نظر منتشر شده
۸۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 206111
روایت کاخ سفید از متن تفاهم نامه ایران و 1+5
بخش داخلی الف، 3 آذر 92
ایران و ۱+۵ بر سندی به توافق‌ رسیدند که براساس آن غنی‌سازی در برنامه هسته‌یی باقی می‌ماند. در این توافق‌نامه آمده است: فعالیت در سایت‌های هسته‌یی اراک نطنز و فردو به شکل کنونی ادامه پیدا خواهد کرد و تحریم‌ها افزایش نخواهد یافت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۹
درک‌ گام‌های اولیه در زمینه‌ برنامه هسته‌یی ایران
در این تفاهم‌نامه که به امضاء طرفین رسیده به نقل از گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین به کمک اتحادیه اروپا) با بیان این‌که در مذاکرات جدی و اساسی با ایران با هدف رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و قابل راستی‌آزمایی که مانع دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌یی می‌شود، شرکت داشته‌اند، آمده است: رییس‌جمهور اوباما با صراحت گفته است که دستیابی به یک راه حل صلح‌آمیز که ایران را از رسیدن به بمب هسته‌یی بازدارد به نفع منافع ملی آمریکاست.

این ادعا در متن آن‌چه منتشر شده آمده است که «امروز ایران و گروه ۱+۵ به مجموعه‌ای از درک‌های اولیه رسیدند که پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کند و آن را از نظر جنبه‌های کلیدی عقب می‌راند.

این‌ها اولین محدودیت‌های معناداری است که ایران پس از نزدیک به یک دهه در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش پذیرفته است.»

۱+۵ معتقدند: گام شش ماهه اولیه شامل محدودیت‌های قابل توجه برای برنامه هسته‌یی ایران است و به مهم‌ترین نگرانی‌های ما از جمله در زمینه‌ توانایی‌های غنی‌سازی ایران، ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تعداد و توانایی‌های سانتریفیوژهایش و توانایی ایران برای تولید پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی با استفاده از رآکتور اراک می‌پردازد. مصالحاتی که ایران متعهد شده است به عنوان بخشی از این گام اولیه انجام دهد علاوه بر آن شفافیت بیشتر و نظارت‌های سرزده‌تر برنامه هسته‌یی‌اش را در اختیار ما قرار می‌دهد.

مذاکره کنندگان با ایران در متن توافقنامه منتشر شده آورده اند: در گذشته این نگرانی مطرح شده بود که ایران از مذاکرات برای خرید زمان به منظور پیشبرد برنامه‌ هسته‌یی‌اش استفاده خواهد کرد. این اقدامات گام اولیه اگر با یکدیگر اتخاذ شود کمک می‌کند که ایران نتواند از پوشش مذاکرات برای تداوم پیشبرد برنامه هسته‌یی‌اش در مدتی که ما درباره‌ یک راه حل درازمدت و جامع که همه‌ نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را برطرف می‌کند مذاکره می‌کنیم، استفاده کند.

در ازای آن و به عنوان بخشی از این گام اولیه، گروه ۱+۵ لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را به ایران ارایه می‌ کند. ساختار این لغو تحریم‌ها طوری است که بخش اعظم رژیم تحریم‌ها از جمله ساختار تحریم‌های کلیدی نفت، بانکداری و مالی در جای خود باقی می‌ماند. گروه ۱+۵ به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد داد. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، ما لغو تحریم‌های محدود را لغو خواهیم کرد و تحریم‌های اضافی به ایران اعمال می‌کنیم.

گروه ۱+۵ و ایران علاوه بر آن درباره‌ پارامترهای کلی یک راه حل جامع که برنامه هسته‌یی ایران را در درازمدت محدود خواهد کرد، تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی مبنی بر ماهیت منحصرا صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌یی ایران به جامعه بین‌المللی ارایه خواهد کرد و اطمینان حاصل می‌کند که هرگونه تلاشی از جانب ایران برای دنبال کردن سلاح هسته‌یی بلافاصله تشخیص داده خواهد شد، گفت‌وگو کردند.

مجموعه درک‌ها علاوه بر آن شامل اذعان ایران به این است که باید به همه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و همین‌طور مسائل گذشته و حال مربوط به برنامه هسته‌یی ایران که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص شده است بپردازد. این شامل حل سوالات مربوط به ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌یی ایران از جمله فعالیت‌های ایران در پارچین است.

به عنوان بخشی از یک راه حل جامع، ایران علاوه بر آن کاملا به وظایفش تحت معاهده‌ منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (ان‌پی‌تی) و وظایفش در قبال آژانس عمل کند. در زمینه‌ یک راه حل جامع، تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی حاصل نمی‌شود. به طور خلاصه این گام اولیه تا شش ماه اعتبار دارد و یک وضعیت نهایی قابل پذیرش برای آمریکا یا شرکای ما در گروه ۱+۵ به حساب نمی‌آید.

بر اساس توافقنامه منتشر شده از سوی ۱+۵:
ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالاتر از ۵ درصد را متوقف کند و ارتباطات فنی لازم برای غنی‌سازی بالای ۵ درصد را برچیند.

ایران تعهد کرده است که همه‌ ذخایر اورانیوم غنی شده تا نزدیکی ۲۰ درصد خود را پیش از به پایان رسیدن فاز اولیه به زیر ۵ درصد تضعیف کند و یا به شکلی تبدیل کند که برای غنی‌سازی بیشتر مناسب نیست.

ایران متعهد شده است که پیشرفت توانایی غنی‌سازی‌اش را متوقف کند.

هیچ‌گونه سانتریفیوژ نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نصب نکند یا از آن‌ها استفاده نکند.

تقریبا نیمی از سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای نصب شده در فردو را به کار نیندازد؛ طوری که نتوان از آن‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده کرد.

تولید سانتریفیوژش را به تعدادی که برای تعویض ماشین‌های خراب شده لازم است محدود کند؛ طوری که ایران نتواند از این شش ماه برای جمع‌آوری سانتریفیوژها استفاده کند.

