نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451876
احمد توکلی مطرح کرد؛
برخی مسئولین تجارت نفوذ می‌کنند/ در کشور ساختارها و قوانین فسادخیز وجود دارد/دولت قبل با بی‌نظمی و دولت فعلی با عدم برخورد به فساد دامن زدند
بخش اقتصادی الف، 17 اسفند 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۲
احمد توکلی این روزها در دوران پسانمایندگی در شبکه دیده‌بان شفافیت و عدالت، به یکی از فعالان مبارزه با پدیده نامانوس فسادهای اقتصادی تبدیل شده است تا به سهم خود از این اتفاق جلوگیری کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران رسانه‌ای شدن موضوع جنجالی اختلاس3 هزار میلیاردی برخی بانک‌ها در سال 1390 هشداری بود برای توجه مسئولین به پدیده فسادهای اقتصادی در دستگاهای دولتی و برخی از یقه سفیدها؛ این موضوع حساسیت افکار عمومی را هم برانگیخت، تا جایی که در جریان پرونده بابک زنجانی و افشای فیش‌های حقوقی نامتعارف برخی مسئولین، مبارزه جدی با پولشویی، اختلاس، رانت و بطور کلی فساد اقتصادی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. در این بین احمد توکلی که سابقه 45 سال فعالیت سیاسی را در کارنامه خود دارد، پس از 12 سال نمایندگی مجلس و در آخرین ماه های حضورش در بهارستان، با تاسیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در سال 94 بطور جدی وارد میدان مبارزه با فسادهای اقتصادی شد تا سهمی در برخورد با این پدیده داشته باشد. 

توکلی که عدالت اجتماعی را یکی از آرمان های اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی ایران و دهه اول انقلاب را موفق‌ترین دوران در اجرای عدالت اجتماعی می‌داند، معتقد است دنیا طلبی برخی مسولین انگیزه خدمت را از آنها گرفته است.

برخی نمایندگان نفوذ را پیش فروش می کنند
شما سال‌ها تجربه نمایندگی مردم در مجلس را داشتید، جایگاه نماینده به چه میزان می‌تواند در اصلاح امور کشور موثر باشد؟
ما مردم سالاری را پذیرفتیم و مبانی و قیود دینی برای آن قائل شدیم ولی مردم سالاری مبنتی بر نمایندگی " representative democracy " محتاج حزب است، دموکراسی بدون حزب نا کارآمد است. نماینده ای که  نامزد حزب نیست در شهری نامزد انتخابات می‌شود، شهری که باید سه الی چهار نامزد داشته باشد، نزدیک 20 نامزد دارد! اینها برای جلب نظر مردم نمی‌توانند وعده های ملی بدهند و مجبور به دادن وعده‌هایی می‌شوند که بیشتر جنبه محلی و شخصی دارند چرا که وعده های ملی به تنهایی محقق نمی شوند.

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/12/4/5888864_977.jpg
بنابراین برای اجرایی کردن وعده هایشان مجبور می‌شوند پشت در اتاق وزرا بنشینند، درحالی که اگر نماینده ای پشت در اتاق وزیر بنشیند دیگر نماینده نیست بلکه فقط کارپرداز حوزه انتخابیه اش است به این ترتیب بدلیل خستگی و مشغله، مطالعه نخواهند داشت و دنبال کارهای کلان و ملی نمی روند.

اما این در بهترین حالت هست، در این شرایط برخی دیگر نیز هستند که به دنبال کسب امتیاز از کسانی هستند که برایشان تبلیغ کردند، در این بین هم آقای نامزد نمایندگی در مجلس، پول می‌گیرد و نفوذ را پیش فروش می کند! که در ادبیات اقتصاد سیاسی به آن تجارت نفوذ گفته می شود" Influence trending " بدین ترتیب نماینده ای که نفوذ خود را پیش فروش می‌کند، پس از پیروزی در مجلس خود را مدیون می‌بیند و دنبال ادای دین به آنهایی می‌رود که هزینه تبلیغاتش را داده اند؛ مجلسی که در رأس امور باید باشد به دنبال حاشیه ها می‌رود.

