نظر منتشر شده
۱۸۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 198220
مسئله تفکیک جنسیتی و استنادپذیری قانونی و شرعی آن
رضا سجادی، 18 شهریور 92
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۹
وقتی صادق کوشکی، دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) در مناظره تلویزیونی روز جمعه در پاسخ به پرسشی مربوط به الزام بر تفکیک جنسیتی گفت: «به فرض اینکه در تفکیک جنسیتی پافشاری صورت گرفته است مگر در اختلاط جنسیتی که در این هشتاد ساله در نظام دانشگاهی حاکم بوده چه خیری دیده ایم. بگذارید زمانی هم تفکیک جنسیتی حاکم باشد»، به خاطر نداشت که سال 84 رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با هم دانشگاهی های وی فرمودند: «همه خيال مى‌كنند دانشگاه اسلامى كه مى‌گوييم، يعنى حجاب‌ها اين‌طورى باشد، پسرها آستين كوتاه نپوشند و زلف‌ها بلند نباشد؛ اينها كه معناى دانشگاه اسلامى نيست!»

صادق کوشکی از هشتاد سال اختلاط جنسیتی گفت که خود می دانست هیچ ربطی به اسلامی یا غیراسلامی بودن دانشگاه ها نداشته است.  کسی هم نیست که نداند در زمانی نه چندان دور، حضور زنان در دانشگاه‌ها قحطی بود و باوقوع انقلاب اسلامی، زنان به آگاهی و برابری در حقوق با مردان دست یافتند و جایگاه خود را در چشم‌انداز علمی کشور بر فراز نشانند. از این‌رو، عارضه اختلاط اگر هم در دانشگاه‌ها رو به گسترش نهاد هرگز ترفندی اباحه‌گرانه نبود که دل را نگران دین مردم کند.

شوربختانه در میان گفتار کسانی که اسلامی سازی دانشگاه‌ها را مترادف با تفکیک جنسیتی می‌پندارند کمتر دلیل و توجیهی شرعی و قانونی می‌توان یافت تا بر آن اساس بتوان تدبیری نمود، داوران و ناظران، اما، در این دست مباحث به «جهت صدور» می نگرند و آنها را به پای اسلام و قوانین شریعت می‌نویسند.

مراجع تقلید و علمای شریعت هرگز از حضور در تجمعات مختلط که خوف فساد در آن نیست منعی نکرده‌اند و بنابر اصل، تشخیص فسادانگیزی در این موارد را به عرف وانهاده‌اند. بنابر این مداخله‌های عرفی برخی از بزرگان درباره تفکیک جنسیتی، اظهار نظرهای شخصی این بزرگواران تلقی می‌شود که حتی برای مقلدان ایشان نیز استنادپذیری ندارد و عموم مقلدان نیز در تعیین مصادیق باید به عرف رجوع کنند.

برخی از معتقدان به تفکیک جنسیتی، عریضه‌های خود را به پای «ستاد اسلامی شدن دانشگاه‌ها» و «سند دانشگاه اسلامی» می‌نویسند، اما شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ماموریت خود را چنین می‌داند:
«شورای اسلامی شدن دانشگاهها قوه عاقله  ای است که با درک صحیح و جامع از ابعاد مفهوم اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی و شناخت دقیق از وضعیت موجود این حوزه، اقدام به تدوین سیاستها، راهبردها و برنامه‌های مناسب نموده و با نظارت کمی و کیفی بر حسن انجام برنامه‌ها، دستگاهها و نخبگان را در طی این فرآیند، راهبری می‌نماید.»

همچنین این شورا در پایگاه خود سندی با عنوان «سند دانشگاه اسلامی» منتشر نموده است. طبق تعریف شورای اسلامی شدن دانشگاه ها اصول دانشگاه اسلامی عبارتند از:
اصول عمومی
ـ اهتمام به علم و دانش و اعتقاد به تأثیر بنیادی و قطعی آن در اداره صحیح جامعه و تأمین رفاه و سعادت مردم و رشد و توسعه متوازن.

 ـ اهمیت داشتن فکر و اندیشه و وجود آزادی برای تحقق و نقد و بررسی آراء و نظریات گوناگون.

ـ داشتن آگاهی از مسایل ومباحث فکری واجتماعی در عرصه سیاسی جامعه و مشارکت در صحنه زندگی اجتماعی و ایفای نقش در آن.

ـ شناخت سنتها و مفاهیم اخلاقی، ارزشی و فرهنگی جامعه.

اصول اختصاصی
ـ دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که در آن:
ـ بینش توحیدی بر تمامی شئون دانشگاه و تفکر و اندیشه دانشگاهیان حاکمیت دارد و علم‌آموزی به منزلة یک عبادت در جهت ایجاد و تقویت این نگرش ایفای نقش می‌کند.

ـ محیطی سرشار از معنویت و مکارم اخلاق به منظور رشد و تعالی فردی و تربیت صحیح و تزکیه و تعلیم نفوس ایجاد می‌شود و حیات و شخصیت معنوی و اخلاقی افراد اعتلا می‌یابد.

ـ افراد در پرتو معارف اسلامی با احساس تعهد و مسؤولیت نسبت به رشد و تعالی جامعه و تحقق اهداف و ارزشهای اسلامی در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت می‌جویند.

بنابراین بر اساس سند دانشگاه اسلامی نیز نمی‌توان این نگاه قشری گرایانه مدعیان اسلامی سازی دانشگاه را توجیه کرد.   نباید به فراموشی سپرد که از مهم‌ترین منتقدان نگاه قشری گرایانه به اسلامی سازی دانشگاه‌ها امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای بوده‌اند.

دکتر علی شیخ الاسلامی که زمانی ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی را برعهده داشته در بیان خاطرات خود می‌گوید: «در سالهای ابتدایی و اولیه انقلاب اسلامی برخی از دانشجویان و چه بسا استادان فکر می کردند یکی از کارهایی که باید در دانشگاه انجام بگیرد این است که میان دانشجویان دختر و پسر که در یک کلاس هستند حداقل یک فاصله باشد و چادری یا دیواری بکشند؛ برای نمونه در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران که من مسئولیت آن را بر عهده داشتم بدون اطلاع قبلی من یکی از کلاس های گروه فلسفه را انتخاب کردند و دیوار چوبی کوتاهی میان محل نشستن خواهران و برادران کشیدند و بعد که من خبردار شدم صراحتاً مخالفت کردم. مسئله به دانشگاه کشیده شد که نظر دانشگاه را بپرسند. دانشگاه هم از خود من سئوال کردند که نظر شما چیست؟ گفتم من موافقتی با این امر ندارم و چون خانم فاطمه طباطبایی دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران بودند مسئله را با ایشان مطرح کردم اما قبل از اینکه از ایشان جواب بگیرم، اواسط هفته از دفتر مرحوم حاج احمد آقای خمینی به من تلفن شد که نظر امام این نیست و بگویید دیوار را بردارند و چنین کاری نکنند و ما این نظر را اعلام کردیم. ایشان نظر امام را با این محتوا و تعبیر اعلام کردند که چون چنین امری در عالم اسلام سابقه ندارد و به ما چنین دستوری نداده اند، بنابراین کاری که در اسلام سابقه ای ندارد ما نباید نسبت به آن امر مبادرتی داشته باشیم. با همین جملات کوتاه ایشان به مسئله خاتمه دادند و همه در مقام اطاعت برآمدند و دیوار برداشته شد و اوضاع به حال عادی بازگشت. آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور وقت و خطیب نماز جمعه تهران بودند جمعه همان هفته ضمن خطبه های نماز جمعه تهران اعلام کردند که در یکی از دانشگاه ها چنین قصدی بوده و حضرت امام(ره) با آن موافق نبوده اند و به همین دلیل موضوع منتفی شده است.»

مقام معظم رهبری نیز در تعریف اسلامی کردن دانشگاه‌ها می‌فرمایند: «اسلامی‌کردن دانشگاه‏ها یک معنای عمیق و وسیع و جامعی دارد، و به اعتقاد من، از نان شب برای دانشگاه‏ها واجب‌تر است. اگر بخواهید دانشگاه، علمی هم بشود، باید اسلامی بشود؛ از شاخصه‏های اسلامی شدن، علمی شدن و عمیق شدن است، خودباور بودن استاد و دانشجو است، اتکا به نفس داشتن استاد و دانشجو است. همه مسئله این نیست که حالا یکی با آستین کوتاه بیاید، یکی با چهار تار موی پیدا بیاید. مسائل اسلامی کردن که این نیست. البته یکی از خصوصیات دانشگاه اسلامی این است که تدین در آن وجه غالب است؛ چون جامعه ما جامعه اسلامی است و تدین در آن، وجه غالب است.»

باری، هرچند برخی به استناد  مصوبه صد و بيست و يكمين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ششم مرداد سال ۶۶ بر لزوم طرح تفکیک جنسیتی تأکید می‌کنند نمی‌توان گفت تفکیک جنسیتی به صورتی که در دانشگاه‌ها مطرح است از اولویت ها و استثنائات نظام اسلامی است و بر فرض که طرح تفکیک جنسیتی در دستور کار دولتی باشد نباید آن را به دانشگاه ها اختصاص داد و باید در پی تفکیک جنسیتی در بیمارستان ها، فروشگاه های بزرگ، تفرجگاه ها و دیگر اماکن عمومی نیز بود!
 
حسين
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۱۵:۴۳
محيط دانشگاه يكي از بهترين جاها براي پيدا كردن شريك زندگيست. اگر جوانان اگر در آنجا هم مثل بقيه جاها تفكيك و محدود شوند انتظار داريد كجا با هم آشنا شوند؟
در ... (1629615) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۵۲:۴۳
هدف صهیونیستها نابودی نسل جوان ایرانی به شکل های مختلف است.خودت اگه از ایران بری بیرون میفهمی.ایرانیها خیلی خیلی باهوش هستند.در تمام کشورها بهترین مهندسها اساتید دانشگاهها و...ایرانی هستند.اصلا یک ایرانی با یک انگلیسی قابل مقایسه نیست.چه بهتر که از طرق مختلف مثل توزیع گسترده مواد مخدر و اعمال شدید محدودیتهای اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی جلوی تجدید نسل و شکوفایی اینها گرفته بشه و گلچینهاشون هم راهی غرب بشوند.اگر اندکی فرصت در اختیار ایران قرار بگیرد با توجه به منابع عظیم و موقیعت عالی جغرافیایی و نفوذ شدید تمدنی و فرهنگی و مذهبی در کشورهای همسایه به راحتی ابر قدرت جهان میشود.اینو همه (1629774) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۴۴:۳۱
اقاي با هوشترين انسان روي زمين تنها جمله درست شما قابل قياس كردن ايراني با انگليسي كه بنظر من از زمين تا اسمان تفاوت دارند البته ديد من ١٨٠ درجه با شما تفاوت دارد (1629976) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۳۳:۲۷
دوست من بنده چند ساله خارج از ایران زندگی میکنم و با چشمهای خودم دارم می بینم که در یک دانشکده مهندسی مکانیک نیمی از اساتید ایرانی هستند و بعد با چشم خودم دارم تفاوت یک انگلیسی با یک ایرانی را مثلا در درسهای مختلف می بینم.تازه اونها 10 برابر ایرانیها زحمت میکشند و مطالعه میکنند.اصلا نه حرف من نه حرف شما.خودت بیا به صورت بی طرف در مثلا امریکا یا استرالیا نظر صاحبان مشاغل در مورد جوانهای ایرانی بپرس!!! در مورد صهیونیستها هم مطالعه جامع و کاملی دارم.در ایران عوامل صهیونیست و فراماسونر برای رد گم کردن خودشان در صف اول دشمنی با غرب و صهیونیزم هستند ولی در عمل ذره ذره ایران عزیز را آب میکنند و غربیها رو قدرتمند تر و ثروتمندتر. (1630407) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۵۴:۱۱
خارج چه میکنی عزیزم؟
برگرد تو که با این افکارت شریف و تهران استاد میشی راحت!
موندم این حرف ایرانی باهوشه باهوشه از کجا اومده. دوست عزیز شاید یه مریم میرزاخانی باشه که مثلا تو ریاضی نابغه باشه ولی تعداد همین نوابغ را در همین رشته از نژاد آلمانی و انگلیسی و ... هم شمردی؟؟؟!!!
من برق میخونم. به جرات میگم که در هیچ گرایشی از این همه گرایش مختلف علمی برق ایرانی شاخ نداریم. داریم مقاله زیاد بدن اما کسانی که واجد یک فیلد باشند نیستند (1630546) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۴۲:۰۳
احتمالا زیاد در مورد رشتتون آگاهی ندارید دوست عزیز چون دست بر قضا در رشته برق تراکم نخبه داریم! و رشنه های دیگر کمی خالیست!
پرفسور رضوی در میکرو الکترونیک یا استاد احمد صفایی در مخابرات میدان یا پروفسور رضا در زمینه شبکه ها مخابراتی در دنیا جز به نام ها هستند هرچند از لحاظ علمی این رده بندی ها را قبول ندارم اما به هر حال از این خاک اساتید و دانشمندان زیادی در رشته برق شخصیت والا و قابل احترام برای دنیا هستند
کاش به جای به جرات گفتن کمی به تحقیق می فرمودید (1630761) (alef-13)
 
