هست یا خیر؟

وی در ادامه گفت که من معتقدم که طرح اسلامی شدن علوم انسانی دقیقا یک مسئله سیاسی است و هر وقت علم با سیاست درگیر شود به دره می افتد. بخش قابل توجهی از کسانی که دنبال اسلامی کردن علوم انسانی هستند، مشکلاتشان با دانشگاه است.

در پاسخ به این سوال، یکی از دانشجویان دختر اعتراض کرد و گفت: کسانی که در کشور به دنبال اسلامی کردن علوم انسانی هستند، دیدگاهی کاملا علمی دارند و با مسائل حاشیه ای سیاسی، دنبال این کار نیستند.

این دانشجوی یک اشکال دیگری به سخنران جلسه گرفت و بیان کرد که متونی که در علوم انسانی دانشگاه ها تدریس می شود، برگرفته از نظرات متفکران غربی است و هیچ سنخیتی با مبانی اسلامی ندارد و حتی از نظرات متفکران اسلامی نیز به صورت محدود استفاده نشده است.

در قسمت دیگری از صحبت های سخنران، مطالبی مطرح و سوال شد که اعتراض عده ای دیگر از دانشجویان را به همراه داشت.

زیباکلام گفت: ۳۰ سال از انقلاب گذشته است، چرا علوم انسانی غربی را اسلامی نکردید و چه کسی جلوی شما را گرفته بود.

دانشجویان در اعتراض به این سوال خاطرنشان کرد: هشت سال سازندگی، هشت سال اصلاحات و به اضافه هشت سال جنگ کشور را در مسائلی قرار داد که فرصتی برای این کار نبوده است و در آن زمان افرادی از همفکران شما مانع از تحقق این کار می شده اند.

زیباکلام با قبول این جواب گفت که چرا در هفت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد کاری را از پیش نبرده اید؛ که یکی از دانشجویان پسر از میان جمعیت بلند شد و گفت: با ساختاری که شما در دوران گذشته در نظام آموزشی کشور درست کرده اید و اکنون در راس دانشگاه تهران به عنوان یکی از مسئولان قرار دارید، مانع از این حرکت شده اید.

زیباکلام در پاسخ به جواب قاطع دانشجو ، طیف مقابل تفکرات خود را محکوم به بی بینشی کرد و گفت: من در هشت سال اصلاحات در جلسات مختلفی در خارج از کشور در کنفرانس و گفتگوهای مختلف شرکت داشته ام، ولی شما تا بحال چند جلسه و کنفرانس و همایش و مراسم برای موشکافی مسائل سیاسی روز کشور داشته اید.

مهمان برنامه در بخش دیگری از صحبت هایش وقتی که فشار اعتراضات به دیدگاه هایش را زیاد دید، شروع به گفتن خاطره ای از سال ۷۸ نمود و به عنوان اعتراف آن را مطرح کرد.

وي گفت: من در سال ۷۸ در اوج حوادث دوم خرداد و چند روز پس از ۱۶ آذر در دانشگاه تربیت مدرس از طرف اصلاحات در مقابل نبویان، به عنوان جناح مخالف در برابر هم قرار گرفتیم.

در آن جلسه من برای اولین بار در میان دانشجویان حاضر در جلسه گفتم که می خواهم اعتراف کنم، و حلالیت بطلبم. اگر در این جمع کسی از خود و یا بستگانش در جریان انقلاب فرهنگی صدمه دید من را ببخشد و در دفاع از خود به عنوان متهم یک جمله می گویم که فکر می کردم با همه وجود خدمت می کنم. من شجاعت دارم می گویم که اشتباه کردم و اگر بعدها هم اشتباه کنم، می گویم.

کاش شجاعت خود را برای بالابردن سطح علوم سیاسی در دانشگاه ها خرج می کردید

یکی از دانشجویان در مقابل این شجاعت مهمان جلسه گفت: ای کاش شما شجاعت خود را برای بالابردن سطح علوم سیاسی در دانشگاهها خرج می کردی نه صرف اعتراف!

در بخشی از برنامه که مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه قم برای تشکر از حضور سخنران در پشت تریبون قرار گرفته بود، در جواب این خاطره زيبا كلام گفت: همانطور که از افکار ده سال گذشته خود پشیمان شده اید، انشاالله ده سال آینده از افکار امروز خود پشیمان می شوید.

