توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505975
جزئیات سفر اردوغان به تهران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۰
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال سفر رئیس جمهور به نیویورک برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: این موضوع در دست بررسی است که در صورت قطعی شدن از جانب نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی از سفر محمدجواد ظریف به نیویورک تا اواخر شهریور به منظور حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد خبر داد.این دیپلمات تصریح کرد: برنامه ریزی لازم برای سفر وزیر امور خارجه به نیویورک در حال انجام است و امیدواریم در این سفر علاوه بر امور مرتبط با سازمان ملل، بتوانیم در حاشیه اجلاس دیدارها و مذاکرات خوبی با مقامات دیگر کشورها داشته باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره سفر اخیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه، این سفر را از ابتدای انقلاب تاکنون در سطح مقامات نظامی دو کشور بی سابقه یا کم نظیر دانست و افزود: این سفر نشان می‌دهد که روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است.

قاسمی اضافه کرد: سفر سرلشکر باقری نشان داد که روابط ایران و ترکیه دوران تکاملی‌اش را در حوزه‌های دیگر سپری کرده است و اکنون دو کشور می‌توانند در این سطح تعامل و رفت و آمد داشته باشند.


وی ادامه داد: در این سفر مباحث متعددی به ویژه در زمینه همکاری‌های نظامی، مسائل آموزشی و مرزی مطرح و آخرین تحولات منطقه بررسی و به ویژه درخصوص مبارزه با تروریسم و صیانت از ثبات در منطقه تبادل نظر شد.


قاسمی ابراز امیدواری کرد: در ادامه این سفر و نشست‌های آینده میان مقامات دو کشور بتوانیم روند تکاملی در روابط دو کشور را ادامه دهیم و به جایگاه بهینه دست یابیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره برنامه سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران گفت: سرلشکر باقری در آنکارا مذاکرات بسیار خوبی با آقای اردوغان درباره مسائل دوجانبه انجام داد و سفر رئیس جمهور این کشور به تهران نیز در دستور کار قرار دارد که در حال بررسی است و امیدوارم هر چه زودتر انجام شود.

وی افزود: در آینده نزدیک باید منتظر سفر آقای اردوغان به تهران باشیم و به محض اینکه شرایط و تاریخ این سفر قطعی شود اطلاع رسانی می‌کنیم.

قاسمی همچنین درباره اهداف سفر اخیر معاون عربی افریقایی وزیر خارجه به لبنان گفت: تحولات منطقه بسیار سریع است و ضرورت دارد که با سرعت و چابکی بیشتر رایزنی‌هایمان را با کشورهای منطقه به ویژه دوستانمان انجام دهیم و مانند گذشته نیست که منتظر سفرهای رسمی با دعوت‌های قبلی و فاصله‌های بسیار باشیم.

وی افزود: بر این اساس هرگاه نیاز باشد و احساس کنیم مسائلی در منطقه وجود دارد و ضرورت‌ها در روابط با دیگر کشورها ایجاب می کند، تماس‌هایمان را با کشورهای مختلف به اشکال مختلف برقرار می کنیم.

قاسمی اضافه کرد: سفر آقای جابری انصاری به لبنان نیز در این چارچوب بود که در ادامه سفرهای پیشین وی به منطقه انجام شد و در این سفر با بیش از 20 نفر از شخصیت‌های مختلف لبنانی دیدار کرد.

وی سفر جابری انصاری به لبنان را بسیار سازنده دانست و ادامه داد: در آینده می‌توانیم آثار مثبت این سفر را در روابط دوجانبه با لبنان و حتی در عرصه مسائل منطقه‌ای شاهد باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اولویت برنامه‌های وزیر امور خارجه در دوره جدید مدیریتش از برنامه ریزی برای ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه خبر داد.

قاسمی تاکید کرد: با توجه به مجموعه سیاست‌های کلان کشور در حوزه اقتصادی به ویژه با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی باید بتوانیم توان و ظرفیت بیشتری را در خدمت به دستگاه‌های اقتصاد داخلی برای ارتباطات خارجی این نهادها ایجاد کنیم.

وی افزود: به همین علت تصمیم گرفتیم با آنکه ساختارهای قبلی نیز در وزارت خارجه در حوزه اقتصادی فعال بودند معاونت اقتصادی دیپلماسی را ایجاد کنیم تا بتواند به عنوان هماهنگ و تسهیل کننده دستگاه‌های اقتصادی اعم از خصوصی و دولتی در ارتباط خارجی‌شان باشد.

قاسمی اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد و داشتن چنین معاونتی برنامه‌ریزی شده است تا توانمندی سفارتخانه‌های ما در خارج از کشور نیز به تناسب ظرفیت‌های آن کشورها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: سفارتخانه‌های ما باید بتوانند در شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی کشورها و کمک به بخش های خصوصی و دولتی برای جذب سرمایه و صادرات و نیز دریافت فناوری های لازم که در کشور وجود ندارد  وظایفشان را بهتر از گذشته انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره تغییرات جدید این وزارتخانه  به خبرگزاری صداو سیما گفت: چارت جدید این وزارتخانه از یک سال پیش در کارگروه‌های مختلف بررسی و پس از اتمام در سازمان امور استخدامی تصویب شده است و از زمان تصویب آن دو ماه فرصت داریم که آن را اجرا کنیم و تغییرات جدید تا حدود آبان ایجاد می شود.

قاسمی همچنین درباره تغییر سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در دوره جدید مدیریت محمدجواد ظریف گفت: عمده تغییرات رسمی نمایندگی‌ها در فصل تابستان ایجاد می شود و مأموریت بسیاری از سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورمان در این مقطع به پایان می رسد.

وی افزود: بر این اساس در ماه‌های آینده تغییراتی در سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورمان در خارج خواهیم داشت.
 
کلمات کلیدی : اردوغان+سفر اردوغان به تهران+ایران+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.