ایران متعهد شده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ۳/۵ درصد خود را افزایش ندهد، طوری که میزان آن در پایان شش ماه نسبت به آن‌چه در آغاز (این مدت زمانی) داریم بیشتر نشود و هرگونه اورانیوم غنی شده‌ی ۳/۵ درصدی که به تازگی غنی‌سازی شده به اکسید تبدیل شود.

ایران متعهد شده است که فعالیت‌هایش در اراک را بیشتر از این پیش نبرد و پیشرفت در زمینه‌ مسیر پلوتونیوم را متوقف کند.

ایران متعهد شده است که رآکتور اراک را راه‌اندازی و سوخت‌گذاری نکند و تولید سوخت برای رآکتور اراک را متوقف کند. سوخت رآکتور اراک را بیشتر از این آزمایش نکند. هیچ‌یک از قطعات اضافی رآکتور در اراک را نصب نکند. سوخت و آب سنگین را به سایت رآکتور منتقل نکند. تاسیساتی که قابلیت بازفرآوری داشته باشد، نسازد.

ایران بدون بازفرآوری نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف شده جدا کند.

شفاف‌سازی بی‌سابقه و نظارت سرزده روی برنامه هسته‌یی ایران

ایران متعهد شده است که:

دسترسی روزانه به نطنز و فردو را در اختیار بازرسان آژانس قرار دهد. این دسترسی روزانه به بازرسان اجازه می‌دهد که تصاویر دوربین‌های امنیتی را بررسی کنند تا از نظارت جامع مطمئن شوند. این دسترسی اجازه‌ شفافیت بیشتر در زمینه‌ غنی‌سازی را در این سایت‌ها می‌دهد و زمان تشخیص هرگونه خودداری از پایبندی (نسبت به تعهدات) کوتاه‌تر می‌کند.

دسترسی به تاسیسات مجموعه سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به تاسیسات تولید و انبار قطعات گرداننده‌ی سانتریفیوژها را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به معادن و کارخانه‌های تولید اورانیوم را برای آژانس فراهم کند.

دسترسی به اطلاعات طراحی رآکتور اراک را که از مدت‌ها پیش خواستار آن بودیم فراهم کند. این اقدام، اطلاعاتی بسیار مهم را درباره‌ این رآکتور که پیش از این در دسترس قرار نداشت، ارایه می‌کند.

دسترسی بیشتری به رآکتور اراک را برای بازرسان فراهم کند.

برخی داده‌ها و اطلاعات کلیدی که در پروتکل الحاقی توافقنامه‌ پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کد اصلاح شده‌ ۳/۱ به آن اشاره شده است، ارایه کند.

مکانیزم راستی‌آزمایی
از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته می‌شود که بسیاری از این گام‌های راستی‌آزمایی را که در راستای نقش این سازمان در زمینه‌ بازرسی‌ها در ایران است، انجام دهد. علاوه بر آن گروه ۱+۵ و ایران نسبت به برقراری یک کمیسیون مشترک برای همکاری با آژانس به منظور نظارت بر اجرا و حل مسائلی که ممکن است پیش آید متعهد شده‌اند.

این کمیسیون مشترک علاوه بر آن با آژانس برای تسهیل رفع نگرانی‌های حال و گذشته در زمینه‌ برنامه‌ هسته‌یی ایران از جمله گام نظامی احتمالی برنامه هسته‌یی ایران و فعالیت‌های ایران در پارچین، کار می‌کند.

لغو محدود، موقتی و قابل بازگشت تحریم‌ها
در ازای این گام‌ها، گروه ۱+۵ لغو تحریم‌های محدود، موقتی، هدفمند و قابل بازگشتی را ارایه می‌کند و در عین حال بخش اعظم تحریم‌های‌مان از جمله ساختار تحریم‌های نفتی، مالی و بانکداری را حفظ می‌کنیم. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، لغو تحریم‌ها را لغو می‌کنیم. گروه ۱+۵ به طور مشخص متعهد شده است که:

به مدت شش ماه، اگر ایران به تعهداتش تحت این توافق عمل کند، تا جایی که تحت سیستم‌های سیاسی‌شان امکان‌پذیر باشد تحریم‌های هسته‌یی جدیدی را اعمال نکنند.

برخی تحریم‌ها در زمینه‌ طلا و فلزات گرانبها، بخش خودروسازی ایران و صادرات پتروشمی ایران را به حالت تعلیق درآورد و احتمالا حدود ۱/۵ میلیارد دلار درآمد را در اختیار ایران قرار دهد.

مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات مرتبط با ایمنی در داخل ایران را برای برخی خطوط هوایی خاص ایرانی بدهد.

اجازه دهد که خرید نفت ایران در سطح فعلی که به نحو قابل توجهی کاهش یافته است یعنی سطوحی که ۶۰ درصد کمتر از دو سال پیش است باقی بماند.

در مدتی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، ۴/۲ میلیارد دلار از این فروش‌ها اجازه پیدا می‌کند در اقساط به ایران انتقال یابد.

اجازه دهد که ۴۰۰ میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.

تعاملات انسان‌دوستانه
تعاملات انسان‌دوستانه که طبق قانون آمریکا اجازه‌ آن داده شده است را تسهیل بخشند. تعاملات انسان‌دوستانه با صراحت از تحریم‌های کنگره مستثنی قرار داده شده است تا این کانال، دسترسی به هیچ‌گونه منبع جدید درآمدی را در اختیار ایران قرار ندهد. تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مربوط به خرید غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، ابزارآلات پزشکی توسط ایران است؛ ما علاوه بر آن معاملات مربوط به هزینه‌های پزشکی را که در خارج از کشور به وجود آمده است تسهیل می‌بخشیم. ما این کانال را برای نفع‌رسانی به مردم ایران برقرار خواهیم کرد.

مدنظر قرار دادن لغو محدود تحریم‌ها
به طور کلی حدود ۷ میلیارد دلار حاصل از لغو تحریم‌ها بخش کوچکی از هزینه‌هایی است که ایران در مدت زمان این فاز اولیه تحت تحریم‌هایی که در جای خود باقی خواهد ماند دریافت خواهد کرد. دسترسی به بخش اعظم دارایی‌های خارجی ایران که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است به واسطه‌ تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست یا محدود است.