دنیاطلبی در برخی از مسئولین نفوذ کرده است
مشکل ما ساختاری، انگیزه ای و رفتاری است؛ انگیزه برای خیلی‌ها تغییر کرده، اگر انگیزه های نمایندگان دوره های اخیر، با نمایندگان اوایل انقلاب مقایسه شود خواهیم دید که هرچه به زمان حال نزدیکتر می شویم، انگیزه ها نیز شخصی‌تر می شود. یک وزیر پیشنهادی که در مجلس دروغی را گفته بود و بنده نیز به او رأی ندادم و در مخالفت با او نطقی کرده بودم در جواب به بنده گفت: دروغ را که همه می‌گویند! انگیزه ثروت، انگیزه خدمت را از بعضی ها، انگیزه تجمل گرایی جای ساده زیستی، اشرافیت فردی جای مردمی بودن را گرفته و در یک کلام دنیاطلبی که سر آغاز بسیاری از فسادهای موجود است در برخی از مسئولین نفوذ کرده است. متناسب با انگیزه، رفتار ها نیز تغییر کرد بقول مولانا:

چون غرض آمد هنر پوشیده شد /صد حجاب از دل به سوی دیده شد
 چون دهد قاضی به دل رشوت قرار/ کی شناسد ظالم از مظلوم زار

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/12/4/5888866_776.jpg
ما قوانین شفاف ساز کم داریم و اگر باشد اجرا نمی‌شود
برسیم به فساد های صورت گرفته از حقوق های نجومی تا نامه هایی که در مورد وزارت صنعت برای آقای جهانگیری نوشتید و اخیراً هم منجر به شکایت وزارت صنعت از شما شد، در این خصوص بفرمایید با توجه به اسناد موجود آیا اقدام دولت را قابل قبول ارزیابی می‌کنید؟
در مبارزه با فساد فقط دولت موظف به پیگری نیست بلکه دولت، مجلس و قوه قضائیه هم نقش دارند، ولی کلاً شکل سازمان یافته و عقلانی تجربه شده ای در مبارزه بافساد صورت نمی گیرد. وقتی بحث مبارزه با فساد مطرح می شود ذهن‌ها به سمت قوه قضائیه معطوف می‌شود، در حالی که نقش قوه قضائیه رسیدگی به جرائم است البته باید کارهای پیشگیرانه را هم در دستور کار قرار دهد اما بودجه کافی ندارد. در کشور ما ساختارها و قوانین فساد خیز وجود دارد، ما قوانین شفاف ساز کم داریم و اگر باشد اجرا نمی‌شود که دلیلش هم منافع اشخاص است. وقتی یک وزیر در کارخانه ای سهام داشته باشد و سعی داشته باشد که عملکرد اقتصادی کارخانه ها شفاف نشود، محصولاتش را در بازار آزاد بفروشد، این می شود تضاد منافع. 

کشورهایی که در مبارزه با فساد موف‌قتر هستند از تعارض منافع جلوگیری می‌کنند، ماهم در قوانین خودمان داریم، مثل قانون آیین دادرسی کیفری ماده 421 دادرس قاضی یک پرونده وقتی خود قاضی یا خانواده اش با یکی از طرفین دعوا در گذشته پرونده کیفری داشته باشد و کمتر از دوسال از آن گذشته باشد نمی تواند قاضی پرونده باشد یا در قانون بورس ماده 16 رئیس شورای بورس نمی‌واند سهام هیچ شرکتی را بخرد، موارد بسیاری هست که در آنها تضاد منافع وجود دارد و اثر فساد گونه دارد. 

فساد در مرحله بحرانی قرار ندارد چرا که همه مثل آقای نعمت زاده عمل نمی کنند!

آیا در شرایط فعلی وضعیت فساد را در کشور بحرانی ارزیابی می کنید؟
نه چون همه که مثل آقای نعمت زاده عمل نمی کنند، وی دو مشکل دارد، علاوه بر موضوع تعارض منافع، پدیده ای است به نام درهای چرخان یعنی مهاجرت از بخش خصوصی به دولتی و بالعکس، این موضوع در دنیا به عنوان منشأ فساد شناخته شده است ، بنابراین برای آن محدودیت هایی می گذارند، می‌گویند وزیر وکیل نمی توانند بلافاصله پس از خروج از دولت، مشاور یک شرکت خصوصی شوند.

