توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407578
لاوروف: بشار اسد به مسکو سفر می‌‌کند
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه تلاش مشترک برای مقابله با تروریسم استمرار دارد، افزود: «بشار اسد» برای دیدار و گفت‌وگو با «ولادیمیر پوتین» به مسکو سفر خواهد کرد.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز جمعه پس از نشست سه جانبه با وزرای خارجه ایران و سوریه در نشست خبری مشترک با اشاره به گفت‌وگوهای امروز درباره وضعیت سوریه با بیان اینکه وضعیت حلب مورد نظر ما بوده، گفت: همچنان مذاکره درباره حلب ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: توقف جنگ در حلب از سوی گروه‌های مسلح مورد تایید ماست، کشورهای دیگر نتوانستند بخشی از عملیات گروه‌های مسلح را متوقف کنند و تروریست‌ها همچنان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌‌کنند.

لاوروف ادامه داد: از بعد انسانی روسیه و سوریه عملیات نظامی را در حلب علیه تروریست‌ها متوقف کردند و ده روز گذشت و در این ده روز جنگنده‌های سوریه و روسیه هیچ اقدام نظامی و بمبارانی انجام ندادند و به خطوط هوایی جبهه‌های نزدیک به حلب در فاصله ۱۰ کیلومتری نزدیک نشدند. فکر می‌‌کنیم یک فرصت انسانی در آنجا وجود دارد و به علت اینکه جنگنده‌ها حضور ندارند، عملیات امدادرسانی امکان دارد پیگیری شود.

به گزارش فارس، وی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنیم مشکل در اینجا بود که آمریکایی‌ها نتوانستند خودشان را از جبهه النصره فاصله بدهند و گروه‌های تروریستی در آن منطقه حضور داشتند. متاسفانه این قطع ارتباط بین آمریکا و جبهه النصره اتفاق نیفتد و موجب شد در این منطقه گروه‌های تروریستی وجود داشته باشند و غیرنظامیان مورد هدف قرار دادند؛ درصددیم گذرگاه‌های امن فراهم کنیم که غیرنظامیان خارج و از تیررس تک تیراندازها رها شوند.

لاوروف ادامه داد: از بعد انسانی سازمان ملل باید امدادرسانی را انجام دهد. اینکه امدادرسانان در شرق حلب امدادرسانی را متوقف کردند، اقدامی غیرحرفه‌ای بوده است. ما این مسئله را نمی‌پذیریم، کمک‌های پزشکی حتما باید به شرق حلب منتقل شود و آنها صرفا به تبلیغات در این زمینه پرداختند و اعلامیه‌هایی را مطرح کردند.

وی گفت: ما خواستار آن هستیم که سازمان ملل و نمایندگان این سازمان از موضوع انسانی حمایت بیشتری داشته باشند و کمک‌های امدادی را به شرق حلب برسانند. از 27 اکتبر یکی از مدارس شهر حلب هدف حمله قرار گرفت و سوریه و روسیه را هدف قرار دادند و گفتند که این بمباران از سوی روسیه و سوریه بوده ولی وزارت دفاع سوریه این ادعا را تکذیب کرد.

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: مدرسه‌ای که در غرب حلب هدف قرار گرفت و یک موشک به آن اصابت کرد، از سمت شرق حلب این هدف‌ قرار گرفته بود و ارتباطی به روسیه و سوریه نداشت؛ این اقدام در زمانی رخ داد که گروه‌های مسلح در شرق حلب بودند و در آن زمان شماری از غیرنظامیان حلب را مورد هجمه قرار دادند. اطلاعات ما این مسئله را اثبات می‌‌کند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران به این منطقه رفتند و جنایات انسانی را در شرق و غرب حلب ملاحظه کردند، اظهار داشت: اتفاقاتی که رخ داده باید بررسی شود. ۱۹ دسامبر یکی از کاروان‌های امدادرسانی در شرق حلب هدف قرار گرفت و در آنجا روسیه را متهم کردند، در حالی که کسان دیگری این اقدام را صورت دادند و گروه‌های تروریستی و مسلح در این زمینه نقش داشتند.ما نسبت به این مسئله هشدار داده‌ بودیم که ممکن است امدادرسانان هدف قرار گیرند.

لاوروف اضافه کرد: باید تحقیقات کافی صورت گیرد و اتهام زنی بدون تحقیق صورت نگیرد. کسانی که در امور انسانی فعالیت می‌کنند باید مراقب باشند که گروه‌های تروریستی به آنها حمله نکنند.

وی گفت: جنایت از سوی تروریست‌ها و گروه‌های مسلح در این حوادث رخ داده است.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه سوریه و ایران از آمادگی کافی برخوردارند، اظهار داشت: روسیه آمادگی کامل دارد با سازمان ملل ارتباط داشته باشد تا مسائل انسانی مربوط به سوریه حل شود.

*نمایندگان سازمان ملل در اقدامات تحریک کننده شرکت نکنند
وی گفت: ضرورت دارد نمایندگان سازمان ملل در اقدامات تحریک کننده شرکت نکنند و به صورت حرفه‌ای به ماموریتشان ادامه دهند. تلاش مشترک ما برای مقابله با تروریسم در سوریه همچنان استمرار دارد. مبارزه با تروریسم، داعش و جبهه النصره را در سوریه ادامه خواهیم داد و کمک‌های انسانی را به ساکنان ادامه می‌دهیم.

لاوروف وضعیت انسانی در سوریه را مناسب ندانست و افزود: متاسفانه خارجی‌ها از این موضوع برای رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند.

وی گفت: در مذاکراتمان موضوع عراق را بررسی کردیم. ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در موصل عملیات نظامی را شروع کرده؛ با همکاران در کشورهای مختلف در تماس هستیم و تلاش می‌کنیم اجازه ندهیم تروریست‌ها با سلاح‌هایی که در اختیار دارند از موصل به سوریه بروند. با همپیمانان و متحدانمان مذاکره کردیم. با طرف‌های آمریکایی نیز مذاکره کردیم و تماس‌هایمان ادامه دارد که اجازه ندهیم تروریست‌ها از عراق به سوریه حرکت کنند و به آنجا فرار کنند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: در مذاکرات امروز روابط دوجانبه را در بعد انسانی، اقتصادی و اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار دادیم.

وی اضافه کرد: تلاش داریم روابط سوریه و روسیه را تقویت کنیم و تلاش می‌کنیم در سفری که «بشار اسد» به مسکو خواهد داشت، ملاقاتی بین اسد و ولادیمیر پوتین انجام شود.

لاوروف به روابط تهران و مسکو نیز اشاره کرد و گفت: درباره توافقات بین روحانی و پوتین هم صحبت و روابط دوجانبه را بررسی کردیم. به زودی کمیته مشترک تجاری بین روسیه و روسیه تشکیل خواهد شد و روابط اقتصادی دو کشور را بررسی خواهیم کرد و همچنین کمیسیون مشترک ایران و روسیه در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نیز به زودی برگزار خواهد شد.

وی گفت: تلاش می‌کنیم روابط بین روسیه و ایران و همچنین سوریه را تقویت کنیم به خصوص رایزنی‌ها و مذاکرات ما در خصوص سوریه متمرکز بود.
 
کلمات کلیدی : ظریف، لاوروف ، ولید المعلم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.