توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386013
«گچ و چای سرد شده»؛ آتوسا افشین نوید؛ چشمه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
«گچ و چای سرد شده»
نویسنده: آتوسا افشین نوید
ناشر: چشمه، چاپ دوم ۱۳۹۵
۹۸ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «گچ و چای سرد شده» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

***

سویه‌های فکری نویسنده‌ی این داستان، در صفحات آغازین کتاب نشان می‌دهد که با نیم‌نگاهی به ساختار نظام آموزشی ما، به خصوص در حوزه مدارس، وضعیت، از چه ماهیت و شکلی برخوردار است. پس زمینه‌ی فرهنگ تعلیم و تربیت که نحوه رفتار مربیان و معلمان ما باشد به نوعی در شاکله‌ی روایتی داستان مطرح شده که دورنمای اخلاقیات محافظه کارانه را ترسیم می‌کند.

به بیان دیگر محتوای کلی کتاب هدفی را پیش گرفته که ورای مفاهیم و صفاتی‌ است که مخاطب در تخیلات و تصورات خود در زمینه وضعیت آموزش در مدارس کشور فکر می‌کند.

دومین تجربه‌ی داستانی آتوسا افشین نوید (۱۳۵۴) یک روایت به‌هم پیوسته‌ی پر ماجراست که با ضرباهنگی سریع جلو می‌رود. نویسنده در این کتاب از شخصیت متمایزی میان زنان معلم روایت می‌کند که رویکرد متفاوت او با حفظ صداقت در میان افرادی که همکاران محافظه‌کارش هستند ماجراها و گفت‌وگوهایی را به وجود می‌آورد که مشکلات و مصائب و تضاد و تعارض افکار و نحوه‌ی زیستی زنان جامعه را نیز یادآور می‌شود. توجه نویسنده نیز به جزئیات امور زندگی معلمان در روند گفت‌وگوها بیشتر متاثر از متن زندگی است چنان ‌که در یکی از ده داستان کتاب به جست‌‌وجوی کنجکاوانه‌ی خوشبختی می‌گردد و جواب همکارانش، او را چندان متقاعد نمی‌سازد و به همین دلیل دنبال همان اتفاق/انقلاب در متن زندگی خود و اطرافیانش می‌گردد.
 
کلمات کلیدی : نشر چشمه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«گچ و چای سرد شده»؛ آتوسا افشین نوید؛ چشمه