در قسمت دیگری از این برنامه یکی از دانشجویان در جواب این شبهه زیباکلام که وجود اختلاف در مسائلی مانند ولایت فقیه در بین علما وجود دارد و آن را مانند اختلاف نظر اندیشمندان غربی دانست، گفت که اختلاف علمای اسلام در اصول نیست، بلکه در فروع با هم اختلاف نظر دارند و این، آزادی اسلام را در بیان نظرات و دیدگاهها را می رساند. مهمتر این است که تمام اسلام شناسان در اصول با یکدیگر هیچ مشکلی ندارند.

یکی از دانشجویان دختر که از شدت کوچک شمردن قرآن و اسلام در برابر دیگر کتب و ادیان آسمانی که توسط زیباکلام بیان شده بود، طاقت نیاورده و با صدای بلند خطاب به مهمان برنامه گفت: شما نباید اسلام را با این دین های تحریف شده مقایسه کنید و شان و منزلت قرآن را به اندازه این متون تحریف شده پایین بیاورید.

سخنران در پاسخ گفت: اندیشمندان غربی نمی دانند که مسیحیت تحریف شده است، ولی یک دختر دانشجو در قم که رشته غیر علوم انسانی می خواند، از این مطلب آگاه است!

دکتر زیباکلام که تمام دیدگاه های خود را در مقابل دانشجویان با اعتراض و پاسخ مواجه دید، در پایان جلسه مطلبی را بیان کرد که با اعتراض همگانی دانشجویان مواجه شد.

وی گفت: من از ۳ میلیون افغانی به خاطر ظلم هایی که به آن ها می کنید، معذرت خواهی می کنم؛ من از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خاطر بی احترامی های شما معذرت خواهی می کنم؛ شما باید ادب را در برابر آن ها رعایت کنید؛ شما از قادسیه می سوزید؛ از اعراب کینه دارید به خاطر این که اسلام را برای شما آورده اند.

يكی از دانشجویان با چهره ای افروخته خطاب به سخنران گفت: به خاطر چه چیزی کشور و میهن خود را می فروشید؛ شما ۳۰۰ هزار شهیدی که بدليل خیانت آن ها به ما رسیده است را به چه چیزی می فروشید؛ به سادگی تاریخ را زیر سوال برده و قراردادهای جزایر را به فراموشی سپرده اید و حامی کشورهای عربی شده اید.

این صحبت حق طلبانه دانشجو مورد تشویق همه حضار قرار گرفت.

این برنامه پس از صحبت های جنجالی ای اتفاق افتاد به پایان رسید و در پایان جلسه دانشجویان به بیان دیدگاهای خود نسبت به جلسه پرداختند.
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۴:۱۰:۵۶
نقش عربها در گسترش اسلام مثل حشره هایی می مونه که گرده یه گل رو به سرزمین دیگهای می برد نه بیشتر و اعراب فقط اسلامو بهایران اوردن این ایرانیها بودن که با تمدن خودشون حقیقت اسلامو راعینیت بخشیدن (763462) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۸:۱۶:۴۶
عذر خواهی جناب دکتر از افغانها و اعراب به چه خاطر بوده واقعا بیداست (763541) (moderator18)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۰۹:۵۷:۰۳
من خوزستانی هستم اما عرب نیستم.
من با معذرت خواهی موافقم.
قبول دارم که اعراب چشم داشت به سرزمین ما دارند و به همین خاطر عراق به ایران حمله کرد . اما ما اجازه نداریم که در مقابل نژاد پرستی کنیم . در نظر اول که اعراب را حشره خوانده بخوبی این نژاد پرستی مشهود است.
تو دنیا خیلی از اقوام به دیگر اقوام حمله کردند و کشتارهای عظیمی را براه انداختند از جمله ما ایرانی ها نادر شاه ، خشایار شاه ،محمد خان قاجار از نمونه ها هستند . حمله مغول به ایران نیز خونبار بود . اما آیا حمله اعراب صدر اسلام به ایران اینچنین بود . چند شهر را به آتش کشیدند ؟ صدام و قذافی بکنار چون به مردم خودشان هم رحم نکرند .
اما افغان ها ،یک نمونه میگویم ما بچه های آنها را هرچند از مادر ایرانی از تحصیل محروم کردیم . ما میتوانستیم با گرفتن هزینه اجازه تحصیل در مدارس خود را به آنها بدهیم اما اینکار را نکردیم . ما به افغانهایی که زن ایرانی دارند بایستی تابعیت ایرانی بدهیم (حداقل برای بچه های آنها) این کار ما صحیح نیست. (763726) (moderator18)
 
