توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428620
بودجه نظامی جدید آمریکا تهدیدی برای روابط واشنگتن-پکن
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۲
تلویزیون دولتی چین اعلام کرد بودجه نظامی جدید آمریکا تهدیدی برای روابط دو کشور است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، دولت آمریکا اخیرا طرحهای جدید خود را برای همکاری های نظامی با تایوان اعلام کرده است.

برای اولین بار در قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا برای سال مالی دو هزار و هفده، بخشهایی ذکر شده است که به مبادلات نظامی در سطح عالی بین امریکا و تایوان اشاره دارد.

اگر این طرح اجرایی شود، این اقدام آمریکا می تواند چالشی برای وضع موجود باشد. براساس قوانین فعلی آمریکا، نظامیان آمریکایی و مقامات بلندپایه نظامی این کشور نمی توانند از تایوان دیدن کنند و وزیر دفاع تایوان نیز نمی تواند به واشنگتن برود.

امروز دولت چین موضع خود را درخصوص این قوانین جدید دفاعی آمریکا ابراز داشت. هووآ چونیینگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین، در نشست خبری تصریح کرد پکن به شدت مخالف این قانون بودجه دفاعی آمریکا است زیرا این کار مداخله در امور داخلی چین است.

چین از آمریکا خواسته است به تعهد خودش مبنی بر خودداری از ارتباطات نظامی با تایوان و فروش سلاح به تایوان پایبند باشد.

این برای اولین بار نیست که چین مخالفت شدید خود را با این نوع اقدامات آمریکا اعلام می کند. چین این حق را برای خودش حفظ کرده است که اقدامات بیشتری در این زمینه و به منظور پاسخ به این اقدام آمریکا صورت بدهد.

به گفته کارشناسان، اقداماتی که آمریکا در این زمینه صورت می دهد می تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد و فضای روابط امریکا و چین را تضعیف کند و همکاری های چین و آمریکا را تحت الشعاع قرار بدهد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، چین، تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.