نظر منتشر شده
۶۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 166873
سایت خامنه ای دات آی ار را هم فیلتر می کنید؟!
محسن مهدیان، 2 مهر 91
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۱۰
هفته گذشته سایت خبری تریبون وابسته به جمعی از دانشجویان عدالتخواه، در نشستی با عنوان میزگرد آسیبشناسی دیدار سالانه رهبری با دانشجویان، انتقاداتی را به نحوه انعکاس خبری این دیدار مطرح کرد.
 
مهمانان این جلسه، اعضای ارشد جنبش دانشجوئی بودند که در دیدار با رهبرانقلاب سوال هم پرسیده بودند، نسبت به نحوه انتشار گزارش این جلسه در رسانه ها انتقاد داشتند. حذف سوال دانشجویان و عدم انتشار بخشهایی از بیانات و انتقادات مقام معظم رهبری در مقولات مختلف، از جمله انتقاد مهمانان "تریبون" بود.پس از انتشار این میزگرد، بی بی سی و برخی دیگر از رسانه های خارجی بلافاصله بخش های گزینش شده ای از این نشست را منتشر و تلاش کردند از سخنان انتقادی دانشجویان بنا بر نیات شیطانی سازمانی شان بهره برداری کنند.
 
پس از بهره برداری بی بی سی، برخی رسانه های داخلی و اصولگرا نیز زبان به گلایه گشودند که چرا باید این سخنان منتشر شود و اصلا هدف از برگزاری چنین نشست هائی چیست و چرا باید به همه جا و به همه کس انتقاد کرد؛ و اصلا چرا باید دانشجویان از این حرفها بزنند و به دفتر رهبری نباید انتقاد می شد. در نهایت، آنقدر فشار آوردند که یکی از مهمانان آن جلسه، سخنان خود را که در حضور چندین نفر بیان شده وصدای وی نیز ضبط شده بود، تکذیب کرد.
 
بعد از این نیز همانطور که پیش بینی می شد سایت مزبور تهدید به فیلتر شد و به اجبار گزارش نشست  را از روی خروجی حذف کرد.چون این اتفاق، به دلیل نوع برداشت از سوء استفاده رسانه های خارجی و تنگ نظری ها در انتقاد و آزادی بیان، تکرار پذیر است،  لازم است نکاتی پیرامون آن مطرح شود.
 
1-فارغ  از درستی یا ناردستی سخنان آن دانشجویان در نشست "تریبون"، نحوه برخورد جامعه و نهادهای مسوول با این دست انتقادات، باید مطابق یک الگوی رفتاری سازنده و اصلاح گرایانه باشد.جامعه و مخصوصا نهادهای نظارتی باید به این سطح از بلوغ برسند که تحمل انتقاد-ولو نقد نادرست- باعث رشد و پویایی جامعه می شود. اگر روزی اصل انتقاد تهدید و امر به معروف و نهی از منکر تحدید شود دو عارضه جدی گریبانگیر نظام خواهد شد. اولا اینکه انتظار اصلاح و ارتقای کشور حتما بیهوده خواهد بود و دیگر اینکه موجب دلسردی بخشی از بدنه جامعه شده و در بخشی دیگر انتقادات را به اعتراض و حتی کینه و بغض به نظام تبدیل می کند. ذکر همین نکته نیز ضروری است که تحمل نقد نیز صرفا بر عهده مسئولین و مدیران و صاحبان قدرت نیست؛ بلکه جامعه و رسانه ها نیز باید شنیدن نقد و نظر مخالف را تمرین کنند.
 
این نیز با شعار ممکن نیست. شنیدن سخن مخالف تمرین نیاز دارد. لوازمی دارد. اجزا و شرایطی می طلبد. هر روز شعاع دایره قرمز  را گسترده تر کردن و هر روز به بهانه ای مساله ای را آسمانی  وایدئولوژیک خواندن و امنیتی دانستن مسائل، و وصل نمودن هر ضعف داخلی به آبروی نظام و غیره نمونه هائی از این کم تحملی و تنگ سینگی در شنیدن صدای مخالف است.آنچه که در ماجرای انتشار این میزگرد برجسته شد نه سوء استفاده بی بی سی، بلکه عدم تحمل رسانه های داخلی بود. البته هر رسانه ای بنا بر سیاست های خود حق دارد که سخنان مطرح شده در این نشست را نقد کند اما نقدکردن به معنای تحت فشار گذاشتن و متهم کردن و تلاش برای تکذیب گرفتن، نیست. 
 
2-تلقی نادرستی در میان بخشی از جامعه اصولگرا و متدین ایجاد شده است که هر مطلب یا موضع یا سخنی  که بهانه به دست رسانه های ضد انقلاب برای طعنه زدن به نظام اسلامی بدهد و به تعبیری آنها را خوشحال کند، را خائنانه و غیرقابل دفاع و بی بصیرتی و در بهترین حالت ناشیانه می دانند.در همین مورد خاص نیز برخی رسانه ها سوء استفاده بی بی سی را بهانه کردند تا دانشجویان منتقد را تخریب و انتشار انتقادات مطرح شده را  مورد حمله قرار دهند و تحمل نکنند.اما به واقع این تلقی قابل خدشه است. واکنش رسانه های غربی و ضدانقلاب به مسائل داخلی چند وجه مختلف دارد.
 
