نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 247774
مجری سی‌ان‌ان پس از بازگشت از ایران چه گفت؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۰
مجری شناخته‌شده‌ی شبکه خبری سی ان ان پس از بازگشت از سفرش به ایران، با حضور در یک برنامه تلویزیونی از تجربیات خود در کشورمان گفت.

به گزارش ایسنا، آنتونی بوردین، مجری و برنامه‌ساز آمریکایی که پیشتر به کشورمان سفر کرده بود، درباره‌ی این سفر خود با فرید زکریا - مجری برنامه GPS - مصاحبه کرد.

وی در این مصاحبه خاطرنشان کرد:‌ سفر به ایران تجربه‌ای فوق‌العاده بود. آنچه ما داخل ایران دیدیم تاثیرگذار،‌ شگفت‌انگیز، الهام‌بخش و کاملاً متفاوت از چیزی است که من خارج از ایران و از نگاهی ژئوپولتیک و با خواندن اخبار در ذهن خود داشتم.

عکس: آنتونی بوردین

بوردین در مورد تجربه سفرش به ایران گفت: ایرانی‌ها افرادی مهمان‌نواز و صمیمی هستند به طوری که در نقاط بسیار بسیار اندکی در غرب اروپا می‌توان شرایط این چنینی را تجربه کرد. پیشتر به ما گفته شده بود که انتظار این مهمان‌نوازی را داشته باشیم اما وقتی به ایران رفتیم این مسئله را کاملا درک کردیم.

وی در این مصاحبه به تولد تهیه‌کننده برنامه‌اش اشاره کرد و گفت: به مناسبت این تولد ما به یک رستوران محلی شلوغ رفتیم که در آنجا موسیقی سنتی ایرانی نواخته می‌شد و خانواده‌های ایرانی مشغول غذا خوردن بودند. آنها وقتی متوجه شدند تولد تهیه‌کننده برنامه ماست، شروع به خواندن آواز تولدت مبارک کردند و کیکی را به آنجا آوردند.

آنتونی بوردین گفت:‌ تجربه سفر به ایران بسیار متفاوت از چیزی بود که ما انتظار داشتیم.
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۷:۵۵:۲۴
ایرانی ها بیشتر غریبه پرست هستند تا مهمان نواز بین این دو تفاوت بسیار است و افراد دانا درک میکنند بنده چه عرض میکنم.
وقتی که مهمان نواز هست پیشرطش اینه که با هموطن خودت مهربان باشی در حالی که چنین چیزهایی را ما در خیابان شاهد نیستیم و برخورها اکثرا خشن است. (2467431) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۹:۳۰:۵۵
غرب ستیزی و شیفتگی به غرب دو روی یک سکه هستند.(صادق زیباکلام) (2467504) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۰:۰۳:۵۳
ایرانیها سالهاست نسبت به غرب حس حقارت دارند و این امر درونی شده است . مثلا" به کسی که داره عزا داری می کنه بگی همین الان برای ویزای فلان کشور غربی ثبت می کنند همه چی رو ول میکنه می ره دنبال گرفتن ویزا . (2467530) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۰:۰۸:۰۰
دقیقا درست میگویید اگه ما ایرانی ها مهمانوازیم باید به همه احترام بذاریم نه اینکه تا ی سیاه پوست افغانی یا اقوام دیگر که کشورهاشون از نظر صنعتی یا هر نظر دیگر ضعیفند ببینیم از شون دوری کنیم.ایا واقعا ما هیچ تبعیض بین ی سفید پوست اروپا یا امریکا یا کانادا بااقوام دیگر قایل نمیشیم؟ (2467536) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۰:۱۳:۱۱
تازه غربیه آنهم نه از هر نوعی. نوع اروپایی و آمریکایی. ورگنه رفتار ما با اعراب و آسیاییها.... بیشتر از مهمان نوازی هم این رفتار بیشتر ریشه در عقده حقارت در مقابل برخی فرهنگها داره. (2467542) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۰:۳۸:۰۹
حالا به اين يك خصلت خوب ايرانيمان هم گير بده ! چه دلت بخواد چه نخواد ما ملتى مهمان نواز هستيم (2467556) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۳ ۱۳:۴۱:۰۶
چرا پس با افغانی ها یا سایر اقوام خاص بد رفتاری میفرمایید؟ (2468079) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۳ ۱۳:۴۷:۰۸
دلمان میخواهد که بگویم مهمان نواز هستیم اما وقتی که رفتار هموطنان را با همدیگر در خیابان میبینم نظرم عوض میشود ضمنا غریبه پرستی باعث میشود غر یبه بیاید بر امور مستولی شود مثل 100 سال پیش (2468089) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۲۲:۴۷
در تکمیل فرمایش شما، ایرانی ها "ندید بدید" هم هستند. وقتی با یک اروپایی و یا یک آمریکایی روبرو می شوند، انگار حادثه بزرگی روی داده است.
البته مهماندوستی و مهمان نوازی هم امر پسندید ه ای است. اما انسان در هر کاری باید متعادل باشد.نه شور شور و نه بی نمک بی نمک.

