نظر منتشر شده
۳۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489227
یادداشت حسین شریعتمداری/ تحقیرکردند و جایزه‌گرفتند!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۶
حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: دیروز «پاتریک پویانه» مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال که برای عقد قرارداد با وزارت نفت کشورمان به ایران آمده بود، با آقای دکتر روحانی ملاقات کرد و خبر این ملاقات با آب و تاب منتشر شد.

تا اینجای ماجرا، اگرچه به علت نامتقارن بودن مسئولیت‌های طرفین - رئیس‌‌جمهور یک کشور با مدیرعامل یک شرکت خارجی-  خالی از اشکال نیست ولی چنانچه ماجرا در همین  حد و اندازه باقی می‌ماند با تسامح قابل اغماض تلقی می‌شد. اما این ملاقات در حالی صورت پذیرفته که چند روز قبل دولت فرانسه حاضر نشد درباره ملاقات آقای ظریف،  وزیر امور خارجه کشورمان با «امانوئل‌ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بیانیه‌ای صادر کرده و یا کمترین خبری از انجام این ملاقات منتشر شود.

این اقدام دولت فرانسه در فرهنگ جاری و شناخته شده روابط بین‌المللی به مفهوم و معنای «تحقیرکشور میهمان» است که متاسفانه دولت محترم علی‌رغم آنهمه ادعا درباره حفظ حرمت ایران و ایرانی، نه فقط از کنار این تحقیر آشکار به آسانی عبور کرده است بلکه با پذیرش ملاقات مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال با رئیس‌جمهور کشورمان به این تحقیر رنگ‌و لعاب رسمی!  هم داده است!

اظهارات «برنار کوشنر» وزیر خارجه اسبق فرانسه در همایش سازمان منافقین که یک روز بعد از بازگشت آقای دکتر ظریف از سفر فرانسه  و در پاریس برگزار شده بود، نشانه دیگری از اصرار دولت فرانسه به تحقیر کشورمان است و به‌وضوح نشان می‌دهد که خودداری دولت فرانسه از انتشار خبر ملاقات ظریف و ماکرون با هدف تحقیر دولت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است! اگرچه اجازه برگزاری همایش به تروریست‌های منافق در فرانسه نیز اعلام دشمنی آشکار با ایران اسلامی است که به آن پرداخته‌ایم.
برنار کوشنر در همایش منافقین در پاریس می‌گوید؛ «ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیروز به فرانسه آمد و از وی استقبال شد.

من نمی‌خواهم آقای «ژان ایو» وزیر امور خارجه فرانسه را مقصر بدانم. ما یک جمهوری قدیمی هستیم و بر این اساس می‌توانیم از هر کسی استقبال کنیم و او را در کشور خود بپذیریم - به لحن تحقیر‌آمیز او توجه کنید -  اما شاید بهتر باشد کارها را در زمان مناسب انجام بدهیم. به نظر من استقبال از آقای ظریف، یک روز پیش از این تجمع (همایش‌منافقین) کار چندان درستی نبود... اما از این که دولت بیانیه‌ای عمومی در مورد سفر آقای ظریف منتشر نکرد بسیار خوشحال و مفتخر هستیم»!

اظهارات کوشنر به صراحت نشان می‌دهد که خودداری دولت فرانسه از صدور بیانیه درباره ملاقات آقای ظریف با امانوئل ماکرون و حتی امتناع از اعلام خبر این ملاقات، با انگیزه تحقیر دولت- بخوانید ملت- ایران صورت پذیرفته بود.

حالا این برخورد دولت فرانسه را در کنار ملاقات مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال با رئیس‌جمهور کشورمان و انتشار پرآب و تاب و گسترده خبر این ملاقات  قرار داده و خودتان قضاوت کنید که آیا از این مقایسه مفهومی غیر از تن دادن دولت به تحقیر از سوی فرانسوی‌ها استنباط می‌شود؟!

