نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 162526
پیشنهاد رسانه ای شما چیست؟
وبلاگ ساده ای که باید معرفی شود
محسن مقدسی، 4 مرداد 91
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۱۲
شب گذشته رهبر انقلاب در جمع کارگزاران انقلاب مجددابحث اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی را مطرح کردند. همان بحث منطقی و راهگشایی که تنها راه حفظ استقلال و خروج از تحریم های ناجوانمردانه امپریالیستی-صهیونیستی است و بسیاری از کشورهای صنعتی نیز در راه پیشرفت  و توسعه جز این نکردند.
 
بعد از شنیدن سخنان رهبری  به این فکر می کردم که به عنوان یک فرد رسانه ای چه کاری از دستم ساخته است. به این فکر می کردم که گزارشی بنویسم در باب اهمیت استفاده از کالای داخلی. خوب بود اما بیش از اندازه تکراری بود و خیلی هم غیر کاربردی. به فکر این افتادم که از مشکلات و مصائب تولیدکنندگان داخلی بنویسم. این یکی اگر چه عینی تر بود اما بیش از اندازه تیره وتار بود و شروع کار با این دست گزارش ها را خیلی دل گرم کننده ندانستم. ضمن اینکه در چند سال گذشته به اندازه کافی درباره وضعیت تیره وتار تولید داخلی نوشتیم. به این فکر می کردم که از کم کاری مسئولین بنویسم و این که انقدر به این موضوع بی توجهی کردند که باعث شد رهبر انقلاب مجددا هشدار دهند که این نیز حرف جدیدی نبود و همه با گوشت و پوستشان انرا حس کردند.
 
بی فایده بود. برای یک رسانه ای خیلی مهم است که وقتی یک موضوع تکراری را مجددا طرح می کند ورود متفاومت و جدید داشته باشد.درهر صورت کارهائی از این دست به ذهنم رسید که هر کدام به دلیلی اجازه نمی داد سراغش روم .تا اینکه امروز سحر وقتی به ایمیلم رجوع کردم لینک وبلاگی را که یکی از دوستان برایم فرستاده بود توجهم را جلب کرد. یک وبلاگ ساده و کاربردی در موضوع حمایت از تولید داخل . نویسنده یا نویسندگان وبلاگ که نمی دانم چه کسی هستند با ابتکار و هوشمندی و بدور از شعار دادن و سر وصداهای بیهوده تبلیغاتی، مجموعه ای از کالاهای تولید داخل را به سبک متفاوتی معرفی کردند .
 
کاری که  شاید هر کدام از ما روزانه آنرا انجام می دهیم. وقتی کالائی را مصرف می کنیم و از آن رضایت داریم سعی می کنیم به اطرافیان خودمان هم انرا پیشنهاد دهیم. اما این بار معرفی با دقت و تاکید بر برند داخلی و زحمت کارگر ایرانی انجام شده است.
 
 از ویژگی های برجسته وبلاگ این است که هم مطالب ان بسیار ساده و خودمانی نوشته شده و هم معرفی کالاها بصورت واقع بینانه صورت گرفته است. در عین حال برخی از ارزشهای هویتی و فرهنگی کالاها نیز مورد توجه قرار گرفته است. شعار رنگارنگ ندارد و برای معرفی خود همین چند جمله کوتاه را نوشته است:" این پایگاه با هدف معرفی محصولات با کیفیت ایرانی و جایگزین مشابه خارجی راه اندازی شده است. در مسیر جهاد اقتصادی و حمایت از تولید ملی، از گزارشهای مردمی شما نیز استقبال می شود.باشد که در این راه بتوانیم رضای خالق را کسب کرده و خدمت به مخلوق را پیشه خود سازیم. "
 
این هم آدرس وبلاگ: http://tolide.mihanblog.com
 
در این وبلاگ فرمی هم تهیه شده است که اگر در چارچوب ان کالائی را پیشنهاد دهید پی گیری کرده و اطلاعات کیفی و قیمتی و مقایسه ای آنرا منتشر می کند.کار کوچک اما با ارزشی است. ارزش ان به مردمی بودن و دغدغه مندی نویسندگان آن است.
 
