نظر منتشر شده
۷۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314319
پیاده روی اربعین؛ بزرگترین اجتماع کره ی زمین
این تصویر از خاورمیانه نباید منتشر شود!
امیرعلی صفا؛ 11 آذر 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۹
وقتی همیشه و هرلحظه بیادش هستی. وقتی هرصبح بعد از نماز زیارت عاشورایت ترک نمی شود. وقتی دلت بی قرارِ بی قرارش هست. کربلا نمی روی. وقتی هر روز انتظار رفتن داری، خبری نیست.
اما در اوجِ بی توجهی و “توی این وادی ها” نبودن، وقتی که در برنامه های چند ماهه و حتی یکساله ات هم جایی برای رفتن به سفر قرار نداده ای. دلت می خواهد بروی ولی اولویت چندمت شده، یکهو نمی دانی چطور می افتی توی وادی گذرنامه گرفتن!

هرچند توی همان وادی گذرنامه گرفتن هم پیشِ خودت می گویی “حالا گذرنامه که باید داشته باشم”. حتی وقتی به دوستانی که می خواهند پیاده بروند میگویی من را هم حساب کنید حالا یا می آیم یا نه. و خودت باورت نشده که می‌خواهی بروی پیاده روی. یک روز صبح می بینی همسرت دارد کوله برایت می بندد و شب باید حرکت کنی. دقیقا همان موقع که دیگر باورت شده راهی هستی یاد “کشتی نجات” بودنِ حسین می افتی.

کشتی نجات همین است دیگر. وقتی خودت داری شنا می کنی از دور تو را نگاه می کند. اما همینکه داشتی غرق می شدی، همینکه داشتی دست و پا می زدی سریعتر از همه خودش را می رساند… تا مبادا غرق شوی… .پیاده روی اربعین مثل اردوهای جهادی‌ست. از نگاه جهادی‌ها، می‌رویم خودمان را بسازیم نه روستاها و مناطق محروم را. اما از نگاهِ یک ناظر، این اردوها قوی‌ترین مقوم جامعه هستند و برکات بسیاری برای کشور به همراه دارد. حکایت پیاده‌روی اربعین هم همین‌است. زائران پیاده به سوی حرم حسین (ع) راه می‌افتند تا روی نفس‌شان قدم بگذارند و در چند روی که در مسیر هستند، خودشان را توی مسیر بیاورند. اما از نگاه یک ناظر، پیاده روی اربعین رژه‌ی قدرتِ اسلام است در پیوند دادن و ایجاد اتحاد. و همین است که رسانه‌های جهانی، اربعین را پوشش خبری نمی‌دهند. آنها می‌خواهند خاورمیانه با داعش و طالبان شناخته شود. با جنگ. با انشقاق. پیاده‌روی اربعین تمام رشته‌هایشان را پنبه می‌کند. بزرگترین تجمع مذهبی جهان حول محورِ جغرافیایی که آنها این‌همه مدت خشونت از آن مخابره کرده‌اند.

از هرکجایی که آدم راه می‌افتد به سمت عراق تا نجف، احساس پراکندگی می‌کند. احساس غربت. اما همین‌که به نجف رسید، انگار غرق در آرمش شود. نجف که رسیدی، برادری شروع می‌شود. غربت تمام می‌شود. خاصیت پدر همین است. همه را دور هم جمع می‌کند.
بعد از خوابیدن دم در حرم امیرالمومنین، قاطی همه مردم توی پیاده‌رو که طعم‌لذت‌بخش‌ش هرگز فراموش‌م نمیشود راه افتادیم. اما نه از راه اصلی. از کنار شهر کوفه یک مسیر فرعی بود. هم راه را کوتاه‌تر می‌کرد و انتها‌یش به عمود سیصد می‌رسید و هم از روستاهای بین نجف تا کربلا می‌گذشت. یک مسیر بکر که خیلی هم عالی بود. از بین نخلستان، خلوت. عموماً بومی‌های عراق بودند و البته کیفیت پذیرایی موکب‌ها به علت خلوت بودن مسیر بالاتر بود. برای من که دل‌م می‌خواست طعم پیاده‌روی اصلی و قدیمی را بچشم این مسیر خیلی مناسب بود.​​کوفه،شهری نیست که آدم بتواند آن‌را دوست داشته باشند. کوفه، شهری نیست که آدم بتواند آن‌را دوست نداشته باشد. کوفه عجیب است. از یک‌سو وقتی به کوفه می‌رسی دل‌ت می‌خواهد عمیق‌تر نفس بکشی در شهری که روزگاری امیرمومنان نفس کشیده. به محراب و منبر مسجد کوفه که نگاه می‌کنی فکرت درگیر منبری‌ست که روزگاری علی (ع) روی آن برای همیشه‌ی تاریخ از عدالت گفته و دلت لبریز از شوق می‌شود وقتی به روزی که مهدی (ع) قرار است روی این منبر از عدالت بگوید فکر می‌کنی. اما کوفه، کوفه است. نفسِ عمیق که می‌کشی انتهای ریه‌ات می‌سوزد از داغ بی‌وفایی. به در و دیوار که نگاه می‌کنی یادِ مسلم می‌افتی. اینجاست که دل‌ت می‌خواهد زودتر از کوفه خارج شوی. می‌گویی کوفه تا وقتی مرکز مدیریتی آقای خوبی‌ها نشود، کوفه‌ی بی‌وفایی‌ست.
درگیر همین فکر‌ها بودم و به کوفه بد می‌گفتم تا رسیدم به یک بَنر. مزین به تصویر یک شهید. شهید "عباس کوفی"! نام‌ش بهم‌م ریخت. هم دل‌م را. هم افکارم را و هم تصووراتم را. عباس. کوفه.
داشتم به این‌که فکر کرده بودم کوفه، تا مهدی نیاید کوفه است، شک می‌کردم که کمی​ جلوتر چند دختربچه را دیدم. با مظلومیتِ خاصی داشتند مسیر پیاده‌روی زوار را پاک‌سازی می‌کردند. جلو رفتم. دست و پا شکسته سوال پرسیدم از کدام شهر هستید. محکم و با هم جواب دادند: کوفه!. بیشتر بهم ریختم. جلوتر عشایری را دیدم که دمِ‌ چادرشان بساط چای برای زائران برپا کرده بودن با یکی دو استکان. پشت چادر بچه‌ها مشغول بازی بودند. جلو رفتم. مشتی آجیل دراوردم و به هر کدام مقداری دادم. اگر روزی بخواهم خوشحالی را تصوور کنم به صورت یک انسان، این کودکانِ مستضعف، مصداق بارزش می‌شوند. ضعیف نگه‌داشته شده. چه کلمه‌ی مناسبی.