 گفتنی است برنار کوشنر در حالی از نامناسب بودن حضور آقای ظریف در فرانسه به علت همزمانی با همایش منافقین ابراز ناخرسندی می‌کند که اعتراض به برگزاری همایش تروریست‌ها حق مسلم ایران است و انتظار مردم خون دل خورده و شهید داده این مرز و بوم از آقای ظریف این بود که نه فقط در اعتراض به برگزاری همایش منافقین از سفر به فرانسه خودداری کند، بلکه این اقدام خصمانه فرانسوی‌ها را با برخوردی سخت و پشیمان‌کننده پاسخ بدهد که...!

اشاره به این نکته نیز ضروری است که دوشنبه شب 14‌بهمن‌ماه 95 سفارت فرانسه به مناسبت حضور «ژان‌مایک‌آیرو» وزیر امور خارجه سابق فرانسه که به ایران آمده بود، ضیافت شامی برگزار کرد. در این ضیافت، پس از سخنرانی «آیرو» یکی از تجار فرانسوی از وی می‌پرسد؛ «جناب وزیر، چرا این سفر دقیقا در روزی انجام شد که فرانسه به همراه انگلیس و آمریکا در خلیج‌فارس و در نزدیکی آب‌های ایران مانور نظامی که طبیعتا پیام‌های خاصی دارد، برگزار کرده‌اند؟»

این تاجر برجسته فرانسوی در ادامه با نگرانی می‌پرسد؛ «آیا فکر نمی‌کنید این مسئله روی روابط تجاری ما با ایران تاثیر بگذارد و نتوانیم در این سفر قرارداد خاصی منعقد کنیم؟ شما از واکنش مقامات ایرانی نگران نیستید»؟

وزیرخارجه فرانسه با کمال وقاحت در پاسخ می‌گوید: «خیر، بنده هیچ نگرانی نسبت به موفقیت‌آمیز بودن این سفر ندارم. مقامات ایرانی در هیچ یک از جلسات مقدماتی و برنامه‌ریزی برای سفر در تهران و پاریس به این مسئله معترض نشدند».

آیرو در ادامه پاسخ خود به تاجر فرانسوی، اظهارنظری درباره موقعیت کشورمان دارد که بدون تعارف و البته با عرض پوزش، باید عرق شرم بر پیشانی دولت بنشاند. او می‌گوید؛ «دولت ایران به این سفرها احتیاج دارد و مطمئن هستم که از آنها هیچ اعتراضی در جلسات فردا هم نخواهیم شنید»!

 در ارزیابی ضعف مفرط دولت یازدهم حق با «ژان‌مایک‌آیرو» وزیر امور خارجه وقت فرانسه بود که می‌دانست این روزها در ایران اسلامی با دولت واداده‌ای طرف است که  برخی از مسئولان آن علی‌رغم شعارهای دهان‌پرکنی که در حمایت از حرمت و احترام مردم کشورشان سر می‌دهند، انگیزه چندانی برای حفاظت از جایگاه برجسته انقلاب اسلامی و منافع ملی مردم خود ندارند!

پیش از این نیز در آغاز به کار دولت آقای روحانی -‌مهرماه‌1392 - وبسایت رادیو فرانسه درباره برداشت غرب از بینش و منش رئیس‌جمهور کشورمان نوشته بود؛ «ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش «حقوق ملی» می‌بیند، برپایه این جمعبندی، صبوری خریدار (غرب) وضعیت فروشنده (دولت روحانی) را دشوارتر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد»!

و بالاخره  باید از جناب روحانی پرسید؛ کدامیک از وادادگی‌های  دولت شما که در این یادداشت فقط به چند نمونه از آن اشاره شده، قابل انکار است؟ و اگر قابل انکار نیست - که نیست- آیا مواجهه دولت شما با این تحقیرها تأسف‌آور نیست؟!

 لطفا ماجرای این وادادگی‌ها و پذیرش این تحقیرها را به سلیقه‌های سیاسی نسبت ندهید. به یقین هیچیک از 23‌میلیون نفری که به شما رأی داده‌اند حاضر به پذیرش اینهمه تحقیر نیستند. مگر آنها شما را برگزیده‌اند که تحقیرشان کنید؟! و در مقابل این تحقیرها با قرارداد خسارت‌بار توتال به حریف جایزه هم بدهید؟!


