نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459671
کاهش نرخ بیکاری خوزستان در سال 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: نرخ بیکاری استان بر اساس طرح اشتغال از 13.1 درصد در سال 92 به 10.9 درصد در سال 95 کاهش پیدا کرده است.

‌به گزارش ‌ایسنا، امید حاجتی در شورای اداری استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی که شامگاه چهارشنبه، 16 فروردین‌ماه در سالن جلسات شهید هاشمی استانداری برگزار شد، با اشاره به مصوبه اخیر دولت برای حل مشکلات استان، اظهار کرد: آخرین مصوبه هیأت دولت برای استان خوزستان، پنج موضوع آب، برق، فاضلاب، گرد و غبار و همچنین طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی را شامل می‌شود که باید از هیأت دولت بابت چنین مصوبه‌ای قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: در خوزستان از اواخر سال ۹۲ که سیاست‌های مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد این سیاست‌ها به عنوان یک سند بالادستی مورد توجه قرار گرفت و در خوزستان علاوه بر اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی در سطح ملی که انجام شده یک برنامه اقدام و عمل یک ساله در راستای قانون بودجه سال ۹۵ تدوین کردیم.

حاجتی افزود:  برنامه یک ساله اقدام و عمل استان خوزستان در  هفت محور تعریف شد و در قانون بودجه  95 ردیف‌های جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفته شد که شامل ۷۱ طرح بازسازی و نوسازی، ۶۴ طرح تکمیلی و ۵۹ طرح جدید بوده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خوزستان بیان کرد: در این برنامه یک ساله شناسایی و ساماندهی واحدهای نیمه فعال و راکد  100درصد، ‌بحث پرورش ماهی در قفس 50 درصد پیشرفت و خارج کردن خودروهای فرسوده مورد توجه قرار گرفته است.

حاجتی گفت: همچنین ناوگان حمل و نقل شهری ۵۷ درصد پیشرفت داشته است. بهره‌برداری از سواحل جنوبی کشور، توسعه اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری‌های نوین از جمله عملکردهای استان خوزستان در راستای ستاد ملی اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی با اشاره به بحث برنامه میان مدت پنج ساله اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: 6 طرح ملی در قالب 12 برنامه پیش بینی و تنظیم شد که در این زمینه از 115 پروژه ملی، 111 پروژه نظیر این پروژه‌ها در نظر گرفتیم که به ۳۱ دستگاه اجرایی مربوط می‌شود و در مجموع حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی در سال اول این برنامه داشته ایم.

حاجتی اظهار کرد: خوزستان بر اساس طرح‌ها و ایده‌های مدیران استانی خود، اقداماتی را همسو با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری ارائه و انجام داده است که می‌توان به فعال شدن بندر شادگان، بندر سجافی هندیجان، تقویت حوزه گردشگری با اولویت توسعه زیرساخت‌های گردشگری آبی، تدوین سند بسته حمایتی ارتقای معیشت مرزنشینان استان خوزستان، تأسیس ۵۲ شرکت دانش بنیان، شناسایی ۴۰۸ فرصت سرمایه‌گذاری در هشت بخش و برگزاری دو همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کیش و شهر اهواز ‌اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه حدود 400 میلیون دلار تفاهم‌نامه در استان برای سرمایه‌گذاری منعقد شده است، عنوان کرد: صادرات غیرنفتی خوزستان در سال 95،  ۶.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال 92 که حدود4.5 میلیارد دلار بوده افزایش قابل توجهی داشته است؛ همچنین نرخ بیکاری استان بر اساس طرح اشتغال از 13.1 درصد در سال 92 به 10.9 درصد در سال 95 کاهش پیدا کرده است.

حاجتی در ارتباط با چالش‌ها و مشکلات فراروی اجرای برنامه اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی استان‌ها گفت: نامشخص بودن پروژه‌های ملی که صرفا کارکرد ملی دارند، عدم ارتباط وزارتخانه‌ها با دستگاه‌های اجرایی استان، عدم تعیین برش‌های استانی از طریق وزارتخانه‌ها، عدم تعیین سهم استان از منابع فاینانس و... از جمله این چالش‌ها هستند.

‌باید به توسعه پایدار خوزستان توجه شود

نماینده مردم شوش در مجلس با بیان اینکه باید حق آبه محیط زیستی رعایت شود، تصریح کرد: توسعه پایدار برای خوزستان اهمیت ویژه‌ای دارد، چون چشم طمع تمام دشمنان به استان خوزستان و سرمایه‌ها و منابع این استان است که انتظار داریم تا به توسعه پایدار خوزستان توجه شود تا مسائل و مشکلات استان حل شوند.

‌به گزارش ایسنا، سیدراضی نوری در شورای اداری استان ‌با اشاره به اینکه باید مساله انتقال آب جدی گرفته شود، گفت: اگر از انتقال آب جلوگیری شود، مشکلات زیست محیطی استان کاهش پیدا می‌کنند.

وی اظهار کرد: استان خوزستان ظرفیت بالایی در زمینه‌های مختلف به ویژه نیروی انسانی، انرژی، کشاورزی و مرزی است که باید از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده شود و اگر برای استفاده از این ظرفیت‌ها برنامه مناسبی وجود داشته باشد، نتیجه آن به سود مردم خواهد بود.

نوری افزود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم خوزستان بحث گرد و غبار است که در ۱۳ سال اخیر بسیار شدت پیدا  کرده و حتی مقام معظم رهبری نیز در ارتباط با این موضوع سخنانی را بیان کرده‌اند و ما در این زمینه انتظار داریم که این مساله جدی گرفته شده و از سدسازی‌ها و انتقال آب غیر مجاز جلوگیری شود.

نماینده مردم شوش در مجلس با بیان اینکه باید حق آبه محیط زیستی رعایت شود، تصریح کرد: توسعه پایدار برای خوزستان اهمیت ویژه‌ای دارد، چون چشم طمع تمام دشمنان به استان خوزستان و سرمایه‌ها و منابع این استان است که انتظار داریم تا به توسعه پایدار خوزستان توجه شود تا مسائل و مشکلات استان حل شوند.

نوری گفت: مشکل آب شرب روستاییان در استان خوزستان مردم را اذیت کرده است و انتظار داریم این مساله نیز حل شود؛ همچنین خوزستان ظرفیت درآمدزایی بسیار بالایی را دارد اما مانند شتری است که خرما بار می‌کند و خودش خار می‌خورد و در این زمینه انتظار داریم تا به خوزستان رسیدگی شود.

نماینده مردم شوش در مجلس ‌با بیان اینکه کارخانه قند برای استان خوزستان و مردم شوش مهم است، خاطرنشان کرد:  ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی کارخانه چغندرقند از محل هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده که باید تخصیص داده شود.
 
کلمات کلیدی : بیکاری، تولید ، اشتغال
 
یک خوزستانی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۱۷ ۱۵:۴۹:۳۰
واقعیت با امار همخوانی ندارد (4234908) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۹:۱۴:۰۱
این امار درست نیست (4546143) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.