هر سخنی که مورد توجه رسانه های ضدانقلاب قرار می گیرد الزاما به معنای ناردست بودن آن نیست.علت آنهم روشن است.در بسیاری از موارد ضدانقلاب فارغ از صورت اصلی مساله و محتوای سخن از اختلاف داخلی استقبال می کند.این استقبال هم بدون توجه به سازنده بودن یا نبودن آن انتقاد صورت میگیرد.طبیعی است که ضدانقلاب هم از خانه نشینی رئیس جمهور استقبال می کند و هم از انتقادهای اصولگرایان به این خانه نشینی . از نقد دولت به دلیل اتهامات رحیمی خوشحال می شود و انتقاد علامه مصباح یزدی به جریان انحرافی حاکم بر دولت را با آب  وتاب در صفحه اول منعکس می کند  . به استقبال کیهان در ماجرای استیضاح مرحوم کردان می رود و یا سخنان سراسر اتهام احمدی نژاد در رسانه ملی را با آب و تاب گزارش می کند. بی بی سی، هم از جنایت کهریزک خوشحال می شود وهم دلش از رها کردن متهم این حادثه غنج می رود و هم به انتقاد اصولگرایان برای مسئولیت دادن به این متهم می پردازد و نهایتا حمایت مجلس از این متهم قضائی را با طعنه و نیشخند دنبال می کند. حتی از پیام هشت ماده ای امام امت رحمة الله علیه در امنیت اجتماعی و پیام هشت ماده ای مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد، بیشترین استقبال را کردند.
 
اینکه رسانه های ضدانقلاب هر نقدی در داخل را، به عنوان ابزاری  علیه جمهوری اسلامی به کار ببندند، ریشه در پولهائی است که از سیا و موساد می گیرند و ماموریت سازمانی خود را دنبال می کنند و اما اینکه برخی در داخل  انتقاد دلسوزانه به رفتار ها وعملکرد مسئولین دارند،  ریشه در اصل اصیل انقلاب و اسلام در امر به معروف و نهی از منکر دارد. زمانی باید نگران شد که نقدهای داخلی کامل کننده پازل دشمنی غربی ها شود . فرق گذاشتن میان ایندو نیز خیلی پیجیده نیست.هر نقدی هزینه هایی دارد که یکی از این هزینه ها سوءاستفاده رسانه های خارجی است و صد البته که این هزینه در مقابل آثار مثبت بیان نقد و اعتراض در جامعه قابل بیان نیست.
 
طبیعی است که اگر یک جا کار این دو شباهت ظاهری داشت به معنای یکی بودن آنها نیست . دو نفر ممکن است همزمان یک بت را تخریب کنند. اما یک نفر تلاش می کند با شکستن بت، مردم را به خداوند یکتا دعوت کند و دیگری با شکستن بت تصمیم دارد بت بزرگتری بسازد. 
 
3-برخی افراد و رسانه ها نتوانستند صدای دو عضو ارشد تشکیلات دانشجوئی را تحمل کنند. بدتر اینکه برخی نهادهای مسوول و نظارتی نیز شتابزده باعث حذف این مطلب از روی رسانه دانشجویان عدالتخواه شدند.بسیار تلخ و دردناک است که در جامعه اسلامی، رهبری انقلاب به عنوان بالاترین مقام دینی و قانونی حاضر است تندترین نقد ها را بجان بخرد و برای شنیدن آن اصرار ورزد اما برخی کمترین اعتراض دانشجوئی را تحمل نکنند.چند برابر تندتر و صریح تر از سخنانی که در این نشست دانشجوئی مطرح شد، مقابل رهبر انقلاب بیان گردید، و ایشان با سعه صدر آن انتقادات را شنیدند و اگر جائی نیاز به توضیح و نقد بود، سخنان دانشجویان را اصلاح می کردند. جالبتر اینکه همین سخنان تند دانشجویان در سایت رهبر انقلاب منعکس می شود. اظهاراتی که بدون شک اگر در یک سایت دیگر بدون ذکر منبع منتشر شده بود حتما مورد انتقاد نهادهای نظارتی قرار می گرفت و تهدید به فیلترینگ را به دنبال داشت.
 
در انتها پیشنهاد می کنم گزارش دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب در سال 77 را در سایت خامنه ای دات آی را بخوانید. نحوه سوال پرسیدن دانشجویان و سعه صدر رهبر انقلاب و پاسخ های ایشان بسیار آموزنده و برای آنانکه کاسه داغتراز آش و دایه مهربانتر از مادر می شوند درس آموز است. از میانه این گزارش، سوال و جوابها خواندنی تر هم می شود.
Share/Save/Bookmark
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۲۷:۳۹
همانطوری آقای ناطق نوری می گوید:
دموکراسی را آورده ایم اما ابزار دموکراسی را وارد نکرده ایم. (964959) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۳:۲۱:۵۲
دموکراسی غربی خلاف اسلام است . دموکراسی غربی می گوید اگر مردم رای دادند همجنس بازی آزاد است ، باید آزاد باشد ولو اینکه قرآن به شدت با آن مقابله کرده. دموکراسی غربی می گوید در انتخابات هر کس رای آورد محق ترین فرد برای حکومت است و خدا این وسط کاره ای نیست . در صدر اسلام هم همین کار را کردند . گفتند امت بر فلانی اجماع کرده و ... و حکم خدا را کنار زدند. اما علی محق ترین فرد برای حکومت بود نه آن موقع که حکومت کرد بلکه در تمام ایام پس از رحلت پیغمبر محق ترین فرد برای حکومت بود.

