توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400917
مقتل‌خوانی در شبکه‌های رادیویی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
شبکه‌های رادیویی همزمان با ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)‌ و یاران باوفای ایشان، برنامه‌هایی را در قالب مقتل‌خوانی تولید و پخش می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، رادیو در دهه اول محرم در میان برنامه‌های خود، نگاهی ویژه به مقتل خوانی در شبکه‌های مختلف داشته است و برنامه‌هایی را با این موضوع پخش می‌کنند.

بر این اساس برخی از مهمترین برنامه‌های رادیویی با موضوع مقتل‌خوانی به شرح زیر است:    

رادیو ایران

"اینجا کربلاست" عنوان ویژه برنامه‌ای از شبکه رادیویی ایران است که در عاشورا و تاسوعای حسینی به روایت مقاتل معتبر می‌پردازد. در این برنامه دقایقی مانده به نماز ظهر عاشورا مقتل خوانی با صدای پیرغلامان حسینی پخش می شود، این برنامه از ساعت 9:30 صبح تقدیم شنوندگان می شود همچنین در این روزها ویژه برنامه دیگری با نام «حج سرخ» تقدیم شنوندگان می شود که با صدای حجت الاسلام حائری زاده به روایت مقاتل معتبر می پردازد. مقتل خوانی، تعزیه و رجز خوانی با محوریت شعارهای عاشورا از موضوعات این برنامه است.

در روز تاسوعا موضوع ولایتمداری و تنها نگذاشتن امام و اهمیت استقامت در مسیر مستقیم و در برنامه روز عاشورا به موضوع تداوم قیام عاشورا و جایگاه بندگی و رضایت الهی به عنوان عبرت عاشورایی پرداخته خواهد شد. نوحه خوانی، معرفی کتاب در خصوص امام حسین (ع)، گفتگو با هنرمندان در اجرای تعزیه و پخش گزارش از شهرهای زنجان، اردبیل و بوشهر از دیگر بخش های این برنامه است، "حج سرخ" بیستم و بیست و یکم مهرماه از ساعت 15:30 از آنتن رادیو ایران پخش می شود.

رادیو تهران

ویژه برنامه "عبور آه تا شانه‌های ماه" با آیتم‌های متنوع، واقعه کربلا و فرهنگ عاشورایی را از رادیو تهران مرور می کند. عبور آه تا شانه‌های ماه برنامه ای ترکیبی است که با بخش های نمایشی، قصه و روایت واقعه کربلا را ترسیم می کند. مقتل خوانی، معرفی کتاب در حوزه قیام امام، ارزش‌ها و سنت‌ها و ادبیات عاشورایی، داستانک‌های دفاع مقدس و انطباق آن با واقعه عاشورا و بررسی «تاریخچه تعزیه» در ایران از بخش های این برنامه است.

بازخوانی نوشته‌های نویسندگان خارجی در خصوص عاشورا وگفت‌وگوبا هنرمندان فیلم‌های تاریخی و مذهبی همچون مختارنامه، دعوت و... از بخش های دیگر این برنامه است."عبور آه تا شانه‌های ماه" هر شب از ساعت 3 بامداد از رادیو تهران تقدیم شنوندگان می شود.

رادیو ورزش

"مقتل خوانی" عنوان ویژه برنامه ای از شبکه رادیویی ورزش است که با صدای زنده یاد مهران دوستی به روایت حادثه عاشورا و بیان رشادت ها و وفاداری های امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان در روز عاشورا می پردازد. این برنامه چهارشنبه ساعت 12 تا 15 از رادیو ورزش پخش می شود.

رادیو اقتصاد

رادیو اقتصاد به مناسبت عاشورای حسینی در ویژه برنامه "خون خدا" به موضوع ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع) می پردازد، این برنامه با حضور کارشناسان مذهبی ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع) و واقعه کربلارا روایت می کنند، در قسمتی از برنامه با حضور استاد شیخ حسین انصاریان به مقتل خوانی پرداخته می شود، ویژه برنامه "خون خدا"چهارشنبه 21 مهرماه ساعت 06:30 از رادیو اقتصاد پخش می شود.