محمد رضا
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۱:۰۱:۳۹
این که اسلام آوردن ایرانیها را به حمله اعراب نسبت بدهیم خیلی حرف غلطی است،زیرا اولا اعراب به قصد مسلمان کردن کشورها به آنها یورش نبردند بلکه برای غارت اموال دیگر ملتها بوده ،اعمالی که آنها انجام داده اند و در تاریخ مکتوب است دلیل آن است،و در اصل بنا به روایتی که از معصوم رسیده هیچ مسلمانی حق شرکت در جنگی که امام معصوم رهبر آن نباشد را ندارد مگر برای دفاع از سرزمین اسلامی در ثانی مسلمانی مردم ایران و پذیرفتن اسلام واقعی به واسطه مهاجرت امام زادگان به ایران بوده که مردم ایران با هم نشینی با این بزرگان به حقیقت اسلام پی بردند و به آن ایمان آوردند. (763917) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۱:۱۶:۴۰
همه جای دنیا 2+2میشه 4.تو علوم اسلامی هم نمیشه 5!همون چهاره!به نظرمن تو علوم انسانی هم زیاد فرقی نمی کنه.چرا همین علوم انسانی غربی تو کره جنوبی وژاپن وترکیه وبرزیل وهند جواب میده؟فقط تو ایران جواب نمیده؟ (763952) (moderator18)
 
علی و.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۱:۲۲:۵۳
با تجربه ای که در کلاسهای ایشون دارم و شناختی که از زندگی و عقاید ایشون دارم، میدونم 80 درصد حرفاش برخلاف عقاید واقعیشه و اتفاقا برخلاف ظاهرش به خیلی از مقیدات مذهبی پایبنده.

ولی مهمترین دغدغه آقای زیباکلام اینه که به طرف مقابل(خصوصا دانشجو) بگه توانایی "استدلال"تو زیاد کن و بدون علم حرف نزن و شعار نده، وگرنه من میتونم چیزی رو که خودم هم بهش اعتقاد ندارم به تو بقبولونم.

به پاسخش به اون دانشجویی که به تحریف مسیحیت اشاره کرده دقت کنید! همینطور سایر پاسخهاش. (763967) (moderator21)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۳:۱۱:۲۳
عذرخواهی دکتر زیباکلام، نشانه ای از آزاد اندیشی و شجاعت روشنفکرانه اوست! (764203) (moderator18)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۳:۵۴:۳۱
من با دکتر زیبا کلام موافقم ما نمیتونیم علوم انسانی رو اسلامی کنیم (764287) (moderator18)
 
حسین
United Arab Emirates
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۴:۰۰:۱۳
سلام
من یه ایرانی هستم که بدلیل زندگی در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، اهمیت زیادی برای این موضوع قائل هستم.
آقای زیبا کلام تنها ایرانی بود که بعنوان کارشناس در شبکه الجزیره به خوبی در مقابل کارشناس اماراتی و کویتی از حق ایران در جزایر مورد مناقشه دفاع کرد. حکایت این دانشجویان هم مثل اینه که توی خونه خودشون بهشون زور اومده. زیبا کلام کارش درسته. (764302) (moderator18)
 
user
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۱۴:۴۴:۱۱
من دکتر را ستایش می کنم و به وی احترام می گذارم.گذشت زمان خیلی چیزها را ثابت می کند. عزیزان (764373) (moderator18)
 
لیلا
Netherlands
۱۳۹۱-۰۲-۱۲ ۲۲:۲۹:۵۸
روشنفکری یعنی اینکه مثل همه انسان های دیگر آدم با موج جلو نرود. انصافا از این بابت استاد زیبا کلام یک روشنفکر است. در حالیکه همه به سر افغان ها میزنند او از آنها دفاع می کند؛ در حالیکه همه دارند به اماراتی ها ناسزا می گویند او می گوید به اعراب به بهانه سه جزیره توهین نکنیم.روشنفکر یعنی دیدن زوایایی که خیلی های دیگر نمی بینند. در حالیکه خیلی ها بدنبال اسلامی کردن علوم انسانی هستند او دارد می گوید اگر اینکار شدنی بود در آن سه سال انقلاب فرهنگی شده بود. من هم برنامه مناظره دکتر زیباکلام را با دو تن از اعراب در شبکه الجزیره دیدم. و او خیلی محکم از حق حاکمیت ایران بر جزایر دفاع کرد بدون آنکه توهینی به اعراب کند.بنظر من از خیلی از مسئولین مستدل تر و اصولی تر از منافع ایران دفاع کرد. (764987) (moderator18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.