نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 271723
چند نکته در حاشیه دادگاه احمد توکلی
هادی شریفی، 29 اردیبهشت 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰
۱-سال ۸۲ بود که با یکی از مسئولان اسبق کشور در یکی از مجلات همکاری می‌کردم. شخصی خوشنام و پاک دست بود و مؤمن و متدین و معقتد به آرمانهای جمهوری اسلامی ایران. چند ماهی بود پس از فعالیت در سمت‌های معاون وزیر، استاندار و... بازنشسته شده بود و حال دنبال این بود که تجربیات خود را از طریق کتب تألیفی و یا مجلات تخصصی و علمی منتقل کند و یا از آن در جایی استفاده کند. زمزمه انتخابات مجلس شد و تصمیم گرفت در انتخابات ثبت نام کند. در همین زمینه به دنبال تشکیل ستاد انتخاباتی بود که ناگهان شنید توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده است. دلایل را که جویا شد لیست بلند بالایی به وی از سوی شورای نگهبان که مسلماً او را می‌شناختند به وی داده شد: عدم التزام عملی به اسلام، عدم التزام به ولایت فقیه، عدم حسن شهرت و...!
مانده بود که چه کند؛ فردی که آباء و اجدادش همه از آیات عظام بودند و همه به خوشنامی از او و خانواده‌اش یاد می‌کردند و التزام عملی به اسلام که به کنار، منبرهای پرشوری نیز هم داشت حال باید از دینداری خود و التزام خود به ولایت فقیه و خوشنامی اش دفاع می‌کرد!
خلاصه وی که این اتهامات نچسب را بیشتر به دلیل توجه شورای نگهبان به گرایشات سیاسی خود می‌دید، دفاع را اصلاً رها کرد و حتی اعتراضی هم نکرد و گوشه گزینی را اختیار کرد و در سنین کهن سالی پس از یک عمر تلاش صادقانه برای نظام دل شکسته و افسرده گوشه نشین شد و متاسفانه کارش به روانپزشک و قرص اعصاب کشید.
این رفتارها نه تنها با وی بود بلکه وزیر فعلی اطلاعات نیز یک دوره در انتخابات مجلس رد صلاحیت شد و البته رد صلاحیت‌های اینچنینی در انتخابات ریاست جمهوری مورد نکوهش رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت آنجا که فرمودند: «این را من اعلام می‌کنم، همه‌ی افراد بدانند؛ اینهائی که رد صلاحیت می‌شوند، لزوماً آدم‌های بی‌صلاحیتی نیستند. اینجور خیال نشود که حالا چون فلانی در انتخابات رد صلاحیت شد، پس دیگر بکلی از صلاحیت ساقط است؛ نه طبق قانون، در انتخابات نمی‌تواند به عنوان نامزد شرکت کند، اما ممکن است مقامی که او را رد صلاحیت کرده، اشتباه کرده باشد.»(بیانات در ۱۴/۱۱/۹۰)

۲- روز انتخابات مجلس نهم یعنی ۱۲ اسفند نود، در پاسخ به مطلبی که سایت بی بی سی فارسی برای کم شور کردن انتخابات با عنوان "چرا حامیان احمدی نژاد باید انتخابات را تحریم کنند؟" منتشر کرده بود، نویسنده همین مطلب یادداشتی را در پاسخ به آن در یکی از سایت‌ها نوشت که "چرا حامیان احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت می‌کنند؟" و درآن مطلب از فساد جریان انحرافی انتقاد شدید شده بود که گرد سمت‌های دولتی آمده‌اند. این مطلب داد روزنامه دولتی ایران را در آورد و پس از آن دادستان محترم تهران بعنوان مدعی العموم از سایت منتشر کننده شکایت کرد و نهایتاً مدیرمسئول سایت به چند ماه زندان محکوم شد! مطلبی که اسم شخص خاصی را نیاورده بود و جریانی را هدف می‌گرفت که پس از افشای پرونده بیمه، فساد ۳ هزار میلیاردی و... حال دیگر کسی شک به فساد آن ندارد و اگر کسی در سایتی این جریان را از فساد تبرئه کند شاید دادستان بعنوان مدعی العموم وارد عمل شده و شکایت کند!

