توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399613
روز خوش اقبالی زوج ترامپ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۴
روز سه‌شنبه جنگ مناظره‌های انتخاباتی به خوان معاونان دو نامزد ریاست‌جمهوری رسید و برنده این مجادله به گفته نظرسنجی‌ها کسی جز یار و یاور ترامپ نبود. مایک پنس توانست به عکس رئیس خود روز خوبی را در مناظره تجربه کند و تیم کین، معاون احتمالی کلینتون را مغلوب کند. به گزارش سی‌ان‌ان براساس نظرسنجی این شبکه خبری و «ORC instant poll» مایک پنس توانست با رای 48 درصدی از معاون هیلاری کلینتون که 42 درصد رای مردم را به دست آورد، پیروز میدان شود.
 
دو سیاستمدار تقریبا ناشناس آمریکایی روز سه‌شنبه در برابر یکدیگر قرار گرفتند و به سوالات گوناگونی پاسخ دادند. تقریبا دوسوم از رای‌دهندگان گفتند که مایک پنس بسیار بهتر از آن چیزی که فکر می‌کردند در مناظره حاضر شده است. تنها 14 درصد گفتند او در این مناظره بد ظاهر شده است. در مقابل 43 درصد مردم اعتقاد داشتند که کین بدتر از آن چیزی که می‌اندیشیدند در مناظره حضور پیدا کرده بود.

این در حالی است که به اعتقاد 58 درصد مردم کار تیم کین در دفاع از هیلاری کلینتون بهتر از مایک پنس بوده است. در این خصوص 38 درصد مردم بر این باورند که مایک پنس دفاع خوبی از دونالد ترامپ داشته است. با این وجود حضور خوب مایک پنس موجب شد تا 29 درصد مردم بگویند که متقاعد شده‌اند تا به ترامپ رای بدهند. این مقدار برای هیلاری کلینتون 18 درصد است.پس از مناظره ترامپ و کلینتون نظرسنجی مشابهی صورت گرفت و 38 درصد مردم گفتند که با این مناظره متقاعد شده‌اند تا به هیلاری کلینتون رای بدهند و در این خصوص تنها 18 درصد گفتند که حاضرند از دونالد ترامپ در انتخابات حمایت کنند. به اعتقاد 48 درصد مردم پنس به سوالات پاسخ بهتری داده است، اما این رقم برای تیم کین به 41 درصد می‌رسد. تیم کین و مایک پنس به ترتیب معاونان اول هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ هستند.

این دو روز سه‌شنبه در مقابل یکدیگر قرار گرفتند. این مناظره در دانشگاه «لانگ‌وود» در «فارم‌ویل»، ایالت ویرجینیا، انجام شد. روش پرسش‌ها کم و بیش شبیه مناظره نخست انتخابات ریاست‌جمهوری‌ میان کلینتون و ترامپ بود، هر چند دو طرف بارها مناظره را از پرسش‌های اصلی دور کردند. این مناظره 90 دقیقه طول کشید؛ مجری این مناظره نیز خانمی به نام الین کیهانو، نخستین مجری آسیایی‌تبار بود.

این دو در سیاست خارجی، به موضوعاتی مانند روسیه، جنگ داخلی سوریه یا آزمایش‌های اتمی کره‌شمالی و تهدیدهای ناشی از تروریسم پرداختند.کین بارها با اشاره به گفته‌های دونالد ترامپ، تاکید کرد که نامزد حزب جمهوری‌خواه، از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ستایش کرده ‌است. مایک پنس نیز گفته است در زمان هیلاری کلینتون بود که روسیه به شبه‌جزیره کریمه اوکراین تجاوز کرد. او در عین حال گفته ‌است ایران با روسیه همکاری می‌کند و روسیه در سوریه سامانه ضدموشکی قرار داده است. مایک پنس از انجام حملات احتمالی علیه مواضع ارتش سوریه حمایت کرده ‌است.

این در شرایطی است که تیم کین، مانند پنس، از ایده ایجاد یک منطقه امن برای غیرنظامیان در سوریه دفاع کرد و در عین حال یادآوری می‌کند که ترامپ همواره ستایشگر پوتین بوده و حتی رئیس پیشین ستاد انتخاباتی‌اش به‌خاطر نزدیکی به مسکو بود که در نهایت از کارزار کناره گرفت.

این در حالی است که در این مناظره موضع پنس در قبال روسیه تا حدودی بر خلاف نظرات ترامپ بود. پنس تصریح کرد که آمریکا باید با قدرت به تحریکات روسیه در سوریه پاسخ دهد. وی به‌خاطر حمله روسیه به شهر حلب و کشتار غیرنظامیان مسکو را به باد انتقاد گرفت. با این وجود ترامپ پیش‌تر برای حل بحران سوریه بر همکاری با روسیه تاکید کرده بود. البته مناظره روز سه‌شنبه موضوعات حساس دیگری هم داشت و هر بار نیز مناظره از حالت اولیه خود خارج می‌شد و دو نامزد در میان حرف‌های یکدیگر می‌پریدند.