شام را منزلِ ابوحامد که خوردیم قبل از مزه‌ی نامانوس خورشت قیمه‌اش، طعمِ خوشِ محبتی از جنسِ انما المؤمنون اخوة زیر زبان‌م آمد. برای اولین بار بود که دیده بودم‌ش اما انگار سال‌های سال برادرِ بزرگ‌ترم باشد. سال‌هایی به وسعتِ همه‌ی دوری‌هایی که مرزها ایجاد کرده بودند. پدرِ ابوحامد درجه‌دار ارتشِِ صدام بود اما ابوحامد پسرِ شهیدِ یکی از هزاران سربازِ لشکر خمینی! پدرش در جنگ، حامی ایرانی‌ها شده بود برای دفاع مقابلِ تجاوز بعثی‌ها. پارادوکس زیبای‌ست. نه؟
درست مثل پارادوکسی که در راه بین شنیده‌های ما از عرب‌ و دیده‌هایمان ایجاد شد. گفته بودند عرب، مغرور است. اما کدام غرور؟ همان که جوانِ سی‌وچندساله به زور ما را روی فرشِ پهن‌شده درب منزل‌شان برای استراحت نشاند و هنوز ننشسته بودیم که با اصرار تشتی آورد تا پاهایمان را بشوید؟ یا همان که پسرش را امر کرده بود با ماساژور بدن‌های خسته‌ی زوار حسین را ماساژ بدهد؟
اگر تنها فایده‌ی ایمان به حسین، همین برادری‌ها باشد کافی‌ست که حسین را برای پیام‌آوری مهربانی ستایش کنیم و محورِ برادری‌هایمان باشد در این قحطی محبت. مسیر کوتاه تمام شده بود و به عمود دویست‌وبیست‌ودو رسیده‌ بودیم. اما من دلم را در روستاهای این راه مختصر جا گذاشته‌ام. یک‌سال است که دلم را آنجا جا گذاشته‌ام.همه‌ی آن چیزی که درباره‌ی روابط انسان‌ها در جامعه‌ی آرمانی شنیده‌اید را در مسیر پیاده‌روی اربعین می‌شود دید. مهم‌تر از پذیرایی که از زائرین می‌کنند احترام فوق‌العاده‌ای هست که سعی می‌کنند به طور واضح به آدم منتقل کنند. پیرمردی که غروب کنار جاده ایستاده بود و با اصرار ما پنج‌نفر را برای شام و خواب برد خانه‌اش، شب می‌گفت ما معتقدیم هرسالی که زائری مهمانِ‌ ما نشود آن سال، کشاورزی ما بی‌برکت می‌شود. همین نوع نگاه باعث می‌شود خودشان را بدهکارِ زائران ببینند نه حتی فقط خادم. همین‌ است که نسل به نسل این میهمان‌نوازی منتقل می‌شود و دیگر فرقی ندارد فقیر باشند یا غنی. بزرگ باشند یا کوچیک. حتی دخترکی که تمام دارائیش تربچه‌های سفیدی‌س که لابلای نخلستان پدر سبز کرده با آن حجابِ قشنگ‌ش تربچه‌ها را سردست می‌گیره و با صدای پر از حیا هی می‌گوید لزوار الحسین....در ادامه‌ی راه داشتم فقط فکر می‌کردم رسانه‌های خبری جهان، که برای ادعای به روز بودن خبرنگاران خود را در دل هر خطری می‌فرستند، چرا این‌جا هیچ خبرنگاری ندارند؟ چرا اینجا هیچ پوشش زنده‌ای وجود ندارد؟ به مسیر اصلی نجف کربلا رسیدم. سیل جمعیت را که دیدیم دلیل‌ش را متوجه شدم. مسیرِ نجف به کربلا، خلاف تمام مسیرهای فکری روز دنیاست. مسیری بر مدار برادری. مسیر به دور از هرگونه حساب و کتاب از قبل تعیین شده. مسیر بر مدار فطرت انسان‌ها. مسیری که روزی انشاالله به مسیرموعود پیوند می‌خورد.