ضمنا گاهی در نوشته جات و گفتگو ها دموکراسی را به جای مردم سالاری به کار برده و استفاده لفظی می شود نه محتوایی اما جمله شما نشان می دهد که منظورتان دموکراسی غربی است ، همانی که یکی از اصلاح طلبان درموردش گفته بود :
مهم ترین مانع تحقق دموکراسی در ایران این است که در ایران هنوز خدا نمرده است. (966273) (moderator1)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۶:۲۰:۰۱
دوست بی نام سلام:
متاسفانه ما قاعده بازی را بلد نیستیم. (966549) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۹:۵۷:۵۱
دوست گرامی وقتی کسی طبق قانون و شرع عمل میکند عرف یک جامعه نباید این چنین در مقابل ان بایستد ایا انتقاد به مسئولان شرعا و قانونا خلاف است؟ خیر بلکه این عرف یک جامعه سیاسی است( انهم از دید عده معدودی) که این عمل را غلط میدانند پس این ربطی به دمکراسی غربی و شرقی ندارد در ضمن در اموزه های اسلامی ما چنین است که حرف حق را بپذیرید حتی اگر از ناحیه دشمنتان باشد حال اگر در مواردی دمکراسی ما با غربیها شبیه شد دلیل بر غلط بودن روش ما نیست ! و دیگر اینکه نمیتوان صرف امکان سوء استفاده دیگران همه در مقابل هر مسئله اشتباهی سکوت کنند (966962) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۰:۱۳:۳۶
این آخرین جمله ی که (...در ایران هنوز خدا نمرده است) را به اصلاح طلبان چسبوندی همه میدانند که دروغ است و دروغگویی تنها راه آدمهای بی منطق و بی سواد است حتی انهایی که دکترای قلابی دارند و جزو محبوبان امثال شما هستند و با عوام فریبی کیسه ی بیت والمال را خالی میکنند .قدری انصاف و وجدان اگر داشته باشید خوب است. (967006) (moderator1)
 
حسن بک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۱:۲۲:۱۷
من نمی دانم چرا حرف از دنیای مدرن ، عرب ، آزادی و دموکراسی می شود اولین چیزی که به ذهن بعضی ها می اید مسائل جنسی و همجنس یازی و این گونه حرفهاست . والله به خدا آنجا هم مردم دارند زندگیشان را می کنند ، خانواده دارند ، کار می کنند و......همش دنبال این حرفها نیستند!
به نظرم مشکل در ذهن برخی از ماهاست!!!! (967131) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۹:۰۹:۳۰
نظرم نه حاوی توهين،نه افترا و نه تهمت و نيش به ديگران بود . متاسفانه آنرا منتشر نکردید . والسلام (967800) (moderator1)
 
بی بی گل
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۰۹:۴۶:۰۳
کجا دمکراسی را آوردیم !! فقط به خاطر اینکه از دنیا جا نمونیم از کلماتش استفاده میکنیم.
دموکراسی اینه که به بهانه توهین به پیامبر(ص) جی میل را ببندیم و دست هزاران دانشجو و... را توی حنا بگذاریم!!.. دموکراسی اینه که جی میل را باز بگذاریم و مردم با رضایت خودشان استفاده نکنند. (968285) (moderator1)
 
محمد . ع
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۳۶:۱۱
جالبه که خود شما هم جرات منتشر کردن آن مطلب سانسور شده را ندارید ؟ (964980) (moderator1)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۲:۵۲
بالاخره الف یه حرف درست زد. (964993) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۷:۲۹:۴۵
اگه بايد اينقدر منتظر بموني و بگردي تا يه حرف درست پيدا كني...نيا!نخون! (965801) (moderator1)
 
