نظر منتشر شده
۳۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311817
اسناد ازدواج نیازمند بازنگری جدی
بخش تعاملی الف - محمد رجب زاده، 12 آذر 94
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰


بخشی از مواردی که به نظر می رسد باید چه از لحاظ شکلی و چه از لحاظ محتوایی در این شروط از پیش تعیین شده مورد توجه قرار گیرد.

۱– مهمترین نکته پاسخ به این سوال است که این شروط در چه زمانی و بر اساس چه مصالحی و بر مبتای کدام مقتضیات اجتماعی و فرهنگی تعیین شده اند؟ آیا پس از گذشت چند دهه و بروز تغییرات چشمگیر در عرصه فرهنگ و سبک زندگی، خصوصا در رابطه با ازدواج و معضلات عدیده موجود، هنوز ساختار شکلی و محتوایی این شروط با مصالح جامعه همسوئی دارند؟

۲ – در اولین شرط آمده است که، چنانچه مرد درخواست طلاق نماید و این درخواست ناشی از تخلفات زن از وظایف همسرداری و سوء رفتار وی نباشد، مرد موظف خواهد شد که نیمی از دارائی خود را که در زمان زوجیت بدست آورده است به صورت بلاعوض به زن بدهد. آنچه که در قوانین جاری عموما به عنوان وظایف همسری زن شناخته می شود، همان تمکین خاص و عام زن از شوهرش است. اما نگاهی گذرا به پرونده های حقوقی الزام به تمکین زن، کاملا بیانگر آن است که بررسی تمکین و یا عدم تمکین خاص زن از مرد جز در مواردی نادر اصلا مورد بررسی قرار نمیگرد. چرا که تقریبا قابل اثیات و یا انکار نیست. اگرچه بیان میشود که زمان های معینی به کمک پزشکی قانونی قابل بررسی است، اما در عمل (جز در موارد خاص) با این حجم پرونده های موجود اصلا بررسی نمی شود.

و اما تمکین عام. به عنوان نمونه ای از مصادیق آن، فرض کنید مردی از همسرش شاکی باشد که همسرش بدون اجازه او از منزل خارج شده است و از دادگاه بخواهد که او را ملزم به تمکبن از شوهرش نماید. آیا چنین درخواستی در جامعه امروزی و با فرهنگ رایج بین جوانان امروزی، عجیب نیست؟ مرد چگونه باید ثابت کند که همسرش بدون اجازه او از منزل خارج شده است؟ اگر مردی مدعی شود که فضای کاری همسرش موجب ارتباط مستمر او با نامحرم شده و از دادگاه بخواهد که زن را ملزم به اطاعت از شوهر نماید و مانع سرکار رفتن زن شود، قاضی چگونه آن را بررسی مب کند؟ مرد چگونه باید ثایت کند که ارتباط مستمر همسرش با نامحرم موجب فروپاشی خانواده اش شده است؟ دید عمومی دادگاه های حقوقی خانواده نسبت به چنین ادعاهایی چیست؟ ادله مرد برای اثبات ادعایش آیا در عمل هم قابل ارائه است؟ و دفاعیات زن در این موارد که مثلا او به هزار و یک دلیل کاملا عرفی و رایج امروزی از منزل خارج شده و در این موارد نیازی یه اجازه شوهر ندارد و یا اینکه اقتضای محیط کارش اینگونه است، چگونه در دادگاه مورد توجه قرار می گیرد؟ و نظر و فهم و سلیقه شخصی قضات در اینگونه موارد چقدر در رای نهایی موثر است؟

به عبارت دیگر در حال حاضر بررسی و تشخیص تخطی زن از وظایف همسرداری امری بسیار مشکل است و این پیچیدگی در رابطه با تشخیص سوء رفتار زن بسی مشکلتر و ناممکن تر می نماید. نتیجه آنکه چنانچه درخواست طلاق از طرف مرد باشد، او باید یپذیرد که نیمی از اموالش را که در زمان زوجیت بدست آورده است به زن بدهد. ( مگر در موارد خاصی که تخطی و یا سوء رفتار زن بسار فاحش باشد)

۳ – یکی از شروط آن است که چنانچه مرد، زندگی را بدون عذر موجه ترک کند ( که تشخیص ترک زندگی و موجه بودن آن بر عهده دادگاه است) زن می تواند خود را مطلقه نماید. حال اگر زن، زندگی را بدون عذر موجه مختل نماید و یا ترک کند و مرد تقاضای طلاق نماید چه اتفاقی می افتد؟

در بهترین حالت اگر مرد بتواند عدم تمکین زن را اثبات کند، تنها از پرداخت نفقه زن معاف خواهد شد. اما تکلیف مهریه چه می شود؟ دختر جوانی به دلیل غیر موجهی بعد از مدت کوتاهی پس از ازدواج زندگی را ترک و یا مختل می نماید، مرد ناچار است برای طلاق و رهایی از این زندگی تمام مهریه را پرداخت نماید. در این موارد معمولا مرد بارها دادخواست الزام به تمکبن می دهد ( نه برای آنکه بخواهد زندگیش را ادامه بدهد بلکه برای به زانو درآوردن زن که حداقل بخشی از مهریه را ببخشد) و این طاقت و سرسختی زن و مرد است که تعیین کننده نهایی است.

به نظر می رسد اضافه نمودن شرطی که زن را در صورت اثبات عدم تمکینش ( با تشخیص دادگاه) از مهریه و یا بخشی از آن محروم نماید، مانعی باشد از بروز چنین ناهنجاری رایجی که در بین زوج های جوان بسیار شایع است.

۴- درخواست و طلب مهریه در اول زندگی ( قبل یا بعد از عروسی) یکی دیگر از موارد شایعی است که پرونده های زیادی را به خود اختصاص داده است. اگرچه مهریه حق قانونی و شرعی زن است و در اسناد ازدواج بر عندامطالبه بودن آنهم تاکید شده است، اما به راستی درخواست مهریه توسط زوجه آن هم در ابتدای زندگی چه مفهومی دارد؟ آیا استفاده از این حق شرعی مستمسکی نشده است برای تشکیل پرونده های متعددی که رد پای خواسته های شیطانی و هوای نفس بعضی از دختران جوان بی تعهد و بی مسئولیت نسبت به زندگی درآن ها به خوبی مشهود است؟ اینکه تعیین و ثیت مهریه هایی که در توان پرداخت مرد نمی باشد ( آنهم به صورت عندالمطالبه) از نظر شرعی چه حکمی دارد، در این مجال نمی گنجد، اما به راحتی می توان با اضافه نمودن شرط زمانی برای درخواست مهریه، این مسئله را به راحتی حل کرد.

به عنوان مثال، اگر پرداخت مهریه به صورت عندالاستطاعه تعیین نشده بود، درخواست مهریه توسط زن حداقل پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک امکان پذیر باشد. و یا اینکه درخواست مهریه توسط زن به صورت یکجا امکانپذیر نباشد، بلکه بر اساس توافقی، زمانبندی مشخصی داشته باشد. این ها تنها چند نمونه از مواردی بود که در رابطه با شروط ضمن عقد، فقط از جهت تاکید بر نیاز به یازنگری جدی آنها، مورد اشاره قرار گرفت.
 
کلمات کلیدی : محمد رجب زاده
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۱:۲۳:۳۵
حالا که نرخ طلاق 5 برابر ازدواج شده به فکر افتادند؟
ای دل غاااااافل
باز خدا رو شکر . انگار داران یه کارای مثبتی می کنند. (3339156) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۱۹:۴۹
از کجا امار دراوردی 5 برابر. آمار رو درست بیان کنید (3364056) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۳۱:۳۴
عزیزم اخرین آمار طلاق یکسوم ازدواج است. و این بسیار بالاست. در حالیکه طلاق نه بخاطر اشکالات عاطفی بین زوجین اتفاق میافته بلکه مسائل اقتصادی ریشه اصلی اغلب جدایی هاست.
بهتره قبل از موشکافی قوانین طلاق، وزیر مسکن و وزیر اقتصاد مشکلات اقتصادی و مسکن زوجین را حل کنند تا اینقدر دادگاهها مملو از متقاضیان طلاق نباشند.
ولی متاسفانه انگار این دو وزیر فقط استخدام شده اند که بحران 8 سال احمدی نژاد را مرتب .... دریغ از ذره ای حرکت. (3364127) (alef-11)
 
dave
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۴۱:۵۵
اتفاقا همین آمار یک سوم برای مناطق مرفه تهران هست وگرنه برای جاهای دیگه کمتره.
لطفا شما هم دلایل رو درست بیان کنید (3364804) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۳۳:۱۵
مهرم حلال ، جونم آزاد
مهرم حلال ، جونم آزاد
مهرم حلال ، جونم آزاد
مهرم.... (3364842) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۳۴:۰۱
زندان می رم بهتره این آزادیه
زندان می رم بهتره این آزادیه
زندان می رم بهتره این آزادیه
زندان ، زندان، زندان بهتر از اسارت دست زنه (3364894) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۷:۳۰:۳۸
ازدواج نمي كنم بهتر از بردگي به دست مرده
ازدواج نمي كنم بهتر از بردگي به دست مرده
ازدواج نمي كنم بهتر از بردگي به دست مرده
بهتره كه زن روي پاي خودش باشه و ازدواج نكنه و قيد مادر شدن رو بزنه تا اينكه كليه حقوق انساني و آزادي خودشو دو دستي تقديم كنه (3365206) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۱۹:۱۴
بهتر (3365662) (alef-11)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۴:۵۲:۰۳
اين اعتقاد شما هم كمي غير منصفانه هست.تك تك ان شروطي كه فرموديد را ميتوانيد با همسر آينده در ميان بگذاريد . اگر قبول نكردند آنوقت تجرد حق و اختيار شماست. (3366209) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۵۴:۳۲
شما تا می خوای آزاد باشی که تا آخر عمر چکار کنی؟ (3367846) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۳۰:۲۴
می خواد ازاد باشه که هر روز شوهر عوض کنه (3369100) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۲۹:۲۱
این جوری که خیلی خوبه نه تو ازدواج کن نه من بعد میریم توو خیابون راحتتتتت کم هزینه ! (3369096) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۴:۴۷:۵۸
البته نوشتن اين فرمايش اينجا راحته..! (3366201) (alef-11)
 
محمد قاسمی
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۴:۲۲:۴۹
دلیلش مسائل اقتصادی نیست
بیشتر طلاق ها در خانواده های مرفه صورت میگیره (3366104) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۴۵:۲۷
طلاق 5 برابر ازدواج باشه به نظرت دیگه اصلا ازدوجی باقی مونه که طرف بخاد طلاق بگیره؟
فرض کن ورودی یه مخزن 1 لیتر و خروجی اون 5 لیتر و همیشه هم پر باشه این چطور ممکنه؟
امار میخاد بسازید هم حداقل یه جوری خلاقانه امار بدهید که .....الان 20 تا 23 درصد ازدواج ها به طلاق ختم میشن این امار رسمیه (نسبت160 هزار طلاق به 700 هزار ازدواج سال 93)
کاری ندارم که اطراف شما همه طلاق گرفتن و... امار رو از اطرافیان شما نمیگیرن امار رو از کل کشور میگیرن (3364622) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۰:۵۰:۱۴
امار درستو تو بگو حتما برعكس ازدواج 5 برابر طلاقه (3365107) (alef-11)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۹:۴۹:۴۹
استفاده از آرایه ی اغراق و به کنایه از زیاد بودن نرخ طلاقه عزیزم. (3366909) (alef-13)
 
صبا
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۴۸:۲۵
ایشون بعنوان یک نطریه عنوان کردند وگزنه کسی به فکر نیافتاده است (3364081) (alef-11)
 
شانی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۵۱:۰۷
مشکلات مملکت رو همه میتونن فهرست کنن ولی متاسفانه کسی راه حل رو نمی دونه! (3364084) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۴۳:۱۷
به نظر من در گزينه طلاق از دين كمي غافل شديم، آيات طلاق در قرآن راه حل مناسبي است ، (3364224) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۱۲:۳۸
نه مسئله این است که در باره ازدواج غافل هستیم.
نکاح دائم شروطی دارد که اصطلاحا باید زوج و زوجه، مرد و زن زندگی باشند نه عشق و حال لحظه ای. (3364583) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۲:۰۳
و همینطور ایاتی که مرد اجازه ازدواج چند گانه دارد اما نیازی هم به اجازه دادگاه نیست

این شرط اجازه دادگاه را قانون گذاران ما از کجای اسلام درآورده اند؟ (3364666) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۰۸:۰۰
والا ما تو همون اولیش هم موندیم اونوقت شما تو فکر موارد بعدش هستی! خوش به حالت! (3364766) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۳۴:۵۵
خب دادش من زیادی رو دادی سوارت شده سنگین شدی تووش موندی (3369112) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۸:۴۵:۱۸
از همان جايي كه بالآي ١١٠سكه را نمي برن زندان (3366764) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۳۲:۱۶
یکیش چند همسری است تا بدونه که نوبرش رو نیاورده! (3369108) (alef-13)
 
برجعلی رومشکانی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۰۸:۱۳
ای مسئولان

موضوع ازدواج را بی خیال بشین چون از دید شما در اولویت های آخر جامعه قرار دارد.

شما تسهیلات خرید خودروی با کیفیت داخلی(!!!!) و خرید لوازم خانگی با کیفیت داخلی(!!!!) را در اولویت قرار دهید. (3364184) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۲۳:۰۷
كلا بايد حق طلاق از مرد گرفته شود اگر مشكل است ميروند دادگاه در صورت نظر قاضى اجازه طلاق را ميدهد و اتفاقا مثل همه جاى دنيا اگر مرد خواهان طلاق باشد بايد و حتما نصف دارايى اش را بدهد در بسيارى از موارد مردان براى هوا و هوسهاى جديد و يا فرار از مسئوليت همسرانشان را طلاق ميدهند از سايت الف انتظار ميرود به حقوق زنان توجه نمايد . (3364322) (alef-11)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۴۶:۱۹
اینکه طی 100 سال اخیر در مغازه ای بنام "قهوه-خانه" دیگه اثری از "قهوه" !!! دیده نمیشه و باید تغییر نام بده به "چای-خانه" ، آیا بخودی خود شاهدی نیست از دهها مثال عینی و ذهنی و گواهی نیست بر اینکه بسیاری از سنتهای گذشته یا کلا منسوخ شده اند و یا اینکه دست کم باید مورد بازنگری قرار بگیرند ؟!؟!؟!؟!؟
مهریه (مربوط به دوره ای که زنها بیسواد و بی پناه و ناامید و بدون تضمین بودند)، جهیزیه (بدهی پدر عروس به داماد که از اون به بعد سرور و ولی نعمت دخترش میشد)، کسب احازۀ زن از شوهر برای خروج از خونه و....و حق طلاق (؟؟؟؟) ؛
اینکه زن حقوق-بگیر باشه ولی کماکان ادعا کنه که کلیه مخارج خونه همیشه بعهدۀ مرد بوده و حالا هم هست و زن نباید در مخارج خونه سهیم باشد، در این دوره و در این شرایط فرهنگی-اجتماعی آیا میتونه قابل قبول باشه ؟!؟!؟!؟!؟
و ..... وووو ؟!؟!؟!؟ ؛ (3364487) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۳۹:۰۳
بستگی داره به اینکه کجا به نفع اشه (3369126) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۳۰:۳۵
میشه بفرمایید این همه جای دنیا که حق طلاق فقط در اختیار خانمها است کجا ها هستند.
باز ذهنیت خودتان را به دنیا دادید (3364600) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۵۰:۱۸
حقوق زنان!!! فعلا که باید به حقوق مردان توجه کنند چون ظاهرا ازدواج کردن و بعد از مدتی طلاق گرفتن شده کسب وکار زنان و راه حل درستی هم برای مردان وجود نداره .خانم ها فقط جوسازی و سر و صدا می کنند وگرنه حقوق مردان بیشتر زیر پا گذاشته می شود (3364626) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۰۳:۰۰
اگه جایی حقی از زنان ضایع بشه مردها هم ضرر میکنن و برعکس. این یک فکر اشتباهه که مردها فکر میکنن اگه قوانین به نفع اونها بشه، براشون خوبه. مثلا همین الان کلی از قوانین به نفع مردهاست ولی باعث شده که مهریه ها انقدر سنگین بشه که دودش بیشتر تو چشم مردها رفته. بعد هم مثلا شما به عنوان یک مرد، اگه به مادر، خواهر و یا دخترت ظلم بشه به شما هم ضرر میرسه. پس انقدر به دنبال این نباشیم که قوانین به نفع مردان یا زنان باشه. کاری کنیم که همه از قوانین راضی باشن و اینجوری همه سود میکنن. (3364872) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۹:۱۰:۳۱
حقوق مردان برای حفظ بنیان خانواده است و حقوقی که به زن داده شده است برای زن واقعی بودن و خانه داری است. لذا این حرف که بگوییم مرد نمی گذارد زنش از خانه بیرون رود حقوق مردانه است اشتباه است. این حق مرد برای حفظ خانواده است. شما یک نمونه از حقوقی مثال بزنید که زن در قبال مرد داشته باشد مثل مهریه که واقعا سودی برای مرد داشته باشد. شاید بگویید تمکین ولی تمکین یک حس دو طرفه است که در عمده موارد این زن ها هستند که به آن میل دارند. لذا استدلال شما نیز نادرست است. (3365360) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۸:۵۱:۰۴
تمكين إلزاما. حس دو طرفه نيست. در ضمن اگر مردي بدون دليل زنش را طلاق دهد بنيان خانواده حفظ شده است ؟ منطق شما محكم نيست. در ضمن خانه داري از نظر اسلام وظيفه زن نيست. زن مي تواند كار خانه را انجام ندهد اگر به مرد تمكين كند. پس بر أساس واهي زن را واقعي را به ميل خودتان تفسير نكنيد. (3366774) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۵:۵۱:۲۰
پس زن نفقه بگیرد، مهریه بگیرد، حق طلاق بگیرد، حقوق برابر مرد بگیرد، نفقه کودک بگیرد، حق خروج از کشور را با شروط ضمن عقد بگیرد ... پس وظایف و مسئولیتش چی؟ چطور شما در امتیازات دنبال برابری هستید ولی در مسئولیت ها خیر؟ همین کارها و همین حرف ها طی سی سال اخیر آمار طلاق را به شدت افزایش داده و امروز خیلی از پسر از ازدواج می ترسند و همچنین از دخترها و زنان وحشت دارند. آن چیزی که باعث طلاق می شود در 70 درصد طلاق ها از سوی زنان و با دلایلی مثل نخریدن سرویس بهداشتی جدید، نفروختن مینی بوس، خواستن به سفر خارج از کشور رفتن و ... است. موردی که شما می خواهید به عام بسط دهید آنقدر کم است که قابل اشاره نیست ولی شما میخواهید همیشه این موارد را مطرح کنید. یک نگاه به صفحه حوادث رسانه ها بیاندازید تا با دلایل واقعی طلاق بیشتر آشنا شوید. هیچ مردی بیخودی زنش را طلاق نمی دهد. (3368984) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۴۶:۴۷
واقعا موندم توو این تمکین ! اگه مرد بگه زن تمکین نداره (و راست بگه) و زن بگه داره (و دروغ بگه) قاضی چطور می خواد تشخیص بده!؟؟؟ مامور می فرسته شب توو رختخابشون؟؟!!!! (3369157) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۹:۱۴:۲۵
آمار مردانی که بی دلیل زنشان را طلاق می دهند آنقدر کم است که میتوان آن را نادیده گرفت. برعکس در حال حاضر این زنان هستند که براحتی و بدون هیچ دلیل منطقی از شوهرشان طلاق می گیرند و یک مرد را بدون زندگی و خانواده رها می کنند. می دانید که چه فشاری بر آن مرد وارد می شود؟ می دانید که احتمال ازدواج مردهای مطلقه بر اساس آمار از زنان کمتر است چون زنان با سیگنال پراکنی های زنانه خویش می روند با یک مرد دیگر ارتباط برقرار می کنند ولی این مرد بیچاره باید منزوی بشه و تا آخر عمر افسرده باقی بمونه. کافیه به دادگاه بروید تا بدانید چه کسانی بی دلیل طلاق می گیرند. (3369526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۲۰:۱۹:۳۶
اين استدلال شما دوست عزيز يك بچه ي هفت ساله را هم قانع نمي كنه
من موندم شما خوانندگان اين سايت را در چه سطحي از درك و شعور ارزيابي كردي كه اينطوري استدلال كردي !؟!؟!! (3369746) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۶:۵۳
در جاهاي ديگر أموال هر دو زوج و زوجه تقسيم مي شود و دلائل طلاق از سوي هر دو توسط دادگاه ديده مي شود. اينجا حق طلاق فقط با مرد است و اگر مردي فقط به دليل اينكه مي خواهد همسر جديدي بگيرد مي تواند زنش را طلاق دهد. (3364649) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۴۰:۱۹
این جاهای دیگه که می گید شرایط دارد در زمان عقد شرط می شود به چه شکل تقسیم شود اما مردها یی که اموالی یا شغل مناسب دارند شرط می کنند در صورت طلاق خانم هیچ حقی ندارد. (3364896) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۳:۰۱:۵۶
خیر شرط نداره معمولا شرط نمیکنن اطلاعات شما کمه (3365154) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۲۲:۵۷
شما غير از ايران كجاي دنيا رو ديدي اظهار نظر مي كني؟!
در آن جاهايي كه يه چيزي درباره شان شنيدي ثروتي كه زن و شوهر بعد از ازدواج بدست مي آرن موقع طلاق بينشون نصف ميشه مگر خودشون جور ديگه اي توافق كنن. فرقي هم نميكنه چه كسي خواهان طلاق هست و فرقي هم نميكنه چه كسي چقدر كسب ثروت كرده باشه.
شما روي پاي خودت وايسا نگران هوا و هوس مردت نباش. (3365678) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۸:۵۵:۵۳
شما چجور پيش داوري مي كنيد. البته كه جاهاي ديگر را ديده ام. در اسلام مرد مي تواند بدون دليل هم زن خود را طلاق دهد. اما قانون حمايت از خانواده انرا محدود كرده است.پيشنهاد مي كنم شما بيشتر دنيا را بگرديد. (3366783) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۱۹:۰۸
ميشه اسم يكي از آن جاهايي كه هنگام طلاق شوهر نصف داراييهايش را به زن مي دهد نام ببريد؟
يك بار مثال كشورهاي ديگر را مي آوريد، يك بار به اسلام استناد مي كنيد. در آخر هم قانون حمايت از خانواده را مستمسك قرار مي دهيد. تكليف خودتان را با خودتان مشخص كنيد.
به شترمرغ گفتند تخم بگذار گفت شترم، گفتند پس بار ببر گفت مرغم. البته كامنت شما بيشتر به شتر-گاو-پلنگ مي ماند.
درضمن من ازدواج كردم و هر دو هم راضي هستيم چون نخواستيم شترمرغ باشيم. بين خودمون عادلانه حلش كرديم.
راستي ممنون از پيشنهادتان!!! يكي از علاقه منديهاي مشتركمان نيز گشتن بيشتر دنيا بود تا كوته فكر نمانيم. (3370848) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۳۷:۵۵
مرد اگه دنبال هوی و هوس باشه دیوانه است مگر زن بگیرد با مهریه یک زن می شود صد سال با هزار زن دیگر بود ! هر مردی که تصمیم به ازدواج می گیرد دارد قید تمام ازادی اش را می زند تا مسئولیت قبول کند (3369122) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۲۰:۰۹:۳۴
در غرب اگر کار به طلاق کشید ثروت زن و مرد با هم نصوف می شود. اما در ایران یک عده ای آمدند قانون وضع کردند که هم مرد مهریه بدهد و هم فقط اموال فقط مرد نصف بشود. خود این قانون عامل بسیاری از طلاق ها است.
باید همان ضوابط اسلامی ذکر شود. اضافات را که در سند ازدواج آورده اند مرد را در زمان ازدواج در رودربایستی دچار مشکل می کند (3375495) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۳:۲۱
كار مثبت از نظر شما وقتي است كه به نفع مرد باشد. براي مثال بد رفتاري مرد و عصر و حرج نيز به سختي قابل إثبات است و نويسنده يك طرفه به قاضي رفته. اگر تمكين حق مرد است يا اجازه مرد براي بيرون رفتن زن حق مرد است مهريه هم حق زن است. مرد بد هم مثل زن بد زياد در جامعه ديده مي شود ولي چرا تغيير قوانين هميشه يك طرفه است. حق طلاق را به زنها هم بدهند مهريه را برداريد. (3364647) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۹:۰۷:۳۳
بدرفتاری مرد عمدتا به خشونت فیزیگی بروز پیدا می کند که براحتی در پزشک قانونی قابل اثبات است ولی بدرفتاری زن بصورت روانی و زبانی و گفتاری و کرداری است که هیچگاه در هیچ کجا قابل اثبات نیست و قانونی برای مجازات زنانی که در خانه به شوهرشان متلک انداخته اند، یا به او بی توجهی کرده اند یا در خانه به وظایف خانه داری و تمکین بی توجهی کرده اند وجود ندارد. (3365357) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۲۱:۵۰
منظور شما اينه كه مردها زبون ندارن حرف بزنن يا به قول شما تيكه بندازن يا نيش و كنايه بزنن؟؟؟قبل از إظهار نظر فكر كن دوست عزيز !! (3367096) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۵۳:۵۸
منظور ایشون اینه که اگه خوابوندن زیر گوش ات بدونی که از دست زبونته! (3369180) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۸:۲۲:۰۹
با اين جواب بي ادبانه نشان دادي كه چون مردها فقط منطق زور دارن زنها جدا در خطر هستن و بايد شديدا حمايت شوند
وگرنه هر آدم عاقلي مي دونه خشونت كلامي توسط وردان و زنان هر دو استفاده مي شه و بسيار آزار دهنده است (3372485) (alef-13)
 