در شش ماه آینده فروش نفت خام ایران نمی‌تواند افزایش یابد. تحریم‌های نفتی به تنهایی در مقایسه با آن‌چه ایران در یک دوره‌ شش ماهه در سال ۲۰۱۱ یعنی پیش از اجرایی شدن این تحریم‌ها به دست آورد، باعث از دست رفتن حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمد توسط ایران می‌شود که حدود ۵ میلیارد دلار در ماه است. اگرچه ایران اجازه‌ دسترسی به ۴/۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش را خواهد داشت، حدود ۱۵ میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد. به طور خلاصه ما انتظار داریم که موجودی پول ایران در حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور تحت مفاد این توافق افزایش یابد، نه کاهش.

گروه ۱+۵ با تاکید بر «حفظ فشار اقتصادی به ایران و حفظ ساختار تحریم‌های‌شان» آورده‌اند: در طول فاز اولیه، ما به اعمال شدید تحریم‌های‌مان علیه ایران از جمله اتخاذ اقدامات علیه کسانی که سعی می‌کنند از تحریم‌های‌مان اجتناب کنند یا آن‌ها را دور بزنند ادامه خواهیم داد. تحریم‌هایی که روی فروش نفت خام تاثیر می‌گذارند هم‌چنان به دولت ایران فشار وارد خواهند آورد.

۱+۵ در توافقنامه منتشر شده مدعی شده اند: ما در همکاری با شرکای بین‌المللی‌مان فروش نفت ایران را از ۲/۵ میلیون بشکه در روز در اوایل سال ۲۰۱۲ به یک میلیون بشکه در روز در مرحله‌ کنونی رسانده‌ایم و توانایی فروش تقریبا ۱/۵ میلیون بشکه در روز را از ایران گرفته‌ایم. یعنی از دست رفتن بیش از ۸۰ میلیارد دلار از اوایل سال ۲۰۱۲ که ایران هرگز نمی‌تواند آن را جبران کند. تحت این گام اولیه، ممنوعیت فروش نفت خام به اتحادیه اروپا در جای خود باقی خواهد ماند و فروش نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد که موجب می‌شود ایران هر ماه ۴ میلیارد دلار بیشتر را در زمینه‌ فروش نفت از دست بدهد.

تحریم‌هایی که روی صادرات کالاهای نفتی به ایران تاثیر می‌گذرارد که باعث از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد می‌شود، در جای خود باقی خواهد ماند.

بخش اعظم حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ایران که در منابع ارزی خارجی این کشور قرار دهد طبق تحریم‌ها هم‌چنان خارج از دسترس یا محدود است.

بخش‌های مهم دیگر رژیم تحریم‌های ما در جای خود باقی می‌مانند، از جمله:

تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و حدود ۲۴ بانک ایرانی مهم و موسسات مالی دیگر؛

تحریم‌های ثانویه، به موجب قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی و بی‌بهره‌سازی (CISADA) و برخی قوانین دیگر، علیه بانک‌هایی که با افراد و موسسات تحریم شده توسط آمریکا تعامل تجاری دارند.

تحریم‌ها علیه کسانی که دامنه گسترده‌ای از دیگر خدمات مالی مانند انواع مختلف بیمه را به ایران ارائه می‌کنند؛ و دسترسی محدود شده به سیستم مالی آمریکا همه تحریم‌های مربوط به ششصد شخص و موسسه که به خاطر حمایت از برنامه هسته‌یی و موشک بالستیک ایران هدف قرار داده شدند، در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و ارائه خدمات فنی به بخش انرژی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌ها علیه برنامه نظامی ایران در جای خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌های گسترده آمریکا علیه تجارت با ایران در جای خود باقی خواهد ماند و جلوی دسترسی ایران به هرگونه تعاملی با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را خواهد گرفت.

همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در جای خود باقی خواهد ماند.

همه تحریم‌های هدفمند ما در رابطه با حمایت ایران از تروریسم، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در بحران سوریه و سابقه بد حقوق بشرش در میان نگرانی‌های دیگر در جای خود باقی خواهد ماند.

یک راه‌حل جامع
در فاز اولیه شش ماهه، گروه ۱+۵ درباره محتوای یک راه‌حل جامع مذاکره خواهد کرد. تا اینجا خطوط پارامترهای کلی راه‌حل جامع گام‌های ملموسی را ترسیم می‌کند که به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های هسته‌یی ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود. در رابطه با این راه‌حل جامع: هیچ‌گونه توافقی در زمینه راه‌حل جامع صورت نمی‌گیرد، تا زمانی که موافقت در زمینه همه چیز حاصل شود. در شش ماه آینده ما تشخیص خواهیم داد که آیا راه‌حلی که به ما اطمینان کافی دهد که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است وجود دارد یا خیر؟ اگر ایران نتواند نگرانی‌های ما را حل کند، ما آماده‌ایم که تحریم‌ها و فشار را افزایش دهیم.
مرجع : ايسنا
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۱:۴۲
من از اینکه ایرانی‌ باشم و به این توافق افتخار کنم شرم دارم، اگه آقای ظریف می‌گفتند تسلیم شدیم بسیار قابل قبول تر بود تا اینچنین بخواهند ما را مسخره کنند و به ما بگویند پیروز شدیم! (1793191) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۴:۰۵
من حاضرم در تاریخ شرمنده همه و آقای ظریف و کشور باشم ولی این توافقنامه حقیقت ناداشته باشد، ولی اگر حقیقت داشته باشد تنها انتظاری که از آقای روحانی و ظریف میرود این است که صادقانه به ملت بگویند که به این دللیل که ۸ سال راه اشتباه رفتیم چاره یی نداشتیم و اگر این چنین بّر خورد کنند مطمئن باشید که از تکرار این فاجعه‌ها در هر ۱۰ تا ۱۵ سال در تاریخ این سرزمنین خودداری خواهد شد. باشد که من شرمنده باشم ولی یکبار برای همیشه ما بتوانیم در کشور آسیب شناسی‌ کنیم و دوباره به این باتلاق‌ها فرو نرویم. (1794074) (alef-10)
 
RE
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۶:۴۱
چيزي در حد عهدنامه تركمنچاي... (1794197) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۸:۵۹
خبلی هم خوب شد. یک جور کوتاه آمدن محترمانه از اقدامات مزخرف بود. حالا اگر ما به تمام خواسته هامون می رسیدیم، چه گلی به سر کشور زده می شد. مشکلات کشور ما اصلا مسائل هسته ای نیست. موضوع هسته ای یک نیاز فانتزی بود که داشت کشور را نابود می کرد. (1794678) (alef-10)
 
سینا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۲۶:۵۲
اقا جان خودت حالت به هم نمیخوره این یه جمله رو همه جا میگی؟
از صبح حداقل تو 5 تا سایت خبری عین این عبارت رو گذاشتی خودت خجالت نمیکشی؟
از شما تندروتر خودت هستی ، نکن این کار رو ! (1794850) (alef-10)
 
کاوه
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۷:۴۷
منهم از این که آقای ظریف این قطنامه را آنطور که بر خلاف واقع تفسیر و ترجمه کرد خوشحال نیستم چون آنرا منطبق بر آنچه واقعا به توافق رسید, نمیدانم- از اول هم مخفی کاری و عدم اطلاع رسانی , نشانه ای بر این حقیقت بود.
ولی حال اگر عده ای دوست نداند این عقب نشینی را به شکل واقعی اش برای مردم بازگو کنند و مایلند آنرا منطبق بر اصول ارزشی و تاکید بر رسیدن به حق مسلم هسته ای و پیروزی و ...بدانند, اشکالی ندارد. به هر حال چهار صفحه متن لاتین را هر کسی که کمی زبان انگلیسی بداند, می تواند بخواند و بفهمد و یا بدهد کسی یا یک دار الترجمه!!! برایش ترجمه کند. نکته مهم این که ایران چاره ای جز این نداشت و مآلا این اتفاق , به نفع مردم و در جهت تنش زدایی و کاهش فشار به مردم ایران خواهد بود. اما دولتمردان بدانند که ما مردم ایران فهمیدیم که روح تفاهم چه بود. ما فهمیدیم که ایران در طول این شش ماه اجازه غنی سازی نخواهد داشت. مگر می شود غنی سازی کرد ولی میزان اورانیوم غنی شده اضافه نشود؟!!! مگر می شود اورانیم 20% غنی شده را به میله سوخت و غیر قابل غنی سازی در سطح بالاتر کرد و بعد ادعا نمود که هیچ چیز تغییر نخواهد کرد؟
با تمام این اوصاف بنده از نتیجه این توافق راضی هستم, عیبی ندارد , بگذارید دستگاه دیپلماسی برای آن عده ای که این گونه دوست می دارند , به این شکل وانمود کند. و اما از آقایان روحانی و ظربف خواهش می کنم که در رسانه ها به گونه ای رفتار نکنند که 5+1 را از ادامه این راه منصرف کنند!!!!! جناب اقای روحانی , چه بخواهید و چه نخواهید چه بگویید و چه پنهان کنید, ایران در ظرف این شش ماه غنی سازی نخواهد داشت که البته از نظر ملت ایران مادامی که در این راه منافعی داشته باشد, بلامانع است- آخرین خواهشم این است که شما را بخدا از طرف خودتان حرف بزنید و پای مردم را به میان نکشید. اگر چون مردم به شما رای داده اند, حرف شما همان حرف مردم باشد, این مردم به روسای جمهور قبلی هم رای داده بودند و مردم آمریکا هم به اوباما رای داده اند. لطفا حرف و عملتان را به حرف و خواست مردم مرتبط نکنید. حالا که این اتفاق مبارک افتاده, مواظبش باشید تا تبعات مثبت آن باعث چرخیدن چرخ زندگی مردم شود. (1797173) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۳:۵۹
تاریخ نشان خواهد داد که این یکی‌ از بد‌ترین توافقات یکطرفه بّر علیه یک کشور از سوی ۵ عضو دائمی شورای امنیت است ولی خوب آقای ظریف راه دیگری نداشت، ۸ سال سیاست اشتباه و کندن ترمز قطار هسته‌ای نتیجهیی بهتر از این نخواهد داشت، فقط باید دید ۶ ماه دیگر ایران کدوم امتیاز را میخواهد به طرف غربی بدهد که آنها تحریمها را کمتر کنند؟!! (1793200) (alef-10)
 
احمد مقدم
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۵۴:۴۴
تیم ایران ضربه فنی شد

////////////////////////////////////////////////////

بر اساس توافق انجام شده :


1- ساختار تحریم ها همچنان تغییر نمی کند

2- طبق اظهارات جان کری تاسیسات اراک حق فعالیت نخواهند داشت ایران متعد شده اورانیم 20 در صد خود را از بین ببرد و یا تبدیل به محصولات دیگر کند.

3- تاسیاسات فردو ، نظنز هم حق گسترش نخواهند داشت و ایران از دستگاههای سانتریفیوژ جدید استفاده نمی کند و حق نصب دستگاههای جدید را به صورت جایگزین خواهد داشت.

4- تحریم نفتی ایران پا برجا خواهد ماند و معلوم نیست در قبال این همه امتیاز چه کسب شده است.

5- بخشی از درآمد نفتی و سرمایه بلوکه شده ما را به ما می دهند آیا این یک امتیاز است؟

6- سقف فروش نفت تغییر چندانی نخواهد کرد.

7- تحریم بانکی ایران فقط برای انتقال شهریه دانشجویان کاهش می یابد.

8- حتی آنچه آزاد سازی 10 میلیارد دلار از سرمایه ایران بود هم به زیر 2 میلیارد کاهش یافته است .

9- وضعیت بدتر از تعلیق زمان سید محمد خاتمی است زیرا لااقل فشار اقتصادی تا این حد وجود ندارد ولی اکنون همه چیز به حالت کما می رود بدون آنکه امتیازی متناسب در مذاکرات کسب کرده باشیم همه چیز به حالت تعلیق غیر مستقیم در می آید همراه فشار اقتصادی!!!!!!!


به نظر می رسد آنها گفته اند و ما شنیده یا امضا کرده ایم.


این همه اسرار برای محرمانـــــــــــــــــــــــــــــه بودن مذاکرات رازش اکنون افشا می گردد. (1794343) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۹:۲۳:۰۵
ای بابا شما هنوز فرق اصرار با اسرار را نمیدونید؟ اسرار یعنی سر و راز. جمله اخرتون این کلمه رو اشتباه نوشتید (1795979) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۴:۲۲
بالاخره تونستدند محدودیتهای خود بّر ایران را سند کنند و ایران نیز خود پای آن را امضا کرد و برای نسلها ایران مانند ژاپن و آلمان حتّی فکر داشتن دانش سلاح دفاعی را نخواهد کرد! افسو (1793203) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۴:۲۴
به ظریف اعتماد کردیم، توافق شده و تمام، باید با تمام توانمان نشان دهیم که المومنین عند شروطهم و به این توافق وفادار باشیم. 50 سال بعد است که میتوان در خصوص اثرات این توافق اظهار نظر کرد.
باید در اجرای این توافق الگوی اسلام را به سایرین معرفی کنیم. (1793204) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۰:۱۰
واقعا زیبا گفتید (1794465) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۷:۲۶
دوستان ما خودمونو داریم ثابت می کنیم تو این دوره هر چند ثابت شده ایم .
اولا همین الانش کلی به در امد ایران اضافه شده من شدیدا تحقیق کردم.
بعد از 6 ماه حدود 150 میلیارد میشه پول ایران در حساب های مسدود شده حساب کنید این پول بعد از 6 ماه به ایران داده شه چقدر خوبه 150 میلیارد دلار امریکا حساب کنید.
نباید با دید کوتاه به این موضوع نگاه کنیم به نفعمونه (1794505) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۴:۴۰
کجای این توافق به حق غنی سازی ایران اشاره شده، آقای ظریف واقعاً !!! (1793205) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۵:۲۴
تشکر قلبی و صمیمانه از رهبری و روحانی و صد البته از دیپلماسی ظریف از مردی شریف به نام ظریف (1793211) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۷:۱۳
دوستان عملا وا داده اند !
همه چیز در برابر هیچ چیز ...

بعید میدونم که مجلس همچین چیزی رو قبول کنه (1793219) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۷:۴۴
اینا از همه چیز ما که سر در میارن حتی نظامی، چوبشو بعدن میخوریم. (1793224) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۴۸:۵۵
ما که فقط دادیم پس چی گرفتیم؟؟؟؟؟ (1793232) (alef-10)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۰:۱۴
شکلات گرفتیم.... مروارید دادیم (1794099) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۰:۳۰
این تفاهم نامست یا معاهده ترکمنچای؟!چه افتخاری داره این معاهده؟! (1793244) (alef-10)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۱:۰۴
خيلي خوب، از فلاكت رها شديم. (1793247) (alef-10)
 
آرزو
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۰:۵۳
آره اما به قیمت ذلالت...... (1794101) (alef-10)
 
fered
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۵:۵۳
عدو شود سبب خیر اگر حدا حواهد .الحمدالله ما از هزیته های بیهوده برای غنی سازی برای مدتی اسوده شدیم و بیخودی دنبال تخود سیاه نمیرویم (1793278) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۵:۵۵
این همه امتیاز ایران در برابر آزاد سازی دلار های بلوکه محدود منطقی نیست
به نظر من این خیانت (1793279) (alef-10)
 
تام
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۷:۴۴
حالا یکی پیدا می شه این دلارها رو اختلاس می کنه و می ره بقیه تفاهم نامه هم می زنند تو سر ملت بدبخت و بیچاره (1794508) (alef-10)
 
ابراهیم قنبری
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۵:۵۶
به نام خدا
ملت ایران ثابت نمود که اهل گفتگوست. (1793280) (alef-10)
 
آروین
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۵:۴۸
دولت روحانی نشان داد که اهل بازی با کلمات است...
این توافق است یا وادادگی؟؟؟!!!
این توافق است یا عقب نشینی؟؟؟!!!
واقعا آدم یاد معاهده های ترکمنچای و گلستان میفته...
اگر میخواستیم بعد از 6،7 سال اینجوری عقب بشینیم پس این همه زجر مردم و شهدای هسته ای چی میشن؟؟!!!!
الان چی به ما دادن؟؟؟!!! که آقای روحانی و ظریف اینقدر خوشحالن؟؟؟؟ (1794126) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۵۳:۴۴
امید وارم باعث ارزانی شود (1795026) (alef-10)
 
رسول
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۰۹:۰۰
پس برو دلار بده یک کیلو گوجه بگیر ببین میدن؟ (1794727) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۷:۲۷
شاید در نگاه اول به نظر بیاد که ما به ازای پرداخت هزینه بالا چیز ناچیزی دریافت کردیم ولی مطمئنم در زمانهای آتی متوجه عملکرد درست تیم دیپلمات ایران از جمله وزیر خارجه عزیزمان، جناب آقای ظریف خواهیم شد (1793287) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۹:۰۰
من هم با شما موافقم (1794512) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۷:۳۴
همش شد اونچه که اونا میخوان!!
پس چی به ما میرسه؟ اونا حتی نگفتن اگه بعد از شش ماه ایران موفق بود ما بهشون چیزی میدیم یا نه؟ (اونم حق خودمونو نه چیزه اضافه‌ای)
فقط گفتن ما اگه ایران موفق نبود پدرشو در میاریم از اینکه هستن بدتر بشه!! (1793289) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۸:۱۵
خسته نباشید به تیم مذاکره کننده.
برادران، اگر شما تشریف نمی بردید و مذاکره هم نمی کردید این متن را به ایران اراسل می کردند و هزینه هتل و بقیه چیزها هم روی دست کشور نمی ماند.
نکات خیلی ریزی و جزیی که بدون هرگونه چانه زنی قابل اضافه کردن بود و هر کس غیر بلدی همانند من می توانست از طرف بخواهد فقط کافی بود تجربه قولنامه یک ماشین یا خانه در تهران را می داشتید:
1. چه کسی می گوید ایران در 6 ماه مفاد را نه؟ حداقل به صراحت مرجع را تعیین می کردید.
2. چه کسی مطمئن است همه این کارها را کردیم بعد ماه آخر به دیلل کوچکی زیر همه چیز نزنند. یعنی تعیین تایید مرحله مرحله ماهانه تا 6 ماه که ایران کارش را کرده است لا اقل د و سه تا تییدیده بود که ایران دراد به تعهدش انجام می دهد و در نتیجه جلوی افکار جهانی قابلیت مانور و چانه زنی بود.
3. چرا آنها اگر سیستم سیاسیشان اجازه بدهد اما ما بدون قید و شرط؟ مگر ما محلس نداریم؟ مگر ما انتخابات نداریم؟ حداقل یک جمله اینکه اگر هم نه اینکه سیستم سیاسی ایران جواب دهد بلکه ما تعهد می دهیم از طریق سیستم سیاسی ایران تصویب را فراهم کرده و انجام دهیم (1793292) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۷:۲۱
خدا عاقبت کاسبان تحریم و عوامل ناخودآگاه آنان را ختم به خیر کند ؟ (1794136) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۹:۳۱
ادامه:
3. برادران: ما 30 سال زندگیمان در تحریم تباه نشد که حالا اینجوری وا بکشیم! تکلیف جوانی ما میلیونها نسل سوخته چیست؟ چه کسی پاسخگوست؟
4. (1793298) (alef-10)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۹:۰۵
دمت گرم.........
پرچم شرف و آزادگی رو به خاطر وادادگی بعضی ها نمیفروشیم..
ما فقط منتظر پاسخ صریح رهبرمون هستیم که سکوت کردیم...
هرچی آقا بگه ما مطیعیم.... (1794150) (alef-10)
 
امیر63
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۱۸:۲۷
برادر!
الان فکر کن توافقی نشده:
ما داریم گر و گر سانتریفیژ تولید میکنیم
آب سنگین اراک راه افتاده فوج فوج اورانیوم و پلوتونیوم تولید میکنیم
همه جا پر شده از اورانیوم غنی سازی شده
دانشمند هسته ای تا دلتون بخواد
راکتور هم خیلی داریم
برق تولید میکنیم تا دلتون بخواد دیگه کمبود برق که نداریم هیچ اضافه هم داریم
بمب هسته ای هم میتونیم بسازیم ولی لازم نداریم نمی سازیم
دنیا هم هیچ کاری با ما ندارن
ولی دیگه هیچ رابطه ای با دنیا نداریم
با ما هیچ تعامل اقتصادی ، سیاسی ، علمی و فرهنگی ندارند
حتی اجازه ورود به کشورهاشونم به ما نمیدن
حالا شما بگید بعد چیکار کنیم؟!
مننظریم جوون!
خواهش میکنم پخش کنید (1794453) (alef-10)
 
مهرا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۰:۵۹:۵۴
بهای سنگینی برای بدست آوردن این مقدار امتیاز داده شد (1793304) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۱:۲۵
آمریکا هیچوقت به نفع ایران کوچکترین قدمی بر نمی دارد . (1793315) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۹:۳۱:۱۰
ما هم برای نفع آمریکا هیچ قدمی برنداشته ایم "" برد- برد"" (1796000) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۱:۲۶
این مطلب در اکثر سایت ها به عنوان متن اصلی توافقنامه ذکر شده بود حتی در سایت الف. در صورتی که این بیان کاخ سفید است و کاملا از نوع نگارش مشخص است. (1793316) (alef-10)
 
دانشجوی مسلمان
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۱:۴۸
واقعا برای این ملتی که به دکتر روحانی رای دادند متاسفم، این مردم انتخاب کردن که ایران خاک بر سر بشود، این ها یعنی ننگ، یعنی قبول اتهام:

همه تحریم‌های هدفمند ما در رابطه با حمایت ایران از تروریسم، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در بحران سوریه و سابقه بد حقوق بشرش در میان نگرانی‌های دیگر در جای خود باقی خواهد ماند.
همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در جای خود باقی خواهد ماند.
این کمشه (1793320) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۷:۴۶:۴۳
لطفا برا خودتون متاسف باشید......نتیجه انتخاب شما رو دیدیم.......لطفا صبر کنید و روسفیدی انتخاب ما رو ببینید انشاالله. (1795619) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۲:۰۸
متنش شرم آوره (1793323) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۴:۳۴
خوب بعد 6 ماه چی میشه؟ (1793338) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۵:۳۶
مرگ بر آمریکا و انگلیس مکار . (1793347) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۷:۳۸
زنده باد ایران (1793358) (alef-10)
 
عباس
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۱۹:۲۸
مرگ بر اسرائیل - مرگ بر آمریکا!!! مرگ بر .... (1793442) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۲۳:۰۰
خب توافقی شبیه این در زمان خاتمی هم انجام شده بود با این تفاوت که کشور ، ده ها یا حتی صدها میلیارد دلار ضرر پس نداده بود! این است فرق بین آدمهایی که آینده را می بینند با آدمهایی که از درک امروز هم عاجز هستند. (1793462) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۳۹:۴۵
دوستان دقت کنید:
حدود ۱۵ میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد. به طور خلاصه ما انتظار داریم که موجودی پول ایران در حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور تحت مفاد این توافق افزایش یابد، نه کاهش.

یعنی نفت رو بفروشیم و پولش رو به حسابهای مسدود شده واریز کنیم!
یعنی خودمون هم در تحریم خودمون مشارکت کنیم!
یعنی اون بخشی از پول نفت که با دور زدن تحریم ها به دستمون می رسید، دودستی بدیم بهشون!
6 میلیارد میدن، ما هم 15 میلیارد رو بلوکه میکنیم!
خیلی هم خوب!

به این میگن توافق برد-برد....... (1793602) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۴۵:۳۰
سلام
این دقیقا کجاش پیروزی هست ؟
به من هم بگید تا بفهمم !!! (1793635) (alef-10)
 
سلطان
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۲:۵۰
جلوی ضررو هر وقت بگیری ومنفعته >
بهتر رویه قبلی شد (1796168) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۴۷:۰۲
حالا ما منتظریم ببینیم چی به ملت میرسه . (1793646) (alef-10)
 
الهه
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۰:۵۹
ما باید روابطمان با آمریکا را بهتر کنیم تا از این طریق نقش فعالی در تحولات جهانی داشته باشیم و از این طریق اسراییل و عربستان در به چالش بکشیم.چیزی که اسراییل و عربستان به شدت از آن میترسند. (1793801) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۷:۰۸
خراب تر شد كه!!!! (1793833) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۲۰:۰۵
لطفا درست ترجمه کنید این عبارت اشتباه نوشته شده:
«گروه ۱+۵ به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد داد. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، ما لغو تحریم‌های محدود را لغو خواهیم کرد و تحریم‌های اضافی به ایران اعمال می‌کنیم.»
نگارش درست:
اگر ایران به تعهداتش عمل نکند گروه ۱+۵ به اعمال شدید این تحریم‌ها ادامه خواهد دادو ما لغو تحریم‌های محدود را لغو خواهیم کرد و تحریم‌های اضافی به ایران اعمال می‌کنیم.» (1793844) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۲۰:۱۹
بذار اینها روایت خودشونو داشته باشن اصلش که یه چیز دیگه اس (1793845) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۴۱:۴۴
یاد ترکمانچای افتادم!!!!!!!! (1793952) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۵۶:۴۷
میشه بگید واسه رفع تحریم نفت و بانک مرکزی و چند قطع نامه سازمان ملل و عدم فروش تجهیزات نفتی (نظامی که اصلا حرف شو نزن) وصنعتی باید در مراحل بعد چه امتیازی بدیم فقط سانتیریفیوژها مونده ومواد قبلی چون اجازه تولید جدید و ساخت هم که نداریم اراک هم که راه نیفتاده که بخواد در همین مرحله (ناقص) بمونه مثل این که قول بدی یه ساختمون مسکونی که پیشو کندی و اسکلت بردی بالا تو همین وضعیت نگهداری واسه زندگی . البته در سه ماه اخیر بدون توافق هم این کار هارو کرده بودیم پس با این دولت باید قبول کنیم خیلی لطف کردن همینم به ما دادن چون قبلش خود ما تقریبا اعلام کرده بودیم که قصد پیشرفتی دیگه در کار نیست (1794035) (alef-10)
 
مردم
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۳:۴۹
خدا حفظشان کند.به کوری چشم منافقان و افراطیون بی عقل توافق هسته ای مبارک ملت شریف ایران اسلامی باشد. (1794072) (alef-10)
 
س
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۰۷:۲۹
خسته نباشيد بگيد كلا فعاليت هسته اي تعليق شده احتمالا در ترجمه تيم هسته اي مشكل داشته امتيازاتي كه گرفتيم خيلي كم است (1794092) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۱:۳۸
پیروزی دانستن این توافقنامه احمق فرض کردن ملته وبزرگترین دروغ تاریخ بعد از انقلاب ! راست گفت مشاور هیتلر که دروغ هر چی بزرگتر باشه باورش آسونتره ! (1794164) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۵:۳۹
دست اقای ظریف درد نکنه چه توافقی!!!!! دیدم طرفهای مقابل چقد خوشحال بودن؟ بابا طرف مقابل کشورهای استعمارگر دنیا هستن (1794192) (alef-10)
 
کوثر
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۴۱:۲۴
دوستان خود اقای ظریف هم اشاره کردن که تحریمهای چند ساله یک شبه برداشته نمیشه باید صبر کرد و به اینده امید وار بود این قدم اول بود (1795287) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۷:۰۳
خدارا شکر وسپاس و تشکرقلبی از رهبری و روحانی و خصوصا ظریف که تلاش انها باعث شد از جنگ جلوگیری شود و ملت و کشور به ارامش برسد . مخالفین این توافق در واقع خرف نتانیاهو و اسراییل را تکرار میکنن . مصلحت ملت و کشور در توافق بود که رهبری و دولت بدان عمل کردند اشااله مشکلات یکی پس از دیگری حل خواهد شد ایا مخالفین شرایط درگیری منطقه را نمی بینن چه خونها که ریخته میشود و چه خسارت هایجبران ناپزیری بوجود می اید ؟؟؟ (1794199) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۸:۱۶
يادآور عهدنامه تركمانچاي ميباشد (1794206) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۹:۲۸
تحقیر شدیم (1794213) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۱:۱۴
آقایانی که معترض به این توافقنامه هستند دقت کنند که در هشت سال گذشته متاسفانه چه مسیر اشتباهی را رفتیم که منجر به انزوای بین المللی ما و دشمن تراشی و گستاخ شدن رقبای منطقه ای ما شد.دولت ایران بی شک حق دارد برنامه ی هسته ای خود را به پیش ببرد،اما دقت کنیم که وقتی از واژه ی حق استفاده می کنیم این واژه در نظام حقوقی بین المللی معنی شده و فقط با درایت و ظرافت محقق می شود.نه نظیز آنچه که در هشت سال گذشته انجام و عنوان شد و قطعنامه های شورای امنیت که را بالاترین مرجع حقوقی دنیاست به باد سخره گرفتند و دست آخر هم رییس دولت که با سیاست های غلط و تاسف آورش کشور را به چنین نقطه ای رسانده بود گفت که من در پرونده ی هسته ای هیچگونه دخالتی ندارم.دوستان عزیز گرفتن حق مشروط به به رسمیت شناختن نظام حقوقی دنیاست.دوره ی تاریک هشت سال گذشته تمام شد،ایرانیان باید دوباره از نو و از مسیر صحیح شروع کنند.ما ایرانی هستیم و سر افراز و متمدن.به جای برخوردهای احساسی با عقلانیت و تدبیر این مرحله را هم پشت سر میگذاریم. (1794221) (alef-10)
 
چی بگم والله
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۳:۲۴
انا لله وانا الیه راجعون (1794231) (alef-10)
 
امير
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۴:۵۶
. من به شخصه به عنوان يك ايراني شرم دارم كه از اينكه كشورم زير بار همچين قرار دادي رفته. . به قول يه استاد بزرگ . تحريم يك كشور يعني توهين به ملت اون كشور. يعني ما اينقدر بدبخت شديم كه التماس كنيم كه تو رو به خدا اجازه بدين ما دستمون رو پيشتون دراز كنيم . (1794244) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۰:۵۷
بهتر نبود اصلا مذاکره ای صورت نگیرد؟ و به جای آن متن را خود آمریکایها تهیه میکردند و ما امضا .
پس نتیجه این همه سختی و آسیب که به ایران وارد شد این بود؟ چرا اینکار را از همان اول نکردید؟؟؟ (1794273) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۰:۱۵
بخاطر رای به روحانی افتخار میکنم (1794366) (alef-10)
 
سپهر
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۰:۲۸
آفرين بر ظريف و تيم مذاكره كننده
آفرين بر اين همه تلاش و نتايج خيره كننده

دوستان چطور شده همگي كارشناس شده ايد و تحليل مي كنيد و اين موفقيت بزرگ را اينگونه زير سوال مي بريد

اولا تمامي اين تحريم ها وجود داشت ولي ما مردم از خيلي از آنها مطلع نبوديم

قرار نيست بعد از چندين سال دعوا و بكش و بكش و خط و نشان يكدفعه همه چيز تبديل به گل و بلبل بشود .

در متن توافق نامه چندين در رابطه با محدود بودن غني سازي در ايران صحبت شده است و اين يعني اينكه در ايران غني سازي در حد زير 5 درصد ادامه داشته باشد و كسي با آن مشكلي ندارد و اين يعني به رسميت شناختن حق غني سازي .

اينكه ميلياردها دلار ما گير افتاده است و حالا بخشي از آن آزاد مي شود يك موفقيت است .
اينكه فشار ها بيشتر و بيشتر نميشود تا فروش نفت به نزديك صفر برسد اين يعني موفقيت .
اينكه قرار شده است تاسيسات فردو و نطنز و اراك در حد فعلي و با محدوديتهائي به كار ادامه دهد يعني موفقيت .

دوستان يادتان باشد تا قبل از اين بحث 1+5 اين بود كه ايران حق غني سازي ندارد ، تاسيسات هسته اي بايد برچيده و متوقف شود و ....

به قول جناب ظريف راه بسيار سختي در پيش روست و اين قدم اول است .

به هر حال ممكن است برخي بخواهند همه اين تلاشها را تضعيف كنند و زير سوال ببرند .

لابد اگر دوره قبلي رياست جمهوري ادامه پيدا مي كرد . و تحريم ها كمر ايران را مي شكست و بيشتر و سخت گيرانه تر مي شد . آن موقع مي گفتيد ما موفق شده ايم و خون شهيدان و ايثارگران پايمان نشده است .

اگر آن همه تند گوئي و بدرفتاري و كاغذ پاره عنوان كردن تحريم ها نبود ، شايد در اينجا و در اين مصيبت گرفتار نبوديم .

به اميد روزهاي بهتر براي ايران اسلامي (1794367) (alef-10)
 
سپهر
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۶:۲۷
روايت كاخ سفيد از توافق حاصل شده ، چقدر با توافق اصلي تفاوت دارد .

نمي دانم اين مطلب را چرا كاربران عزيز بعنوان توافق انجام شده تلقي مي نمايند .

كمي تامل كنيد ، متن اصلي را بخوانيد ،‌زود قضاوت نكنيد و زحمت و تلاش چشمگير و قابل تقدير تيم مذاكره كننده و آقاي ظريف و دولت تدبير و اميد را زير سوال نبريد. (1794398) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۲:۲۶:۴۰
می بینی تورو خدا؟!!
یه مشت بی سواد بیانیه کاخ سفید رو با متن توافقنامه اشتباه گرفته اند...
یه عده دیگه هم بدون اینکه بفهمند سعی می کنند ماست مالی کنند...!
خدا رحم کنه (1796518) (alef-10)
 
گاوه
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۰۹:۱۵:۵۲
متن ترجه شده تو همه سایت ها منتشر شده- برید بخوانید (1797203) (alef-10)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۹:۴۰
عزیزان آزموده را آزمودن خطاست ولی ما بازهم ایستادیم (1794517) (alef-10)
 
سینا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۸:۰۵
سلام
تاریخ نشون داده که این غربیها قابل اعتماد نیستند و این تفاهم نامه ای که محتوای آن بیان شد به نظر می رسد از قراداد ترکمانچای نیز بدتر باشد و من شخصا از نسلهای آینده که همان قضاوتی که ما از ترکمانچای داریم را در خصوص ما خواهند داشت ، احساس شرم می کنم . این همه مذاکرات سخت که گفته می شد این بود ؟!! این همه امتیاز دادن که سختی نداشت !!! همان جلسه اول قبول می کردند و اونا رو به خیر و مارو به سلامت !!! خدا عاقبت مارا به خیر کنه ! آمین یا رب العالمین (1794794) (alef-10)
 
iran
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۵:۲۶
جالبه
اولین و آخرین کسی که برنده شد اوباما بود که تونست چهره صلح طلبی از خودش به نمایش بزاره و بگه دنیا رو نجات دادم
جالب اینه که تو افغانستان هم تونست حرفشو به کرسی بشونه (1794965) (alef-10)
 
وبگرد
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۲۰:۰۵
الان ما چی بدست آوردیم پس؟ (1795191) (alef-10)
 
naas
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۰:۰۵:۲۳
آنها که به این توافق ایراد می گیرند انگار واقف نیستند که در این 8 سال یواش یواش به چه نقطه ای رسیده ایم و تحریمها چه وضعیتی را برای ما رقم زده است. از دید واقعیت این توافق نقطه عطفی بر روند گذشته و امیدی برای آینده می باشد. (1796118) (alef-10)
 
feri
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۱:۱۵
بالاخره دم خروس را باور کنیم ( حرفهای اوباما و کری )یا قسم حضرت عباس وزیر خارجه را؟؟؟؟؟؟؟ پشت پرده چه خبر بوده که ما نمی دونیم یعنی 598 دومی امضا شده یا سوریه شدیم یا ترکمنچای است یا گلستان بد نیست رو راست باشند و بگویند شبیه کدام عهد نامه است.؟؟؟؟ (1796607) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.