نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454819
وعده‌های پوپولیستی انتخاباتی؛
شوک‌های اقتصادی یارانه ۱۱۳ تا ۲۵۰ هزار تومانی
بخش اقتصادی الف، ۲۶ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۲
هنوز ثبت‌نام رسمی از کاندیداهای ریاست جمهوری شروع نشده که برخی داوطلبان وعده‌های انتخاباتی خود به ویژه وعده‌های پوپولیستی را آغاز کرده‌اند؛ آن هم درست در نقطه حساسی که مردم به طور خاص به آن توجه داشته و همواره از پرحاشیه‌ترین مسائل دولت بوده است؛ یارانه‌های نقدی.

اخیرا یکی از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری از برنامه خود برای افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی خبر داده و گفته است که درصورت کسب آرا مبلغ فعلی یارانه را در گام اول تا ۱۱۳ هزار تومان، گام دوم ۲۰۰ هزار و گام سوم تا ۲۵۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. این در حالی است که مبلغ یارانه های نقدی از زمان شروع به پرداخت تا کنون همواره ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است؛ رقمی که البته بنا بر اعلام مدیران اقتصادی دولت باید برای پرداخت در چارچوب حدود ۱۲ هزار تومان بود نه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان.

در این حالت بیان چند نکته قابل تامل است. اول انتخاب موضوعی برای مانور انتخاباتی که مردم به آن توجه ویژه‌ای داشته‌اند و از غنی تا فقیر نسبت به تغییر آن حساسیت نشان می‌دهند. یارانه‌های نقدی از آذرماه سال ۱۳۸۹ بین مردم تقسیم شده و با اینکه طی این سال‌ها از هدفمند شدن آن سخن گفته شده است، اما همچنان با شرایطی که از ابتدا بر پایه آن شکل گرفته هدفمند نیست و هزینه‌های خاص خود را به همراه دارد.

مردم در این سال‌ها هیچ‌گاه به طور یکپارچه تصمیم به قطع یارانه خود و انصراف از آن نگرفته و بسیار کم دیده شده که راضی به انصراف باشند. این را آمار به راحتی تایید می‌کند زمانی که آخرین آمار سرشماری در سال جاری از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران خبر می‌دهد و آمار سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان از پرداخت نقدی به حدود ۷۷ میلیون نفر در هر ماه دارد. در این حالت راضی نگه داشتن این تعداد خود نقطه عطفی در کارنامه هر کاندیدای انتخاباتی خواهد بود؛ آن هم زمانی که در چهار سال گذشته هر گاه دولت برای غربالگری و حذف یارانه‌ پردرآمدها اقدام کرده، با واکنش‌های نه چندان مطلوبی از سوی مردم مواجه شده و ناچار به برگرداندن یارانه‌ها به این افراد شده است.

شعار انتخاباتی یارانه‌ای و حرف نزدن از حذف و قطع یارانه که می‌تواند بسیار مطلوب باشد در سویی دیگر ارقامی را با خود به همراه دارد که ظاهری بسیار خوشایند برای مردم دارد، اما در پس آن هزینه‌های سرسام‌آور و واقعیت‌های دیگری نهفته است. ماجرا از این قرار است که دولت دهم از آذرماه سال ۱۳۸۹ شروع به اجرای قانون هدفمندی کرد که در آن ماده‌ها و تبصره‌های زیادی در راستای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، درآمدها و هزینه‌های آن قرار گرفت. به طور کلی قرار بر این بود که ۵۰ درصد از درآمد ناشی از اصلاح قیمت‌ها برای توزیع نقدی بین خانوارهایی که مشمول دریافت آن می‌شوند، اختصاص یابد. همچنین ۳۰ درصد دیگر این درآمد برای کمک به بخش‌های تولیدی و رفاهی و تا ۲۰ درصد دیگر هم به منظور کمک به دولت برای تامین هزینه‌ها و به ویژه پروژه‌های عمرانی تعلق گیرد، اما واقعیت به گونه‌ای دیگر پیش رفت. زمانی محمود احمدی‌نژاد طرح‌هایی مانند خوشه‌بندی جمعیت را مطرح کرد تا اینکه افراد طی دسته‌بندی انجام شده مشمول یارانه نقدی شوند ولی به نتیجه‌ نرسید و سرانجام پرداخت یارانه‌های نقدی به طور یکپارچه و برای تمامی مردم با توجه به ثبت‌نام و افتتاح حسابی که انجام داده بودند، آغاز شد. ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان رقمی بود که از سوی دولت دهم اعلام و به طور ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و همچنان نیز این پرداخت ادامه دارد.