محسن از شیراز
۱۳۹۴-۱۰-۲۸ ۲۳:۱۲:۱۸
این حرف درست نیست که بگی مرد منطق زورداره مرد و زن طبق قوانین حق ضرب وشتمطرف مقابل رو ندارند هردو هم طبق قانون باهاشون رفتار میشه ما مورد توی فامیلمون داشتیم که هر دو بدلیل ضرب وشتم یکدیگر جریمه نقدی شدند اجازه طلاق به هیچکدوم ندادند و بدلیل اینکه ریشه مشکلات و درگیری ها زن بود مهریه هم نتونست بگیره هر دو مشاوره شدند و برگشتند سر زندگیشون در ضمن طبق قانون اگر دوباره دعوا کنند هر دو به زندان فرستاده میشوند با جریمه سنگین باید قوانین اجتماعی وازدواج پنجاه پنجاه بشه تا مرد وزن دقدقه نداشته باشند (3478589) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۰:۴۷
مردها صبر و حوصله کمی دارند. با کمترین بدخلقی خیلی ها به خشونت فیزیکی روی می آورند. ولی زن های بسیاری می شناسم منجمله مادر خودم که علارغم دعواهای مکرر شوهرشان، هنوز درست نشدند و زبانشان نیش دارد و اصلا نمی توانند سالم و صحیح با شوهر و فرزندانشان صحبت کنند/. (3370929) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۲۵:۰۳
مطابق شرعي كه مرد را بر زن ولايت داده ،زن وظيفه اي براي انجام أمور خانه ندارد!!
نمي شه كه در جاهايي كه به نفع شماست دستور شرع اجرا بشه جاهايي كه به نفع شما نيست دستور شرع اجرا نشه كه !! (3367103) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۵۲:۱۳
پس زن بخوره بخوابه. شما در تاریخ اسلام کدام زنی دیده اید که در خانه نشسته و خورده و خوابیده. همه شون هم در خانه خانه داری و بچه داری میکردند هم کار می کردند کارهایی مثل بافندگی، شیردوشی، تهیه نان و ... (3367836) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۵:۵۸:۵۰
در طول تاریخ اسلام همه زنان مسلمان تمام وقت به امور خانه مشغول بودند. در این 1400 سال یک زن نبوده که مسلمان و مومن باشد ولی خود را در قبال خانه و خانه داری مسئول نداند. این زن هایی که شما می گویید زن های مغرور خودخواهی هستند که از دین فقط آنچه منافعشان ایجاب می کند را اجرا می کند. چقدر حدیث از پیغمبر مبنی بر جلب رضایت مرد وجود دارد؟ آیا احادیثی که مبنی بر اطاعت زن از مرد است را فراموش کرده اید؟ قرار نیست مرد اینقدر مسئولیت داشته باشد که در نهایت زن هیچ وظیفه ای نداشته باشد. اگر مردی بخواهد با چنین زنی ازدواج کند سریع طلاق می گیرد و هیچ خانواده ای با چنین زنی که شما به دین نسبت دروغ می دهید وجود ندارد.
حدیث زیر از نهج الفصاحه پیامبر اسلام است:
-حدیث ۱۵۰۴، ص۴۶۹: مردان، زنان
خیر النّساء الّتی تسرّه إذا نظر و تطیعه إذا أمر و لا تخالفه فی نفسها و لا مالها بما یکره.
بهترین زنان آنست که وقتى مرد بدو نگرد مسرور شود و وقتى بدو فرمان دهد اطاعت کند و با تن و مال خود بر خلاف رضاى شوهر کارى نکند.

-حدیث ۱۵۳۲، ص۴۷۴: زنان
خیر مساجد النّساء قعر بیوتهنّ.
بهترین مسجد زنان کنج خانه آنها است.

-حدیث ۱۵۳۵، ص۴۷۵: زنان
خیر نسائکم الولود الودود المواسیه المواتیه إذا اتّقین اللَّه و شرّ نسائکم المتبرّجات المتخیّلات و هنّ المنافقات لا یدخل الجنّه منهنّ إلّا مثل الغراب الأعصم.
بهترین زنان شما زن بچه آور مهربان است که شریک و مطیع شوهر باشد اگر از خدا بترسند و بدترین زنان شما آرایش کنان و متکبرانند و آنان منافقانند و از آنها جز باندازه کلاغى که خط سفید بگردن دارد ببهشت نمیروند.

-حدیث ۲۸۹۲، ص۷۴۶: زنان
مهنّه إحداکنّ فی بیتها تدرک جهاد المجاهدین إنشاء اللَّه.
(اى زنان) هر یک از شما با اشتغال در خانه خویش اگر خدا خواهد ثواب مجاهدان خواهد یافت. (3369000) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۵۵:۰۲
یعنی الان شما ولایت مرد بر زن رو پذیرفتی که کار خونه رو قبول نداری!!!!؟ (3369181) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۲:۰۹:۲۱
خدا رو شکر فهمیدیم متلک انداختن و بی توجهی کردن مهارتی است که فقط و فقط در ید قدرت خانم هاست و آقایون مطلقا امکان نداره چنین کارهایی رو انجام بدن !!!!! (3368375) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۴۳:۰۹
لطفا بی جهت مغلطه نکنید. مردان صبر و حوصله کمی دارند. این زنان هستند که استاد خبره عملیات روانی هستند. (3370934) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۵۲:۴۲
علی (ع) : چه بسا زخم زبانی که بدتر از زخم صد شمشیر
کلا شما هیچ چیز رو نمی تونی علیه یک زن اثبات کنی ... چون اوون زن است ضعیف است و اشک اش دم مشک است و عقل ندارد و هر کاری می کند از روی احساس است و فقط تو باید صبور باشی و عاقلانه رفتار کنی و بخشنده و بزرگوار و بخشنده باشی (3369175) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۵۰:۰۱
حق طلاق نداده نصف خانواده ها از هم پاشیده حق طلاق بدهن که همه همجنس باز بشن!؟ (3369167) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۰:۰۶
"در این موارد معمولا مرد بارها دادخواست الزام به تمکبن می دهد ( نه برای آنکه بخواهد زندگیش را ادامه بدهد بلکه برای به زانو درآوردن زن که حداقل بخشی از مهریه را ببخشد) و این طاقت و سرسختی زن و مرد است که تعیین کننده نهایی است."

من سالهاست که به این وضع دچارم و فرزندم بدبخت شده است فقط بخاطر اینکه همسرم در سودای گرفتن هزار سکه، زندگی را نابود کرده است.

الان او با بخشی ازمهرش دارد خوش میگذراند و من مشغول دادن قرضهای مهریه و بچه داری هستم. (3364659) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۳۰:۴۶
ميخواستى درست زندگى كنى و زندگيت را حفظ نمايى (3364793) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۳:۲۴:۲۸
ندونسته قضاوت نکنیم (3365156) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۲۵:۳۴
تو فكر زندگي خودت باش (3365687) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۵۸:۱۶
درست این بود که یک سکه مهریه اش می کرد ببینه میاد یانه! (3369190) (alef-13)
 
س.الف
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۱:۳۳:۳۸
یکهو بنویس کلاً زن هیچ حق و حقوقی نداشته باشه و مرد فرمانروای مطلق. نیازی به این همه روده درازی هم نیست، والا

آخه برادر عزیز
اولاً مهریه شرعاً عندالمطالبه ست و در سنن اسلامی هم در همان زمان عقد و اصلا بدون اینکه زن با توسل به دادگاه و... مطالبه کنه بهش پرداخت میشده
اینکه حالا مردان برای خودنمایی زیربار مهریه هایی میروند که در توانشان نیست و اصلاً نیتی برای پرداختشان ندارند که نباید باعث شود این حق پایمال شود. بعداز پنج سال؟!!! مثل اینه که به مرد بگوییم بعداز ازدواج پنج سال صبر کن بعد میتونی با همسرت زناشویی داشته باشی

اون مورد سوم هم که مشخص است. وقتی زن بدون عذر موجه منزل را ترک کند مساوی عدم تمکین است پس نگران نباشید. اما اگر میخواهید به بهانه عدم تمکین حق مهریه را ساقط کنید بهتر است بدانید که زن شرعا به محض عقد مالک مهریه میشود چه تمکین بکند و چه نکند

استدلال های شما در بقیه موارد هم همینطور سست است و ای کاش ..... که اساس دینی یا عقلی محکمی داشته باشند (3339177) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۳۵:۵۵
مهریه متعلق به زنی است که قوام شوهر را به عنوان قوام بخش زندگی می پذیرد نه زنی که به شوهرش بگوید چی فکر کردی بدون اجازه من حق نداری آب بخوری. شوهر هم جرات اعتراض به دادگاه که هیچ به دیوار هم نداشته باشد. آخر سر هم با سر شکسته از خانه بره بیرون. (3364606) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۷:۴۵
مهریه حق همه زنان است.قانون می گوید. (3364730) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۴۳:۳۸
حالا اگر قانون گفت زن حق بیرون رفتن ندارد و تلفن و شبکه های اجتماعی و ایمیل مصداق بیرون رفتن بدون اجازه است شما موافقید؟ (3364898) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۰۳:۱۳
فقط اوون قسمت از قانون مهم و قانونی ! است که یک پولی گیرشون بیاد بقیه اش مهم نیست (3369204) (alef-13)
 
سایه
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۲۱:۴۴
اگه حق زنه چند تا زن رو معرفی کنین که مهریه گرفتن تمام قانون به نفع اقایون تصویب شده (3364946) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۰۵:۱۶
خواهر عزیز یک چیز را از من داشته باش اگر تمام قوانین که هیچ همه زمین و زمان هم جمع شوند به نفع زنان اگر مردی نخواهد مهریه بدهد نخواهد داد! (3369211) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۰:۴۳:۲۰
بلي زماني بود ، - زمان قديم ،نديم ها را عرض مي كنم - به زن مي گفتند " ضعيفه " !!! حالا اين
ضعيفه كي بود ؟؟ بنده خدا كسي بود كه صد كار در خانه انجام مي داد ، از بچه داري بگير ، تا
پاك كردن گندم و نان پختن و جارو كردن و رخت و ظرف شستن و غذا آماده كردن و،تا كهنه بچه را
شستن !! ديگه ماشين لباسشويي كجا بود ، ظرفشويي كجا بود ، جارو برقي و مايكروفر كجابود ؟
پوشك بچه كجا بود ؟ حالا شب كه شوهر به خانه مي آمد ، انگار عوج بن عنق :
-- ضعيفه ! زودي چاي بيار ببينم !!!
-- ضعيفه ! زود غذا بيار !..... يالاه ! ...بجنب !
و اگر خداي نخواسته ،زن مي گفت : مرد !٫ بالاي چشمت ابروست !! فوري مي غريد كه :
-- همين فردا مي فرستمت خونه بابات !! ، ....ضعيفه زبون دراز !! من زن زبون دراز نمي خوام !!
حالا با اين اوضاع مگر مي شد مهريه اي در كار نمي بود ! واي به حال زني كه مهريه نداشت !!
شما فكر مي كتيد ،ديگر اين بنده خدا " زن " بود ؟! حاشا و كلا !! كنيز بود ! كلفت بود !! ... حالا
قربونتم نمي دانم ! ...من ميگم اگر مردهاي امروز به موازات ترقيات و پيشرفت هاي جهان امروز ،از نظر فكر و انديشه و نگرش به " زن " ترقي و پيشرفت كرده باشند و زن را شريك زندگي و مكمل خود !!به حساب آورند و بدانند كه در امور خانه و خانواده و تربيت فرزندان ،مرد خانه ،" زن " است ،!! شايد ديگر مهريه لازم نباشد و قديمي باشد !! ودر غير اين صورت .......آن جا كه عيان است چه حاجتبه بيان است !!! (3365102) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۸:۳۰
الآن که مرد برده زن است. برای تمتع از زندگی؛ مرد باید برده شود، و هیچ بهره ای هم نبرد. شکایت هم کند، به جایی نمیرسد.
همین بهتر که نسل ازدواج ریشه کن شده! (3364657) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۷:۴۹
بله.فرقش این است که مرد اگر نفقه و مهریه ندهد میرود زندان.اما زن اگر تمکین نکند هیچ مجازاتی ندارد.راحت میچرخد.مهریه را از شوهر میگیرد و هزار کثافتکاری در غیاب شوهرش میکند. (3364676) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۹:۰۵:۴۵
مهریه مورد تایید دین اسلام مهریه ای است که کم و محدود باشد و قابل پرداخت توسط مرد در همان شروع زندگی باشد. مهریه های نجومی فعلی اسلامی نیست.
ضمن اینکه شرط مهریه برای پرداخت مهریه می تواند عندالاستطاعه و عند المطالبه باشد و مهریه به طور عام آنطور که شما گفته اید نیست. (3365356) (alef-11)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۹:۵۷:۵۶
عزیزم، اصلا برو طلاقت رو بگیر! زندگی که بحث حق و حقوق قانونی رو بیاری توش که زندگی نمیشه، این حق منه اون حق توئه که زندگی نمیشه. زندگی باید بر اساس محبت باشه، دعوا و ناراحتی هم پیش میاد چرا که هیچ دونفری شبیه به هم نیستن، منتها نباید دعوا رو گسترده کرد و به دیگران و خانواده ها منتقل کرد، و بین خودشون آشتی کنن و گذشت کنن، نکته مهمتر اینکه قدرت فراموشی گذشته رو داشته باشیم، ارجاع دادن به گذشته و سرکوفت گذشته زدن و در بایگانی داشتن مخرب و داغون کننده س. خوب نیست این همه قانون قانون کردن، (3366941) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۰۹:۴۸
این جماعت فکر می کنن با قانون قانون کردن و حق من حقوق من می تونن ملکه بشن نمیدونن اگه تا حالا هم زن یه ارج و قربی براش مونده بخار همون سنتهاست ...اگر قرار به حقوق و قانون بشه باید منتظر پایان عشق و ازدواج بود (3369225) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۱:۳۶:۱۳
در دادگاههای خانواده تعداد زنانی که به دلیل اعتیاد یا سوء رفتار یا ... متقاضی طلاق هستند و مرد طلاق نمی دهد کم نیست
یا زنهایی که توسط همسرشان ممنوع الخروج شده اند یا مجبور به ترک کار شده اند یا ....
مهریه تنها وسیله ی دفاعی بانوان در برابر انبوه قوانین حمایت کننده از مردان است (3339184) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۳۲:۳۳
متاسفانه این قوانین که در ظاهر به نفع مردانه در عمل به ضررشون تموم شده چون عوضش مهریه ها سنگین شده.
مسئولان هم که به فکر مسائل مهمتری هستند و تنها راه شده ازدواج سفید! اونهم در شرایطی که در ایران ازدواج سفید غیرقانونی است! (3364601) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۱۴:۴۷
مسئولین اتفاقا حواسشون خیلی هم جمعه این قوانین و این وضعیت جامعه و مشکلات فقط برای ترویج ازدواج سفید است که بحمدالله با یاری مسئولان بزودی همه گیر میشه و مشکل ازدواج جوانها هم برای همیشه حل می شود (3369230) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۱۵:۲۹
این یکی رو راست میگه (3369232) (alef-13)
 
