توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427710
واکنش آلمان به تصویب قطعنامه ضداسرائیلی
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۶
"فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که شهرک‌سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی را محکوم می کند تمجید کرد.

به گزارش تسنیم، وزیر امور خارجه آلمان با تاکید بر اینکه شهرکسازی های اسرائیل از روند صلح جلوگیری کرده و راه حل دو دولتی را به خطر می‌اندازد از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ضد شهرک‌سازی‌های اسرائیل استقبال کرد.

به گزارش روزنامه "تاگس اشپیگل"، "فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که شهرک‌سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی را محکوم می کند تمجید کرد.

وی در این باره گفت: شهرک‌سازی ها از یک روند صلح جلوگیری به عمل آورده و اساس راه حل دو دولتی را به خطر می اندازد.

اشتاین مایر که امروز در برلین سخن می گفت تصریح کرد: من عمیقا معتقدم که تنها یک راه حل دو دولتی صلح پایدار ایجاد کرده و با آرمان های مشروع هر دو طرف منطبق است. این رویکرد مدتهای طولانی موضع دولت آلمان بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل در یک قطعنامه از اسرائیل خواسته است که شهرک سازی ها در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را سریعا متوقف کند. بر خلاف تصمیم گیری های مشابه دیگری که در گذشته وجود داشت آمریکا این بار این قطعنامه را وتو نکرده و به آن رای ممتنع داد. 14 عضو دیگر شورای امنیت نیز با این قطعنامه موافقت کردند.

این قطعنامه، شهرک‌سازی های اسرائیل را به عنوان نقض قوانین بین المللی و مانعی برای اجرای راه حل دو دولتی می داند. این قطعنامه در حالی در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد که نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستار وتوی آن شده بودند.

آمریکا در سال 2011 قطعنامه مشابهی را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرده بود.

طرح این قطعنامه از طرف کشورهای مالزی، سنگال، نیوزیلند و ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل آورده شد.

رهبری فلسطین این قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی های اسرائیل را روز جمعه به عنوان یک پیروزی تاریخی جشن گرفت.

یک سخنگوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این باره گفت: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل سیلی محکمی به صورت اسرائیل و سیاست شهرک‌سازی های آن است و حمایت جامعه بین المللی از راه حل دو دولتی را نشان می دهد.

اسرائیل تصویب این قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل را شرم آور و ضد اسرائیلی دانسته و اعلام کرد که به آن پایبند نخواهد ماند.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا هم در اولین واکنش به تصویب این قطعنامه ضد اسرائیلی در شورای امنیت سازمان ملل از ایجاد تغییرات در این راستا بعد از روی کار آمدن خود خبر داد.
 
کلمات کلیدی : قطعنامه شورای امنیت+شهرک سازی اسرائیل+آلمان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.