 
 
کلمات کلیدی : حسین شریعتمداری+روزنامه کیهان+فرانسه+قرارداد توتال
 
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۱۶:۱۶
وقتی عزت و اقتدار اسلام دغدغه هیات دولت نباشه، قاعدتاض تو رفتارشون هم بروز می کنه. براشون متاسفم (4459119) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۵۸:۴۵
برای خودت متاسف باش و همفکرانت برادر من (4459253) (alef-3)
 
حسن اوغلو
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۰۲:۰۲
سلام!

شما که تااین حد«متسامح ومعتدل» هستید که از آن طرف بام افتاده اید،چطور آن بابا را «برادر» خود خطاب می کنید؟ (4459649) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۵۲:۳۷
برو برادر نفس عمیق بکش بگذار آروم بشی شاید بتوانی بیطرفانه چیزی را قضاوت کنی (4460042) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۱۰:۵۱
خواهشا به نقد آقای شریعتمداری جواب بدهید، 4 سال هر حرفی زده می شه می گویید احمدی نژاد. خسته شدیم از شما به خدا (4459456) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۵۱:۲۸
دولتیان که از صدای اعتراض مردمش چنان بیتاب میشود و نگران وجهه مقام شامخ ریاست جمهوری از تحقیر خارجیان چه شادکامند (4460039) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۵۸:۳۲
اول صنعت خودروسازی فرانسه را نجات میدهیم چکار داریم مردم حق دارند ماشین خوب با قیمت مناسب سوار شوند بعد هواپیماسازی و بع منافعمان را دو دستی تقدیم توتال میکنیم، واقعا حقمان نیست که تحقیر شویم. (4460051) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۰۱:۴۴
دول اروپایی بدتر از اینها هم سر این دولت بیاورند به آنها اعتراض نمیکند، تحقیرها را جمع کرده سر منتقدان خالی میکند. (4460061) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۲۸:۵۹
از نظز آقاي شريعت مداري فقط ابشان هستند كه كار اشتباهي انجام ندادن بقيه كلا بيراهه ميروند. فقط كاش خودشان هم كاري انجام ميدادند تا بفهمند كاركردن چقدر سجت است. (4459124) (alef-3)
 
قرتاسي قهرمان
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۴۴:۰۹
زمان شما (محمود)كه همين افراد درجه 6 هم نمي اومدن ايران. دست از گلايه و مخالفت با راي 24 ميليوني برداريد .بسته ديگه انتقاد (4459135) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۰۴:۴۱
حاج حسين، احمدي نژاد رو هم نقد ميكرد... (4459365) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۳۸:۳۰
کی؟! بعد از فرو افتادن تشت از بام؟! و فهميدن مردم! (4459502) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۲۳:۱۸
یعنی چون کسی 24 میلیون رای آورده دیگه معصوم شده؟ هیچ کار خطایی ممکن نیست ازش سر بزنه؟ و فراتر از هر نقدی میشه؟ استدلال شما واقعا اینه؟ (4459477) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۳:۳۲
اقای شریعتمداری برادر بزرگوار هرچه هم که بگی اقایان اصلاح طلب همینن ورد زبونشون منفعته حالا قیمتش تحقیرم باشه مهم نیست . هرچند این غربیها چیزی هم کف دستشون نمیذارن جز تحقیر . فعلا هم که مردم انتخابشون کردن (4459158) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۵:۳۷
برادر حسین هم سالهاست دارد مردم ایران را بخاطر تصمیم هایی که بر خلاف نظر ایشان گرفته اند ،تحقیر می کند (4459205) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۲۴:۱۷
الان کجای متن بالا تحقیر بود؟ (4459480) (alef-11)
 