رومینا راد
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۲:۰۶:۵۲
اقای محمد رجب زاده
مقاله شما بسیار نگاه یک جانبه ای دارد..قبول که این مسائلی که مطرح کردید نقصان قانون در شرایط فعلی است ، اما پیش از اینا بسیاری نقصان در رابطه با حقوق زنان بوده و کسی هیچ گونه اهمیتی به انها نداده..
نداشتن حق طلاق زنان در خیلی از موارد مثلا اعتیاد مرد و یا ضرب و شتم و یا خیانت همسرو صدها موردی که پیش می آید
داشتن حق طلاق با گذشتن از تمام دستاوردهای زندگی مشترک مقدور است که نهایت بی عدالتی است
حق حضانت فرزندان که فقط تا هفت سالگی با مادر است برای دختران و تا 3 سالگی برای پسرها و بعد از ان با پدر است و در صورت نبود پدر با جد پدری است( و این در صورتی است که ممکن است صلاحیت مادر برای نگهداری فرزند بیشتر باشد)
خیلی موارد دیگر نیز هست که به این مقال نمیگنجد ولی ای کاش مردان این سرزمین اندکی منصف تر بودند.. (3339261) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۳۸:۰۴
اثبات مواردی چون اعتیاد شوهر به راحتی قابل اثبات است و قوانین خاص هم برایش وجود دارد. (3364612) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۰:۲۰
خیر، اعتیاد تنها در صورتی از نظر دادگاه موجب صدور حکم طلق میشه که مرد خرج خانه رو برای اعتیاد کنه یا زنش رو کتک بزنه جوری که دست و پاش بشکنه یا صورتش کبود بشه
اعتیاد به طور خاص باعث حکم طلاق نمیشه متاسفانه (3364714) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۴۷:۴۷
اگر زنی اعتیاد به خرید و آرایش و مهمانی و چت بازی و دوره دوستانه و سفرمجردی داشت نکلیف چیه؟
اعتیاد به مواد بماند مشابه مردها. (3364902) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۱۸:۰۱
حالا نباید پرسید چرا مردی که زن و زندگی دارد و در خوشبختی غلط می زند ! می رود معتاد می شود زنش را می زند و تازه خرج اعتیادش را هم دارد ولی زنش را طلاق نمی دهد (3369242) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۱:۴۴
جالب است كه مي گويند مادر براي تربيت بچه خيلي مهم است و بايد در خانه باشد تا بچه را تربيت كند اما موقع طلاق اين نكته أصلا در نظر گرفته نمي شود و بچه را به پدر مي دهند. همينطور پس از مرگ شوهر بچه را در صورت تمايل جد پارتي به پدر مي دهند. با توجه به اين قوانين به نظر مي رسد نقش تربيتي مادر كه آنقدر روي ان تاكيد ميشود تنها براي توي خانه نگه داشتن زنان است. (3364664) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۵۲:۴۳
چون ممکن است پس از طلاق زنها برای یافتن شوهر ( با فرض خیر ) پای مردهای متعدد را به خانه باز کنند و یا قرارهای ملاقات بگذارند و این موارد را برای بچه اعم از پسر و دختر عادی شود و کم کم فرهنگ شود( که کما کان دارد می شود) و اخلاق از بین برود (3364910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۱۲:۰۵
مرد هم ممكن است رفيق هاي ناباب به خانه بياورد يا معتاد باشد و بچه ها گرفتار اعتياد پدر شوند

كم نيستند بچه هايي كه توسط نا مادري يا همسر صيقه اي پدر شكنجه شده اند (3364929) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۳۲:۲۸
مردها هم ممكن است پاي زنهاي مختلف را به خانه باز كنن. اينها قصاص قبل از جنايات است. (3365037) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۶:۲۵:۱۳
مرد ها ممکن است چنین مشکلاتی را ایجاد کنند
مرد هم ممکن است زنهای مختلف یا دوستان ناباب و معتاد به منزل بیاورد یا بچه ها را تنها بگذارد
خلاصا اینکه هم مد و هم زن می توانند بچه ها را مورد ظلم و ستم قرار دهند
حتی نا مادری هم می تواند برای بچه ها مشکل ایجاد کند (3365174) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۵۷:۴۶
اول اینکه متاسفانه این قانون عوض شده و طبق لایحه حمایت از خانواده حضانت فرزند تا 7 سالگی به مادر سپرده شده است. ضمنا مادری که سر کار می رود و شوهر ندارد نمی تواند به خوبی فرزند خویش را تربیت کند. شما فرزندانی که پدر ندارند را بررسی کنید همه شان مشکلات روانی روحی دارند و پس از مدتی به فساد افتاده اند.
اما اینکه حضانت فرزند به پدرداده شده چون تمامی مسئولیت های خانواده به مرد داده شده چطور شما توقع دارید نفقه کودک را مرد بدهد نفقه شما را بدهد مهریه را بدهد هزینه خانه و منزل و غذا و دارو و بیماری را بدهد. هزینه عروسی تان را بدهد ولی حق حضانت فرزند را نداشته باشد؟ خوب شما از همان اول ازدواج نمی کردی. (3365345) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۹:۰۴:۴۴
من نگفته حق حضانت فرزند را نداشته باشد. حرف من اين است كه وقتي تاكيد دارند كه زن مسئول تربيت است براي تو خانه نگه داشتن زن است زيرا اگر وجود زن در خانه آنقدر مهم باشد پس از طلاق بچه را به زن مي دهند. (3366803) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۰۳:۳۴
هیچگاه در قانون نگفته زن مسئول تربیت فرزند است بلکه ولی و سرپرست فرزند که در صورت کودک آزاری مادر نیز مجازات می شود پدر اوست. قانون چون توسط فمینیست ها تغییر داده شده همواره امتیازات را به زنان داده است. حتی حق حضانت فرزند نیز بصورت یک امتیاز به زن داده شده و زن می تواند از قبول آن اجتناب کند و نپذیرد و دوباره بار آن بر روی دوش مرد بیافند. حال سوال این است که اگر فمینیست ها دم از تاثیر گذاری تربیت مادر می زنند چرا آن را به صورت یک قانون اجباری تصویب نکردند؟ (3369015) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۳:۳۲
این که شد همه اش مرد بدهد پس این چیزی که می گویند زن می دهد چیست؟!!! (3369252) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۰:۳۱
شما که بعد از طلاق میخوای بری سر کار تا خرجیت رو دربیاری چطور می خوای بچه بزرگ کنی!؟...اها میزاریش پیش مامانت اینا خب مرد هم که نمی تونه میزاره پیش مامانش اینا پس حضانت چه معنایی داره (3369247) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۹:۰۱:۰۶
حرفی که "رومینا راد" زده جوری نگاه کرده که انکار همه مردان معتاد هستند. الآن قانون جوری شده که پسران زیادی که معتاد نیستند قربانی می شوند و به افسردگی و انزوا کشانده می شوندو در نهایت معتاد می شوند.
شما جوری به مردان معتاد نگاه می کنی که انگار فطرتا معتاد هستند. بررسی کنید چرا یک مرد معتاد می شود. طی این سی سال چه سیاست هایی برای مردان جامعه ما چیده شده تا مردان معتاد نشوند؟ کار خوب داده شده؟ حمایت قانونی داده شده؟
انواع و اقسام محدودیت ها را برای مردان در نظر گرفته ایم مثل سربازی، جنگ، عدم نفقه پدر از 18 سالگی، هزینه عروسی، بیکاری، ... بدون رعایت حقوق انسانی مردان و سپس توقع داریم مردان فرشته باشند و به جرم و اعتیاد روی نیاورند؟!!!
واقعا حرف شما جای تعجب دارد. (3365350) (alef-11)
 
artin
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۳:۴۵:۳۵
بازنگری جدی بازهم به نفع مردان .چرا هیچ وقت بازنگری جدی به نفع زنان صورت نمی گیرد.اینهمه حقوقی که به مردان داده شده باز نتوانست جلوی اینهمه طلاق در جامعه را بگیرد چگونه قوانین سختگیرانه تر می تواند جلوی اینهمه طلاق را بگیرد.چرا تاکنون بررسی نشده که اکثر درخواست کنندگان طلاق زنها می باشند؟حتی هنگام جاری شدن عقد حقوقی را که زن از مرد مطالبه می کند مثل حق طلاق حق تحصیل و حق حضانت فرزند و....به سختی و حتی در مواردی نادر به زنان داده می شود .در مواردی که زن می تواند به دلیل عسر وحرج تقاضای طلاق کند باید کفش آهنین بپوشد و راهروهای دادگاه را بالاو پایین برود شاید فرجی حاصل شود که تا سالهای سال این مورد امکان پذیر نخواهد بود و چه بسا زنان جوانی که امکان ازدواج مجدد داشته اند جوانی ایشان در راهروهای دادگاه تلف شده .اما هیچ مرجعی هیچ قانون گذاری برای اثبات بی عدالتی که مردان در حق زنان روا می دارند تاکنون قدمی برنداشته است .چگونه است که مردی که در دادگاه ادعای اعسار داده برای پرداخت مهریه که هیچ مال و شغل و اندوخته ای ندارد انهم برای پرداخت مهریه اما در همان دادگاه برای نپرداختن نفقه زن را ملزم به تمکین در ناکجاآبادی می کند که برای دادگاه هم ثابت نمیکند که چگونه است درآنجا شغل و خانه و درآمد و....دارد و زن تمکین نمی کند و از دادگاه اجازه ازدواج مجدد میگیرد.نمیدانم نویسنده این مطلب کجای قوانین را نسبت به مردان ناعادلانه دیده که چنین بازنگری جدی را در خصوص منافع مردان درخواست می کند. (3339390) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۰۶:۲۲
آفرین
آفرین دقیقا این مشکل را به خوبی بیان کردید
البته این یکی از مشکلات است (3365624) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۷:۴۵
بالاخره یک نفر پیدا شد که اعتراف کند اکثر درخواست کنندگان طلاق کیا هستند ...یعنی ازدواج میکننین که طلاق بگیرین خوب نکنین! (3369267) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۴:۳۱:۰۴
این اعتراف نیست .این علنی کردن ظلم آشکاری است که مردان بر زنان روا میدارند .چرا بیشتر زنان درخواست طلاق میکنند؟؟؟؟؟؟چون از ظلم وستمی که مردان روا می کنند به ستوه امده اند.اما چرا مردان درخئوست طلاق نمیکنند؟چون میبایستی تمامی حق و حقوق زن را به طور تمام و کمال پرداخت کنند و از طرفی انقدر به زن بدبخت ظلم می کنند که زن نگون بخت خودش درخواست طلاق بدهد و درنهایت برای رهایی از ان زندگی و حضانت فرزندانش از تمام حق و حقوق خودش بگذرد .و اما مردان در نهایت خود را پیروز این میدان نه برابر بلکه سرتا پا ظلم .بدون اینکه ریالی از حق و حقوق زن را پرداخت کنند به راحتی از زندگی بیرون می روند و زن بیچاره میماند با کلی سختی و تنهایی و بزرگ کردن فرزندانش. (3374722) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۴:۳۱:۵۶
زن ها ازدواج می کنند که زندگی کنند نه اینکه طلاق بگیرن .هیچ عاقلی ازدواج نمیکنه که در نهایت طلاق بگیره ..... (3374725) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۴:۳۵:۴۴
کاش این بخش از مشکلات حضانت فرزند رو هم مطرح می کردید....مردی که 3ه ساله حتی برای دیدن فرزندش هم نیومده حتی نفقه فرزنش رو هم پرداخت نکرده به راحتی حق حضانت رو میگیره که بتونه از این طریق زن رو در تنگنا بگذاره تا بتونه به هدفش (بخشیدن مهریه و نفقه و.....)برسه .تازه من بارها به چشم خودم دیدم که خیلی از مردها بریا طلاق دادن زن علاوه بر بخشش مهریه مبلغ اضافه تری هم دریافت کردند که زن بیچاره رو طلاق بدن ...نویسنده محترم کاش کمی از ظلمی که به این زنها در دادگاهها و توسط مردان روا داشته می شود می گفتید .خیلی یک طرفه به قاضی رفتید..... (3374743) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۳:۲۵
خود من نزدیک به ده سال با مردی تو یه شهر زندگی کردیم و خرج زندگی رو من می دادم به محض اینکه درخواست نفقه دادم برای اینکه نفقه رو پرداخت نکنه سریع رفت تو یه شهر دیگه و یه قولنامه سوری درست کرد که من تو این شهر نزدیک 1000 کیلومتر دورتر از شهری که در ان زندگی میکردیم هم کار دارم هم شغل دارم هم خونه اجاره کردم بیا اینجا زندگی کن تا نفقتو بدم جالبه هیچ کارشناسی هیچ قاضی هیچکس نمیره تحقیق کنه که آیا این آقا واقعا راست میگه اما سریع رای به عدم تمکین من دادند.برای اثبات دروغی که این آقا به دادگاه گفته باید ماهها دوندگی کنم و کلی خرج کارشناس و وکیل و هزینه دادرسی و.... بپردازم فقط برای اینکه بتونم دروغ این آقا رو به دادگاه اثبات کنم .دروغی که این آقا برای اثباتش بدون هیچ زحمتی رای عدم تمکین من رو گرفت .در نهایت چاره ای ندارم که بی خیال نفقه بشم .اونوقت چه راهی میمونه برای طلاق اثبات عسر وحرج .حالا بیا و ثابت کن و اونهم 4 شرطی که قانونگذرا برای اثبات عسر و حرج گذاشته اونوقت شما فکر کن عمرم تموم شده و از طلاق خبری نیست . حتی مهریم که 1000 سکه بوده رو هم می بخشم ولی چون میدونه که راه براش بازه و قانون هم حمایتش میکنه میگه باید علاوه بر بخشش مهریه خونه ای رو هم که توش زندگی میکنی و ماشین زیرپات رو هم بهم بده تا بیام طلاقت بدم .آقایی که خواستار بازنگری جدی در اسناد ازدواج هستی و این مطلب کاملا یکسویه رو نوشتی بیا تو بشو قاضی و حکم صادر کن .حکمی که هم خدارو خوش بیاد هم بندشو...... (3374766) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۷:۵۲
آفرین به خوبی گوشه ای از مشکلات ما زنهارو بیان کردی .کاش این نویسنده محترم انقدر مغرضانه این مقاله رو نمی نوشت .یکی بیاد بگه کجای این قانون به نفع زن هاست .مرد اگه نخواد مهریه و باقی مطالبات زن رو نده هزار تا راه فرار قانونی رو همین قانون براش گذاشته وای برای ما زنها که زودتر به اون طلاق برسیم چه راهی گذاشته ؟من خودم جایی کار میکنم که حقوق پرداخت میشه .دیدم که مهریه زن رو مرده رفته قسطی کرده ماهی پنجاه هزارتومن .اولش هزینه های زندگی مرد رو جدا کردن ماباقیش هرچی موند رو میدن به زن بیچاره .چرا یکی نیست که بیاد هزینه های زندگی زن بیچاره رو حساب کنه با داشتن دو تابچه و هزار مشکل بعد حقوق مرد رو پرداخت کنه .این گوشه ای از ظلمی هست که به زنها میشه . (3374780) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۴:۰۹:۴۴
این بند را هم اضافه کنید که زن با بذل مهریه حق طلاق داشته باشد. (3339446) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۵:۴۲
اگر زن حق طلاق داشت، مهریه اینقدر زیاد نمیشد، سند ازدواج اینهمه مفصل نمیشد و اینهمه قوانین متعدد راجع به ازدواج نیاز نبود و اینهمه جوانان از ازدواج نمیترسیدند! (3364145) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۴۴:۱۰
در همه جا فرار از ازدواج پسران رو به افزایش است من در اروپا هستم ولی خود و دوستانم تمایلی به ازدواج نداریم. چون :
1- قوانین اکثرا مرد ستیز است
2- زنها از قوانین سوء استفاده می کنند
3- دلیلی نمی بینم ازدواجی بکنم که تا خانم احساس کرد اموال و پولی هست درخواست طلاق بکند. و ازدواج بعدی و تکرار سریال (3364619) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۵۱:۱۰
اونجا اروپاست که قوانین به قول شما مرد ستیز هستن! اینجا قوانین برضد زنه ولی عوضش با مهریه زنها تلافیش رو سر مردها درآوردن! (3364864) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۵۶:۲۶
پس تکلیف چیه سیستم غربی که خیلی ها می خواهند مانع ازدواج است و چون زنها بی شوهر هستند نظام خانواده در حال محو و رابطه جای عاطفه در ایران مهریه !!!!! (3364916) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۱۳:۰۴
چی می گی برادر من ؟؟
مگر زن دیوانه است که بی دلیل خودش را به درد سر بیاندازد و بچه هایش را آواره کند ؟؟
وقتی در کنار مردش و بچه هایش در آرامش باشد و احساس امنیت کند ؟؟
شما به همسرت یه چشم انسان برابر با خودت نگاه کن عاشقانه زندگی نگران این حرفها هم نباش (3365641) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۱:۱۳
بعد میگن مردها تنوع طلب و پول پرستند! (3369276) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۰۶:۴۸
اگر قرار است که حق طلاق به زن داده شود باید در تمام مسئولیت های قانونی مرد نیز تجدید نظر صورت گیرد. نه اینکه فقط امتیازات به زنان داده شود. اصولا چرا شما نمی گویید که مردان نباید به زنان شاغل نفقه ندهند، یا چرا با مهریه های بالا مخالفت نمی کنید یا چرا زنان به سربازی نروند؟ چرا شما فقط در امتیازات مردانه خواهان برابری هستید؟ این برابری نیست زن سالاری است. یکسوی برابری مردان هستند که در بسیاری از امورو مسئولیت ها قانون یکطرفه علیه آن هاست ولی با این وجود صدای هیچ کس درنمی آید و اعتراضی نمی کند. (3369023) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۹:۵۵
راست میگه اوونموقع توو هر سال هر زن میتونست سه بار ازدواج کنه هر مرد میتونست 365 بار ! ای ! دوباره که به نفع ما شد که!!؟؟ (3369273) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۸:۲۹
زن به هر حال باید حق طلاق داشته باشد. اگر مهریه نداشت باید چکار کند؟ (3364152) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۵۲:۳۳
قدیم مهریه ها آنقدر کم بود که اصلا به حساب نمی آمد. برعکس اگر زنی مجرد می ماند مردان دیگر می بایست به وی کمک می کردند یا او را به عقد مرد دیگری در می آوردند تا هم تحت سرپرستی وی قرار گیرد و هم مجرد نماند تا به گناه کشیده نشود. راه حل این مسئله در رواج قانون چند همسری مردان هست به گونه ای که هیچ زنی مجرد نماند. (3365336) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۴:۱۰
یعنی من حالیم نیست هر طور شده باید داشته باشم اخه دختر خالم داره من چرا نباید داشته باشم! (3369284) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۰۶:۲۵
خب که چی بشه ؟!
اگه بیشتر زن هامهریشو نو نگیرن که مجبوره بره گدایی یانقطه چین میذارم ولی خودتون میدونین چه کاری ..... .ویا باید بره زیر نظرکمیته امداد یا برن باهرشرایطی سرکار که همین باعث میشه ازبچه هاشون غافل بشن وفرصتهای شغلی رو اشغال کنن
خب این چه کاریه ؟!
باید یه مهریه ای به زن تعلق بگیره که نهادهای دیگه ودولت مجبورنشن این هزینه ها روهم بپردازن .
تو کشورهای دیگه مهریه نیست ولی دولتها کمکهای زیادی رو به زنان مطلقه اختصاص میدن که ماشالله دولت های ما کلا دراین جورموارد بیخیالن
پس باید حتما قاضیا وقانون گذرا حواسشون به این موارد باشه . (3364576) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۵۱:۰۳
الان حرف شما برای بسیاری از زنان مستند نیست و بسیاری از زنان شاغل هستند. جملات شما شرطی بوده و فقط به زنانی اشاره داشته اید که بدبخت هستند. با این حال باید بنا به حرف شما قانون برای زنانی که مستقل هستندو درآمد دارند و شاغل هستند با قوانین ویژه زنان بدبخت فرق داشته باشد. (3365333) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۶:۱۹
زنان همه بدبختن !!! (3369292) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۳:۱۸
بعضي از علما همين نگاهمان را دارند كه بسيار خوب است. اگر زن مهريه آش را هر چند كم باشد ببخشد مرد او را در صورت خواست زن طلاق دهد و اگر مرد خواست زنش را طلاق دهد مهريه را بدهد. (3364669) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۸:۳۳:۰۸
سوء رفتار مرد چه جوری باید ثابت بشه؟؟؟؟؟ به نظرتون راحته ؟؟؟ (3340003) (alef-3)
 