طی بیش از شش سال که از پرداخت یارانه‌های قبلی می‌گذرد، دولت در هر ماه حدود ۳۴۰۰ میلیارد تومان و هر سال بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت‌های نقدی هزینه کرده و در حال حاضر در مجموع بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای این موضوع پرداختی داشته است. این در حالی است که در مقابل با توجه به حجم بالای پرداخت‌های نقدی و درآمد کمتر از هزینه‌های موجود چه دولت گذشته و چه دولت فعلی تنها توان توزیع نقدی را داشته و حتی برای آن ناچار به برداشت از بودجه عمومی هر چند به طور قانونی شدند، بنابراین رقمی برای ۳۰ درصد سهم تولید و رفاه اجتماعی و همچنین ۲۰ درصد هزینه‌های دولت باقی نمانده و مردم از آن بی‌بهره ماندند.

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارشی که دیوان محاسبات از پرداخت و دریافت‌های هدفمندی یارانه‌ها منتشر کرده، در هر سال فقط حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان از چهار منبع درآمدی هدفمندی به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود. به طوری که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی گاز، آبفا و نیرو  به عنوان چهار محلی که موظف به واریز درآمدهای ناشی از اصلاح‌ حامل‌های انرژی هستند  پس از کسر هزینه قانونی آنها حداکثر رقمی حدود ۳۶هزار میلیارد تومان به حساب سازمان هدفمندی واریز  می‌کنند. این رقم در حالی باید پاسخگوی توزیع نقدی، تولید و هزینه‌های دولت باشد که با توجه به مبلغ ۴۲ هزار میلیارد تومانی برای توزیع نقدی نه تنها جایی برای بخش‌های دیگر باقی نمی‌گذارد، بلکه باید از محل‌های دیگر منابع دریافت شده و به حساب خانوارها واریز شود.

ارقام تامل برانگیز یارانه های ۱۱۳ تا ۲۵۰ هزار تومانی

اما اگر در همین شرایط قرار بر این باشد مبلغ پرداختی به عنوان یارانه نقدی تغییر کند، مروری بر هزینه‌های آن می‌تواند جالب باشد. اگر فرض کنیم مبلغ یارانه هر نفر از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۱۳ هزار تومان وعده داده شده از سوی یکی از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری افزایش یابد، برای ۷۵ میلیون نفر موجود باید در هر ماه بالغ بر ۸۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شود که نزدیک به ۵۰۰۰ میلیارد تومان بالاتر از رقمی است که در حال حاضر دولت در هر ماه پرداخت می‌کند. در این شرایط هزینه‌های سالانه دولت برای پرداخت یارانه‌ها از ۴۲ هزار به نزدیک ۱۰۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد و اگر درآمد فعلی یعنی حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان را همچنان در دستور کار داشته باشد، کسری بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان به همراه خواهد داشت.

وعده دیگر این است که در گام دوم مبلغ یارانه‌ها تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد. این رقم در هر ماه برای ۷۵ میلیون نفر هزینه ۱۵ هزار میلیارد تومانی و سالانه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان هزینه به همراه خواهد داشت. بنابراین کسری سالانه دولت در مقایسه با درآمد ۳۶ هزار میلیاردی به حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

وعده سوم، افزایش مبلغ یارانه تا ۲۵۰ هزار تومان در هر ماه است. در این شرایط برای ۷۵ میلیون نفر در هر ماه حدود ۱۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و در هر سال تا ۲۲۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت تعیین می‌شود. پس کسری‌ها هم بالاتر رفته و باید در مقایسه با درآمد فعلی نزدیک به ۱۹۰ هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شود.

