نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399524
پاسخ وزیر بهداشت به گزارش پرداخت‌های نامتعارف
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۱
وزیر بهداشت گفت: تغییر مقادیر کارانه های پرداختی به پزشکان و متخصصان نیازمند تغییر قوانین مصوب در این زمینه است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه نشست سازمان های مردم نهاد و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان گفت درباره گزارش دیوان محاسبات گفت: اگرچه از قبل می دانستیم که در گزارش دیوان محاسبات درباره پرداخت های نامتعارف نام وزارت بهداشت برده می شود اما در وزارت بهداشت هیچ پرداخت غیر قانونی وجود ندارد.

دکتر هاشمی گفت: برای شفاف سازی ما از دستگاه های نظارتی می خواهیم که تمام حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت را با همه دستگاه های دیگر مقایسه کنند تا مردم درباره حقوق کارکنان وزارت بهداشت قضاوت کنند.

وزیر بهداشت در توضیح این موضوع گفت: پرداخت حقوق و مزایا در وزارت بهداشت رقمی مشخص است که میزان آن نیز پایین است. علاوه بر این به کادر درمانی طبق قانون در قبال کاری که انجام می دهند، مبلغی به عنوان کارانه پرداخت می شود. حدود یک سوم درآمدزایی آنها برای دولت است.

وی ادامه داد: پزشکانی که با فعالیت خود برای دولت درآمدزایی دارند، طبق قانون سهم کارانه خود از این درآمد که بسیار کمتر از درآمدی است که ایجاد می‌کنند را دریافت می کنند و مبلغی بیش از آن دریافت نمی کنند.

وزیر بهداشت درباره عوارض حذف کارانه نیز عنوان کرد: دریافت کارانه موجب می شود پزشکان بیش از آنچه وظیفه قانونی آنهاست به درمان بیماران بپردازند و از این طریق مشکل کمبود پزشک بخصوص در مناطق محروم جبران شود؛ اگر این کارانه حذف شود مردم مجبور می شوند برای دریافت خدمات پزشکی به بخش خصوصی مراجعه کنند و چهار یا پنج برابر بیشتر هزینه کنند و مهمتر از آن اینکه مناطق محروم و فقیر از پزشکان متخصص خالی شود.

هاشمی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات گفت: اگر به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور درباره کارانه های بالای پزشکان نیز مراجعه کنید، می بینید که هیچ پزشکی در تهران آن مقادیر بالا را دریافت نکرده و همه مربوط به نقاط محروم کشور بوده که پزشک متخصص به دلیل کمبود نیروی متخصص در آن منطقه خدماتی بسیار بالاتر از میزان معمول انجام داده است که طبیعتا کارانه بیشتری دریافت کرده است.

وزیر بهداشت گفت: تصمیمی که 27 سال پیش برای پرداخت کارانه به پزشکان گرفته شده، تصمیم درستی بوده است و بسیاری از افرادی که کارانه بالا دریافت کرده اند متخصصانی هستند که به تعداد کافی در کشور تربیت نشده اند و در آن حوزه کمبود داریم.

وی یادآور شد: تربیت چنین متخصصانی نیز در دوره کوتاه ممکن نیست و تنها کاری که می توانیم در این مورد انجام دهیم این است که توزیع نیروهای خود در کشور را به شکل عادلانه ای انجام دهیم تا همه نقاط کشور به یک میزان به نیروی متخصص دسترسی داشته باشند و کارانه ها بین آنها تقسیم شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه در وزارت بهداشت هیچ مبلغ غیرقانونی ای پرداخت نمی شود اعلام کرد: این مبالغ به عنوان کارانه و مطابق مصوبه های قانونی به پزشکان و متخصصان پرداخت شده است و اگر لازم است این مقادیر کاهش یابد، نیاز است که قوانین مصوب در این مورد تغییر کند.

وی در پایان گفت: درخواست و انتظار ما از دستگاه قضا این است که با افراد و رسانه هایی که به صورت ادامه‌دار و بدون ارائه مدرک به وزارت بهداشت تهمت می زنند برخورد کند تا این موضوع تکرار نشود.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت+حقوق نامتعارف
 
پزشک اورژانس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۲۳:۳۵:۲۲
کارانه پزشکان که ۲۷ سال پیش پس از خودگردانی بیمارستانها اعمال شد کار اشتباهاتی بود چرا که پزشکان هرچقدر بیمار بیشتری ویزیت کنند و یا هرچقدر بیمار بیشتری بستری و پروسیجری روی بیمار انجام دهند پول بیشتری گیرشان میاید.این امر باعث بوجود آمدن شرایط نامطلوبی شده است و برخی از پزشکان استانداردهای لازم در زمان ویزیت را رعایت نمیکنند و یا در بعضی مواقع اقداماتی که برای بیمار نیاز نیست انجام میدهند و یا حتی در برخی مواقع بنده خودم شاهدم که بیمار اندیکاسیمون بستری و جراحی نداشته ولی متخصص بیمار را بستری و مثلا آپاندکتومی کرده است.حلقه مفقوده ی ما اخلاق پزشکی است.البته این موضوع مثل بیماری مسری در سایر صنوف و مشاغل هم سرایت نموده است چرا که همه به نوعی فکر میکنند حقشان در مملکت خورده شده و میخواهند سهمشان. را از نظام بگیرند (3964312) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۰:۰۲:۰۷
دقیقا

پزشک متخصص فقط 5 دقیقه وقت میزاره

تو کلینیک های دولتی (3964334) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۵:۲۹:۲۹
يعني مجلس قانونگذار و شوراي نگهبان نفهميدن تو فهميدي. (3964432) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۲۳:۱۱:۲۶
نه تو فهمیدی فقط (3965294) (alef-11)
 
آعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۴:۰۸:۵۸
اقای وزیر مگر متخصصین دارای مدرک پی اچ دی کمتر از پزشکان کار میکنند که باید درامد 3 الی 4 تومن داشته باشند در صورتیکه تنهاکارانه یه پزشک حدود 100 م و بالاتره.چرا کارانه ها به درستی تعریف نمیشن (3964425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۷:۴۸:۱۸
من یکی که کلا نظرم نسبت به پزشکان بسیار عوض شده، دیگه اون احترام قبل رو براشون قایل نیستم...... احساس میکنی بیشتر کاسبن تا دکتر.... (3964467) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۹:۵۳:۰۹
نمی دانم چرا وزیر دیگرکارکنان بیمارستانها را می خواهد درگیر دریافتی های نامتعارف پزشکان کند درصورتی دیگرکادر بیمارستانها بخصوص قشرپرستار حتی ازدریافت حقوق قانونی خویش نیزبوسیله اعمال زور پزشکان محترم محرومند پس وزیربهتراست درمورد دریافتی های نجومی پزشکان وحقوق ضایع شده پرستاران صحبت کند (3964568) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۱۲:۰۱:۴۷
با سلام:ضمن تایید گفته عزیزان سئوال بنده این است که آیا درکشورهای پیشرو درعلم پزشکی کارانه به پزشکان پرداخت می کنند یا حقوقی درحد متعارف؟وقتی کارانه باشد اخلاق ازبین میرود وپزشک وهرپرسنل دیگر برای دریافت کارانه بیشتر دست به هرکاری می زند وکیفت خدمات هم پایین می آید.آیا وزارت بهداشت این توانایی راندارد درقبال تحصیلی که نیروهای بهداشت ودرمان از کیسه بیت المال کرده اند غیر ازطرح نیروی انسانی مثلا به اندازه دو یا چند برابر مدت تحصیل درمناطق محروم ومورد نیاز خدمت کنند؟گفته وزیر بهداشت فقط بهانه ای است برای پر کردن جیب پزشکان وگرنه میتوان پزشکان را هم مانند هیئت علمی ها همتراز کرد ومانند آنها حقوق ثابت داد کما اینکه بعضی ازپزشکان عضو هیئت علمی هم هستن (3964725) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.