بانو
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۵۱:۲۷
اصلا و ابدا . (3364427) (alef-11)
 
وحدتی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۵۹:۲۲
مرد بیچاره
برون خانه با هزار نفر درگیر شود که خرج منزل و نان شب و ... دربیاورد
به خانه بیاید باز هم درگیر با همسر و فرزند و ...
تا چیزی شود پشت پلک نازک میکنند که مهریه را میگیرم و ....
بنظر شما در این شرایط
اگر پسر مجرد بماند و تمام درآمد خود را برای خود پس انداز کند و یا
ازدواج کند در این مشکلات بیافتد در آخر هم نصف درآمد و پس انداز را بعلاوه مهریه بدهد به خانم و .....
ازدواج آیا بضرر مرد نیست ؟؟؟
اصلا چرا آقایان مهریه نداشته باشند ؟
اگر شرایط همانگونه که ذکر کردین و فرهنگ و .... تغییر یافته
و خانمها سرکار میروند و حق کار را از پسرها گرفته اند
چرا باید فقط دخترها مهریه داشته باشند ؟ (3364642) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۲:۰۷
تو زن نگیر با این افکار عقب افتادت، بشین ور دل مادرت بابات هر وقت کتکش زد زخماشو پاک کن
والا اینا کین دیگه! (3364720) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۰۰:۰۳
چرا زن نگیره چون گروهی جلو رفته و از چاه کنده عقب مونده می دوننش. اگر این روشها خوب بود که دنیا این همه مشکل نداشت (3364920) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۹:۳۹
ببین ! تا یارو امد مهریه خواست حقوق برابر خواست شد عقب مونده! (3369300) (alef-13)
 
آرام
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۰۴:۲۱
پس شما هم بشين خونه.بچه بيار و غذا درست كن و خانه داري كن و تمكين هم بكن تا خانمت مهريه تو بهت بده.واقعا شماها ديگه كي هستيد!!!!! (3365006) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۷:۴۷
معمولا جای سیلی می مونه ولی جای زخم زبون نه! (3369295) (alef-13)
 
اشکان
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۱۹:۳۵:۵۹
خلاصه همش دنبال یه راهی برای پیچوندن مهریه باشین.
به کمی هم به فکرحق وحقوق زنان باشید.
وقتی مردبه رن خیانت میکنه هیچ قانونی جلوش رونمیگیره (3340111) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۴:۱۸
حق بابت چی؟ چیکار میکنه که روز اول عروسی حق گرفتن 100 یا 200 سکه رو داره؟ حالا به بیشترش کار ندارم.
حق مرد چی میشه حقوقدان؟ (3364141) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۶:۴۷
خیانت مرد به زن قانونی شده، یعنی‌ صیغه (3364148) (alef-11)
 
هادي
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۲۴:۲۲
و از هم گسيختگي و فروپشاي خانواده نيز عادي شده (3364536) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۴۷:۱۰
صیغه خیانت نیست. شما اگر مسلمان باشی هیچ وقت ازدواج موقت را خیانت نمی نامید. (3365325) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۰:۵۲:۵۴
نگاه خانمها به اسلام خیلی جالبه:

مهریه که به نفعشون هست خیلی هم قانون خوبی است

صیغه که به ضررشون هست میشه خیانت! (3367058) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۲۸:۳۳
من مسلمانم و از نظر من صيقه خيانت محسوب مي شه
همانطور كه ارتباط زن با مرد ديگه خيانت محسوب مي شه
زن و مرد هر دو بايد بر مبناي عشق و علاقه و پاكدامني و وفاداري در حفظ زندگي و إيجاد محيط أمن و سالم و بدون تنش براي تربيت فرزندان تلاش كنند
نه اينكه زن محدود باشه و مرد آزاد (3367112) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۸:۳۹
چندهمسری حق مردان هست و با فطرت اونها سازگار هست.
شما چیزی از خودتان می بافید که هیچ پشتوانه علمی و عقلی ندارد. الآن در کشورهای غربی که این حرف شما را می زنند و ارتباط مرد با زن دیگر را خیانت می نامند 100 درصد مردان متاهل با زن دیگر ارتباط داشته اند یا دارند و 60 درصد زنان متاهل نیز با مردی دیگر. وقتی دین چیزی را می گوید مسلمان باشید و تسلیم و بپذیرید. اینکه بگویید من مسلمانم ولی بخشی از دین را قبول دارم و بخشی را نه یعنی کافر هستید. پس بی جهت ادعای مسلمانی نکنید. (3367833) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۲:۵۸:۵۲
این آمار را از کجا آوردی ؟؟
اگر چند همسری و تنوع طلبی فقط در فطرت مرد است چرا به قول شما 60 درصد زنان در خارج از ایران خیانت می کنند ؟؟؟
مگه از نظر شما ارتباط با جند مرد فقط در فطرت مرد نبود ؟؟؟
بترسید از روزی که زنان برای انتقام از مردهای خیانتکار دست به خیانت بزنند !!
زمانه عوض شده دوست عزیز
زندگی زناشویی فقط در سایه ی انس و الفت و دوستی و پاکدامنی و تفاهم و درک متقابل و رعایت حقوق انسانی طرفین امکان پذیره و دوام و پایداری پیدا می کنه
بهتره با مطرح کردن این حقوق غیر عملی زنهای این مملکت رو تحقیر نکنید و آزار ندین (3368543) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۱۰:۴۱
آمار را در اینترنت سرچ کنید که از قول دکتر عباسی از یک کتاب علمی عنوان شده است. پس شما آنقدر ها هم عالم نیستید.
علت خیانت زنان در فروپاشی بنیان خانواده و رواج بی بندو باری و فراگیری انگاره های فمینیستی در جوامع غربی است. این چیزی است که با مدل های توسعه ای در کشور ما که مستقیما از سازمان ملل غربی ها به کشورهای دیگر توصیه وتجویز می شود اتفاق می افتد. وقتی مدل کشورداری و جامعه داری اسلامی نباشد این اتفاقات دیر یا زود سر شما خواهد آمد. (3369034) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۲۸:۰۵
بترسيم؟! خوب بكنيد. كي ضرر ميكنه؟!! (3370872) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۰:۳۴:۳۵
شما واقعا مسلمان هستی یعنی تسلیم امر خدا هستی یا نه فقط اسمت مسلمان است و اگر موضوعی خلاف نظر و سلیقه ات باشد قبول نمیکنی ؟
اگر تکلیفمان را با خودمان مشخص میکردیم ، مشکلات اجتماعی کمتری داشتیم چون متاسفانه این وضعیت مسلمان شناسنامه ای نه فقط مشکل شخص شما بلکه مشکل جامعه است. (3368131) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۲:۴۸:۰۸
بعضی قوانین مطابق شرایط اجتماعی این زمانه نیست
مثل صیغه و چند همسری
در ضمن خدا همواره به انسان برای تعقل و اندیشه توصیه کرده است و این کار با عقل انسان امروزی توجیه ندارد
تمام دستورات اسلام را تمام و کمال اجرا کرده ایم ،مانده است صیغه که چون شما امر می فرمایی اسباب مسلمانی است همه حتما تسلیم می شوند !!!
شما منتظر بنشین تا زنهای ایران زیر بار چند همسری بروند و ننگ صیغه داشتن همسرشان را بپزیرند !!! (3368505) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۲۵:۴۴
عمده مشکلات ازدواج چیز دیگری است ابجی صیغه میغه مشکل صدو چهلم به بعده (3369082) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۲۷:۰۱
نظر شما مهم نيست. نميشه كه يك قسمت رو قبول داشته باشي يك قسمت رو نداشته باشي. (3370870) (alef-13)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۰:۰۱:۲۹
شما فکر میکنی اگر زن مردش رو سیر کنه از نظر زناشویی، محبت، شاداب بودن، خوشبرخورد بودن عاطفی و فیزیکی، هزارسال مرد میره چشمش به یه زن دیگه باشه؟؟؟؟ (3366953) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۲:۴۹:۵۷
بله میره
بعضی ها بیمار هستن دوست عزیز
در ضمن مرد هم باید این کار ها را که می فرمایید در برخورد با همسرش داشته باشد (3368514) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۲۷:۲۷
خودت می گی بعضیا حالا گیرم که رفت چی از تو کم میشه من نمیفهمم! (3369088) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۲:۴۷
وقتی زن به مرد خیانت کنه چی؟ حداکثر اینکه مرد باید کل مهر رو بده و روانه اش کنه.

جایزه هم میگیره انگار (3364668) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۲۱:۱۹:۰۱
تنها کشور مسلمان که چنین بحرانی در امر ازدواج و طلاق دارد ایران است برای اینکه قوانین ما نه اسلامی است نه غربی . به همین خاطر جوانان راه بی دردسرتر را انتخاب کرده اند و زندگی خودشان را به خاطر مشتی کلمات بی معنی خراب نمی کنند . (3340249) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۰۳:۳۸
ازدواج و زندگی ما اصلا معلوم نیست با چه سیستمی داره صورت میگیره داریم دو سه سیستمه زندگی می کنیم مثل اینکه یک لپ تاپ همزمان دو سیستم عامل داشته باشه! هر دفعه یکی وارد عمل بشه. طرف مزایای هر دو سیستم رو میخاد ولی به مشکلات و سختی ها که میرسه اونا رو نمیخاد! از این سیستم میره سوئیچ میکنه رو اون یکی. از ازدواج اسلامی دنبال مهریه است ولی بقیه قوانین رو قبول نداره و سیستم غربی رو میخاد به کار و..که میرسه نمیخاد مثل غربیها زندگی کنه ولی تفریحات غرب رو میخاد!!!...میخاد مثل هندی ها مراسم ازدواچ بگیره و مهریه اسلامی رو بگیره و بعد مثل غربی ها تفریح کنه!! کاری ندارم بالاخره تکلیف چیه؟ کدوم سیستم؟ یکی رو باید باهاش جلو رفت. نمیشه سریال کره ای و هندی و غربی و ترکیه ای و..رو دید و تصمیم گرفت مثل همه اونها زندگی کنیم. تکلیفمون با خودمون معلوم نیست. (3364504) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۳۷:۰۰
بله. مثلا در عربستان که مردم خیلی سنتی تر هستند دارن قوانین سنتی رو اجرا میکنن و با توجه به شرایط زندگی و اجتماعی برای اونها مناسبه. ولی در ایران مردم مدرن شدن و از نظر فرهنگی پیشرفت کردن ولی قوانین هنوز مربوط به زندگی سنتی گذشته هستن و با شرایط امروز جور در نمیان (3364610) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۲۱:۴۰:۱۵
در مورد مهریه همان قانون اسلام و عربستان اجرا شود یعنی حتما" مهریه قبل از ازدواج گرفته شود و خانم کتبا" اعلام کند مهریه را گرفته است یا در اقساط مشخص گرفته شود .
این طوری دیگر کسی مهریه های فضایی نمی کند در ضمن اصلا" ازدواجی که مرد قلبا" می خواهد هیچ وقت مهریه را ندهد از نظر شرعی حرام است .
حالا خود ببینید واقعا" ازدواجهای ما کدامشان واقعا" شرعی است ؟ (3340280) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۱:۱۱
دلیل مهریه سنگین اینه که یکی زنان حق طلاق ندارن ولی به کمک مهریه سنگین میتونن مرد رو مجبور به دادن طلاق کنن. دیگه اینکه زنان در ارث سهم کمی دارن و مهریه یک پشتوانه برای اونه. و همینطور با کمک اون یک سری محدودیتهای دیگه مثل حق کار و حضانت فرزند رو جبران میکنن.
در واقع ریشه مشکل مهریه سنگین اینه که قوانینی که ما داریم با شرایط امروز جامعه نمیخونه. در یک دوره ای انقدر زندگیها سخت بود که زنها حاضر بودن با هرشرایطی با مرد زندگی کنن چون غیر از اینکه پول درآوردن سخت بود زنها بدون حمایت یک مرد در جامعه خیلی ضعیف بودن و دادگستری و پلیس به شکل امروزی و گسترده نبود.
الان که شرایط عوض شده زنها استقلال بیشتری دارن دیگه حاضر نیستن به شرایط گذشته زندگی کنن اما قوانین تغییری نکرده اند. برای همین مهریه سنگین یک عامل در برقراری توازن شده. (3364155) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۹:۰۲
قديمها زنها طلاق نمي خواستند چون از نظر مالي وابسته به مرد بودند. اما مردها به فراواني و به راحتي زنان را طلاق مي دادند. از مادر بزرگها و سن داراي فأميل بپرسيد مي گويند مرد طلاق نامه را بدون اطلاع زن در خانه مي فرستاده. پس قانون حمايت از خانواده طلاق براي مرد مشكل شد. (3364679) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۴۱:۳۰
قدیم که طلاق دست مرد بود و مهریه کم بود و زن شاغل نبود درصد طلاق بسیار بسیار بسیار کمتر از الآن بود. ولی الآن در برخی از شهر ها درصد طلاق به 60 درصد رسیده است: خانواده وقتی فرو بپاشد بیش از همه دودش به چشم حکومت، و سپس زنان می رود. (3365315) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۹:۱۰:۵۱
أصلا اينطور نيست. صد سال پيش را در نظر بگيريد. مردان به راحتي زنان را طلاق مي دهند. (3366813) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۱۵:۴۳
اصلا اینطور نیست. درصد طلاق در قدیم بسیار کم بود و اگر مردانی چنین کاری می کردند منفور عام می شدند. شما در خانواده مادربزرگ هایتان و دوستانش بررسی کنید ببینید چند مورد چنین چیزی دیده اند. اصلا چنین پدیده ای رواج نداشته است. این مسائل به شدت انگشت شما بوده ولی شما سعی دارید آنها را با آمارسازی های دروغین وجهت دار بزرگنمایی کنید. (3369050) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۴۴:۴۱
من تعجب می کنم از حرف شما. من در هر خانواده ای که می بینم مشاهده میکنم که پدرها هوای دخترها را بسیار بیشتر از پسرها دارند. من خواهرم که خواست ازدواج کنه پدرم مبلغ زیادی به او وام و جهیزیه داد ولی به من که پسرشان هستم تا به امروز هیچ کمکی نکرده اند. حتی برای خرید موتور سیکلت هم به هزار منت دو میلیون قرض دادند که سریع بدهم ولی خواهرم چند ده میلیون وام گرفت تا الآن دو تا خونه به اسمش هست.
عمه من هم الآن پدر بزرگم یک خانه به اسمش گرده است چیزی که برای پسرهایش نیز نکرده است.
حالا شما هی بگویید ارث شان کم است. آن چیزی که من می بینیم این است که برداشت مالی دخترها به شکل های مختلف از پسرها به شدت بیشتر است. (3365320) (alef-11)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۵:۴۰
چه نظر نبوغ امیزی! پس یعنی قبل از ازدواج یک پسر جوان باید مثلا 600 سکه طلا مهریه بپردازه تا بتونه ازدواج کنه؟ چرا راه درست رو نمی گید و به کل مهریه رو حذف نمی کنید تا جوانان جرات کنن ازدواج کنن یا منظورتون اینه که فقط میلیونرها حق ازدواج کردن دارن؟ (3364163) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۵۵:۳۴
جوان تبریزی مشکل مهریه در قانون نیست در شما و من و پدر و مادر و خواهر و برادر و .... است که تا خواستگار آمد مهریه نجومی غیر قابل پرداخت جلوش میزارید ایا شما یا خانواده تان دختری را با مهریه 1000000 تومان شوهر می دهید؟ (3364815) (alef-11)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۲۱:۲۹:۰۲
مصادیق و مشکلات مطرح شده کاملا منطفی بیا ن شده . دستتان درد نکنه. (3344401) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۹:۰۶
منطقی؟؟؟ نویسنده فقط جهت مردان رو گرفته! وقتی میگن در مجلس باید زنها هم حضور داشته باشن برای همینه! وقتی حق زنان ضایع بشه حتما مردان هم ضرر میکنن. مثلا نداشتن حق طلاق توسط زنان ظاهرا فقط به ضرر زنه ولی این موضوع باعث شده که مهریه ها سنگین بشه و مردان هم کلی ضرر کنن!

