نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455377
معاون وزیر راه مطرح کرد:
رونق بازار مسکن در سال 96 /تزریق 90 هزار میلیارد ریال سرمایه به بازار مسکن
بخش اقتصادی الف، 29 اسفند 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۴
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با تاکید بر رونق بازار مسکن در سال 96، گفت: صندوق پس‌انداز یکم از حساب‌های پررونق بازار مسکن است که بیش از 120 هزار نفر در آن سپرده‌گذاری کرده اند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، «حامد مظاهریان» افزود: تاکنون حدود 30 هزار میلیارد ریال در حساب صندوق پس انداز یکم پس انداز شده است.

وی ادامه داد: بانک مسکن از منابع خود 60 هزار میلیارد ریال تسهیلات می‌دهد که با 30 هزار میلیارد ریال سپرده در کل 90 هزار میلیارد ریال به بازار مسکن بدون کمک از بودجه دولت، تزریق می‌شود. این مقام مسئول با بیان اینکه ابزارهایی که بانک مسکن پشتیبانی می کرد، نقش مهمی در بازار مسکن به عهده داشت، افزود: صندوق پس انداز یکم یکی از ابزارهایی این بانک برای خانه دار شدن خانه اولی هاست.

وی تصریح کرد: صندوق پس از انداز یکم بر اساس تجهیز منابع بانک ها و متکی به بودجه دولت نیست و از تیر ماه وارد بازار شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه صندوق پس انداز یکم سبب رشد بازار مسکن شد، افزود: در صندوق پس انداز یکم خانواده های جوان تر و افرادی که صاحب خانه نیستند با پس انداز و سپرده گذاری مسکن دار می شوند. وی با بیان اینکه مطابق آمار بانک مرکزی، رشد بازار مسکن در سال 95 کمتر از حد انتظار کارشناسان بود، افزود: امسال تعداد صدور پروانه های ساختمانی 5 درصد رشد داشت و حدود 5 تا 8 درصد نیز افزایش قیمت در بازار ساختمان گزارش شد.

مظاهریان با اشاره به افزایش مبایعه نامه در سال 95 گفت: مبایعه نامه ها در ماههای مختلف سال نوسان داشته و در مرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، 39 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سیاست افزایش تسهیلات به کنترل نرخ مسکن کمک کرده و در یک سال گذشته در بخش خرید 5 تا 8 درصد افزایش قیمت مشاهده می شود، یعنی این افزایش قیمت زیر نرخ تورم و افزایش اجاره 10 درصد است.
مظاهریان تاکید کرد در سه سال اخیر بازار مسکن کنترل شده و به نفع خریداران است. وی بازار مسکن را متاثر از دو دسته عوامل بیرون و درونی دانست و افزود: متغیر بیرونی شامل نرخ تورم و کیفیت رشد اقتصادی کلان کشوراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: متغیرهای درونی متکی بر سیاست عرضه و تقاضا است و دولت تلاش می کند بازار در حین رشد تکانه های شدیدی نداشته باشد. وی با اشاره به طرح مسکن اجتماعی نیز گفت: طرح مسکن اجتماعی از ابتدای سال 96 شروع می شود و تا 5 سال آینده ادامه خواهد داشت.

مظاهریان افزود: در طرح مسکن اجتماعی که دولت تصویب کرد باید سالانه 100 هزار واحد از این طریق در مسکن اجتماعی و حمایتی ساخته شود.

**رونق سال 96 به بازار مسکن می‌رسد
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رونق بازار مسکن به معنای افزایش قیمت نخواهد بود، افزود: برای رونق مسکن ارایه تسهیلات به انبوه سازان برای هر واحد 1200 تا 1500 میلیون ریال، تشکیل صندوق زمین و ساخت، رهن ثانویه و صندوق های دیگر طراحی شده است. وی افزود: لیزینگ مسکن نیز مصوبه گرفته است و از سال آینده بخشی از نظام تامین مالی را بر عهده می گیرد. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مهمترین بحث ما توسعه ای شدن بانک مسکن است و با این مجموعه نظام تامین مالی؛ بخش مسکن گسترش داشته باشد.

وی «لیزینگ» را یک ابزار مالی خوب در بخش مسکن دانست وافزود: لیزینگ نوعی تسهیلات گران قیمت است و تلاش می کند بخشی از سرمایه بازار مسکن را تامین کند.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: از آنجا که نرخ تسهیلات لیزینگ بالاست، افراد محدودی از این تسهیلات استفاده می کنند که براساس تصویب شورای پول و اعتبار، بانک ها حق ندارند از این طریق شرکت‌های خود را وارد لیزینگ کنند.

**طرح مسکن اجتماعی در راستای از گروه های آسیب پذیر جامعه است
معاون وزیر راه و شهرسازی طرح مسکن اجتماعی را یکی از برنامه های حمایت گروه های آسیب پذیر جامعه دانست و افزود: این برنامه در دو بخش حمایتی و دهک های میانی عملیاتی خواهد شد. وی ادامه داد: مسکن اجتماعی دهک های یک و دو را شامل می شود و مجری طرح بنیاد مسکن است که با هدف کمک به گروههای آسیب پذیر جامعه با کاهش هزینه های اجاره و ودیعه مسکن انجام می شود.

به گفته مظاهریان، در مسکن اجتماعی پیش بینی شده که دولت زمین در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و بانک ها تسهیلات را به کسانی که مسکن اسیتجاری تولید می کنند، بدهد. وی با اشاره به برنامه دولت برای طبقات محروم جامعه و درس گرفتن از برنامه های مسکن در ادوار گذشته گفت: مسکن اجتماعی که خرد مقیاس است مجموعه ای از ترکیب سیاست های موفق محسوب می شود که به خانه دار شدن اقشار محروم جامعه کمک می کند.

معاون وزیر راه و شهر سازیبا اشاره به اینکه مسکن اجتماعی سرمایه قابل قبولی را در بازار ایجاد خواهد کرد، افزود:هدف ما در این طرح این است که بزار بانکی و بازار سرمایه را به کمک این بازار بیاوریم.

سال 94 سومین سال پیاپی رکود در بازار مسکن رقم خورد و این روند در 6 ماه نخست سال 95 نیز ادامه داشت. هر چند برنامه‌هایی مانند افزایش تسهیلات خرید یا پرداخت وام اجرا شد ولی شرایط اقتصادی به نحوی بود که این شرایط نتوانست بازار مسکن را از رکود خارج کند. به اعتقاد کارشناسان با افزایش تسهیلات خرید مسکن و آثار اجرای برجام در سال 95 امید به رشد اقتصادی رو به افزایش است که تاثیر مثبت و مستقیم آن را بر رونق بازار مسکن خواهیم داشت و رونق بازار در سال 96 دور از دسترس نیست.
 
کلمات کلیدی : بازار مسکن تهران،قیمت مسکن، مسکن
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۲:۵۵:۴۵
همانطوری که گفته میشد بساز و به فروش ها با مسئولین ذیربط پیمان نا نوشته دارند که پول بی زبان ملت را هزینه خروج از رکود و سودهای کلان برای اینها کنند
اما بازم به به یاری خدا ناموفق خواهند بود
اما همچنان سرمایه های کشور را به باد خواهند داد
بهانه هم نخ نما و تکراری:
مسکن صنعت کشور را به حرکت در می اورد
اما اقتصادی که به بساز و بفروش وابسته باشد واقعا نا امیدمان میکند (4210995) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.