 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۶:۲۵:۰۵
این تصویر عظیم است، ولی‌ آرمانی‌ و ارادتی است... سعی‌ نکنیم با رنگ و لعاب سیاسی دادن به آن، ارزش آن را در خطر قرار دهیم... به یاد داشته باشیم حسین و آرمان او متعلق به همه دنیا است و نه فقط شیعیان و یا ایرانیان... (3360552) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۹:۵۶:۲۹
بسیار درست گفتید .
اگر این حرکت عظیم را سیاسی کردیم و قصد بهره برداری و مصادره به مطلوب داشته باشیم بزرگ ترین خیانت را به اهل بیت و تشیع کردیم . (3360690) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۹:۰۹
شهید مدرس: سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست. (3360744) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۵۳:۳۳
شما از گفته شهید مدرس که بمنظور دیگری بوده بهره برداری سیاسی نکنید لطفا...... (3360833) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۴۹:۵۲
چه منظور دیگری بود؟؟ شما هم جمله ای را که واضح است تحریف نکنید...
آدم حیرت می کند وقتی بعضی با این همه منابع تاریخی و اینترنت و ... هنوز می گویند قیام امام حسین سیاسی نبود! (3361245) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۱:۲۹:۲۵
حرکت امام حسین کاملا سیاسی بود
اسلام اصیل، یک استراتژی در برابر جهان کفر است

«لطفا جناحی نشود» را هم طوری نگویید که انگار شده یا دارد میشود! (3361423) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۲۵:۰۱
اگر منظور جناحی است حق با شماست.

در غیر این صورت حرف نادرستی می زنید.

قطعا برگزاری اربعین بدون "نه" گفتن به ظلم و استکبار مورد رضای امام حسین(ع) نیست.
یک نمایش قدرت مسالمت آمیز و یک نمایش فرنگی عظیم که در آن همه چیز هست. (3360926) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۰۶:۲۰
حالا ظالم كيه اوباما يا اردوغان يا بشار اسد هر كسى از ديد خودش حق با او است (3361061) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۱۳:۳۸
ظالم حامی داعش و خشونت و ترور است. کدخدا نمی تواند از این ننگ فرار کند. (3361206) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۳:۴۹:۴۸
حقانیت و عشق به امام حسین که د. رفتار و میهمان نوازی باعث منقلب شدن انسان است انگار نه انگار که این مردم ۸ سال باهم جنگیدند مردم پاک و دوست داشتنی هستند این سیاستمداران هستند که برای منافع خودشون ملتها را و اقوام را و مذاهب را در مقابل هم قرار می دهند در این مراسم فقط عشق هست و ارادت دیگر ملیت و طبقات اجتماعی فقیر و غنی با سواد و بی سواد معنی نداره فقط عاشق و عاشق تر مخلص و مخلص تر معنا دارد (3361618) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۱۷:۱۳
اگر با عشق و عاشقی به خصوص به حسین بیشتر اشنا باشیم، هرگز وارد چنین مباحثاتی نمیشویم و هرگز به این گونه مسائل اولویت نمیدهیم که‌شان واقع را بسیار پایین می‌آوریم....عشق به امام حسین و آرمان او از قبل از رسانه‌‌های غربی و شرقی‌ وجود داشته و در آینده هم در قالب هر کس که ندای وجدان و ظلم ستیزی در وجودش باشد، زنده خواهد ماند... (3360987) (alef-11)
 
محمدعلی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۳۳:۵۸
و البته امام حسین علیه السلام هم در یک حادثه تصادف از دنیا رفتند و هیچ مسئله ی سیاسی ای در کار نبود.بله آقا بله ..... (3361100) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۳۲:۳۸
افتخار اجتماع اربعین برای مسلمان هاست؛ اینکه امام برای همه ی دنیاست، مغالطه است، ربطی به این افتخار ندارد. یعنی آرمان حسین و افتخار پیاده روی اربعین اگر متعلق به مسلمانان نیست، پس متعلق به همجنس بازهای غربی است؟!