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۴۷:۴۲
با اینکه از طرفداران آقای روحانی و منتقدان آقای شریعتمداری هستم ولی اگر این خبر درست باشد واقعا برای آقای روحانی متاسفم . باید شئونات و عزت کشور در این موارد دقت شود (4459235) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۴۸:۳۶
دست آقای شریعتمداری و دوستانشون درد نکنه که شرایط کشور رو به سمتی بردند که محبوریم برای روابط با کشورها کوتاه بیاییم و گردن کج کنیم. جناب شریعتمداری این شرایط نتیجه سیاستهای غلط شما در سالهای قبل از آن است. (4459237) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۳۴:۱۳
علي بركت‌الله (4459301) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۳:۲۱
جناب شریعتمداری ! این نصیحت ها به گوش کسی فرو نمی رود ، برای این جماعت هرچه بگویید آب در هاون کوفتن است ! زمان انقلاب مشروطه هم ملت همین اشتباه را کردند وبه عده ای متمایل به انگلیس اعتماد کردند ، خود ملت حدود یک قرن از پیشرفت واستقلال عقب افتاد .... (4459322) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۵۰:۴۵
يعني ميشه اين 4 سال مثل برق بگذره!! از اينهمه سست عنصري و بي عملي خسته شديم... (4459342) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۱۲:۳۴
اون هشت سال دکتر خسته نشدی؟ (4459570) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۰۴:۵۳
چرا فکر میکنی هرکی از آقای روحانی انتقاد می‌کنه طرفدار احمدی‌نژاده؟ احتمالا اینجوری ته دلت رو راضی نگه میداری که عملکرد دولت روحانی خوب بوده... (4459656) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۸:۲۵:۲۳
4 ساله دیگه هم مردم اکثریت در انتخابات شما را نا امید می کنند . (4460209) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۵۱:۴۳
عجب که گفتن واقعیت چقدر تلخه من که واقعا متاسفم (4459343) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۵:۴۱
دوست من باشه آقاي شريعتمداري بد. اما اين مضمون زيبا رو نشنيدي كه ببين چه حرفي زده مي شه نه اينكه گوينده كيه!

عقلانيت و شان يك كشور ايجاب مي كنه رييس جمهوراش با مسئولين هم‌تراز خودش ديدار داشته باشه. آخه چرا بايد رييس جمهور ما با مدير عامل يه شركت بين المللي ديدار داشته باشه؟ چه منفعتي نصيب ما ميشه؟ قواره مدير عامل توتال در حد مديرعامل شركت ملي نفت ايران هست نه بيشتر.

آخه كجاي اين حرف غلطه؟ توضيح بفرماييد ما هم روشن بشيم. (4459381) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۳۷:۳۵
نظر آقاي شريعتمداري عالي بود . (4459420) (alef-11)
 
ف.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۲۹:۵۵
تا یک قدم مثبت برداشته می شود، حاج حسین شروع می کند. (4459594) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۴۹:۳۰
بعضی به زندگی خفت بار و بزدلانه زیر سایه ی اربابان خو دساخته عادت دارند و لذا حاضر نیستند عافیت طلبی مذبوحانه را با زندگی عزتمندانه عوض کنند . (4459722) (alef-11)
 
حقیقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۵:۲۳:۰۲
بیشتر از دولت ، برای متعصبین به دولت متاسفم که حقارت واضح و دردناک را به خاطر تعصب ، توجیه میکنند و خیلی بی منطق فقط در جواب میگن پس دوره احمدی نژاذ چی ؟خسته نشدین از این جواب تکراری ؟ یه بار برای همیشه کاش میپذیرفتید که طیف بسیاری هم منتقد احمدی نژاد هستن و هم روحانی (4459900) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۵:۳۶:۱۲
تحقیر واقعی زمانی بود که تحریم بودیم و برای فروش نفت که ثروت خدادادی این ملت بود باید ناز و منت امثال بابک زنجانی را می کشیدیم نه الان که شرکت بزرگ نفتی حاضر شده است در اینجا سرمایه گذاری و کار کند ! (4459923) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.