خلاصه آن محکومیت نیز پس از چندین ماه رایزنی و تلاش بی وقفه، به دستور رئیس محترم قوه قضائیه مورد عفو قرار گرفت اما نگارنده را در این تناقض قرار داد که بالاخره از نظر مسئولین محترم قوه قضائیه باید جلوی رسانه ای مثل بی بی سی فارسی و یا جریان انحرافی ایستاد یا نه و اگر بر فرض مطلب انتقادی قدری تند به مساله فساد جریان انحرافی پرداخته نباید به خاطر اصل مطلب که یک سرباز نظام در یکی از سایت‌های همیشه مدافع نظام در دفاع از نظام در برابر بنگاه سخن پراکنی روباه پیر نوشته مورد رأفت بیشتر قرار گیرد؟! (اگرچه رویکرد صبورانه و تحمل گرایانه مسئولین محترم قوه قضائیه در مقابل قشر مدافع نظام و حتی معاندین نظام در بسیاری از موارد مثال زدنی است و جای قدردانی دارد).

۳- ذکر این نکته ضروری است که امروز فضای کلی رسانه‌ها و سایت‌های خبری که در چند سال اخیر رشد فزاینده ای در تعداد داشته‌اند به لحاظ رعایت اخلاق اسلامی رسانه، مناسب نیست و چه بسا افرادی با داعیه دفاع از نظام اسلامی پشت شلیک سایت‌ها نشسته‌اند که امهات و مبانی اسلام و اخلاق اسلامی و اخلاق اسلامی رسانه را آگاه نیستند و چه بسا گاه مطالبی منتشر می‌شود که ناقض قواعد اسلامی است نظیر اشاعه فحشا، توهین، اتهام زنی، دامن زنی به اختلافات و جنجال‌ها و تفرقه افکنی و... و اصحاب رسانه باید در نظر داشته باشند اگر حتی این از چشم دستگاه قضا نیز پنهان بماند در پیشگاه خداوند اگر مثقال ذره ای تضییع حقی باشد محفوظ و مستحق عذاب است و خدا نکند که غیبت و تهمتی در کارنامه اعمال بنویسند که دیگر امانی از دستگاه قضایی خداوند نیست.

۴- فضای کلی جامعه در انتقادپذیری فضای مناسبی نیست. شاید بارها در کوچه و خیابان و اداره و ... دیده باشیم که بر سر کوچک‌ترین انتقاد یا کوچک‌ترین لحن توهین آمیز مشاجره ای به راه افتاده که نگو و نپرس؛ و روحیه عذرخواهی، انتقاد پذیری و یا گذشت در برابر توهین روحیه مهجوری در کل جامعه است نه قشری خاص و چه بسا خود اصحاب رسانه که توقع انتقاد پذیری از مسئولین را دارند در محل امتحان بهتر عمل ننمایند و این نیازمند فرهنگسازی عمومی است.