امام حسین برای همه ی دنیاست اما فخر و افتخار گفتن از او متعلق به کسانی هست که او را باور دارند (3362178) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۱۸:۱۷
افراط گری در هر زمینه اصل و ریشه یک جریان فکری و فرهنگی را می خشکاند. ..... کو گوش شنوا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3360703) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۳:۳۳
امام حسین با عدۀ کم همه چیزش را فدای اسلام کرد؛ مقابل یک امپراتوری بزرگ ایستاد و «نه» گفت؛ هر روز باید در هر جا این «نه» محفوظ بماند. و این مجالسی که هست مجالسی است که دنبال همین است که این «نه» را محفوظ بدارد. امام خمینی (ره) (3360886) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۴۵:۱۰
عیب سیاسی بودن این حرکت چیه . مگه قیام امام حسین جنبه سیاسی نداشت . مگر در اسلام سیاست از تدین جداست (3360722) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۱۳:۵۴
خیر. امام حسین (ع) قیام نکرده بود و شهادتش سیاسی نبود. علت رفتن به مکه و بعد ترک آن به جهت اصرار بر عدم بیعت با یزید بود. بله در اسلام سیاست از تدین جداست. امام علی (ع) فرمایشی دارد با این مضمون که اگر من میخواستم بر اساس سیاست عمل کنم سیاستمدارترین فرد بودم و معاویه نمیتوانست با من مقابله کند. (3360849) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۰۲:۳۸
اول اینکه به امام علی (ع) نسبت دروغ نده .خطبه 200 نهج البلاعه رو بخون متوجه میشی .دوم هر حکومتی سیاست خودش رو داره یعنی روش مدیریت امور امیرالمومنین 5 سال حاکم حکومت اسلامی بودند که این با دروغ شما که میگی دین از سیاست جداست مغایرت داره . سیاست علی (ع) بر اساس عدالت تقوا الهی بود نه مثل معاویه مکر حیله تزویر (3361052) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۱۱:۰۱
این بیان شما در مورد سیاست مغالطه است (3361068) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۳۱:۴۱
هه عجب تفاسیری میشنوه آدم خب امام حسین میخواست با یزید بیعت نکنه میرفت سمت یمن هیچ کس هم کاری به کارش نداشت چرا راه افتاد سمت کوفه؟ امام حسین قیام نکرد! لابد این صحبت امام حسین رو هم میزنید زیرش دیگه :
مردم! آگاه باشيد اينان(بنى اميه)اطاعت خدا را ترك و پيروى از شيطان را بـر خود فرض نموده اند, فساد را تـرويج و حدود الهى را تعطيل نموده فى را(كه مخصوص بـه خـاندان پـيامبـر است)بـه خـود اختصاص داده اند و من بـه هدايت و رهبـرى جامعه مسلمانان و قيام بـر ضد اين همه فساد و مفسدين كه دين جدم را تغيير داده اند, از ديگران شايسته ترم .. (3361293) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۹:۵۲
دوست عزیز، شما می‌توانید در هر عمل اجتماعی جنبه سیاسی نیز در آن بیابید، ولی‌ این به معنی‌ این نیست که جنبه سیاسی جوهره حرکت باشد...حرکت حسین برای نجات انسانیت از جور ظلم، بی‌ عدالتی و ظألم و درسی برای آزاد‌گی بود ولو به ظاهراً به ضرر شما و مقام شما باشد...این جوهره حرکت بود با جنبه سیاست یا بدون سیاست (3360896) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۸:۲۴
عزیزم امام حسین برای زنده کردن دین جدش رسول الله که دچار انحراف شدید شده بود قیام کردند. (3361042) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۳:۵۴:۰۹
حرکت امام حسین اصل و جوهرهاش انسانیت و توحید و نفی بندگی غیر از خدا بود حتی اگر هیچ انسانی نبود که از او درس بگیرد و خودش و یزید در این جهان تنها بودند بازهم براساس اصل توحید زیر بار بندگی غیر از خدا نمی رفت میدانیم اصل توحید غیر قابل تغییر است در صورتی که ذات سیاست تغییر پذیر و بستگی به شرایط دا د حرکت امام تاکتیکی نبود امام استراتژی نداشت بلکه حرکتی اصیل بدون ذره ای مصلحت اندیشی و یا فرافکنی یا سیاسی کاری (3361628) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۵۰:۱۰
سیاسی نبود چون سیاست بافریب وبعضا حرکات نمایشی همراه است ! حرکت امام حسین ابراز عشق واقعی به معبود بود ودقیقا به همین دلیل بر همه چیز حتی بر سیاستهای زمان او وامروز اثر گذاشت ! (3361173) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۰۴:۳۶
یک عالم دینی را روز عاشورا روس ها در تبریز گرفته و می خواستند اعدام کنند. مردم عزادار گفتند ما که سیاسی نیستیم ...

دوستان شما هم قیام امام حسین علیه السلام را عشق به معبود و غیر سیاسی بنامید ... (3361258) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۴۴:۴۴
اتفاقا قیام امام حسین هم خیلی ها گفتند ما به سیاست کاری نداریم و رفتند به کنج عزلت و عبادت (3361500) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۵:۳۸
تعداد زیاد نشانه عظمت نیست. کما اینکه عظمت کار حسین (ع) و 72 تن یارانش قابل قیاس با صدها لشکر از حرامیان نیست. (3360741) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۲۵:۵۳
اگر احساس میکنین قیام عاشورا یا اسلام شیعی سیاسی نیست بهتره کمی در عقایدتون کنکاش کنین (3360756) (alef-17)
 
سید
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۱۰:۱۱
اربعین را سیاسی نکنیم؟؟؟؟؟ برادر یا خواهر عزیز:عاشورا و اربعین سیاسی ترین رزمایش آزادگان جهانه!سیاست در ذات اسلام و حماسه عاشوراست (3360847) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۳۰:۱۰
عاشورا بزرگترین عشق ورزی به خداست بدون سیاسی بازی اما به دلیل خالصانه بودن آن سیاست سیاسیون منفعت طلب منفور را در هم شکست . (3361141) (alef-13)
 
گویا
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۳۰:۰۶
ای کاش ایرانی ها هم یاد بگیرند مثلا در هفته دیگر که مردم به طرف مشهد میروند اهالی ان دیار نه خدمتی مثل مردم عراق بلکه همینقدر که نرخ هتل ها و سایر خدمات بیشتر نشود شهر داری به چادر زدن در شهر توسط زوار ایراد نگیرد و گران نشدن اقلام مورد نیاز وسوغاتی فروش ها در بازارهای مشهد و.... یا در ماه رمضان قیمت خرما زولبیا گوشت و..گران نشود تبلیغاتچی ها در تلویزیون از کالاهای خود در زمان های مذهبی برای فروش بیشتر سوء استفاده نکنندو... (3360866) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۲:۵۳
منظورتان از ارادتی تزیینی که نیست؟

جمله امام عزیز را ذکر می کنم:

امام حسین با عدۀ کم همه چیزش را فدای اسلام کرد؛ مقابل یک امپراتوری بزرگ ایستاد و «نه» گفت؛ هر روز باید در هر جا این «نه» محفوظ بماند. و این مجالسی که هست مجالسی است که دنبال همین است که این «نه» را محفوظ بدارد. امام خمینی (ره)


اربعینی که برای ظلم و ستم ضرری ندارد ارزش کمی دارد. (3360885) (alef-11)
 
رسول
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۷:۴۹
این نویسنده بنده خدا یه سؤال مطرح کرده بود که چرا رسانه های غربی از پوشش دادن این خبر طفره میروند. این در نظر شما سیاسی کردن و مصادره به مطلوب کردن راهپیمایی است؟ (3360892) (alef-11)
 
مودی
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۷:۵۸:۲۶
این تصویر صد درصد سیاسی است و تمام حرکت امام حسین (ع) هم سیاسی بود. بنابراین گفتن این حرفها عجیب و غریب است. یعنی چه چیزی را سیاسی نکنند عاشورا را ؟؟ قیام امام حسین (ع) را ؟؟ مگر بنیانگذار این انقلاب نگفت که هر چه داریم از محرم و صفر داریم .... پس بدون محرم و عاشورا و حسین اصلا انقلاب نداشتیم .....
اما اگر منطور از سیاسی نکردن آن این است که بهره برداری جناحی و گروهی از آن نشود ؛ این حرف درستی است . چون امام حسین (ع) و عاشورای او متعلق به تمام آزادگان جهان است و البته این میان شیعیان افتخار مرکزیت داشتن در این جریان بزرگ تاریخ را دارند. (3361986) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۶:۲۷:۴۱
لذت بردم امیدوارم سال دیگر در کنار امام زمان حضرت مهدی موعود و در این مسیر باشم. التماس دعا (3360553) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۳۹:۵۲
زمزمه تمام ادیان , مذاهب و اقوام در اربعین و عاشورا : لبیک یا حسین , لبیک یا حسین (3360767) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۲۲:۵۱
خوشا به حالت برادر فقط همین خوشا به حالت (3360574) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۲:۴۶
خدا می داند از این بزرگترین تجمع روی کره زمین که به برکت امام حسین (ع) تشکیل می شود چه رعب و وحشتی در دل تروریستهای تکفیری خبیث و حامیان آنها می افتد؟ (3360591) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۳:۳۴
چه بسا بسیاری از کسانی که از سر جهل به تروریستها پیوسته اند نیز با دیدن این تجمع عاشقانه به خود بیایند
کسی چه می داند! (3360592) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۱۶:۱۴
شاید هم کسانی که با این تفکر زاویه و اختلاف دارند برای ابراز وجود و عرض اندام دست به حرکاتی بزنند که در نهایت حاصل این ماجرا جز تشدید اختلافات و دور شدن از وحدت بین نتیجه ای نخواهد داشت . با وضعیتی که در منطقه شاهدیم بهترین کار برای نابودی تروریستهایی که زیر لوای اسلام میجنگند تکیه کردن بر اشتراکات مذاهب و وحدت بین مسلمانان است . (3361471) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۵:۲۵
این تجمع بی نظیر می تواند پاسخ دندان شکنی به عقاید فاسد وهابیت باشد که زیارت را شرک به خدا می داند

در حالی که زیارت احترام به شعائر الهی است

و آیا امام حسین که به قول شیعه و سنی سید بهشتیان است از بزرگترین شعائر الهی نیست؟ (3360594) (alef-11)
 
بشیر
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۶:۲۳
هوای دلمان را بارانی کردی برادر. زیارتت قبول. ما جا مانده های از کاروان را نایب الزیاره باشید. (3360595) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۷:۳۹
خدا کند کسانی که در این راهپیمائی عظیم شرکت کرده اند با تلفن های همراه خود صحنه های ملکوتی آنرا شکار کنند و در شبکه های اجتماعی از جمله آپارات آنرا در معرض دید همه قرار دهند...
عچب فرصت مناسبی است برای این مهم امیدوارم از دست ندهید ...

هم با دعای خود هم با ضبط تصاویر جالب از اربعین به فکر ما باشید که توفیق نداشتیم همراه شما باشیم

همه شما را دوست دارم ... از صمیم قلب (3360597) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۲۰:۴۶
ای کاش در مملکتی که این همه عاشق امام حسین دارد......... این همه دروغ و دزدی نمیشد (3360614) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۳۴:۳۹
اگر یک عکس ماهواره ای در روز از این پیاده روی گرفته میشد عظمت کار بیشتر به چشم میومد. تصویر یک خط سیاه عظیم بین نجف و کربلا (3360625) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۲۶:۵۲
در این ایام ماهواره ها هم حواسشون به سمت دیگری هست! (3360757) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۴۰:۱۱
اگر به جای زوم کردن روی انرژی هسته ای روی رسانه های برون مرزی و بهره بردن از امکانات بالای ماهواره ای تمرکز می کردیم ودنیا را به گرفتن حالت تدافعی در برابرمان تشویق نمی کردیم در گسترش تفکر تشیع ونمایش عظمت آن بسیار موفقتر بودیم ! (3361153) (alef-17)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۳۵:۱۱
هماهنگی شیعیان قبل از ظهور (3360627) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۳۹:۴۱
احسنت (3360630) (alef-11)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۹:۰۸:۰۳
اون قدرتي كه ا400سال پيش تصويرش را حفظ كرد و به ما رساند مطمينا تصاوير دلدادگي مردم را هم منعكس ميكند.....هيچ توجه كرديد كه با با اينهمه جمعيت بغير از اشراف اطلاعاتي كشورمان تمام نيروهاي اطلاعاتي دنيا بسيج شده تا اتفاقي نيفتد..البته خودي ها براي تامين جان مردم و بيگانگان براي اينكه حادثه اي اتفاق نيفتد تا خبري يا تصويري باجبار از اين مراسم مجبور به انعكاسش شوند....خدا واقعا والله خير الماكرين است... (3360653) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۰۸:۵۷
احسنت (3360698) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۰۹:۰۰
ما هم امسال از همین مسیر فرعی رفتیم خیلی باصفا بود (3360699) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۳۴:۱۳
یک بخشی این است که فطرتاً همه انسانها دوست دارند ازاد باشند و تنها امام حسین (ع) بود که ازاد ی و ازاد مردی را هدیه به بشریت کرد (3360708) (alef-11)
 
محبی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۳۴:۴۷
درود بر تو برادر با احساس و مومن . این راهپیمائی خاری است بر چشم دشمنان اسلام راستین . تا کور شوند آنها که نتوانند دید . (3360710) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۷:۵۰
اول اینکه لطفا از این حرکت معنوی ، بهره برداری سیاسی نکنید.
دو اینکه مگر صدا و سیمای ما در مورد غرب ، اخبار مثبت را هم پخش میکند که توقع داشته باشیم آنها هم اینکار را بکنند. همیشه از بحران هویت و بحران اقتصادی و هر نوع بحران دیگری در مورد غرب گزارش پخش میکند دریغ از یک خبر مثبت مثلا از خدمات رایگان درمانی برای بیمارستان آن صعب العلاج در اروپا و یا آمار اشتغال بالا در همان کشورها. (3360743) (alef-11)
 
افشین
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۵۴:۱۹
نازی گلم اونایی که امریکا هستن برا دندونپزشکی میان ایران چون انقدر گرون ضمنا بحث از یک حرکت عضیم و میلیونی و منحصر میباشد بیاد طرح سلامت نشون بدن بعد امریکا هم طرح سلامت مارو نشون بده واقعا تو مملکت پروفشور زیاد داریم (3360834) (alef-17)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۷:۱۲:۲۰
آمريكايي ها كه نميان، ايرانيهايي كه براي بازديد ميان با يه تير دو نشون ميزنند هم ديداري تازه ميكنند و هم كار دندانپزشكي شون رو انجام ميدن. ما هم در سفر به خارج يا حتي يه شهر ديگه سعي ميكنيم از خدمات ارزان اون منطقه استفاده كنيم.(البته تو كشورهاي غربي كه درآمد سرانه بالاست طبيعيه كه مثلا هزينه دندانپزشكي هم بالاتر باشه) (3364581) (alef-11)
 
پیام
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۲۵:۲۶
اینجوریها هم که میگید نیست سایت امریکایی هافینگتون پست پارسال پوشش کاملی داد و مراسم اربعین را بزرگترینن زیارت جهان معرفی کرد و اتفاقا از ترس تکفیری ها ازین مانور از دفاع ارزشهای انسانی نوشت. (3360755) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۲۳:۳۲
والا اکثر سایت هایی که من می خونم اینطوری نیست! اکثرا اصلا در موردش حتی حرفی نمی زنند! در صورتی که یک مراسم گاوبازی که یک میلیونی هست تو اسپانیا هر سال پوشش کامل می دن همشون!

یاهو رو ببین فقط یک خبر زده اونم حمله مردم ایران به مرزبانی عراق بعدش در مورد حمله تروریست ها به ارتش تو بغداد گفته!!!
https://en-maktoob.news.yahoo.com/iran-pilgrims-stampede-iraq-border-point-181221577.html (3360923) (alef-17)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۰۴:۰۲
اعتقاداتم خیلی ضعیف شده اما...
کاش ،کاش منم اونابودم...کاش کمی سبک تر میشدم. (3360789) (alef-11)
 
صبری
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۲۱:۱۳
]خدا را هزاران بار شکر که اکنون شیعیان ایران و عراق با هم هماهنگ هستند و مثل سالهای نه چندان دور همدیگر را به عنوان دشمن خونی نمیکشند. (3360812) (alef-11)
 
نا شناس
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۳۰:۴۵
سلام بسیار زیبا و تاثیر گذار بود امیدوارم از این گزارشها که تاثیر فراوان دارد زیاد چاپ شود و باز امیدوارم ما نیز در مبادی ورودی و زمان پایان مراسم که زوار باز میگردند رعایت انصاف را داشته باشیم و زورای که خسته از این حرکت معنوی بازمیگرند را با ورود به کشورمان پشتیبانی کنیم که شیرینی این سفر معنوی دو چندان شود الهی قسمت هر آروزی مندی بنما تا حداقل درصدی از جامعه ای که شیعیان اعتقاد به آن دارند و جامعه مهدوی است را از نزدیک نظاره گر باشند شاید کم کم اعتقاد قلبی مان بیشتر شود و بدانیم که میشود با حداقلها خاطره ای زیبا بر جای گزاریم و دعا کنیم که ما هم اعتقادات قلبی مان دو چندان شود الهی میشود که ما آن جامعه ای که وعده داده شده است را لمس کنیم این حرکت اربعین در واقع تمرینی برای آن مواقع است که ان شاء الله بتوانیم خود را آماده کنیم و ما چقدر میتوانیم از همه چیزی که درایم به راحتی بگذریم بارها به خود نحیب میزنم آیا میتوانی ؟ (3360867) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۱۶:۴۲
دوستان حرکت امام اگه سیاسی نبود پس چچی بود؟چطور وقتی گریه میکنن همه میگن نبایداز مظلویتها وزخمهای حسین بگیم.حالا جنبه سیاسی حرکت امامو میگن باز یک عدهای معترضن که چرا جنبه سیاسیو نمایش میدن .بنظر من این عده میگن کلا هیچی از حرکت امام گفته نشه.والا عظمت این حرکت بیش از هر چیز در دنیای عجیب وغریب امروز نشان دادن جنبه سیاسی حرکته.یادمون باشه در زمان ظهور امام حسین باید برای همه دنیا شناخته شده باشه (3360919) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۴۷:۲۴
ببین شیعه اب خوردنش هم سیاسیه اما یک وقت یک کسی به امام اعتقاد نداره میاد از این حرکت سو استفاده میکنه میشه نماینده مجلس میگه ۹ دی یوم الشیطان شده !!!! خطاب به این هاست که یکسره رنگ عوض میکنند وگر نه راه رفتنمون هم سیاسیه عزیزم.. (3360948) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۱۳:۵۳
خدا را شكر كه اين سايت عاقل پرور است تمام سياست هاي ما مقطعي نبايد حركت حسيني را در اين جهت استفاده كنيم .بردن عكس آقايان يا پرچم خاص هر رنگ ديگري غير از رنگ حسيني .... (3360977) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۲۳:۳۹
سلام
یه بنده خدا نظر گذاشته و گفته که دین از سیاست جداست و حرکت امام حسین سیاسی نبوده و اشاره کرده به سخن حضرت علی که اگر میخواستم سیاست کنم از سیاستمداران سیاس تر بودم....بله...اما منظور امام سیاست کثیف و نیرنگ و دروغ است....والا مگر نه در قرآن داریم مولفه القلوب....پیامبر پول دادن به ابوسفیان...این حرکت حرکت سیاسی نیست؟؟؟.....سیاست صحیح با دین عجین هست....یا در هنگام جنگ وقتی کفار با سواد دستگیر می شدن جای کشتن پیامبر می فرمود به چند مسلمان سواد بیاموز تا زنده بمانی و حتی آزاد شوید!!!هم رحمت است و هم سیاست....آن هم سیاست پاکی که منجر به اسلام آوردن میشود....

کاش به فرموده رهبری تاریخ را درست بخوانیم و بفهمیم...نه با غرض...
موفق باشید (3360992) (alef-11)
 
امیرعلی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۲۴:۴۶
گزارش خیلی جالبی بود ، اشک از چشمان جاری شد وبسیار افسوس خوردم که چرا لیاقت زائر ابا عبدالله (ع) شدن را نداشتم ، پذیرایی مردم خوب عراق از زوار حسین (ع) خیلی عالی است به خصوص آن دخترک کوچک که با تربچه های خود به این زائرین خدمت می کرده است. درود بر شرافت این چنین شیعیانی ، اما دلم گرفته ونمی دانم چه بگویم از عده ای از هم وطنان خودم که انگ سیاسی بودن را به این دریای بی کران اخلاص و محبت به حسین (ع) می زنند ، البته ناگفته نماند اینجانب هم اعتقاد دارم که دین ما عین سیاست ما وسیاست ما عین دین ماست ، مگر مراسم عظیم حج هم جنبه ی عبادی وهم جنبه ی سیاسی ندارد؟ مگر برپایی نماز جمعه در سراسر کشور هم جنبه ی عبادی وهم جنبه ی سیاسی ندارد؟ اگر اجتماعی که به نیت عبادت برپا می شود بتواند دشمنان دین و عدالت را ناتوان کند همان جنبه ی سیاسی آن است. (3360994) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۲۵:۵۸
افرین بر نگارنده چه صفایی دارد چه صفایی کردم هر کس هر بر داشتی دارد داشته باشد ایکاش من هم بین راهپیمایان اربعین بودم برای انانی هم که از عظمت راهیان ترسیده اند که مبادا این سیل انها و عقاید سکولارشان را ببرد دعا می کنم که این سیل باصفا من حقیر و انها را باخود تا سراپرده حسین ببرد نترسیم سیل محبت حسین ما را به جای بدی نمی برد (3360995) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۴۲:۱۷
والا بعد از این مقاله بی بی سی رو چک کردم دوتا البوم عکس و یه خبر گذاشته بود که نشون میده حرف نویسنده خیلی هم محلی از اعراب نداره (3361113) (alef-13)
 
نا شناس
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۰۲:۵۹
سلام عزیزی که کامنت گذاشته و در بی بی سی چک کرده است که خبرها و عکسها در بی بی سی بوده درست . ولی یک نکته را به نظر بنده رسید که عراقیها اعلام کرده اند 26 میلیون نفر حضور در راهپیمایی داشته اند رقم را کمی فکر کنیم بعد فقط چند عکس و یک خبر ( در داخل پرانتز بگویم چند نفر برای کاری جای جمع میشوند همه عالم و ... مفهمند که چه شده و چه نشده ) بعد 26 میلیون نفر به یک راهپیمایی رفته اند که در آن پذیرایی و احترام در حد اعلاست و نوید یک جامعه و فرهنگی را میدهد که در هیچ جا نظیر ندارید بعد دیگران و خبرگزاریها هر چه میخواهند پنهان کاری کنند بالاخره خواهد آمد آنکه همه انتظارش را میکشند و آن موقع است که انگشت حسرت به دندان خواهیم گرفت و دیگر هیچ بیاید قدر این چند اربعین ها و کسی که ما را متحد کرده بدانیم (3361195) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۰۷:۱۷
اخه ۲۶ میلیون به عقل راست میاد؟ کربلا چقدر جاست؟ کجا جا میگیرند؟ (3361458) (alef-11)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۰:۲۶:۱۳
چرا داری عناد میکنی ارباباتون اونجا خبر نگار اعزام کرده اند میتوانی بپرسی زمانیکه میبینیم دویست و سی کیلومتر جاده پراز آدمه واقعاباید مغز ..... خورده باشی و بچشمت اعتماد نکنی درضمن آنکه این جماعت عظیم و عاشق را دور هم جمع کرده درخانه اش جا زیاده وشکی درآن نیست لبیک ما به سیاست حسینیست سیاستیکه استکبار را مجبور کرده درخصوص عظمت آن عناد نمایدو شما اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید (3361707) (alef-17)
 
محسنوند
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۰:۴۲:۰۲
یعنی بقول شما در مقابل شیاطین سکوت کنیم که اگر ما چهار کلمه درخصوص داعش نظر منفی بدیم سیاسی کاری شده و آخرتمان نابود میشه؟چقدر گردنتو آماده کرده ای برای ذبح داعشی که با سیاست شیطانی استکبارو جهالت مسلمان نماهای وهابی بوجود آمده اگر نبود سیاست کفر ستیزی کشور وایثار گرانش که الان سر کوچه هایمان باید شاهد بنکاح رفتن ناموس شیعه بودیم چکونه شما نمیخواهید در مقابل سیاست امریکا شیعیان حتی یک راهپیمائی چند میلیونی را که سراسر عبادی وسیاسیست را بنمایش بگذارند میفرمائید آخرتتان نابود میشود؟ زهی سکوتهای پر معنا که باعث بوجود آمدن وضعیت فعلی در کشورهای اسلامی شده است مابه دیانت وسیاستمان افتخار میکنیم(یاحسین) (3361733) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۳۹:۱۱
برادر ناشناس حتما انتظار داری بی بی سی کل خبرگزاریش رو دربس در اختیار این خبر بگذاره سی تا تیتر خبری و پنج تا البوم عکس تو صفحه اولش بود که یک خبر و دوتا البومش به این موضوع اختصاص داشت خیلی نباید تو بعضی موضوعات جوگیر بشیم. انشاا... سال اینده باهم بریم این زیارت و البته بی بی سی هم تمام صفحه اش رو به این خبر اختصاص بده (3361300) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۴۷:۰۳
اتفاقا تو خیلی از رسانه های خارجی خبرش اومده. بی بی سی فارسی هم که برای عکسهاش فراخوان داده! احتمالا انتظار شما اینه که همه باید نسبت به این مراسم همون احساسی که شما داری داشته باشند و مثلا سی ان ان بگه "اجتماع پرشکوه..." دوست عزیز این مراسم برای شما و خیلی مردم شیعه خیلی عزیزه اما برای اونها نه، فقط خبره!... چرا انتظار داریم همه مردم دنیا همه چیز رو از دید ما ببینند به خاطر همینه که همیشه با همه مشکل پیدا میکنیم (3361314) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۵۴:۲۴
دوستان عزیز هم جمله ی دیانت ما عین سیاست ما درست است و هم اینکه همه چیز را نباید سیاسی دید. نکتش اینه که سیاستی که دین قبول داره دغل بازی توش نیست و از طرفی هر حرف و سخنی که زده می شه باید در راستای اخرت گرایی باشه ممکنه حتی حضور شما در عرصه ی سیاست و یا زدن حرف سیاسی موجب نابودی اخرتتون بشه که اینجا خود سیاست ایجاب می کنه که وارد سیاست نشید. مگر امام خمینی(ره) نوه ی خودشان را از ورود به بحثهای سیاسی و سیاست منع نکردند. ایا معناش اینه که امام نوشون را از دیانت منع کردند؟!!!!! قطعا اینجور نیست.
دوستان بدانید چیزی که دین به عنوان سیاست می شناسه با چیزی که در عرف به عنوان سیاست می شناسیم دو تایست. و از دید دین بعضی هامون به هیچ عنوان نباید وارد سیاست بشیم. در ضمن دغل بازی را به هیچ عنوان با سیاست دینی یکی ندونید. (3361324) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۳:۴۲:۰۳
اینقدر دعوای سیاست و دیانت نکنید
دلیل اینکه تا اسم سیاست میاد خیلی ها خوششون نمیاد اینه که متاسفانه ما بیشتر دینمونو سیاسی کردیم تا اینکه سیاستمونو دینی کنیم مطمئناً جدایی دین از سیاست درست نیست ولی به شرط اینکه اینکه سیاسی بودن به معنی جناحی بودن نباشه (3361605) (alef-17)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
این تصویر از خاورمیانه نباید منتشر شود!