دانشجوی آگاه
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۰:۱۵:۲۵
طبق بررسی های انجام شده معدل دانشجویان در دانشگاه های تفکیک شده بیشتره پس بر اساس منطق باید تفکیک صورت بگیره
الله اکبر (1630927) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۳۵:۱۹
یعنی شما میگی اگه از یه راه نادرست به یه نتیجه ی درست برسیم کار خوبیه؟!من خودم در دانشگاه تک جنسیتی درس میخونم و افسردگی و امید به آینده بسیار کم دوستام رو دارم میبینم. (1635970) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۴۱:۱۴
مگر معدل معیار بهتر بودنه؟!! (1636480) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۳۵:۱۲
ایرانیها اینقدر کم هوش هستند که هنوز نفهمیدند که فیزیکدان و ریاضیدان و میکانیک دان و شیمیدان و پزشک جسم را میتوان از خارج وارد کرد، اما فیلسوف، جامعه شناس، اقتصاددان، سیاستمدار، روانپزشک و حقوقدان را نمیتوان از خارج وارد کرد و هر کشوری مشکلات بومی خودش را داد.
هنوز هم این ایرانیهای کم هوش پیشرفت را پرتاب موشک به فضا و تکنولوژی نانو میدانند. هوش اینست که محیطی ایجاد کنی که متخصصین نانو و هوا و فضا خودشان با پای خودشان به آنجا بیایند و با افتخار تحقیق کنند.
این محیط با جامعه شناس، اقتصاددان و حقوقدان ایجاد میشود، نه با مهندس و فیزیکدان. بدبختانه بازهم وزیر علوم یک مهندس است. (1631259) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۰:۴۷:۵۲
به نظر شمایی که دارید برق میخونید، امثال آقای دکتر محمد مهدی نائبی در دانشگاه شریف دارای فیلد نیستند؟!! سوابق علمی-عملی مورد نظر شما رو که نمیان به دانشجوها گزارش بدن!! (1635029) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۶:۵۳
جمله آخرت بیانگر باهوش بودن آنهاست! آنها با کمترین زحمتی آن اساتید را به کار گرفته اند. (1630830) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۲۸:۲۸
ایشون راست میگن تمام جوایز نوبل رو هر سال به ایرانی ها میدند. الان هاروارد و ام ای تی رو ایرانی ها می چرخونند. شما برید ناسا یه امریکای اونجا کار نمی کنه همه ایرانی هستند. آلبرت انشتاین یک ایرانی بوده. گری کاسپاروف ایرانی یا لوناردو داوینچی هم یک ایرانی بوده. تمام مشاهیر دنیا ایرانی بوده. انشتاین ایرانی بوده. خیلی از اختراعات جدید دنیا در ایران اتفاق می افته. مثلا ایران اولین کامپیورت رو درست کرده یا اولین ربات در ایران درست شده.
آقا یکم می خوای نظرات رو بدی یکم برو مطالعه کن... هر چرندی که اینترنت می خونی دلیلی نمیشه فکر کنی دنیا دست ایران هاست. (1635573) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۲۵:۱۶
من الان ٦ سال است خارج از ايران در محيط دانشگاهي در شرق و غرب عالم هستم و با قاطعيت مي گويم هيچ قومي با هوش تر از قوم ديگري نيست لطفا، اين قدر تكرار نكنيد ايراني ها با هوش اند! خير، هر كسي تلاش كرد و پشت كار داشت نتيجه گرفت و السلام نامه تمام ! (1630399) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۲۵:۵۱
کاملاً صحیح است. (1631239) (alef-13)
 
Hamid
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۴۲:۲۳
من این حرفو قبول دارم که هر کی تلاش کنه به احتمال قوی به نتیجه میرسه. آدمای باهوشم همه جای دنیا هس و اینم که بعضیا میگن ایرانیا خیلی با هوشن شاید بیشتر از روی عشق به وطن و غیرت ملیشون باشه. اما من یه چیزو خیلی خیلی خوب میدونم؛ اینکه اگه یه ایرانی اراده ای برای به دست آوردن چیزی داشته باشه حتما به دستش میاره. من یه مسلمونم و به این حرف پیامبرم شدیداً اطمینان دارم که: «اگر دانش در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت.»
البته همونطور که گفتم حرف شما رو هم قبول دارم و معتقدم کسی تا تلاشی نکنه به جایی نمیرسه و ایرانی هم نباید دل خوش کنه و بشینه یه کناری و همش بگه من با هوشم! اینجوری که جیزی درست نمیشه. باید همگی در حد توانمون تلاشمونو بکنیم، خودمونم دست کم نگیریم و به همدیگه احترام بذاریم...
موفق باشید دوست عزیزم :-) (1635216) (alef-6)
 
پرستو
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۱۳:۲۶
مگه تو خیلی از دانشگاه های داخلی که پیشرفت های قابل ملاحظه ای داریم تفکیک جنسیتی وجود داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طبق آمار ها تقریبا حرفتون درسته اما من فک نمی کنم پاسخ شما ربطی به حرف و مسئله ای ک حسین بیان کرده داشته باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1630481) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۰۴:۴۹
بازم توهم ایرانی (1630571) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۲۰:۰۴
فکر کنم خود شما هم بهتره از ایران برین بیرون و ببینین چه خبره...
من به عنوان یا دانشگاهی که در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا در حال کار هستم حرف شما را به هیچ وجه تایید نمی کنم اینقدر اروپایی باهوش می بینم که ایرانیها در برابرشون حرفی برای گفتن ندارن
البته ایرانیان موفق هم کم نیستن ولی عرض شما نادرسته این غرور کاذب بیشتر باعث شده که عقب بمونیم
ضمنا اگر متوسط هوش ایرانیان رو تو گوگل سرچ کنید می بینید که چه باور غلطی داریم
تنها هوش ایرانی ها در دور زدن و این حرفا عالی هست ... (1630599) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۰۴:۱۶
تمام افراد باهوش ایرانی از وطنشان میروند. چرا؟ (1630687) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۱۶:۳۲
آقای باهوش شما معتای پاسخ به اظهار نظر رو نمیدونی نمیخواد در مورد شکوفایی صحبت کنی (1631216) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۲:۴۳
به مانند بسیاری از دیگر مشکلات با تفکیک جنسیتی تلاش داریم که صورت مسئله را پاک کنیم. نباید فراموش کنیم که در دنیای تکنولوژی و ارتباطات زندگی میکنیم. نباید فراموش کنیم که زمان پستو و پشت پرده نشینی گذشته است. اقتصاد خانواده حکم میکند که زنان نیز پای به پای مردان درس بخوانند و کار کنند. شما نمیتوانید بعد از دانشکاه ادارات و شرکت ها را نیز تفکیک جنسیتی کنید. تفکیک جنسیتی تنها تلف کردن منابع مملکت است. بایستی به صورت ریشه ای موضوع دختران و پسران را حل نمود. در طی دوره انقلاب بسیاری از تفریحات نسل جوان از ایشان سلب شده ولی برای آن جایگزینی ارائه نشده. با پاک کردن صورت مسئله در تلاشیم که مسئله را حل کنیم. مشکل جوانان ما همجواری با جنس مخالف نیست. مشکل حوانان ما نبود امکانات برای تفریح سالم است.
چرا هیچ یک از مطرح کنندگان تفکیک جنسیتی به فکر راه حلی برای ریشه کن کردن اعتیاد دانشجویان و نسل جوان نیستند. ایا فکر نمیکنید سوق دادن جوانان به سوی تفریح زیر زمینی یکی از مهمترین عوامل شیوع اعتیاد در بین جوانان است؟ آیا فکر میکنید عدم آزادی دختران و پسران در ایجاد ارتباطی سالم و اسلامی در جامعه و بصورت ازاد باعث بسیاری از فاجعه های شده است.
تجربه 34 ساله ما نشان داده که با این شکل نمی توان مشکل را حل نمود. بنابر این ادامه این استراتژی آب در هاون کوبیدن و فراری دادن جوانان از جامعه ، دین و کشور است. (1631357) (alef-13)
 
AB
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۰:۰۵:۲۸
همين تفكيك جنسيتي و خدشه دار كردن احساسات دختر و پسرهاست كه تو جامعه پديده آرايش و دنبال بدن و جذابيت پسرهارو داريم و از اونطرف هم تجرد گرايي بين جوونها...در مورد همجنشگرايي و اين موارد هم چيزي نميگم كه پسرها جايه دختر هارو برايه هم پر ميكنن و دخترها هم ....
قرار نيست همه مثه منو شما ازدواج يا زندگي كنن
اين راه اشتباه است و چوبش و بد مي خوريم (1631611) (alef-13)
 
فخرالدین
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۲:۴۱
مگه شما بیرون از ایران رفتی ؟
پس این همه ابداع و اختراع که انگلیسی و فرانسوی و ژاپنی ... می کنه از کجا میاد ؟
چرا توهم می زنیم و فکر می کنیم خودمون از همه بهتریم ؟
یه نگاه به آمار در تمام زمینه ها بنداز بعد هرف بی ربط بزن (1632804) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۶:۲۸:۴۳
این حرف شما معنی کامل نژادپرستی است که ایرانیان باهوشترین افراد هستند (1633423) (alef-13)
 
احسان ترکمنی
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۰۸:۳۴:۴۲
برادرم.دوست من
این جمله که ایرانی ها باهوش ترین هستند و .. امثال آن توهمی بیش نیست.بنا بر تحقیقات معتبر انجام شده میانگین ضریب هوشی ایرانیان در مقیاس 120 اندکی بیش از 84 است.پس واضح است که میانگین هوشی ما در مقایسه با معیار های علمی در رتبه متوسط قرار می گیرد و البته با میانگین اغلب سرزمین های دیگر مطابقت و برابری دارد.آن چه باعث تمایز می شود شناخت ضعف ها و قوت ها ، دید جامع و برنامه محور ،روحیه کار گروهی و تلاش همه اعضای گروه های علمی برای تحقق اهداف مشترک است و نه شعارهای بی پایه و اساس. (1639746) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۰۷:۵۷
با نظر شما كاملا موافقم. دانشگاهها از معدود مكانهاييست در كشور ما كه افراد مي توانند در آن با خصوصيات جنس مخالف آشنا شوند. (1629843) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۱۳:۰۴
منظورتان را از خصوصیات بفرمایید.

دوستان جوری این مطالب را می گویند انگار که ما در دانشگاه نبودیم و از اوضاع این آشنایی ها با خصوصیات! آشنا نیستیم. (1630255) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۵۳:۳۴
من تا فوق لیسانس هم تو دانشگاه (حدود 7 سال) نتونستم از خصوصیات دخترها سر در بیارم.
غیر از اینکه اکثر دختران با ادا و اطوار و ژست و تیپ و دلسوزاندن و دلشکاندن فقط ما پسرها رو چزوندند.
من تو سر کار (حدود 8 سال) تونستم دختران را تا حدودی بشناسم (لازم به ذکر است من خواهر و دوست دختر هم نداشتم که روحیات آنها را واقعا بشناسم)

تازه وقتی ازدواج کردم تازه فهمیدم 1 درصد هم اونا را نشناختم!!! (1631558) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۰۰:۵۴
ای بابا ! تا حالا موافقین اختلاط دانشگاهها میگفتند مگه دانشجوها میخوان چه کار کنن ! دارن درس میخونن دیگه !

شما رفتید درس بخونید یا شریک زندگی پیدا کنید ... بگذریم از تجربه های بسیاری که به بهانه شریک زندگی شروع شده و به کجاها ختم شده ... (1630208) (alef-10)
 
م
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۰۶:۴۰
یک سوال : چرا در دانشگاه علامه که تفکیک جنسیتی اجرا شده ، آمار مشروطی ها نصف شد ؟؟؟ (1630469) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۳۶:۳۲
شما الان امار گرفتین؟!
شرایط برگذاری و نمره دهی همان بوده؟
استاد ها همان بوده اند؟؟
اصلا چیزی از آمار گیری علمی می دانید؟
شرایط کنترل شده به گوشتان خورده است؟
... (1630864) (alef-13)
 
یه بابا
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۲:۱۳
من خودم تو دانشگاه تو کلاسهایی که دختر بود آمپر خرخونی ام بالا میزد حالا شما هر چی میخوای تفسیر کن جلب توجه ... غرور کاذب .... بوقلمون رنگ به رنگ یا حتی جفت یابی !!!!!!
واقعیتش این بود مثل سایر پسر ها دوست نداشتم جلو یه دختر ضایع بشم .... (1631354) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۷:۱۹
حتما به خاطر تفکیک !
اگه اینقد این کار خوبه چرا هاروارد و استنفورد تفکیک نمی کنن ؟
اونا بدشون می یاد از پیشرفت علمی ؟
علم جهان رو هاروارد و استنفورد و آکسفورد و ییل و ماساچوست تولید می کنن یا دانشگاه علامه و امام صادق ؟
برید از دانشجو هاش بپرسید آیا راضی هستن از این طرح ؟ سطح علمیشون با این کار رفته بالا ؟ مشروطیاشون نصف شده دیگه ! باید الان بال درارن . (1631731) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۴:۰۹:۰۷
چون آمار نويسشون ديگه با جنس مخالف برخورد نداشت درست آمار ها رو نوشت مشكل اصلي همينه عزيز كافر و همه و كيش (1632934) (alef-13)
 
فاطمه
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۱:۳۷:۲۲
این آمار نصف شدن مشروطی ها رو شریعتی داده، از کجا معلوم که درست باشه، ماشالا دروغ توی این مملکت که حناق نیست، یکیش رو هم شریعتی بگه به کجا برمیخوره (1634093) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۱۲:۴۰
معتاد بشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ (1630480) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۵۸:۵۸
وا... حرفتون متینه
من خودم کاملا محدود بودم
واسه ازدواج با اولین خانم که حرف زدم به این نتیجه رسیدم که ایشون خیلی چیزها را نمیفهمن
بعد با بقیه صحبت کردم به این نتیجه رسیدم که همشون نمیفهمن
الان به این نتیجه رسیدم که میفهمن ولی یه جور دیگه با یه دید دیگه
اگر من با همون اولی ازدواج میکردم قطعا بخاطر آنچه که من نافهمی ایشون میدونستم کارم به طلاق میکشید
با عذر از خانمای عزیز. اونام اگه با آقایون مراوده نداشته باشند قطعا فکر میکنن آقایی که باهاشونه نفهمه و بی درک. (1630555) (alef-10)
 
سيدحسين
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۲:۵۵:۳۰
ببخشيد يه سوال
دانشگاه محل درس خوندنه يا بنگاه همسريابي ؟!! (1632579) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۰۳:۳۶
آقا چه معنا دارد که فرهاد دانشجو در بخش خبری 20:30 امشب یک مانور خبری داد و خط و نشان برای دیگران کشید؟! (1630569) (alef-10)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۲۲:۴۵
اقاى فرهاد دانشجو لطف كرده سوابق تحصيلى خود را در مقاطع مختلف و مقالات و كتابها وجزوات اموزشى و خدمات علمى خود را در زمينه هاى گوناگون و حضور در مجامع علمى و نشريات علمى و غيره را بنويسند. و سپس مدارج طى شده در رابطه با استادى دانشگاه و انگاه به مدت مديريت وتجربه اندوزى در اين زمينه بنويسند تا دانشگاهيان از وى حمايت كنند (1630719) (alef-13)
 
احد+
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۳:۲۲:۲۴
بله همین طوری می باشد کلاس های ما قبل از تفکیک جنسیتی شور و حال و انرژی بسیاری داشت و رقابت درسی بین خانم ها واقایان باعث بالا رفتن سطح علمی دانشجویان می شد حالا پس از یک سال از تفکیک جنسیتی کلاس های بی روح و کسل کننده و خشک که هیچ شور و حالی نداره و دانشجویان انرژی رقابت درسی رو بین خودشون ندارن (1632734) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۵:۳۴:۲۷
متاسفانه الآن تو جامعه حریم بین نامحرمان شکسته شده است. این موضوع وارد دانشگاه ها هم شده و جای تأسف داره این مشکل را همه می بینند باز می گویند تفکیک جنسیتی کلاسها فایده ندارد؟! من رشته الهیات می خوانم چه دلیلی دارد وقتی از لحاظ تعداد دانشجو امکان تفکیک وجود دارد، این کار صورت نگیرد ؟!! (1633243) (alef-13)
 
