نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 257412
خطر در کمین شبکه های اجتماعی ایرانی
بخش تعاملی الف - علیرضا محدثی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۰
چند سال پیش سایت بزرگ پرشین بلاگ با عنوان persianblog.com هک شد و کلیه ی اطلاعات مشترکین و صاحبان وبلاگ به دست هکر یا هکرها افتاد و کسی هم نتوانست آن را پس بگیرد تا این که پرشین بلاگ با عنوان persianblog.ir کار خود را از سر گرفت. اما امروز همین دامنه ی جدید پرشین بلاگ هم از دسترس خارج شده و به احتمال قوی دوباره به چنگ هکرها افتاده است.

چند وقت پیش هم سایت " فیس نما " facenama.com به دست هکرها افتاد که کلیه ی اطلاعات کاربران آن را روی اینترنت منتشر کردند.

این که سایت ها و شبکه های اجتماعی ایرانی مورد حمله های هکری قرار می گیرد، نمی تواند انگیزه ی شخصی و یا خاستگاهی محفلی از جانب یک یا چند هکر داشته باشد؛ بلکه به احتمال قوی یک جریان سازمان یافته و قوی که می تواند متکی به یک دولت متخاصم باشد، پشت این اقدامات یکنواخت و حساب شده است. به عبارت بهتر اکنون شبکه های اجتماعی اینترنتی ایرانی هدف حمله ی طرف های فعلا ناشناس هستند و سایر شبکه های اجتماعی کشورمان همانند سایت های ارائه دهنده ی خدمات وبلاگ باید سخت مراقب خود باشند زیرا اگر این احتمال سازمان یافته بودن حملات صحیح باشد، قطعا آن ها نیز احتمالا امروز و یا شاید در روزهای آینده قربانی بعدی این اقدامات خواهند بود.

بی شک شبکه های اجتماعی ایرانی، نقش بسیار مهمی را به عنوان یک پدافند قدرتمند نرم در سطح جهان بازی می کنند و امکان بسیار مهمی را در همگرایی و هم افزایی ایرانیان و حتی سایر فارسی زبانان دنیا و انعکاس آرمان ها سیاست ها و فرهنگ غنی و ممتاز اسلامی و ایرانی کشورمان را در سطح افکار عمومی دنیا فراهم می آورند که این گونه مورد دشمنی و دستبرد، قرار می گیرند.

بدیهی است حضور عظیم کاربران ایرانی در سطح شبکه های اجتماعی ایرانی، بزرگ ترین علامت و تصدیق کننده ی نشاط اجتماعی و سیاسی ایرانیان و به ویزه نسل جوان آن می باشد که با حضور خود در شبکه های ایرانی، دروغ بودن ادعای دشمنان مبنی بر بسته بودن فضای سیاسی و اجتماعی کشور را به روشنی آشکار و آنان را رسوا می سازند.

اما خود مسئولان وصاحبان این سایت ها و شبکه ها هم در کار خود بی تقصیر نیستند؛ آن ها می باید ضمن توجه به مسئولیت بزرگ خود در برابر حقوق مادی و معنوی و احساسات میلیون ها کاربرشان، این را در نظر داشته باشند که دستبرد صد در صدی به یک سایت بزرگ و نامدار، پیش از ان که نشان دهنده ی مهارت و یا امکانات عظیم تکنیکی هکرهایش باشد، از ضعف مفرطی حکایت می کند که در اقدامات تامینی و حفاظتی و به روز نبودن این تمهیدات در آن سایت وجود داشته است. در واقع یک سایت اجتماعی باید ان چنان از نظر امنیتی آماده و به روز باشد که حتی امکان اختلال موقت را در کارکرد خود به حد اقل برساند، نه این که صد در صد خود را در اختیار هکرها قرار دهد!

دولت و مسئولان محترم ذی ربط کشورمان باید در نظر داشته باشند که شبکه های اجتماعی که در داخل کشور فعالیت می کنند، از نظر حوزه ی نفوذ و عملکرد و انعکاس قدرت جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان، دست کمی از یک نیروگاه هسته ای ندارند و از دست دادن مرتب ان ها، می تواند ضمن بی اعتبار ساختن سایر سایت های اجتماعی باقیمانده ی کشور، کاربران ایرانی را به سمت شبکه های اجتماعی غربی سوق دهد و آن ها را به جمعیتی متفرق و ناپیدا و غیر منسجم در میان این شبکه ها تبدیل کند و قدرت هم افزایی و همگرایی آن ها را تا به حد اقل بسیار ناچیزی تقلیل دهد. بنابراین حمایت خاص دولت از این شبکه ها به ویزه در بخش امنیت و تامین هزینه های ضروری ان ها ولو به شکل یارانه ضروری است.
 
کلمات کلیدی : علیرضا محدثی
 
۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۲:۱۷:۵۰
اینا تفاوت های شبکه های امن خارجی و شبکه های داخلی هست (2633942) (alef-3)