نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431418
اطلاعیه شرکت ملی گاز درباره قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران | واكنش به اطلاعيه وزارت خارجه تركمنستان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۱
شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به وزارت امورخارجه ترکمنستان در مورد دلایل قطع گاز صادره از طرف این کشور به ایران اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، این شرکت در پاسخ به اطلاعیه صادره مورخ 3 ژانویه 2017 « 14 دی ماه » وزارت امور خارجه ترکمنستان در خصوص قطع صادرات گاز به ایران مواردی را اعلام کرد که در زیر می آید:
1) شرکت ملی گاز ایران در طول سال های اخیر، مطالبات جاری وبخشی از بدهی قبلی خود را به شرکت ترکمن گاز که بالغ بر بیش از4.5میلیارد دلار گردیده، با حسن نیت و از طرق مختلف پرداخت نموده است.
بنابراین آنچه به عنوان بدهی شرکت ملی گاز ایران مطرح است، مربوط به سال های تحریم بوده، ضمن اینکه در آن دوره نیز اگرچه امکان پرداخت مستقیم به دلیل تحریم های بین المللی مقدور نبوده اما مبالغ متنابهی با توافق دوطرف در قالب صادرات کالا و خدمات به شرکت ترکمن گاز پرداخت شده و نیز صدها میلیون دلار برای صادر کنندگان صادرات کالا و خدمات، از طرف شرکت ملی گاز ضمانت نامه صادر شده است.
2) به موازات مذاکرات در خصوص نحوه بازپرداخت بدهی ها، شرکت ملی گاز به علت تخلفات عدیده شرکت ترکمن گاز از مفاد قرارداد از جمله درکیفیت و کمیت گاز تحویلی که شرکت اخیر را مشمول جرایم مقرر در قرارداد می نماید، به جدّ متقاضی مذاکره و تصمیم گیری در این موارد نیز بوده که در عمل بدون پاسخ مانده است.
3) در هرحال شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که راه حل اختلافات حقوقی، قراردادی و مالی بین این شرکت و شرکت ترکمن گاز در قرارداد به روشنی پیش بینی شده و دو طرف باید منحصرا از مسیر تعیین شده در آن برای حل اختلافات خود اقدام نمایند. بر این اساس شرکت ملی گاز ایران همواره در خصوص اختلافات با شرکت ترکمن گاز تنها راه حل را مذاکرات رو در رو می دانسته که با توجه به اینکه این رویه به رغم ده ها ساعت مذاکره و پیگیری های مستمر این شرکت، تاکنون نتیجه ای در بر نداشته، لذا شرکت ملی گاز ایران، فرایند ارجاع اختلافات به داوری بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است.
4) لازم به تاکید است که بر اساس مفاد صریح قرارداد، شرکت ترکمن گاز، حتی در صورت وجود بدهی یا تاخیر در پرداخت، مجاز به قطع جریان گاز نبوده و چنین اقدامی نقض آشکار قرارداد بوده و نشانگر اینست که شرکت ترکمن گاز در مبادلات بین المللی، شریکی قابل اطمینان نیست. 
5) با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که اختلافات مالی و حقوقی مطرح شده صرفا بین دو شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران می باشد، لذا انتظار براین است که مقامات محترم سیاسی ترکمنستان اجازه دهند که دوطرف در چارچوب مفاد قرارداد و اصول تجاری به مذاکره و حل و فصل اختلافات خود بپردازند. ضمن اینکه دخالت وزارت محترم امور خارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی بین دو شرکت، خلاف صریح مفاد قرارداد موجود نیز می باشد.
6 ) موضع رسمی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قطع جریان صادرات گاز به وسیله شرکت ترکمن گاز، پیش از این در تاریخ 1 ژانویه 2017 از طریق تارنمای اینترنتی این شرکت منتشر گردیده و با توجه به آزادی بیان برای رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی گاز ایران مسئولیتی در قبال سایر مطالب انتشار یافته در رسانه ها در این مورد و صحت و سقم آن ها ندارد.
 
کلمات کلیدی : شرکت ملی گاز+ترکمن گاز+واردات گاز از ترکمنستان+قطع گاز ترکمنستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۲۷:۵۲
ننگ است اگر به واردات ادمه دهيم . مردم فقط تاپايان امسال صبر كنيم و كمي صرفه جويي انشاالله با ورود فازهاي جديد پارس جنوبي كه در مرحله نهايي هستند از اين وضع رهايي خواهيم يافت . (4099627) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۴۳:۰۰
به نظرم یک کمپین باید راه بیفته در مورد صرفه جویی بیشتر تو مصرف برق که باعث نشه خدای نکرده گاز مناطق شهری برای تولید برق قطع بشه . (4099651) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۵ ۰۷:۵۹:۵۳
چرا در اینجور موارد منفعل عمل میکنیم؟ ترکیه سریع شکایت کرد و ما را جریمه کرد و تاوانش را هم داریم میدیم....باید سریع شکایت کرد و از هیچ چیزی نباید کوتاه اومد....منافع و غرور ملی را فدای رد و بند نباید کرد....محکم بایستیم تا دیگه همچین غلطی نکنند....ضمنا دو روزه میبینم مقاله و یادداشت چاپ میکنند که پشت پرده این کار عربستان سعودی هست....آخه عزیز من .. مسئول محترم ... اگر محکم بایستی(مثل ترکیه در دعوای گازی با ما و یا دعوای گازی امارات با ما) و باج ندیم ترکمنستان که خوبه....عربستان که خوبه ... هیچ کشوری نمیتونه اینجور با عزت ملی ما بازی کنه..... (4099677) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.