۵-رسانه‌های سایبری و یا به اصطلاح تعاملی که با لایک و کامنت توسط مخاطبان به صورت هدفمند جریان سازی می‌کنند و در چند سال اخیر بروز کرده‌اند و نماد اصلی آن‌ها شبکه‌های اجتماعی است که امروزه به صورت آنلاین پیام دهنده و پیام گیرنده در تعامل‌اند (اگرچه فضای شبکه‌های اجتماعی به علت عدم امکان کنترل نظرات قبل از انتشار کمی هدایت فضا را سخت کرده) اما باید در نظر داشت در مصاف با رسانه‌های غربی در جنگ فرهنگی ضرورتی اجتناب ناپذیر و مصداق آیه شریف «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه» و یا «فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثله» است که رهبر معظم انقلاب نیز تاکیدات فراوانی به آن داشته‌اند و اگر این فضا در رسانه‌های داخلی و مدافع نظام خالی بماند لاجرم به دست مخالفان و معاندان خواهد افتاد که البته مسئولین محترم قوه قضائیه و دادستان محترم نیز مسلماً به این مساله واقف‌اند اما بروز برخی خطاها در این زمینه نیز اجتناب ناپذیر است به جهت مواجهه با مخاطب عام که در بیان نظرات خود خیلی دقیق و مدلل نیستند و با کلی گویی ابراز نظر می‌کنند و همینطور غرض ورزی برخی مخاطبان. روزانه هزاران کامنت ورودی یک همچون سایت‌هایی است و برای منتشر کننده بسیار سخت است که بدون خطا همه آن‌ها رامنتشر کند و بسیار است کامنتهایی که مغرضانه تنظیم می‌شود و با شروعی محترمانه و مطول پایانی ناخوش و غیر مؤدبانه دارد و چه بسا مسئولین محترم نیز قرار باشد پای انتشار این هجم از کامنت ها بنشینند درصد بالاتری از خطا داشته باشند و درصدی از خطا در این گونه مسائل اجتناب ناپذیر است اگرچه بارها نیز مورد تذکر و عتاب قرار گیرد دلیل نمی‌شود که دیگر تکرار نشود چون از ضعف و خطای سهوی منتشر کننده نشأت می‌گیرد نه تعمداً!

۵- احمد توکلی چهره ای شناخته شده است که در این نظام در سمت‌های مختلفی همچون رئیس شهربانی، دادستان و دادیار، مدیرمسئول مطبوعات مختلف، وزارت و چندیدن دوره نمایندگی مجلس، سربازی نظام را کرده و در این راه موی و محاسن سپید کرده است. اگرچه او نیز همچون سایر افراد ممکن است گذرش به دادگاه بیفتد چراکه در نظام اسلامی همه در مقابل قانون برابرند (همچون که حضرت علی علیه السلام نیز در دوره حکومت خویش به دادگاه رفت و حق در ابتدا به ایشان تعلق نگرفت).
البته هرکسی ادله ای دارد که حقی از وی در سایت وابسته به احمد توکلی ضایع شده می‌تواند از وی شکایت کند و دفاعیات را بشنود و هر دو منتظر حکم قاضی محترم دادگاه باشند اما باید توجه داشت که آیا اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام " آن هم برای انتشار کامنت یا مطلب در سایت وابسته به فردی که عمر و جوانی‌اش را در راه دفاع از نظام هزینه کرده است آیا رواست و باعث دل شکستگی این سرباز قدیمی نظام نخواهد شد؟!

۶- رویکرد نهادهایی از نظام نظیر قوه قضائیه و شورای نگهبان که در فلسفه تشکیل خود شامل برخورد سلبی با افراد می‌شوند با فرزندان نظام که صادقانه عمر خود را در راه دفاع از نظام صرف کرده‌اند و یا بهار و تابستان جوانی‌شان را در این راه می‌گذرانند بخصوص اصحاب رسانه که به نوعی بازوری اصلی قوه قضائیه در برخورد با مجرمین، فضا سازی علیه آن‌ها، دفاع از اقدامات قوه قضائیه و یا کشف جرم هستند، نیازمند تأمل و نگرشی است که مبادا همانگونه که در موارد مذکور عنوان شد موجب ایجاد روحیه یاس و ناامیدی برای آن‌ها شود که اگر چنین شود صدمه ای جبران ناپذیر به نظام وارد شده است که البته خود مسئولین یاد شده در قوه قضائیه و شورای نگهبان ویا دستگاه‌های مشابه نیز جزو همین سربازان محسوب می‌شوند.