بهلول
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۰۹:۴۶:۱۵
دوستان این نظرهاتون چه ربطی به تفکیک جنسیتی داره!؟؟؟
در کل دنیا دارند تلاش میکنند به نحوی دو جنس را با کمترین تنش با هم آشنا کنند که یک شناخت اولیه از هم داشته باشند که بعد از ازدواج کلی مشکل و مسئله پیش نیاد و به طلاق و یا در بهترین حالت تحمل زندگی بی تفاهم کشیده نشه. اونوقت در ایران هی دارند دیوار دورشون میکشند و از هم جداشون میکنند
آخه یکی نیست به این حضرات بگید، اگه دختر و پسر هم دیگه را نبینند چه جوری باید با هم آشنا بشند و ازدواج کنند.
در خیلی از دانشگاهها دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی را حتی خوابگاه مشترک میدندف یعنی یکی دو طبقه دخترها و یکی دو طبقه از ساختمان پسرها تا بیشتر با هم معاشرت داشته باشند و با دیدن هر روز همدیگه شاید جرقه های ازدواج بخوره و جمعیتشون از انقراض نجات پیدا کنه
اما ایران یه مشت انسان سفیه که از دین و اسلام فقط چند تا کلمه اش را یاد گرفتن، مدام دنبال جدا کردن جوانها از هم هستند.
کی گفته که اگر مردها و زنها راحت تر در کنار هم در جامعه حضور داشتند باشند مشکل پیش میاد!؟؟ خوب برید تو جوامعی که این داستانها نیست آمار بگیرید و تو ایران هم یک آمار دقیق بگیرید و مقایسه کنید.
الان همین جدا سازیها آمار هم جنس گرایی خصوصا در مردها را در ایران زیاد کرده. گناه نگاه به نامحرم زیادتره یا گناه لواط.
به این حضرات بفرمایید دارید اینقدر عقب عقب میرید که از اون طرف پشت بمون میافتید پایین.
ما نگران ایران و جوانان ایران و فرزندان خودمان هستیم که با برنامه ریزی های احمقانه عده ای سفیه به ظاهر مومن ولی دین ناشناسف با تبر افتادن به جون اخلاق و فرهنگ و تدین مردم.
برای اینکه چشم این افراد باز بشه آقا چند صباحی بفرستیدشون ماموریت خارج تا آمار گیری کنند و بعد بیاند تو ایران و اگه تونستند امار بدون دروغ بگیرند، مقایسه کنند.
مردم بقیه کشورها حق انتخاب دارند و آزاد دارند زندگی میکنند، همه چیز هست و این انسان هست که با تعقل و تفکر آموزه های قبلی خودش انتخاب میکنه.
به یک همچین انسانی میگند انسان اشرف مخلوقات
نه اینکه هی قفس درست کنیم و بعد خوشحال باشیم بگیم ببین دیگه هیچ زنی با هیچ مردی تماس نداره و بنابراین دین خدا حفظ شده.
دوستهایی که تفکر جداسازی جنسیتی را میدن، اصلا درک و شعوری از اینترنت دارند!؟ الان اگه دانشگاههای را از هم جدا کنید، دوست یابی اینترنتی شدید تر میشه. بعد میبینی خود بچه های دانشجو سایت و گروه اینترنتی زدن به اسم همکلاسی سلام، و خیلی بیشتر و راحت تر از قبل دارند تو نت با هم ارتباط برقرار میکنندف و تازه چون با سیستم هم لج افتادن، سایتهایی راه میافته که حالا یکی بیاد جلوش را بگیره و دوباره سفاهت این قانون گذار، میافته گردن دین مبین اسلام.
به این حضرات بفرمایید به جای تفکیک جنسیتی یه تحولی در آموزش اخلاق عملی اسلامی اول بین مسئولین و مدیران نظام بدن، که واسه مردم الگو باشن، بعد میبینید چه تاثیری روی مردم داره، مردم تا حضور و وقوع اسلام واقعی را کشور حس نکنند، تمام این داستانها فقط مدتی سفره نون خوری یک عده ریاکاری که برای این منظور پافشاری میکنند را فراهم میکنه و لا غیر
خجالت بکشید و برید توبه کنید و این قدر طرحهای ریا کارانه برای ترقی خودتون و بیچاره گی مردم و اسلام ندید (1634862) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۰:۲۷
ما تا حالا فكر مي كرديم دانشگاه جاي درس خواندن است نه بنگاه آشنايي!!! (1635926) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۵:۰۴
به آمار مراجعه کردید تا ببنید چند در صد ازدواجهای ناموفق مربوط به اختلاط دو جنس مخالف و آن هم در دانشگاه است؟
وقتی محیط علمی تیدیل به محل التهابات جنسی وآنهم نامعقول میشود ، چنین جوابی دور از انتظار نیست. (1635939) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۹:۴۶
بنا به توصيه خود امام ره بايد امضاء يا دست خط امام در اين زمينه نشان داده شود تا بتوان به اين حرف اعتماد كرد
علاوه بر ان صحبت مقام معظم رهبري نيز بايد مستند به تاريخ باشد
ما دانشجو هستيم و ياد گرفتيم بدون منبع حرفي را قبول نكنيم (1635949) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۱۹:۰۲
نظر مقام معظم رهبری را خیلی پسندیدم. (1629630) (alef-6)
 
كارمند دولت
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۲۴:۴۶
به نظر من واجب تر از تفكيك جنسيتي در دانشگاهها ؛ تفكيك جنسيتي در ادارات دولتي است . (1629650) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۵:۳۳
واقعا" در بعضي ادارات و ارگانهاي دولتي ؛ كارمندان زن و مرد شئونات اسلامي را رعايت نميكنند و حتي اقدام به شوخي هاي آنچناني در ملاء عام و در انظار مردم ميكنند . (1629740) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۰۲:۰۹
واقعا متاسفم!تفکیک جنسیتی یعنی چی!؟
وضع خیابان ها هم خیلی بده پس بیام خیابان ها رو هم تفکیک جنسیتی کنیم!
این کار نشدنیه!
وقتی نتونستیم دین رو برای یک جوان خوب معنی کنیم نتیجه اش همین میشه!
با این کارا بدتر جوانا رو به دین بدبین میکنیم!به جای این کارا بیام با برنامه های فرهنگی (فرهنگ سازی)این مشکلات رو حل کنیم! (1630047) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۳۳:۴۷
هیچ کس منظورش از تفکیک جنسیتی این نیست آقا
به نظر من بهترین کار اینه که حداقل همچین گزینه ای وجود داشته باشه
اینو قبول کنید که برخی دانشجویان با این روش موافقن (1630633) (alef-10)
 
یه بابا
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۴:۵۳
وقتی به جای کیفیت رابطه افتادن دنبال کمیت رابطه همین میشه دیگه
نمیگن آقا رابطه یه دختر پسر شاید تنها و تنها درسی باشه
فقط حرف سعدی رحمت الله علیه حالیشونه
نشاید بر پنبه آتش فروخت .... (1631372) (alef-13)
 
مازیار
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۰۱:۰۹
در مفاهیم قرآنی هیچ تفکیکیت جنسی بین زن و مرد نیست کما اینکه خداوند میفرماید ما انسان را از یک زن و مرد آفریدیم ، تمام حق و حقوقی که برای مرد هست برای زن هم هست به نظر من تفکیک جنسیتی باعث محدود نمودن شناخت افراد میشود بالاخره ما در این جامعه زندگی میکنیم آیا قوانین اجتماعی 50 سال پیش الان قابلیت اجرا دارد ؟ آیا مثل قدیم میتوان چشم بسته نسبت به انتخاب همسر اقدام نمود ؟
تفکیک جنسیتی شاید ، تکرار میکنم شاید حفظ حریمی ایمن برای خانمها ایجاد کند ولی در برور روابط اجتماعی جامعه را در آینده دچار مشکل میکند ضمن اینکه هزینه های گزافی نیز برای این امر اختصاص خواهد یافت .
اگر قرر بود زن و مرد جدا از هم زندگی کنند خداوند برای مرد و زن کرات مجزایی خلق میکرد ، شما نگاه کنید دختر و پسر در این دنیا متولد میشوند ، بزرگ میشوند با هم در ارتباطند و حتی در موقع مردن هم هیچ تفکیک جنسیتی قائل نمیشویم ولی اصرار داریم که برای زندگی کردن با همدیگر ، باید از هم جدا شویم این به نظر معقول نمی آید .
روابط پیچیده اجتماعی امروز و عدم توانایی پاسخوگیی به نوع روابط در جامعه امروزی از طرف علما ، باعث گردیده که صورت مسئله مثل همیشه پاک گردد و این اصلا" به صلاح جامعه امروز ما نیست من حتی فکر نمیکنم که خود خانمها هم قائل به این تفکیک باشند چه رسد به آقایان
ما یک در خانواده خواهر و برادر با هم زندگی میکنیم مگر میشود که خانواده را تفکیک کرد ، کشور هم به مثابه یک خانواده بزرگ است باید مدیر آن درست رفتار کند تا برای بقیه الگو باشد . (1629814) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۱۹:۲۳
مراسم حج با اين همه شلوغي، تفكيك جنسيتي ندارد، آن وقت مي خواهند دانشگاه را تفكيك كنند. (1631221) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۴۲:۲۷
احسنت..در واقع زن ومرد مکمل هم هستند وباهم باید این دنیا را بسازند..اما با حفظ حدود و ارزشها... (1631274) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۰:۱۳:۰۶
تا حالا خطبه حضرت زهرا (س) رو خوندی ؟
دیدی ایشون چظور به مسجد می رفتند؟ توی مسجد چظور سخنرانی می کردند؟؟؟ (1633941) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۲:۴۹:۰۶
آقا مازیار عزیز سلام، در مورد بحث‌هایی که مطرح کردین چند نکته وجود داره: اولا در قرآن آیاتی وجود دارد که منطقا ناظر به لزوم رعابت حریم بین روابط زن و مرد است که با فضای فعلی جامعه ما مغایرت داره؛ مثلا در سوره شریفه نور آیات 30 و 31 خداوند می‌فرماید:
به مؤمنان بگو چشم‌هاي خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند، و دامان خود را حفظ كنند، اين براي آنها پاكيزه‌تر است، خداوند از آنچه انجام مي‏دهيد آگاه است (۳۰)
و به زنان با ايمان بگو چشم‌هاي خود را (از نگاه هوس‌آلود) فرو گيرند، و دامان خويش را حفظ كنند، و زينت خود را جز آن مقدار كه ظاهر است آشكار ننمايند، و (اطراف) روسري‌هاي خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود) و زينت خود را آشكار نسازند مگر براي شوهرانشان يا پدرانشان يا پدر شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران همسرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم كيششان يا بردگانشان (كنيزانشان) يا افراد سفيه كه تمايلي به زن ندارند يا كودكاني كه از امور جنسي مربوط به زنان آگاه نيستند، آنها هنگام راه رفتن پاي‌هاي خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود. (و صداي خلخال كه بر پا دارند به گوش رسد) و همگي به سوي خدا باز گرديد اي مؤ منان تا رستگار شويد. (31)
ثانیا استدلال شما در اینکه اگه قرار بود زن و مرد جدا باشن پس خداوند اونها رو در دو کرات جدا خلق می‌کرد اشتباهه. مثلا میشه گفت اگر قرار بود جنگ نباشه خداوند خوی جنگ طلبی رو نبایستی در انسان قرار میداد یا اینکه اگه اعتیاد بده پس خداوند مواد مخدر رو نباید می‌آفرید و امثالهم.... پس هر چیزی در این دنیا فلسفه ای داره و بایستی در راه درستش استفاده شه که با نظام جبر و اختیار هم سازگاره. پس انسان مختار است در استفاده درست یا نادرست از نظام خلقت.
در مورد جمله آخر هم که کشور رو به خانواده تشبیه کردی و نتیجه گرفتی باید مثل خواهر و مادر و برادر باشیم بازم قیاست اشتباهه و نمیشه اینجوری نتیجه گیری کرد. یعنی تو باید همون حسی که نسبت به خواهرت داری به دخترای نامحرم هم داشته باشی که قطعا این طور نیست.
در انتها هم توجه به این نکته مهمه که تو این اندک بیان نمیشه عمق مساله رو بیان کرد و نیاز به ساعت ها بحث داره که متاسفانه بیشترمون ازش غفلت می‌کنیم (1634225) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۰۷:۳۵
دوست عزیز می خوای کلا مملکت رو به دو قسمت تقسیم کنیم که شماها کلا خیالتون راحت باشه؟؟ (1629839) (alef-13)
 
توکل
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۳۴:۲۳
برادر چه اشکالی دارد ما دانشگاه مختص دختر ها داشته باشیم و دختر ها با خیال راحت درس بخوانند به دخترها باید توجه ویژه کرد همه دختر ها هم مثل هم نیستند من نمیگم بیان دیوار بین دختر ها و پسرها بکشند بلکه کم کم و به آرامی دانشگاه مختص دختران و پسران تشکیل گردد مگر ما تو مملکت کم متخصص زن داریم (1630296) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۰:۴۷
خوب اونی که خیلی دوست داره تو یه محیط فقط پسرونه یا دخترونه درس بخونه ، بره دانشگاهی که این شرایط رو داره..
چرا باید تفکر یه عده ادم رو به همه ی جامعه بسط بدیم؟
این کار منطقیه؟.. این کار فقط تعیین تکلیف کردن واسه قشر عظیم جامعه س که خط فکریشون هم جهت نیست با امثال این اقای "دانش اموخته ی دانشگاه امام صادق"

همین طور که الان هم از این جور دانشگاه ها کم نداریم که فقط دخترونه یا پسرونه باشه.. (1630807) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۵۴:۰۱
الان دانشگاه مخصوص زنان چند مورد داریم و با توجه به این که خیلی رشته ها غیر رقابتی شده اند اگر دختری واقعا علاقه به دانشگاه دخترانه داشته باشه براش هست. چرا باید همه رو مجبور به این کار کرد؟ (1631311) (alef-13)
 
زن
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۱:۳۳:۲۳
دانشگاه الزهرا فقط مختص خانوم ها است اگه کسی خیلی علاقه داره درس بخونه تا اونجا قبول شه (1632119) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۴:۳۱:۳۴
داشتن دانشگاه تک جنسیتی مشکلی ندارد اما تفکیک کلاس ها در دانشگاه های عادی واقعا هیچ مشکلی را حل نمی کند و فقط پاک کردن صورت مساله است (1633039) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۰:۰۵
تو بهتره یاد بگیری خودت را کنترل کنی .. شرم نمیکنید این حرفها می زنید؟ (1629887) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۰۴:۴۴
به نظر من واحب تر از تفکیک دانشگاه و تفکیک ادارات، تفکیکی خیابان ها پارکها و در نهایت تفکیکی شهر هاست (1630688) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۰۳:۱۳
شماها هیچ فکر و هدف و برنامه و خواستهدیگری ندارین که تمام مدت فکرتون فقط و فقط دنبال یک مسئله است و همه چیز و با اون می سنجین؟ متوجه نیستین که شان انسانی همه ما رو تا چه اندازه با این مباحث انحرافی پایین اوردن؟ متوجه نیستین جامعه رو تا حد نا امن کردن؟ خودتونم دیگه می ترسین زنانتون تنها برن بیرون چون همه به هم فقط و فقط با یک چشم نگاه می کنن و یه منظور دارن ....زندگی خیلی فراتر از این یک غریزه است . تفکیک جنسیتی اگه معنی داشت اول از همه در خانه خدا اجرا می شد و دستور داشت حتی عربها که در سرکوب زنان پیشتاز بودن و شماها حالا دارین گوی سبقتو ازشون میگیرن , نتونستن در این یک مورد کاری کنن چون حکم الهی بود. هدف بالاتر از جنسیت بود , انسانیت هدف بوده و هست .
الف خواهشمندم نظر منو هم درج کن . (1631185) (alef-13)
 