اما این اعداد و ارقام عجیب و گزاف در شرایطی به دنبال افزایش ارقام یارانه نقدی خواهد بود که باید دید برنامه این داوطلب انتخاباتی برای اجرای این تغییرات چگونه است، ولی می‌تواند در چند محدوده وجود داشته باشد. اول اینکه دولت برای تامین هزینه‌های اضافه شده برای بالا بردن مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان اگر قرار باشد در چارچوب قانون حرکت کند، باید نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی اقدام کند. این در حالی است که برای تامین این هزینه به طور حتم رشد قیمت‌ها به طرز عجیبی افزایش پیدا می‌کند؛ همان‌طوری که در ابتدای شروع قانون هدفمندی یارانه‌ها احمدی‌نژاد برای تامین هزینه قیمت حامل‌ها را تا بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ درصد رشد داد که خود موجب ایجاد شوک به اقتصاد شد. در آن زمان قیمت بنزین از حدود ۱۰۰ به حدود ۴۰۰ تومان سهمیه‌ای و ۷۰۰ تومان آزاد و گازوئیل از حدود ۱۶ تومان به ۱۵۰ تومان سهمیه‌ای و یا ۳۵۰ تومان آزاد تغییر قیمت داد که خود آغاز شوک اقتصادی بود.

اگر قرار بر این نباشد که قیمت حامل‌های انرژی افزایش چند صد درصدی یابد، باید برای کاهش هزینه‌ها دولت نسبت به حذف بخش عمده‌ای از یارانه‌بگیران اقدام کند تا بتواند درآمدهای فعلی که حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان است را با پرداخت نقدی منطبق کند. البته در حال حاضر حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان در هر سال از بودجه عمومی به دولت در هدفمندی یارانه‌ها کمک می‌شود که آن را تا نزدیک به ۴۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌دهد. در این شرایط اگر تغییری در قیمت‌های حامل‌های انرژی رخ نداده و با همین رقم به هر نفر ۱۱۳ هزار تومان پرداختی انجام شده و درآمد و هزینه با یکدیگر تراز شود، حدود ۳۲ میلیون نفر مشمول یارانه نقدی می‌شوند، بنابراین اگر دولت وقت بخواهد پرداخت را بدون کسری ادامه دهد، باید به محض شروع پرداخت نقدی ۱۱۳ هزار تومانی از ۷۷ میلیون نفر فعلی نزدیک به ۴۳ میلیون نفر را به طور یکجا حذف کند! آن هم در صورتی که هیچ هزینه‌ای به بخش‌های تولیدی، رفاهی و دولت تعلق نگیرد.

از سوی دیگر اگر قرار بر هیچ یک از این موارد یعنی افزایش ناگهانی قیمت‌های حامل‌های انرژی یا حذف یکباره یارانه‌بگیران نباشد، آن گاه باید دید که پیشنهاد افزایش تند یارانه نقدی بر اساس چه برنامه‌ای قابل اجرا بوده و در دستور کار قرار می‌گیرد. شاید هم قرار بر این باشد که کلیات قانون هدفمندی مورد بازنگری قرار گرفته و درآمد و هزینه‌ها نیز تغییر کند. به هر حال باید نحوه این تغییر مبلغ یارانه‌ای با ظاهری جذاب مشخص شود، در غیر این صورت باید دید زمانی که مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، دولت فعلی را درگیر مصیبت عظما برای تامین هزینه ماهانه کرده است مبلغ ۱۱۳ هزار تومان با دولت پیشنهاد کننده چه خواهد کرد؟
مرجع : ایسنا
 