این همان کاری است که تک تک ما می توانیم و باید انجام دهیم. معرفی کالاهایی با ارزش تولید داخل هم نوعی فرهنگ سازی است و هم تدبیری برای تشویق تولید کالاهای استاندارد و مطابق با نیاز و مطالبه جامعه . بی شک با ارزش ترین نوع تبلیغ برای هر کالائی همین تبلیغات مردمی و خود جوش است.
 
برای اولین بار احساس کردم لازم است یک وبلاگ بی نام و نشان را که شناختی هم از نویسندگان ان ندارم معرفی کنم. معرفی کردن این وبلاگ ساده و پر کاربرد که بروز یک ذهن خلاق و جوان و متعهد است خودش دفاع از تولید و اندیشه ملی است.
 
 شما خواننده محترم نیز می توانید در بخش نظرات راهکارهای رسانه ای حمایت از تولید ملی را مطرح کنید. هر پیشنهادی به ذهنتان می رسد می توانید در این بخش بنویسید تا با همفکری باقی دوستان بتوانیم به چند راهکار برای طرح و پیشبرد فرهنگ اقتصاد مقاومتی در رسانه ها برسیم.
 
همه ما در ماجرای تحریم های اقتصادی مسئولیم . این موضوع بسیار مهم در دور جدید تحریم ها است که مردم باید جلوتر از مسئولین در این جنگ نابرابر گام بردارند. مقابله  با تحریم ها جز با حضور مقاومتی مردم ممکن نیست.
 
حامد
United States
۱۳۹۱-۰۵-۰۴ ۱۸:۱۶:۵۴
وبلاگ خیلی جالبی بود شدیدا به این کارهای ابتکاری نیاز داریم (886598) (moderator22)
 
مهر
۱۳۹۱-۰۵-۰۴ ۱۸:۲۲:۳۸
تمامی این اقدامات هنگامی موثر واقع می شود که دولت حمایت های خود را از بحث تولید ملی و اعتقاد به آن عملی تر از امروز نماید.
به نحوی که همگان به انی مقید باشند اگر تولید ملی باشد جوان بیکار خانواده معتاد و در نهایت طلاق ندایم
احتیاج به خارج نداریم و دستانمان زیر گیوتین آنان نییست
انی نوع اقدامات رسانه ای هم می تواند با بهره گیری از تجارب دیگران و اجتمعی کردن مبحث در درون آن سایت به رشد ایده ها کمک کند (886609) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۰۴ ۱۹:۲۹:۲۷
"عمده، مردمند. شما بايد كالاى ايرانى بخواهيد. اين افتخار نيست؛ اين تفاخر غلطى است كه ما ماركهاى خارجى را در پوشاكمان، در وسائل منزلمان، در مبلمانمان، در امور روزمره‌مان، در خوراكى‌هامان ترجيح بدهيم به ماركهاى داخلى؛ در حالى كه توليد داخلى در خيلى از موارد بسيار بهتر است." (886681) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۴ ۱۹:۳۱:۵۷
دمشون گرم، امیدوارم همه مردم همت کنن و غیرت کنن ! (886683) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۴ ۲۲:۱۸:۳۶
کار درستی است، اما:
در برندهای یخچال، یک یخچال ایرانی با مارک مشهور به قیمت یک میلیون و دویست هزار تومان خریدم اما متاسفانه برفک می زند و سیستم تهویه اش ذاتاً به درستی کار نمی کند. درش هم بد باز و بسته می شود. ولی یک یخچال خارجی با مارک مشهور با همان قیمت در خانه خواهرم، برفک نمی زند و خیلی بهتر کار می کند. در چنین شرایطی و هرگاه که قیمت جنس ایرانی و خارجی یکسان باشد، عقل اقتصادی حکم می کند که کدام مارک را بخریم؟!
شرکتهای داخلی باید به دو مسئله توجه کنند: یکی قیمت و دیگری کیفیت. ولی در حال حاضر متاسفانه و صد افسوس کیفیت تولیدات داخلی پایین است و قیمتشان هم به اندازه جنس مشابه خارجی است. (886845) (moderator22)
 