در جامعه اگه به یک گروهی ظلم بشه بقیه هم بصورت غیرمستقیم ضرر میکنن حتی اگه به ظاهر سود کرده باشن! (3364167) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۳۹:۵۸
الآن عملا حق طلاق دست زن هاست. زن ها 90 درصد درخواست های طلاق در دادگاه ها را ارائه می دهند و به دلیل حمایت های محکم قانون و قضات از جنس زن و تعامل خشن آنها با جنس مرد و اهرم هایی مثل مهریه و نفقه و اجرت المثل، براحتی از مردان طلاق می گیرند. (3365312) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۲:۴۶
نداشتن حق طلاق توسط زنها باعث مي شود جنايات و كشتن مردان توسط زنها يشان نيز بيشتر شود. در بيشتر موارد قتل مردان توسط همسرانشان نشان مي دهد كه اول زنها تقاضي طلاق مي دهند و چون نمي توانند طلاق بگيريد نقشه كشتن مي كشند. اگر حقوق زن و مرد هر دو رعايت نشود دود ان تنها به چشم زنان نمي رود بلكه زن و مرد را درگير مي كند. (3364687) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۰۵:۲۶
پس شما معتثدید زنها بل فطره جنایتکار هستند و با کمترین مورد قتل. (3364926) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۳۸:۲۶
اگه بخواهید اونجوری نگاه کنید مسئولیت های اقتصادی و فشار قوانین بر مرد هم موجب میشه اونها همسرکشی کنند. شما ببینید یک محدودیت مثل نداشتن حق طلاق چطور زن را مجبور به شوهر کشی می کند حالا ببینید چند محدودیت مثل مهریه، نفقه، اجرت المثل و گرفتن زورگی طلاق از سوی زن چه فشاری بر مرد وارد می کند.
آن چیزی که باعث افزایش شوهر کشی و همسر کشی ها شده است تغییر فکر زنان به گرایش های فمینیستی و برابری طلبانه و طلبکاری مفرط از مردان است.
و آن چیزی که باعث شده که مردان به همسر کشی نیز روی بیاورند تاثیرات اینگونه فوانین و سیاست ها و برنامه های کلان توسعه ای و اقتصادی و فرهنگی در رسانه ها و روزنامه ها و طبقه مدیریتی کشور است. (3365311) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۹:۱۲:۳۴
با شما موافق نيستم (3366817) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۲۰:۰۵
شما فقط با چیزی موافق هستید که منافع جنسیت خودتان را تامین کند و بس. اصولا خودخواهی جزء فطرت زنانه هست که در عصر امروز که زن سالاری فراگیر شده است در بین مردان نیز شیوع پیدا کرده است. (3369068) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۵ ۰۱:۳۲:۱۹
نه قوانین علیه مردان است،نویسنده طفلک جهت احقاق حقوق مردان دست به قلم برده است.
وقتی میبینید امار طلاق بالاست.خیانت بالاست عاقلانه تر اینه که فک کنید قوانین اشکال دارن
راستی نویسنده باید اعدام بشه به جرم ایراد گرفتن به قانون شرع،اونجا که میگه برای گرفتن مهریه باید تغییراتی داد (3347866) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۲۵:۳۰
نويسنده حتما مرد است و خودش مشكل پيدا كرده برود در دادگاههاى خانواده و ببيند وكلاى اين مملكت چه بلايى بر زنان اين كشور مياورند و بخاطر پول و حق الوكاله چگونه زنان پايمال ميشوند .
بايد حق طلاق و اين حرفها از مردان گرفته شود . (3364327) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۴:۰۰
شما یک وکیل پیدا نید که به من کمک کنم از دست زنی که خیانت کرده و الان هم هزارسکه مهرش را اجرا گذاشته است چطوری خلاص شوم! (3364671) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۲۱:۳۸
خود کرده را تدبیر نیست... (3364781) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۳۸:۴۲
از اول هزار سكه مهر نميكردى و بعد ببين دلايل خيانتش چيست ؟ كجاى كارت عيب داره ؟ (3364799) (alef-11)
 
آرام
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۰۸:۴۰
ميخواستي از اول درست انتخاب كني.شما آقايوني كه با يك پشت چشم نازك كردن گول يك خانم رو ميخوريد و ارزشي براي دختران نجيب قايل نيستيد عاقبت كارتون به اينجا ميكشه آقاي محترم. (3365012) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۳۷:۲۲
خيانت و اعتباد و خانه هاى مجردى مردان كه بيداد ميكند غير ممكن است مردى صالح باشد و همسرش خائن ... (3364797) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۲۲:۱۶
من سالهاست مجرد زندگی می کنم و تا به امروز هیچگاه به سمت دخانیات و دوستی با جنس مخالف نیز نرفته ام. لطفا هنگام استفاده از لفظ مردان دقت نمایید به همه مردان و علی الخصوص مردان و پسران پاک توهین نکنید.
به عنوان یک پسر ایرانی ترجیح می دهم تا آخر عمر میل جنسی ام را کتمان کنم ولی هیچکاه شر و اعصاب خوردگی ازدواج با یک بی آبرو را تجربه نکنم. (3369076) (alef-13)
 
احمد یاداور
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۳:۲۴:۲۴
ایا از امامان ویا عرفای بزرگ را سراغ دارید که زنش را طلاق داده باشه ؟ من نشنیدم . گرفتن ولی طلاق ندادن . کسی میدونه چرا ؟ (3350415) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۴:۵۳
گرفتن، اون هم چندتا چندتا (3364144) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۲:۴۴
به خاطر اینکه اون دوه شرایط خیلی فرق میکرد. هم زندگی سخت بود هم تعداد فرزندان زیاد بود و هم بیشتر کارها بدنی بودن و زنها نمیتونستن در بیرون از منزل زیاد کارکنن و پول دربیارن و بسیاری شرایط دیگه که الان نیست. (3364158) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۵۲:۴۲
خوت داری میگی عرفا و .............. (3364430) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۴:۱۳
بلكه انها تمام حقوق زنهايشان را رعايت مي كردند. و آنقدر خوب بودند كه زنهايشان طلاق نمي خواستند. (3364696) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۱۸:۵۸
مهریه مال ۱۴۰۰ سال پیش است و برای کشورهای مدرن غیر قابل درک است. بهترین چیز آن است که به جای مهریه، هر آنچه که بعد از ازدواج به دست می‌آورند مثل همه کشورهای متمدن دنیا نصف کنند. (3363994) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۵۷:۱۳
حجاب اجبارى زنان مال كدام زمان است ؟؟؟؟؟؟ (3364091) (alef-11)
 
ابومحسن
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۴۲:۴۶
زن اگر مسلمان باشد حجابش را هم قبول میکند ولی اگر حجاب اسلامی قبول نکند عملا مسلمان نیست . (3364223) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۱۶:۴۸
اي بابا
چرا حكم صادر مي كني برادر من !!
حجاب در بين تعدادي از كشور هاي مسلمان اجباري است و در تعدادي اجباري نيست
يعني اونها از ما كمتر مسلمانند ؟؟
تعدادي از علما هم به اجبار در حجاب اعتقاد ندارند (3364937) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۳۲:۴۱
من از اول ازدواجم كارمند بودم چون همسرم به تنهايي نمي توانست مخارج را تأمين كند
همسر من سه چهار سال بيكار بود و من كليه مخارج را به عهده گرفتم .هنوز هم به تنهايي نمي تواند مخارج زندگي را تأمين كند و حقوق و مزاياي من هميشه از شوهرم بيشتر بوده
حالا مطابق قوانين و شرع من كه زير بار مخارج و تورم در حال له شدن هستم بايد براي خروج از منزل ،خروج از كشور ،كار كردن ،حضانت بچه ...اجازه بگيرم ؟؟
مهمتر از همه اگر زير بار اين همه مشكلات طاقت نياورم و مايل به طلاق باشم بايد كفش آهني بپوشم و..... (3364965) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۳:۰۰:۰۵
با این وضعیت اقتصادی که خانواده شما داره نمیتونید سفر بروید چون دچار مشکلات اقتصادی هستید حرفتون با فرض خودتون تناقض داره
کسی که میتونه سفر خارج بره معمولا با ادمی ازدواج کرده که طرز فکرش بالا است. (3365152) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۲۰:۲۰
سفر کاری که خرجش با کارفرما باشه می تونه بره
من یه دوست داشتم نخبه و بسیار موفق ،قرار بود برای چهار هقته یه دوره آموزشی از طرف پتروشیمی بره ژاپن ؛شوهرش اجازه نداد گفت باید درخواست کنی هزینه اقامت من را هم پرداخت کنن که قبول نکردن و دوست من نرفت سه سال از اون ماجرا گذشته و دوست من داره طلاق می گیره
خدا رو شکر بچه نداره (3365667) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۳۴:۳۰
شايد بخواد ماموريت اداري بره از طرف شركت! (3365717) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۰:۱۴:۰۷
و در کل اختیاری هست و در اسلام چیز اجباری نداریم مگر اینکه فرد خودش آن را بپذیرد (3365076) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۰۳:۱۷
و زن حقوق برابر از جمله طلاق و حضانت داشته باشه. و قانون هم در مقابل خشونت فيزيكي و كلامي و جنسي ازش دفاع كنه. (3364100) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۲۹:۲۰
بسیاری از زنان سرد مزاج هستند و اصلا اون حس جنسی رو ندارن و این شوهر دچار محرومیت جنسی میشه و اگر مسایل جنسی زن و شوهر مشکل داشته باشه بقیه حرفها و نصحیت ها بیخودی (3364331) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۳۸:۰۷
همه پیشنهاد های بالا منطقی به نظر میرسه (3364345) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۰۴:۳۸
خدمت سربازی -نفقه-خرج خونه - خرید منزل-تهیه وسایل زندگی- اینها هم باید عادلانه تقسیم بشه (3364446) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۲:۰۸
ارث یادت رفت. (3364684) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۴۰:۰۸
همه چیز باید عادلانه تقسیم بشود. (3364733) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۵۷:۵۵
در مورد خدمت سربازی راهش اینه که مثل کشورهای پیشرفته ارتش حرفه ای باشه و هرکسی خواست بره جزو ارتش و حقوق مناسب هم بگیره. (3364867) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۸:۲۵
همین الان توی امریکا بعد طلاق از زن و مرد کسی که ضعیف تره باید خرجی طرف مقابل رو بدهد و معمولا هم مردها باید خرجی بدهند و خونه رو هم دادگاه به زن میده (3364655) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۰۵:۴۵
اصلا این طور نیست. (3364875) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۳۳:۰۴
مهریه برای زن لازم است اما باید مقداری باشد که مرد همان سال اول زندگی بتواند به همسرش بدهد. (3365304) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۳۲:۵۱
چرا؟ (3370887) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۶:۱۶:۴۸
قدیمیا خوب می فهمیدن که می گفتن مهریه رو کی داده کی گرفته ! (3369054) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۴۰:۱۴
بانوام محترم وقتی میخواهند قوانین را به نفع خود تعبیر نمایند بلافاصله به خیانت و مواردی از این دست رجوع میکنند با اینکه اولا میتوانستند قبل ازدواج با تحقیق و بررسی کامل و قراردادن زمانی به عنوان دوران عقد مرد آینده خدو را از هر لحاظ بیازمایند، ثانیا چرا موارد خیانت زن را بیان نمیکنند؟ آیا وجود ندارد؟ فکرش را کرده اید در چنین صورتی مرد چطور باید خیانت زن را اثبات نماید؟ و پس از اثبات نیز یا مرد باید این خفت و خاری را تحمل نماید ویا با پرداخت تمام و کمال مهریه همسر خیانت کار و فاسد خود را طلاق دهد.
بنظر بنده (که خود قربانی پرداخت تمام سرمایه و زندگی ام به عنوان مهریه در دوران عقد و پیش از شروع زندگی مشترک بودم) باید اینگونه موارد بصورت پیشفرض در متن عقدنامه قید شده باشد چون اضافه کردن دستی چنین مواردی در محضر و اون هم در حضور خانواده ها میتواند دارای محدودت هایی باشد.با توجه به میزان درآمدهای امروزی و شرایط خاصی چون اشتغال بانوان بیرون از منزل دیگر پرداخت نیمی از دارایی و عندالمطالبه بودن اکنون دیگر جایی ندارد. با دقت در هنجارهای امروزی جوانان خواهید دید که مقید نمودن زن در تمکین از شوهر غیر ممکن است و بانوان آن را نوعی توهین به مقام زن میدانند حال آنکه انجام چنین امری اساسا غیرقابل اثبات است. (3364006) (alef-11)
 
abbas
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۸:۵۴:۵۸
چند نکته
- قوه قضاییه باید کاری کند که پیشگیری از جرم بشود . اما دادگاههای ما پر است شکایات از چگ برگشتی (غالبا ربوی ) و مهریه
- آیا کشور های اسلامی دیگر مانند ما بحث مهریه دارند؟ خیر چون مهریه زمانه عقد پرداخت می گردد . بحث مهریه باید از سند ازدواج برداشته شود .(بحث چک برگشتی نیز همین است)
- جامعه امروز با جامعه 1400 سال قبل که یک گلیم بود و یک خانه کاهگلی فرق کرده است با توجه به امکانات فوق العاده زیادی که امروز باید مرد مهیا کند (که فوق العاده سخت است) امروزه زن در کنار مرد در حال کار است چه خانه داری ویا کار بیرون . اگر زن نخواهد هیچ کاری جز تمکین انجام دهد چرخ زندگی برای 99 درصد مردها قابل چرخیدن نیست.
- خوشبختانه در مسئله دیه از بیمه مسئله زن و مرد حل شده است . بحت طلاق زن از مرد را نیز باید در چهار چوب امروزی به آن نگاه کرد. در قدیم از مرد انتظار می رفت نان آور باشد . اما اکنون اوضاع کاملا تغییر کرده . حتی رسانه ملی خودمان نیز بطور ناخواسته بحث حق طلاق زنها را مطرح میکند. جامعه امروزی جامعه ای نیست که زن در یک خانه دربسته زندگی کند. اگر زنی مردی را نخواهد و امکان طلاق نداشته باشد مشکلاتی پیش می آرد که برای جامعه اسلامی ما صحیح نیست. باید حق طلاق زن از مرد بدون هیچ دلیلی در سند ازدواج دیده شود (3364017) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۳۳:۲۰
مهریه نباشه بعد مرگ شوهر زن باید بره تو جوب بخوابه چون زن در قانون ارث هم نداره! یک هشتم!باز الان بعد مرگ شوهرش مهریشو میتونه بگیره (3364212) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۶:۳۱
يك هشتك ان هم از هوايي نه زمين إرث مي برد (3364701) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۲۶:۲۲
الآن دولت همه جوره از زنان سرپرست خانوار حمایت می کنه. نرخ بیکاری پسران جوان دو برابر نرخ بیکاری دختران هست و خبرگزاری های داخلی مرتب نرخ دروغ از بیکاری زنان ارائه می دهند. الآن زنان زیادی ماشین دارند و خانه مستقل دارند و هیچ دغدغه ای ندارند. این حرف ها برای قدیم بود.
اتفاقا وقتی واقعیت شهر را می بینیم مشاهده می کنیم که این مردها هستند که محبور شده اند به خاطر مسئولیت ها و فشارهای سخت زندگی به اعتیاد کشانده شوند و امروز در جوی خیابان ها شب را صبح کنند. (3365297) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۳۲:۰۹
اما واقعیت این است که مردان امروزی در عمل حق طلاق ندارند و بر خلاف زنان که راحت تر طلاق می گیرند و شوهر را با مهریه مجبور به ارائه طلاق می کنند مردان می بایست ابتدا مهریه و سپس اجرت المثل و حتی پس از طلاق نفقه زن و فرزند خویش را به زن بدهند.
قانون همه امتیازات مردان را گرفته و به زنان داده است. این حرف که مردان حق طلاق دارند افسانه ای بیش نیست. به عنوان نمونه حق حضانت فرزند با مرد است ولی قانون این حق را تا هفت سالگی به طور کامل به زن داده است و از آن سو از هفت سالگی به مدت دو سال به مرد داده و پس از آن کودک می تواند بین این دو یکی را انتخاب کند که کدام یک سرپرست وی باشند
آیا این درست است که مرد حقوق کودک را بدهد ولی زن امتیاز نگهداری آن را داشته باشد؟ (3365302) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۱۱:۲۰
سند ازدواج که مهمترین سند در زندگی هرکسی است در ایران یک دفترچه با جلد قرمز است که در دفترخانه با عجله و زیر پرده قندسایی و با کل کشیدن و کف زدن، بدون خواندن فقط امضا میشود و اکثر بندهای آن به نفع زن است که بعدها میتواند زندگی مرد را نابود و او را به زندان بیندازد. قوانین ازدواج در ایران بدوی و بدون درنظر گرفتن حقوق انسانی مرد است. (3364050) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۳۰:۳۸
اینا دیگه کین! چند سالته عمو؟!! قانون میدونی چیه؟! اونا که سیبیل دارن مردن، اونا که روسری سرشونه زن! حالا بگو قانون به نفع سیبیل داراست یا روسری دارا؟! (3364210) (alef-11)
 
پرستو
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۵۴:۲۳
قوانین ازدواج ابدا به نفع خانم ها نیست. (3364433) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۰۱:۲۶
آز نظر پرستو خانم بله قانون به نفع زتان نیست. (3364818) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۱:۳۳:۰۹
از نظر منم نیست
مشکلی داری؟ (3367537) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۲۶:۰۶
بهتر است قوانین ازدواج و طلاق رو از کشورهای خارجی بگیرید و به یک جمع بندی صحیح برسید . چون معمولا در اینجا بدون تحقیق کاری را انجام م یدهند و قوانین ازدواج و طلاق در ایران بیشتر به نفع مرد می باشد (3364067) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۱:۲۴
موافقم. قوانین کشورهای غربی عادلانه تر است. نه مهریه میخواهیم نه حاضریم قبول کنیم که مرد سرمان هوو بیاورد و حق طلاق و حضانت فرزند داشته باشد. (3364156) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۳۳:۴۴
دوست عزیز در امریکا مهریه وجود دارد alimony لغت مهریه(بیشتر معنی نفقه و خرجی و..میده) در غربه بعد از جدایی دادگاه تصمیم میگیره که اموال چطور تقسیم بشه و کدوم یکی باید به فرد مقابل ماهانه پول پداخت کنه در امریکا ممکنه یهو خونه ات رو دادگاه بگیره بده به خانم سابقت از نظر من در غرب ازدواج کردن و تعهداتش بسیار بیشتر از ایرانه چون اونجا اینکه فلان چی به اسم منه و..مفهوم نداره و دادگاه میتونه تصمیم بگیره که خانه و وسایلل و..همه چی رو باید برای خانمت بذاری و ماهانه هم پول بهش پرداخت کنی البته ایالت به ایالت ممکنه قوانین سخت تر بشن و...کلا ازدواج در ایران و امریکا میدونم که دردسر بزرگیه اگه خوب پیش نره به همین دلیل و به دلیل همین قوانین سخت گیرانه خیلی ها زیر بار ازدواج نمیرن. (3364475) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۵۰:۳۸
کلا هیچ بندی نبای داشته باشه؛ هر شرطی که طرفیم لازم بدونن میتونن اضافه کنن خودشون؛ گذاشتن یک چنین گزینه هایی یکجور جهتگیری اولیه ایجاد میکنه. (3364083) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۶:۴۷
هر چند میتونن هیچ کدوم رو امضا نکنن. مثل خودم. (3364147) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۰۲:۵۹
شما سند ازدواج رو بخونید. کلی از بندهای اون مربوط به دادن حق طلاق در شرایط خاص به زنه. اما چرا در مورد مردان چنین چیزی نیست؟ چون مردان در قانون حق طلاق دارن و نیازی به قید اون نیست! اصلا سند ازدواج از اول برای این طراحی شد که بتونه با کمک شروط ضمن عقد یک حداقل حقوقی رو به زنان بده که در قوانین نمیتونستن بگذارن چون قوانین عمده اش به نفع مرده.
مساله دیگه اینه که بسیاری از زنان از قوانین اطلاعی ندارن و وقتی این سند ازدواج نباشه و افراد مجبور نباشن امضا کنن، زنان خودبخود بدون حق و حقوق میشن. حتی اونهایی که اطلاع داشته باشن معمولا در رودروایسی نمیخوان در موقع ازدواج زیاد بحث طلاق و غیره رو مطرح کنن.
مساله اصلی اینه که این مسائل باید در قانون مطرح بشه تا دیگه اصلا نیازی به سند ازدواج به این شکل نباشه و همون شناسنامه برای سند ازدواج کافیه. (3364174) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۲۳:۱۶
طبق قانون حمایت از حانواده حق طلاق به طور کلی از مرد گرفته شده و به دادگاه و قاضی داده شده است. یعنی مرد زمانی می تواند زنش را طلاق دهد که قاضی تایید کند. این در حالی است که تنها 10 درصد طلاق ها به خاطر درخواست طلاق مردان هست. با این وجود با شروط ضمن عقد، اهرم محکم مهریه های سنگین چند صد سکه ای، عدم مسئولیت تعریف شده قانونی زن در قبال خانواده مثل مشارکت اقتصادی و فرهنگ زن سالار موجود در جامعه ما، درصد درخواست طلاق از سوی زنان در جامعه ایرانی بین 70 الی 90 درصد است. (3365293) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۱۱:۵۰
فکر نکنم اینطور باشه. مرد هنوز حق طلاق داره بدون قید و شرط فقط دادگاه میتونه اون رو یک مدتی معطل کنه. (3367081) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۵۶:۰۲
شما قانون رو بخون همه اختیارات مرد به قاضی داده شده ولی در عمل زن می تواند بسادگی خوردن آبدوغ خیار طلاق بگیرد. کافی است زن اراده کند بسادگی طلاق می گیرد. (3370958) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۹:۵۷:۱۱
جهت اطلاع نویسنده محترم مهریه حق شرعی زن است و این حق زن با عدم تمکین وی ساقط نمی شود. به عوض این قبیل صحبت ها فرهنگ مهریه کم اگر بتواند جا بیفته مفید تر هست. در ضمن کلمه عندالاستطاعه غلط هست چون شرط ازدواج پرداخت مهریه می باشد. با عدم تمکین نفقه و حق مسکن زن ساقط می شود نه مهریه. (3364090) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۱۶:۲۰
یعنی وایسیم تا فرهنگ جا بیفته؟ چون با قانون فعلی پول تو جیب خانوم ها میره منتظر شیم تا مردان بیشتری به زندان بیفتند و بدبخت بشن؟!