حسن پور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۳:۴۷
حرف حضرت امام این بود که هر گاه دیدید رسانه های ضدانقلاب برای شما سوت و کف می زنند به کار خود شک کنید. هم اون میزگرد و هم این یاددشات مورد استقبال ضدانقلاب قرار خواهد گرفت. فکری به حال خود کنید (964995) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۰:۵۹:۵۷
براي بسياري از كارهاي امام خميني از جمله پذيرش قطعنامه 598 هم سوت و كف زدند. پس بايد به كار ايشان شك كرد؟ با اين روش، ما اختيار فكر كردن خودمان را به دشمن نسپرده ايم؟ (965165) (moderator1)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۹:۴۷:۲۴
دوست عزیز بهتر بود شما ابتدا نحوه پذيرش قطعنامه 598 را کاملا پیگیری می کردید و سه نفری را که با نوشتن نامه به امام جهت قبول قطعنامه تاثیر گزاری داشتند را می شناختید بعد اظهار نظر می فرمودید (966930) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۱:۱۶:۴۴
مگر ما برای ضد انقلاب زندگی می کنیم؟
گور پدر ضد انقلاب. همین طرز تفکر باعث شده که شکاف میان دولت-ملت هر روز عمیق تر بشه. جو هر روز امنیتی تر.
دوست عزیز انتقاد حق تک تک ماست و برای وجود رابطه و بقای حکومت ضروریه. اگر بنده انتقاد نکنم ، مشکل که حل نشده همه ی اعتراضات جمع می شه و تبدیل به نفرت می شده.
شاید شما به وضعیت موجود اعتراضی ندلشته باشی و حتی از آن لذت ببری. این دلیل نمی شه که بقیه ی هموطنان هم نظر شما رو داشته باشن (965200) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۱:۴۳:۰۹
ما داریم خیلی چیزها را که برگرفته از بی عرضگی مسئولان است را میبینیم و لذا احمقانه است که همه چیز را به گردن ضد انقلاب و استکبار جهانی بیندازیم (965252) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۳:۴۱:۴۵
بلاتشبیه، بلاتشبیه، ما حتی برای فهم آیات نورانی قرآن کریم و برای تفسیر آن باید به شان نزول مراجعه کنیم، یعنی ببنیم در کجا و برای چه موردی و چگونه آن آیه نازل شده است تا بتوانیم فهم درستی (در حد درک خود) از آن داشته باشیم. سخنان حضرت امام هم در بستر زمانی و مکانی خاص خود گفته شده و به فرض که در حد سخن معصوم باشد و هیچ خطا و نقصی در آن تصور نکنیم، باید ببنیم ایشان این حرف را برای چه زده و قبل از آن چه اتفاقی افتاده. این که ما هم مثل تلویزیون حرفهای ایشان را تقطیع و نبابر میل خود استفاده کنیم، بلاتشبیه مانند برداشت هایی خواهد شد که دیگران از اسلام می کنند و 180 درجه با درک ما فرق دارد. اینجا هم استدلالی نویسنده کاملا منطقیست، رسانه های خارجی هر نقصی را درست یا غلط ذکر می کنند، آیا ما باید آن را قایم کنیم تا مبادا آنها چیزی بگویند؟ آیا باید پذیرش بدون کنکور گروهی از آقازاده ها و مسئولین را در دانشگاه علامه که خبرش همین امروز منتشر شد هیچ کس نگوید که مثلا بی بی سی حرفی از آن نزند؟؟؟ آیا ظلم از این بیشتر که فرزند یک معاون وزیر با سابقه تدریس در یک آموزشگاه و مدرک فوق لیسانس بشود عضو هیئت علمی یک دانشگاه معتبر بعد هم بدون آزمون در دانشگاه علامه پذیرفته شود، یا داماد خواهر رئیس جمهور بشود دانشجوی بدون کنکور دکترا و .... آیا باید اینها را قایم کرد تا دشمنان سوت و کف نزنند!! (965437) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۳:۵۲:۴۹
اقای حسین پور شما ظاهرا معنی شک رو متوجه نشدید شک به معنی نهی کردن و تحت فشار قرار دادن نیست . ضد انقلاب هر وسیله ایی رو برای به هم زدن اوضاع استفاده می کند نمیشه برای اینکه اون ها رو ساکت کنیم اینجا دست رو دست بگذاریم و هر کی هر اشتباهی خواست بکند و هیچی گفته نشود این طرز تفکر شما بیشتر مورد استفاده کسانی قرار می گیرد که می خواهند از زیر بار مسئولیت و پاسخ گویی فرار کنند و اقدامات اشتباه خودشان رو به این وسیله بپوشانند.
خواهشا کشور رو به دوران قرون وسطا برنگردانید (965459) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۵:۵۹:۴۹
دوست عزیز رسانه های بیگانه با همین طرز تفکر بسیاری از دلسوزان رو از گردونه خارج کردند (965678) (moderator1)
 
خوشبخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۷:۰۰:۰۵
تا وقتی خود ما عقل و درک کافی برای یافتن درست از غلط ، خیر خواهی از کینه توزی و ... رو داریم چرا بشینیم به دشمن (کل اروپا وآمریکاو اعراب و ...) نگاه کنیم کی کف میزنن تا سریعا تهمت بزنیم فلانی خائن اون پول میگیره (965765) (moderator1)
 
خوشبخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۷:۰۳:۰۱
بابا خسته شدیم
شب و روز ما شده آمریکا آمریکا اسرائیل
گور بابای همشون
بشینیم ببینیم این جوونای بدبخت یکی مهندس یکی فوق یکی فلان همه بیکار
به جون خودم تمام دوستام تو این 1 سال بیکار شدن
خسته شدیم از گرونی از بی قانونی بخدا
از بی کسی ...
خدا (965768) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۳:۱۲:۲۶
اینهمه بیکاری و فشار روحی؛و تبعات آن در بستری که قرابود پاکترین و متعالی ترین باشد هدیه ای است که ما را دوچار امتحانات سخت الهی و مسبب هایش را مدیون نموده است
بار الهی؛ما را سربلند از این امتحانات بفرما و بانیانش را به جزای وعده داده شده ات گرفتار بفرما (966240) (moderator1)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۸:۴۹:۱۳
با این کاهش ریال به 2.5 برابر قیمت واقعی آن هم رسانه ها دارند برای مقامات ایرانی کف و سوت می زنند ! (965899) (moderator22)
 
سینا
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۱:۴۷:۴۱
مشکل بعضی از متدینین ما اینه که از حضرت علی (ع) هم جلو میزنند .
مگه امیرالمومنین (ع) نفرمودند که :
این حق من بر گردن شما است که در آشکار و نهان مرا نصیحت کنید "
هر وقت دیدید در دینداری از امام معصوم جلو افتادید بدونید یک جای کارتون میلنگه (966089) (moderator1)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۳:۴۴:۳۷
اگر خوشحال شدن رسانه های بیگانه و بی بی سی ملاک درستی و یا غلط بودن یک حرف و یا عملکرد باشد بنظرم بزرگترین خوشحالی دشمن و رسانه های بیگانه زمانی بود که امام حکم عزل منتظری را صادر کردند!