کلمات کلیدی : وعده‌های پوپولیستی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۳:۰۴
اگه دزدی نشه... اگه صندوق های مملکت دست امثال ص....نباشه... اگه...
براحتی میشه این مقدار یارانه رو حداقل به اقشار محروم پرداخت کرد! (4207136) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۵۱:۵۳
یا از عدد و رقم سر در نمیاری یا نمیدونی به راحتی یعنی چی.... (4207344) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۳:۱۱
حقوق مدیر این دولت که 250 میلیون توامن در ماه بود معادل یارانه 1250 نفر است انهم مبلغ یارانه 200 هزار تومانی (4207362) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۳:۱۷:۱۸
سونامی تورمی که ایجاد میکنه 10 برابر اون رو از جیبت بیرون میکشه. با سابقه ای که داریم هنوز این را نفهمیدی؟!! (4207536) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۱:۲۲:۲۱
چرا امثال شما میخواید "تورم" رو با پرداخت کم به کارگر و قشر محروم درست کنید؟!!! (4207693) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۹:۰۴:۵۰
بجای افزایش یارانه باید دلار به زمان قبل از تحریم ها برگردد (4208184) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۳:۵۲
فقط دکتر روحانی میتونه مملکت رو نجات بده.... (4207137) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۲۱:۲۱
فقط دولت ایشون میتونست دلار را تا مرز 4100 برساند (4207308) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۲۲:۵۸
الان ما 4 ساله نجات پیدا کردیم با گوشت کیلویی 48000 تومن و برنج 14000 تومنی و سیب کیلویی 7000 تومنی و پرتغال 5500 تومنی (4207310) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۱:۴۲:۵۴
خوب مطمئن باش اگر روحانی نبود همه اینها رو باید 4 برابر می خریدی عمو جون ! (4207517) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۳۷:۰۱
الان سال 92 نیست که با این حرفها ی توخالی مردمو ف...بدین
4ساله اقتصاد تو کماست (4207321) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۵۱:۲۹
اگه نحات اینه همون بهتر که غرق شیم (4207342) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۵۸:۴۶
واقعا برای شما دوست نامهربان متاسفم نمی بینی مملکت از گرانی کمر خم کرده بازم از روحانی حمایت می کنید جای تاسف داره (4207353) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۳:۴۳
منم برای شما متاسفم که هنوز نمیفهمید هشت سال خراب کردن نیاز به هشتاد سال ساختن دارد . دولت تو این چهار سال هنرمندانه در کوران توطئه ها و تهمت های نا روا مملکت رو از ورشکستگی حتمی نجات داد . شما انتظار شق القمر داری ؟؟

شما تو اون هشت سال که دلار 900 تومانی شد چهار هزار تومان کجا بودی . بنزین 800 ریالی شد هزار تومان .

والا انصاف هم خوب چیزیه که امثال شما ازش بی بهره هستن . (4208894) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۸:۳۴
باید کسانی را که وعده های مملکت خراب کن میدهند رد صلاحیت کنند . چون مشخص است این افراد با چه هدفی بدنبال قدرتند . و این از مصادیق اصلی عدم داشتن صلاحیت است . (4208904) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۰:۰۶:۳۱
وقتی حقوق های نجومی خودشون و یه سری صنف مافیایی رو پنجاه شصت درصد افزایش می دن شوک اقتصادی معنی نداره ولی اگه بخوان به حقوق یه معلم یا کاگر صد هزار اضافه کنن یا یارانه 40 هزار تومنی رو دو برابر کنن قیمت همه چی 2 برابر می شه. ... هم که در زمینه گسترش بی عدالتی اقتصادی و ایجاد شکاف طبقاتی وحشتناک گوی سبقت رو ... ربوده. (4207647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۴:۱۲
کاش آقای رئیس‌جمهور به کسانی که رأی داده‌اند احترام می‌گذاشتند و برای یک بار از مردم نسبت به دولت نظر می‌خواستند نه اینکه به اطلاعاتی که اطرافیان یا مشاوران به ایشان می‌دهند اکتفا کنند. (4207139) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۶:۰۱
آلزایمر سیاسی را فردی دچار شده است که خروارها وعده به مردم می‌دهد تا بر مقام اجرایی کشور دست یابد و زمانی که کار از کار گذشت گرفتار بیماری آلزایمر سیاسی می‌شود. مشکلات مردم و وعده‌ها را که به برجام گره زده بودند، ولی این روزها آلزایمر را به دیگران نسبت می‌دهند و در عین حال خود را به آلزایمر زده‌اند که حتی برای عملکرد مخرب‌شان پاسخی به مردم ندهند! (4207141) (alef-11)
 
سعید
Japan
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۸:۰۳
اتهام که نمیخواید بزنید که اسمش رو نمیبرید! ما پوپول ها نباید بدونیم کی وعده داده که بهش رای بدیم؟ (4207145) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۱۷:۴۸
الان هر کسی بگوید یارانه می دهیم و آن هم به مبلغ بالا باعث میشود که فقط رای نیاورد.چون مردم دیدند که همین 40 هزار تومان چه بلایی سرشان آورد.حالا اگر بشود 200 هزار تومان چه میشود..پس بهتره نامزد ها از این شعار های مسخره ندهند.. (4207160) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۴۴:۲۲
تو دولت قبل 45هزار معادل 45دلار یارانه میدادند
الان 45هزارمعادل10دلار یارانه میدند و بقیه شو میدن حقوق مدیران نجومی
ماهی 24میلیون (4207329) (alef-11)
 
نیما
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۴۸:۵۶
بنظر من اینطور نیست و مردم به هرکسی که وعده یارانه بالاتری بدهد رای میدهند (4207406) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۲۶:۲۶
بنظر می رسد مسله بیکاری ورکود وتورم را می خواهند در ۱۰۰ روز اول سال ۹۶ حل وفصل کنند (4207162) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۵۱:۵۵
فعلاً که 10 هزار میلیارد تومان از یارانه مردم بابت طرح تحول جیب پزشکان به حساب این عزیزان واریز می‌شود. با صرفه‌جوئی در بریز و بپاش، دولت می‌توانست به همان اندازه که حامل‌های انرژی را گران کرده مطابق قانون یارانه را هم افزایش دهد، نه این‌که به بهانه‌های مختلف یارانه قانونی مردم را حذف کند. (4207185) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۰۳:۲۰
احتمالا قیمت نان به ده هزار تومن می رسه !!! (4207193) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۰۳:۳۴
یارانه 4 برابر قیمت ها 10 برابر ! (4207194) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۳:۲۲:۳۷
نکنید این کارو (4207539) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۲۱:۲۶
پوپولیستی کدام است ؟ وقتی مردم بیکارند و درامدی زیادی ندارند معلوم است که رای میدهند و این نتیجه عدم سرمایه گذاری و تحریمهایی است که 30 سال است ادامه داشته . وقتی که برخی برای کشور دل نمی سوزانند مردم باید جور انان را بکشند و پوپولیستی عمل نکنند؟ (4207210) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۴۸:۰۳
متأسفانه مردم هم به این شعارهای عوام فریبانه علاقه دارند. (4207230) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۳:۲۱
متاسفانه (4207363) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۴:۰۳
45 هزار تومان دادن 450 هزار تومان گرفتند!!! (4207238) (alef-11)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۴:۵۵
اگه انصاف به خرج بدیم احمدی نژاد به وعده هاش عمل می کرد. حالا با غلط و درست بودنش کاری ندارم ولی وقتی تصمیمی می گرفت عملیش می کرد. (4207239) (alef-11)
 
علی عسک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۳۲:۳۱
عمل به تصمیم با چه قیمتی!!!!!! به قیمت به قهقرا برن کشور و نابودی اقتصاد!!!!!!! (4207392) (alef-11)
 
Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۶:۳۴
اصلا پوپولیستی نیست..این آقایون قبلا هم ثابت کردن که به وعده هاشون عمل مثل ...کلید....روغ نمیگن و.... (4207241) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۰:۳۲:۲۸
پوپولیستی این جوری=افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی (4207269) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۰:۴۸:۰۱
با این اوضاع من به روحانی رای میدم (4207279) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۲:۴۰
.... اوضاع را می بینید بازم خطا الله اکبر شماها را نمی شه شناخت تلکیقتون با خودتون مشخص نیست بازم به روحانی رلای میدهید (4207360) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۰۸:۳۴
می دزدنند می برند خارج از ایران اگر یارانه را نگیرید (4207295) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۱:۲۱
امثال شما هر بلای سرشون بیاد حقشون ! (4207712) (alef-11)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۳۳:۴۲
با سلام