همچنین این شبکه ویژه برنامه دیگری را با نام "تفسیر سرخ" با موضوع جاودانگی قیام عاشورا به روی آنتن می برد،  این برنامه با حضور کارشناسان مذهبی به بررسی نقش حضرت زینب(س) و امام سجاد (ع) در استمرار و جاودانگی قیام عاشورا و افشاگری ایشان علیه ظلم یزید می پردازد در بخش دیگری از این برنامه نیز استاد شیخ حسین انصاریان به مقتل خوانی می پردازند، ویژه برنامه "تفسیر سرخ" پنج شنبه 22 مهر ماه ساعت 06:30 از رادیو اقتصاد پخش می شود.

رادیو نمایش

این شبکه رادیویی نیز در قالب نمایش های رادیویی مقتل خوانی را روایت می کند.
 
رادیو صبا

همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین (ع) و یاران وفادار ایشان  "شبکه رادیویی صبا" ویژه برنامه‎هایی  را با موضوع مقتل خوانی تقدیم مخاطبان می کند:
"مقتل خوانی" عنوان برنامه ای از این شبکه است که روایتی است از کتاب "فیض الدموع"، نوشته محمد ابراهیم نواب تهرانی ملقب به بدایع‌نگارکه با اجرای "بهروز رضوی" پخش می شود. ماجرای کتاب با تولد امام حسین (ع) آغاز و با بازگشت کاروان اسرا به مدینه پایان می یابد. مقتل‌خوانی فیض الدموع در ایام محرم از 11 مهر ماه از ساعت 18:30 از این شبکه پخش می شود. همچنین ویژه برنامه "کاروان عشق" برگرفته از کتاب "نفس المهموم" نوشته  مرحوم حاج شیخ عباس قمی، معروف به محدث قمی که در مقتل حضرت اباعبدالله الحسین(ع) نوشته شده و از بهترین و معتبرترین مقاتلی است که تاکنون به رشته تحریر درآمده است. این برنامه با اجرای "بهروز رضوی" ساعت 13در روزهای عاشورا ، شام غریبان حسینی و سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یارانشان از رادیو صبا پخش می شود. ویژه برنامه "پیرغلامان" نیز گزارشی ست مستند، پیرامون زندگی پیرغلامان اهل بیت (ع) که در آن سعی شده تلاش‎های خالصانه این عزیزان که در طی زمان طولانی نسبت به بزرگداشت واقعه کربلا و برپایی مجالس عزاداری امام حسین و سوگواری محرم کوشیده اند، عنوان شود. همچنین در این ویژه برنامه بخش هایی از اجراهای پیرغلامان حسینی به صورت تعزیه و مقتل خوانی برای مخاطبان پخش می شود، "مستند پیرغلامان" در ایام محرم از 15 مهر ماه در ساعت 13:30 از رادیو صبا پخش می شود.

رادیو معارف

این شبکه رادیویی در برنامه "حسینیه" که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی پخش می شود به مقتل خوانی می پردازد. شاخص ها و گام های تربیت حسینی بر اساس آموزه های قیام سرخ عاشورا با رویکرد تاریخی- خانوادگی  از محورهایی است که در برنامه حسینیه بیان می شود.
حسینیه در تاسوعا و عاشورای حسینی از ساعت9:00 تا12:30 به بازخوانی علل، زمینه های واقعه عاشورا  و ضرورت عنصر بصیرت و تسلیم در برابر اراده الهی می پردازد، مقتل خوانی توسط بزرگان حوزه از بخش های ویژه این برنامه است.

رادیو جوان

شبکه رادیویی جوان به مناسبت دهه اول محرم و ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) روزهای اول، دوم، سوم،ششم، هفتم و هشتم محرم،برنامه ای با موضوع "مقتل خوانی" را پخش می کند.
برنامه"مقتل خوانی" شبکه جوان با صدای زنده یاد مهران دوستی، در دهه اول محرم به خوانش مقتل های معتبر می پردازد. این برنامه از ساعت 12:15 به مدت 15 دقیقه به روی آنتن می رود.
سایر شبکه های رادیویی نیز به تناسب خود در ساعات و بخش های مختلف به مقتل خوانی و روایت عاشورا و تاسوعای حسینی می پردازند.
کلمات کلیدی : شبکه های رادیویی+مقتل خوانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.