توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 348916
تعقیب کیفری افرادی که بیش از یک بار رای داده‌اند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۰
رییس کل دادگستری استان فارس گفت: افرادی که در دور اول انتخابات بیش از یک بار رأی داده‌اند شناسایی شده و با دستور مقام قضایی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علی القاصی در جلسه ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی، افزود: با ایجاد ساز و کار نظارتی و شناسایی افرادی که در دوره اول انتخابات بیش از یک بار رأی داده‌اند و معرفی این افراد به دستگاه قضایی این افراد با دستور قضایی تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه دور دوم انتخابات در چهار حوزه انتخابیه با اشراف کامل و مدیریت قوی‌تری برگزار خواهد شد، افزود: ما در دستگاه قضایی با اختصاص شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با جدیت و در چارچوب قانون با جرایم و تخلفات برخورد خواهیم کرد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس با یادآوری اینکه قانونگذار در برخی موارد در خصوص برخی جرایم انتخاباتی حتی مجازات حبس را پیش بینی کرده است، گفت: بنابراین ابزار لازم در راستای برخورد قاطع و حفظ سلامت انتخابات در اختیار دستگاه قضایی قرار دارد و یقیناً دادگستری استان از همه ظرفیت‌های قانونی خود در این راستا استفاده خواهد کرد.

القاصی در ادامه تاکید کرد که تمام اقدامات غیرمتعارف مانند تیراندازی و راه‌اندازی کاروان و تبلیغات غیراصولی و خارج از ضوابط، بررسی و عوامل آن دستگیر خواهند شد.

وی با ابراز تاسف از برگزاری برخی میتینگ‌های تبلیغاتی که در آن ارزش‌های نظام و انقلاب خدشه دار شده و به ارکان نظام ممکن است تعرض شود، گفت: افرادی که برای سخنرانی میتینگ‌های تبلیغاتی دعوت می‌شوند نباید دارای سابقه محکومیت در جریان فتنه و مسایل امنیتی داشته ‌باشند؛ لذا این موارد تحت بررسی قرار گرفته و چنانچه در این جلسات نقض قانون انجام شده باشد در چارچوب قانون با عوامل در هر جایگاهی برخورد خواهد شد.

وی همچنین به عوامل دست اندر کار برگزاری انتخابات، توصیه کرد که امانتدار مردم باشند و به نحوی رفتار کنند تا شائبه جانبداری از حزب، جناح و یا گروهی در اذهان مردم تداعی نشود، افزود: زیرا بازخورد رفتار مسئولان و عوامل برگزار کننده انتخابات توسط مردم به خوبی ارزیابی و تحلیل می‌شود.

وی تاکید کرد: مسئولان قضایی روز جمعه در جریان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در راستای وظایف نظارتی و امنیتی خود در ۴حوزه انتخابیه استان فارس حاضر خواهند بود.

دبیر ستاد پیشگری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان فارس نیز با اشاره به برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه شیراز و سایر حوزه‌های انتخابیه استان فارس یادآور شد: نصب هرگونه اعلامیه، عکس، پوستر، بنر و پارچه‌های تبلیغاتی از سوی نامزدها به‌طور کلی ممنوع بوده و ماموران انتظامی نسبت به امحاء این آثار تبلیغاتی با همکاری شهرداری‌ها و دستگیری افراد متخلف و معرفی این افراد به مراجع قضایی اقدام کنند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با بیان این که مسئولیت اقدامات هنجارشکنانه و خلاف قانون ستادهای تبلیغات انتخاباتی علاوه بر مباشرین جرم متوجه نامزدها نیز می‌شود، تصریح کرد: نامزدهای انتخاباتی باید بر عملکرد و اقدامات اعضای ستادهای انتخاباتی و طرفداران خود نظارت کامل داشته باشند.

رحمانیان هشدار داد: نامزدهایی که در تبلیغات انتخاباتی شرایط قانونی تبلیغ را رعایت نکنند یا با دعوت از افرادی که دارای سوابق کیفری و سوء اجتماعی و فرهنگی هستند به منظور تبلیغ به نفع خود از خطوط قرمز نظام عبور کنند، هم مشمول تشکیل پرونده قضایی و برخورد قاطع و قانونی خواهند شد و هم تخلفات این افراد به مراجع عالی نظارتی منعکس می‌شود.

وی از پیگیری و بررسی جرایم و تخلفات انتخاباتی دوره اول انتخابات در برخی از شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان فارس خبر داد و گفت: پرونده برخی از اعضای ستادهای انتخاباتی و طرفداران نامزدها که مرتکب جرایم و تخلفات انتخاباتی شده بودند از سوی شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان فارس بررسی و احکام متناسب و بازدارنده‌ای در مورد آنان صادر شده است.

معاون قضایی دادگستری استان فارس تاکید کرد: افرادی که مرتکب جرایم و تخلفات انتخاباتی و اخلال در نظم و امنیت عمومی شوند فارغ از هرگونه جناح و گرایش سیاسی تا پایان برگزاری انتخابات در بازداشت بسر خواهند برد و دستگاه قضایی نیز در کمال استقلال و بی طرفی و تنها بر مبنای قانون به جرایم آنان خارج از نوبت در شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان رسیدگی خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات مجلس+مرحله دوم انتخابات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.