۷- رویکر نهادهای قضایی و امنیتی نظام در مقابل معاندین که وزنی به لحاظ هویت شخصیتی خود ندارند نیز چه بهتر است مسامحه گرایانه و با رأفت باشد. چه بسا افرادی که در سنین جوانی و در جو احساسی و خارج از منطق واقعی، مطالبی را در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بنویسند که به لحاظ مخاطبان چندان مورد توجه نباشد اما انتشار خبر احضار و یا بازداشت آن‌ها هویتی کاذب به آن‌ها بدهد و بدتر موجب قهرمان پروری بی جا از سوی رسانه‌های معاند و همفکرانشان شود که شاید گفت عدم توجه به آن‌ها از قاعده دفع افسد به فاسد پیروی کند. چه بسا پسر بچه‌ها و دختر بچه‌هایی (به لحاظ شأنیت تفکر) که اگرچه در سن جوانی خود به سر می‌برند اما به لحاظ عدم درک و فهم شرایط واقعی اجتماع و جهل، وارد مقوله‌های سیاسی و امنیتی شوند و اظهار نظرهایی کنند که رسیدگی به آن‌ها توسط نهادهای مختلف نظام فقط موجب اشاعه آن نظرات و برجسته سازی آن‌ها و نظراتشان باشد و مشمول هزینه‌های هنگفتی برای نظام شود و کمپین‌های مختلف حمایتی به راه افتد و برای رسانه‌های معاند ایجاد خوراک شود و های و هوی به راه اندازند که نظیر آن‌ها کم نبوده است.
 
 
هادی ایرانی
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۲۱:۰۵
خود من همیشه نظرات بدون توهین و بدون هیچ موردی گاها فقط یک سوال ساده، تو الف منتشر نمی شه. البته من تا حدودی حق می دم. بالاخره متاسفانه تیغ فیلتر و دادگاه واسه اظهار نظر وجود داره.
من از آقایان مسئول درخواست دارم حداقل برای یک بار نهج البلاغه رو بخونن و وضع مملکت رو با سخنان حضرت علی (ع) مقایسه کنن (2897131) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۲۲:۳۱
یادش بخیر که شعار اصلی انقلاب این بود:
استقلال آزادی جمهوری اسلامی. یعنی ازادی قبل از جمهوری اسلامی اورده می شد. (2897138) (alef-13)
 
محمد 9
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۰۹:۰۸:۴۷
خیلی چیز ها شعار انقلاب بود که الان گفتنش جرم شده....کتاب های استاد مطهری رو مطالعه کنید...متوجه می شید (2898410) (alef-13)
 
قلی
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۴۹:۵۶
الف اگه آزادنگر بود که سیستم منفی دادن به کامنت ها رو حذف نمی کرد. (2897195) (alef-13)
 
سادات5
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۱:۰۸:۱۷
قلی خان , با همین شرایط متهم به تبلیغ بر علیه نظام شده!! خب چکار کنه؟
مسیر مورد نظر شما ,آخرش تعطیلیه الف است و آن الگوی مورد نظر شما(که بنده حدس میزنم)در کشورهایِ خاورمیانه جواب نمیده! این راه فعلی طولانی و زمانبر است اما ماندگاریش بیشتر است . (2897808) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۵۴:۵۱
قضات موطف به اجرای قانون هستند.
اگر مشکلی هست بروید قانون را اصلاح کنید و مصداق های توهین و یا تبلیغ علیه نظام را کاملا و بدون ابهام مشخص کنید آن گاه می توانید از قضات انتظار داشته باشید که بی عدالتی صورت نگیرد.
الان مرز بین نقد و توهین اصلا مشخص نیست. مرز بین انتقاد و تبلیغ علیه نظام مشخص نیست. حتی مبانی اسلام هم در قانون مشخص نشده. (2897202) (alef-13)
 
علی بنده مرتضوی
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۳:۵۶:۰۲
همین را میدانم که اقای توکلی هر حرفی و نقدی می گویند از سر دلسوزی کشورو نظام و ملت می باشد ایشان حب مال ودنیا نیستخداوند حفظش کند (2897205) (alef-13)
 