آیا آمریکایی ها هم وقتی یک ایرانی را در کشور خود می بینند به همین صورت با او رفتار می کنند؟ (2467582) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۵۲:۰۱
نکته بسيارظريف و جالبي را بيان کردي (2467595) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۸:۰۰:۲۲
برای اونها سفر به ایران از این نظر شگفت انگیزه که تصورشون از ایران خیلی شبیه به مخلوطی از افغانستان و عربستان سعودی هست. وقتی میان و می بینن مردم ایران افراطی نیستن و بافت شهری و زیرساخت ها در حد افغانستان عقب مانده نیست براشون جالب و شگفت انگیزه. وگرنه اگه قرار باشه بیان و ساکن ایران بشن از این همه مشکلات و محدودیت ها و بی قانونی ها و بی عدالتی ها ناراحتی اعصاب می گیرن و به افسردگی دچار می شن. اگه ایران واقعا شگفت انگیز بود آمریکایی ها میومدن اینجا ساکن می شدن نه اینکه ایرانی ها آرزوی زندگی در آمریکا و کانادا و اروپا رو داشته باشن. (2467437) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۸:۲۸:۴۳
حرف حساب جواب ندارد !!! (2467459) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۵۳:۴۶
بابا تو ديگه خيلى خودتو باختى. از جانب همه مردم هم صحبت نكن كه همه دوست دارن تو آمريكا زندگى كنن. (2467597) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۲:۰۶:۵۵
تصور شما هم در مورد کشورهای خارجی مثل تصور اونا نسبت به ایران ه (2467607) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۲:۱۸:۰۸
از فرودگاه هلسینکی به سمت شهر راه افتادم. راننده تاکسی آنچنان از ایران برایم گفت که فکر کردم محقق امور ایرران است. برخوردهای مشابه زیاد داشتم. کمبودها همه جا هست. من نه کار به افغانستان دارم نه سوییس، همینکه این کمبودها در هر سه قوه را درک میکنیم این میشه استعداد پیشرفت، ولی آیا ما خودمون عملی انجام میدیم؟ این میشه استحقاق پیشرفت. آیا ما مستحق پیشرفتیم. به نظر من خیلی باشه 20% از حرف به عملیم. (2467616) (alef-13)
 
آریابان
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۸:۳۲:۲۶
اگر بتونیم با روش هائی مثل محبت ، دوستی و احترام با دیگران رفتارکنیم ، حتما اونها رو جذب خواهیم کرد و حتما هم این تأثیر-گذاری دراز مدت خواهد بود(برخورد اثباتی) ؛
وگرنه با سلاح دشمنی میشه دیگران رو تاروند و همیشه هم بر طبل جنگ و نفرت کوبید و با جبهه-گیری و با عینک تنفر به غیر از خود نگریست (برخورد سلبی)؛
آدم اگر در بهار و پائیز سرما نخوره ، هنر کرده !!!! ، چون تکلیف زمستان و ما هم مدیریت پوشاکی-رفتاری اونو میذاریم روی فرمون اتوماتیک ؛ ولی مهم اینه که در ارتباطات با دیگران غافلگیر نشی و فرصت-آفرینی بکنی برای بهتر کردن شرایط ؛ (2467462) (alef-13)
 
mohammad
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۸:۳۶:۳۴
از الف میخوام نظرمو منتشر کنه
من دیشب ازcnn این برنامه رو دیدم.از اول که این مجری وارد ایران شد همراه با دوتا ایرانی بود که یکیشون آقا و یکی خانم بود.درتمام طول این برنامه مجری در بهترین نقاط تهران مثل دربند برده شد و بهترین امکانات براش فراهم شد و سعی شد هیچ مشکلی براش پیش نیاد.یکی از نیروهای انتظامی به تورشون نخورد که به حجاب همراهان گیر بده وگرنه همون حجاب خانم همراه رو میشد گیر داد.کلا اون چیزی که این مجری دید زندگی یک درصد مردم ایران بود و نه 99 درصد دیگه.بنابراین نمیشه به حرفهای این مجری اطمینان کرد.هروقت یکی بطور ناشناس وارد ایران شد و از نقاط پایین شهر تهران هم ردون مشکل دیدن کرد ،اونوقت نظرش درمورد ایران ارزش داره (2467466) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۹:۰۹:۰۹
ایرانیها وقتی که یک خارجی را می بینند انگار که یک موجود فضایی از مریخ را دیده اند . (2467491) (alef-13)
 
