نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495878
کورکر: تحریم‌های ایران «خیلی زود» نهایی می‌شود/باید کاری کرد که ایران برجام را به هم بزند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۳
رئیس کمیته روابط خارجی سنا با بیان اینکه اکنون زمان خوبی برای بر هم زدن برجام نیست، گفت باید تلاش کرد تا ایران طرف برهم‌زننده توافق هسته‌ای باشد.

به گزارش فارس، «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز چهارشنبه گفت طرح تحریم ایران و روسیه که در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده، به سرعت روند قانونی را طی کرده و نهایی می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته طرحی را تصویب کرد که در صورت تائید در سنا و کاخ سفید، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.

کورکر که در نشستی به میزبانی روزنامه «واشنگتن پست» صحبت می‌کرد، گفت سنا احتمالا تلاش خواهد کرد تا بخش مربوط به کره شمالی را از این طرح حذف کند، چراکه به عقیده سناتورها، اکنون زمان مناسبی برای افزودن بر تحریم‌های پیونگ یانگ نیست.

وی گفت انتظار دارد که روند تصویب این طرح به سرعت پیش رود و این طرح «بسیار بسیار زود» به قانون تبدیل شود.

این سناتور ارشد جمهوری‌خواه در مورد احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست و باید تلاش کرد تا ایران خود وادار به خروج از برجام شود.

کورکر گفت: «چیزی که من به رئیس‌جمهور می‌گویم... این است که شما فقط یک بار می‌توانید توافق را پاره کنید. وقتی شما این کار را اکنون انجام دهید که هنوز اتفاق بدی نیفتاده است [همه علیه شما خواهند بود]... خوب صبر کنید تا زمانی که همه متحدانتان با شما همسو شده باشند.»

وی افزود: «آن را (برجام) سفت و سخت اجرا کنید. وقتی سختگیری کردید، مثلا فرض کنید که به آن‌ها گفتید که باید از فلان تأسیسات بازرسی شود و اگر آن‌ها اجازه ندادند، آن وقت [وقتش است].»

این سناتور آمریکایی ادامه داد: «هدف این است که برهم زدن توافق، کار ایران باشد، نه ایالات متحده، چون ما می‌خواهیم متحدانمان با ما باشند.»

باید غنی‌سازی را از ایران گرفت

کورکر با بیان اینکه نظر وزرای دفاع و خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا هم همین است، گفت «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به دنبال توافقی است که در آن ایران هیچ‌گاه حق غنی‌سازی نداشته باشد.

وی گفت اینکه ایران حق غنی‌سازی داشته باشد، موجب می‌شود تا متحدان آمریکا در خاورمیانه هم این حق را طلب کنند و واشنگتن هم نتواند از این مسئله جلوگیری کند.

او با تکرار اینکه باید به توافقی رسید که حق غنی‌سازی را از ایران بگیرد، گفت: «کاری که باید انجام دهیم، این است که متحدانمان را با خود همراه کنیم. باید توافق را سفت و سخت اجرا کنیم. زمانی که یک سیاست مشخص تدوین کردیم، یک طرح مشخص تدوین کردیم، آن وقت زمانش است.»

کورکر افزود: «اما اگر امروز این کار را انجام دهید، خودتان برای خودتان بحران درست کرده‌اید. شما از توافق خارج شده و تحریم‌هایی اعمال می‌کنید. آن وقت متحدان اروپایی خود را از دست داده‌اید. شما در سوریه بحران دارید، در مورد کره شمالی بحران دارید، با روسیه مشکلاتی دارید. حرف من این است که اگر نتایج راهبردی را مد نظر داشته باشید، شاید فکر کنید که بهتر است این کار وقت دیگری صورت گیرد.»
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۴:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۲:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۴:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۲:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۷ ۲۰:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۰:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۲۱:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۰ ۱۰:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : کروکر+برجام+تحریم ایران
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۲۱:۱۷:۰۴
روحانی کجایی دقیقا کجایی؟ (4490452) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۲۲:۰۰:۲۲
ایران کدام برجام را باید به هم بزند ؟
شما آن را نابود کردید ؛ یانکی .
از برجام فقط یک پوسته ی بی رمق باقیست .
ایکاش به شیاطینی مثل شما اعتماد نمیشد .
باز هم آرزو !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4490496) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۲:۳۹:۰۱
این سناتورهای جمهوری خواه جانوران کثیفی هستن. حیف حیوان که آدم به این جانداران بگه... (4490763) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۶:۲۸:۴۹
خدایی آگه برجام نبود این دیوانه تذامپ بدترین تحریمها رو بر علیه ما اجرا میکرد. حالا عده‌ای در کشور ما برای منافع سیاسی خودشان و کوبیدن دولت هی میگن فلان کارو کنیم. و.... واقعا براشون متأسفم. هرچند روحانی محکم ایستاده. و برجام مادر داره و نه زن بابا (4490796) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۳۵:۱۷
اکنون به ظرافت و حقانیت کارهای ظریف بیشتر پی میبرم (4490876) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.