میهن
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۰۷:۰۴:۱۷
سلام دوست عزیز اگر به آرشیو نظرات خوانندگان سایت الف مراجعه نمایید خواهید دید که نخستین بار این پیشنهاد از سوی بنده مطرح گردیده است و از سایت الف خواسته شده بود که خود چنین امر مهمی را پی بگیرد. وحالا خوشحالم که این مسئله توسط یک جوان ایرانی سرانجام یافته است. موفق باشید. (887096) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۱:۵۴
این وبلاگ بیشتر تبلیغ اجناس خارجی را می کرد که به بهانه تولید با دلار دولتی وارد می شود و پس از انجام ساده ترین مونتاژها و ارائه یک گارانتی مزخرف به قیمت خیلیییی بالاتری(تقریبا دو برابر) به اسم تولید داخل فروخته می شود. البته منظورم بیشتر لوازم برقی خانگی و الکترونیکی می باشد و سایر محصولات را بی اطلاعم.

اگر یک درصد احتمال میدادم پیگیری هام توی این زمینه به نتیجه میرسه حتما پیگیری می کردم که حق مردم ضایع نشود.

این نظر یکی از بازدیدکنندگان این وبلاگ زیر تبلیغ تلویزیون X.vision می باشد:

علی
چهارشنبه 4 مرداد 1391 09:23 ب.ظ
مطمئنی ایرانیه؟ ایران المان ساده مقاومت رو با تلورانس زیر 20 درصد نمیتونه تولید انبوه کنه.

می تونم برای اثبات حرفم قیمت یک نمونه کالای مشابه در بازار ایران و دبی را برایتان ارسال کنم. (887323) (moderator22)
 
تولید میهن
۱۳۹۱-۰۵-۰۷ ۱۲:۵۲:۰۱
دوست عزیز همانطور که در وبلاگ هم چند بار عرض شد، خیلی از اجناس الکترونیکی سهم تولید داخل بودنشان بین 20-30 درصد است. اما همان سی درصد بهتر است که به جیب کارگر داخلی برود یا به جیب کارگر چینی؟
اصلا کدام کشور را می شناسید که صفر تا صد محصولاتش را خودش تولید کند؟

کار ما این است که بررسی کنیم ببینیم کدام یک از اینها کیفیت را دارند تا حق مردم ضایع نشود. اتفاقا قیمتشان هم از محصولات کاملا خارجی خیلی پایین تر است نه دو برابر که ذکر فرمودید!!!
ال ای دی ایکس ویژن حدود یک میلیون و صدونود، همان محصول ال جی یک میلیون و چهارصد. (889264) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۲:۲۱:۳۵
اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصاد چه فرقی داره؟؟!!!! (887345) (moderator22)
 
سیاوش از اورمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۴:۱۷:۰۱
من سر نزده به این وبلاگ میگم: این مطلب هم تکرای وغیرکاربردی بود .... مدیر حسابی سایت چشم بسته غیب میگی! خانه از پای بست ویران است .
ماجرای شتر ... و زانوی اوست! خسته ودلزده شدیم از شعارهای آرمانی و توخالی و نوید وامید... اصلا اگه من دوباره صاحب فرزندی بشم هرگز این اسامی والقاب نفرت انگیز را بر او نخواهم گذاشت مثل: نوید... پیروزی... امید... اعتماد... اعتقاد... حقگو... حقیقت جو... عادل... متعادل.... عاشق.... عامل.... عاطف...متین.... معتمد... شجاع....صبور... ونوح! (887487) (moderator22)
 
پدر سوخته فرزند نسل سوخته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۶ ۲۲:۲۸:۴۳
یاشاسین سیاوش از اورمیه که لپ مطلب و پاسخ را داده ! (888733) (moderator22)
 