همه می دانند و می دانیم که رسانه های بیگانه از این مساله چقدر خوشحال شدند ولی آیا امام به خاطر خوشحال نشدن و ذوق زدگی رسانه های بیگانه و سی ان ان و بیگانه دست از این کار کشیدند؟ (966324) (moderator1)
 
شهرام
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۰:۴۸:۴۴
ممکن است در ابتدا دشمنان از انتقاد داخلی خوشحال شوند اما اگر انتقاد شنیده شود و مشکلات برطرف شوند سبب پیشرفت و در نهایت ناراحتی دشمنان خواهد شد.
بی شک دشمنان خوشحالتر خواهند بود که ما مسیر اشتباهی را برویم و هیچکس هم بدلیل نرس از خوشحالی دشمنان انتقاد نکند و چاره ای اندیشیده نشود.
آقای حسن پور به دلیل برداشت یک بعدی بعضی افراد از این فرمایش امام، بسیاری از مدیران از جوابگویی به کوتاهی ها و اشتباهات خود فرار کردند و بهانه آوردند دل دشمنان را شاد نکنید و همچنان به اشتباهات خود ادامه می دهند. نمونه آن را هم در دفاعیات وزرا در مجلس دیدیم و شنیدیم. (966430) (moderator1)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۵:۱۴
من با نویسنده موافقم. فقط یه سوال دارم . در این مدت که اصلاح طلبان مدام به این مسائل انتقاد می کردند شما ها کجا بودید؟ چرا وقتی یقه شما را گرفتند تازه یاد دفاع از آزادی افتادید؟ دیر از خواب بیدار شدید اما همین هم خوب است. (965001) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۹:۲۱
واقعا اینها کاسه از آش داغترند و به اسم بصیرت و... دوست ندارند هیچ نتقای شود اصلا به اینها چه ربطی دارد اگر کس باید اون هم باید رهبری باشد نه چند تا آدم که هچ کاره اند (965010) (moderator1)
 
معتمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۱:۰۱
عجب حرفهائی زدن جلو رهبری. تا به حال ندیده بودم . به نظر من اگر این جلسه در رسانه ملی پخش می شد بی نهایت برای کشور مفید بود. دموکراسی را دراین جلسه می شود مشاهده کرد. یک دانشجو مقابل رهبر انقلاب با چه ادبیاتی حرف می زند. (965030) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۱:۰۲:۴۳
با سانسورهاي خودسر، وجهه مردمي رهبر انقلاب هم خدشه دار مي شود. همانطور كه با ترجمه نادرست، وجهه كل اجلاس عدم تعهد آسيب ديد. استفاده نادرست از رسانه مي تواند زيانهاي جبران ناپذيري داشته باشد. (965171) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۹:۲۰:۳۹
این آزادی بیان است و نه دموکراسی. البته آزادی بیان هم تا اندازه ای که اشاره مستقیم نشود وجود دارد. (965924) (moderator22)
 
محمد . ع
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۱:۰۳:۰۵
آزادی بیان فقط در چارچوب های خاصی و برای افراد خاصی وجود دارد عزیزجان (966025) (moderator1)
 
ن
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۳:۰۹
آخر این چه سخن مهملی است که چون فلان خبرگزاری سوء استفاده می کند ما انتقاد نکنیم یا فلان حرف را نگوئیم . خوب سوء استفاده کند اگر مردم ما اینقدر نادان هستند و 33 سال فرهنگ انقلاب نتوانسته از آسیب پذیری آنها کم کند که باید اساسا فکری به حال انقلاب و فرهنگ آن کرد . با همین منطق اینترنت فیلتر می شود روزنامه ها سانسور و بسته می شود و در نهایت به عنوان ما حصل عوام فریبی و بگم بگم جای حرفهای خرد مندانه را می گیرد و بعد آش ابنقدر شور می شود که حرفهای رهبر انقلاب هم تحریف می شود . در بد مسیری قرار گرفته ایم خدا به خیر کند . (965034) (moderator1)
 
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۴:۳۷
متاسفانه یکی از تشکل های دانشجویی بجای دفاع از این انتقاد سازنده دانشجویان، علیه این دو تشکل موضع گرفت و تازه شورای مرکزی دو اتحادیه را هم علیه دبیران آنها تحریکم کرد به نحوی که کاملا دخالت در امور داخلی آن تشکلها بود. به این برادران دانشجو توصیه می کنم رقابت های بین خودشان را وارد مسائلی از این دست نکنن. وحدت رویه و نظر درذ این گونه انتقادات باعث پویایی جامعه می شود و پشت یکیدیگر را خالی کردن سبب جسارت بیشتر دشمن. (965237) (moderator1)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۶:۲۶
یاد دیالوگ معروف پرویز پرستویی تو فیلم آزانس افتادم که به رضا کیانیان - مامور امنیتی- می گفت: مگه مصلحت مارو بی بی سی و سی ان ان تعیین میکنن که ما به خاطر اونا حرفمونو نزنیم؟ (965241) (moderator1)
 
حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۲:۳۹:۱۲
آی گفتی! دقیقا جاش همین جا بود (965333) (moderator1)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۵:۴۷:۵۴
البته حاج کاظم به سلحشور گفت ضامن امنیت ملی بی بی سی و ... نیست
منم واقعا از امثال سلحشور (نقشی که رضا کیانیان بازی کرد) متنفرم. (965655) (moderator1)
 
دانشجو
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۲:۳۰:۲۱
سلام
به جای این همه چک و چونه به هم زدن ها کاش مسوولین برای این دو تشکل به صورت صریح و واضح جواب می دادند که شبهات را از دانشجو بگیرد و نگذارند مسئله انقدر بزرگ شود که تشکل ها در برابر هم موضع بگیرند. (965317) (moderator1)
 
ر
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۲:۳۴:۲۱
من مطلب مربوط به سال 77 خوندم پیشنهاد میکنم همه بخونن. الان احساس میکنم از سال 77 تا 91 ما بجای پیشرفت تو آزادی بیان باسرعت 100 کیلومتر بر ساعت پسرفت داشتیم. (965323) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۵:۵۴:۵۰
علت داره عزیز. این موقع زمان آقای خاتمی بود،انتقاد اشکال نداشت! کفن پوش داشتیم. آزادی بیان برای منتقدین آقای خاتمی جرم نبود. اما الان همه چیز فرق کرده! (967565) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۲:۴۵:۱۷
در خصوص دموکراسی اصلی وجود دارد" هر کس بتواند حرف خود را بزند ولی باید در چارچوب قانون عمل کند"
در جامعه ما عکس قضیه است هر کس هر کار دلش خواست میکند و قانون را دور میزند ولی اگر کسی حرفی زد به آقایان برخورد نباید حرف و صحبتش را پخش کرد و سانسورش میکنند.
به خصوص کاسه داغتر از آش فراوان داریم. (965343) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۲:۵۳:۲۰
این مهمتره:
آیا در غرب آزادی بیان هست/نیست؟! (965356) (moderator1)
 
ایرانی
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۹:۲۸
باز نوبت مظلوم نمایی شده ؟ (965387) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۴:۳۴:۵۶
فیلتر بعضی جاها یعنی من میفهمم که تو نباید بفهمی یا نمیخوام بفهمی یا به تو چه یا اینکه همینی که هست زور دارم دلم میخواد سوتیام رو نبینی یا اینکه به تو چه اما در مواردی که با آن توجیه میشویم یعنی هنوز بچه ای و من فکر میکنم تو ذهن منحرفی داری و یا فراتر از آن اینکه یک عده میخوان گولت بزنن من پیش مرگت میشم تا گول نخوری
بعضی اوقات هم برای اهرم استفاده میشود مثلا اگر این کار رو نکنی بهت گیر میدم فیلترت میکنم حالا خود دانی یا نتیجه اون کارت اینه که فیلترت کنم
در هر صورت فیلتر یعنی من جای تو تصمیم میگیرم بشین سر جات صدات هم درنیاد چون من بهتر میفهمم همین و بس (965533) (moderator1)
 
علی ص
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۴:۴۲:۲۳
دو سه شب است صداوسیما برنامه مستند راجع به جنگ تحمیلی پخش می‌کند. از هر دری سخن می‌گویند الا خدمات دولت میرحسین موسوی. جالب اینجا بود که گوینده می‌گفت در سال ۶۵ کشور تنها با درآمد ۵ میلیارد دلار اداره شد و هوشمندی مسوولین در کپنی کردن و جیره‌بندی کردن سبب شد آسیب جدی به مملکت وارد نشود٬ ولی نمی‌گفت دولت کی اینکارو کرد. هر مسوولی رو نشون داد الا نخست وزیری که با هوشمندی و توانایی خارق‌العاده کشور رو در ۸ سال جنگ هدایت کرد و این موضوعی نیست که بشود سانسورش کرد.
اما شما هیچ هیچ هیچ اعتراضی به آن ندارید.
مصداق بارز یک بام و دو هوا یا مصداق بارز نون‌به‌نرخ‌روز خوری شما هستید و ولاغیر. (965547) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۳:۱۵:۰۱
برادر کجای کاری ... (966251) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۴:۴۹:۳۹
به سراحت بگوييد ما تحمل انتقاد تحمل گفتن واقعيات و غيره را نداريم
آقا ما دوست داريم از ما تملق شود اي دوست داريم جلوي ما كرنش كنند و ما را بالا بالا ببرند دوست داريم از ما تعريف بي جا كنند تشنه تملقيم (965563) (moderator1)
 
علي
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۶:۱۹:۲۲
"دو نفر ممکن است همزمان یک بت را تخریب کنند. اما یک نفر تلاش می کند با شکستن بت، مردم را به خداوند یکتا دعوت کند و دیگری با شکستن بت تصمیم دارد بت بزرگتری بسازد."
حالا پيدا كنيد:الان بت ؟ شكننده؟ سازنده؟ وهدف اوني كه گير داده به بت؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! (965708) (moderator1)
 
علي
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۷:۵۲:۲۵
احسنت خيلي خوب بود ما واقعا در زمينه نقادي مشكل فرهنگي بنيادين داريم و تحمل غير در ما نيست! (965836) (moderator1)
 
الف ج
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۸:۱۰:۰۳
سعی کنید برای نسل جدید الگوی الهی معرفی کنید . قشر جوان تشنه است
دیگر بس است (965861) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۲۲:۵۲:۴۵
الگوی الهی میخواهید : "دفاع مقدس " (968941) (moderator1)
 