در ادامه این مناظره، تیم کین و مایک پنس، هر دو در مورد موضوع پناهجویان و مهاجران نیز گفت‌وگو کردند. در ارتباط با امنیت داخلی آمریکا، کین از ایده کسب سوءپیشینه افراد بدون در نظر گرفتن کشوری که از آن می‌آیند دفاع می‌کند و گفت کلینتون می‌خواهد در ساز و کار مهاجرتی آمریکا اصلاحاتی گسترده انجام دهد. مایک پنس در عین حال گفت: باید به اقامت مهاجران غیرقانونی که خلافی مرتکب شده‌اند یا بیش از زمان مقرر در کشور مانده‌اند، خاتمه داد و بعد سیستم و سیاست‌های مهاجرتی را اصلاح کرد. پیش از این مناظره هم ترامپ هشدار داده بود که هیلاری کلینتون قصد ندارد سیستم مهاجرتی فعلی را تغییر دهد و وی وفادار به طرح باراک اوباما است. این طرح در بین جمهوری‌خواهان مخالفان زیادی دارد و ترامپ قصد دارد بخشی از آرای جمهوری‌خواهان را از طریق طرح‌های ضدمهاجرتی‌ جذب کند. گفته می‌شود سفیدپوستان طبقه متوسط حامی طرح ضدمهاجرتی دونالد ترامپ هستند. بخشی که ترامپ مدعی است هیلاری کلینتون به آنها با گفتن نژادپرست و بیمار جنسی توهین کرده است.

از این‌رو بخشی از مناظره در رابطه با «توهین و تحقیری» بود که ترامپ و کلینتون در رابطه با هواداران طرف مقابل بر زبان رانده‌اند. تا حدود زیادی نحوه پرسش و پاسخ‌ها شبیه به مناظره نخست کلینتون و ترامپ بود. کین در این خصوص ترامپ را متهم به نژادپرستی کرد و پنس نیز گفت که هیلاری کلینتون و معاون وی به مردم آمریکا و طرفداران ترامپ توهین می‌کنند. اما مهم‌ترین بخش این مناظره مربوط به گاف جدید ترامپ است که با افشاگری روزنامه نیویورک‌تایمز آغاز شد. این روزنامه در جبهه هیلاری کلینتون است و هفته گذشته در گزارشی تحقیقی و با انتشار اسنادی مدعی شد که میلیاردر نیویورکی توانسته با سند‌سازی 18 سال از زیر بار مالیات طفره برود.

به گزارش سی‌ان‌ان، «فرار مالیاتی» دونالد ترامپ یکی از موضوعات این مناظره تلویزیونی بود. به نوشته این خبرگزاری ترامپ در 18 سال گذشته مالیاتی پرداخت نکرده است، زیرا او مدعی شده شرکت‌های متعلق به او در حدود یک میلیارد دلار ضرر داشته‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز مدعی است که نامزد جمهوری‌خواهان با سند‌سازی به آمریکا نشان داده تقریبا یک میلیارد دلار ضرر کرده است و به این ترتیب با اعلام ورشکستگی توانست از پرداخت مالیات برای 18 سال معاف باشد.

ترامپ که زمانی عمدتا در کار معامله یا احداث ساختمان‌های تجاری مثل هتل بود روز دوشنبه در واکنش به گزارش نیویورک‌تایمز گفت که او «با مهارت کامل» از سیستم مالیاتی پیچیده آمریکا گذر کرده است. غول مستغلات آمریکا پیش‌تر نیز در مناظره مستقیم با هیلاری کلینتون فرار مالیاتی خود را نشانه هوش خود دانسته بود.
پنس اما در این مناظره گفت که دونالد ترامپ کاسبکار است، نه سیاستمدار حرفه‌ای و برگه مالیاتی او نشان می‌دهد که ۲۰ سال قبل با شرایط خیلی سختی روبه‌رو بود و با مهارتی عالی از مقررات مالیاتی بهره گرفته است.

او در پاسخ به این سوال تیم کین که چرا دونالد ترامپ برگه‌های مالیاتی‌اش را منتشر نمی‌کند، گفت: دونالد ترامپ کسب و کاری به ارزش میلیاردها دلار و ده‌ها هزار شغل ایجاد کرده است. اما کین با اشاره به برنامه پرطرفدار تلویزیونی دونالد ترامپ به نام «کارآموز» گفت که آمریکا به رئیس‌جمهوری با شعار «شما استخدام شدید» نیاز دارد، نه رئیس‌جمهوری که می‌گوید شما اخراج شدید. تکه کلام ترامپ در آن شوی تلویزیونی عبارت «شما اخراج شدید» بود.
با این وجود برخی از کارشناسان بر این باورند که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری گزارش نیویورک‌تایمز موجب می‌‌شود طبقه متوسط از او روی‌گردان شوند.

