توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408513
با این تست بعد پنهان شخصیت خود را بشناسید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۳
پی بردن به شخصیت درونگرا یا برونگرای افراد در بسیاری از مواقع امری دشوار محسوب شده و مستلزم انجام آزمون‌های روانشناختی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، از ویژگی‌های شخصیتی افراد می‌توان به درون‌گرایی و برون‌گرایی اشاره کرد. درون‌گرایی و برون‌گرایی یک ترجیح فردی است که از سبک زندگی افراد نشات می‌گیرد؛ ترجیحی که نشان می‌دهد فرد انرژی خودش را از چه منبعی دریافت می‌کند و آیا این تبادل انرژی با افراد دیگر یا در ارتباط با دنیای درون خویش صورت می‌گیرد.

به گفته زهرا عراقی دکترای روانشناسی و مشاوره کودک و خانواده، طبق بررسی‌های صورت گرفته بیش از یک سوم جمعیت‌ جهان را افراد درون‌گرا شامل می‌شوند به عبارتی از هر سه نفر یک نفر تیپ شخصیتی درون‌گرا دارد. با وجود اینکه افراد درون‌گرا در جامعه کمتر مورد توجه واقع می‌شوند ولی این امر نشان‌دهنده برتری افراد برون‌گرا بر دسته دیگر نیست.

عراقی اظهار داشت: افراد درون‌گرا تمایل دارند که روی یک کار خاص به تنهایی تمرکز کنند، اما افراد برون‌گرا توانایی انجام چند کار را به طور هم زمان دارند. فرد درون‌گرا از تعامل با دیگران و شلوغی گریزان است ولی فرد برون‌گرا به طور دائم به سمت دیگران متمایل می‌شود. درون‌گراها گرایش دارند روی موضوع خاص متمرکز شده و در آن زمینه اطلاعات تخصصی کسب کنند.

وی در خصوص ویژگی‌های افراد درون‌گرا و برون‌گرا عنوان کرد: درست است که درون‌گراها تمایلی برای ارتباط با دیگران ندارند اما این بدان معنا نیست که ارتباط خود را با دیگران به طور کامل قطع کنند؛ همچنین برون‌گراها علاوه بر اینکه بیشتر زمان خود را با دیگران می‌گذرانند، باید زمانی را به خلوت با خود اختصاص دهند.

این دکترای روانشناسی افزود: از درون‌گرایان برجسته جهان می‌توان به "استیو جابز"، صاحب شرکت اپل، گاندی رهبر هند و انیشتین فیزیکدان مشهور جهان اشاره کرد که توانسته‌اند تحولات زیادی را در جهان ایجاد کنند.

اشتباهات پرخطر در برخورد با افراد درون‌گرا

عراقی به پنج اشتباه مهلک زیر در برخورد با افراد درون‌گرا اشاره کرد:

1. فرد درون‌گرا در جمع خیلی ساکت است؛ ما نباید این افراد را گوشه‌گیر و منزوی بدانیم چرا که آنان دنیای خاص خودشان را دارند و با افراد منحصر به فردی ارتباط دارند.

2. این اشخاص نیاز به صحبت کردن دارند؛ این تصور که فرد درون‌گرا توانایی مکالمه با دیگران را ندارد اساساً اشتباه است. شواهد علمی نشان می‌دهد درون‌گرایان می‌‌توانند سخنرانان حاذقی باشند.

3. فرد درونگرا همیشه تنهاست و دوستان زیادی ندارد؛ این دسته از افراد دوستان منحصر به خودشان را دارند و در دنیای خویش هر کسی را جا نمی‌دهند. از طرفی آنان بر اساس ارتباطات و نیازهای خودشان با افراد محدودی روابط بسیار عمیقی برقرار می‌کنند.

4. بعضاً دچار تصورات اشتباهی می‌شوند؛ ممکن است این تصور در ذهنشان شکل بگیرد که باعث عصبانیت دیگران شده‌اند. بسیاری از افراد بر این باورند که فرد دورن‌گرا با آنها مشکل دارد در حالی که سکوت شخص درون‌گرا دال بر ارتباط مخدوش با شخص مقابل نیست.

5. این افراد ممکن است در تعامل با همسرشان با مشکل مواجه شوند؛ فرد درونگرا غالباً تمایل به رسیدگی به امور منزل دارد. این امر درست زمانی مشکل‌ساز می‌شود که وی در تعامل با فردی برونگرا و عاشق ماجراجویی‌های خارج از خانه قرار می‌گیرد.

ارتباط تنگاتنگ انزوا طلبی و درون‌گرایی

وی یادآور شد: منزوی بودن دلیلی بر درون‌گرایی نیست. انسان‌های منزوی به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ الف. افراد خجالتی ب. افراد که از اختلالات خلقی (شامل دو گروه اختلال افسردگی و دو قطبی) رنج می‌برند ج. افرادی که استرس و اضطراب بالایی دارند.

درون‌گراها ممکن است گوشه‌گیرتر، منزوی‌تر و تنها‌تر باشند اما باید توجه داشت منزوی بودن و درون‌گرایی دو مقوله جدا از هم بوده و نباید با هم اشتباه گرفته شوند.
 
 
کلمات کلیدی : شخصیت درونگرا+آزمون‌های روانشناختی+برون‌گرایی+سبک زندگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.