در این خصوص مجلس چه نقشی می تواند داشته باشد؟
در اینجا مجلس باید قوانینی وضع کند مثل ماده 421  آیین دادرسی و ماده 16 بورس، در جاهای دیگر نیز این قوانین باید تصویب شود. باید کارشناسی و پیگیری شود که اگر شخصی مثلاً معاون وزارت صنعت معدن و تجارت بوده نمی تواند مدیر عامل یک شرکت خصوصی معدنی شود.
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/12/4/5888862_994.jpg
در مورد فساد نباید دنبال مقصر واحد بود
اگر بخواهیم مقایسه‌ای در زمینه مبارزه با فساد داشته باشیم، شما کدام یک از دو دولت سابق و فعلی را موفق‌تر می دانید؟

من هردو را ناموفق می‌دانم. آقای احمدی نژاد مرد ارقام بزرگ بود و با ایجاد بی‌نظمی فساد را درست می کرد و در دولت فعلی هم با عدم برخورد، فساد باقی می ماند و رشد می‌کند. نباید به دنبال مقصر واحد گشت، دولت سابق ضعف هایی داشت و دولت فعلی هم خیلی از آنهارا ادامه داده است، مثل قضیه 74 هزار میلیارد تومانی که احمدی نژاد با تغییر ارزش گذاری ارزهای بانک مرکزی که با آن می‌توانست تمام بدهی های دولت، شرکتها، موسسات و بانکهای دولتی، همه را تسویه شده نشان دهد. در این خصوص با مصیبت جلوی احمدی نژاد را گرفتیم و آقایان برای ما دست زدند. در دولت فعلی زمانی که در  مجلس بودم سه بار قصد داشتم مانع از تکرار همان کار شوم اما جلوی بنده را گرفتند، به محض بیرون آمدنم از مجلس در اصلاحیه بودجه 45 هزار میلیارد تومان دولت پول به دست آورد، این پول نیست پوک است! این فسادها خیلی بزرگ است، اینها از روی سوء تدبیر است. 

احمد توکلی قصد ورود به دولت و صحنه انتخابات را ندارد؟
فعلا نمی‌توانم چون بارم کم شده اما کارم نه. 

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
-موفق باشید در پناه خدا.
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی ، فساد اقتصادی ، اختلاس ، عدالت اجتماعی ، پولشویی ، رانت خواری ، حقوق های نجومی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۸:۳۴:۰۶
با این اوصاف خداوند رحمان به داد این ملت برسد آمین یارب العالمین (4190571) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۸:۴۶:۲۶
بیطرفانه قضاوت کنم من شاهد و قربانی زنده یک زنجیره فساد در دستگاه اقتصادی هستم که در دوره احمدی نژاد اونرو گزارش کردم. سپس عذر مرا از آن دستگاه خواستند.
در دولت روحانی پیگیر شدم آنقدر مرا دواندند و برخورد شخصیتی انجام دادند که به نتیجه جناب توکلی رسیدم. (4190583) (alef-11)
 
حق گو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۰۰:۵۱
از جناب آقای توکلی استدعا دارم برای ادای دین خود به مستضعفین جامعه ایران که اکنون به برکت دولت های نهم تا یازدهم آمارشان سر به فلک زده لطفا برای دور بعدی انتخابات کاندیدا شوند. قطعا آنانکه دغدغه عدالت و مبارزه با تبعیض و حذف بدعت های کارانه و حقوق نجومی را دارند از جمله کارگران و کارمندان به ایشان رای خواهند داد. (4190599) (alef-11)
 