ایزما
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۸:۱۵:۰۲
همه می دانیم زندگی جاریست و تنها یک لحظه هم نمی رسد که همه مردم موافق هم باشند وریشه این دشمنان فرضی ویا واقعی هم کنده نمی شود پس بیاییم خط کشی های تنگ نظری کنار بگذاریم وهمه برای ایران و ایرانیان و زندگی در کنار هم راتمرین کنیم شاید انسان شویم وبه حقوق هم احترام بگذاریم وبه حق واقعی خود قانع شویم والا عمر مردم تلف میکنیم و حتما مشمول آیه شریفه " شراً یری "خواهیم شد. وا اسفا (965868) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۱۸:۳۳:۱۳
توکشور ماراه های انتقادواعتراض کلاًبسته شده است (965886) (moderator22)
 
شهروند
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۰:۰۳:۰۲
به نظرم بايد هم براي بالا بردن ظرفيت انتقاد پذيري و هم براي ارائه نقد منصفانه در جامعه بستر سازي و تمرين کرد. (965965) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۰:۰۹:۴۳
بقول بعضی ها آزادی برای شنیدن نظر مخالف است وگرنه بقیه که کف میزنند (965974) (moderator1)
 
ملکوتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۲ ۲۱:۳۹:۳۰
آنهایی که سخن منتقدین را برنمی تابندانسانهای چاپلوسی هست که می ترسند روزی نوبت خود آنها شود. (966080) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۰:۲۵:۵۷
ببین آقا جان صادقانه اش اینه که بعضیا واقعا با آزادی مشکل دارن و اگر برخی توصیه و اقدامات رهبری نبود بارها وضعیت جامعه رو به مرحله بحران میرسوندن. اینا اساسا دوست دارن همه چی آروم به نظر بیاد و همه خوشحال به نظر بیان چون اینجوری کمتر مجبور میشن خودشون رو به تک و تا بندازن. تو همون سال 77 ببین چه خلل هایی تو جلسه رهبری با مدیران مسئول نشریات ایجاد کردن که البته خوشبحتانه همه اش تو سایت خامنه ای . آی آر منتشر شد. متاسفانه ساده اندیشانه فکر میکنن دارن مصلحت نظام رو تامین میکنن. متاسفانه (966401) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۱:۴۴:۰۰
یعنی واقعا فکر میکنید این کارها خودسرانه است؟ (966477) (moderator1)
 
علی
Norway
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۳:۰۸:۲۴
به هر بهانه ای از کلمات ضد انقلاب و ضد حکومت استفاده میشود. برای اطلاع شما باید بگویم که 30 سال از انقلاب گذشته است و تبدیل به تاریخ شده است.
اما عده ای برای فرار از انتقادات و پوشش کم توانی خود ، رانت و مقام خود را با پسوندی مانند انقلابی بودن ، بیمه کرده اند و هر انتقادی را با تهمت زدن به افراد دفع میکنند. یک زمانی ریش و پیراهن روی شلوار رانت افراد بود.
بیایید یک گواهینامه انقلابی بودن برای هر فرد طراحی کنید تا متوجه شویم که چقدر این حرفها و تهمتهایی که زده میشود ، مسخره است.
آیا کودکان تازه متولد شده ، ضد انقلاب بدنیا میایند؟
ایران قانون اساسی دارد و این قانون معیار رفتار و کردار هر فرد ایرانی است. دیگر انقلابی و ضد انقلابی نداریم. اگر معیار ،مخالفت با بسیاری از مسئولان و مدیران و نمایندگان کنونی است، بله ، نام من را هم در لیست ضد انقلابی خود بنویسید زیرا در عمل دیده ام که بی عرضه و نا لایق هستند. ولی اگر معیار شما اعتماد به رهبری و عشق به وطنم و احترام به قوانین است ، بلی من انقلابی هستم ولی در کنار بسیار از انقلابیون نمینشینم. در هر دو صورت هم مسلمان بدنیا امده ام و مسلمان از دنیا میروم.
دشمن هر چیزی دلش بخواهد میتواند بگوید، مهم آن است که چه اقدام عملی میتواند بکند. عمل دشمن معیار عکس العمل است و نه حرفهایی که میزند.
شما فکر کرده اید که استفاده از ابزار "تهمت " فقط متعلق به رانت خواران و کم کاران و افراد ناشایست است؟ نه دشمن هم از همین ابزار استفاده میکند. (966508) (moderator1)
 
سيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۳:۱۲:۲۴
من فقط مانده ام آقایان ازتاریخ درس نمیگیرند! آخر جرا باید در سالگرد دفاع مقدس هیچ نام ونشانی از نخست وزیر8سال دفاع مقدس برده نشود که هیچ تمام تبلیغات این روزهای "رسانه ملی"!!؟ که بنام مستند ویا گفتگو با رزمندگان ان دوران و...به خورد مردم داده میشود به این مقوله سوق داده میشود که مشکلات اقتصادی زمان جنگ را فقط مردم با اهدای نان. خرما. کنسرو وامثالهم حل میکردند وامگارکه اصلا ما دولت.دستگاه رهبری و... هیچ چیز دیگرنداشتیم و چیزی که انصاف درآن نیست وآذاردهنده است اینست که این تعریف وتمجیدازمردم نیست بلکه میخواهندبگویند دولت مهندس دکوری بیش نبود!!! شما هم با پوشش ندادن این موضوعات به خودسانسوری روی اورده اید وخوب معلوم است که فیلترنخواهیدشد!! خوشا به سعادتتان که این سعادت با این روش فقط در این دنیاست و...خداهمه را عاقبت بخیرکند. (966511) (moderator1)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۷:۳۷
گوگل رو چرا فیلتر کردن آقایان؟ به قران مجید زخم معده گرفتیم پشت اینترنت. رو اعصاب مردم راه رفتن اسونه. یعنی جذب حداکثری اینه؟ الان دارید جداکثر کاربرای اینترنت رو جذب میکنید؟! چرا به مردم بی اعتمادید آخه؟ از چی میترسید که فیلتر میکنید؟ کار داریم بابا به کی باید بگیم؟ (966726) (moderator1)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۷:۵۰
دوست عزیز شما که آمریکایی!!! از طرف مردم ایران پیام ننویس. هر چند که متن پیامت درست هست ولی از طرف مردم ایران ننویس. تو که اونجا مشکلی از این نظر نداری (968570) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۰۹:۰۹:۰۱
اگر ملاک خوشحال شدن دشمن باشد آنها از این وضعیت بیکاری و گرانی خوشحال هستند پس فکری به حال این موضوع بکنید نه اینکه حرف مردم را سانسور کنید. (966837) (moderator1)
 
1360
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۰:۳۵:۵۷
با لج و لجبازی اداره مملکت ممکن نیست یعنی چی باید در در جه اول منافع ملی در نظر گرفته بشه بعد گزینه های دیگر
در مقابل ازادی هرچیز قرار گیرد ازادی پیروز میشود بهتر است ما قوانین و کارهایمان در جهت ازادی بیشتر باشد نه کمتر در این چند سال اخیر که اینگونه بوده (967054) (moderator1)
 
ستار
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۲:۴۵:۱۷
و این نیز بگذرد................... (967245) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۶:۰۴:۰۱
مرحبا به اين انتقاد بذيري
غير قابل انتشارتون هم اندازه انتشار يافته ها تونه
شما هم نوشته اي رو كه خودتون بهش عمل نميكنيد بخش كرديد
يه سوزن به خودتون بزنيد بعد يه جوالدوز به بقيه (967574) (moderator1)
 
ر
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۱۰:۱۰:۲۴
امیدوارم روزی برسد همه ایرانیان باهرایده ونظری درکمال آرامش برای آینده
بهترفرزندانمان درکنارهم زنگی کنند (968313) (moderator1)
 
sadegh
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۱۲:۵۵:۳۳
به نظر من,بحث و انتقاد زمانی مفید است که از نقاط مشترک شروع بشه و در نهایت با تعدیل اختلافات باز به یک نقطه مشترک ختم بشه.چنین نقدها و بحث هایی بسیار نادر هستند.
در وجود بعضی از ما ایرانی ها(حداقل خود من) یک ویژگی هست که همیشه فکر می کنیم از بقیه بیشتر می دانیم و همه چیز دانیم,و تمام آنچه من میدانم درسته,و چیزی درسته که من بدونم.....
بنابراین کسی که دانسته ای خلاف دانسته های ما داره,یا از همه جا بی خبره یا تمام نظرات و عقایدش غلطه....
بنابراین بحث و انتقادی را شروع نمیکنیم یا وارد اون نمی شیم مگر اینکه بخواهیم درستی تمام عقایدمان را به طرف مقابل ثابت کنیم و به طرف مقابل ثابت کنیم هیچی نمی فهمه,یعنی به زور می خواهیم به طرف مقابل یاد بدیم و به هیچ وجه قصد یاد گرفتن و گسترش دامنه دانسته هایمان نداریم...
این جوری میشه که بحثی که قرار بود باعث افزایش دانش بشه,به سمت جهل میل میکنه.و راه به ترکستان می بره.....
برای اثبات عقایدمان به هیچ حد و مرزی هم پایبند نیستیم و هیچ خط قرمزی هم نداریم و مهم نیست که با این بحثمون چیو به خطر می ندازیم,امنیت ملی,اتحاد ملی,... و برایمان مهم نیست چیو زیر سوال می بریم,دین و تاریخ و فرهنگ و...
کم شاهد این بحث ها نبودیم که به نظر من وحشتناک ترینش مناظره های انتخابات ریاست جمهوری بود,به خصوص مناظره جناب آقای رییس جمهور و جناب آقای نخست وزیر که با تلاشی قابل ستایش! و در اتحادی عجیب جای سالمی برای سی سال تلاش و خون دل خوردن مردم باقی نذاشتن و حماسه فتنه را برای شادی دشمن تقدیم مردم نمودند....
بنابراین اگر خیلی شجاع هستید و امکان توقف پشت هیچ خط قرمزی را ندارید,اگر برای فهم دیگران احترام قائل نیستید,حداقل به ترسشون احترام بذارید.....
بنابراین اگر خیلی دانا هستید و نیازی به یادگیری ندارید,سکوت کنید تا مبادا دانشتان برای افراد نادان هدر بشه و به ندانستن دیگران احترام بذارید... (968507) (moderator1)
 
فری
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۸:۱۲
نظر خودشون را که هیچ
نظر مردم را هم سانسور میکنند
اینا تصورشان اینه که با سانسور کردن تولید فکر و انتقاد و نظرات مخالف را میشه جلوشو گرفت !!!! (968591) (moderator1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته