نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266818
ماجرای فیلم با‌ کیفیت پس از اتفاق شیراز
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۲
روزنامه آرمان: ۴۵ روز از آن دوشنبه گذشت. دوشنبه‌ای كه علی مطهری به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز به این شهر رفته بود تا از «اسلام و آزادی» سخن بگوید كه در راه دانشگاه عده‌ای مسیرش را سد كردند و شد آنچه نباید می‌شد. بعد از آن علی مطهری شكایت خود را اعلام و وكیلش مصطفی ترك‌همدانی ماجرا را پی گرفت.

در کنار كسانی كه به علی مطهری حمله كرده بودند رئیس دانشگاه و قائم‌مقام آن هم برای ارائه توضیحات درباره اینكه چرا چنین مراسمی در دانشگاه برپا شده احضار شده‌اند. مراسمی که به گفته مسئولان با مجوز‌های لازم هم برگزار شده بود. علی مطهری بعد از آن در یادداشتی که درباره این واقعه منتشر كرد از مجوز مراسم هم نوشت:

«حدود ۲۰روز بود که انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز با ارسال دعوتنامه اصرار بر ایراد سخنرانی بنده در آن دانشگاه داشت. با وجود مشغله زیاد و کارهای عقب‌مانده سرانجام دعوت آنها را برای هفته‌ای که مجلس جلسه علنی نداشت پذیرفتم. آنها مجوز این سخنرانی را هم برای من فکس کردند. موضوع سخنرانی «اسلام و آزادی» بود و بنا داشتم وضعیت افتخارآمیز آزادی تفکر و آزادی بیان در طول تاریخ اسلام و نیز تفاوت نگاه اسلامی و نگاه غربی به مساله آزادی را تشریح کنم.» نماینده تهران در مجلس در ادامه با شرح اتفاقاتی كه بعد از حمله رخ داد، نوشت؛ «جالب است که یکی از مقامات ارشد آن کلانتری می‌گفت با وجود فناوری جدید که از داخل خانه هم می‌شود به صورت ویدئوکنفرانس برای دانشجویان صحبت کرد چه اصراری به برگزاری این‌گونه جلسات است!

گفتم من که عشق سخنرانی ندارم، آنها به اصرار دعوت کردند من هم پذیرفتم و اکنون باید به وعده خود وفا کنم.» وكیل علی مطهری اما روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا درمورد آخرین وضعیت پرونده حمله‌کنندگان به علی مطهری گفت: «این پرونده در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای انقلاب شیراز درحال رسیدگی است.» وی همچنین از شكایت راننده تاكسی‌ كه ماشینش دچار خسارت شده بود نیز خبر داده و افزود: «از راننده تاکسی خواستم تا به عنوان شاهد در جلسه بازپرسی حضور یابد که برخی فکر کردند او متهم است، در حالی که چنین نیست.»

ترك همدانی در ادامه تاکید کرده كه بنا به آخرین تحقیقاتی كه صورت گرفته ۱۰نفر به عنوان متهم‌های پرونده شناخته شده‌اند. وی همچنین درباره آخرین اطلاعات به دست آمده از پرونده علی مطهری و خبر از بازداشت یک فرد دیگر داده که در ادامه می‌خوانید:

چه خبر از پرونده آقای مطهری؟

شنبه بعد از اتفاق، فكر كنم بیست و سوم اسفند بود كه طرح دعوی كردم و خدمت آقای دادستان رسیدم و ایشان هم هماهنگی‌های لازم را انجام دادند تا متهمان پرونده شناسایی و بازداشت شوند كه ۲۸ و ۲۹ اسفند تعدادی از متهمان پرونده شناسایی و دستگیر شدند. در ضمن در خلال پیگیری‌هایی كه انجام دادیم به ویدئویی كه در همان روز‌ها منتشر شده بود و فردی با لباسی خاص خطاب به آقای مطهری گفته بود كه ما از شما محافظت كردیم و شما هیچ تشكری از ما نكردید هم ترتیب اثر داده شد.

یعنی آن فرد هم بازداشت شده‌ است؟

این فرد هم احضار شد. اگر شما این ویدئو را دیده باشید این سوال برایتان مطرح می‌شود كه مگر برخی نهادها، روابط عمومی ندارد كه چنین فیلمی با تدوین حرفه‌ای در فضای مجازی منتشر می‌شود؟! به هر حال یكسری شبهات با آن ویدئو در جامعه پخش شده بود که باید این فرد پاسخگو می‌شد. هم اینكه به نحوی با این پرونده ارتباط برقرار كرده بود كه می‌توانست در روند پرونده تاثیرگذار باشد. این پرونده و موضوع‌های مرتبط با آن هنوز روند تحقیقاتی خود را طی می‌كنند و نمی‌توانم بیش از این توضیح دهم.

از دانشجویان هم كسی بازداشت شده است؟

یكم فروردین بود كه مطلع شدم دو نفر از دانشگاه شیراز هم احضار شده‌اند؛ یك دانشجو به همراه معاون دانشگاه. رئیس دانشگاه هم احضار شده بود كه به‌دلیل بستری‌شدن در بیمارستان حضور نداشتند. البته من گفتم ما از دانشجویان و كسانی كه دكتر مطهری را برای سخنرانی دعوت كرده بودند شكایتی نداریم. چراكه از نظر ما گناهی متوجه آنها نیست.

تا كنون چند نفر متهم شده‌اند؟

با توجه به تحقیقاتی كه تا كنون صورت گرفته ۱۰نفر تفهیم اتهام و بازداشت شده‌اند که برخی از آنها به قید وثیقه آزاد هستند.
 
کلمات کلیدی : حمله به علی مطهری+شیراز+الف
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۱۴:۴۲:۴۲
متهمین که مشخصن آقو...دیگه چرا دست به دست می کنید آقو (2818432) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۱۵:۰۳:۰۰
مطهری جان همینکه خودتو نگرفتن برو خداروشاکر باش (2818540) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.