توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 171570
جزئیات طرح خصوصی سازی سدها
سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با بیان زوایای طرح خصوصی سازی سدها و خرید تضمینی آب تولیدی توسط دولت، از آماده سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی برای ادغام خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۴
علیرضا دایمی در گفتگو با مهر درباره این موضوع خصوصی سازی سدها و برنامه های وزارت نیرو در اینباره، گفت: در این زمینه وزارتخانه نگاه جدی دارد و حتما باید یک اتفاقاتی در این بخش بیافتد.سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، اظهار داشت: با قیمتی که هم اکنون از آب کشاورزی دریافت می شود نمی تواند پاسخگوی هزینه ها باشد، بنابراین در این حوزه باید برخی کارها را صورت دهیم.دایمی خاطر نشان کرد: نمی توان سد ساخت و آب تولیدی آن که هر مترمکعب آن به طور مثال ۹۰ تومان هزینه دارد را به کشاورز به مبلغ ۶ تومان در هر مترمکعب فروخت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو در این ارتباط که با شرایط فعلی آیا صرفه اقتصادی برای خصوصی سازی سدها و امکان حضور سرمایه گذاران غیردولتی در این حوزه وجود دارد و یا خیر؟ ادامه داد: در بخش مربوط به نیروگاه های برق آبی هم اکنون صرفه اقتصادی وجود دارد و ما آنها را در برنامه واگذاری قرار داده ایم.وی تاکید کرد: همچنین در برخی سدها که وظیفه تامین آب شرب را دارند نیز می توان به خصوصی سازی فکر کرد. در هر صورت به تدریج این برنامه باید در کشور اجرایی شود.دایمی اجرای اصل ۴۴ را یک فرایند طولانی دانست و اظهار داشت: نمی توان به صورت یک روزه خصوصی سازی را در بخش سدها انجام داد. البته به تدریج این کار به همراه ادغام شرکت آب و فاضلاب در حال انجام است و آماده سازی برای واگذاری آنها را هم داریم.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، افزود: در هر صورت، در مسیر کاهش حوزه وظایف دولت به سمت جلو در حرکت هستیم.وی با توضیح بیشتر درباره خصوصی شدن سدها، گفت: در حال حاضر یکی از روش های خوبی که می توان در کشور انجام داد این است که سرمایه گذاری بیاید زمین و امکانات، مجوز و تخصیص آب را بگیرد و سدی را برای تامین آب بسازد. بررسی ها و مطالعات نشان می دهد که این کار به صرفه است.

دایمی با بیان اینکه در خصوصی سازی سدها، تمام امور از ساخت تا بهره برداری بر عهده بخش خصوصی خواهد بود، تصریح کرد: دولت در این حوزه، خرید آب، تضمین و نظارت بر اهداف را انجام می دهد. به عبارتی اگر در قرارداد، تامین آب شرب شهری آمده است حتما این برنامه باید تضمین شود.این مقام مسئول در وزارت نیرو، افزود: در هر صورت وقتی یک تاسیساتی ایجاد می شود هدفی برای آن وجود دارد. همچنین آبی هم که تولید می شود باید در نحوه تخصیص آن نظارت صورت گیرد.
کلمات کلیدی : خصوصی سازی سدها