نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273513
من اگر وزیر مسکن بودم
بخش تعاملی الف - سلیمان کرمی
تاریخ انتشار : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۱
تصمیم به اعطای وام ۸۰میلیونی،۶۰میلیونی و۴۰میلیونی به ترتیب درتهران، شهرهای دارای بیش از ۲۰۰هزار نفر جمعیت و شهرهای کوچک، یک تصمیم فوق العاده است؛ چون سررسید وام های یادشده برای بازپرداخت، برای تهرانی ها خیلی کمتر از اجاره بهای امروز است و برای دیگرمناطق هم، ازمبلغی که بابت اجاره پرداخت می شود حکم تساوی را دارد. این تصمیم متولیان مسکن، حداقل درشهرهای کوچک، خیلی هارا می تواند صاحب مسکن بکند؛ مخصوصاً درشهرهای کوچکتر، خرید مسکن با وام ۴۰میلیون تومانی امکان پذیرتراست. اگر چنانچه متولیان محترم گفته اند، این وام هزینه ی ۸۰ درصد خرید مسکن راتأمین کند، تهیه ی ۲۰درصد باقیمانده برای بی سرپناهان راحت خواهد بود.

دوم:امروزه در مناطق ارزان تهران ، تهرانی ها ی خانه اولی می توانندواحدهای ۵۰متری را با صد میلیون تومان خریداری کنند،ودربعضی مناطق کلانشرها بی سرپناه ها می توانند همین متراژهارا با ۷۵میلیون تومان خریداری نمایند ودرشهرهای کوچکترهم با ۶۰میلیون تومان که فشارزیادی به خریداران تحمیل نمی شود.

سوم: برابرآنچه که ابلاغ خواهد شد،این وام ها، بعدازیک سال، آن هم برای کسانی که بتوانند سپرده گذاری کنند اعطا خواهدشد. بی سرپناهی که نتواند این سپرده گذاری راانجام دهد، از اخذ وام و درنتیجه خرید خانه محروم خواهد ماند؛ بهتربود متولیان مسکن، قبل از گرفتن این تصمیم، به چند مورد توجه می کردند:

۱:خانه اولی ها اگرهم پول سپرده گذاری راداشته باشند، با آن برای خودمنزلی رهن یا رهن واجاره کرده اندکه درنتیجه نمی توانند آن پول راخارج کنند.

۲- درمدت یک سال آینده، گرانی قیمت مسکن، مخصوصاً با ابلاغ این دستور العمل شتاب خواهدگرفت، زیرا هیچ تضمینی برای جلوگیری ازافزایش قیمت مسکن وجود ندارد؛پس آندسته ازسپرده گذاران هم برای خریدن مسکن به مشکل برخواهند خورد.

۳- راهکار اخذ وام بدون سپرده گذاری ازبانک های خصوصی هم با توجه به شرایط وام دهی آن بانک ها، به سبب این که وام را دربرابرواحدی که ۲۰ درصدازارزش واقعی وام بیشتراست، اعطا نمی کنندبلکه کل بدهی وام گیرنده را درنظر می گیرند وبه واحدی وام می دهندکه حداقل ۲۰۰میلیون تومان ارزش داشته باشد و وام گیرنده بتواند درماه اقساط سنگین آن رابپردازد.

۴- علاوه براین ها، این شرایط سبب می شود وام های بانکگ ها به کسانی اعطا شود که توانایی اقدام به خرید خانه با این شرایط را داشته باشند که مغمولاًآن هایی هستند که پول بیشتردارند.

چهارم: دعدعه ی خانه دار کردن بی سرپناهان یک ایده ی نوع دوستانه وخداپسندانه است که ملت مسلمان ما ازمسئولین متعهد خود انتظاردارندوخداوند پدرومادر مسئولی را بیامرزدکه این دغدغه را دارد ومی خواهداین مشکل عظیم را ازولی نعمتان خود واکند.با این حال معلوم نیست چرااین مسئولین محترم کاررا پیچیده وبغرنج می کنند؟ ونیزاین آرزوی خانه دارشدن را به آرزوی دست نیافتنی تبدیل می کنند.این تضمیم هم مانند تصمیمات گذشته ، به دلایلی که دربالا ذکرشد،مانند مسکن مهر،نخواهد توانست مشکل بی مسکنی را ریشه کن کند.