معنی نداره وقتی یه رابطه به مشکل میخوره مرد به زن پول بده و بدبخت شه!
این قانون مال قدیم بوده که زنها کار نمی کردند و مردان زنها را از خونوادشون میخریدند ! فلسفه اولیه مهریه و شیربها , خریدن زنان از پدرشون بوده (کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت را بخوانید)
الان دیگه موضوعیت نداره و باید کلا تغییر کنه و اگر تا الان هم باقی مونده به خاطر ضعف مسئولین مربوطه است (3364308) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۲۷:۳۹
اتفاقا بايد مهريه هاى سنگين وجود داشته باشد تا هر بى سر و پايى براحتى نتواند دادخواست طلاق دهد و زنان هم در صورت بزل مهريه شان بصورت تاييد دادگاه بتوانند از شوهرشان جدا شود . (3364330) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۳۶:۴۷
يعني دوست داري با يك بي سر و پا به زندگي ادامه بدي و طوري باشه كه نتوني ازش جدا بشي؟ چرا؟ چون پولش خوبه؟
بنده خدا كدوم زن شرافتمندي حاضره به زندگي با يك بي سر و پا ادامه بده؟ حق طلاق داشته باشه كه راحت تره! (3370913) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۱۱:۰۸
اگر خیلی حق شرعی براتون مهم است بدانید که مرد هم طبق نص قرآن اجازه دارد زن نافرمان را کتک بزند.
یا همه آیات قرآن،یا هیچکدام! (3364515) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۴:۴۷
نافرمانی را تعریف کنید. (3364698) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۳۹:۴۶
شما هم كه تا يكي چيزي ميگه ميگين تعريف كنين. اينم تعريف و تفسير داره؟
نافرمان = نا + فرمان
يعني كسي فرماني بده و شما اطاعت نكني. (3365734) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۵۳:۴۸
چنین حقی وجود ندارد. مجددا جهت اطلاع شما، فقط در صورت نشوز زن آن هم در حدی که باعث سرخی و سیاهی بدن نشود. بدون دانش امیال شخصی خود را به اسلام نسبت ندید. (3364911) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۲۹:۰۳
اینها دیگر در قرآن نیست. حرفهای امروزی است (3365300) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۴۰:۴۸
اصلا در همان حد! يعني سرخي و سياهي براي شما مهمتر از حس تحقيريه كه در اثر سيلي ملايم خودرن بهتون دست مي ده؟ (3365735) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۲۵:۱۷
در مورد بند (۱)، چطور شروط ضمن عقد بعد از گذشت چند دهه و بروز تغییرات چشمگیر در عرصه فرهنگ و سبک زندگی‌ باید تغییر کند اما آنچه هزار و چهارصد سال پیش قانون شده باید همچنان پابرجا بماند؟ (3364122) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۱۸:۵۷
شروط ضمن عقد چند سال است که مصوب شده و پشت پرده آن نیز اندیشکده های فمینیستی و بالاخص معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری نقش آفرینی کرده اند. آن چیزی که 1400 سال خانواده را حفظ کرده بود با این شروط دستخوش تغییر و انحراف شده و آمار طلاق روز افزون بالا رفته است. این نشان می دهد سیاست هایی که 1400 سال خانواده را حفظ کرده بود درست بود و سیاست های روشنفکرانه چند دهه اخیر در ایران و جهان که به اسم توسعه انسانی و برابری حقوق مرد و زن در آموزش و پرورش، حقوق و مسائل اقتصادی در نظر گرفته شده است نادرست بوده و آسیب های زیادی به جامعه ما وارد نموده است. (3365283) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۱۴:۴۹
بله طلاق کمتر بود ولی همه در سختی زندگی میکردن. شما حاضری مثل 1400 سال پیش زندگی کنی؟ اگه حاضری لطفا دیگه از کامپیوتر استفاده نکن! (3367090) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۳:۱۴:۵۰
آخه چه ربطی به کامپیوتر داره؟ (3368581) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۰:۰۴:۰۲
اخه حفظ خانواده به قيمت سوختن و ساختن زن با بداخلاقي ، فقر و اعتياد و ... شوهر كه قديمها از سرناچاري بود و عدم تمكين اقتصادي زن چه ارزشي داشت كه شما اينقدر به آن مي باليد. (3368027) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۳:۳۵
بررسی های سطح شهری نشان داده است که در جامعه تهران، زنان تهرانی خشونت و بداخلاقی رفتاری بیشتری نسبت به مردان دارند.خشونت زنان عموما در طرز بیان، مکالمه، مواجهه، نگاه، و جنسیت پرستی در مسائلی همچون واگن زنان مترو، قسمت زنان اتوبوس ها، و ... نمود بیشتری می یابد (3369253) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۰:۵۹:۱۶
اگر حقیقت را بخواهیم خیلی از اسناد وقوانین باید بازنگری شود که قباله ازدواج نیز یکی از آنهاست اما متاسفانه خیلیها به بهانه های واهی وتحت عنوان شرعیات مخالفت خواهند کرد / بایست در این زمینه ها ، نخست مراجع تقلید شجاع وعالم به علوم روز وارد عمل شوند تا سنگهای بزرگ ظاهرا شرعی را بردارند اما درمورد ازدواج
/ زن ومرد همسر میشوند تا در غم وغصه وشادی وشعف شریک یکدیگر باشند برخی گمان کرده اند که زن باید در آسایش مطلق باشد ومرد چون حمالی برای راحتی وی تلاش کند ، این مطلب نیست جز برداشتهای ناصواب از برخی مقوله ها !!! مثلا بارها شنیده ایم اگر زن برای شیر دادن به فرزند دستمزد مطالبه کند مرد باید پرداخت کند ؟؟؟ اما همیشه جای این توضیح خالیست که اگر مردی همسر ویا همسران دیگری داشته باشد واز آن همسران فرزندی شیر خوار ، واگر از هسر خود بخواهد به فرزندی که فرزند آن زن نیست شیر بدهد میتواند دستمزد درخواست نماید ونه بابت شیر دادن به فرزند خود مزد واجرت مطالبه کند وقس علیهذا (3364168) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۰۶:۲۱
لطفاجهات شرعی رادرنظربگیرید. (3364179) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۱:۱۹:۴۴
اگر به جای استفاده از کلمات عندل مندل عربی از زبان فارسی استفاده شود تا مردم بدانند چه اسنادی را امضا میکنند آن وقت زیر بار تعهداتی که نمیدانند چیست
نمی روند. (3364195) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۰:۳۸:۴۴
مگه ميشه ندونن؟! (3370920) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۲:۳۷:۴۳
زناني كه خود را با مردان مساوي مي دانند چطور درخواست مهريه مي كنند ؟اگر زنان با مردان يكي هستند چه دليلي دارد كه آنها مهريه بگيرند ومردها نگيرند؟
خانمها فكر مي كنند براي خوشگلي شان است كه بايد مهريه بگيرند حال اينكه خيلي هاشون زشت هم هستند
زناني كه در همه موارد از مردان خود تمكين نمي كنند اصلا چرابايد مهريه بگيرند؟

هرجا ميخواهند بدون اجازه شوهر مي روند و هزار دردسر و جنايت را دامن مي زنند هروقت دلشان ميخواهد نشوز مي كنند و مرد نمي تواند ثابت كند و باعث مي شوند مرد دچار كمبود و مريضي شوند
دل به ساير مردان مي دهند و نفقه و مهريه از شوهر طلب مي كنند ، خود را براي شوهر آرايش نمي كنند ولي از پول شوهر براي غيره آرايش مي كنند، فقط كارشان خوردن و خوابيدن هست و پرسه هاي عصرگاهي و.شبانه براي خريد برندهاي مختلف لباس و گوشي (البته به دور از خانمهاي خانم كه واقعا انسانند و فهيم و وظيفه شناس و مشفق كه تعدادشان روز به روز رو به كم شدن هست)
خانمي كه وظيفه شناس باشد و مهربان و دلسوز و مادر و به حق خود قانع هست ، مهريه هنيئا مريئا برايش باشد و مرد براي چنين زني جان خود را هم مي دهد ولي در اين دوره زمانه چنين خانمهاي چقدر وجود دارند؟ (3364277) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۲۷:۳۸
برای اینکه زنها حق طلاق ندارن. حق سرپرستی فرزند بجز اوایل کودکی ندارن. حق کار و تحصیل و غیره ندارن! یعنی اگه یک زن با یک شوهری ازدواج کنه شوهر هربلایی میتونه سر زن بیاره و زن هیچ کاری نمیتونه بکنه مگه اینکه مهریه داشته باشه و بتونه با اون مرد رو تهدید به زندان بکنه. (3364597) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۱۵:۱۱
با وجودی که هم اکنون در برخی ادارات دولتی و شهرداری ها 80 درصد کارمندان زن هستند و شرکت های خصوصی 100 درصد کارمندان شان را زن استخدام میکنند زنان هیچ مسئولیت تعریف شده اقتصادی در قبال خانواده ندارد. لذا بی جهت ریسمان بهم نبافید.
الآن زن ها هر کاری دوست داشته باشند می کنند و مردها بدبخت نادان باید تماشا کنند و تا آنجا که می شود تحمل کنند. بعد که کارد به استخوانشان رسید دست به همسر کشی بزنند. (3365271) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۴۵:۳۴
نميدونم چرا تا حرفي زده ميشه ميگن چون زنها حق طلاق ندارن! خوب موقع ازدواج توافق كنن مهريه نگيرن ولي يه نوك پا برن دفترخونه حق طلاق بگيرن. اين كه راحت تره تا بخوان با مهريه مرد رو تهديد كنن.
واقعيت اينه از اكثرشون بپرسي گرفتن مهريه رو به حق طلاق ترجيح ميدن. كي از پول مفت بدش مياد؟! (3365746) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۱:۳۱
مهریه = حق طلاق زن
شروط ضمن عقد = حق طلاق زن
مسئولیت های متعدد مرد = حق طلاق زن (3367813) (alef-13)
 
سرو
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۷:۰۱
ایا شما مردان هم زنان را با مردان برابر می دانید؟ مشکل از همین جا شروع می شود .چون نمی دانید. (3364703) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۵۱:۵۲
زن با ازدواج برده مرد میشود اگر بخواهد تمام فوانین شرعی را رعایت كند حتی خانه پدرش هم نمیتواند برود (3364906) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۶:۳۷:۰۵
حقوق انسانی زن و مدر نداره دوست عزیز (3365181) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۰:۴۸
برده شدن زن از نظر شما به مراتب بهتر و پرنفع تر از این است که هیچگاه ازدواج نکند. حداقلش این است که وقتی مرد یکی هست که بیاید سر قبرش فاتحه بخواند. ولی اگر کسی را نداشته باشد چی؟ (3367810) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۲:۵۷:۲۵
بهتر است تمام امضا ها قبلا در دفتر خانه بدون جو هیجانی گرفته شود و فقط پای سفره یک امضا نهایی به نشانه رضایت کامل برای خواندن خطبه زده شود. (3364289) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۳:۵۳:۱۸
کلا قوانین مبوط به حقوق زنان باید بازنگری شود
زنی که تحصیل کرده ,پابه پای مرد در خارج از خانه کار می کند و برای تامین مخارجش از مرد پولی نمی گیرد و حتی در تامین مخارج زندگی کمک می کند ,دارای هویت اجتماعی جدا از خانواده و همسرش شده است فقط و فقط نیازند یک دوست همراه و همدل به نام همسر است که همراه و در کنار او فرزندانش را تربیت کند
وجود قوانینی که زن را تحت تکفل مرد قرار می دهد با هویتی که زن امروزی با هزار زحمت برای خودش فراهم در تناقض است

در جامعه امروزی دیگر نمی توان به زن تکلیف کرد که در هر شرایط و اوضاع روحی و جسمی نیازهای جنسی مرد را براورده کند بلکه این امر فقط در چهارچوب عشق و احساس دوجانبه و با در نظر گرفتن نیازهای هر دو امکان پذیر است
یا اینکه زن برای رفتن به مسافرت ولو مسافرت کاری باید از مرد اجازه کتبی داشته باشد
یا حق حضانت ,ارث,دیه و...
از نظر من با وجود این قوانین ,ازدواج یعنی این که حقوق انسانی و آزادی خود را دودستی به یک فرد دیگر بسپاریم واگر شانس بیاوریم که با آدم منصف و انساندوستی ازدواج کنیم او لطف می کند و آزارمان نمی دهد .در غیر این صورت که بیچاره ایم
به این دلیل است که بسیاری از خانم های تحصیل کرده و مستقل مثل تعداد زیادی از هنر پیشه های خانم هرگز تن به ازدواج نداده اند
یک زن تحصیل کرده و مستقل باید دیه اش نصف یک مرد معتاد بی سواد باشد
خلاصه اینکه فقط قوانین ازدواج نیست که نیاز به بازنگری دارد
کلیه قوانین مربوط به حقوق زنان نیاز به بازنگری دارد
تنها حقی که خانم ها دارند و مدام در سالهای اخیر مورد حمله و تهدید قرار گرفته مهریه است که با وجود حقوق محدودی که خانم ها دارند حذف این قانون یعنی گرفتن تنها سلاح دفاعی زنان ... (3364359) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۱۳:۲۱
دیه برابر شد، که.
مهریه مورد سوءاستفاده خانم ها قرار گرفته و سریع اجرا میگذارند و یا تهدید میکنند، موردی بود در خبرها سال پیش که خانمی ده بار ازدواج کرده بود و مهریه گرفته بود توافقی و طلاق گرفته بود و وقتی او را گرفته بودند برای این روش کلاه برداری، هیچ مدرکی علیه ش نبود ظاهرا کارش قانونی بوده (3364670) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۱۲:۵۰
علت اینکه دیه زن نصف دیه مرد است این است که مرد مسئولیت اقتصادی تعریف شده دارد. مردی که در اینجا مد نظر است یک مرد سالم و عاقل و مسئولیت پذیر است نه مرد معتاد. وقتی زن بمیرد دیه اش به چه کسی می رسد؟ به خانواده و شوهر. ولی وقتی مرد بمیرد دیه اش به چه کسی می رسد؟ به همسر و فرزندان (3365266) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۶:۵۰:۲۰
هیچ کجای قانون حرفی از مرد سالم نیست
من دیده ام که زن پزشک بارداری در تصادف فوت کرد دیه ی جنین پسر در رحم مادرش دو برابر مادر اعلام شد !!!!
بی جهل نظر غلط ندین
در ضمن می شود دیه زن و مرد هر دو به خانواده و فرزندان و همسر برسد و هر دو از این نظر مساوی باشند و کسی احساس حقیر یودن نکند و اعتماد به نفس کسی هم بی جهت بالا نرود
در ضمن فقط بحث دیه نیست
حضانت ،شهادن ،قیمومیت ، ارث و هزار مشکل دیگه هم هست
ولی فقط قانون مهریه از نظر بعضی ها نا عادلانه است !!!! (3366541) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۰۸:۳۹:۳۷
اینکه دین اسلام شهادت زن را نصف شهادت زن دانسته دلایل متعددی دارد که به مرور زمان از نظر علمی ثابت شده است. مهمترین دلیل این مسئله تفاوت سبک و شیوه فکری مغز مرد با زن هست که از نظر علمی ثابت شده است. لطفا ریسمان به هم نبافید. این بحث درباره مهریه است ولی شما مسائل دیگر را پیش می کشید. (3367805) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۲:۱۷:۵۶
کدام علم ؟
کدام مقاله علمی نظر شما را تایید می کنه آخه ؟؟
چرا الکی از علم مایه می ذاری ؟
این چه تحقیقات علمیه که کل دنیا جز شما از اون بی خبر هستن ؟
در کل دنیا زنان جزو هییت منصفه دادگاهها و حتی قاضی هستند و این علم که شما می فرمایید به اون جاها نرسیده چرا ؟؟ (3368405) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۷:۱۵
شما جهل خودتان را تعمیم به عام می دهید. لطفا در وب جستجو کنید و تفاوت مغز مردان و زنان به زبان اصلی را سرچ نمایید تا متوجه تفاوت مغز مردان با زنان شوید. عقل مردان بیشتر از زنان است ولی در عوض مکر زنان از مردان بیشتر است. یعنی مردان موجوداتی عاقل تر و زنان موجوداتی هوشمندتر به شمار می روند. اسلام به خوبی این منظور را رسانده است. ولی ای کاش می شد این هوشمندی برای پرورش و تربیت دو نوع انسان یعنی یکی شوهر و یکی فرزندانش خرج می شد تا فرزندانی اسوه به جامعه تحویل داده می شد نه اینکه صرف جدال با شوهر و کرنش ارباب در محل کار گردد. (3369265) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۰۹:۰۵:۳۸
چنين مقالاتي فقط نظريه هايي است كه مطلقا تأييد نشده
زنان دانشمند و إستاد دانشگاه و قاضي و پليس و...در تمام دنيا دارند پا به پاي مردان كار مي كنند
ولي شما مي گردي فقط مقالاتي كه نظر شما را تأييد مي كنه مطرح مي كني !!
صحبت شما به هيچ عنوان مستند نيست و هيچ كس جز همفكران شما قبولش نداره (3370655) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۷:۲۸:۳۱
شما همیشه سعی می کنید از حالات استثنا برای تعمیم دادن به عام استفاده کنید. وقتی دین تصمیمی را اتخاذ کرده هدفش این بوده که جامعه را به سوی صلاح و رستگاری سوق دهد. لطفا سعی نکنید با حالات استثنا، یک قاعده کلی را زیر سوال ببرید. (3369269) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۱:۱۹:۳۴
اگه یکی چشم یک زن رو کور کرد چرا باید نصف کور شدن چشم یک مرد دیه بده؟ بعدش هم در مورد دیه مرگ وقتی یک زن کشته میشه دیه اش نصفه و یک چهارهمش به مرد میرسه. وقتی مرد کشته میشه دیه اش کامل ولی به زن یک هشتم میرسه. یعنی فوقش در اینجا زن و مرد برابرن ولی در عوض دیه ای که بابت کشته شدن مادر به بچه ها میرسه خیلی کمتره. (3367092) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۲۱:۱۴
از دید من هم مردها و هم زنها در ازدواج کردن و زندگی کردن مشکل دارند من روی صحبت با دوستان دهه 30 و 40 هست بسیار نسلهای بدی بار اوردید و بسیار ازدواج را سخت و مثل یک پروژه کردید از دید من متولدین اون دو دهه خیلی تقصیر دارن. (3364384) (alef-11)
 
پیرمرد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۹:۴۳
حق با شماست چون نسل ما زمانی که باید سرگرم تربیت فرزندان خود باشند بد جوری گرفتار شدند . (3364711) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۳۰:۲۹
در دنیای امروز دیگر صیغه و زن دوم گرفتن معنا نمیده اینهمه طلاق برای چی هست ؟ (حالا اگر مشکلات اقتصادی فاکتور بگیریم)یک مرد زن وقتی آماده تشکیل خانواده در دنیای امروز هستند فقط یک خانواده میتوانند تشکیل بدهند اینکه حق بیشتری به مردان داده بشه ناعدالتی هست ! خودتان پدر هستید یا برادر آیا حاضر هستید دختر خواهرنتان به زن دوم کسی آیند؟ (3364401) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۳۱:۱۰
من مقالات و نوشته هاي زيادي را طَي ده سال اخير در مورد مشكلات حقوقي خانواده ها و ازدواج و طلاق و مشكلات بچه هاي طلاق و ازدواج سفيد ...خوانده ام
يه تعداد دوست دارم كه بسيار باهوش هستند و مستقل با حقوق كاملا مناسب كه يا ازدواج نكرده اند و قصد ازدواج هم ندارند و يك تعداد هم كه ازدواج كرده اند بدون استثنا ناراضي هستند چون فكر مي كنند جامعه ايران بين سنتي بودن و مدرن بودن گير كرده .از طرفي زن شاغل تحصيل كرده و مستقل بدون نياز مالي به همسر مي خواهد و از طرفي كليه وظائف زن سنتي خانه دار را از زن مطالبه مي كند كه اين مستلزم خستگي و فرسودگي زن مي شود..
در نهايت اينكه قانون نويسان ما بدون توجه به موارد فوق فقط با استناد به شريعت قانون وضع مي كنند و خواست إنسان امروزي برايشان مهم نيست ... (3364403) (alef-11)
 