س
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۱۹:۰۹:۴۷
این قدر سیاه نماییی نکنیم ظاهرا شما فکر میکنید برید اون طرف آب، براتون کباب بره می کنند.
اولا ذات انسانی آدمهاست این قدر مسایل بزرگ نکنید . بدیهای کوچیک انسانهای اطرافتون این قدر بزرگ نشون ندید. ویک قانون کلی صادر نکنید.
مگه خود ما چه طور هستیم بهتر واقع بین باشیم. آیا ما برای اطرافیانمون، به عنوان یک انسان همیار هستیم .
چشمها را باید شست
با این طرز فکر هرجا برید همین آش همین کاسه
ولی اگر نگاه مثبت داشته باشید همه چیز عالی پیش میر.
التماس دعا (2467492) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۰:۰۱:۱۹
البته همشون هم چنین نظری ندارند مثلا" یکی از بیننده هاشون در بخش نظرات گفته بود به علت حوادث هوایی زیاد در ایران هرگز از هواپیما استفاده نکنید . (2467528) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۰۲:۴۳
بیگانه دوست یعنی همان مهمان نواز. این که میان خودمان خشونت است و یا با خود خوش رفتاری نمی کنیم دلیلش را شما دو نظر دهنده باید بدانید و این دلیل نمی شود که اگر بیگانه ای به کشور ما بیاید با او همان رفتار را کنیم زیرا ما یکدیگر را در ناهنماری ها گناهکار می دانیم و بیگانه یا مهگان چه تقصیری دارد و این دلیل بر دانایی و حقیقت بینی است. انگار که در خانواده ی شما کشمکش و دعوا باشد و زنگ خانه ی شما را بزنند و یک مهمان وارد شود و شما ایا با او هم بد رفتاری می کنید? شما ریشه های این ناهنجاری ها را نمی بینید و تنها مردم را نشانه می روید. اگر هر کشور دیگر این همه سختی و فشار و جنگ را می دید،خیلی از ما بدتر با هم رفتار می کردند . انتقاد از خود خوب است به شرطی که توهین امیز نباشد و به ریشه ها بپردازد. (2467575) (alef-13)
 
بیگی
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۳۰:۰۶
اگر سری به سایت های خودی مثل الف و... میزد میگفت مخاطبین چقدر انتقاد میکنند ولی این سایت ها از ترس فیلتر شدن یا بخاطر لطفی که به مخاطبین خود دارند بیشتر آنها را منتشر نمیکنند. (2467584) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۱:۳۹:۵۴
یرانیها هم غریبه پرستند و هم نژاد پرست. دلیل اینکه غریبه پرستند این است که با هموطن خود مهربان نیستنند و دلیل اینکه نژاد پرستند این است که اگر همین مجری از پاکستان یا افغانستان یا بقیه کشورهای جهان سومی امده بود رفتارشان از زمین تا اسمان متفاوت میبود. (2467589) (alef-13)
 
محمد جواد
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۲:۰۱:۴۸
برای سفر یک هفته ای حتی برای ایرانی هایی که سالها خارج بوده اند ایران خیلی جالب است. کباب و دوغ و ریحان در دربند تهران و گردش در اصفهان و شیراز...
اما اگر کسی چند ماه اینجا بود و اینطور تعریف کرد بیایید تیتر بزنید (2467602) (alef-13)
 
محمدام
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۲:۰۷:۵۱
(غریب مهمان و مدیر و مدبر و مسول و ...) نواز نما (2467608) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۳:۱۸:۳۳
ایرانیان مهمان نواز هستند. (2467658) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۳:۳۵:۳۵
من یکشنبه شب گزارش او را از سی ان ان دیدم. او ضمنا گفت که جیسون رضاییان گه با او هم در دریند مصاحبه کرده اکنون در زندان است. جالب این است که رضاییان در مصاحبه اش از ایران تعریف می کرد و می گفت نگران نیست که به عنوان یک شهروند امریکا در ایران است. متاسفانه همین یک خبر کل فضای مثبت فیلم را تحت تاثیر قرار داد. ای کاش کسانی که تصمیم به بازداشت یک خبرنگار می گیرند به تبعات آن برای یک کشور و ملت هم بیشتر توجه می کردند (2467667) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۲ ۲۳:۴۳:۱۴
یه علتی که غربیها خیلی از مهمان نوازی ایرانیها تعریف می کنند به خاطر اینه که هنوز تعداد توریستی که به ایران میاد کمه وبرای خیلی از مردم دیدن توریست خارجی جالبه و تازگی داره و رو این حساب خیلی به طرف میرسن.تعداد توریست که بیشتر بشه و دیدن خارجیها توگوشه کنار کشور براشون عادی بشه این مهمان نوازی افراطی هم تعدیل میشه! (2467672) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.