ایوالحسن-ع
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۴:۰۰:۳۷
ظاهراً (نو که آمد به بازار کهنه می شود دل آزار )، اُف بر این دنیا که احمد آقا امروز متهم به ضد انقلاب می شود. (2897219) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۴:۱۳:۱۹
قوه قضائیه باید در رفتار خود نسبت به رسانه ها تجدید نظر کند و با تامل بیشتری با این قشر برخورد کند. (2897248) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۴:۲۱
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب توکلی عزیز و دیگر دوستانی که دغدغه انتشار نظرات مردم را دارید ؛
عنایت فرمایید اگر فرد یا افرادی بخواهند نظرات گذاشته شده در سایت را قبل از انتشار ممیزی کنند ، هر قدر هم تلاش نمایند نمیتوانند به بازده 100% برسند و هیچ کامنت نا مناسبی از دست ایشان عبور نکند باید روش کار را تغییر داد و به قول نگارنده محترم «فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثله» باید از امکانات و روشهای متداول تکنولوژی استفاده نمود.
روش متداول استفاده از نظارت دیگر مراجعین و اعتراض ایشان به کامنت های نامناسب و سپس از دسترس خارج شدن کامنتهای نا مناسب در اسرع وقت به صورت اتوماتیک یا با کنترل محدود نفر بازبین میباشد که موفقت بسیار بالاتری از روش سنتی بازبینی خواهد داشت.
اما اگر متعصبانه اصرار کنیم کامنت بد نباید حتی یک لحظه هم رویت شود ، این اصرارهای خلاف واقعیت موجود ، سودی برایمان نخواهد داشت. (2898670) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۴:۳۴:۴۵
این موضوع به بررسی عمیق نیازداردسالهاست بعضی ازمسولین برای مبراشدن باچنین دستاویزی ازپاسخگویی استنکاف ورزیده اندوبهترین نیروهای انقلاب راخانه نشین کرده اندوامیدبسیاری ازامیدواران به نظام راناامیدوسرخورده وبیمارکرده اند. (2897302) (alef-13)
 
طرفدار وفادارومدیون علمیتون ازارومیه
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۵:۱۴:۱۶
سلام کسانی که سالهایت از طریق تحلیل های اقتصادی آقای توکلی را میشناسند میدانندآقای توکلی هم یک اقتصاد دان و هم اسلام شناس بزرگی است من سالهاست که با این سایت آشنا شدم اطلاعات علمیم بالا رفته و مقالات علمیم زودتر پذیرفته میشن ونیازی به اصلاحات ندارن وهمه اینهار را مدیون آقای توکلی هستم هرکس سواد داشته باشه و بینش قطعا" به این نتیجه میرسه که آقای توکلی محاسنش را تو این راه سپید کرده و فرد ارزشمندی برای جامعه ماست پس اونطور که شایسته اوست با او رفتار می کنن نه سیاسی کاری بیایین نگذارین دانشمندان و دانایان کشورمون منزوی و در حاشیه باشن بیایان از این افراد استفاده بهینه بکنین واز ثمره تجربیاتشون بهره ببرین لطفا"
علی یارت دست حق نگهدارت (2897354) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۵:۱۸:۳۳
بايد نظام از همين اندازه آزادي كه در ابراز نظري است استقبال كند ونكند خداي نكرده حرف دل مردم در گلو خفه شود اگر احمد آقا هم نتواند چند انتقاد ساده در باره نظام هم بكند ديگر آزادي مرده است آن روز است كه درد دلها تبديل به عقدهاي مي شود كه درمانش سخت است چون از گلو بيرون شود طوفان بپا مي كند اين نوع از آزاديها با كدام آموزه اسلام مخالفت دارد بلكه آزادي در ابراز نظر در سياست دين و...حق هر مسلمان هر انساني است كه در اين جامعه زندگي مي كند اگر حضرت علي ع چند سالي حكومت نمي كرد ما براي الگوي آزادي مشكل داشتيم هنوز نامه اش به مالك اشتر موجود است هنوز خوارج كه عليهش شعار مي دادند حرفشان موجود است تا دست به شمشير نبردند حضرت كاري به كارشان نداشت مگر نمي گفت هر دم كه اي مردم از من بپرسيد قبل از آن كه از ميان شما بروم مگر نمي فرمود اي واليان بگذاريد مردم حرف خود را بزنند تا شما عزر خود را بيان كنيد تا مردم حق را شفاف ببينند دنياي امروز همه به اين حرفها رسيده اند ولي حيف ما كه در پيله تنيده خيال خود خود را گرفتار كرده ايم اي آقاي فلاني اي و....من تو هردو آدم غير معصوم فرضا شما معصوم من مي پرسم انتقاد هم ندارم روشنم كن همين حق را به هر انساني بدهيد مگر موسي از خدا نپرسيد مگر بني اسراييل از خود با الفاظ انتقادي سوال نكرد جواب خدا چه بود روشنشان كرد نگفت ساکت و... (2897358) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۰۹:۱۵:۲۱
...((ديگر آزادي مرده است)).. بهتر است کلمه،دیگر، را حذف کنید تا به واقعیت نزدیکتر شوید (2898422) (alef-13)
 
