توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403617
راز عقب‌نشینی فوری داعش از «دابق»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵
«پس از دابق جهان را مورد تاخت و تاز قرار خواهیم داد»، این جمله معروف ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی تکفیری داعش در تقریباً یک سال گذشته بود که تروریست‌های تحت امرش روز گذشته بدون شلیک حتی یک گلوله از این منطقه عقب‌نشینی کردند.

به گزارش تسنیم، گروه‌های تروریستی تحت فرمان الجیش الحر روز یکشنبه با عقب‌نشینی تروریست‌های داعشی، ناحیه صوران و روستای دابق واقع در استان حلب در شمال سوریه را در چارچوب آنچه عملیات درع الفرات (سپر فرات) می‌خوانند، به سیطره خود درآوردند.

نکته شگفت‌آور این است که عملیات تروریست‌ها علیه یکدیگر در کمتر از یک روز با خروج یک گروه و مستقر شدن گروه دیگر در این مناطق همراه شده است.

شهرک دابق جایگاه ویژه‌ای برای داعش داشت تا جایی که مجله‌ای را با نام دابق به‌زبان انگلیسی با هدف انتشار خبرهای مربوط به این گروه تروریستی تکفیری و ترویج افکار و اعتقادات انحرافی و باطل خود راه‌اندازی کرده بود، سرکردگان داعش بر این باور بودند که دابق همان مکانی است که در آخرالزمان به‌زعم آنها شاهد حماسه بزرگ میان مسلمانان و صلیبی‌ها خواهد بود. دابق همچنین بعد تاریخی دارد، حدود 500 سال پیش، جنگ موسوم به «مرج دابق» میان عثمانی‌ها و حکومت ممالیک (حاکم بر مصر) درگرفت که به پیروزی‌ عثمانی‌ها منجر شد و این نبرد مقدمه کامل برای اشغال سرزمین سوریه توسط امپراطوری عثمانی بود که 400 سال طول کشید.

آنچه اهمیت این شهرک را برای داعش بیشتر می‌کرد، این بود که این گروه حدود 1200 تروریست را وارد کرده بود که 200 نفر از جبهه حمص و بقیه از خارج سوریه آمده بودند که داعش آنها را به دابق فرستاد، اما روز یکشنبه عقب‌نشینی خود را از این شهرک اعلام کرد که ناظران و تحلیلگران را شگفت‌زده کرد، چرا که آنها پیش بینی می‌کردند جنگ سختی میان تروریست‌های مورد حمایت مستقیم ارتش ترکیه موسوم به عملیات درع الفرات و تروریست‌های داعشی رخ دهد، به‌ویژه با توجه به اینکه ابوبکر البغدادی سرکرده داعش حدود یک هفته قبل در اظهاراتی که مجله دابق داعش منتشر کرده بود، گفته بود "این نبرد، نبرد داعش بزرگ که ما انتظارش را می‌کشیم، نیست". این مجوز البغدادی به تروریست‌های خود برای عقب‌نشینی بدون درگیری از دابق بود، بنابراین شهرک دابق تنها در مدت چند ساعت بدون خونریزی میان تروریست‌ها دست به دست شد.

عقب‌نشینی سریع داعش از شهرک داعش، شک و تردید فراوانی را درباره هماهنگی میان این گروه تروریستی و ارتش ترکیه به وجود آورده است، ارتشی که به‌بهانه ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به‌دنبال اشغال مناطق شمالی سوریه است. فکری ایشیق وزیر دفاع ترکیه گفته بود عملیات درع الفرات (عملیات تروریست‌های مورد حمایت ترکیه) توانسته است منطقه‌ای به‌طول 90 کیلومتر و عمق 20 کیلومتر را از گروه داعش در طول مرزهای ترکیه و سوریه پاکسازی کند و ارتش ترکیه مصمم است تا عمق 45 کیلومتری داخل خاک سوریه پیشروی کند.

اظهارات مقامات ترکیه‌ای با اظهارات احمد عثمان سرکرده گروه تروریستی موسوم به السلطان مراد وابسته به الجیش الحر همزمان شده است که گفته بود گام بعدی نیروهای درع الفرات پس از سیطره بر دابق، شهر الباب و در ادامه حرکت برای شکستن حلقه محاصره حلب (منظور محله‌های شرقی حلب که تروریست‌های جبهه النصره در آن مستقر هستند) خواهد بود که آن را رودرروی ارتش سوریه قرار خواهد داد. عثمان گفته بود هیچ خطوط قرمزی در برابر این گروه‌ها برای درگیری با ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها) در صورتی که در تماس مستقیم با آنها قرار گیرند، وجود نخواهد داشت و این گروهها به هیچ خطوط قرمزی که مانع مشارکت آنها در عملیات شکستن حلقه محاصره حلب شود، پایبند نخواهند بود و سیطره بر شهرهایی که نیروهای دموکراتیک سوریه در حومه شمالی حلب به سیطره خود درآورده‌اند، در مراحل بعدی پس از شهر الباب قرار دارد.

اظهارات این سرکرده تروریست‌های الجیش الحر مبنی بر درگیری با ارتش سوریه و تلاش این گروه‌‌ها برای شکستن حلقه محاصره تروریست‌های جبهه النصره در محله‌های شرقی حلب بر شک و تردیدها درباره انگیزه اصلی این گروه‌ها که ترکیه و متحدانش آنها را میانه‌رو می‌خوانند، افزایش می‌دهد به‌ویژه اظهارات این سرکرده مبنی بر تلاش گروه‌های مورد حمایت ترکیه برای شکستن حلقه محاصره گروهی (جبهه النصره) که وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش آن را تروریستی خوانده بود این اظهارات و مواضع این ایده را تقویت می‌کند که هیچ گروه میانه‌رویی که آمریکا و متحدانش ادعا می‌کنند، در خاک سوریه وجود ندارند و همه این گروه‌ها تروریستی بوده و با طرح‌ها و برنامه‌های حامیان منطقه‌ای و بین المللی خود مرتبط هستند.

شهرک دابق در منطقه اعزاز در 10 کیلومتری مرزهای ترکیه و 45 کیلومتری شمال شرقی شهر حلب در محدوده آنچه منطقه امنی خوانده می‌شود که ترکیه برای ایجاد آن یا به‌عبارت بهتر اشغال این مناطق تلاش می‌کند، قرار دارد. شمار جمعیت این شهرک به سه هزار نفر می‌رسد.
 
کلمات کلیدی : سوریه +داعش +حلب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.