مدنی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۴۷:۲۳
آفرین!!! اصلا نظرت چیه تفکیک جنسیتی را از خانواده و جامعه شروع کنیم؟ آقایون از جنوب تا مرکز کشور، خانم ها از مرکز تا شمال کشور. یک دیوار هم تو مایه های دیوار برلین میکشیم وسطشون. چطوره؟
اینجوری دیگه اصلا اسلام در خطر نمیافته. (1635229) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۲۹:۱۱
به نظر من کسانی که دارای تزلزل اخلاقی هستند و تاب دیدن جنس مخالف را ندارند بر این طبل تو خالی می کوبند و گرنه اگر یادتان باشد در شروع انقلاب در راهپیمایی ها زنان و مردان به صورت مختلط در کنار هم شعار می دادند. (1629664) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۰:۰۶
كساني هستند كه منافعشان در افراطي گري و تحريك افراد به سوي رفتارهاي تندروانه است. تفكيك جنسيتي هم از همين نوع است.
يك سيستم از قبل بوده و الان كه 35 سال از اول انقلاب گذشته تازه مي خواهند، آن را اسلامي تر كنند. اگر اين كار لازم بود، بزرگان انقلاب همان اول اين كار را مي كردند.
اين روزها لازم نيست كه جوانان "هوسران"، براي ارتباط با جنس ديگر، به دانشگاه بروند. خيابان و پارك و سينما كم نداريم. همانجا ها مي روند. تازه فضاي مجازي هم آمده كه هم راحتتر است و هم كم هزينه تر.
بيشتر مشكلات دانشگاه به محيط خوابگاهها مربوط مي شود كه اتفاقا آنجا كاملا تفكيك شده است.
مشكلات سياسي، اجتماعي و خانوادگي بيشتر به دانشجوياني مربوط مي شود كه در شهر غير محل سكونت خانواده، مشغول به تحصيل هستند. اين مشكل را حل كنيم بهتر است. (1629671) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۷:۲۸
دانشجویانی که از شهر های بزرگتر آمده اند و دختر و پسر باهم میچرخند شهر ما را به گند کشیده اند . (1630833) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۱:۱۰
تفکیک جنسیتی از جمله مسایلی است که موجب شده جوانان نسبت به دین بی اعتقاد بشوند. کسانی که دنبال طرح این مسایل هستند می خواهند با استناد به این مسایل محدوده علم آموزی را تنگ کنند و با استناد به این مسایل جوانان دانشجو و اساتید را تحت فشار قرار دهند. (1629676) (alef-13)
 
منتظر جواب قانع كننده
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۱:۲۵
در كشورهاي توسعه يافته تفكيك جنسيتي نداريم و آمار جرم و جنايت جنسيتي نيز پائين تر از ماست كه بحث تفكيك جنسيتي رو در دانشگاه و نمايشگاه و ورزشگاه و فروشگاه و مدرسه و سينما و اتوبوس و ميني بوس و مترو بي آرتي و به صورت ظاهري دنبال ميكنيم !!!!! (1629677) (alef-6)
 
خواننده هميشگي شما
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۶:۵۷
هر كسي هر نگاهي كه به موضوع دارد كه نبايد ان را كلي و به صورت عام ببيند. اگر شما در فضاي مختلط دچار لغزش مي شويد به ديگران چرا نسبت مي دهيد. به نظر بنده اول بايد از خودمان از نگاهايمان شروع كنيم . چشم هاي بي شرميمان را ببنديم همه چيز درست مي شود. (1629747) (alef-13)
 
حمیدرضا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۵۷:۰۱
سلام بر شما...ابدا اینگونه نیست...فقط کافیست 2 شهر از اروپا و شهرهای آمریکا رفته باشید و تجربه زندگی...همچنین نگاهی به آمارهای مراکز و مجامع بین المللی و خود کشورهای غربی بیندازید که با حداقل نشان دادن هم می توانید بفهمید اینگونه نیست..بنده با این متن روی صحبتم نیست ولی کلیت اگر خداوند اختلاط را مفسده دار می داند...اگر عکس آن انجام شود مطمئنا معایب و خطرا ت و مشکلاتی خواهد داشت. (1629796) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۴:۴۳
امروز مردم دیگه در روستا زندگی نمیکنند که مثلا پدر و مادر دختر همسایه را برای پسرشون انتخاب میکردند.یکی از محیط هایی که جوانها می توانند با هم آشنا بشوند و نسبت به هم علاقه مند بشوند دانشگاه است.اگر قرار باشه در همه محیط ها دخترها و پسرها از هم جدا بشوند خوب این که یک جور عناد و دشمنی با نسل جوان و ممانعت از ازدواج آنهاست!!! اگر قرار باشه در هیچ محیطی پسر و دختر قادر به ملاقات با همدیگر نباشند و نسبت به هم هیچ شناختی نداشته باشند و طرز صیحیح رفتار کردن و برخورد کردن با همدیگر بلد نباشند و در یک کلام همدیگر را نفهمند که این یکجور تشویق جوانان به تجرد و اشاعه فحشا است و جوانها به جای عشق و مسولیت پذیری و تعهد و علاقه قلبی به دنبال هوس گرایی و فحشا و ...میروند.در غرب که انقدر از آن بد گفته میشود زن و مرد کاملا نسبت به هم شناخت دارند و هر مردی زن ایده آل و مناسب با روحیات خود را پیدا میکند و بالعکس اما در ایران تا اونجا که من میدونم وضعیت خیلی مساعدی حاکم نیست.جامعه در زمینه ارتباط زن و مرد کم کم از حالت انسانی در حال خارج شدن است و وضعیتی مشابه وضعیت حاکم در اروپای شرقی در سالهای گذشته را به خود میگرد. (1629695) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۵۱:۲۸
با اینکه تفکیک جنسیتی خوب هست یا نه کاری ندارم. اما
من که 12 سال دانشگاه بودم، تعداد ازدوجهایی که هر دو طرف دانشجو یک دانشگاه باشند، خیلی کم بود. دانشگاه جای تحصیل است نه محل همسریابی.
مگر در مدرسه که تفکیک جنسیتی هست، مشکلی وجود دارد که اگر دانشگاه هم تفکیک جنسیتی شود مشکل پیش بیاید. (1630662) (alef-10)
 
یه بابا
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۷:۲۶
آره اخوی بعضی جای بنگاه همسر یابی اشتباهی سر از دانشگاه در اوردن
حالا اقل کم یه نیم واحدی تنظیم خانواده پاس میکنن شوما سخت نگیر (1631388) (alef-13)
 
استاد دانشگاه
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۳:۰۵:۰۱
به نظر من همسریابی مهم نیست. اما آشنایی با جنس مخالف و دنیای آنها در دانشگاه امکان پذیر و ضروری است. اگر دانشجویان را تفکیک کنیم پس کجا و از کی باید با جنس مخالف آشنا شوند. (1634259) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۵:۴۴
این هایی که این مسایل حاشیه ای را طرح می کنند آدم های خوبی نیستند. می خوام بدونم این همه جوان دم بخت کجا می تونند با هم آشنا بشند تا خانواده شکل بگیرد؟ (1629698) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۷:۰۲
وقتی این همه استاد خانم و خانم دکتر تربیت شده است، چرا نباید تفکیک جنسیتی کرد؟ واقعا کسانی که مخالفت می کنند با تفکیک جنسیتی، چه دلیلی دارند؟ آنها از پشت پرده خیلی مسایل که اکثراً ناشی از اختلاط دانشجویان است خبر ندارد. بنده که دوازده سال است از لیسانس تا دکتری درون دانشگاه هستم از عمق فاجعه خبر دارم.
همین دیروز داخل کتابخانه نشسته بودم دختر وارد شد با چند تا از دانشجویان پسر دست داد. بعد هم کلی خنده و بغل هم نشستن و آخرش هم پاشدند رفتند بیرون دانشگاه...... (1629704) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۱۴:۵۶
شما به جای این که بگویی چه روش غلطی امثال شما در 30 و چند سال گذشته داشته اند که اعتقادات جوانان نسل بعد از انقلاب قوی نیست بر همان طبل خالی قبل می کوبید و تصور می کنید که با تندتر کردن و سخت کردن فضا مشکل حل می شود. شما نمی دانید که خداوند انسان را به گونه ای آفریده که زن و مرد خصوصیات خویش را داشته باشند، این وظیفه مسئولان جامعه است که غرایز و خواست های آنها را جهت داده و با آموزش درست روح و روان آنها را آرام نمایند نه این که راه حل را در نوعی زندان کردن افراد بداند، جدا سازی جنسیتی در واقع نوعی حصر و زندانی کردن جنسیتی است. (1630257) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۲۳:۱۸
لابد به همین برهان قاطع کتابخانه ها هم باید تفکیک بشن ! (1630397) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۰۲:۲۹
مگه مدرسه هست ؟ استاد خانم که با این هدف تربیت نشده.. هرکس باید از هر امکانی که تو دانشگاه هست استفاده کنه. این نگاه خیلی کثیفه .. مسایل پشت پرده ای تو دانشگاه وجود نداره. کسانی هم که ناراحتند می تونن امکان انتخاب دانشگاه تک جنسیتی براشون هست. (1630462) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۰۶:۳۴
کسانی که مخالف تفکیک جنسیتی هستند دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلودند . (1630801) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۱:۲۹:۵۲
تو فقط مسئله حج را در نظر بگير . در محضر خدا و با آنهمه معنويت خالص مرد وزن در كنار هم حج بجا مياورند گاهي هم تنه ميزنند بهم در ازدحام جمعيت ولي فكر همه فقط خداست و كسي به اين مسائل فكر نميكند . چشم ها را بايد شست جور ديگر بايد ديد. ما فراموش كرديم حجاب ما از قلب شروع ميشه وبعد تبديل به حيا وشرم ميشه وبعد حجاب ظاهري (1632088) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۷:۴۴
جدای از این مسائل

زن و مرد بایستی نحوه برخورد و ارتباط را با جنس مخالف خود فرا بگیرند وگرنه هنگام برخورد با جنس مخالف در جامعه از برقراری ارتباط سالم و مناسب ناتوان هستند.

یکی از جاهایی که برای تمرین کردن و فرا گرفتن ارتباط سالم با جنس مخالف ، مناسب است همین دانشگاه است، پس چرا اصرار به تفکیک جنسیتی دارید؟ (1629710) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۵:۳۷
ارتباط سالم با جنس مخالف دیگه چه مدلشه؟!!! (1630821) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۱۹:۵۷:۱۴
از دید شما ارتباط فقط "ناسالم" هستش؟
این طرز فکر خداییش دیگه چه مدلشه؟! (1640424) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۱۵:۳۴:۴۲
دقيقا اين مدل كه شما يه مثبت هم نداري!! (1642071) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۰:۵۴
افراط و تفريط .... يه عده از اون طرف ميان براي توجيه بدحجابي خودشون ميگن اگه امام الان بود فلان نظر رو داشت و يه عده هم از اين طرف شدند كاسه داغ تر از آش و ميگن بايد تفكيك جنسيتي در دانشگاه باشه .... (1629719) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۳:۴۲
"کسی هم نیست که نداند در زمانی نه چندان دور، حضور زنان در دانشگاه‌ها قحطی بود و باوقوع انقلاب اسلامی، زنان به آگاهی و برابری در حقوق با مردان دست یافتند"
؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جناب نویسنده محترم شما عملا تاریخ را تحریف نموده اید.لطفا مقداری مطالعه کنید.با تشکر. (1629729) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۳:۴۹
این یک بهانه واهی است که بگوییم اسلامی کردن دانشگاه ها یک موضوع خیلی با اهمیت وکلانی است و به این بهانه از زیر بار اینکه ظاهر دانشگاه هم اسلامی باشد فرار کنیم (1629730) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۴:۱۰
نمیخوام بگم باید برای تفکیک جنسیتی خون داد و کشت و کشتار راه انداخت اما:
1-بسیاری ازمراجع بر این امر تاکید کرده اند و به نویسنده عزیز توصیه میکنم حداقل به اندازه یک کارشناس دینی برای آقایان ارزش قائل باشندو بدانند آقایان مراجع این اندازه از عرف و مسائل عرفی آگاهی دارند و این از امور تخصصی نیست.
2- لااقل می توان گفت اختلاط شرعا مطلوب نیست چه میشود ما بعضی از دانشگاههایمان را با این طرح اداره کنیم مانند دانشگاه فرهنگیان.
3-درست است که دانشگاه اسلامی امری گسترده است و به ظواهر محدود نمی شود ولی بالاخره ظاهر دانشگاه اسلامی تفاوتهایی با دانشگاه غیر اسلامی دارد که خوب است پیگیری شود.
4-نمیدونم الف رو کدوم طرفی قرار بدم چون نویسندگان الف علی الظاهر قریب به اتفاق تهرانی هستند و به قول دوستان، مردم تهران "اسلام تهرانی" دارند واین از اقتضائات اسلام تهرانی است که میخواهد بین اسلام وغیر اسلام جمع کند.در این گونه موارد به نظر میرسد آنچه باید از معتقدین و متدینین به اسلام شنیده شود این است که در اجرای اینگونه طرح ها تند روی نکنید و عجله نکنید وهم مطالعات مناسب انجام گیرد و هم نرم افزارهای اجرایی مناسب نوشته شود و با کمترین حساسیت و به صورت پایلوت انجام گیرد چون هیچ شکی نیست که:اختلاط مطلوب شارع نیست و حکومت اسلامی و مومنین وحتی سایر افرادباید مطلوب شارع را دنبال کند چون مصالح مومنین و بشر در اجرای اینگونه امور است چه مصالح دنیایی و چه مصالح آخرتی اما هر چیزی نزد شارع وزنی دارد و نمیتوان مثلا حفظ حکومت را با مسئله عدم اختلاط نزد شارع هم وزن دانست و گفت باید برای هردو به یک اندازه اقدام نمود.
به امید روزی که برای هر امری نظر متخصصین بیشتر شنیده شود و با همدلی و همکاری اسلام عزیز را بیشتر وبهتر اجرا کنیم. (1629732) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۸:۲۷:۴۳
«چون هیچ شکی نیست که:اختلاط مطلوب شارع نیست» چگونه به این یقین رسیدید؟ (1633732) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۷:۰۳
لطفا خودتان نظریه پردازی نفرمایید. از افراد هم در غیابشان سوء استفاده های مبهم نکنید. راه خیلی ساده است, البته اگر بجای حرف زدن و لجبازی اهل عمل باشید. یک استفتاء ساده از مراجع بفرمایید. سپس با توجه به اجماع ارا و همچنین ضریب میزان مقلدین به آن عمل کنید. ولی حتما عمل کنید!!! (1629748) (alef-6)
 
مجی
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۷:۵۸
برخی آقیان توهم دارن فکر کردن سخنگوی شرع هستند.غافل از اینکه بعضی عوام اشتباهات این افراد را به پای دینشان مینویسند.یک سری به بعضی دانشگاه ها که در سالهای قبل تفکیک جنسیتی شدند سربزنید ببنید از لحاظ علمی و فرهنگی در چه حدی هستند .یک سری به استادیوم ها بزنید ببینید در چه فضای فرهنگی سیر میکنند.... (1629754) (alef-6)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۵:۵۱:۱۵
"...و باید در پی تفکیک جنسیتی در بیمارستان ها، فروشگاه های بزرگ، تفرجگاه ها و دیگر اماکن عمومی نیز بود!"