ازقیاست خنده آمدخلق را
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۵:۵۸:۰۶
اگه اقای توکلی بی گناهندشماچرااینقدربرایشان تیترمی زنیداگربیگناهند تبرئه می شوند.بعد هم مقایسه حضرت امیر(علیه السلام)باافرادمعمولی...حاشا وکلا...وتاختن برشورای نگهبان چرا...تعجب ازسایت مدعی دفاع ازانقلاب (2897423) (alef-13)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۱۹:۱۶:۴۸
دوست عزیز با سلام
ما نگرانیم که از هنر دفع حداکثر استفاده کنیم و با دست خودمان ایشان را هم از دست بدهیم. (2897701) (alef-13)
 
وز نفیرت مرد و زن نالیده اند
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۰:۵۹:۱۹
تیتر زده که زده! سایت خودشه و دوست داره درباره خودش بنویسه.
الان چی باعث ناراحتی شماست؟
اینهمه میگند علی وار زندگی کن , این قیاس نیست؟
شورای نگهبان عاری از اشتباهه؟
مدلِ دفاع از انقلاب را شما طراحی میکنی؟ (2897793) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۱:۰۹:۰۶
تقصير خودتونه شما هم مثل بعضى سايت ها خودتون به جاى مردم نظر بنويسيد مثل سايت تابناك كه دو دقيقه بعد از انتشار يك خبر صد تا نظر براش مينويسه (2897809) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۱:۱۲:۱۵
اقاى توكلى سالمترين نماينده مجلس از نظر اقتصادى است برخی نقطه ضعفى نداشته اند كه به سراغ نظرات سايت امده اند تا از ايشان شكايت كنند (2897814) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۲:۰۸:۵۰
بنده آقای توکلی را فرد بسیار محترم وعاقلی میدانم گرچه با منش سیاسی ایشان در بسیاری از موارد موافق نیستم ولی سئوال بنده از مسئولین محترم و ارزشی قضایی آنست که اگر آمثال آقای توکلی معاند نظام است و باید از قطار انقلاب پیاده شود واقعا چه کسی برای شما واصولگرایان باقی خواهد ماند؟ (2897894) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۳:۰۵:۳۰
این طرز برخورد با رسانه اصلا به نفع نظام نیست و تاثیر عکس دارد. (2897983) (alef-13)
 
انقلابی
۱۳۹۴-۰۲-۲۹ ۲۳:۳۹:۵۵
شاید بتوان گفت حقتون بود چرابندگان خدانظرحقیررادرمطلب بازتاب دادگاه احمدتوکلی در رسانه‌ها نگذاشتید هیچ بلکه از اون نظر گرته برداری کردید وتترجدیدباعنوان چندنکته درحاشیه دادگاه احمد توکلی زدید (2898034) (alef-13)
 
موسوی
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۰۷:۴۰:۴۷
اقای دادستان لطفا کامنتهایی که فکر میکنید اشتباه است منتشر کنید تا افکار عمومی اظهار نظر کنند (2898311) (alef-13)
 
-----------------
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۰۹:۳۶:۵۳
ازادی مطبوعات باید تقویت شود (2898461) (alef-13)
 