پنجم: من اگروزیرمسکن بودم،الزام به سپرده گذاری را ازشروط اخذ وام حذف می کردم!وام را ازهمین حالا اعطا می کردم.اگرمتولی مسکن بودم،حتی شرط ۲۰درصد آورده ی متقاضی خرید مسکن را برمی داشتم وکل مبلغ خرید مسکن رااعطا می کردم واینطوری دل میلیون ها بی سرپناه را شاد می ساختم؛نمی دانم شاید منبع موجود اجازه ی این کار را ندهدولی آیا اجری عظیم ترازشادشدن کودکان بی سرپناه هم هست؟چه می شود اگریک خریدارخانه فقط به بانک بدهکارمی شدوهرماه به بانک پول می داد وپس از ۱۲ سال خانه ای می داشت ازآن خودش؟من اگرمتولی امرمسکن بودم ازهمین امروزوام ها رااعطا می کردم وکل مبلغ یک مسکن را!این کار، درآن واحد که نه درطی چند سال آینده مشکل بی مسکنی را ازبیخ می کند،حالا شما اگرمتولی مسکن بودبد چه می کردید؟
 
کلمات کلیدی : سلیمان کرمی
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۲:۱۵:۰۳
من اگر وزیر مسکن بودم به همه خانه مجانی میدادم که همه راضی باشن (2925344) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۴:۴۱:۴۲
با اين كار فقط قيمت خانه را بالا برد (2926041) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۰۱:۱۱:۰۷
من متن را نخوندم ولی کاش وزیر مسکن بودم (2952666) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۰:۵۸:۱۳
خانه ای که سه سل پیش 200 میلون قیمت داشت الان 170 میلیون نمی خرند. دقیقا طی سه سال متوسط 15 دردص خانه ها ارازن تر شده است. دلیلش کمبود نقدینگی است چون سود بانکی بیشتر نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی و نرخ ارزش افزوده از جمله در بخش ساختمان است. کاهش قیمت مسکن عامل بی رونقی ساخت و ساز شده است. مشکل مردم رکود اقتاصدی و از بین رفتن درامد و قدرت خرید است. مشکل اجازه مسکن هم با وضع مالیات بر مساکن خالی و جلوگیر یاز احتکار و افازیش عرضه مکن اجاره قابل حل است. تنها راه رونق دادن به باز مسکن است و بدیهی است تا مسکن خرید نشود سرمایه انبوه ساز بر نمیگردد تا دوباره انبوه سازی کند. (3878956) (alef-11)
 
خوش اخلاق
۱۳۹۴-۰۳-۰۹ ۱۵:۴۰:۵۹
خجالت نمیکشید آخه با 60میلیون وام کدوم... میشه خونه خرید جناب آقای وزیر.... (2926256) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۱ ۲۲:۲۷:۴۵
اکرمن وزیرمسکن بودم مسکن مهرراادامه میدادم (2933464) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۰۱:۴۱:۴۶
متاسفانه راهکار وزارت مسکن در مورد مسکن همان فرمولهای تکراری است.
نه طرح نویی و نه باربینی نقاط قوت و ضعف گذشته!
واقعاً باید از نداشتن یک گروه طراح خوب در بدنه وزارت مسکن جهت طراحی "طرحی برای حل همیشگی مشکل مسکن" متاسف بود. (2946620) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۸ ۱۴:۴۷:۴۵
- چرا نمی شود کل مبلغ خانه را وام داد؟

یکی از دلایل بحران مالی سال 2007 مسأله وام های زهر آلود مسکن بود. یعنی بانکها تا 95% قیمت خونه ها رو وام داده بودن و به محض اینکه، کمی قیمت مسکن ارزون شد (مثلا1 10%) مردم دیگه قسطها رو پرداخت نمی کردن.

چون قیمت خونه کمتر از میزان وامی شده بود که باهاش خونه رو خریده بودن و دیگه براشون مهم نبود که بانک بیاد و خونه رو توقیف کنه.

در نهایت دولت آمریکا مجبور شد این ضررها رو بخره و بانکها رو نجات بده.

- چرا سپرده گذاری لازمه؟

اولاً: لازم نیست، شما می تونید اوراق بخرین و فوری خرید کنید. (سود اوراق از وام بالاتره)

- ثانیاً، همین حالا هم این وامها یارانه ای هستند و سپرده کمک می کنه که بخشی از این یارانه جبران بشه (بانک منابع جمع می کنه، وام میده و سود وام رو می گیره و ...)

دقت کنید که در پرداخت هر نوع یارانه ای همیشه باید توجه داشت که آیا این کار عادلانه هست یا نه؟

دو برادر رو در نظر بگیرین که یکی هنوز در روستای خودشون، در یک خونه روستایی در حاشیه فلان شهرستان کوچک زندگی می کنه و دومی برای مسافر کشی اومده تهران.

