توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384718
راهنمای کتاب/ «مارک و پلو»؛ منصور ضابطیان؛ مثلث
بسیار سفر باید تا...
هادی حق‌پرست؛ 6 شهریور 1395
تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۲
«مارک و پلو»
نویسنده: منصور ضابطیان
طراح گرافیک: فرشاد رستمی
ناشر: مثلث، چاپ هشتم ۱۳۹۴
۱۶۰ صفحه، ۱۸۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «مارک و پلو» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

گاهی که در خیابان و شهرهای کوچک و بزرگ ایران خودمان مسافران و گردشگران خارجی را می‌بینم که به چه سادگی و بدون تشریفات سفر می‌کنند، با خود می‌گفتم که حتما جهان گردانند یا حتما این آزادگی سفر تنها برای اروپاییان است که با یک بار سبک سفر کنند و شوق دیدن شگفتی‌ها و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی جهان از سکون و روزمرگی زندگی خود خارج شوند.

دور از شهر و خانه مالوف، اما در پناه حق! به یاد خدا با دیدن تفاوت‌های این کره خاکی و به قول مرتضی آوینی آوارگی شرط انس گرفتن با حق است. سفر انسان را از عادت‌ها و چارچوب‌های بسته خود خارج می‌کند و به حقیقت نزدیک تر. «عادت گورستان حقیقت است» که با سفر کردن حصار آن شکسته می‌شود.

ما ایرانی‌ها اما همواره سفر کردن را کاری غیرضروری می‌دانیم و به عنوان یک تفریح به آن می‌نگریم. در این میان از سفرهای خارج از کشور هم تصوری غیرممکن در شرایط معمول و متوسط اقتصادی خود داشته و آن را تنها منحصر به انسان‌های ثروتمند می‌دانیم. و جالب است که بعد از یک مسافرت چند روزه با همین نگاه، حداقل یک روز نیاز به استراحت داریم تا خستگی سفر از تن به در کنیم. جای تعجب است که چطور می‌توان سفر را از استراحت جدا کرد؟

اما جوانان ایرانی حداقل باید این فرهنگ را بیاموزند که چگونه می‌توانند در ایران و جهان بگردند و در عین حال هزینه‌های آن چنانی هم متحمل نشوند. سفر به کشورهای دیگر یعنی دیدن سرزمین، تاریخ، فرهنگ، جاذبه‌های طبیعی و از همه مهم‌تر انسان‌های متفاوت با ظاهر و تفکرات متفاوت که وقتی به عمق وجود هر کدامشان سفر کنی، اشتراک‌های بسیاری میان خود و همه آنها کشف خواهید کرد. همه ادیان، مذاهب، مکاتب بشری و الهی بر این امر یعنی سفر کردن و تماشای کره خاکی تاکید و پیروان خود را به آن دعوت کرده‌اند.

منصور ضابطیان نیز در کتاب «مارک و پلو» سعی دارد همین تصور مخاطبان خود را تغییر داده و با چالش مواجه کند که سفر به دیگر سرزمین‌های دنیا کاری غیرممکن در هر شرایطی نیست. این کتاب مجموعه‌ای از سفرنامه‌های ضابطیان است که به کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ارمنستان، هند، کره جنوبی، ایالات متحده، لبنان و سوریه سفر کرده است. او در این سفرنامه‌ها پدیده‌ها و اتفاقاتی که موجب شگفتی، خوشحالی، ناراحتی و حیرت او شده را طرح و روایت می‌کند.

ضابطیان در سفر خود به فرانسه و بازدید از کاخ سلطنتی ورسای بود که فهمید عالی قاپو که به دنیا از عظمت اش پز می‌دهیم، در برابر کاخ ورسای یعنی یک آپارتمان ۴۰ متری در ورامین.

نویسنده در این کتاب در میان همه خاطرات خود نکاتی هم از ویژگی‌های شهرهای کشورهای سفر کرده خود و همچنین تجربه‌های خود در آن شهر به ما ارائه می‌دهد که اگر روزی فرصت سفر به این کشورها را پیدا کردیم، چیزهایی بدانیم و یاد بگیریم که جز شهربازی و مراکز خرید اماکن دیگری هم برای بازدید وجود دارد.

حالا اگر شما می‌خواهید بدانید که چطور می‌شود با کمترین هزینه به دیگر کشورها سفر کرد و کلی خاطره و لحظات خوش و شیرین و تجربه برای خود کسب کرد «مارک و پلو» را بخوانید تا جسارت سفر کردن پیدا کنید.
 
کلمات کلیدی : نشر مثلث
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
بسیار سفر باید تا...