ا.ی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۰۴:۴۳
مسوولین یقه سفیدها آقازاده ها بفکر خوشون باشن اما ی جوون بدبخت در حسرت ی شغل یا ی وام ازدواج چرا ... (4190608) (alef-11)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۱۸:۵۱
جناب آقای توکلی قبلا نیز پیشنهاد کردم .باید در همه ادارات دولتی ونهادها و.... یک مرجع یا واحد یا شخص ویا گروهی باشند که آن اداره ویا نهاد در مقابل عملکرد خود به این واحد پاسخگو باشند ونتیجه به مراجع تصمیم گیرنده سالم وسالم وسالم ...ارجاع وبا قاطعیت برخورد شود.بدون شک در حال حاضر در همه سطوح ادارات دولتی رانت وجود دارد اختلاس ورشوه و... وجود دارد حال شاید 3000 ملیارد نباشد ولی وجود دارد .انتصاب اشخاص غیر کارامد ومتخصص صرفا بخاطر ارتباط با فلان شخص در بیرون سازمان وجود دارد.از استفاده اموال دولتی در بخش خصوصی وجود دارد. واگذلری بخشهای دولتی به بخش خصوصی وهرج ومرج وتاراج اموال دولتی در همین بخشهای خصوصی وجود دارد.یا قوانین ما مشکل دارند وطبق ضوابط شرع واحکام قرآنی نیست ویا اینکه قانونگذاران مشکل دارند مقایسه عملکرد دولتها چاره درد مردم نیست.حب جاه ومقام در آقایان مخصوصا یقه سفیدها ,آنهائیکه در مراسم ...توصیه نامه وموافقت نامه میدهند ویا انتصاباتی در سطح مدیریتها وضع میکنند مشکل مردم است .وبدتر از همه ما میدانیم که اشکال کار کجاست ولی چشم خود را بسته ایم .در صنعت ومعدن در وزارت نفت دربیمه و... خلاصه کلام
... (4190627) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۵۰:۲۸
ریشه همه فسادها تبعیض و بی عدالتی است
ریشه بی عدالتی هم تصویب قوانین نا عادلانه از سوی مجلس و دولت و قوه قضاییه است . (4190662) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۵۷:۰۱
یک نمونه عدم برخورد این دولت اینکه وزیر صنعت هنوز برکنار نشده......وآقای فریدون همچنان در حال خدمت است........... (4190672) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۰:۵۶:۲۷
جناب آقای توکلی، با عرض سلام، ما حکومت قانون را به دست خود مخدوش کرده ایم. اولا با مخلوط کردن شرع و قانون بدون توجه به عواقب این اختلاط و ثانیا با تصویب انبوهی از قوانین که عملا فهم قانون را در بسیاری موارد ناممکن نموده و راه را برای هر برداشتی باز گذارده. عرضم این است که به این دو عامل مخل حکومت قانون بیشتر توجه گردد. (4190747) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۰:۵۹:۳۷
کارانه میلیونی و مالیات بر درآمد پزشکان به کجا رسید (4190754) (alef-3)
 
توپانی
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۱:۰۵:۵۳
بنده درسال دی ماه 92 گزارش خیانت یک پیمانکارساختمان مدرسه ای رابه واحدنوسازی استان دادم امانه تنهابرخوردنشدکه مسئول نوسازی گزارش بنده رادراختیارپیمانکارگذاشت واونیزدرکمال پرروئی درحضورمسئول کارپردازی منطقه مرابازخواست می کرد.دست هردودریک کاسه بود. (4190764) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۱:۵۷:۲۱
ماشااله برای ریاست جمهوری فکری بکنه (4190837) (alef-3)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۵:۳۲:۲۹
توکلی رجائی دیگر است (4191238) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۲:۵۵:۳۸
در اين دولت هم با انكه در خصوص بهزيستي سيستان وبلوچستان پرونده فساد اداري است از دولت قبلي .با انكه بارها پيگيري كرديم نه تنها رسيدگي نشد بلكه با قدرت سركار هستند .اقاي توكلي راست مي گويند دران دولت فساد هاي بزرگ ايجاد شد واين دولت هم با اين باندهاي فساد برخورد نكرد وهمه اش سياسي كاري. براي همين مي گويم اوضاع از انچه مي گويد اقاي توكلي بسيار بدتر است. (4190904) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.