گفته می‌شود این گزارش به شهرت دونالد ترامپ که می‌کوشد خود را مدیری موفق و كارآمد نشان دهد، بسیار ضربه زده است. برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در حال‌حاضر هیلاری کلینتون در حدود 5 درصد از دونالد ترامپ پیش است. ناظران بر این باورند استفاده از تاکتیک حمله در مناظره و پسامناظره از سوی نامزد دموکرات‌ها و همچنین گاف مالیاتی ترامپ در این افزایش آرا تاثیر داشته است. سناتور کین پیش‌بینی می‌کند که طرح دونالد ترامپ برای کاهش مالیات ثروتمندان کشور را وارد رکود خواهد کرد.

او با حمله مستقیم به دونالد ترامپ با توجه به اظهاراتی که درباره زنان، سیاهپوستان و مساله محل تولد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا داشته، او را شایسته انتقاد دانست و متهم کرد «مبارزاتش را با اتکا به توهین» پیش می‌برد. پنس اما در واکنش به این گفته کین با تعجب پرسید: «آیا مبارزات ما متکی به توهین است؟» و ادامه داد: اظهارات خانم وزیر (سابق) در مورد اینکه نیمی از هواداران آقای ترامپ «آدم‌های قابل سرزنش» مثل نژادپرست‌ها هستند، غیرقابل جبران است.

در مناظره روز سه‌شنبه نکته‌ای که از دید برخی کارشناسان حائز اهمیت است تاکتیک مشابه کین بود که همچون هیلاری کلینتون حمله را ترجیح می‌دهد. او در این مناظره بارها به فرماندار پنس حمله کرد و عقاید رئیس‌اش را مورد انتقاد قرار داد. اما پنس در واکنش به حملات متعدد تیم کین به دونالد ترامپ به‌خاطر ستایش از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از سیاست خارجی دولت باراک اوباما انتقاد کرد و گفت: «سوریه درحال فروپاشی است.» او اشاره کرد که مسوول مستقیم این فروپاشی کسی جز خانم وزیرسابق نیست.

هیلاری کلینتون در دوره نخست ریاست‌جمهوری اوباما وزیر خارجه بود. در این شرایط پنس در دفاع از تعریف‌های دونالد ترامپ از رهبر روسیه گفت: «اینکه رهبر کوچک و زورگوی روسیه از دولت ما در صحنه جهانی قوی‌تر است فقط بیان واقعیت است. تایید ولادیمیر پوتین نیست؛ محکومیت رهبری ضعیف و بی‌احتیاط هیلاری کلینتون و باراک اوباماست.» او اضافه کرد: «آمریکا باید با قدرت با اقدامات تحریک‌آمیز روسیه برخورد کند. اگر روسیه بخواهد به حملاتش در حلب ادامه دهد آمریکا باید آماده باشد که اهداف نظامی حکومت اسد را هدف قرار دهد تا این بحران انسانی را که در حلب در جریان است، متوقف کند.»

تیم کین هم گفت: «ترامپ برای نابودی داعش هیچ برنامه‌ای ندارد. او اول گفت که من یک برنامه سری دارم. بعد گفت از تمام ژنرال‌ها بیشتر درباره داعش می‌داند. بعد از آن اعلام کرد که به ژنرال‌ها زنگ خواهد زد تا برنامه‌ای تدوین کند، بعد هم گفت همه ژنرال‌ها را اخراج خواهد کرد.»
 
موفقیت پنس در روز مناظره
موفقیت پنس در مناظره روز سه‌شنبه تایید بیشتر جمهوری‌خواهان را به همراه داشت. پنس یک مسیحی اوانجلیکال است که از حمایت گسترده محافظه‌کاران اجتماعی برخوردار است. وی در این روز توانست کین را بارها مغلوب حاضر جوابی خود کند. سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت که اگر ترامپ می‌خواهد در مناظره‌هایش موفق عمل کند باید از پنس الگو بگیرد.  مایک پنس در این مناظره با دفع حملات مداوم کین، سر فرصت وی را به مخمصمه می‌انداخت.

در این روز مایک پنس در انتقاد از هیلاری کلینتون به‌خاطر اشاره‌اش به وجود تعصب در میان ماموران پلیس خطاب به تیم کین گفت: «استفاده از هر فرصتی برای خراب کردن وجهه پلیس بس است.»

تیم کین نیز در پاسخ گفت: «مردم نباید از طرح مساله تعصب در میان ماموران پلیس بترسند» و پنس نیز در پاسخ گفت: «مردم ترسی از این مساله ندارند.» مایک پنس در انتقاد از اینکه هیلاری کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه از یک سرور و آدرس شخصی برای مبادله ایمیل از جمله در مورد مسائل حساس مثل حملات پهپادها استفاده می‌کرد، گفت: «اگر پسر من یا شما اینگونه مثل هیلاری کلینتون با اطلاعات محرمانه برخورد می‌کرد در دادگاه نظامی محاکمه می‌شد.»
 
کلمات کلیدی : مایک پنس، دونالد ترامپ، تیم کین، هیلاری کلینتون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.