توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505426
واکنش مسکو به برخورد غرب با مانورهای مشترک روسیه-بلاروس
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱
وزارت خارجه روسیه، جنجال آفرینی رسانه‌های غربی پیرامون تمرینات نظامی مشترک روسیه و بلاروس در ماه سپتامبر را صرفا برای توجیه اقدامات ناتو ارزیابی کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است، سرو صدای بیهوده و جنجال آفرینی که رسانه های غربی پیرامون مانورهای نظامی مشترک روسیه –بلاروس، تحت عنوان «غرب-2017» براه انداخته اند، صرفا به منظور توجیه افزایش هزینه ها برای گسترش اقدامات نظامی ناتو صورت می گیرد.  

به عقیده مقامات دیپلماتیک روسیه، رونق تبلیغات منفی پیرامون این مانورها، نه تنها کاهش نیافته، بلکه جنبه تهاجمی تری نیز پیدا کرده است. ضمن اینکه از روی عمد نیز تعداد نظامیان و تجهیزات و فناوریهای نظامی مورد استفاده در این تمرینات، مضاعف اعلام می شود.

در این بیانیه آمده است: «واضح است که سرو صدای براه افتاده پیرامون این مانورها کاملا جنبه تصنعی داشته و تنها برای توجیه افکارعمومی غرب در خصوص ضرورت افزایش هزینه ها به منظور افزایش حضور نظامی ناتو در لهستان و کشورهای منطقه بالتیک صورت می گیرد.»

وزارت خارجه روسیه یادآور شده است که دقیقا این اقدامات است که باعث وخامت بیشتر اوضاع نظامی در اروپا شده است، در حالیکه مانورهای مشترک راهبردی نیروهای مسلح روسیه و بلاروس «غرب-2017» صرفا جنبه تدافعی دارد.  

بر اساس این بیانیه، «در همین رابطه اطلاعات مربوط به تعداد نظامیان شرکت کننده در این تمرینات نظامی که از سوی رسانه های گروهی غربی عنوان می شود، اصلا با واقعیت مطابقت ندارد. واقعیت این است که قرار است در این مانورها حدود 12 هزار و 700 نیروی نظامی (بیش از 7 هزار نظامی بلاروسی و 5500 نیروی نظامی از روسیه) شرکت داشته باشند. علاوه بر این، در این تمرینات نظامی حدود 70 فروند هواپیما و بالگرد، تقریبا 680 واحد تجهیزات نظامی: از جمله حدود 250 دستگاه تانک، حدود 200 قبضه سلاح سنگین، سامانه های پرتاب موشک و خمپاره انداز و حدود 10 فروند کشتی نظامی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. که این ارقام بسیار کمتر از آنچیزی است که رسانه های غربی مدعی شده اند.»  

لازم به یادآوری است که مانورهای نظامی مشترک روسیه و بلاروس «غرب-2017» در تاریخ 20-14 سپتامبر در خاک بلاروس برگزار خواهند شد. برخی کشورهای عضو ناتو از بابت برگزاری این تمرینات نظامی ابراز نگرانی کرده اند. "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو هم از مقامات مسکو خواسته است تا به کلیه تعهدات خویش برای تامین شفافیت کامل در این مانورها، پایبند باشد.  وی روز جمعه تاکید کرد که مقامات ناتو با دقت کامل تمرینات نظامی مشترک روسیه و بلاروس در ماه سپتامبر را تحت نظر خواهند داشت.

مقامات وزارت دفاع روسیه تاکید می کنند که مانورهای «غرب-2017» صرفا جنبه تدافعی و برای افزایش آمادگی رزمی و بهبود هماهنگی نیروهای مسلح دو کشور صورت می گیرد، علیه هیچ کشور ثالثی نبوده و اقدامات در نظر گرفته شده، کاملا شفاف هستند.
 
کلمات کلیدی : روسیه + مانور نظامی + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.