هاشم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۴:۵۸:۴۵
متاسفانه بیشتر کالاهای که در این وبلاگ معرفی شدند تولید داخل نیستند
و بطور کلی این روش از واردات یعنی کالای ساخت چین به اسم ایرانی یا مونتاژ ایرانی در این اواخر بسیار رایج و همه گیر شده
و البته سابقه دراز دارد ولی چند سالی هست که کارخانه هایی که تولید داخلی داشتند خط تولید خود را به چین انتقال داده اند و با مواد اولیه بی کیفیت و کارگر ارزان اقدام به تولید میکنند.
متاسفانه نگاه مسئولین به تولید بسیار نگاهی زود بازده و کوتاه مدت است
بخش عمده تولید داخل، مواد اولیه خود را از خارج از کشور وارد میکنند و دولت یا با واردات بی رویه کالای تمام و یا با سخت گیری گمرکی برای واردات کالاهای اولیه تولید نیمه ملی یا تمام ملی که خیلی اندک است را به نابودی کشانده.
وقتی ارزش پول کشور روز به روز در حال پایین آمدن هست ، اگر مواد اولیه تولید را خود می ساختیم ، میتوانستیم صادرات بسیار خوبی داشته باشیم
ولی صنایع مادر در کشور بسیار ضعیف و اندک هستند و وابستگی به دلار قیمت تولید را در صنایع و کارگاه های تولیدی افزایش میدهد.
ما یک کارگاه تولیدی لوازم الکترونیکی برای چراغهای روشنایی داریم . همه قطعات الکترونیکی برای تولید را از خارج تهیه میکنیم و تولید کننده مادر قطعات در ایران بسیار اندک هستند.
در حقیقت تولید مادر داشتن نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است و حمایت دولت در این بخش بسیار اثر بخش خواهد بود. (887533) (moderator22)
 
تولید میهن
۱۳۹۱-۰۵-۰۷ ۱۲:۵۷:۱۵
دوست عزیز مثلا کدام کالاها؟
در مورد لوازم الکترونیک، عرض شد که حدود 20 -30 درصد تولید داخل هستند. اما بقیه محصولات را چه میگویید؟ لباس هالیدی تولید ایران نیست؟ غذای آماده لذیذ تولید ایران نیست؟ محصولات آرایشی بهداشتی سینره تولید ایران نیست؟ چینی زرین تولید ایران نیست؟ کولر آبسال تولید ایران نیست؟ تاتی رو تولید ایران نیست؟ قاشق چنگان ناب استیل تولید ایران نیست؟ انواع چرمهای معرفی شده تولید ایرانی نیست؟

عجیبه یک کسی هم پیدا شده محصولات با کیفیت ایرانی رو معرفی کنه شما اینجور تخریبش می کنید؟
مطمئن هستید شما خودتون تولید کننده ایرانی هستید؟ (889282) (moderator22)
 
رضایی
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۸:۰۲:۱۴
تولیدملی باگفتن وواگفتن حاصل نمیشود تولیدملی یعنی این :
http:/igs.nigc.ir
5 ساله که این سایت تولیدملی وبومی سازی راشروع کرده همه استقبال کرده اندبجزمسئولین وآنهایی که بایداستقبال کنند! (887713) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۰۶ ۱۰:۱۵:۲۱
بارک الله همیشه به این فکر بودم که از کجا باید کالاهای با کیفیت ایرانی را پیدا کنم (888095) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۰۶ ۱۸:۱۵:۱۵
كالاهاي داراي نشان استاندارد ملي كه كيفيت ان براي مردم محرز شده است بايد معرفي شود بنده بعنوان بازرس نظام مهندسي دررشته برق دريكي از خانه ها بايك نوع يخجال فريزر سايد باي سايد مواجه شدم كه فكر نميكردم اين كالا ايراني باشد باپرسش از صاحبخانه متوجه شدم محصول كارخانه جنرال استيل بود وكلي خوشحال شدم (888573) (moderator22)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.