هادي
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۳۹:۳۹
درود بر شما كه حرفت حرف حساب بود (3364555) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۱۵:۴۷
خانم جوری قضیه را عنوان نکنید که تقصیرها رو گردن مردها بیندازید این وضعیت ماحصل کارهای خود شما خانم ها است. پسرها همه توسط شما بزرگ میشوند دخترها هم همینطور اگر مشکلی هست اون رو در خود جستجو بفرمایید. مردها هم مشکل دارند شما دارید یک طرفه بررسی می کنید هیچکس حاضر نیست زندگی اش خراب بشود. قبل ازدواج طرف میتونه این چیزها رو کنترل کنه که طرف چی میخاد و نقش ها و وظایف کاملا مشخص شوند. دوستان شما هم که ازدواج نکرده اند بالای 90 درصد به علت اینه که خواستگار نداشته اند یا خواستگارها را رد کرده اند و الان دیگه در 40 سالگی خواستگاری ندارند.
مردها هم عکس این را میتوانند بگویند که شما از ازدواج فقط دنبال تفریح و ازادی و خوش گذرانی هستید. ازدواج تفریح نیست ازدواج تعهد میاره و سخته. مسئولیت داره
فکر می کنید ازدواج شوخیه و همش تفریحه و..بس که یسریال های سطحی میبینید بعد که وارد زندگی میشوید توان یک ماه جمع کردن زندگی را ندارید. (3364587) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۳۶:۴۵
نه دوست عزيز
خوشبختانه براي خانم هاي تحصيل كرده با حقوق و درآمديد بالا هميشه خواستگار هست
به تبليغات توجه نكنيد من دختران خوب و زيبا و توانمند بسياري مي شناسم كه به دليل نا عادلانه بودن حقوق انساني در ايران تمايل به ازدواج ندارند
اينكه فرزند داشته باشي ولي تا وقتي از خواسته هاي معقول و غير معقول شوهرت تبعيت كني بتواني برايش مادري كني و در غير اين صورت حق مادري از تو سلب شود عاقلانه است ؟؟
مادر از نظر قوانين ما كسي است كه در خانه مي ماند و از دستورات شوهرش أطاعت مي كند و مادر مي كند !!ولي به محض نافرماني از خواست همسر قانون محترم كليه الزاماتي كه براي وجود مادر براي فرزند بر شمرده بود را فراموش مي كند و فرزند را دو دستي تقديم پدر مي كند!!!
يك دختر به محض ازدواج حق خروج از خانه ،كار كردن ،ادامه تحصيل ،خروج از كشور و حتي رفت و آمد با دوستان و اطرافيان را به همسرش مي دهد !!
يك زن پس از فوت همسرش يك هشتم از اعيان يعني نه از زمين ماترك همسرش را إرث مي برد !!
چه بسيار زناني كه پس از يك عمر كار و زحمت و بچه داري و قالي بافي پس از فوت همسر و تقسيم ارث خوار و ذليل داماد و عروس و فرزندان شده اند تازه اگر چند هوو و همسر عقدي پنهاني .....
خلاصه درد و مظلوميت زنان اين مرد و بوم پايان ندارد
وقتي مي بينم فقط در خصوص لزوم حذف مهريه قلم فرسايي مي شود و اين نوع مشكلات زنان ناديده گرفته مي شود باورم نمي شود اين مقالات توسط مردم ايران نوشته شده باشد !! (3364847) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۰۱:۲۳
کاری به مهریه ندارم الان رقابت برا شوهر کردن به دلیل نبود شوهر اتفاقا بسیار زیاده مردها هم دنبال ازدواج نمیرن دردسرش زیاده خود من 37 سالمه تحصیل کرده هم هستم دنبالش نمیرم. اینجوری نیست که ازدواج فقط برا شما مشکل داشته باشه. این همه بحث هم نداره ازدواج چیز بدی است ازدواج نکنید. (3364999) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۰:۲۱:۴۵
من 33 سال دارم دوست دارم ازدواج کنم، اما نمیتوانم فرد مورد نظر را بیابمف مشکل یکی دو تا نیست ، مسائل اقتصادی هست، حقوقی هست، یک طرف این مساله آشنایی و پیدا کردم مورد مناسب هم در این جامعه تفکیک جنسیتی شده و جامعه ای که دخترها را از پسرها ترسانده اند یک طرف.
واقعا شاید در اطرافیان یک نفر، مورد مناسب و دلخواه وی وجود نداشته باشد، او باید چگونه شخص دیگری پیدا کند؟ لابد با سایت تبیان؟!!! (3365083) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۶:۴۳:۰۷
بهتری راه اینه که هر دو طرف آزاد باشند که در فضایی عادلانه کار کنند و مخارج زندگی خود را پرداخت کنن و مثل کشور های پیشرفته هر کس خودش بار زندگی خودش را به دوش بگیرد و در خانه و فرزند پروری هم هر دو بطور مساوی مسئولیت داشته باشند فقط در شرایط بارداری و نوزادی کودک از زنان حمایت ویژه بشه (3365183) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۴۸:۴۴
دوستان تحصيل كرده شما حتما اينقدر اطلاعات داشته اند كه همه موارد مورد نظر شما را ميتوان با مراجعه طرفين به دفترخانه اسناد رسمي مكتوب كرده و از مزاياي آن منتفع شد! (3365758) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۶:۵۳:۰۴
کمتر مردی زیر بار این موضوع می رود دوست عزیز
مردان مملکت ما کسر شان خود می دانند خودشان را با همسرشان در یک جایگاه ببینند
خلاصه مردی گفتند زنی گفتند !!
می دونید که .....!! (3366545) (alef-11)
 
نگين
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۲۶:۲۱
بله. در دنيايي كه زوجين اكثرا از طرق غير اخلاقي با هم آشنا ميشوند و ازدواج مي كنند به گناه آلوده نشدن و متعاقب آن خواستگار نداشتن هم عالمي دارد.خوشحاليم كه مردان كوته فكر پرادعا خواستگارهايمان نيستند و اصلا نبايد هم باشند.بالاخره از قديم گفته اند كبوتر با كبوتر، باز با باز.. (3365031) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۵۷:۲۳
شما اصلا متن نوشته شده را خوندی دوست عزیز؟؟؟
داره در مورد زنان کارآمد و تحصیل کرده صحبت می کنه
تفریح و بازی را از کجا آوردی ؟؟
همانطور که زنهای بی مسیولیت وجود داره که سربار و باعث درد سر همسرشون هستند ،مردهای بی عرضه که سربار همسرشون هستند هم وجود داره و هر دو قبل و بعد از ازدواج برای خانواده ها شون مشکل درست می کنن
با این تفاوت که از شر زن بد با پرداخت مهریه از طرق مختلف می شه راحت شد ولی طلاق گرفتن از مرد بد و بی عرضه که کلیه حقوق انسانی زن را می تونه محدود کنه خودش داستانیه (3365344) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۴۶:۳۷
حالا الان یه عده میان نظر می دن که از درس خوندن و کار کردن و استقلال مالی خانم ها جلوگیری کنید تا مجبور بشن بشینن خونه ،آشپزی کنن و بچه بیارن تا مشکلات حل بشه
برای اینکه زیاد به آقایون بد نگذره هم چند همسری یا چهار تا زن عقدی ده تا صیقه ای را قانونی که هیچ اجباری کنین که یه دفعه خانم ها فکر نکنن در عالم امکان ارزشی دارن !!!!! (3365324) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۴:۴۰:۵۶
با سلام ، امروز جامعه ايرانى خواسته يا نا خواسته دچار دگرگونى شگرفى شده كه كتمان كردن ان تقريبا غيرممكن است ، هم اكنون بسيارى از ادارات و مراكز دولتى و خصوصى از زنان و مردان جهت جذب و بكار گيرى استفاده مى نمايند و با توجه به افزيش چشم گير دختران تحصيل كرده نسبت به پسران و اينكه روساى بسيارى از ادارات چه دولتى و چه خصوصى را مردان تشكيل مى دهند با كمال تاسف بايد بگويم كه جذب ، بيشتر به زنان تعلق دارد ، چرايى اين شيوه جذب بر مى گردد به فرهنگ جديد در ايران ،جذب زنان براى يك مدير در بخش خصوصى ( بيشتر)و در بخش دولتى (كمتر) فوايدى دارد كه جذب مردان نداردبراى جذب شدن يك زن بدنبال يك مصاحبه با چهره زنانه و فرهنگ زن دوستى بدنبال برخوردهاى بد گذشته و كمتر اعتراض كردن نسبت به حقوق دريافتى ، شانس جذب بسيار بيشتر از يك مرد است لذا حضور زنان شاغل در بسيارى از مراكز خصوصى و دولتى چشم گيرتر از مردان به نظر مى ايد و اگر بخواهيم دقيق تر بيان كنيم شيب جذب زنان به طرف بالا ولى شيب جذب مردان به طرف پايين در حركت است .
حال بر مى گرديم به بحث قوانين ازدواج در ايران ، پر واضح است كه بر اساس قوانين مدنى مرد سرپرست خانواده است و او مى بايستى از نظر مادى براى اعضاى خانواده نان اور باشد و خانه نيز تهيه بنمايد ودر صورت بيمارى يكى از اعضاى خانواده هزينه هاى درمانى را نيز بپردازد و ....، نگهدارى اين زندگى در شرايط كنونى براى يك مرد در شرايط نرمال بسيار به سختى بدست مى ايد پس كمك مى خواهد وان كمك كننده ،بى گمان همسرش مى تواند باشد، پس چگونه مى تواند به او اجازه بيرون رفتن ندهد !؟ در صورت شاغل بودن زن در كنار مرد تكليف اموال جمع شده با كمك طرفين با كيست ؟ فكر كنيد كه با كمك زن و مرد( هر دو سر كار مى روند) پس از گذشت ده سال هم اكنون طرفين داراى يك خانه و يك ماشين و مختصرى زيور الات و غيره هستند اگر كار انها به جدايى بكشد تكليف دارايى جمع شده توسط طرفين چيست ؟ اگر به قوانين فعلى مدنى باشد كه اموال زوجين بايد اينگونه تقسيم شود ، ان قسمت از اموال حاصل شده از سرمايه همسر كه بر اساس قانون متعلق به خانم است و باقيمانده اموال ايجاد شده از سرمايه مرد، به ميزان نصف متعلق به خانم است و اضافه كنيد به ان تمام مهريه را كه مرد مى بايستى بپردازد ! يعنى مرد پس از ده سال زندگى مشترك و بدنبال جدايى مى بايستى زندگى را دوباره از صفرشروع كند البته لازم به توضيح است اين مورد بيان شده ، تنها يك رويداد از مجموع رويدادها است پس قانون گذاران مى بايستى تدبر بيشترى داشته باشند تا قوانين بهترى را جهت بر قرارى عدالت بين زن و مرد تدوين نمايند (3364415) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۲۳:۳۲
زنان ولگردوعلاف هم الان کمترازمردان معتادنیستنددورازجان زنان اصیل ومحترم.چه خبراست درشهرزنان بخوروبخواب وطلبکار !مردانی ازاین دست هم کم نداریم شکرخدا. (3364464) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۳:۱۳
از مسولان بپرس چه خبر است. (3364723) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۳۹:۱۷
دست نویسنده درد نکنه تمام موارد بالا به خوبی بیان شده باید یک فکری به حال مهریه کرد چه خبره یک زن میاد تو زندگی میتونه صاحب پانصد میلیون توامن پول بشه انهم حق مرد بدبختی که کلی زجر کشیده تا این پول رو جمع کرده این انصاف هستش این اسلام هستش ما ایرانیها یک کارمون درست نیست همش دچار حاشیه میشیم مهریه باید حداقل باشد تا قبل از ازدواج پرداخت بشه (3364480) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۲:۳۹
قانون ازدواج باز نگری لازم دارد. (3364721) (alef-11)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۵:۴۴:۰۲
چند نکته برای بهبود امر ازدواج.1-مهریه باید همان اول حداقل باشد که بایستی به زن پرداخت بشود مثلا ده میلیون تومان یا حداکثر پنجاه میلیون تومان 2-در صورت جدایی طرفین چه مرد درخواست بدهد چه زن درخواست بدهد فرقی نمیکند جدایی انجام شود وهر مایلی که بعد از ازدواج بدست اورده اند نصف شود ولی ان شخصی که درخواست طلاق داده یک سوم از حق خودش را ببخشد . (3364485) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۵:۱۰
این شدنی نیست چون یکی از طرفین دیگری را چنان در منگنه می گذارد که از همه چیز صرفنظر می کند.مهرم حلال جانم ازاد. (3364724) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۱۰:۴۳
بنده ازدذواج نکرده ام و هزار تا مشکل دارم وای به روزی که ازدواج کنیم و بخایم با خانم وارد بحث حق و حقوق هم بشیم!! اخه ادم عاقل ازدواج میکنه که یکی بیاد توی زندگیش و هر روز ازش مطالبه حق بکنه؟ سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندن!!نه جانم ما همین زندگی مون رو ادامه میدیم از این بدتر نشه نخواستیم. والا
روزی چند تا سریال میبینم مطالعه می کنم و به برنامه هام میرسم ازاد هم هستم شما متاهلا هم تا میتونید سر این چیزا دعوا کنید به جایی نمیرسید این کلافی که من میبینم سردرگم تر از اونیه که با چهار تا مقاله حل بشه قانون هم بذارن چون تفکرات تفکرات خرابیه دو نفر نمیتونن در کنار هم زندگی درستی بکنن
این متاهلای جامعه ما این همه مکافات و گرفتاری میبینن ولی باز میرن ازدواج میکنن بعد هم پشیمون میشن میان مقاله مینویسن و جزع و فزع میکنن!! عزیز من ازدواج مثل قدیم نیست ازدواج واقعا کار سختیه و بسیار ریسک بزرگیه. خب دنبالش نرو (3364513) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۲۳:۰۳
برادرم !
اولاد دار شدن به مراتب ریسک بزرگتری نسبت به ازدواج است (احتیاج به توضیح زیادی ندارد : اگر فرزندمان معلول باشد چه خاکی بر سر کنیم ؟ اگر ناخلف و بداخلاق باشد چه ؟ سخت یا آسان میشود از همسر طلاق گرفت اما جدایی از فرزند امکان ندارد. بسیار آسیب پذیر است و معلوم نیست چگونه باید از او در قبال هزاران خطر موجود محافظت کرد ؟ ؟ ؟ ؟)

اما اینها که نشد دلیل برای اولاد دار نشدن. آنقدر خاصیت و مطلوبیت در فرزند داشتن وجود دارد که افراد انگیزه کافی برای تشکیل خانواده و اولاد آوری داشته باشند.

اصولا غریزه یعنی همین ! آنقدر قدرتمند که بر هر شرایط محیطی و روشنفکر بازی و تعصب و ... غلبه میکند !! (3365292) (alef-11)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۶:۴۱:۲۷
در قانون شرع اسلام در صورتی که رابطه ای برقرار نشود و همچنان زن باکره باشد نصف مهریه به زن تعلق میگیرد (3364556) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۵:۳۲
چه ربطی داشت؟ (3364726) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۰۴:۴۴
شما دارید خلاف شرع مقدس رو تبلیغ میکنید . اینکه فردی احمق میشه و مهریه کلان رو میپذیره دلیل بر این نمیشه عندالمطالبه که در شرع امده و حتی در صورت فوت طرف با وجود طلبکارها و وارث دیگه اولین حق الناس که باید از ماترک فرد یا قیمش پرداخت بشه مهریه هست رو حالا ان شرط رو مطرح کنید . این شروط ضمن عقد برای دادن حق به زنها در مورد طلاق و استیفای حقوق شون هست قانون گذار برای اینکه تنها مرد حق طلاق نداشته باشه گذاشته یا بی دلیل موجه یک زن رو طلاق بدن و بدون پرداخت مبلغی برای گذاران زندگیش تا بتونه زندگی شرافت مندانه ی داشته باشه شما توجه ندارید الان اکثر زنهای ما خانه دار هستن و حتی با وجود تحصیلات هم براشون کار نیستش شمامهریه های کلان رو تعدادی میگیرند نبینید اکثرا الان توافقی و بدون مهریه جدا میشند و مردها مثل بعضی از زنها راه جان
به لب رسوندن. طرفشون رو میدونن تا مهریه ندن و نه نفقه بدن .
شما باید نگران مشکلات مالی و عاطفی این رکود و تورم اقتصادی باشید تا این قانون ها (3364575) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۰۸:۰۴
من با این نظر مخالفم که همیشه مردها هیولا جلوه داده شوند. الآن هفتاد درصد درخواست های طلاق از جانب زنان و دختران هست و بسیاری از مردان و پسران زندگی شان به خاطر شروط ضمن عقد و حق طلاق زن از هم می پاشد و به روز سیاه می نشینند. کافی است به دادگاه های طلاق مراجعه کنید تا بفهمید زنان اکثرا به چه دلیلی طلاق می گیرند: دلایلی مثل چشم وهم چشمی، بی علاقگی به شوهر و علاقه پنهان به فرد دیگر، مشکلات اقتصادی و ... . (3365255) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۲۰:۱۳:۴۵
برادر محترم شما اطلاع دقیقی از قوانین ندارید . تمامی شروط ازدواج به ضرر مردان است مضافا اینکه دادگاهها هم جانب زنها را می گیرند.خانم بنده حتی بدون کوچکترین دعوایی صرفا چون من را دوست نداشت -نمی دونم چرا -یعنی می دونم و نمی گم-من و سه بچه اش را ترک کرد و من نتوانستم نشوز او را ثابت کنم.تا دوسال نفقه گرفت.در آخر هم آنقدر به من فشار آورد و هر روز مرا به دادگاه کشاند و آبرویم را ریخت تا ناچار شدم حتی با دادن مهریه به صورت اقساط طلاقش بدهم.
من توی دادگاه دیدم مردی را بخاطر تاخیر ر پرداخت یک سکه طلا به قل و زنجیر بسته بودند.شما که خبر نداری لطفا سکوت می تواند نادانیتان را بپوشاند.یک عالمه حرف برای گفتن دارم اگر قانع نشدی باز هم بگویم .من نه در دنیا و نه آخرت این قانونگذاران را حلال نمی کنم.پنج سال مرا به میخ کشندن. شما از چی خبر دارید؟
بگویم بسر یکی از اقوامم به نام مهندس جواد چه آوردند؟شما از چه خبر دارید ؟؟؟؟؟؟؟؟ (3369718) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۲۰:۱۴:۴۰
آقایان محترم شما اطلاع دقیقی از قوانین ندارید . تمامی شروط ازدواج به ضرر مردان است مضافا اینکه دادگاهها هم جانب زنها را می گیرند.خانم بنده حتی بدون کوچکترین دعوایی صرفا چون من را دوست نداشت -نمی دونم چرا -یعنی می دونم و نمی گم-من و سه بچه اش را ترک کرد و من نتوانستم نشوز او را ثابت کنم.تا دوسال نفقه گرفت.در آخر هم آنقدر به من فشار آورد و هر روز مرا به دادگاه کشاند و آبرویم را ریخت تا ناچار شدم حتی با دادن مهریه به صورت اقساط طلاقش بدهم.
من توی دادگاه دیدم مردی را بخاطر تاخیر ر پرداخت یک سکه طلا به قل و زنجیر بسته بودند.شما که خبر نداری لطفا سکوت می تواند نادانیتان را بپوشاند.یک عالمه حرف برای گفتن دارم اگر قانع نشدی باز هم بگویم .من نه در دنیا و نه آخرت این قانونگذاران را حلال نمی کنم.پنج سال مرا به میخ کشندن. شما از چی خبر دارید؟
بگویم بسر یکی از اقوامم به نام مهندس جواد چه آوردند؟شما از چه خبر دارید ؟؟؟؟؟؟؟؟ (3369721) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۲۰:۱۸:۵۰
من بارها بخاطر اذیت و آزاری که دادگاهها به ناحق بسرم آوردند می خواستم خود سوزی کنم ولی خدا به کمکم اومد نه معتاد شدم و نه خود سوری کردم واز دست کسانی که این قوانین ظالمانه و مرد ستیزانه را نوشتن به خدا شکایت می کنم.
من تا سالها هر چی کار می کنم باید بخاطر مهریه بپردازم. (3369742) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۹:۲۷
اگر حق طلاق دو طرفه شود، و مهریه حذف شود، دیگر نه زنی به خاطر جدایی از همسرش مجبور به آدم کشی می شود و نه مردی به خاطر مهریه در زندان نیست. ترکیه هم کشوری هست با مردم مسلمان اما نمی توان با قوانین 1400 سال پیش که هیچ، با پنجاه سال پیش هم در ارتباط با مردم و انسان های قرن حاضر برخورد کرد. امروزه زن و مردم معمولا (در شهرهای بزرگ) کار می کنند و هر دو شغل دارند، و با کمک و مشارکت هم زندگی را می گردانند، مساله تمکین و حق طلاق یک طرفه و مهریه و حتی چند همسری و ...مربوط به زمانی بود که زنها به ندرت حق بیرون آمدن از خانه را نیزد اشتند و کاملا وابسته به مردم بودند.
بسیاری از جوانان که ترس از ازدواج دارند، ترس از همین قوانین حقوقی هست، نه الزاما مسائل اقتصادی، چون اگر در انتخاب همسر اشتباه کردی، بیچاره میشوی چه پسر چه دختر، پسر گرفتار مهریه میشود و دختر گرفتار آن پسری که حق طلاق با اوست. (3364658) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۱۶:۴۵
دوست عزیز و دوستانی که از ازدواج و قوانین ازدواج در غرب خبر ندارید یه کم مطالعه بفرمایید
در امریکا بعد از طلاق دادگاه بررسی میکنه و معمولا خونه رو به زن میده و مرد رو هم مجبور میکنه ماهانه به زن خرجی بدهد.
اونجا ازدواج بسیار سخت تره و همه از تعهدش گریزان هستن. ممکنه خانم تصمیم بگیره ازت جدا بشه و فرداش خونه ات رو از دست بدی
یه کم بررسی کنید. اگر این قوانین نبود که کلا همه اونها ازدواج رسمی میکردن نه اینکه بخشی شون غیر رسمی در کنار هم روزگار بگذرانند. (3364774) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۰:۲۹:۴۱
آمریکا ایالت به ایالت قوانین فرق دارد، این نیست که شما یک حکم کلی در مورد آمریکا بدهید. ضمنا من کاری به آمریکا و دیگر جاها ندارمف قوانین ما باید اصلاح شود، حتی جوری که آنها از ما الگو بگیرد. دلیل نمی شود چون یک روند غلط هست، آن را ادامه دهیم و تغییر ندهیم و استدلال کنیم فلان جا هم بد هست ضمن اینکه من فکر نمی کنم قوانی کشورهای غربی در مورد جدایی آنقدر سخت باشد نشنیدم زنی چون حق طلاق ندارد مجبور شود دست به قتل بزند. حق طلاق دو طرفه هست در آنجا و جالب هست بدانی در آمریکا بر خلاف فیلم های هالیوود که شاید ملاک تصمیم گیری شما در مورد مردم آن کشور باشد نهاد خانواده خیلی قوی هست (3365089) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۲:۱۳:۲۶
منم نگفتم فرق نداره ولی جو کلی همینه که عرض کردم دوستا تصور میکنن در امریکا بعد طلاق هر کسی میره پی زندگی خودش نه جانم اینطور نیست. (3365807) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۰:۳۵
ديكه الان تمام خانما قبل از ازدواج از رسم ورسوم وموارد ضمن عقد اطلاع دارن وداماد ها چشم بسته همه را امضاء مي كنند البته اگر دامادي پيدا بشه ثروت شوهر نصف ميشه مهريه قابل وصول است زن با وكالتي كه در موقع عقد مي گيرد حق طلاق وحضانت فرزند را دارد حق خروج از كشور وحق سكني را دارد حق تحصيل وحق شعل را دارد برويد حق سكني را بپرسيد وقتي زن ميگيرد يعني چه انوقت بگوييد قانون ضد زن است با اين چيز هايي كه در سند ازدواج نوشته شده وامضاء مي شود مرد جكم يك بره را پيدا مي كند كه ريسماني با اين دفترچه ازدواج همسرش بگردنش انداحته وبه هر طرف كه مي خواهد مي كشد فقط خانمها در موقع ازدواج كافي است مطالب دفتر چه را خوب بخوانند البته اول بايد دامادي وجود داشته باشد (3364681) (alef-11)
 