ابراهیمی
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۳:۲۶
درسته سایت مال توکلیه ولی خیلی لزومی نداره انقدر اخبار دادگاه و شخص ایشان را انعکاس بدید آن هم با نگاه یک طرفانه همیشه اینجور دفاع ها جواب نمی ده
البته صلاح مملکت خویش خسروان دانند.
یاعلی (2898520) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۰:۱۷:۵۳
خجالت اور است باشد گیر بدهید محاکمه کنید و.. برای ما که اشکار بود. برای ان دسته از دیگران! نیز که باور نداشتند نمیشود سخن به واقعیت گفت حالا باورشان شده چه خبر است.. (2898558) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۱۶:۲۸:۳۶
من معتقدم هر کسی باید بتونه اظهار نظر کنه (2899495) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۲۱:۰۸:۱۱
زماني نه چندان دور دوستان كه البته دلسوز هم هستند ذوق ميكردند كه با همين اتهامات روزنامه ها و مجله هاي ديگر تعطيل ميشوند ولي الان كه نوبت الف رسيده متاثر ميشوند .
صد البته من مخالف بسته شدن الف و يا كوچكترين محدوديت و ازار اقاي توكلي ميباشم ولي به نظرم اگر از روز اول اين حساسيت براي همه مطبوعات و رسانه ها ابراز ميشد كار به اينجا نميرسيد . البته در جريان نقد ممكن است يكسري لشتباهات و غرض ورزي باشد ولي در مجموع به نفع همه است . شنيدم اقاي زيد ابادي پس از تحمل شش سال حبس به گناباد تبعيد شدند بنده خيلي با نظريات ايشان همسو و موافق نيستم (درست مثل اقاي توكلي) ولي بيشتر دوست داشتم تا ملاطفت بيشتري صورت ميگرفت (2900063) (alef-13)
 
قاسم
۱۳۹۴-۰۲-۳۰ ۲۱:۵۶:۳۶
با سلام . اقای توکلی شما برای رفتن به دادگاه با چه مشکلاتی روبرو شدید حالا ملت شریف ایران برای طرح مشکلات خود با توجه به اینکه هیچ پشتیبانی ندارد چکار باید بکند . شما در طول چهارسال گذشته چه تعداد از مشکلات مردم را حل کرده اید چند نوبت ملاقات حضوری داشته اید این را گفتم چون شما برای طرح بیگناهی خود از همه امکانات دولتی و مردمی بهر می جویید (2900134) (alef-13)
 
عبداللهی
۱۳۹۴-۰۳-۰۱ ۰۲:۳۸:۴۰
سلام آقای شاکی :
باعث تاسفه فردی که صادقانه نظرات مردم را منعکس میکنه و عملکرد چندین ساله او گواه دست پاکی ایشان است مجرم میشناسید ولی در نظام مقدس جمهوری اسلامی بعضی از سیاستمداران و نشریات و همچنین در کوچه و خیابان با جرات تمام به نظام جمهوری اسلامی ایران و دین و مذهب رسمی این مملکت توهین اهانت و جسارت میشود اما همه موارد فوق به عنوان آزادی بیان و . . .
از جانب شما مورد اغماض قرار میگیرد و مدعی هستین باید تساهل و تسامح داشته باشیم .
قربون بشم خدا را یک بوم و دو هوا را (2902129) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۱ ۱۷:۵۰:۴۷
امیدواری ایشان که آزادی نسبی بیان را در ایران تا حدی عملی کرده است از دست تنگ نظران و متحجرین آسیب نبیند و با حمایت مردم و نهادهای مدنی تبرئه و تشویق گردد. (2903223) (alef-13)
 
سر سبز
۱۳۹۴-۰۳-۰۲ ۱۳:۴۴:۵۹
دیگه دوره احمدی نزاد گذشت که کلی توهین به رییس جمهور مملکت بشه و اتفاقی نیفته© (2905078) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۳ ۱۳:۴۷:۵۹
خواهشا ازادی بیان !!!
لطفا ازادی بیان !!! (2907882) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.