همین جمله شما عمق استدلالتان را نشان میدهد که فرق دانشگاه را با محیط عمومی و فروشگاه نمیدانید !!!

-----------------------------------------------------------------------
می توانید به لزوم تفکیک جنسیتی معتقد نباشید اما لازم نیست دروغ بگویید و حرفتان را شرعی جلوه دهید . در زیر چند نمونه استفتاء از مراجع معظم تقلید می آورم :

آیت الله مکارم شیرازی به استفتائی درباره تفکیک جنسیتی دختران و پسران دانشجو در دانشگاهها، اردوها و سرویسها اعلام کرد: "وظیفه مسئولان و دانشجویان این است از چنین کاری به طور قطع استقبال کنند و آن را وظیفه شرعی خود بدانند."
پاسخ درباره اختلاط مرد و زن در پروژه علمی:
آیت الله مکارم شیرازی به استفتاء درباره اختلاط دانشجویان پسر و دختر در پروژه های علمی، اعلام کرد: "قطعا هرگاه ضرورتی ایجاب نکند هر کدام با جنس خود مشکلات تحصیلی و علمی را حل کنند اولویت دارد و اگر بیم فسادی باشد حرام است."
........................................
حضرت آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتاء طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاههای ایران، این اقدام را مقدمه فوائد و محسنات بسیاری دانست و اعلام کرد: " اقدام بسیار خوبی است و مقدمه فوائد و محسنات بسیاری خواهد بود."
........................................
آیت الله صافی گلپایگانی با اینکه تفکیک جنسیتی از اهم مظاهر هویت نظام اسلامی و جامعه مسلمان است، گفت: "هزینه اجرای تفکیک جنسیتی هر چه هم سنگین باشد قابل تحمل است."
.........................................
آیت الله جوادی آملی:

سوال: آيا با اجراي طرح تفكيك جنسي در دانشگاه ها موافق هستيد؟

جواب: اجراي اين طرح كار خوبي است و مدت هاست كه اين طرح قرار بود اجرايي شود اما به دلايل مختلف عقب افتاده است و چنانچه اظهار نظر كتبي در اجراي اين كار باشد يا نباشد ضرورتي ندارد.

سوال: در اين طرح گله هايي شده، برخي ها مخالف اجراي آن هستند، اما دانشجويان بسيجي دنبال اين هستند كه پشتوانه نظر مراجع را در خصوص اجراي اين طرح به عنوان يك پشتوانه محكم در مواقع ضروري داشته باشند؟

جواب: كسي كه با اين قضيه مخالف است، با مباحث ديني مخالف است و نظر مراجع هم برايش تفاوتي ندارد، كسي كه با ضروريات دين مخالفت كند با حرف مراجع نيز مخالفت خواهد كرد حالا اينكه ما تكليف كنيم شايد خيلي تفاوتي نداشته باشد و مانعي ندارد كه اين قضيه به صورت شفاهي انتشار يابد، مهم اين است كه بسيج دانشجويي بتواند به اين هدف خود دست يابد.
.............................................. (1629770) (alef-6)
 
موافق این نظر
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۵۱:۰۳
أحسنت؛ واقعاً جواب دندان شکننده ای به سایت الف دادی.
یک سؤال اساسی: کی گفته دانشگاه اسلامی مساوی است با تفکیک جنسیتی؟؟؟ یه دروغ و یه فرض برا خودتون می گیرید و شروع می کنید به لت و پار کردنش!
تفکیک جنسیتی همه ی دانشگاه اسلامی نیست اما قطعاً ضرورت دارد. تفکیک جنسیتی جزئی از دانشگاه اسلامی است.
در متن تعریف دانشگاه اسلامی خیلی زیبا اومده. ولی به نظر شما تا تفکیک صورت نگیرد می توان حرف از فضای معنوی و اخلاقی زد؟؟؟ (1630002) (alef-13)
 
سلمان شکیبا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۰۷:۳۵
به نظر من اشتباه اصلی دوستان یکی کردن محیط های مختلط است. مثلا در سن وسال کارشناسی با کارشناسی ارشد تفاوت رفتار بسیار است. در محیط خرید با محیط کار هم همینطور، در ازدحام اتوبوس و مترو که تفکیک صد در صد باعث حفظ احترام و حرمت بانوان است نیز فرق بسیاری وجود دارد.
نوع تفکیک و علت تفکیک در هر کدام از این اختلاط ها متفاوت است و غیر قابل قیاس با دیگری.
در اصل به عنوان یک مرد( عاشق اختلاطم اما کی رو گول بزنم!)می دانم که عدم اختلاط بهتر است و سلامت اخلاقی بیشتری به دنبال دارد. (1630062) (alef-13)
 
استاد دانشگاه و مسلمان
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۰:۱۴:۴۳
متاسفم که نظرات را نمی توانید منتشر کنید چون توهین تلقی می شود ولی فکر می کنم کسانی که دوست دارند تفکیک اتفاق بیفتد وضعیت دانشگاهها را طوری توصیف می کنند که چنین فتاوی بگیرند و این کار درست نیست و به اعتقادات جوانان هم ضربه می زند. دین بازیچه نیست. (1630925) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۱۰:۴۱
بزرگوار، اگرچه فرمایش شما در مورد متخصص بودن حضرات مراجع درسته اما مسایل مدیریتی رو نمیشه با استفتاء انجام داد...
مراجع محترم، مطابق شارع مقدس، مطلوب رو در علم و عمل تعریف می کنند، اما الزاما این مسایل به صورت آنی قابل اجرا نیست.
اتفاقا این ایراد به نظر حقیر با رویکرد برخی بسیجان محترم هم متاسفانه سازگاره، اینکه به جای اندیشه و درک چالش های میدانی، بگیم حکم حکمه ... لازم الاجرا .. بلکن با زور .. چون حکم شرعه لازم الاجراست.
بزرگوار، مگر پیامبر عزیز، حضرت امیر و دیگر بزرگان بنا به شرایط هشدار های جلوگیرانه نسبت به افراط ندادند؟ داستان اون مرد بینوا که حین روزه ماه رمضان با همسرش نزدیکی کرده بود و خلاف حکم شارع افراطیون و مطابق حکم پیامبر عزیز با ملاطفت محکوم به پذیرفتن هدیه (کاسه خرما) پیامبر عزیز شد!
و جالب اینجاست که حضرت امام هم ابتدا به ساکن موافق ورود روحانیت به اجرا نبودند! بزرگوار اگر میشد با استفتاء جامعه رو مدیریت کرد، حضرت امام به عنوان بنیان گذار، مرجع، رهبر و صد البته صالح، این نظر رو قبل از اتفاقات بعدی مطرح می کردند که "جایی که استفتاء هست چه نیازی به ملاحظات دیگر!"
دیدگاه رهبری گران قدر هم که در متن اشاره شده به نظر حقیر دقیقا یک برداشت عمیق از اسلام نافذ و غیر افراطیست.
اگرچه با حرف عزیزانم که فرمودند، اختلاط میـــــتواند موجب بروز بیماری های اجتماعی شود مخالف نیستم امـــــا چاره که عدم اختلاط نیست! آن هم دستوری! ... بزرگوار در مورد یک "سیستم جعبه دنده اتومبیل" صحبت نمیکنیم در مورد یک سیستم اجتماعی با عوامل ذی شعور صحبت می کنیم.
البته به عنوان آخرین نکته عرض می کنم که رهبری پیامبر الهی و امام معصوم مساله متفاوتیست که تنها در آن شرایط استفتاء(!) برای این مسایل مــــــجاز است. (1631397) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۵:۰۳:۳۷
ميگم خونه هم تفكيك جنسيتي بشه الحمدالله همه جارو تفكيك ميكن تفكيك جنسيتي در شان دانشجو نيست (1633154) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۰:۱۰:۲۱
میگم پس سلف سرویس دانشگاهها هم مختلط بشه ، دستشویی ها ، خوابگاهها و ... اینها هم اگه مختلط بشه فکر کنم شما دیگه خیلی شانیت پیدا میکنید !!!!!!! (1634931) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۵۶:۴۸
خوابگاه و دستشویی فرق داره عزیز، این 2 تا در تمام دنیا جدا هستند حتی بلاد کفر!!!! (1635262) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۰۷:۵۸
ما نمی تونیم خودمان را تافته جدا بافته از دنیا بدانیم. اگر اینطور بود س طالبان کاملا مظالبق شرع اسلام رفتار می کرد و اینطوری هم پیداست مورد تایید علمای شیعه هم هست کاراشون !!
چرا عیب سلفی ها می گیریم وقتی خودمون هم مثل اونا داریم عمل می کنیم؟
آلان این مسایل وهن اسلام و ملت مترقی ایران هست. چرا با این کارها شخصیت انسانی دانشجو و استاد و دانشگاه را لکه دار کنیم؟
واقعا کسی میاد دانشگاه برای اطفاء شهوت ؟؟ این چه نگاهی هست که به دختران و پسران مون مثل دو آلت جنسی نگاه کنیم؟ آیا اینها انسان نیستند ؟ آیا کسی تو یه مکان مثل دانشگاه میاد برای ارضا میل جنسی؟؟ این کثیفترین نوع نگاه به انسان هست .. (1629845) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۱۹:۰۸
بخدا قسم بهتره این مسایل را به عرف واگذار کنیم.. والله .. بالله مردم ایران ذاتا با حیا هستند.. بسیاری از این رفتارها اط سر لجبازی با دین و مسئولین هست.. آخرت مردم به خودشون واگذار کنید..
مصباح یزدی رهبر انقلاب بودن یا امام خمینی؟
مکارم شیرازی رهبر انقلاب بودن یا رهبری هستند؟
شریعتی باید توبیخ بشه بخاطر انجام کاری مغایر با خط امام نه بشه مدیر فرهنگی..
چرا جبهه پایداری نفوذ کرده و امثال علم الهدی که کسی در کوران انقلاب اسمش هم نشنیده و یا احمد خاتمی شدن سردمدار انقلاب؟
آیا اینها بر خلاف خط و مشی امام و رهبر جامعه را ملتهب نمب کنند با ایرادات بنی اسرایئلی؟
چقدر جوان را همین ها از دین گریزان کردند.. مملکت افتاده دست این افراطی هاس ضذ امام که در زمان حیات امام جرات عرض اندام نداشتند و پشت پرده ها قایم شده بودند حالا ادعای ولایت پذیری دارند و کاسه داغتر آش شدن..
اون از عملکر گشت ارشاد که هر رسانه خارجی سر می زنی باد اینقد لبت از خجالت بگزی که خون بیاد.. اینم ازاین افراط گری ..
بخدا شرمنده شدم از دیدن عکسهای گشت ارشاد.. مشا نمیدونید چقدر زشته خارج از کشور این عکسها و چقدر وهن هست .. (1629884) (alef-13)
 
mohsen
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۰۸:۴۹
احسنت
همه چیز دین شده ظاهر (1630365) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۱۶:۳۶
کاملا موافقم با حرفات (1630592) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۰:۰۹
چرا مسئولین سخنان مقام معظم رهبری را با دقت گوش نمی‌دهند؟ (1629888) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۳:۳۳
روی دیوار دانشگاه ما حدیثی از پیامبر نوشته که "دانشمندان امینان خدا بر روی زمینند" حالا وقتی خدا کسانی را که دنبال علم هستند را امین خودش می‌دونه نمی‌دونم چرا آقایان نمی‌تونند اعتماد کنند؟؟؟؟؟ (1629899) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۵:۳۴
من به عنوان یک جوان این سوال رم لاینحله که چرا در ایران و البته ظاهرا در اسلام مقیاس همه چیز شده کاهش یا افزایش میل جنسی آقایان؟؟ یعنی مردان ایرانی اینقدر لجام گسیخته هستند که حضور زنانمثلا در یک محیط مثل دانشگاه باعث تحریک و تجاوز به زنان در ملا عام میشه؟
و بعد آیا این با خودسازی که خیلی تو سالام مهمهست مثلا منافات نداره؟ به دیگران پلم کنید.. دیگران رامحدود کنید، زنجیر بکشید ، دیوار بکوبید تا من پاک بمانم !!پ

آسمان و مه و خورشید و فلک در کار باشند که من برم بهشت!! پس اون جهاد با نفس چی میشه ؟؟؟
ضمنا آیا فکر میکنید آسیبهای تک جنسیتی کردن و تفکیک جنسیتی کمتر از بودن دو جنس هست؟
زهی خیال باطل.. اگر اینطور بود که خدا همه چی رو جفت نمی آفرید.. دانشگاه محلی هست که میشه آدم یک ارتباط انسانی با جنس مخالفش داشته باشه .. جفتش را پیدا کنه . (1629912) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۹:۳۳:۲۸
آقایون فقط خود را می بینند و میدونند چه اعجوبه ای هستند و چندتا چندتا صیغه میکنند و بعد قیاس به نفس میکنند. الف! نامردی اگه این کامنت را نذاری. مشکلات ما لاپوشانی این کارهاست. (1633867) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۳۲:۰۵
تفکیک جنسیتی پاک کردن صورت مسئله است ! (1629935) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۳۲:۴۴
الف از هر 100 نظر یکی را روی سایت قرار میده. عجب سانسور بازاریه
ضمنا تفکیک جنسیتی کاری بیهوده است زیرا خداوند زنان و مردان را آفرید در کنار هم زندگی کنند و گرنه مردان را در مریخ و زنان را در ونوس قرار می داد! (1629938) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۳۲:۵۵
من بعنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه با انجام چنین عملی موافق نیستم و روش به کار رفته فعلی را اصلا قبول ندارم. تفکیکی که در آن به دانشجو اجازه انتخاب داده نشود و دانشجو به جرم جنسیتش مجبور به انتخاب واحد آنهم در یک گروه انتخابی با استاد از قبل تعیین شده شود اصلا انصاف نمی باشد. (1629940) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۳۵:۱۰
چه جایی پاک تر و مقدس تر از دانشگاه که دختر و پسر جوان با یکدیگر آشنا شوند ...
آیا می خواهیم جوانان را با این کار به سمت عشق های خیابونی و فیسبوکی بکشونیم !؟؟؟؟ (1629947) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۴۶:۵۸
کسانی که از تفکیک جنسیتی صحبت می کنند به دنبال حل معلول هستند نه علت و در واقع دارند خودشان را گول می زنند
مشکل در تفکیک جنسیتی نیست مشکل در فرهنگ ماست آقایان مسئول در 35 سال گذشته هیچ چیزی نکاشتند که حالا فرهنگ درو کنند اگر مابین دختران و پسران دیوار برلین را هم بکشید باز هم خراب خواهد شد ( همان طور که خراب شد ) لطفاً خودتان را خسته نکنید 0 (1629985) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۴۷:۲۲
اگر به صرف خوف از فساد باید وارد عمل شد و اصل قضیه را پاک کرد چرا کسی از تجمع قدرت و ثروت در دست عده ای خاص که بسیار فساد خیز تر و هراسناک تر است نگران نیست؟ (1629988) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۶:۴۷:۳۹
اقای الف نظرمو منتشر کن
اگر قرار است دانشگاه ها تفکیک جنسیتی شوند سایر سازمانها هم باید تفکیک شوند مثلا در مجلس تفکیک جنسی باید صورت گیرد اگر ما به این نتیجه رسیده ایم که این دو جنس باید تفکیک شوند توصیه من این است که این عمل خیر را به همه جا تسری دهید تا بلکه محیط ما پاک تر شود.
ضمن اینکه بنده ده ساله که در محیط دانشگاهم تا حالا ندیدم دانشجوها به دید جنسی به همدیگه نگاه ناپاک داشته باشند.بسیار هم محیط مناسبی است برای اینکه بتوانند شریک زندگی خود را پیدا کنند و امر مقدس ازدواج صورت گیرد به هر حال با اینکه مخالف تفکیک هستم اما اگر دوستان به این جمع بندی رسیده اند بهتر است محیط مجلس و وزارتخانه ها و...هم از این امر مستثنی نباشد. (1629989) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۳:۱۲
آی کیو تو دانشگاه دختر پسرها مجردن ولی تو مجلس و وزارتخانه متاهل . (1630816) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۴۶:۳۳
به تاهل و تجرد ربطی نداره متاهل ها هم گاه بیشتر از مجردها منحرف میشوند (1635429) (alef-6)
 
م
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۰۹:۵۱
سلام

خدا را شکر که دلیل افت تحصیلی, از بین رفتن تححقیقات واقعی, بورس مدارک و تز های جعلی, و استادان بی سواد را فهمیدیم که چقدر ساده است (به خاطر اختلاط) و هم اکنون بودجه عظیمی را فقط به این منظور اختصاص می دهیم.

دستتان هم درد نکند (1630069) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۱۳:۱۱
فکر می کنم طرح هایی از این دست نه تنها مانع اختلاط جنسیتی نمی شود بلکه بستر مفاسد پنهان و نهان ر ادرمحیط های مجازی و حقیقی دیگر آماده می کند وعصیان نسل جوان ولجاجتها علیه این تفکر گواه این حقیقت است. (1630078) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۳۰:۳۰
دانشجو پاکترین موجوده.. من توی گروههای دوستی اینقدر صمیمیت و پشت هم بودن دیدم که خدا میدونه.. حتی مثل خواهر و برادر برای هم میمونن. بهتره اینقدر بچه ها رو اذیت نکنیم. اینکار جوونارو حریصتر میکنه. از محیط امن دانشگاه به جاهای دیگه میکیشونه.. (1630134) (alef-13)
 
متحجران
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۷:۴۲:۴۹
کسی نمی تونه تفکیک جنسیتی کنه. برید دانشگاه تک جنستی درست کنید و هر کس دوست نداره بره اونجا. اما در کل دانشگاه باید از هر دو جنس باشه. دیگه زن و مرد کجا باید با هم آشنا بشن. این همه دانشگاه ها در جهان و تفکیک هم ندارن اما رشد علمشان را می بینید. پش مشکل از حضور پسر و دختر در یک جا نیست مشکل شما اینه که عادت کردید با ازادی ها مردم مقابله کنید . (1630161) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۱:۲۶
همین آزادی هاست که جامعه رو به این جا کشونده . (1630811) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۱۱:۳۹
من 5 فرزند دارم همه آنها در دانشگاه درس خواندند دوتاشون دانشگاه تهران یکی شهید بهشتی ، یکی دانشگاه آزاد ، یکی هم دانشگاه بوعلی سینا. الحمد الله هیچکدامشان هم مشکلی نداشتند. حتی یک دوست به عنوان دوست پسر یا دختر که در بعضی جاها مرسوم است انتخاب نکردند. دوتا شون هم با همکلاسی هاشون ازدواج کردند هر دو هم یک بچه دارند. بقیه هم هنوز ازدواج نکردند.
بحث تک جنسیتی یک بحث انحرافی است که می خواهند مسایل مهم مملکتی را تحت شعاع قرار دهند (1630250) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۱۸:۰۴
تفکیک جنسیتی همون یه مقدار رقابت سالم بین دخترا و پسرا رو تو کلاسها میگیره! کی گفته با جداسازی ها بچه ها درس خونتر میشن!
بخدا اینطور نیست نمونش همین ترم قبل که دو از درسامون جدا شده بود بچه ها نمره های پایین تری رو کسب کردند. من خودم رتبه اول رشته حسابداری دانشگاه گیلانم بخدا تو کلاسهای تفکیک شده بچه ها انگیزه ای واسه مشارکت بیشتر و شرکت در پای تابلو ندارن! چون دیگه به قول خودشون ضایع شدن ای در کار نیست! نه برای پسرش نه دخترش!
خواهشا اون عزیزانی که از روی عدم آگاهی این جداسازی رو به بهانه ارتقای سطح کیفیت دانشگاه ها مطرح میکنن یه ذزه تحقیق کنند (1630265) (alef-10)
 
یه بابا
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۱۲:۳۶
دست مریزاد حق گقتی حق یارت (1631404) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۳۹:۱۳
من در زمان دانشجویی همسر خود را یافتم فقط به این خاطر که مدتی همکلاسی بودیم الان واقعا از زندگی و ازدواجم راضی ام و فک میکنم اگر جز این بود برای من پیدا کردن همسر مطلوب خیلی سخت یا حداقل بدون شناخت بود (1630307) (alef-10)
 
ادیب
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۸:۵۵:۵۶
اسلامی کردن واقعا چه معنی میده به اسم اسلام همه چیز رو خراب میکنن اگه قرار باشه کسی سختگیر کنه رهبره که اون بنده خدا هم کاملا نظر روشن فکرانه و منطقی نسبت به این امر داره بابا انقد کاسه ی داغتر از آش نشید بزارید مردم انقد با فکرای متحجر شما عذاب نکشن (1630343) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۳۶:۱۷
ببینید چه کسانی دنبال تک جنسیتی هستند. امثال آقای شریعتی که در علامه هستند دنبال این کار بودند. ایشان با انواع تهمت ها دانشجویان و اساتید را منزوی کرده بودند . سال ها طول می کشد تا عوارضی که ایشان با اعمالشان بر شخصیت دانشجویان و اساتید حک کردند از بین برود. به نظر می رسد آنهایی که دنبال تفکیک جنسیتی هستند افرادی خودخواه، فریبکار و خود محورند. (1630414) (alef-15)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۳۹:۴۸
اين گروه مصداق بارز "خويش حق پنداری" هستند و بنابراين هيچ وقت بصير نمی شوند.
چون خودشان را حق مطلق می دانند و وقتی می فهمند که دير شده است. (1630644) (alef-10)
 
هموطن
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۴۲:۴۶
حتی لیلی و مجنون هم در مکتب با هم اشنا شدند یعنی حتی در عهد قدیم هم تفکیک جنسیتی نبوده است!
و البته عشق های مقدس از مکانهای مقدس شروع می شود . (1630425) (alef-10)
 
میم
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۹:۵۲:۰۵
از مسئولین محترم خواهشمندم اگه میخواهید دانشگاهها را تفکیک جنسیتی نمایید لطفا اساتید را به گونه ای که استاد مرد برای آقایون و استاد زن برا خانومها باشد انتخاب و بکار نمایید، تا امثال بنده که با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کنونی حاکم بر جامعه امکان ازدواج با یکی از استادان زن مجرد ندارم عاشق و دلباخته این چنین دخترانی نشوم... (1630448) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۰:۱۷:۵۴
اختلاط جنسیتی در دانشگاه ها باعث میشود دو جنس با شناخت بهتری از هم وارد اجتماع شوند و با دید بازتری نسبت به خلقیات جنس مقابل بتوانند تشکیل خانواده بدهند. البته آموزش استفاده درست از این فضا را باید از دبیرستان به اجرا گذاشت تا از اینطرف فضای علمی دانشگاه ها تحت شعاع روابط ناشی از هیجان جوانی عشق و عاشقی قرار نگیرد! همه چیز با آموزش صحیح و منطقی حله (1630487) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۰۸:۵۸
بستگی داره به اینکه این شناخت بهتر تا چه حدی باشه !!! (1630804) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۰۲:۱۲
لطفا اشاره ای هم به داستانی که در ابتدای انقلاب وسط کلاس دیواری کشیدند تا بین خانومها و آقایون رو تفکیک کنند و وقتی امام خبردار شد شبانه دستور تخریب دیوار رو داد بفرمایید... (1630564) (alef-10)
 
صا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۲۳:۱۹
شما بفرمایید چند دانشگاه را از نزدیک دیده اید؟
میدانید که دختران در دانشگاه جلوه نمایی می کنند و نمی دانند که چه آتشی بر دل جوانان مجرد می زنند که دسترسی به ازدواج نداشته و در اوج غریزه جنسی بسر می برند!
در دو دانشگاه درس خواندم و چندین دانشگاه رفت و آمد داشته ام.
واقعا ساده لوحی است اگر شرایط آن زمان دانشگاه را ( با آن مانتوهای غیر چسبان ، بلند و آرایش خیلی کمتر {اگر می خواهید مقایسه کنید برخی از فیلم های سینمایی آن دوره را ببینید متوجه می شوید} ) با شرایط الان دانشگاه ها مقایسه کرد....
جداسازی کلاس ها به بهبود وضعیت آموزشی در دانشگاه ها و بازدهی بهتر منجر خواهد شد ضمن اینکه از نظر شرعی هم جوانان بسیاری از ورطه فساد رهایی می یابند. (1630842) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۱:۲۷:۱۴
تفکیک جنسیتی نه تنها جامعه را از چشم اندازهای جنسی تهی نمی کند بلکه اساسا جامعه و کلیه نهادهای اجتماعی ، فرهنگی و آموزشی را براساس شاخص های جنسی سامان می دهد. در نتیجه، کل شاخص های تحلیل اجتماعی به دیدگاه محدود جنسی تبدیل می شود؛ و این در تعارض با هدف این اقدامات برای زدودن مناسبات جنسی از جامعه است. (1630613) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۷:۴۱:۵۱
تو از امام خمینی بیشتر حالیته؟ یعنی تو فکر میکنی تو باید رهبر انقلاب می بودی و حقت خورده شده؟؟ (1631159) (alef-13)
 
سعید . کیوانمرز
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۱۴:۲۵
باسلام

انقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی بود. که مامتاسفانه ازبعدفرهنگی ان غافل مانده ا

یم واگرهم خواسته ایم کاری هم انجام دهیم بدون درنظر گرفتن کارشناسی دقیق

وشناخت موقعیت زمان ومکان.همانطور که معصوم ع میفرماید فرزندزمان خودباشید
عمل کرده ا یم.وبجای اینکه درصددچبران قصورات باشیم وتصحیح روشهای شکست
خورده وامتحان پس داده بازهم اصراربران داریم.اینگونه است که بعدازگذشت 35سال طرحهایی همجون طرح تفکیک جنسیتی دوباره مطرح میگردد.وکسانی که در
زمان حیات امام نتوانستند تفکرات واپسگرایانه خودرا به اجرادربیاورند وبار ها با نظرات ان فرزند زمان ازقبیل موسیقی/شطرنج و.....مخالفت نمودند اینک دوباره با ارائه ا ینگونه نظریات جوانان را نسبت به اسلامی که امام راحل به مااموخته بدبین و
انرا به دورازعقل ومنطق صحیح بدانند. دراین زمینه کافیست نگاهی به نظریات روشن
بینانه مقام معظم رهبری بیافکنیم تا تفاوتهارا با تفکرات نظریه پردازان انچنانی بدانیم.به نظراین حقیر دراین زمان مهمترین مسئله اشنا نمودن جوانان با اسلام ناب
به دور ازشبهات وخرافه با متد روز امد ومقبول حامعه امروز میباشد. والسلام (1630712) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۲:۵۶:۱۵
من دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهرانم. عرض می کنم که اجرای این قضیه تفکیک جنسیتی باعث میشه آرامش فکری بیشتر و تمرکز دقیقتری روی کارهای علمی تو دانشگاه حاکم بشه. به نظرم الان بخش قابل توجهی از وقت و ذهن دانشجو تلف اون جور مسائل میشه که جاش تو دانشگاه نیست. (1630786) (alef-13)
 
صا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۶:۳۰
شما می گویید که نظر امام آنطور بوده است در آن زمان، بله درست!
اما آیا امام ره اگر در زمان حاضر اوضاع دانشگاه ها را می دیدند بازهم اینگونه امر می کردند. بنده که می گویم نه!
حداقل در دو دانشگاه کاردانی و کارشناسی ناپیوسته خوانده ام و چندین دانشگاه دیگر را از نزدیک دیده ام. واقعا محیط دانشگاه بسیار مفسده انگیز، جوانان مجرد، دختران ( برخی، البته بیشترشان) آرایش کرده و البسه چنین و چنان و ...
حال شما می گویید جوان بیچاره چه کند؟؟؟
به نظر بنده باید از قبل به فکر چاره بودندو از بتدریج کلاس های دختران و پسران را جدا می کردند یا دانشگاه ها را کاری که در خارج از کشور برای برخی از دبیرستان ها در برخی کشورها اینکار را صورت داده اند و نتایج خوبی گرفته اند. آنوقت اینقدر اصرار بر قرار گرفتن پنبه و آتش کنار هم آنهم طوری که دختران با مانتوهای چسبان و آنچنانی در کلاس در کنار پسران قرار می گیرند چه معنایی دارد! چه سودی دارد؟؟؟؟
مزیت های اینکار چیست؟؟ غیر از این است که بازدهی تحصیل و آموزش پایین می آید؟ (1630827) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۳۲:۰۱
همانطور که همه اطلاع دارید تا دبیرستان مدارس دخترانه و پسرانه مجزا هستند به برادران حوزوی پیشنهاد می شود یک تحقیق علمی و صحیح انجام بدهید و ببینید چند درصد از پسران دبیرستانی دوست دختر دارند و بلعکس. اگر به این نتیجه رسیدید که صفر درصد است آنگاه ان را در دانشگاه اجرا نمایید. لازم به ذکر است که تا چند سال قبل یکی از کارهایی که نهاد رهبری سالیانه اانجام می داد و رسانه ملی هم ان را خوب پوشش می داد جشن ازدواج دانشجویی بود و حتی مقام معظم رهبری هم هدایایی به این دانشجویان می داد. اشکال این است که دانشجویان مامن و جایگاه مطمنی در دانشگاه برای بیان درد های خود ندارد. اگر نهادهای فرهنگی در دانشگاهها مانند نهاد رهبری بودجه موجود خود را بصورت صحیح در این مسیر خرج کند مشکلاتی که بعضی نگران ان هستند تا حدودی مرتفع خواهد شد. البته برای تشویق مجردین به ازدواج ایجاد شغل اساسی کار است. (1630857) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۰:۵۸:۱۲
اگر دانشگاه جدا مثه الزهرا در همه استانها در کنار دانشگاه مختلط دولتی به وجود بیاید و دختران با اختیار انتخاب کنند خوب است اما بنده که در دانشگاه علامه چنین چیزی را دیده ام شدیدا مخالفم چون تعداد خانمها در کلاسهای درس مخصوصا علوم انسانی 10به 3است و استاد بیچاره در مقطع ارشد مجبور بود 2ساعت برای 5آقا درس بدهد و 2ساعت همان درسها را برای مثلا 15 خانم.این تنها فرسایش و تلف شدن انرژی برای اساتید بود و بس.در ضمن در حیاط دانشکده یا خارج از آن ،همه با هم هستند.مهم درست کردن فکر ،ایجاد اشتغال و فنی کردن دروس هست تا کاربردی باشند و پس از خروج از دانشگاه ،فرد خودکفا باشد نه وابسته به دولت و چشم انتظار کار دولتی.البت امسال علامه در هر رشته به طور مساوی دانشجوی ارشد گرفته در صورتی که این ظلم به خانم هاست چون 56 درصد دختر بوده اند و 34درصد پسر!!! (1630983) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۱:۰۹:۳۵
پسران و دختران جامعه ما بهترین و پاکترین فرزندان هستند چرا این ها را با سوء ظن نگاه می کنید؟ مگر به غیر از این است که این ها فرزندان و تربیت شدگان ما هستند؟ پس چرا این همه خودتان را تحقیر می کنید یا بهتر بگویم چرا ما از دست خودمان می نالیم؟ (1630995) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۲:۱۶:۵۸
در این باره باید کسانی نظر دهند که از نزدیک مزایا و معایب تفکیک جنسیتی اجرا شده در دانشگاه ها را دیده باشند. بد نیست کسانی که ندیده از مزایای آن می‌گویند، به مسائل زیر که در عمل رخ داده است پاسخ دهند یا فکر کنند.

1) آیا سر کلاس‌های عملی یا تئوری در حضور استاد و دانشجویان تاکنون اتفاقی رخ داده است که بایستی تفکیک جنسیتی در کلاس‌ها انجام شود؟

2) وقتی در دانشکده‌ای سالن مطالعه وجود ندارد و دانشجویان دختر و پسر برای مطالعه‌ی دروس در کلاس‌های خالی در کنار هم پشت یک لپ تاپ می‌نشینند، شما در آن محل خلوت بیشتر به فکر وقوع مفسده می افتید یا سر کلاس‌های درس که با طور طبیعی دانشجویان دختر و پسر به دلیل حضور استاد و دیگر دانشجویان و حجب و حیا با فاصله از هم می‌نشینند؟

3) وقتی یک ساعت درس عملی یا کارگاه را به یک جنسیت اختصاص می‌دهند و یک ساعت دیگر را به جنسیت دیگر اما این دانشجویان بیرون از محوطه‌ی کلاس، در محیط دانشگاه، در تاکسی در مسیر دانشگاه به مرکز شهر و ... خواسته یا ناخواسته در کنار هم قرار می‌گیرند یا می‌نشینند، تفکیک جنسیتی سر کلاس درس چه معنی دارد؟

4) وقتی دانشجویان برخی دروس (خصوصا دروس تئوری) را به طور مشترک می‌گیرند و برخی دروس (غالبا دروس عملی) را باید به صورت تفکیک جنسیتی بردارند، اولاً به دلیل تداخل ساعات مربوط به یک جنسیت با ساعات دروس مشترک گاهی به یک جنسیت ظلم می‌شود. دوماً اغلب نسبت دو جنسیت در یک رشته برابر یا حتی 2 به 1 یا 3 به 1 نیست و در بسیاری موارد گروه‌ مربوط به یک جنیست خالی می‌ماند و گروه مربوط به جنس دیگر کاملا پر می‌شود و متقاضیانی می‌مانند که به دلیل عدم تطابق جنیستشان با گروهی که خالی مانده است نمی‌توانند درس را اخذ کنند. ثالثا گاهی تفکیک جنسیتی نتیجه‌ی عکس می‌دهد یعنی به دلیل بروز تداخل یا به حد نصاب نرسیدن گروه مربوط به یک جنسیت در یکی دو ترم برای یک درس عملی، در ترم آخر 1 دانشجو از یک جنسیت مجبور می‌شود در کنار مثلا 12 نفر از جنس مخالف در آزمایشگاه قرار گیرد.

5) در بسیاری موارد اساتید ارائه دهنده درس‌ها جوان هستند و کلاس های مربوط به هر دو جنسیت دانشجویان توسط یک استاد ارائه می‌شود. آیا تک جنسیتی کردن یک کلاس و ارائه درس توسط یک استاد از جنس مخالف بهتر است یا حضور هر دو جنس از دانشجویان (مثلاً 6 نفر مرد، 6 نفر زن) سر کلاس درس یک استاد؟

6) وقتی تفکیک جنسیتی انجام می‌شود، انتخاب واحد برای دانشجویان سخت‌تر می‌شود چون اگر مثلا برای یک درس دو گروه با ساعت‌های متفاوت ارائه شود، بدون تفکیک جنسیتی دو امکان انتخاب برای هر دانشجو وجود دارد، اما با انجام تفکیک جنسیتی (اختصاص یک گروه به خانم‌ها و یک گروه به آقایان) هر دانشجو با توجه به جنسیتش یک گزینه را از دست می‌دهد و اگر گزینه باقیمانده با یک درس تداخل داشته باشد، امکان مانور در برنامه نخواهد داشت.

البته اگر دانشگاه کلاً تک جنسیتی باشد این مسائل رخ نمی دهد اما در آن موقع مثل دوره‌ی دبیرستان با افراد زیادی روبرو خواهیم بود که یا قدرت مواجهه با جنس مخالف را ندارند و طرز صحیح و اسلامی آن را بلد نیستند یا در حسرت جنس مخالف از زندگی عادی و اسلامی خارج می‌شوند و به دنبال پیدا کردن دوستان تحصیل کرده از جنس مخالف در خارج از محیط دانشگاه می‌گردند. همچنین در این حالت، در صورت نابرابر بودن شرایط و امکانات مثلا در دو دانشگاه‌ تک جنسیتی با جنسیت مخالف در یک شهر، (که احتمال آن نیز زیاد است) به یک جنسیت ظلم می‌شود.

بنابراین ممکن است این طرح در ظاهر خوب باشد و مانع گمراهی عده‌ی قلیلی از دانشجویان شود، اما در عمل مشکلات زیادی را برای اساتید و دانشجویان متعهد و متدین نیز ایجاد کرده است. در واقع به جای جدا کردن دانشجویان سر کلاس های درس باید فرهنگ و هنجارهای اسلامی را در سطح دانشگاه تبلیغ کرد و با کار فرهنگی و در صورت تخلف، با برخورد با متخلفین اندک، چگونگی برخورد و همکاری با جنس مخالف طبق موازین اسلام را به دانشجویان آموخت. (1631050) (alef-13)
 
دانشگاهي سابق
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۳:۳۰:۲۰
حدود سي سال پيش ازدواج كردم واونهم با همفكر دانشگاهي ام وشكر خدا زندگيم موفق بود ه وهست براي من خواستگار خارج از دانشگاه زياد بود ولي فكر كنم هيچ ازدواجي به محكمي ودرستي ازدواج دانشگاهي كه بر اساس شعور ومعرفت انجام يگيرد ونه براساس ماديات باشد
پس به نام اسلام اين چند سال تحصيلي را بر جوانان تلخ نكنيد وبگذاريد جوان ايراني باعفت وحياي مخصوص خودش همانطور كه درس ميخواند ،شريك زندگيش را به طور معقول وبا علاقه پيدا كند واين اقاياني كه فكر ميكنند دارند خدمت به اسلام ميكنند با اين تفكيك افراطي واقعا از محيط وفرهنگ دانشگاهي اطلاعي ندارند وبهتر است كساني دانشگاه را اداره كنند كه با اين محيط مقدس اشنا باشند وازجنس دانشگاه باشند
ان شاالله (1631085) (alef-13)
 
امیر 68
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۳:۵۸:۳۷
چرا به این موضوع اینطوری نگاه میکنید؟
یکی از دوستان گفت بعد از تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه آمار مشروطی نصف شده خب یخورده علمی نگاه کنید به این موضوع این روش در کشور انگلیس هم امتحان شده و جواب مثبت گرفته شده

البته از نظر اسلامشو باید علما نظر بدن چون تو دین اونا متخصص هستن (1631097) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۴:۰۹:۴۲
تفکیک جنسیتی یک بازی برای سرگرم کردن دانشگاهیان است تا از آن سو جریان انحرافی و افراد نالایق بتوانند بر دانشگاهها تسلط یاببند. متاسفانه برخی علما هم با سطحی نگری و ناخواسته به این جریان کمک می کنند. (1631099) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۷:۲۶:۴۶
نگارنده مثل کبک سرش رو زیر برف کرده و چشم از واقعیات موجود در دانشگاه بسته !!!!! اختلاط در محیط کاری و علمی چه ضرورتی دارد؟ ایا روح معنویت را تقویت می کند یا روحیه علمی را ؟ان هم با این وضعیت حجاب و خودنمایی و تن نمایی در دانشگاهها بله این اصل کار در اسلامی کردن دانشگاه نیست بلکه جزئی از کار میباشد. (1631143) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۷:۵۵:۰۴
من یک استاد دانشگاه هستم که در کلاس درس با چادر تدریس می کنم من با تفکیک جنسیتی مخالفم و معتقدم این چاره کار نیست! اگر وجود کلاسهای مختلط خلاف شرع بود امام راحل در ابتدای انقلاب همان طور که حجاب را اجباری کردند این کار را هم می کردند به نظر من مسائل اخلاقی که در دانشگاه و جامعه به وجود آمده ناشی از بالا رفتن سن ازدواج به خصوص در دخترخانمهاست و تا زمانی که برای این چاره اندیشی نشود هیچ چیز حل نخواهد شد (1631176) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۱۶:۵۲
تفکیک جنسیتی باعث افزایش طلاق، افزایش روابط نامشروع و مشکلات فراوان اخلاقی در جامعه می شود و اصولا با تفکیک جنسیتی به شخصیت دانشجویان توهین می شود. به جای پاک کردن صورت مسأله آن را حل کنید چون دلیل افزایش انحطاط اخلاقی در جامعه اختلاط دختر و پسر نیست. دلیل آن بیکاری مفرط جوانان، سیاسی کاری در تمام جوانب زندگی آنان و سخت شدن و افزایش مشکلات ازدواج است. (1631218) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۸:۲۴:۳۳
شنا انسان بالاتر از این حرفاست که بخوان با دیوار و ... براش قید و بند درست کنن. به تاریج جوامع بشری نگاه کنید. هیچ حکومتی با زور نتونسته یه فرهنگ رو بر مردمش غالب کنه (1631234) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۹:۵۴:۵۹
این نظر قاطبه علمای اسلام از جمله آیت الله خامنه ای، آیت الله جوادی آملی و .... است که: «اسلامی کردن دانشگاه به معنای تفکیک جنسیتی نیست» ولی نویسنده محترم، معنی این حرف این است که «برای اسلامی کردن دانشگاه ها فقط تفکیک جنسیت کافی نیست، اگرچه لازم است» یعنی باید علاوه بر تفکیک جنسیت، محتوای دروس هم اسلامی شود. در ضمن به استفتائات مراجع در خصوص اختلاط مراجعه فرمایید و از خودتان استنباط فقهی نکنید. به لحاظ تجربی هم دانشگاههایی که تک جنسیتی بوده اند در مجموع نتایج بسیار بهتری به لحاظ علمی از دیگر دانشگاهها گرفته اند. (1631567) (alef-13)
 
mori
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۳:۳۲
این سخت گیری ها فقط اوضاع رو بدتر میکنی من خودم دانشجو بودم والا با این اوضاعی که من دیدم فک نکنم هیچ جای دنیا اوضاع اینقدر بد باشه روابط نامشروع خیلی تو ایران زیاده همش به خاطر همین سخت گیریهاست حالا این طرحم اجرایی کنید اگه اوضاع از این بدتر نشد .بالاخره یه جایی صدای دل این جوونا درمیاد و امیدوارم پایانی بر ظلم باشد (1631715) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۰:۳۵:۲۷
کاشکی خدا یه باره یه پرده وسط استوا میکشید و زنونه مردونه رو جدا میکرد!!!
این چه استدلالی است که آقایان میکنند.
آن چیزی که نیاز دانشگاه است، آزادی است. چیزی که در سالهای 55 تا 57 کم و بیش در دانشگاه ها وجود داشت و ثمره آن البته انقلاب اسلامی شد. (1631762) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۱:۰۶:۵۲
كافي است نتايج اختلاط و عدم اختلاط دختران و پسران در 30 سال اخير بررسي كنيد متوجه ميشويد تفكيك خوب است يا بد ديگر نياز به اين همه سقرا كبرا كردن ندارد. (1631923) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۱:۴۰:۰۲
خداوند آرامش محیط را برای انسان قرار داد تا در محیطی به دور از انواع افکار پریشان در راه کمال قدم بردارد و در این راه زوجین می توانند مکمل یکدیگر باشند اما بمباران فکر و نظر انسان با انواع رنگ ها و در معرض نامحرم قرار گرفتن همیشگی حتی اگر انسان متشرعی هم باشیم باعث می شود نیروی زیادی برای دور کردن افکار نامناسب از خود صرف کنیم (البته اینجانب با نظر کسانی که می گویند دلت پاک باشد موافق نیستم چون بر اساس قران انسان موجودی است که به صورت خراب آباد آفریده شده است و باید خودش با تزکیه نفس خودش را به بهشت برساند ) لذا تفکیک جنسیتی با فضای کنونی می تواند به نفع دانشگاهها و جوانان و پیشرفت علم در جامعه باشد (1632158) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۱:۵۵:۱۱
موفق ترین ازدواج ها ازدواج دانشجویی بوده ااگه تفکیک صورت بگیره که دیگه ازدواج دانشجویی رخ نمیده بعدش هم هر خانمی اینده میخواد کار کنه تو محیطی که هم خانم ها باشن هم اقایون (1632246) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۲:۰۴:۲۴
اگر افراد در مقطع دانشگاه با جنس مخالف خود مواجه نشوند و شيوه برخورد با آن را نياموزند در چه مقطع و دوره‌اي بايد چنين شود؟ تفكيك جنسيتي در اين مقطع عوارض بسيار بدي براي افراد و جامعه دارد. (1632300) (alef-13)
 
توکل
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۲:۱۱:۵۰
برادر چه اشکالی دارد ما دانشگاه مختص دختر ها داشته باشیم و دختر ها با خیال راحت درس بخوانند به دخترها باید توجه ویژه کرد همه دختر ها هم مثل هم نیستند من نمیگم بیان دیوار بین دختر ها و پسرها بکشند بلکه کم کم و به آرامی دانشگاه مختص دختران و پسران تشکیل گردد مگر ما تو مملکت کم متخصص زن داریم (1632343) (alef-13)
 
ج
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۲:۳۱:۱۲
به نظر من باید ساختار اخلاقی کشور درست شود اگر می خواهید دخترها و پسرها به گناه نیفتند فقط با تفکیک جنسیتی دانشگاهها حل نمی شود چون دخترها و پسرها در پارکه و خیابانها فقط با دادن یک شماره موبایل با هم تماس برقرار و روابط نامشروع برقرار می کنند. بایستی دولت و قوه قضایه مجازات هشتاد ضربه شلاق برای افرادی که روابط جنسی برقرار می کنند اعمال کنند. برای معتادین نیز به همین شکل مجازات سنگین در نظر گرفته و قاچاقچیان مواد مخدر را اعدام کنند. (1632472) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۳:۰۹:۲۰
خوب اون عقل کلی که میگه تفکیک جنسیتی، در خصوص کارکردن دو جنس در آینده چه نظری داره؟ اونجا را می خواهید چه کار کنید؟ لابد بانکها، ادارات، بیمارستانها و تاکسی ها را هم در نهایت جدا می کنید؟ بیایید فرهنگ در کنار هم زیستن مانند دو انسان را یاد بگیریم. به حقوق و جنس هم نیز احترام بگذاریم. مشکل ازدواج جوانان را حل کنید بی بند و باری کم میشه ربطی هم به دانشگاه نداره. شما مدارس را کنترل کنید دانشگاه کنترل میشه. (1632661) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۱:۴۱
خدا رو شکر که همه مشکلاتمون حل شده فقط همین یکی مونده (1632797) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۵:۱۴:۳۶
مخالفان تفکیک بکویند در دبیرستانها هم دختر وپسر کنار هم درس بخوانندچرا نظام اموزشی ما این را قبول نمی کندچون مفسده دارد حالا اگردرصورت امکانات این طرح در دانشگاهها اجرا شود چرا باید مانع شویم چراپنبه و اتش را کنار هم بگذاریم بعد دنبال رفع مشکلات ان برویم پیشگیری بهتر از درمان نیست؟ (1633181) (alef-13)
 
دانشجوی انصرافی
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۵:۳۵:۴۱
به نظر من بهترین راه برای به نتیجه رسیدن , طرح مناظره ای با حضور دو طرف مخالف و موافق تفکیک جنسیتی هستند. باید دید دلایلشان چیست (1633247) (alef-13)
 
ابواحمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۸:۳۶:۰۰
اینکه نوشته اید:«مداخله‌های عرفی برخی از بزرگان درباره تفکیک جنسیتی، اظهار نظرهای شخصی این بزرگواران تلقی می‌شود که حتی برای مقلدان ایشان نیز استنادپذیری ندارد و عموم مقلدان نیز در تعیین مصادیق باید به عرف رجوع کنند.» حرف صحیحی نیست. مراجع تقلید به عنوان کارشناسان برجسته دینی و نائبان عام امام زمان در زمان غیبت کبری علاوه بر تعیین نظر اسلام در بخش احکام، در موارد مهم و مورد نیاز به تبیین و تعیین مصادیق نیز میپردازند و نظرات ایشان لازم الاجراست. در موضوع تفکیک جنسیتی دانشگاه ها هم برخی از مراجع صراحتا نظر داده اند و از وضعیت کنونی اظهار نگرانی کرده اند.
مقام معظم رهبری نیز از وضع کنونی راضی نیستند. دانشگاه های ما محیط امنی برای انجام کارهای علمی و پژوهشی فراهم نمیکند. البته اختلاط همانطور که نوشتید در صورت عدم خوف در افتادن به گناه به قدر ضرورت عیبی ندارد. اما واقعا با توجه به اینکه دانشگاه یک محیط صرفا علمی است و نیازمند حد اکثر امنیت اخلاقی و حد اقل تنش و استرس، و با پوشش نادرست پسران و دختران در این محیط ها، آیا چنین اختلاطی خالی از خوف است؟ (1633753) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۰:۴۵:۵۴
به نظر بنده باید دانشگاه هایی مختص خواهران و برادران تاسیس بشه ولی نه بدین معنا که به طور کلی تفکیک بشود، میشود دانشگاههایی به صورت فعلی و دانشگاههایی هم تفکیک شده داشته باشیم و در مورد ریشه ی مشکلاتی هم که بعضیها با این فکر که با جدا کردن دانشگاهها میشود حل شود باید بگم که مشکل با تفکیک حل نمیشود بلکه مسئولین باید به فکر این باشند که ازدواج ها آسان شود، وقتی یک دختر یا پسر به سنی میرسند که نیاز به یک شریک زندگی دارند و شرایط ازدوارج برایشان فراهم نیست، کسانی که توان کنترل ندارند به مشکل برمیخورند (1633988) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۱:۰۶:۳۲
با این اوصاف آدم فکر مینه که جوان های ایرانی اساسا مریض جنسی اند که باید توسط بزرگ تر ها کنترل شوند (1634027) (alef-13)
 
کمیل
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۳:۳۲:۰۱
بالاخره نیتهای فاسد و غیرخدایی یک جایی باید خودشو نشون بده. این مقاله هم یک نمونه.
شما که تا دیروز ناله میکردید احمدی نژاد با مراجع مشکل داره و نظرشون را اعمال نمیکنه و میخواد دخترا رو به ورزشگاه ها راه بده و فلان و فلان....حالا چطور شده که با وجود فتوای صریح مراجع بر اینکه تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها خوبه و باید اجرا بشه مخالفت میکنید و حرمت صریح اختلاط که در اسلام اومده رو نادیده میگیرید؟این آدم کیه که حکم واضح اسلام رو نادیده میگیره و شما هم مقاله اش رو منتشر میکنید؟ (1634326) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۰۰:۲۹:۴۴
بازم کت ول شد و چسبیدیم به دگمه . همیشه با دانشجوها همین برخورد میشه . از نظر حضرات دانشجو سمبل فساد و شهوت و هنجار شکنیه که باید به هر قیمت کنترلش کرد . یادمه اقای احمدینژاد در امریکا وقتی توی اون دانشگاه ازش درباره همجنس گرایی پرسیده بودن از بیخ منکر شد . این نظر شخصیه منه و قصد توهین به هیچکس رو ندارم اما فکر میکنم اگر دانشگاهها تک جنسیتی بشه گرایش به همجنس گرایی بیشتر میشه . یعنی میایم ابروشو درست کنیم میزنیم چشمشو هم کور میکنیم . واقع بین باشیم همین بگیر و ببند ها باعث شده که فساد به اصلی ترین رکن هر جامعه یعنی خانواده رسوخ کنه . چرا نمیخوایم قبول کنیم . از جنس مخالف یه تابو درست کردیم که باعث شده بعضی برای درکش به هر شیوه ای متوسل بشن . این راهش نیست . نتیجه معکوس میده . الف اگه مردی چاپش کن . (1634410) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۰۹:۲۷:۱۵
اين كه اين تفكر رو به عقب و يخ زده از تعاليم عظيم ونجيب اسلام رو پرچم اين تفكر و تفكيك و عدم اعتماد به جوانان كردند دردناك و غير قابل تحمله
چطور در هر عرصه اي طلايه دار جوانان هستند در دانشگاه كه مي رسند اين موضوع به تحقير آگاهي و شعور دانشجويان دختر و پسر ما مي رسند
فلسفه ازدواج در اين عصر با آگاهي نتيجه بخش است و شناخت به جاي نزديك كردن تفكر ازدواج ميان جوانان ديوار كشيدن شده راه و سلوك
سئوال اين جاست اين انفلاب ثمره فعاليت متاهلان و بزرگترهاي اين كشور بوده يا جوانان ؟
اين جنگ ثمره خون شهيدان جوان ما بوده يا پيران ؟
اين چه تفكر رو به عقبيه كه ما مشاهده مي كنيم
بهتره اين افراد براي خودشان هم كه شده يك سري به بهشت زهرا بزنند و سن شهيدان رو بررسي كنند ببينند كه ميانگين اونها چنذ بوده آنها از همين دانشگاهها كه به مراتب در پيش از انقلاب متفاوتر و غير اسلامي بوده استخراج شدند
حال كه اين جوانان فرزندان اين انقلاب هستند.
بايد روح خودشون رو پاك كنند نه دانشجويان رو به آلودگي متهم (1634811) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۰:۳۸:۴۶
من متاهل که بادیدن دختر های ارایشی و...والله تحریک می شوم انهم دختر های پول دارها وفکرم را نمی توانم متمرکز کنم ومطالب ازدستم می رود . البته من دو تا زن دارم .حال تو وضع مجرد هارا خود داوری کن (1635010) (alef-6)
 
امید
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۱:۴۵:۰۳
بهتر نیست شما مشکل خودتو حل کنی !!!؟؟؟ (1637985) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۲۰:۲۰:۵۳
خوب شما طبعت یکم تنده! ولی بقیه (از جمله خودم) این طوری نیستند.
خیلی ها هم آرایش و پوشش خانم ها رو در دایره حریم شخصیشون می دونن، (پولشون رو هم همینطور!) خانوم و زندگیشون هم سرجاشونه، فکرشون هم متمرکزه.... (1640456) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۵۲:۰۸
من خودم تو دانشگاه الزهرا که تک جنسیتی هم هست درس خوندم کلا شبیه یه مدرسه ولی در سایز بزرگتر بود اینو همیشه استادامون هم به ما میگفتن که رفتارهامون عین بچه مدرسه ای هاست البته دست خودمون نبود چون دانشگاه مون عین مدرسه بود ولی بعد که فوق لیسانس تو دانشگاه تهران قبول شدم تازه احساس کردم که دانشجو هستم اصلا زمین تا آسمون فرقشه یه جوری انگار آدم بزرگتر میشه نه از نظر سنی بلکه از نظر حسی اوایل محیط مختلط برام عجیب بود البته فقط برای من چون بقیه لیسانس هم تو دانشگاه مختلط بودن ولی بعدش عادی شد خیلی هم بهتر بود خودمون هم میدونیم که دنیای زنها با مردها فرق داره اصلا نگاهشون به زندگی فرق داره اگه ما قبل از ازدواج با کنار هم بودن دختر و پسر به این تفاوت آگاه بشیم و اصلا شناختمون از دنیای مردها بیشتر بشه خیلی بهتره تا اینکه چشم و گوش بسته و بدون دانش کافی از جنس مخالف با یه مرد ازدواج کنیم و تازه بعد از ازدواج دنیای متفاوت مردها را درک کنیم کسی مثل من که اهل دوست پسر داشتن نیست به غیر از محیط دانشگاه ، کجا میتونه شناختش را از جنس مخالف کامل کنه؟ (1635657) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۵۱:۲۵
بنده به عنوان کسی که تجربه یک سال اینطور زندگی کردن رو دارم میگم که با این کارا فقط جوونای مردم رو افسرده و بیمار میکنید و شانس ازدواج موفق و شناخت صحیح همسر آیندشون رو کم میکنید.در جواب دوستمون درسته که با این کار دانشجویان بیشتر درس میخونن ولی میانگین معدلشون زیادتر نمیشه.آرزو میکنم یه روز مسئولین بفهمن که دانشگاه به غیر از دانش افزایی وظیفه ی شعور افزایی و تربیت رو هم بر دوش داره.
پ.ن:با اون دوستمون در مورد بهترین مکان پیدا کردن همسر بسیار موافقم.
ممنون از الف به دلیل توجه به اینگونه مسائل (1636014) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۲:۱۶:۲۰
شما مشکل دارید مگر مجبوری انقد چشم چرانی کنی تا افکارت به اون سمت بره (1637352) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۶:۳۷:۵۲
پس چرا غربیها که با هم مختلطن اینقدر تو علم پیشرفت کردن (1638767) (alef-13)
 
کامران
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۱۶:۵۹:۴۵
آفرین واقعا دمتون گرم. منم میگم چرا ما پیشرفت که نمیکنیم هیچ بلکه پسرفت هم داریم. پس نگو همش زیر سر این اختلاط جنسیتی هست. بمیرم واسه بعضی ها که در دانشگاه با دیدن خانم های زیبا تحریک میشن و از پیمودن مدارج علمی باز میمونن. الان تو داشگاه امام صادق به خاطر تفکیک جنسیتی گزارش شده ک 10 تا انیشتین ازشون در اومده و از خانم ها هم تو الزهرا 20 تا ماری کوری اومده بیرون. تو علامه هم کلی فیلسوف تولید شده که دگرگون کردن دنیا رو.. مطرح کردن این موارد از نظر من بازی سیاسی بیش نیست. بعد از تفکیک جنسیتی پس آمار مشروطین کم شده آره؟ آخ بنده خدا گیرم بعد از تفکیک جنسیتی همه معدلشون شد 20 که چی؟ کاربر این معدل ها چیه؟ مگه سیستم آموزشی درسته گه معدل هایی که به دست میاد نشان دهنده ی پیشرفت باشه؟ بازدهیش چیه این معدل ها؟ ای بابا.........
کاش نظر مراجع رو در مورد اختلاس های اقتصادی و کلاه گذاشتن سر مردم رو هم اعمال میکردن. البته فکر کنم تو این موارد بنا به مصلحت مملکت ( که کاملا سیاسی هست و نه دینی) نظرات از دین اسلام کمی فاصله میگیره. (1640258) (alef-13)