توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424020
۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۵
اضافه كردن یك آینه به یكی از دیوارهای اتاق اولین راهی است كه می‌تواند چیزی شبیه به تاثیر پنجره را در اتاق ایجاد كند. البته آینه نمی‌تواند باعث ورود نور طبیعی شود اما ایجاد حس عمق داشتن كه حالت گرفته و كسل‌كننده اتاق را از بین می‌برد.
 
به گزارش فردا می‌گویند تا زمانی كه چیزی را از دست ندهی نمی‌توانی ارزش آن را بفهمی. این جمله در مورد پنجره‌ها بسیار درست است. وقتی اتاقی در خانه ما فاقد پنجره است ما نور طبیعی ورودی به داخل فضا را از دست می‌دهیم و فضا حالتی گرفته و كسل‌كننده به خود می‌گیرد. پنجره‌ها به فضا حس و حالی باز و سرزنده می‌دهند و باعث ورود نور طبیعی چه در روز و چه در شب به خانه ما می‌شوند. اما با استفاده از راه‌های مشخص می‌توان این حس و حال را به فضای زیرزمین، اتاق زیر شیروانی، آشپزخانه و یا هر اتاق دیگر اضافه كرد. این مطلب را به نقل از چیدانه بخوانید تا با راه‌هایی برای حل مشکل اتاق‌های بدون پنجره آشنا شوید.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

نقش مهم آینه‌ها در اتاق‌های بدون پنجره
اضافه كردن یك آینه به یكی از دیوارهای اتاق اولین راهی است كه می‌تواند چیزی شبیه به تاثیر پنجره را در اتاق ایجاد كند. البته آینه نمی‌تواند باعث ورود نور طبیعی شود اما ایجاد حس عمق داشتن كه حالت گرفته و كسل‌كننده اتاق را از بین می‌برد در این شیوه به دست می‌آید. در اتاقی كه سقف كوتاهی دارد سعی كنید تا آن‌جا كه ممكن است از یك آینه بزرگ بهره ببرید. آینه را به‌ گونه‌ای نصب كنید تا به سقف نزدیك باشد (البته نباید به آن مماس شود؛ بهترین فاصله ۱۲ تا ۱۸ سانتی‌متر زیر سقف است) تا خط سقف در فضا از بین برود.   
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

دیوارهای سفید راه حلی برای اتاق‌های بدون پنجره
استفاده از دیوارهای سفید رنگ (یا آبی بسیار كم‌رنگ) به فضا همان سرزندگی و زیبایی را می‌دهد كه پنجره ممكن است در فضا ایجاد كند و در عین حال نور تمام منابع نوری در فضا بازتاب داده می‌شود و این مسئله اتاق را روشن‌تر از گذشته می‌كند. انتخاب یك رنگ مشابه برای دیوارها و سقف اتاق نیز باعث از بین رفتن مرز بین این دو شده و در نتیجه اثر محدودكننده دیوارها در فضا كاهش می‌یابد. در این حالت اتاق شما بزرگ‌تر از آن چیزی كه هست به نظر می‌رسد.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

آثار هنری و تابلوهای بزرگ باعث ایجاد عمق در فضاهای با نور کم می‌شوند
همانند یك آینه، یك اثر هنری و یا تابلوی بزرگ (به ویژه تابلویی كه دارای قابی به رنگ سفید و یا فلزی است و پس‌زمینه آن سفید رنگ است) مانند پنجره در درون دیوار حفره‌ای ایجاد می‌كند و در فضا حس و حالی روشن و سرزنده به وجود می‌آورد. این ایده برای كسانی مناسب است كه دوست ندارند دیوارها و سقف اتاق سراسر به رنگ سفید باشد.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

درهای فرانسوی راه حلی برای ورود نور به فضاهای فاقد پنجره
اضافه كردن پنجره به راهروی ورودی خانه (البته با استفاده از درهای فرانسوی) باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا شده و حتی اگر اتاق مجاور یك انباری باشد باز هم این درها باعث ورود نور جدید به درون راهرو می‌شوند. اضافه كردن چند منبع نوری ساده و یا یك روشنایی سقفی (كه دارای حباب‌های فلورسنت است) باعث بیش‌تر شدن نور در فضا شده و حس و حالی مشابه نور روز در راهروی ورودی ایجاد می‌شود.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

استفاده از نورهای مخفی برای فضاهای بدون پنجره
تعبیه كردن چند منبع نوری در جایی كه در دید دیگران نیست باعث می‌شود تا نور به صورت غیرمستقیم وارد اتاق شده و این دقیقا همان حس و حالی است كه پنجره‌ها در فضا ایجاد می‌كنند. سعی كنید این منابع نوری را بین تیرچه‌های افقی در سقف، پشت مبلمان اتاق (مثلا پشت كاناپه)، و یا در فضای كناری یك كتابخانه نصب كنید تا نور ایجادشده حس و حالی رمزآمیز به اتاق اضافه كند.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

پنجره بالای در راهی برای ورود نور به فضاهایی که پنجره ندارند.
راه معمارانه دیگر برای اضافه كردن منبع نوری غیرمستقیم به اتاق، اضافه كردن یك پنجره بین یك اتاق و فضای كناری آن است (به ویژه اگر نور طبیعی وارد اتاق كناری شود). یك پنجره را در بالای در اتاق قرار دهید تا بدون این‌كه خلوت شما از بین رود فضا پرنورتر و زیباتر شود. وجود این پنجره‌ها باعث ورود نوری ملایم به فضا شده و در نتیجه حس و حالی آرام و ملایم در اتاق شما ایجاد می‌شود.
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

اضافه كردن یك پنجره در فضای فوقانی یك آینه باعث ورود نور بیش‌تر به فضای دوش گرفتن شده و به آن حس و حالی مانند نور صبح می‌دهد. این ایده برای كسانی كه عادت دارند صبح دوش بگیرند بسیار مناسب است.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

از پنجره‌های داخلی برای اتاق‌های کم نور استفاده کنید
در یك كلبه و یا یك خانه خیلی كوچك كه امكان اضافه كردن پنجره‌های بیرونی وجود ندارد، پنجره‌های بزرگ بین فضاهای نشیمن (البته در جایی كه خلوت و استقلال فضاها خیلی مهم نیست) باعث بزرگ‌تر شدن فضا شده و نور ورودی به داخل خانه بین دو فضا به اشتراك گذاشته می‌شود. علاوه بر این، شما می‌توانید به این پنجره‌ها یك پرده یا كركره اضافه كرده و در هنگام نیاز ارتباط بین دو اتاق را قطع كنید.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

استفاده از شیشه‌های مات برای اتاق‌های کم نور
اضافه كردن یك شیشه مات به آشپزخانه هم باعث ورود نور اتاق كناری به آن شده و هم منظره زشت ظرف‌های كثیف و یا بی‌نظمی‌های موجود اصلا به چشم نمی‌آید. نوری كه توسط شیشه‌های مات در فضا ایجاد می‌شود بسیار ملایم و یكدست است، به همین دلیل كار كردن در آشپزخانه‌ای كه دارای چنین نور ملایمی است بسیار لذت‌بخش و راحت است و در عین حال فضای آشپزخانه را دور از چشم دیگران قرار می‌دهد.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

 نورپردازی در زیر كابینت برای آشپزخانه‌های بدون پنجره
در آشپزخانه‌ای كه فاقد هر نوع پنجره‌ای است، نورپردازی در زیر كابینت‌ها نه تنها برای روشن شدن فضا ضروری و كاربردی است، بلكه باعث روشن‌ شدن تمام گوشه‌های آشپزخانه شده و شما مشغول پخت و پز دیگر این حس را ندارید كه در یك فضای تاریك و بی‌نور مشغول كار هستید. به ویژه اگر نورپردازی شما مانند عكس بالا در فضای بین دو كابینت باشد حس و حالی خاص و البته پرنور در آشپزخانه ایجاد شده و نه تنها این منابع نوری فضا را روشن می‌كنند بلكه به آن زیبایی و جذابیت هم می‌دهند.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

همین نكته در مورد رخت شوی‌خانه نیز صادق است، به ویژه اگر در زیرزمینی واقع شده باشد كه فاقد هر گونه پنجره است. اضافه كردن نورهایی در زیر كابینت‌ها، نورهای دیواری، و یا چند لوستر ساده باعث می‌شود تا فضایی كه ممكن است در نظر شما خیلی مهم نباشد روشن شود. حتما این كار را در رختشوی‌خانه خانه خود انجام دهید چراكه بدون این‌كه متوجه باشید ساعات زیادی را در این فضا سپری می‌كنید.
 
 
 ۱۱ ایده برای اتاق‌های بدون پنجره و نور طبیعی

برای اتاق‌های بدون پنجره از پنجره‌های سقفی استفاده کنید.
اگر خوب دقت كنید متوجه می‌شوید كه فضای موجود در عكس بالا دارای پنجره است. درست است، این پنجره در كف قرار گرفته و فضای زیرین آن كاملا مشخص است. استفاده از چنین ایده‌ای در اتاق‌های موجود در طبقه دوم كاربرد بسیار زیادی دارد. اگر در حین نوسازی و یا بازسازی خانه خود به قدر كافی شجاع باشید، می‌توانید یك پنجره به كف اتاق اضافه كرده تا اتاق طبقه بالا نور كافی داشته باشد. این پنجره نه تنها باعث ورود نور به اتاق شده، بلكه از نظر طراحی نیز به آن زیبایی دوچندانی اضافه كرده است.

از این ایده در اتاق‌های دیگر به منظور اضافه كردن حس و حالی ملایم در فضا نیز می‌توان استفاده كرد. اگر پارچه پرده سفید و كرم باشد و دیوارها نیز دارای رنگی مشابه‌ای باشند، این ایده تاثیر دوچندانی در فضا ایجاد خواهد كرد.
کلمات کلیدی : خانه آرایی+تزئین منزل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.