برادر عزیز ، اینهایی را که نوشتی همه درست اما :

حذف اختلاس های 3000 میلیاردی و 8000 میلیاردی و 12000 میلیاردی
حذف دزدی دکل های نفتی یکصد میلیون دلاری و داروهای قاچاق و ...
حذف حقوق های نجومی میلیاردی در ماه
حذف املاک نجومی میلیاردی
حذف کارانه های میلیاردی بناحق از جیب گشاد پزشکان
حذف کمک های میلیارد دلاری بلا عوض بی مورد ... مختلف
حذف ردیف بودجه موسسات مختلف خصوصی در بودجه کشور بدون حسابرسی
حذف بودجه دهها سازمان بی مصرف فرهنگی در کشور
اضافه نمودن مالیات به بنیاد مستضعفان ، آستان قدس و .....

عزیز دل من کافیه یا بازم بگم !!!! اگه کارهای گفته شده در بالا انجام بگیره به هر کدام از مردم ایران من ماهی 500000 تومان بدون منت و مصیبت عظمی و با کمال میل تقدیم می کنم .
در کشوری که مدیریت بهینه منابع وجود ندارد و افراد و سارمانها و ...به دنبال سهم خواهی از بودجه کشور می باشند و فاصله شدید طبقاتی ( یکی با پورشه میلیاردی ، یکی با سفره خالی) وجود دارد مردم حق دارند به کسی رای بدهند که سهمی از فروش نفت را برای سیر کردن شکمشان در دولت اختصاص دهد.

الف جان تو هم چاپ کن تا بلکه گوش شنوایی باشد. (4207319) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۲:۰۳
آقا چه عوام فریبی مگر دکتر احمدی نژاد نگفت که میدهیم و داد تازه رضایی هم همین حرفها را زده است (4207358) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۳۵:۱۰
یارانه فقرا قطع ویارانه اغنیا پا برجاست وبه اعتراضات توجه دنمیشه (4207393) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۵۳:۲۲
مادیگراحمق نیستیم که گول این افرادفرصت طلب رابخوریم (4207409) (alef-11)
 
مردم
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۳:۵۲:۲۵
من موافقم که یارانه بدند دوما اگر مردم نبرند پس امثال بابک زنجانی ببرند.اینها همه نشون میده دولت پول دارد خوبش داره . (4207543) (alef-11)
 
بچه ی شوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۸:۴۶
یارانه حکم آبگوشتی را دارد که بیشتر آن یعنی آب بیشتر. آبی که به قیمت نان باید هزینه ی آن را رابدهید. کاهش شدید ارزش پول هزینه ی آن است. حکم آب نمکی است که به جای جو به گوسفند بدهند. یارانه حکم کشی را دارد که طولش حداکثر یک متر است، فقط نادان فکر می کند که اگر بیشتر کشیده شود طول آن به سه متر می رسد. مواظب چشم وچال خود باشید. خدایا کشور ما را از شر این پوپولهای گشنه نجات بده. (4207923) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۸:۴۸:۴۷
من یارانه را می خواهم بگیرم حتی بالاتر برود خوشحال می شوم چون من نگیرم دیگران میلیاردی می گیرن (4207599) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۱:۲۰:۰۴
دانشمند وقتی 250 تومن یارانه بدهند همه چیز 10 برابر میشه الان می فهمی ؟ (4207691) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۷:۵۴:۵۷
کاش مردم ایران از مردم سویس یاد می گرفتند یارانه 2200 یورویی معادل حدود 10 میلیون تومان ماهانه را پس زدند و قبول نکردند (4208098) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۳۷:۴۰
اگر مثل ما بودند که به آنها سوئیسی نمی گفتند. (4208872) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۰:۱۷:۳۵
اگه یک روز اینجا هم مثل سوییس شد نه تنها یارانه نمی گیرم بلکه همه یارانه ای که گرفتم روپس میدم. عزیزم کجا رو داری با ایران مقایسه می کنی؟!!!!! (4208930) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۶:۴۰:۲۸
این کارها فقط اقتصادراخراب میکند (4214031) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته