توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509224
یوکیانو آمانو: ایران هدف شدیدترین رژیم راستی آزمایی در جهان قرار دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران با بسیاری از محدودیت ها در رابطه با برنامه اتمی اش موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست راهبردی بلد Bled Strategic Forum گفت ایران با بسیاری از محدودیت ها در رابطه با برنامه اتمی اش موافقت کرده است.

پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از آمانو نوشت من بایستی در اینجا به دو موضوع اشاره داشته باشم. یک موضوع به چالش های تکثیر سلاح های هسته ای و موضوع دیگر به استفاده از فن آوری هسته ای به وسیله کشورهای در حال توسعه مربوط می شود.

وی افزود دو سال پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش مهمی را بازی کرد و سبب ایجاد یک توافق مهم بین المللی در رابطه با برنامه اتمی ایران موسوم به طرح جامع اقدام مشترک شد. آژانس در حال حاضر در حال راستی آزمایی و نظارت بر عمل ایران به تعهداتش بر اساس توافق است و به منزله چشم ها و گوش های جامعه بین المللی عمل می کند. طرح جامع اقدام مشترک نشانه شفافی از تقویت راستی آزمایی اتمی است. ایران هدف شدیدترین رژیم راستی آزمایی در جهان قرار دارد. بازرسان ما بیست و چهارساعته و هفت روز هفته بر این موضوع نظارت دارند. ما تاسیسات اتمی را به طور دائم و به وسیله دوربین های نصب شده و دیگر تجهیزات رصد می کنیم. 

آمانو گفت ایران با بسیاری از محدودیت ها در رابطه با برنامه اتمی اش موافقت کرده است.این برنامه هم اکنون محدودتر از گذشته است.آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی خود را به سایت ها و اطلاعات افزایش داده است.مورد ایران نشان می دهد حتی مسائل چالش زا و پیچیده را می توان در حالتی که اگر همه طرف ها به گفتگو و مذاکره متعهد باشند رفع کرد. فقط نباید به دنبال مذاکره صرف بود بلکه مذاکره باید با هدف رسیدن به نتیجه انجام شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی توانست سهم مهمی در این رابطه داشته باشد و اطمینان تمامی طرف ها را با  تکیه بر دستورالعمل فنی خود و نه سرگردان کردن آن در سیاست، حفظ کند.
 
 
کلمات کلیدی : آمانو ، ایران ، راستی آزمایی ، محدودیت ، آژانس بین المللی انرژی اتمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.