چرا دولت باید به برادر دوم وام یارانه ای برای خرید مسکن بده و به اولی، که زندگی در روستا رو انتخاب کرده، نده؟

به هر حال، دولتها مجبور میشن که حد وسط رو بگیرن که هم عدالت رعایت بشه، هم مشکل مسکن طبقه شهرنشین حل بشه. (2948293) (alef-11)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۳-۱۹ ۲۱:۲۲:۰۶
من مدت ۱۲ سال است که در سپرده گذاشتم, الان با مراجعه به بانک به من میگویند که سپرده شما شامل قانون جدید نمیشود وفقط مقدار بیست میلیون تومان میتوانم وام بگیرم و برای وام جدید باید سپرده جدید به مقدار ۳۰ میلیون به مدت یکسال باز کنم و حتی سپرده قبلی تاثیر چندانی در مدت سپرده جدید ندارد, سوال من از آقای وزیر اینست که هدف از این قانون جذب پول مردم است یا صاحبخانه کردن مردم ؟ (2952218) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۰۹:۳۹:۰۵
مدیران ایران هیچ و به فکر حل مشکل کشور ویا ملت نبوده اند ونیستند . هر فعلی از مدیران فقط در راستا منافع شخصی است . اکنون هم که به مسئله مسکن پرداخته اند چون مقادیر زیادی واحد مسکونی دارند که روی دستشان مانده است و می خواهند با هر تر فند ی ان ها را به مردم دهند . باید کسی بداد مردم برسد که در دام این شیادان نیفتند . قیمت مسکن را این شیادان با احتکار به این خد رسانده اند . طبق قدرت خرید عادی مردم مسکن نباید از متری 2000 تومان در بهترین نقطه شهر گران تر باشد (2953001) (alef-11)
 
mansour
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۰۱:۵۳:۱۴
مگر کامنت من چه ایرادی داشت ؟ چه توهینی و به چه کسی شده بود ؟ آزادی بیان با حرف و حدیث و....بدست نمیاید در عمل باید آزاده بود. ....حتی درد دل هم انتقاد به حساب میآید ؟ خدایا این کشور رو از مختلسان و حسودان و ظالمان و متحجران ..... پاک بگردان. (2955437) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۰۸:۱۲:۰۸
خوب نگا کن...چاپ شده؟ (2955660) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۲ ۱۰:۵۳:۰۷
مسکن سه سال ساخت با صد میلیون؟؟ (2958200) (alef-11)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۳-۲۲ ۱۹:۱۳:۰۲
وزیر مسکن راحت ترین راه را انتخاب کرده که نکند کوچکترین سختی بکشد وام حاضر و اماده با سود کلان و اقساط سر سام اور

اگر وزیر مسکن توانایی دارد مسکن مهر را ادامه و مشکلاتش را حل نماید و اگر مشکلاتی دارد یا به گفته ایشان بدرستی کلارشناسی نشده وووو ایشان لطف کنند و به درستی و با رفع معایب و مشکلاتش این طرح را به پایان و سپس ادامه دهند و مردم را شیرین عقل نپندارند
من خود م از دارندگان طرح مسکن هستم و با تایید مشکلات این طرح اصل و ادامه این طرح را بسیار خوب میدانم همچنان که بسیاری از مردم طبقه پایین جامعه با یک پنجم و حتی بسیار کمتر صاحب خانه و سر پناه شدند

پس وزیر محترم فقط نقاط ضعف را برای عدم ادامه طرح مسکن مطرح نفرمایند و بهتر است نقاط قوت بسیار زیاد این طرح که برای اقشار ضعیف جامعه بود را در نطر بگیرند.....ووووو (2958986) (alef-11)
 
75ميليوني
۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۳:۴۶:۴۵
خونه هاي 50 متري به قيمت 75 ميليون کجاي شهر قرار داره که ما تو شهر خودمون خبر نداريم؟ (2961097) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۰:۵۹:۰۲
در تهران این گونه است در سایر شهرها متوسط قیمت مسکن زیر یک میلون تومان است. (3878959) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۱:۴۲:۳۳
مشکل افزایش اجاره بها، ناشی از کمبود عرضه به تقاضا است که بخش مهمش برمی گردد به احتکار و از طرفی کاهش سرمایه گذاری برای انبوه سازی و یا بساز-بفروشی دو تا راه حل دارد:
1- وضع مالیات ب رخانه خالی.
2- وضع مالیات بر اجازه بهای بلا. به توجه حداقل مزد و کم بودن درامد اکثریت مردم، مجموع رهن-اجاره پس تبدیل اگر ماهانه بالاتر از 300 هزار تومان شد، مستوجب مالیات است. البته پلکانی مایلات گرفته شود.
زیر 300 هزار تومان معاف
از 300 تا 500 مثلا 5 درصد
از 500 تا یک میلیون تومن 10 درصد
بالای یک میلون تومن 15 درصد (3878986) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.