همشیره
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۱:۱۰:۱۱
اگر وکالت می گرفتیم که وضعمان این نبود تا برای خروج از کشور حکم دادستانی صادر شود اخوی. (3364880) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۱:۵۲:۴۳
ميگرفتي! انقدر مشغول تعيين مهريه و مراسم عروسي بودي يادت رفت! (3365765) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۳۱:۵۲
عندالاستطاعه بسیار خوب است. اگر مردی ثروت داشت باید مهریه را بدهد. ولی اگر واقعا و طبق تحقیق دادگاه معسر بود نباید به زندان برود. متاسفانه بعضی از دفترخانه های ازدواج علیرغم درخواست عروس و داماد از نوشتن عبارت عندالاستطاعه طفره میروند و به زور عندالمطالبه می نویسند. گویا هیج نظارتی و دستور العملی هم وجود ندارد (3364718) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۲۳:۰۶
ببینید واقعیتش اینه که اگر ازدواج همراه با تعهدات سنگین مالی باشه ازدواج کم میشه الان در غرب زن میتونه تقاضای طلاق بدهد و دادگاه هم در 99 درصد موارد خونه و اموال مرد رو بهش میده و مرد بازنده بازی میشه لذا اونجا ادم عاقل براحتی ازدواج نمیکنه اینجا هم اگر مثل عرب بخواهیم فردای طلاق خونه رو بگیریم بدیم به خانم و مشکلات مالی بتراشیم و..ازدواج کم میشه ضمن اینکه خانمها هم مشکلاتی دارند که اونها هم باید درست بشه زنها باید حق طلاق داشته باشند و دیگر حقوق و این همه بار مالی مختلف هم باید از دوش هر دو طرف برداشته بشه
به نظر من در غرب و در ایران( بقیه دنیا رو خبر ندارم چحوریه) اگر این عدالت رعایت نشه ازدواج بیش از پیش کم میشه
نظر من برقراری عدالت و حقوق مساوی برای دو طرفه (3364786) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۵۴:۱۶
طلاق را به بهانه عدم تفاهم مد کرده اند وجالب اینکه قانون بردن جهیزیه بعد طلاق برای کل کشور یکسان است که این کاملا ظلمی است بهپسران شهرستانی که دختر از خانه پدر دست خالی می آید وهمه جهیزیه را پسر بدبخت خریده ولی قانون میگه مثل تهران که دختر جهیزیه میآورد همه را میتواند ببرد این میشه که بعضی دخترها ازدواج اقتصادی میکنند وبعضی از پسرها از ترس مهریه بعلاوه جهیزیه اذدواج نمیکنند (3364814) (alef-11)
 
مجرد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۰۸:۱۷
خانمها و اقایون متاهل
سلام علیکم
مشکلات ازدواج که چیزی نیست که مثلا روی پوست اهو نوشته شده باشه و در کتابخانه فلان کشور نگه داری بشه که ندونید چیه این مشکلات رو هم کتابها و مقالات و سایتها بهش پرداختن و هم در اطرافیان میشه براحتی دید و تعهداتش هم که در سند رسمی خدمت شما عزیزان بزرگوار که تاج سر ماهستید ارائه میشود چرا چیزی را که توانش را ندارید امضاء میفرمایید و برا خود و خانواده مقابل و اجتماع ایجاد دردسر میکنید؟
نکته دیگه ای که میخام خدمتتون عرض کنم اینه که این دیدی که به ما مجردها دارید چیه؟ چرا ما رو منشا گناه و جرم و..میدانید؟ ایا کسی که نمیخواهد خود را گرفتار این تعهدات بکند گناه کرده است؟ بنده توانش را ندارم ازدواج نمیکنم ایا حق زندگی ندارم؟ خواهش که از شما داریم اینه که به مجردها احترام بگذارید. این حرفا که طرف مجرده پس خونه بهش نمیدیم یا شما مشکل دارید و..به نظر بنده در شان شما نیست.
با تشکر (3364827) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۰۶:۲۷
توی ایران همه متاهل ها مشکل دارند و جالبیش اینه که همه متاهل ها هم با مجردها مشکل دارن و سعی دارن هرطور شده کاری بکنن ازدواج کننن اینقدر محدودیت برا مجرد درست میکنن که طرف رو ببرن پای سفره عقد در ایران ما از طرف متاهل ها محکوم هستیم که ازدواج کنیم وگرنه هیچ حقی نداریم. اخه برا خونه گرفتن طرف باید حتما متاهل باشه؟ ادم مجرد حقی نداره؟
بعد الان این روزا شما متاهل ها بیشتر دنبال خلاف هستید یا ما مجردا؟ (3365009) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۳:۵۴:۰۲
شما مجردها رو چشم ما جا دارید. عزیزم تا مورد مناسب پیدا نکردی ازدواج نکن. به قول دوستی ازدواج مثل کذشتن از یک رودخانه است . خیلی اینور و اونورش فرقی نمیکنه. تا ازش نگذشتی فکر میکنی چه خبره. انسان در زندگی باید رضایت درونی و احساس خوش داشته باشه. مجرد و متاهل ، با بچه بی بچه ، با سواد بی سواد، پولدار یا معمولی ، چندان مهم نیست. ادمیزاد باید اگر خیری برای دور و بریاش و جامعه نداره ، شر هم نداشته باشه. چنین ادمی دنیا و اخرتش اباده! والسلام! (3366038) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۱۷:۵۷
به نظر من مهمترين دليل طلاق , ازدواجه , بابا ول كنيد اين ازدواج رو , دنيا دو روزه , به اينهمه دردسرش نميرزه , از روز اولش دردسره تا روز آخر (3364833) (alef-11)
 
شگفتا
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۲۶:۴۸
هیچ توجه کردین که ما با این همه دستاوردهای غیر قابل انکار در زمینه های علمی، فرهنگی، نظامی و ... تو ساده ترین چیزها هنوز موندیم؟ (3364840) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۳:۵۰:۵۹
کدوم دستاوردهای غیر قابل انکار در زمینه های علمی، فرهنگی، نظامی و ..............!!!!!!!!!!!!!! (3365051) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۳:۵۴:۳۵
به قول یکی، دو موردش رو بشمر ؟! (3366041) (alef-11)
 
محمد جواد
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۴۹:۳۲
مهریه عندالمطالبه است آقا پسرها باید وقتی هیجان زده اند توجه کنند اگر مردان مهریه سنگین را نپذیرند زنها مجبور به تعدیل خواهند شد ولی اینکه نخواهی حق زن را بدهی چون زیاد است قابل توجیح نیست. قبل ازدواج چشمها را باید باز کرد (3364860) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۲:۰۰:۰۰
کاش با زنم ازدواج نمی کردم. (3365144) (alef-11)
 
ه
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۰:۵۹:۴۴
در غرب هرمزگان بین اهل تسنن چیز جالبی دیدم مهریه 19/5 مثقال طلا تعیین میشه که عندالمطالبه است وجهیزیه وجود ندارد.پول دارند ولی خرج زیادی برای عروسی نمیکنند وبسیار ساده عروسی می گیرند. بعد از عروسی هم داماد را به خانه عروس می برند وتا سه روز موظف است که در خانه پدر عروس باشند بعد هم ولی داماد موظف است که اگه میتونه برا بچش خونه بگیره واگه در توانش نیست باید یکی از اطاق های منزلش را به تازه داماد وتازه عروس بدهد.البته این را هم یادم رفت بگم مردم هم که میان عروسی همه پول کمک عروس وداماد می کنند وتو دفتری یادداشت می کنند تا هروقت که عروسیشون شد پدر داماد هم همان مبلغ را کمک عروسی فرد کمک دهنده بکند.به صورت قرض الحسنه.من خودم تو 12 تا از عروسیها هر عروسی 50000 تومان کمک کردک یعنی همین مبلغ هم از انها طلب دارم ولی موقع عروسی فرزندانم به من بر میگرده.طلاق هم بسیار کم است. در حد انگشت شمار....... (3365611) (alef-11)
 
بهروز ساریخانی
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۲:۴۳:۰۰
با سلام.
1- میزان یادداشت هائی که برای این مطلب در 2 روز گذشته نوشته شده, مسلما نمایانگر حساسیت جدی موضوع برای خوانندگان است. از یادداشت ها بر می آید که موضوع ازدواج و پیامدهای آن دغدغه نه تنها جوانان کشور, بلکه مردان و زنانی نیز که مدتها از ازدواجشان گذشته نیز می باشد.
2- روحِ مطلب بسیار با ارزش است. این قلم نه از باب فقهی و نه حقوق, در حدی نیست که بتواند در این دو زمینه وارد مباحثه ای علمی گردد, اما بازنگری به قوانین و احکامی که دهها سال از تنظیمشان گذشته, مسلما ضروری است.
3- آنچه لازم به یادآوری است, اهمیت آموزش و پرورش فرهنگ ازدواج در جامعه و نیز نقش بلامنازع و حیاتی عشق در ازدواج هاست.
میزان طلاق در جامعه ( مخصوصا طلاقهای عاطفی که در هیچ سند و مدرکی ثبت نمیشوند) بقدری افزایش یافته که امروزه به نگرانی شماره یک پدران و مادران در مورد آینده ازدواجشان تبدیل شده است. میزان این آمار بخصوص بین کسانی که کمتر از 5 سال از ازداجشان نمی گذرد, واقعا نگرانی آور است.
در گذشته بی پناهی زنان, نفوذ قابل توجه افکار دینی و سنت ها, برخورد شدید جامعه با مردانی که به طلاق همسرانشان مبادرت میکردند, نقش قابل توجه بزرگان فامیل و خانواده های همسران و غیره و غیره باعث میشد طلاق, "ظاهرا"کمتر باشد. اما این تنها ظاهر قضیه بود و آنچه در خانواده ها رواج داشت, "سوختن و ساختن" هر دو طرف زناشوئی بود که عمدتا از ترس آبرو و بخصوص ترس از سرنوشت بچه ها, تا پایان عمر ظاهر را - گاه حتی جلوی بچه ها - حفظ میکردند.
عدم شناخت کافی مردان و زنان از جنس مخالف که پایه بخش اعظم سوء تفاهمات زناشوئی است, موضوع مهمی است که بهمراه دهها موضوع دیگر از همان دوران کودکستان و دبستان و . . . تا دانشگاه باید توسط آموزگاران زنده آموزش داده شود. دقت در برخوردهای نامناسب نسبت به جنس مخالف, موضوع مهمی است که اگر از همان بدو امر مورد توجه اولیاء و مربیان قرار نگیرد, بعدها میتواند منجر به ایجاد خانواده هائی گردد که خود باعث تشدید معضل در جامعه خواهند گردید.
آنچه اغلب فراموش میشود, نقش عشق و علاقمندی عاطفی در ازدواج هاست. وجود اینهمه قصه و ترانه و فیلم درباره عشق, نشانگر اهمیت بسیار اساسی عشق در زندگی است.
دختران و پسران, اولیاء و دوستان مشترک کسانی که تصمیم به ازدواج میگیرند, باید به دور از افکار "کاسب کارانه", قبل از تصمیم نهائی حتما باید به این موضوع بیندیشند که چقدر همدیگر را دوست دارند.
پی ریزی یک زندگی بدون عشق, گاه کمتر از یک جنایت نیست ! ؟

تهران
14 آذر 1394 (3365857) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۰۶:۳۹
فرض آنکه کاملا عاشقانه ازدواج کردیم ، چه تضمینی برای تداوم عشق وجود دارد ؟

باور کنیم که گرچه عشق لازم است اما اصلا کافی نیست ؛ انصاف ، صبر حوصله و بسیاری از اصول انسانی دیگر لازم است تا این بنیاد خانواده بتواند برای سالیان دوام بیاورد.

خدا شاهد است موضوع به حدی پیچیده است که وقتی زوجین موفق به علت موفقیت خود در ازدواج فکر میکنند ؛ مهمترین دلیل را خواست خدا میبینند مانند فردی که سالم است اگر بخواهد بگوید چرا به هزارویک مرض مبتلا نشده چه میتواند بگوید ؟ بهداشت را رعایت کرده ام ؟ بله رعایت کرده ایم ولی صرف رعایت بهداشت که سلامتی نمیآورد. (3368204) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۰۷:۴۷
فرض آنکه کاملا عاشقانه ازدواج کردیم ، چه تضمینی برای تداوم عشق وجود دارد ؟

باور کنیم که گرچه عشق لازم است اما اصلا کافی نیست ؛ انصاف ، صبر حوصله و بسیاری از اصول انسانی دیگر لازم است تا این بنیاد خانواده بتواند برای سالیان دوام بیاورد.

خدا شاهد است موضوع به حدی پیچیده است که وقتی زوجین موفق به علت موفقیت خود در ازدواج فکر میکنند ؛ مهمترین دلیل را خواست خدا میبینند مانند فردی که سالم است اگر بخواهد بگوید چرا به هزارویک مرض مبتلا نشده چه میتواند بگوید ؟ بهداشت را رعایت کرده ام ؟ بله رعایت کرده ایم ولی صرف رعایت بهداشت که سلامتی نمیآورد. (3368210) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۱۳:۱۰:۵۰
با سلام

قوانين نوشته شده به نفع هيچکدام چه زن و چه مرد نيست در حقيقت فلسفه قانون حمايت از افراد ضعيف و آسيب پذير در برابر افراد زياده خواه است، در صورتي که در بحث قوانين ازدواج اگر زن يا مرد هر کدام فاقد معيارهاي اخلاقي باشند برنده هستند، مرد ميتواند با اذيت زن سبب شود خانه را ترک و بعد با عدم تمکين کليه حقوق او را جز مهريه ( که آنهم اقساطي ميگردد) سلب کند ، حال اگر اين خانم موجه بوده و اهل جار و جنجال و ... نباشد مجبور است مهريه خود را که هيچ پولي هم به مرد بپردازد و خود را خلاص نمايد، در خصوص مرد هم همين قضيه صادق است زني که مقيد به اخلاقيات نبوده ميتواند آسايش مرد را به گونه اي مختل نمايد که عطاي همه چيز را به لقايش بخشيده و او را با پرداخت هزينه هاي زيادي طلاق دهد، در هر دو صورت برد با شخصي است که مقيد به اصول قانوني و اخلاقي نبوده و هيچ قيد و بندي را بر نمي تابد.
اگر ازدواج را بر مبناي تعامل دو فرد جهت رسيدن ه آرامش فکري و روحي و .. درنظر بگيريم هيچگونه دليل و توجيهي ندارد که با مختل شدن آسايش و بنيان اين خانواده به هر نحوي سعي در نگهداري آن حتي به قيمت تباه شدن زندگي دو انسان شويم، به نظر بهترين کار ايجاد حق طلاق براي هر دو شخص و همچينين تقويت نهادهاي مشاوره اي و خارج کردن آنها از اين وضعيت است.
ازدواج و زندگي مشترک براي آرامش دو انسان است نه وسيله اي براي باج گيري و کسب منافع مادي و يا بلهوسي مردان. (3365918) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۰۱:۱۳:۴۸
مهریه یا نصف دارای حق یک زن در یک زندگی است.
مهریه تدبیری اسلامی است و نصف دارایی تدبیری از سایر فرهنگ ها است.
این دو به یک اصل واحد اشاره میکنند، بنابر این وجود یکی کافی است.

اگر بخواهیم خیلی ریاضی وار و دقیق به مسئله نگاه کنیم
شاید قانونی برای انتقال نصف اموال کسب شده دو طرف پس از ازدواج به دیگری خیلی عادلانه بنظر برسد (3375973) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۰۲:۴۴:۵۰
خلاصه صد کلام به یکی .. آقایون مجرد اگر از جانتون سیر نشدید و نمی خواهید با یک سند داراییهاتون رو مفت از چنگتون در بیارن و با یک امضا زیر بار یک تعهد با چند صد سکه طلا و آن هم یک شبه برید و هر روز یکی با غرغر هاش و خرج تراشیدن هاش شما رو شکنجه کنه و از شما یک موجود بی غیرت و زن ذلیل بسازه و آن هم به چه جرمی !! به جرم اینکه می خواستید همسری پیدا کنید یا در بدترین حالت به جرم قصد ارضای شهوت از طریق حلال !! مطمئن باشید که اکثر زنها سرد مزاجند و در این مورد هم شما را ناکام خواهند گذاشت .. پس ازدواج نکنید و پولهایتان را پس انداز کنید . خیلی هم به شما فشار آمد برید خیابون یا دبی و آنتالیا و تایلند ... (3382270) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.